Испечати | Затвори го прозорот

Математика

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Наука
Опис на форумот: Астрономија, Генетика, Физика...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10192
Датум на принтање: 13.Јули.2024 во 11:40
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Математика
Постирано од: EvAngelos
Наслов: Математика
Датум на внесување: 08.Ноември.2007 во 01:23
Во оваа тема можете да поставувате задачи или пак да постирате решение на оние кои поставиле задача.
Повелете помогнете им на оние кои имаат потреба од дополнителна помош по овој предмет, а немаат доволно финансии за приватни часови по Математика.
 
А за оние кои имаат доволно финансии, јас ви стојам на располагање 250 ден/саат во ваш простор, или 150ден/саат на мое место.
За оние кои навистина немаат ни толку, ќе смислиме и симболична цена намигнување
Контактирајте ме по Лична Порака.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.Коментари:
Постирано од: SIGM
Датум на внесување: 12.Ноември.2007 во 18:36
Zdravo Evangelos

Pozdrav do tebe.
Navistina vo momentov mi treba pomos.

Imeno    1.292562E-0.3 (m)     kolku e toa vo     sm.

Blagodaram


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 11:27
Originally posted by SIGM SIGM напиша:

Zdravo Evangelos

Pozdrav do tebe.
Navistina vo momentov mi treba pomos.

Imeno    1.292562E-0.3 (m)     kolku e toa vo     sm.

Blagodaram
 
Извини што доцнам со одговорот (ја заборавив темава).
Не те разбирам во која форма ти е даден бројот?
1. Дали тоа ти претставува 1.292563 * Е^0.3? (каде Е е неперов број)
2. Или пак 1.292562 * 10^(-3) ? (но зошто тогаш би имал 0.3? во овој случај ќе претпоставам дека погрешно си искуцал и дека требало 1.292562Е-3 )
 
Твојот број конвертиран во центиметри, во двата случаи соодветно е:
1)
1m = 100sm
1.292562E-3 m =
1.292562E-3 * 100sm =
129.2562E-3 sm
 
2)
1m = 100sm
1.292562E-3 m =
1.292562E-3 x 100sm =
1.292562E-1 sm (најверојатно ова е решението што ти треба)
 
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vikicka
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 00:50
A FIZIKA-8

-------------
kakvo e cuvstvoto koga te baniraat po milion pati bez pricna?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 03:38
Originally posted by vikicka vikicka напиша:

A FIZIKA-8
збунетост


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: SIGM
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 19:21
EvAngelos, blagodaram.

Brojot e daden onakov kako ti e prikazan.
Od tvojov odgovor znaci mozam da zaklicam deka e

1.292562E-0.3 (m) = 1.292 sm

Vo pravo sum?


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 19:41
Originally posted by SIGM SIGM напиша:

EvAngelos, blagodaram.

Brojot e daden onakov kako ti e prikazan.
Od tvojov odgovor znaci mozam da zaklicam deka e

1.292562E-0.3 (m) = 1.292 sm

Vo pravo sum?


ne si
1.         ne e sm nego cm  ( evan drugar moj e lud)
a 1.2 -3m  e 0.12 cm


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 19:43
cm e samo stoti del od metar
a milimetar e iljaditi to est 10 na -3
togas e toa  1.2 no milimetriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 09:29

Originally posted by SIGM SIGM напиша:

EvAngelos, blagodaram.

Brojot e daden onakov kako ti e prikazan.
Od tvojov odgovor znaci mozam da zaklicam deka e

1.292562E-0.3 (m) = 1.292 sm

Vo pravo sum?


 
За малку

Значи како што реков...

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


1m = 100sm
1.292562E-3 m =
1.292562E-3 x 100sm =
1.292562E-1 sm
(најверојатно ова е решението што ти треба)

но, штом ти треба решението во обичен децимален број, продолжуваме...

1.292562Е-1 см = 1.292562 * 0.1 см = 0.1292562 см

Поздрав!-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 21:44
Evangelos eve edna zadaca, logicka i matematicka.

In a country in which people only want boys, every family continues to have children until they have a boy. if they have a girl, they have another child. if they have a boy, they stop. what is the proportion of boys to girls in the country? (general probability of giving birth to boy is 50%)


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 22:19
odlicno Evan koristi bukva C

a za zadacata   uf

koj znae? moze 66.66% protiv 33.33% zenskiнамигнување


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 23:14
Originally posted by sensei sensei напиша:

Evangelos eve edna zadaca, logicka i matematicka.

In a country in which people only want boys, every family continues to have children until they have a boy. if they have a girl, they have another child. if they have a boy, they stop. what is the proportion of boys to girls in the country? (general probability of giving birth to boy is 50%)
 
Здраво sensei, интересна задача, многу сакам вакви што го разгибаваат мозокот
 
Задачата ќе ја решиме разгледувајќи го етапно процесот на создавањето на машката и женската популација во таа држава, почнувајќи притоа од 0 машки и 0 женски деца.
 
1. Родителите прават деца. Согласно условот на задачата, 50% се машки, 50% се женски.
Односот е 50:50
 
2. Тие кои имале машко дете престануваат, а другите продолжуваат и додаваат кон предходната популација по еднаков број машки и женски (услов на задачата), со што односот останува непроменет.
Односот е 50:50
 
3,4,5...N. Се повторува етапа 2 се додека сите не родат машко дете и бидејќи сите додаваат на предходната популација по еднаков број машки и женски деца, односот останува непроменет.
Значи конечното решение на задачата е:
 
машки : женски = 50 : 50
 
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 23:24
ne e tocno, poleka malce :)

kako moze da e 50:50 koga tie vtorite 50% za zenskite ne se fiksni tuku se prodolzuva so pravenje deca?

odgovorot e: (aj poposle ke kazam, neka e interesno malce)


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 00:13
Originally posted by sensei sensei напиша:

ne e tocno, poleka malce :)
 
Каде ми е грешката професоре?

Originally posted by sensei sensei напиша:

kako moze da e 50:50 koga tie vtorite 50% za zenskite ne se fiksni tuku se prodolzuva so pravenje deca?
 
Зарем бев нејасен во образложението? Еве ќе ти подвлечам на што да посветиш внимание...
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

2. Тие кои имале машко дете престануваат, а другите продолжуваат и додаваат кон предходната популација по еднаков број машки и женски (услов на задачата), со што односот останува непроменет.
Односот е 50:50


Originally posted by sensei sensei напиша:

odgovorot e: (aj poposle ke kazam, neka e interesno malce)
 
Одговорот кој го наведов е точен и изнесува 50:50 намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 00:54
ama si samouveren. голема%20насмевка ne deka jas nesto mnogu znam, i mene ova nekoj mi go resi. No sepak, odnosot na zenski sprema maski e 1:e, odnosno 1:2.718

brojot na maski deca se zgolemuva po eksponencijalna funkcija. 50:50 e nadvor od sekoja logika збунетост


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 01:15
Доколку во моето решение има грешка, тогаш не е точно.
Доколку нема грешка, тогаш е точно.
Дали најде грешка во решението?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 11:09
matematicare, ti davas casovi po matematika ili davas na casovi po matematika? плазење


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 11:32
Srekja sto ne se site matematicari kako EvAngelos... t.e sto ne se matematicarite kako EvAngelos
... inace zadacite kje imaa milioni resenijaнамигнувањеплазење


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 23:46
Eva uste edna zadaca, ama ovoj pat poveke logicka otkolku matematicka.


You have eight balls all of the same size. 7 of them weigh the same, and one of them weighs slightly more. How can you find the ball that is heavier by using a balance and only two weighings?
-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Доколку во моето решение има грешка, тогаш не е точно.
Доколку нема грешка, тогаш е точно.
Дали најде грешка во решението?
Originally posted by sensei sensei напиша:

matematicare, ti davas casovi po matematika ili davas na casovi po matematika? плазење
 
Ова ќе го сфатам како: "Ок у право си, ајде само да ја смениме темата" голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:07
Originally posted by влечка влечка напиша:

Srekja sto ne se site matematicari kako EvAngelos... t.e sto ne se matematicarite kako EvAngelos
... inace zadacite kje imaa milioni resenijaнамигнувањеплазење
Зошто мислиш така? Јас дадов едно единстено решение и резултат на таа задача, на кое ни ти, ни sensei не ми најдовте грешка.. а не приложивте ни ваше решение, само џагара багара и лични навреди. Да ве потсетам, подфорумов е наука, а темава е математика.. Колку да се знае намигнување

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:14
Originally posted by sensei sensei напиша:

Eva uste edna zadaca, ama ovoj pat poveke logicka otkolku matematicka.


You have eight balls all of the same size. 7 of them weigh the same, and one of them weighs slightly more. How can you find the ball that is heavier by using a balance and only two weighings?
 
Ми се допаѓаат твоите задачи sensei
 
Еве ти решение и на оваа...
 
Земаме 6 топчиња и ставаме 3 од нив на левата страна од терезијата и 3 на десната. Можни се 2 случаи:
 
1. Доколку терезијата е во рамнотежа, тогаш веднаш ги споредуваме другите 2 и одма го наоѓаме потешкото.
 
2. Доколку терезијата надтежнува на едната страна, тогаш потешкото топче се наоѓа меѓу тие 3 топчиња.
Земаме 2 од нив и ги споредуваме. Можни се 2 случаи:
 
 2.1 Доколку се во рамнотежа, потешкото е 3-тото топче.
 2.2 Доколку едното надтежнува, токму тоа е потешкото топче.
 
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:23
tocno голема%20насмевка


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 08:12
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by влечка влечка напиша:

Srekja sto ne se site matematicari kako EvAngelos... t.e sto ne se matematicarite kako EvAngelos
... inace zadacite kje imaa milioni resenijaнамигнувањеплазење
Зошто мислиш така? Јас дадов едно единстено решение и резултат на таа задача, на кое ни ти, ни sensei не ми најдовте грешка.. а не приложивте ни ваше решение, само џагара багара и лични навреди. Да ве потсетам, подфорумов е наука, а темава е математика.. Колку да се знае намигнување


Kje te ostavam da si zivees so tvojata zabludaплазење


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Ноември.2007 во 23:42
Ај една лесна задача и од мене...
 
На една трка, доколку го претркаш вториот, кое место си ти? збунетост


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 00:06
Втор. Ама првиот сум јас.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 00:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ај една лесна задача и од мене...
 
На една трка, доколку го претркаш вториот, кое место си ти? збунетост


vtor


no ona 50 :50
ti e genijalno
si vo pravo so se drzis do biblijata a ne za matematika


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 00:38
Originally posted by anakin anakin напиша:

no ona 50 :50
ti e genijalno
si vo pravo so se drzis do biblijata a ne za matematika
 
Се држам јас и за двете, а ти додека не ми најдеш грешка во решението можеш да се држиш само до "Backspace" копчето намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 01:42
abe coveku logicarski
se ragjat 50 :50
prasanjeto kolku deca se ,a ne kako se ragjat


zatoa so koga kje se rodi kjerka ima sin posle toa
koga kje se rodi sin vise nama kjerka
pa kje se rodi kjerka pa sin
pa sin i tolku
jas vekja napisav  2 kjerki a 4 sina
kaj gledas tuka 50:50 ziv ti tvoj gospod

ako uste ne ti e jasno
vlecka kje ti go presmeta matematicki
kje ja ostavam ona da te ubije a ti stiskaj bacspace
ja sum pojkje po ENTER ne si primetil?????-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 01:54
Originally posted by anakin anakin напиша:

abe coveku logicarski
se ragjat 50 :50
prasanjeto kolku deca se ,a ne kako se ragjat
(прашањето е колкав е односот на машки : женски деца во државата)


zatoa so koga kje se rodi kjerka ima sin posle toa
(го повторуваш првиот услов на задачата)
koga kje se rodi sin vise nama kjerka
(го повторуваш вториот услов на задачата)
pa kje se rodi kjerka pa sin
(1 син и 1 ќерка)
pa sin i tolku
(кој го раѓа овој син? зошто толку? збунетост)
jas vekja napisav  2 kjerki a 4 sina
(ти го повтори само условот на задачата, и ни спомна само неколку родени деца во целата држава)
kaj gledas tuka 50:50 ziv ti tvoj gospod
(еве ти го подоле уште еднаш решението, па погледни си сам намигнување)
 
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

Evangelos eve edna zadaca, logicka i matematicka.

In a country in which people only want boys, every family continues to have children until they have a boy. if they have a girl, they have another child. if they have a boy, they stop. what is the proportion of boys to girls in the country? (general probability of giving birth to boy is 50%)
 
Здраво sensei, интересна задача, многу сакам вакви што го разгибаваат мозокот
 
Задачата ќе ја решиме разгледувајќи го етапно процесот на создавањето на машката и женската популација во таа држава, почнувајќи притоа од 0 машки и 0 женски деца.
 
1. Родителите прават деца. Согласно условот на задачата, 50% се машки, 50% се женски.
Односот е 50:50
 
2. Тие кои имале машко дете престануваат, а другите продолжуваат и додаваат кон предходната популација по еднаков број машки и женски (услов на задачата), со што односот останува непроменет.
Односот е 50:50
 
3,4,5...N. Се повторува етапа 2 се додека сите не родат машко дете и бидејќи сите додаваат на предходната популација по еднаков број машки и женски деца, односот останува непроменет.
Значи конечното решение на задачата е:
 
машки : женски = 50 : 50
 
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 01:59
evan brate
ti si bil po topcinjataголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

aj togas ova

OD 12 TOPCINJA EDNO E RAZLICNO
SO TRI MERENJA OTKRIJ GO I KAZI KAKVO E  RAZLICNOTO ( POTESKO ILI POLESNO)

POZDRAV
AKO USPEES KJE TI PRIZNAM


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 02:15

FOR I=1 TO 1000000  MILION FAMILI

X=RND(Y,2)----- SE DOBIVA 0 ILI 1

IF X= 0 , MASKO THEN A=A+1 BROI MASKI     NEXT

B=B+1  BROI ZENSKI

Z=RND  (Y,2)

IF Z=0 THEN A=A+1  NEXT

B=B+1

W=RND (Y,2)

IF W=0 THEN A=A+1  NEXT

B=B+1

NEXT

 

 

PRINT A,B  A SE MASKI  B ZENSKI

 

AKO NEZNAES MATEMATIKA NATERAJ GO PC DA TI PRESMETA-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 02:34

Доволно знам математика за да не го терам PC да ми пресметува.

А ти ако не можеш да ми најдеш грешка во моето решение, не мораш да се фрустрираш и да се избацуваш со турли-тава алгоритми.
Дај барем среди го алгоритмот, дефинирај ги променлвиите, постави ги условите на задачата, структуирано прикажи го... да можам асално да ти го компајлирам голема%20насмевка, а не вака турли тава, каша попара.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 02:43
газење%20од%20смеење


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 03:24
Originally posted by anakin anakin напиша:

evan brate ti si bil po topcinjataголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

aj togas ova

OD 12 TOPCINJA EDNO E RAZLICNO
SO TRI MERENJA OTKRIJ GO I KAZI KAKVO E  RAZLICNOTO ( POTESKO ILI POLESNO)

POZDRAV
AKO USPEES KJE TI PRIZNAM
 
Ме намачи малку брате анакине, ама, на твое изненадување, бујрум решението голема%20насмевка
 
Ги означуваме топчињата со бројќите 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
 
Прво мерење: (1,2,3,4) - (5,6,7,8)
  Доколку се во рамнотежа, различното топче се наоѓа во (9,10,11,12)
  | Второ мерење: (1,2,3) - земаме 3 од (9,10,11,12)
  |   Доколку се во рамнотежа, различното е 4-тото
  |   | Трето мерење: 1 - различното
  |   | Доколку различното наттежне, тоа е потшеко, а доколку биде наттежнато, тоа е полесно.
  |   Доколку (1,2,3) наттежнуваат различното топче се наоѓа во другите три и тоа е полесно
  |   | Трето мерење: Се споредуваат 2 од тие три.
  |   |   Доколку се во рамнотежа, различно и полесно е неспореденото топче.
  |   |   Доколку не се во рамнотежа, различно и полесно е тоа кое било наттежнато.
  |   Доколку (1,2,3) се наттежнати, различното топче се наоѓа во другите три и тоа е потешко.
  |   (Дискусијата е аналогна како и случајот каде што (1,2,3) наттежнуваат. (2-3 реда погоре)
  |
  Доколку не се во рамнотежа, различното топче сигурно не е меѓу (9,10,11,12)
  Доколку (5,6,7,8) е потешко од (1,2,3,4), тогаш едно од (1,2,3,4) е полесно или едно од (5,6,7,8) е потешко.
    Второ мерење: (1,2,5) - (3,6,9)
      Доколку се во рамнотежа, тогаш: или 8 е потешкото, или 4 е полесното топче.
      | Трето мерење: 7-8
      |   Доколку се во рамнотежа, 4 е различното и полесно топче
      |   Доколку не се во рамнотежа, потешкото од (7,8) е различното и потешко топче.
      |
      Доколку (1,2,5) се полесни од (3,6,9) тогаш: или 6 е потешко, или 1 е полесно, или 2 е полесно.
      | Трето мерење: 1-2
      |   Доколку се во рамнотежа, 6 е различното и потешко топче.
      |   Доколку не се во рамнотежа, полесното од (1-2) е различното и полесно топче.
      |
      Доколку (1,2,5) се потешки од (3,6,9) тогаш: или 3 е полесното, или 5 е потешкото.
        Трето мерење: 3-2
          Доколку се во рамнотежа, тогаш 5 е различното и потешко топче.
          Доколку не се во рамниотежа, тогаш 3 е различното и полесно топче.
 
 
anakin, ќе ми пружиш сега рака? големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 12:01
Originally posted by anakin anakin напиша:

FOR I=1 TO 1000000  MILION FAMILI

X=RND(Y,2)----- SE DOBIVA 0 ILI 1

IF X= 0 , MASKO THEN A=A+1 BROI MASKI     NEXT

B=B+1  BROI ZENSKI

Z=RND  (Y,2)

IF Z=0 THEN A=A+1  NEXT

B=B+1

W=RND (Y,2)

IF W=0 THEN A=A+1  NEXT

B=B+1

NEXT

 

 

PRINT A,B  A SE MASKI  B ZENSKI

 

AKO NEZNAES MATEMATIKA NATERAJ GO PC DA TI PRESMETAгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење Џабе се обидуваше да му објаснувашсмеење
Он си има НЕГОВО решение задоволство. Неговото решение нема врска со задачата односно тоа не се ни бара, ама има некакво решение, а исто доаѓа како на пр:

Задача: Колку е два на трета?
Евангелос ќе рече два по три се шест.
Друг ќе му рече: не е точно, два на трета е девет и Евангелос ќе се правда: „Најди грешка во МОЕТО решение!!!“


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 12:16
Originally posted by влечка влечка напиша:

Задача: Колку е два на трета?
Евангелос ќе рече два по три се шест.
Друг ќе му рече: не е точно, два на трета е девет и Евангелос ќе се правда: „Најди грешка во МОЕТО решение!!!“
 
газење%20од%20смеење:smeshko::bravo::olee:


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 12:22
голема%20насмевка извини што не можам да кажам и јас браво на ТВОЕТО решениегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 12:28
Originally posted by влечка влечка напиша:

голема%20насмевка извини што не можам да кажам и јас браво на ТВОЕТО решениегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Мило, ако не забележуваш, во моето "браво" има еден ТОН иронија газење%20од%20смеење
Да те потсетам, два на трета не се 9, туку 8 газење%20од%20смеење
 
Доказ: 2*2*2 = (2*2)*2 = 4*2 = 8 забава


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 13:14
смеење а што е битно тоа??
напоменував на можни решенија...

добро ај...... во прво си се излајав набрзина пошто целта не беше точниот одговор туку можност на одговори....црвенеење


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 13:25
На следнава слика нацртај пат што би го поминал еден човек, така што, ќе ги прејде (или ќе ги употреби) сите седум мостови по еднаш.
Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 13:27
anakin, ќе ми пружиш сега рака? големо%20гушкање
da ene ti rakaголемо%20гушкање zapravo cela guska голема%20насмевка


aj vaka evan


tri starci kinezi najpametni na svetot stojat eden pozadi drug
prviot negleda niso, vroriot go gleda prviot a tretiot gi gleda dvajcata- kineski car nosi 5 kineski slameni kapi 2 crni i 3 beli
ide pozadi prviot mu stava edna kapa na glava pa pozadi vroriot i nemu edna i na kraj pozadi tretiot pa i nemu , ostanati dve gi sokriva da ne gi vidat
im vika
mi zgresivte mnogu treba da ve pogubam no ako samo eden od vas kje mi kaze koja boja na kapa ima na glava kje ve pustam
posle 5 minuti eden od najpametnite starci se javil i rekol
care jas znam

koj se javi EVAN i kakva kapa imase na glavata???????


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 13:42-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: ultra
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 13:46
mislev deka EvAngelos odgovara na prasanjataнамигнување

задоволствоajde drug obid


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 20:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

anakin, ќе ми пружиш сега рака? големо%20гушкање
da ene ti rakaголемо%20гушкање zapravo cela guska голема%20насмевка


aj vaka evan


tri starci kinezi najpametni na svetot stojat eden pozadi drug
prviot negleda niso, vroriot go gleda prviot a tretiot gi gleda dvajcata- kineski car nosi 5 kineski slameni kapi 2 crni i 3 beli
ide pozadi prviot mu stava edna kapa na glava pa pozadi vroriot i nemu edna i na kraj pozadi tretiot pa i nemu , ostanati dve gi sokriva da ne gi vidat
im vika
mi zgresivte mnogu treba da ve pogubam no ako samo eden od vas kje mi kaze koja boja na kapa ima na glava kje ve pustam
posle 5 minuti eden od najpametnite starci se javil i rekol
care jas znam

koj se javi EVAN i kakva kapa imase na glavata???????


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 20:56
ZA EVAN
50:50
не%20вреден TOA NE E OD MENE NEGO OD pc- TO
MI VIKA PA TI SI ME PROGRAMIRAL
KAKVI I DA PRAVAT PLANOVI FUKACITE  IZLEGUVA TOA SO DAL GOSPOD A TOJ DAL FIFTIFIFTI


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 22:48
голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 23:39
Originally posted by anakin anakin напиша:

aj vaka evan


tri starci kinezi najpametni na svetot stojat eden pozadi drug
prviot negleda niso, vroriot go gleda prviot a tretiot gi gleda dvajcata- kineski car nosi 5 kineski slameni kapi 2 crni i 3 beli
ide pozadi prviot mu stava edna kapa na glava pa pozadi vroriot i nemu edna i na kraj pozadi tretiot pa i nemu , ostanati dve gi sokriva da ne gi vidat
im vika
mi zgresivte mnogu treba da ve pogubam no ako samo eden od vas kje mi kaze koja boja na kapa ima na glava kje ve pustam
posle 5 minuti eden od najpametnite starci se javil i rekol
care jas znam

koj se javi EVAN i kakva kapa imase na glavata???????
 
Значи пак на мене се чека да одговорам на кинеската задача среќа
Е ако де, си знаев јас дека така ќе биде уште кога ја отворив темава.
 
Значи имаме 2 црни и 3 бели капи врз главите на тројца еден позади друг кинези.
Белите капи ќе ги означуваме со б, а црните со ц и ќе ги ставаме над главите на броевите 1,2 и 3 кои ќе ни ги
означуваат првиот, вториот и третиот кинез, соодветно.

Да ги разгледаме можните сутиации...
 
ПРВ СЛУЧАЈ:
 
б ц ц
3 2 1
 
Доколку третитот видел две црни капи пред него, тој бидејќи е еден од најпаметните кинези, веднаш ќе реагирал (дека тој има бела капа) и немало да чека 5мин за да одговори. Значи не е овој случај.
 
ВТОР СЛУЧАЈ:
 
? б ц
3 2 1
 
Доколку бил горниот случај, третиот кинез би останал без одговор, бидејќи неговата капа може да биде и црна, но и  бела.
Овој молк би го искористил вториот кинез, кој знаејќи дека третиот кинез би реагирал доколку станува збор за првиот 
случај, и гледајќи ја црната капа на главата од првиот кинез, заклучува дека тој не носи црна капа, туку бела.
Но повторно, за еден од најпаметните кинези на светот, 5 минути се многу за да дојде до ваков заклучок.
 
ТРЕТ СЛУЧАЈ:
 
? ц б
3 2 1 
 
Третиот кинез не го знае одговорот.
Вториот кинез, на основна на молкот од третиот кинез, не може да заклучи ништо.
Првиот кинез, на основа на молкот двајцата позади него, го заклучува следново:
-Ако јас и вториот кинез имамве црни капи, веднаш ќе реагираше третиот кинез (првиот случај)
-Значи јас и овој позади мене не носиме заедно црни капи.
-Ако јас носев црна капа, тогаш вториот кинез, на основа на молкот од третиот и мојата црна капа (вториот случај) ќе
реагираше дека тој има бела капа. Но еве 5 минути и не заклучува ништо...
- Значи јас имам бела капа! Еурека, си го спасив својот живот и животот на моите пријатели.
 
ЧЕТВРТ СЛУЧАЈ:
 
? б б
3 2 1
 
Овој случај не ја менува бојата на капата на првиот кинез и молкот на третиот и вториот кинез му е доволна
информација на првиот кинез да заклучи дека сеедно дали се работи за четвриот или третиот случај, тој има БЕЛА КАПА.
 
Значи конечен одговор: Првиот кинез рекол: "Јас имам бела капа"
 
Поздрав anakin намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 01:23
Значи конечен одговор: Првиот кинез рекол: "Јас имам бела капа"
Јас сум Првиот Кинез.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 09:58
Mene me interesira, ako na edna sahovska tabla na prvoto pole stavime dve zrna oriz na vtorata 4 i taka na sekoe novo pole go mnozime brojot so istiot broj, kolku oriz ke ima na poslednoto pole od sahovskata tabla?

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 11:06
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

Mene me interesira, ako na edna sahovska tabla na prvoto pole stavime dve zrna oriz na vtorata 4 i taka na sekoe novo pole go mnozime brojot so istiot broj, kolku oriz ke ima na poslednoto pole od sahovskata tabla?
 
Бидејќи шаховската табла има 64 полиња, на последното поле ќе има 2 на степен 64 (2^64) оризови зрна.
Овој број е многу голем..
2^64 = 4^32 = 16^16 = 10^((lg16*16)) = 10^(1.2*16) ~ 10^19
Значи овој број има 19 нули, и којзнае како ќе се сместат на последното поле, можеби во некоја цеква висока до Нептун и назад, но сепак, тоа е резултатот на теорискиот дел од математиката среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 12:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by becenevem becenevem напиша:

Mene me interesira, ako na edna sahovska tabla na prvoto pole stavime dve zrna oriz na vtorata 4 i taka na sekoe novo pole go mnozime brojot so istiot broj, kolku oriz ke ima na poslednoto pole od sahovskata tabla?

 

Бидејќи шаховската табла има 64 полиња, на последното поле ќе има 2 на степен 64 (2^64) оризови зрна.

Овој број е многу голем..

2^64 = 4^32 = 16^16 = 10^((lg16*16)) = 10^(1.2*16) ~ 10^19

Значи овој број има 19 нули, и којзнае како ќе се сместат на последното поле, можеби во некоја цеква висока до Нептун и назад, но сепак, тоа е резултатот на теорискиот дел од математиката среќа

blagodaram

-------------


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 12:18
eve uste edna slicna, koga eden list harija bi se previtkal peesetina pati, kolkava bi bila visinata na toa?

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 12:25

na 4 juli 4 najdobri amarikanski plivacki se naogjat vo eden bazen i miruvat vo vodata taka desetina minuti , samo ja odrzuvat polozbata a taa e: site 4 amerikanski plivacki se naodjat na ednakvo rastojanie edna od druga-( znaci site rastojanija se isti ) prvata ima samo dolen del od kupacite , vtorata ima samo goren del, tretata ima i goren i dolen, EVAN kako e oblecena cetvrtata plivacka???????-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: NoShame
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 15:53
vo oprema za nurkanje ?Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 16:26
bingo

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: NoShame
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 17:55
pffff....zakon sum za matematikava ... голема%20насмевка


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 19:07
Originally posted by NoShame NoShame напиша:

pffff....zakon sum za matematikava ... голема%20насмевка


NE SI TOLKU ZAKON KOLKU
SO TI E PROSTOROT NEOGRANICEN
BRAVOS


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: connected
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 19:33
да не знае некој од вас колку е 64 на 64?
врска немам математикатага


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 19:36
mnogu
tolku mnogu sto rezultatot nema smisla


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: connected
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 19:40
Originally posted by anakin anakin напиша:

mnogu
tolku mnogu sto rezultatot nema smisla


јас па викам толку сум тапа што дури ни со дигитрон незнам да пресметамглупчо


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 00:28
obichniot kalkulator i ne moze,....probaj ,...rachno!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 01:41
Originally posted by connected connected напиша:

да не знае некој од вас колку е 64 на 64?
врска немам математикатага
 
Тој број е од редот на...
 
64^64 = 10^((lg64)*64) ~ 10^(1.8*64) ~ 10^115
 
Значи станува збор за број со 116 цифри, кој доколку би го запишала во тетратка со квардачиња (притоа запишувајќи по една цифра во квадратче), неговата должина би била 58cm намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 01:47
eden trgovec prodaval dva vida jabolki ednite bile pogolemi drugite pomali
imal 100 i 100 od dvata vida sekoj den

i taka prodaval 2 za 1 denar od pogolemite i 3 za1  denar od pomalite
i taka sekoj den

eden den se razbolel i na pazar otide negoviot sin
i zatoa so mislel deka e pobistar gi zamesal tie 200 jabolka i prodaval 5 za 2 denari

e pobistar
e isto pameten
ili e poglup od tatko mu

otkrijte

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 02:05

Дневницата на таткото била: (100/2)*1 + (100/3)*1 = 83ден и 1 мало јаболко.

Дневницата на синот била: (200/5)*2 = 80ден.
 
Заклучок: Синот бил поглуп од татко му.
 
п.с. anakin, не ми искоментира ништо за двапати поставената задача со умните кинези и капите. АКо имаш решение на истата, ме интересира барем дали е истиот одговор?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 02:27
odgovorot ti bese apsolutno tocen

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 18:41
Ајде малку да ја освежиме оваа тема..еве една полесна задачка:
 
Имаме две кофи. Едната е од 3 литри, другата собира 5 литри. Мора да наполните точно 4 литри вода во една од кофите без никакви други помагала. Вода имате неограничено и можете да претурате од едната во другата, па и надвор да истурате. Како да се наполнат точно 4 литри?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: R-C-F
Датум на внесување: 24.Декември.2007 во 16:29
KOLKU E      4.021E-7         OVA  GO  DOBIVAM  NA  DIGITRON  A  TREBA  DA  E  VREDNOST  ZA  KONDENZATOR   PRETPOSTAVUVAM  VO  MIKROFARADI

-------------
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 24.Декември.2007 во 20:33
4.02x10-7 mikroF = 0.4021 pikoF


0.4pF e mnogu malko - da nema greshka?


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: MaVnaTa
Датум на внесување: 24.Декември.2007 во 22:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајде малку да ја освежиме оваа тема..еве една полесна задачка:
 

Имаме две кофи. Едната е од 3 литри, другата собира 5 литри. Мора да наполните точно 4 литри вода во една од кофите без никакви други помагала. Вода имате неограничено и можете да претурате од едната во другата, па и надвор да истурате. Како да се наполнат точно 4 литри?
jas onaka logicki,vajda ne ja utnav?
Ja polnime kofata od 5 litri so voda.Od taa kofa prefrlame voda vo kofata od 3 litri.
Vo kofata od 5 litri ni ostanaa 2 litri voda.
Vodata od kofata od 3 litri ja isturame.Vo nea gi prefrlame onie 2 litri voda koi ostanaa vo kofata od 5 litri.
Ja polnime so voda kofata od 5 litri i od taa kofa dostavame voda vo kofata od 3 litri.Vo kofata od 5 litri dobivme 4 litri voda,ona koe se barase vo postavenata zadaca.
Pozz. do Evangelos i guska.


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 24.Декември.2007 во 22:50
Originally posted by MaVnaTa MaVnaTa напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајде малку да ја освежиме оваа тема..еве една полесна задачка:
 

Имаме две кофи. Едната е од 3 литри, другата собира 5 литри. Мора да наполните точно 4 литри вода во една од кофите без никакви други помагала. Вода имате неограничено и можете да претурате од едната во другата, па и надвор да истурате. Како да се наполнат точно 4 литри?
jas onaka logicki,vajda ne ja utnav?
Ja polnime kofata od 5 litri so voda.Od taa kofa prefrlame voda vo kofata od 3 litri.
Vo kofata od 5 litri ni ostanaa 2 litri voda.
Vodata od kofata od 3 litri ja isturame.Vo nea gi prefrlame onie 2 litri voda koi ostanaa vo kofata od 5 litri.
Ja polnime so voda kofata od 5 litri i od taa kofa dostavame voda vo kofata od 3 litri.Vo kofata od 5 litri dobivme 4 litri voda,ona koe se barase vo postavenata zadaca.
Pozz. do Evangelos i guska.Die Hard 3задоволство

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: R-C-F
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 18:10
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

4.02x10-7 mikroF = 0.4021 pikoF


0.4pF e mnogu malko - da nema greshka?
  
    toa  gore  e  4021
    imam  uste  edna  presmetka 
      induktivitetot  e     254e-4
      dolzina  na  jadroto  e  2
      presekot  na  jadroto  e  1.8
       l  vrz  d   e   0.004  toa  e  koeficient
       debelina  na  zicata  e  0.25
       
 
  inaku  stanuva  zbor  za  skretnica  za  svucnik  za  sredni  tonovi
       frekfencijata  e  od   700  do   3000  herci


-------------
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јануари.2008 во 01:19
Originally posted by MaVnaTa MaVnaTa напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајде малку да ја освежиме оваа тема..еве една полесна задачка:
 

Имаме две кофи. Едната е од 3 литри, другата собира 5 литри. Мора да наполните точно 4 литри вода во една од кофите без никакви други помагала. Вода имате неограничено и можете да претурате од едната во другата, па и надвор да истурате. Како да се наполнат точно 4 литри?
jas onaka logicki,vajda ne ja utnav?
Ja polnime kofata od 5 litri so voda.Od taa kofa prefrlame voda vo kofata od 3 litri.
Vo kofata od 5 litri ni ostanaa 2 litri voda.
Vodata od kofata od 3 litri ja isturame.Vo nea gi prefrlame onie 2 litri voda koi ostanaa vo kofata od 5 litri.
Ja polnime so voda kofata od 5 litri i od taa kofa dostavame voda vo kofata od 3 litri.Vo kofata od 5 litri dobivme 4 litri voda,ona koe se barase vo postavenata zadaca.
Pozz. do Evangelos i guska.
 
Браво MaVnaTa логичарче бистро :bravo: гушка и до тебе.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 04.Јануари.2008 во 01:29
2 9 10 12 19 20 ?

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: kum
Датум на внесување: 04.Јануари.2008 во 14:36

Да се пресмета нормата на матрицата А=[aij]m×n внесена преку тастатура, дефинирана со формулата ||A|| = maxi=1,mj=1,n|aij|}.


Dali mozi nekoj da ja resi vo C-------------
JOIN THE FAMILY


Постирано од: hacko
Датум на внесување: 27.Март.2008 во 15:14
1.Dva avtobusi soobrakjaat po kruzna pateka.Intervalot na pominuvanje megju niv e 25 min.Kolku uste se potrebni avtobusi za intervalot na pominuvanje da se skrati za 60%?

2.Tom i Jerry secat dva isti pravoagolnici.Tom dobil dva pravoagolnici i sekoj od niv so perimetar od 40 cm,a Jerry dobil dva pravoagolnici i sekoj od niv so perimetar od 50 cm.Kolkav e perimetarot na pocetniot pravoagolnik?

3.Vo ramnokrakiot triagolnik ABC dolzinata na simetralata CD na agolot C e ednakva na dolzinata na osnovata BC.Togas agolot CDA e ednakov na: vash odgovor

4.Kocka od drvo so dimenzii 11x11x11 e dobbiena so redenje 11 na treta kockicki so strana 1.Koj e najgolemiot broj kockicki sto se vidlivi od ista tocka na gledanje?

5.Vo edna grupa deca,devojcinja ima povekje od 45%,no pomalku od 50%.Koj e najmaliot mozen broj devojcinja vo taa grupa?

6.Neka M e proizvodot od perimetarot na triagolnik i zbirot na visinite od toj triagolnik.Koe od slednive tvrdenja e netocno,ako plostinata na triagolnikot e 1?
a)M moze da bide pogolem od 1000
b)sekogash M>6
c)M moze da bide ednakov na 18
d)ako triagolnikot e ramnostran,togash M>16
e)M moze da bide pomal od 12

-------------
Svijet je okrutan...Okrutniji od juce...


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 18:50
lele pa ovde se matemati4ari,pa jas dupka sum po matematika poooooojma si nemam

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 18:56
ENE EDEN LESEN

EDEN LEB TEZI KOLKU 1kg I POLA LEB

KOLKU BE TEZI LEBOT????????-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 21:40
2 kg

Odnosno:

x = 1 + x/2;
x/2 = 1;
x = 2;

Ajde petka na raka


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 23:11
Originally posted by anakin anakin напиша:

2 9 10 12 19 20 21 ...................aj prodolzi ja nizata


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 23:29
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

2 9 10 12 19 20 21 ...................aj prodolzi ja nizata
 
2 9 10 12 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 90 91 92 93 94 95 96 97 98 200...


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 23:33
BRAVOS

imam custvo deka kje dobies Desetka na ispit


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: james dean
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 23:40

2 9 10 12 19 20 21 28 29 31 38 39 46...


     

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 23:56
greska si

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: james dean
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 00:06

Тогаш по другата логика...

2 9 10 12 19 20 21 22 24 21 28 29 31 38 22 29...


сега ??????????
-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 00:10
Originally posted by anakin anakin напиша:

2 9 10 12 19 20 ?

2,9,10,12,19,20---22,29,30,32,39,40,42,49,50,52..........

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 00:14
2 9 10 12 19 20 21 28 29 30 37 38 39 46 47 48.......

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 00:36
go resil toj
so svatil
deka nizata se broevi koi pocnuvat na ukvata D

ono jams primtil deka na kejt i pisav DESETKA


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: james dean
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 00:43


Аааа не ти играм веќе вакви игри од трето одделение!


-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 00:50
Originally posted by anakin anakin напиша:

go resil tojso svatildeka nizata se broevi koi pocnuvat na ukvata Dono jams primtil deka na kejt i pisav<font size="7"> DESETKA

тебе ти треба лекување

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 01:30
Originally posted by james dean james dean напиша:Аааа не ти играм веќе вакви игри од трето одделение!


covek e tolku dobar kolku so ne e ogranicen
a lekuvanje mu e potrebno na devil oti i taka e pacient-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 01:39
DEVIL
barem kazi mi
kako igral SANTOS
uste toj mi fali-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 01:44
ќе си почекаш да почни тој........
x2+y3-z4=15......ај реши ова да те видам

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 01:58
намигнување
-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 02:02
X=3
Y=0
Z=4............


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 02:07
рече програмер а??????
ај вака некако их на невидено да пробаме......тоа е пролет е дрва расцутени се е зелено се е прекрасно

а+5н+3н+н+2н+3н(празно место)+2н(празно место)+9н+6н+12н+10н+15н

да видиме колку си програмер.........и пиши со големи букви

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 02:13
збунетостнамигнување
-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 02:14
ајде ајде решавај програмерче

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 02:22
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

рече програмер а??????
ај вака некако их на невидено да пробаме......тоа е пролет е дрва расцутени се е зелено се е прекрасно

а+5н+3н+н+2н+3н(празно место)+2н(празно место)+9н+6н+12н+10н+15н

да видиме колку си програмер.........и пиши со големи букви

н---ти е буква
а секое бројче пред н ти е размак на буквите од текстот
ако правилно ја користиш формулата програмерче ќе го добиеш конечниот резултат
а текстот почнува од "ај вака....а завршува прекрасно"
е па доволно е објаснување мислам

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 02:22
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

ајде ајде решавај програмерче


газење%20од%20смеење


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk