IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 23>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:42

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:46
mislev deka EvAngelos odgovara na prasanjataнамигнување

задоволствоajde drug obid
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 20:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

anakin, ќе ми пружиш сега рака? големо%20гушкање
da ene ti rakaголемо%20гушкање zapravo cela guska голема%20насмевка


aj vaka evan


tri starci kinezi najpametni na svetot stojat eden pozadi drug
prviot negleda niso, vroriot go gleda prviot a tretiot gi gleda dvajcata- kineski car nosi 5 kineski slameni kapi 2 crni i 3 beli
ide pozadi prviot mu stava edna kapa na glava pa pozadi vroriot i nemu edna i na kraj pozadi tretiot pa i nemu , ostanati dve gi sokriva da ne gi vidat
im vika
mi zgresivte mnogu treba da ve pogubam no ako samo eden od vas kje mi kaze koja boja na kapa ima na glava kje ve pustam
posle 5 minuti eden od najpametnite starci se javil i rekol
care jas znam

koj se javi EVAN i kakva kapa imase na glavata???????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 20:56
ZA EVAN
50:50
не%20вреден TOA NE E OD MENE NEGO OD pc- TO
MI VIKA PA TI SI ME PROGRAMIRAL
KAKVI I DA PRAVAT PLANOVI FUKACITE  IZLEGUVA TOA SO DAL GOSPOD A TOJ DAL FIFTIFIFTI


Изменето од anakin - 28.Ноември.2007 во 20:59
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 22:48
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 23:39
Originally posted by anakin anakin напиша:

aj vaka evan


tri starci kinezi najpametni na svetot stojat eden pozadi drug
prviot negleda niso, vroriot go gleda prviot a tretiot gi gleda dvajcata- kineski car nosi 5 kineski slameni kapi 2 crni i 3 beli
ide pozadi prviot mu stava edna kapa na glava pa pozadi vroriot i nemu edna i na kraj pozadi tretiot pa i nemu , ostanati dve gi sokriva da ne gi vidat
im vika
mi zgresivte mnogu treba da ve pogubam no ako samo eden od vas kje mi kaze koja boja na kapa ima na glava kje ve pustam
posle 5 minuti eden od najpametnite starci se javil i rekol
care jas znam

koj se javi EVAN i kakva kapa imase na glavata???????
 
Значи пак на мене се чека да одговорам на кинеската задача среќа
Е ако де, си знаев јас дека така ќе биде уште кога ја отворив темава.
 
Значи имаме 2 црни и 3 бели капи врз главите на тројца еден позади друг кинези.
Белите капи ќе ги означуваме со б, а црните со ц и ќе ги ставаме над главите на броевите 1,2 и 3 кои ќе ни ги
означуваат првиот, вториот и третиот кинез, соодветно.

Да ги разгледаме можните сутиации...
 
ПРВ СЛУЧАЈ:
 
б ц ц
3 2 1
 
Доколку третитот видел две црни капи пред него, тој бидејќи е еден од најпаметните кинези, веднаш ќе реагирал (дека тој има бела капа) и немало да чека 5мин за да одговори. Значи не е овој случај.
 
ВТОР СЛУЧАЈ:
 
? б ц
3 2 1
 
Доколку бил горниот случај, третиот кинез би останал без одговор, бидејќи неговата капа може да биде и црна, но и  бела.
Овој молк би го искористил вториот кинез, кој знаејќи дека третиот кинез би реагирал доколку станува збор за првиот 
случај, и гледајќи ја црната капа на главата од првиот кинез, заклучува дека тој не носи црна капа, туку бела.
Но повторно, за еден од најпаметните кинези на светот, 5 минути се многу за да дојде до ваков заклучок.
 
ТРЕТ СЛУЧАЈ:
 
? ц б
3 2 1 
 
Третиот кинез не го знае одговорот.
Вториот кинез, на основна на молкот од третиот кинез, не може да заклучи ништо.
Првиот кинез, на основа на молкот двајцата позади него, го заклучува следново:
-Ако јас и вториот кинез имамве црни капи, веднаш ќе реагираше третиот кинез (првиот случај)
-Значи јас и овој позади мене не носиме заедно црни капи.
-Ако јас носев црна капа, тогаш вториот кинез, на основа на молкот од третиот и мојата црна капа (вториот случај) ќе
реагираше дека тој има бела капа. Но еве 5 минути и не заклучува ништо...
- Значи јас имам бела капа! Еурека, си го спасив својот живот и животот на моите пријатели.
 
ЧЕТВРТ СЛУЧАЈ:
 
? б б
3 2 1
 
Овој случај не ја менува бојата на капата на првиот кинез и молкот на третиот и вториот кинез му е доволна
информација на првиот кинез да заклучи дека сеедно дали се работи за четвриот или третиот случај, тој има БЕЛА КАПА.
 
Значи конечен одговор: Првиот кинез рекол: "Јас имам бела капа"
 
Поздрав anakin намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 01:23
Значи конечен одговор: Првиот кинез рекол: "Јас имам бела капа"
Јас сум Првиот Кинез.


Изменето од Палестинец - 29.Ноември.2007 во 01:23
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 09:58
Mene me interesira, ako na edna sahovska tabla na prvoto pole stavime dve zrna oriz na vtorata 4 i taka na sekoe novo pole go mnozime brojot so istiot broj, kolku oriz ke ima na poslednoto pole od sahovskata tabla?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 11:06
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

Mene me interesira, ako na edna sahovska tabla na prvoto pole stavime dve zrna oriz na vtorata 4 i taka na sekoe novo pole go mnozime brojot so istiot broj, kolku oriz ke ima na poslednoto pole od sahovskata tabla?
 
Бидејќи шаховската табла има 64 полиња, на последното поле ќе има 2 на степен 64 (2^64) оризови зрна.
Овој број е многу голем..
2^64 = 4^32 = 16^16 = 10^((lg16*16)) = 10^(1.2*16) ~ 10^19
Значи овој број има 19 нули, и којзнае како ќе се сместат на последното поле, можеби во некоја цеква висока до Нептун и назад, но сепак, тоа е резултатот на теорискиот дел од математиката среќа


Изменето од EvAngelos - 29.Ноември.2007 во 11:06
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 12:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by becenevem becenevem напиша:

Mene me interesira, ako na edna sahovska tabla na prvoto pole stavime dve zrna oriz na vtorata 4 i taka na sekoe novo pole go mnozime brojot so istiot broj, kolku oriz ke ima na poslednoto pole od sahovskata tabla?

 

Бидејќи шаховската табла има 64 полиња, на последното поле ќе има 2 на степен 64 (2^64) оризови зрна.

Овој број е многу голем..

2^64 = 4^32 = 16^16 = 10^((lg16*16)) = 10^(1.2*16) ~ 10^19

Значи овој број има 19 нули, и којзнае како ќе се сместат на последното поле, можеби во некоја цеква висока до Нептун и назад, но сепак, тоа е резултатот на теорискиот дел од математиката среќа

blagodaram
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 12:18
eve uste edna slicna, koga eden list harija bi se previtkal peesetina pati, kolkava bi bila visinata na toa?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 12:25

na 4 juli 4 najdobri amarikanski plivacki se naogjat vo eden bazen i miruvat vo vodata taka desetina minuti , samo ja odrzuvat polozbata a taa e: site 4 amerikanski plivacki se naodjat na ednakvo rastojanie edna od druga-( znaci site rastojanija se isti ) prvata ima samo dolen del od kupacite , vtorata ima samo goren del, tretata ima i goren i dolen, EVAN kako e oblecena cetvrtata plivacka???????

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
NoShame Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NoShame Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 15:53
vo oprema za nurkanje ?

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 16:26
bingo
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.