IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 23>
Автор
Порака
NoShame Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NoShame Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 17:55
pffff....zakon sum za matematikava ... голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 19:07
Originally posted by NoShame NoShame напиша:

pffff....zakon sum za matematikava ... голема%20насмевка


NE SI TOLKU ZAKON KOLKU
SO TI E PROSTOROT NEOGRANICEN
BRAVOS
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 19:33
да не знае некој од вас колку е 64 на 64?
врска немам математикатага
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 19:36
mnogu
tolku mnogu sto rezultatot nema smisla


Изменето од anakin - 30.Ноември.2007 во 19:37
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 19:40
Originally posted by anakin anakin напиша:

mnogu
tolku mnogu sto rezultatot nema smisla


јас па викам толку сум тапа што дури ни со дигитрон незнам да пресметамглупчо
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 00:28
obichniot kalkulator i ne moze,....probaj ,...rachno!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 01:41
Originally posted by connected connected напиша:

да не знае некој од вас колку е 64 на 64?
врска немам математикатага
 
Тој број е од редот на...
 
64^64 = 10^((lg64)*64) ~ 10^(1.8*64) ~ 10^115
 
Значи станува збор за број со 116 цифри, кој доколку би го запишала во тетратка со квардачиња (притоа запишувајќи по една цифра во квадратче), неговата должина би била 58cm намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 01:47
eden trgovec prodaval dva vida jabolki ednite bile pogolemi drugite pomali
imal 100 i 100 od dvata vida sekoj den

i taka prodaval 2 za 1 denar od pogolemite i 3 za1  denar od pomalite
i taka sekoj den

eden den se razbolel i na pazar otide negoviot sin
i zatoa so mislel deka e pobistar gi zamesal tie 200 jabolka i prodaval 5 za 2 denari

e pobistar
e isto pameten
ili e poglup od tatko mu

otkrijteSILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 02:05

Дневницата на таткото била: (100/2)*1 + (100/3)*1 = 83ден и 1 мало јаболко.

Дневницата на синот била: (200/5)*2 = 80ден.
 
Заклучок: Синот бил поглуп од татко му.
 
п.с. anakin, не ми искоментира ништо за двапати поставената задача со умните кинези и капите. АКо имаш решение на истата, ме интересира барем дали е истиот одговор?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 02:27
odgovorot ti bese apsolutno tocen
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 18:41
Ајде малку да ја освежиме оваа тема..еве една полесна задачка:
 
Имаме две кофи. Едната е од 3 литри, другата собира 5 литри. Мора да наполните точно 4 литри вода во една од кофите без никакви други помагала. Вода имате неограничено и можете да претурате од едната во другата, па и надвор да истурате. Како да се наполнат точно 4 литри?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
R-C-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај R-C-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 16:29
KOLKU E      4.021E-7         OVA  GO  DOBIVAM  NA  DIGITRON  A  TREBA  DA  E  VREDNOST  ZA  KONDENZATOR   PRETPOSTAVUVAM  VO  MIKROFARADI
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 20:33
4.02x10-7 mikroF = 0.4021 pikoF


0.4pF e mnogu malko - da nema greshka?
Кон врв
MaVnaTa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MaVnaTa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 22:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајде малку да ја освежиме оваа тема..еве една полесна задачка:
 

Имаме две кофи. Едната е од 3 литри, другата собира 5 литри. Мора да наполните точно 4 литри вода во една од кофите без никакви други помагала. Вода имате неограничено и можете да претурате од едната во другата, па и надвор да истурате. Како да се наполнат точно 4 литри?
jas onaka logicki,vajda ne ja utnav?
Ja polnime kofata od 5 litri so voda.Od taa kofa prefrlame voda vo kofata od 3 litri.
Vo kofata od 5 litri ni ostanaa 2 litri voda.
Vodata od kofata od 3 litri ja isturame.Vo nea gi prefrlame onie 2 litri voda koi ostanaa vo kofata od 5 litri.
Ja polnime so voda kofata od 5 litri i od taa kofa dostavame voda vo kofata od 3 litri.Vo kofata od 5 litri dobivme 4 litri voda,ona koe se barase vo postavenata zadaca.
Pozz. do Evangelos i guska.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.