IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 23>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Математика
    Испратена: 08.Ноември.2007 во 01:23
Во оваа тема можете да поставувате задачи или пак да постирате решение на оние кои поставиле задача.
Повелете помогнете им на оние кои имаат потреба од дополнителна помош по овој предмет, а немаат доволно финансии за приватни часови по Математика.
 
А за оние кои имаат доволно финансии, јас ви стојам на располагање 250 ден/саат во ваш простор, или 150ден/саат на мое место.
За оние кои навистина немаат ни толку, ќе смислиме и симболична цена намигнување
Контактирајте ме по Лична Порака.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
SIGM Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SIGM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 18:36
Zdravo Evangelos

Pozdrav do tebe.
Navistina vo momentov mi treba pomos.

Imeno    1.292562E-0.3 (m)     kolku e toa vo     sm.

Blagodaram
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 11:27
Originally posted by SIGM SIGM напиша:

Zdravo Evangelos

Pozdrav do tebe.
Navistina vo momentov mi treba pomos.

Imeno    1.292562E-0.3 (m)     kolku e toa vo     sm.

Blagodaram
 
Извини што доцнам со одговорот (ја заборавив темава).
Не те разбирам во која форма ти е даден бројот?
1. Дали тоа ти претставува 1.292563 * Е^0.3? (каде Е е неперов број)
2. Или пак 1.292562 * 10^(-3) ? (но зошто тогаш би имал 0.3? во овој случај ќе претпоставам дека погрешно си искуцал и дека требало 1.292562Е-3 )
 
Твојот број конвертиран во центиметри, во двата случаи соодветно е:
1)
1m = 100sm
1.292562E-3 m =
1.292562E-3 * 100sm =
129.2562E-3 sm
 
2)
1m = 100sm
1.292562E-3 m =
1.292562E-3 x 100sm =
1.292562E-1 sm (најверојатно ова е решението што ти треба)
 
 
 


Изменето од EvAngelos - 15.Ноември.2007 во 13:20
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
vikicka Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vikicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 00:50
A FIZIKA-8
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 03:38
Originally posted by vikicka vikicka напиша:

A FIZIKA-8
збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
SIGM Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SIGM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 19:21
EvAngelos, blagodaram.

Brojot e daden onakov kako ti e prikazan.
Od tvojov odgovor znaci mozam da zaklicam deka e

1.292562E-0.3 (m) = 1.292 sm

Vo pravo sum?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 19:41
Originally posted by SIGM SIGM напиша:

EvAngelos, blagodaram.

Brojot e daden onakov kako ti e prikazan.
Od tvojov odgovor znaci mozam da zaklicam deka e

1.292562E-0.3 (m) = 1.292 sm

Vo pravo sum?


ne si
1.         ne e sm nego cm  ( evan drugar moj e lud)
a 1.2 -3m  e 0.12 cm


Изменето од anakin - 19.Ноември.2007 во 19:43
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 19:43
cm e samo stoti del od metar
a milimetar e iljaditi to est 10 na -3
togas e toa  1.2 no milimetriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 09:29

Originally posted by SIGM SIGM напиша:

EvAngelos, blagodaram.

Brojot e daden onakov kako ti e prikazan.
Od tvojov odgovor znaci mozam da zaklicam deka e

1.292562E-0.3 (m) = 1.292 sm

Vo pravo sum?


 
За малку

Значи како што реков...

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


1m = 100sm
1.292562E-3 m =
1.292562E-3 x 100sm =
1.292562E-1 sm
(најверојатно ова е решението што ти треба)

но, штом ти треба решението во обичен децимален број, продолжуваме...

1.292562Е-1 см = 1.292562 * 0.1 см = 0.1292562 см

Поздрав!

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 21:44
Evangelos eve edna zadaca, logicka i matematicka.

In a country in which people only want boys, every family continues to have children until they have a boy. if they have a girl, they have another child. if they have a boy, they stop. what is the proportion of boys to girls in the country? (general probability of giving birth to boy is 50%)
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 22:19
odlicno Evan koristi bukva C

a za zadacata   uf

koj znae? moze 66.66% protiv 33.33% zenskiнамигнување
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 23:14
Originally posted by sensei sensei напиша:

Evangelos eve edna zadaca, logicka i matematicka.

In a country in which people only want boys, every family continues to have children until they have a boy. if they have a girl, they have another child. if they have a boy, they stop. what is the proportion of boys to girls in the country? (general probability of giving birth to boy is 50%)
 
Здраво sensei, интересна задача, многу сакам вакви што го разгибаваат мозокот
 
Задачата ќе ја решиме разгледувајќи го етапно процесот на создавањето на машката и женската популација во таа држава, почнувајќи притоа од 0 машки и 0 женски деца.
 
1. Родителите прават деца. Согласно условот на задачата, 50% се машки, 50% се женски.
Односот е 50:50
 
2. Тие кои имале машко дете престануваат, а другите продолжуваат и додаваат кон предходната популација по еднаков број машки и женски (услов на задачата), со што односот останува непроменет.
Односот е 50:50
 
3,4,5...N. Се повторува етапа 2 се додека сите не родат машко дете и бидејќи сите додаваат на предходната популација по еднаков број машки и женски деца, односот останува непроменет.
Значи конечното решение на задачата е:
 
машки : женски = 50 : 50
 
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 23:24
ne e tocno, poleka malce :)

kako moze da e 50:50 koga tie vtorite 50% za zenskite ne se fiksni tuku se prodolzuva so pravenje deca?

odgovorot e: (aj poposle ke kazam, neka e interesno malce)
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 00:13
Originally posted by sensei sensei напиша:

ne e tocno, poleka malce :)
 
Каде ми е грешката професоре?

Originally posted by sensei sensei напиша:

kako moze da e 50:50 koga tie vtorite 50% za zenskite ne se fiksni tuku se prodolzuva so pravenje deca?
 
Зарем бев нејасен во образложението? Еве ќе ти подвлечам на што да посветиш внимание...
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

2. Тие кои имале машко дете престануваат, а другите продолжуваат и додаваат кон предходната популација по еднаков број машки и женски (услов на задачата), со што односот останува непроменет.
Односот е 50:50


Originally posted by sensei sensei напиша:

odgovorot e: (aj poposle ke kazam, neka e interesno malce)
 
Одговорот кој го наведов е точен и изнесува 50:50 намигнување


Изменето од EvAngelos - 21.Ноември.2007 во 00:18
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.