IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 23>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 02:22
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

рече програмер а??????
ај вака некако их на невидено да пробаме......тоа е пролет е дрва расцутени се е зелено се е прекрасно

а+5н+3н+н+2н+3н(празно место)+2н(празно место)+9н+6н+12н+10н+15н

да видиме колку си програмер.........и пиши со големи букви

н---ти е буква
а секое бројче пред н ти е размак на буквите од текстот
ако правилно ја користиш формулата програмерче ќе го добиеш конечниот резултат
а текстот почнува од "ај вака....а завршува прекрасно"
е па доволно е објаснување мислам
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 02:22
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

ајде ајде решавај програмерче


газење%20од%20смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 02:27
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

ајде ајде решавај програмерче
газење%20од%20смеење

е па тоа рече дека си де
ајде сеа решавај
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 02:30
намигнување


Изменето од anakin - 17.Април.2008 во 02:37
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 02:31
Originally posted by anakin anakin напиша:

neka resava tvoj cacajas sum programer uz drugoDEVILChejas toa ne sum go kazaljas toa sumimam napraveno mnogu programi i video igrinoi da se potsmevas ili ne fakt e deka e iznad stotinaktaka da tvoeto potsmevanje e IRELEVANTNO ZA MENEa prasanje e dali ti znaes nesoako znaeskazi sidosega sum videl deka , LOVIS koj ti dojde na redbravosti uspeva

хехехеххе.........ја освоивме ТРОЈА.......
добро е што си признаваш....така полесно се поднесува пораз
значи не ја решаваш сеа задачата...???? ок ќе оставиме некој друг да реши
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 02:47
е зш ги смена сеа одговорите.....
а баш си беа на место
уште конечниот резултат да кажеше ....
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 02:51
konecen rezultat e deka .... tvojata zadaca e totalno neinteresna
izvini
koj saka da resava dosadaсмеење


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 02:58
хм......напротив баш е многу интересно
ај утре можда ќе има кандидати за решавање кои btw ќе имаат малце помош и од мене се разбира
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:17
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by james dean james dean напиша:



Аааа не ти играм веќе вакви игри од трето одделение!




covek e tolku dobar kolku so ne e ogranicena lekuvanje mu e potrebno na devil oti i taka e pacient


Сети се дека темава се вика Математика, а не Бројке и слова!!!

Е сеа, кога ќе ги исфрлиш твоите "слова" од каде што не им е местото, ќе видиш дека математички и логички и двете мои решенија на твојот проблем се точни!

А ограниченоста ја дава ТЕМАТА а не мојот ум!!!








Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 23:10
abe po grda tema ne mozese da ti tekne ccccccccccccccccccc
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 19:11
Дечки помагајте, никако не можам да сфатам каде се користат комбинации а каде варијации во веројатност А освен тоа ги мешам к и n во формулите, поточно не знам да одредам класа .

Еве како за пример задачава: Одеднаш фрламе четири коцки за играње. Одреди ја веројатноста на сите коцки да се појави ист број.

HELP!!!
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 00:54
Здраво Монушка мај френд големо%20гушкање
Со задоволство ќе ти објаснам која е разликата меѓу комбинации и варијации.
 
Комбинации (без повторување) од n елементи и k-класа се бројот на сите подмножества со број на елементи k кои можат да се добијат од главното множество со n елементи, при што еден елемент од .главното множество може само еднаш да се појави во подмножествата на комбинациите.
Знам дека се ежиш од зборовите: множества, подмножества.. затоа ќе ти појаснам со пример:
 
Пример имаме едно главно множесво: A={1,2,3,4,5} Ова множество се состои од n=5 елементи. Ние сега сакаме да пресметаме видиме колку комбинации без повторување  и од класа k=3 можат да се направат од ова множество. Класата ни кажува колку елементи ќе има во подмножествата. На тој начин ги добиваме следниве комбинации:
 
{ (1,2,3), (1,2,4), (1,2,5), (1,3,2), (1,3,4), (1,3,5) ... ... (3,4,5) }
 
Приметуваш дека во комбинацииве еден елемент од множеството А само еднаш се појавува во одредена комбинација. Доколку се појавува повеќе пати (пр. (1,1,2), (2,2,2) (2,3,3) итн) тогаш тоа се комбинации со повторување. Секако дека нивниот број е далеку поголем од комбинациите без повторување.
 
Како што примети во комбинациите нема врска по кој редослед влегуваат елементите од множеството А.  Така што нема врска дали ќе напишеме (2,3,5) или пак (5,2,3) - тоа не се две, туку една иста комбинација.
Значи тоа се комбинации, каде редоследот на елементите во комбинационите множества е ирелевантен.
Додека кај ВАРИЈАЦИИТЕ, тоа не е така. Кај варијационите множества битен е и редоследот на елементите. Така на пример кај варијациите (2,4,5) и (4,2,5) не е едно те исто (како кај комбинациите) туку тоа се две посебни варијации.
 
Значи тоа е разликата меѓу комбинациите и варијациите. Кај првите не е битен редоследот, а кај вторите е битен.
 
Originally posted by Monushka Monushka напиша:

Еве како за пример задачава: Одеднаш фрламе четири коцки за играње. Одреди ја веројатноста на сите коцки да се појави ист број.
 
 
Оваа задача се решава со комбинации (со повторување) затоа што не е битен редоследот како ќе паднат коцките т.е. дали ќе падне (2,2,4,5) или пак (4,5,2,2). Комбинациите се со повторување затоа што е можно да паѓаат исти броеви кај коцките т.е. можни се и следниве комбинации (4,4,1,3) (5,5,5,1) итн.
 
Веројатноста ќе ја определиме откако ќе го пресметаме бројот на поволните комбинации (сите коцки имаат ист број) и тој број ќе го поделиме со бројот на сите можни комбинации.
 
Бројот на поволните комбинации е 6 т.е. (1,1,1,1) (2,2,2,2).... (6,6,6,6)
 
Бројот на сите можни комбинации е "(n+k-1) над k" каде n=6, а k=4. (затоа што располагаш со множеството {1,2,3,4,5,6} и од него треба да правиш подмножества од по 4 елементи (1,2,3,5) (2,2,4,1) (6,6,6,6) итн.
 
"(n+k-1) над k" = "(6+4-1) над 4" = "9 над 4" = 9!/(9-4)!4! = 9!/5!4!
= 9*8*7*6/4*3*2 = 126
 
И конечно за веројатноста да паднат 4 исти коцки имаме:
V = 6/126 = 1/21 = 0.048
 
Се надевам сега ти е појасно.
Поздрав Мonushka големо%20гушкање
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 00:56
,...mene ne mi e ,.pojasno,....ama ,vo sekoj sluchaj mi,...olesna!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 13:56
ЕвАнгелос фала, навистина многу ми помогна, сега ми е појасно, конечно знам да одередам к и n
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,282 секунди.