IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 23>
Автор
Порака
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 22:50
Originally posted by MaVnaTa MaVnaTa напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајде малку да ја освежиме оваа тема..еве една полесна задачка:
 

Имаме две кофи. Едната е од 3 литри, другата собира 5 литри. Мора да наполните точно 4 литри вода во една од кофите без никакви други помагала. Вода имате неограничено и можете да претурате од едната во другата, па и надвор да истурате. Како да се наполнат точно 4 литри?
jas onaka logicki,vajda ne ja utnav?
Ja polnime kofata od 5 litri so voda.Od taa kofa prefrlame voda vo kofata od 3 litri.
Vo kofata od 5 litri ni ostanaa 2 litri voda.
Vodata od kofata od 3 litri ja isturame.Vo nea gi prefrlame onie 2 litri voda koi ostanaa vo kofata od 5 litri.
Ja polnime so voda kofata od 5 litri i od taa kofa dostavame voda vo kofata od 3 litri.Vo kofata od 5 litri dobivme 4 litri voda,ona koe se barase vo postavenata zadaca.
Pozz. do Evangelos i guska.



Die Hard 3задоволство

Изменето од m__g__ - 24.Декември.2007 во 22:51
Кон врв
R-C-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај R-C-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 18:10
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

4.02x10-7 mikroF = 0.4021 pikoF


0.4pF e mnogu malko - da nema greshka?
  
    toa  gore  e  4021
    imam  uste  edna  presmetka 
      induktivitetot  e     254e-4
      dolzina  na  jadroto  e  2
      presekot  na  jadroto  e  1.8
       l  vrz  d   e   0.004  toa  e  koeficient
       debelina  na  zicata  e  0.25
       
 
  inaku  stanuva  zbor  za  skretnica  za  svucnik  za  sredni  tonovi
       frekfencijata  e  od   700  do   3000  herci
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 01:19
Originally posted by MaVnaTa MaVnaTa напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајде малку да ја освежиме оваа тема..еве една полесна задачка:
 

Имаме две кофи. Едната е од 3 литри, другата собира 5 литри. Мора да наполните точно 4 литри вода во една од кофите без никакви други помагала. Вода имате неограничено и можете да претурате од едната во другата, па и надвор да истурате. Како да се наполнат точно 4 литри?
jas onaka logicki,vajda ne ja utnav?
Ja polnime kofata od 5 litri so voda.Od taa kofa prefrlame voda vo kofata od 3 litri.
Vo kofata od 5 litri ni ostanaa 2 litri voda.
Vodata od kofata od 3 litri ja isturame.Vo nea gi prefrlame onie 2 litri voda koi ostanaa vo kofata od 5 litri.
Ja polnime so voda kofata od 5 litri i od taa kofa dostavame voda vo kofata od 3 litri.Vo kofata od 5 litri dobivme 4 litri voda,ona koe se barase vo postavenata zadaca.
Pozz. do Evangelos i guska.
 
Браво MaVnaTa логичарче бистро :bravo: гушка и до тебе.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 01:29
2 9 10 12 19 20 ?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
kum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 14:36

Да се пресмета нормата на матрицата А=[aij]m×n внесена преку тастатура, дефинирана со формулата ||A|| = maxi=1,mj=1,n|aij|}.


Dali mozi nekoj da ja resi vo C

JOIN THE FAMILY
Кон врв
hacko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Ultimate HackMan

Регистриран: 19.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hacko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 15:14
1.Dva avtobusi soobrakjaat po kruzna pateka.Intervalot na pominuvanje megju niv e 25 min.Kolku uste se potrebni avtobusi za intervalot na pominuvanje da se skrati za 60%?

2.Tom i Jerry secat dva isti pravoagolnici.Tom dobil dva pravoagolnici i sekoj od niv so perimetar od 40 cm,a Jerry dobil dva pravoagolnici i sekoj od niv so perimetar od 50 cm.Kolkav e perimetarot na pocetniot pravoagolnik?

3.Vo ramnokrakiot triagolnik ABC dolzinata na simetralata CD na agolot C e ednakva na dolzinata na osnovata BC.Togas agolot CDA e ednakov na: vash odgovor

4.Kocka od drvo so dimenzii 11x11x11 e dobbiena so redenje 11 na treta kockicki so strana 1.Koj e najgolemiot broj kockicki sto se vidlivi od ista tocka na gledanje?

5.Vo edna grupa deca,devojcinja ima povekje od 45%,no pomalku od 50%.Koj e najmaliot mozen broj devojcinja vo taa grupa?

6.Neka M e proizvodot od perimetarot na triagolnik i zbirot na visinite od toj triagolnik.Koe od slednive tvrdenja e netocno,ako plostinata na triagolnikot e 1?
a)M moze da bide pogolem od 1000
b)sekogash M>6
c)M moze da bide ednakov na 18
d)ako triagolnikot e ramnostran,togash M>16
e)M moze da bide pomal od 12
Svijet je okrutan...Okrutniji od juce...
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:50
lele pa ovde se matemati4ari,pa jas dupka sum po matematika poooooojma si nemam
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:56
ENE EDEN LESEN

EDEN LEB TEZI KOLKU 1kg I POLA LEB

KOLKU BE TEZI LEBOT????????

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 21:40
2 kg

Odnosno:

x = 1 + x/2;
x/2 = 1;
x = 2;

Ajde petka na raka

Изменето од Petkovsky - 15.Април.2008 во 21:42
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:11
Originally posted by anakin anakin напиша:

2 9 10 12 19 20 21 ...................



aj prodolzi ja nizata


Изменето од anakin - 16.Април.2008 во 23:19
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:29
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

2 9 10 12 19 20 21 ...................



aj prodolzi ja nizata
 
2 9 10 12 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 90 91 92 93 94 95 96 97 98 200...
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:33
BRAVOS

imam custvo deka kje dobies Desetka na ispit
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:40

2 9 10 12 19 20 21 28 29 31 38 39 46...






     

Изменето од james dean - 16.Април.2008 во 23:44
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:56
greska si
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,164 секунди.