IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - 10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
BEKI Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BEKI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: 10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ
    Испратена: 07.Ноември.2007 во 23:24
DALI GI ZNAETE I DALI GI PRAKTIKUVATE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 00:40
1. „Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од куќата на ропството.  Не ќе имаш никакви други богови покрај Мене.

2. Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја.  Не ќе им се поклонуваш ниту ќе им служиш, зашто Јас, Господ, твојот Бог, Сум ревнив Бог. Ја посетувам неправдата на татковците - на оние кои Ме мразат - на децата до третото и четвртото поколение, а покажувам милости на илјадници, кои Ме љубат и ги пазат Моите заповеди.

3. Не ќе го изговараш напразно името на Господа, твојот Бог, зашто Господ не ќе го остави неказнет оној кој го зема напразно Неговото име.

4. Помни го саботниот ден, за да го осветуваш. Шест дена ќе работиш и ќе ги вршиш сите свои работи. А седмиот ден е сабота Господова, на твојот Бог. Тогаш никаква работа не ќе работиш: ни ти, ниту твојот син, ниту твојата ќерка, ни твојот слуга, ниту твојата слугинка, ниту твојот добиток, ниту странецот што е внатре во твоите порти. Зашто во шест денови Господ ги направи небото и земјата, морето и сè што е во нив, а на седмиот ден се одмори. Затоа Господ го благослови и го освети саботниот ден.

5. Почитувај ги твојот татко и твојата мајка, за да ти се продолжат дните на земјата, која ти ја дава Господ, твојот Бог.

 
6. Не ќе убиваш!
 
7. Не ќе прељубодејствуваш! 
 
8. Не ќе крадеш! 
 
9. Не ќе сведочиш лажно против твојот ближен! 
 
10. Не ќе го посакуваш домот на твојот ближен! Не ќе ги посакуваш: жената на твојот ближен, ни неговиот слуга, ниту неговата слугинка, ни неговиот вол, ниту неговото осле, ни што и да е што му припаѓа на твојот ближен!”
 
(Излез 20:2-17)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
str8up Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Producer

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај str8up Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 00:46
9. Не ќе сведочиш лажно против твојот ближен!
а да сведочиш лажно против твојот "неближен"?голема%20насмевка
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 14:37
Se mi se cini deka pravoslavnite slabo go pocituvaat gore navedenoto od biblijata.....
 
neli...?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
dolnodupenka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dolnodupenka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 15:18
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

.............................. 
...............7. Не ќе прељубодејствуваш! .............
...................
lleeelllleee!!
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 15:23
Sega duri svakjam zosto nekoi lugje stavaat crta na sedmicata koga ja pisuvaat rakopisno  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 22:11
Evangelos spored 10 bozji zapovedi nema da ima nitu eden hristijanin koj sto ke si vleze vo rajot a narocito PRAVOSLAVNITE
 
STO E SO VTORATA ZAPOVED ......TOA NE VAZI ZA PRAVOSLAVNITE ?!!!!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:10

EDINSTVENI,NAZNACENI BOZJI ZAPOVEDI vo Biblijata,NE SE PRAKTIKUVAAT.

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 00:35
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Evangelos spored 10 bozji zapovedi nema da ima nitu eden hristijanin koj sto ke si vleze vo rajot
 
Ова е најпаметното нешто, според мене, што досега си го напишал на форумов Ебу. Браво аплауз
Потполно си во право, според 10-те Божји заповеди не само христијаните, туку ниеден човек нема да влезе во рајот. Но поентата е во тоа што тие и не се "пасошот" за во рајот. намигнување
Бог не ни ги даде овие заповеди за да исполнувајќи ги ние би влегле во рајот. Напротив, Тој ни ги даде за да ни го презентира Неговиот возвишен критериум за праведност и за да ја сруши нашата изветоперена самоправедност. Целта на 10-те Божји заповеди е да преку нив се види нашата грешна природа, нашата немоќ да бидеме праведни пред Бог.
"зашто со делата на Законот ниедно тело нема да се оправда пред Него; зашто преку Законот доаѓа самото познавање на гревот. " Римјаните 3:20
 Да ние можеме да се правиме светци споредвуајќи се со "полошите" од нас, но не и пред Бог. Затоа Бог му ги даде 10-те Божји заповеди на Мојсеј, за да ја занеми секоја уста пред Бог (Римјаните 3:19), за да да ја признаеме нашата грешност, да се покаеме и да ја уочиме потребата од Спасител.
Од оваа перспектива 10-те Божји заповеди посочуваат кон Спасителот - Христос.
Библијата вели дека осилото на смртта е гревот, а пак силата на гревот е законот (1 Коринтјаните 15:56), но исто така вели и дека Христос не ослободи од Законот...
 
"И така, сега нема осудување за оние, кои се во Исус Христос, и одат не по телото, туку по Духот. Зашто законот на Духот на животот во Исус Христос ме ослободи од законот на гревот и смртта. Зашто тоа, што му беше невозможно на Законот, зашто беше слаб заради телото, Бог го изврши: испраќајќи Го - заради гревот - Својот Син во обличје слично на грешното тело и, поради грев, го осуди гревот во телото, па, праведноста, што Законот ја бара, да се исполни во нас, - кои не одиме по телото, туку по Духот." (Римјаните 8:1-4)
 
Законот ја бараше нашата смрт, но истата ја доби во Исус Христос Кој неправедно беше осуден на смрт, за да можеме ние неправедно да бидеме оправдани и, преку Неговата смрт, да добиеме вечен живот големо%20гушкање
Тоа е евангелието и радосната вест која се проповеда од времето на Христос па се до денес, дека Христос пострада за гревот на луѓето, за да ги искупи од ропството на гревот, за да ја земе неговата осуда и за да ја плати истата на Голготскиот крст, за секој кој верува во Него, да не загине, туку да има живот вечен (Јован 3:16). Фала Му и Слава Му!
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 09.Ноември.2007 во 00:45
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 02:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Evangelos spored 10 bozji zapovedi nema da ima nitu eden hristijanin koj sto ke si vleze vo rajot
 
Ова е најпаметното нешто, според мене, што досега си го напишал на форумов Ебу. Браво аплауз
 
jas ne pisuvam sporet tebe i toa sto tebe ti se cini voopste ne me interesira , no koa veke repliciras na poite postovi togas daj replika na celiot post a ne delumno
 
Потполно си во право, според 10-те Божји заповеди не само христијаните, туку ниеден човек нема да влезе во рајот.
 
toa mozes da go kazes samo za vas no ne i za nas
 
 
 Но поентата е во тоа што тие и не се "пасошот" за во рајот. намигнување
Бог не ни ги даде овие заповеди за да исполнувајќи ги ние би влегле во рајот.
 
za vo toa vreme bilo tokmu pasos za vo rajot a i den deneska bi trebalo da vazi i za vas
 
 
Напротив, Тој ни ги даде за да ни го презентира Неговиот возвишен критериум за праведност и за да ја сруши нашата изветоперена самоправедност.
 
zarem ima poubav demant od ova sto ti samiot go kaza a koja slobodno moze da se najde PAVLE vo negoнамигнување
 
Целта на 10-те Божји заповеди е да преку нив се види нашата грешна природа, нашата немоќ да бидеме праведни пред Бог.
 
celta na 10 bozji zapovedi e da vie postapite po niv ...... toa se izriciti naredbi
 
"зашто со делата на Законот ниедно тело нема да се оправда пред Него; зашто преку Законот доаѓа самото познавање на гревот. " Римјаните 3:20
 
e sea ni se pojavuva Pavle so nekoe si poslanie isprateno do Rimjanite i on si zema za pravo da go otvrli seto toa sto Bog vi ima kazeno vo 10 zapovedi.... i toa doaga od covek koj krvnicki se borese protiv Isusovata vera no i pokraj toa on za vas ostanuva svetec.....te eden od najpocituvanite APOSTOLI....koe vie go kupuvate zdravo za gotovo a verbata koja mu ja podaruvate se bazira na dve kvazi dokazi na koe:
na ednoto se veli deka svedocite koi bile so nego go slusaa glasot no ne ja videa svetlinata....i na vtoroto se veli deka ja vidoa svetlinata no ne go slusaa glasot
 
 
 Да ние можеме да се правиме светци споредвуајќи се со "полошите" од нас, но не и пред Бог. Затоа Бог му ги даде 10-те Божји заповеди на Мојсеј, за да ја занеми секоја уста пред Бог (Римјаните 3:19), за да да ја признаеме нашата грешност, да се покаеме и да ја уочиме потребата од Спасител.
 
 
e pa cestito oti site vie ste stanele svetci po tvojata logika
 
 
Од оваа перспектива 10-те Божји заповеди посочуваат кон Спасителот - Христос.
 
navedi kade se potencira spasitelot vo 10 bozji zapovedi болен
 
 
Библијата вели дека осилото на смртта е гревот, а пак силата на гревот е законот (1 Коринтјаните 15:56), но исто така вели и дека Христос не ослободи од Законот...
 
"И така, сега нема осудување за оние, кои се во Исус Христос, и одат не по телото, туку по Духот. Зашто законот на Духот на животот во Исус Христос ме ослободи од законот на гревот и смртта. Зашто тоа, што му беше невозможно на Законот, зашто беше слаб заради телото, Бог го изврши: испраќајќи Го - заради гревот - Својот Син во обличје слично на грешното тело и, поради грев, го осуди гревот во телото, па, праведноста, што Законот ја бара, да се исполни во нас, - кои не одиме по телото, туку по Духот." (Римјаните 8:1-4)
 
Законот ја бараше нашата смрт, но истата ја доби во Исус Христос Кој неправедно беше осуден на смрт, за да можеме ние неправедно да бидеме оправдани и, преку Неговата смрт, да добиеме вечен живот големо%20гушкање
Тоа е евангелието и радосната вест која се проповеда од времето на Христос па се до денес, дека Христос пострада за гревот на луѓето, за да ги искупи од ропството на гревот, за да ја земе неговата осуда и за да ја плати истата на Голготскиот крст, за секој кој верува во Него, да не загине, туку да има живот вечен (Јован 3:16).
 
 
povtorno prikazni i bajki  od PAVLE..... samo ne mozam da kapiram kako toa da:
 
1. imame bozji zapovedi i toa izriceti
2. Samiot Isus ne gi negiral nitu pak oslobodil bilo koj od 10 zapovedi
3. e sea tuka posle nekoe vreme mu teknalo na nekoj bolnoumen pa ke gi napravi site zapovedi nistozni a pak vie od strastite koi si gi imate von kontrola vi odgovara poveke da se pridrzite kon pavle , otkolku da se pridrzite kon toa sto vi ima kazeno bog vo vasite zapovediнамигнување
 
Фала Му и Слава Му!
 
komu na PAVLEплазење
 
Поздрав!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 02:41
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Evangelos spored 10 bozji zapovedi nema da ima nitu eden hristijanin koj sto ke si vleze vo rajot

 

Ова е најпаметното нешто, според мене, што досега си го напишал на форумов Ебу. Браво аплауз

Потполно си во право, според 10-те Божји заповеди не само христијаните, туку ниеден човек нема да влезе во рајот. Но поентата е во тоа што тие и не се "пасошот" за во рајот. намигнување

Бог не ни ги даде овие заповеди за да исполнувајќи ги ние би влегле во рајот. Напротив, Тој ни ги даде за да ни го презентира Неговиот возвишен критериум за праведност и за да ја сруши нашата изветоперена самоправедност. Целта на 10-те Божји заповеди е да преку нив се види нашата грешна природа, нашата немоќ да бидеме праведни пред Бог.

"зашто со делата на Законот ниедно тело нема да се оправда пред Него; зашто преку Законот доаѓа самото познавање на гревот. " Римјаните 3:20

 Да ние можеме да се правиме светци споредвуајќи се со "полошите" од нас, но не и пред Бог. Затоа Бог му ги даде 10-те Божји заповеди на Мојсеј, за да ја занеми секоја уста пред Бог (Римјаните 3:19), за да да ја признаеме нашата грешност, да се покаеме...

Библијата вели дека осилото на смртта е гревот, а пак силата на гревот е законот (1 Коринтјаните 15:56), но исто така вели и дека Христос не ослободи од Законот...

 

"И така, сега нема осудување за оние, кои се во Исус Христос, и одат не по телото, туку по Духот. Зашто законот на Духот на животот во Исус Христос ме ослободи од законот на гревот и смртта. Зашто тоа, што му беше невозможно на Законот, зашто беше слаб заради телото, Бог го изврши: испраќајќи Го - заради гревот - Својот Син во обличје слично на грешното тело и, поради грев, го осуди гревот во телото, па, праведноста, што Законот ја бара, да се исполни во нас, - кои не одиме по телото, туку по Духот." (Римјаните 8:1-4)
...



Dlabok respekt kon tebe EvAngelos za ovie zborovi!

Ove e verojatno najdobroto neshto sto go imam prochitano na ovoj forum ne samo od aspekt na razjasnuvanjeto na Hristijanstvoto, tuku isto taka kako frlanje svetlina kon edna od vrvnite tajni na Kreacijata.

Ne znam kolku chlenovi ke go razberat ova i se somnevam deka nema da ima premnogu od onie koi ke bidat dopirnati od ovie zborovi, a istovremeno ke umeat da gi dolovat site posledici od niv...


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 19:06
Ova vo glava ne mi vleguva nikako:
Цитирај Законот ја бараше нашата смрт, но истата ја доби во Исус Христос Кој неправедно беше осуден на смрт, за да можеме ние неправедно да бидеме оправдани и, преку Неговата смрт, да добиеме вечен живот
 
Osven sto mi ja potvrduva edna pogovorka "nadata zadna umira" nisto poveke ne mi kazuva. No da se nadevas za nesto sto i samiot svesen si deka nadez nema... Ubiecot koj nepravedno ubiva,kradecot koj i od siromasi krade da se nadeva i da veruva deka Dzennet ke zasluzi zatoa sto Isus umrel za negovite grevovi koi gi pravel i koi gi pravi... Ova go vikame "LAZNO NADEVANJE" Ne bi sakal da zemam uloga na gospod pa a kazam deka nema nadez,no vakvoto veruvanje e IZMISLENO samo za oddalecuvanje od vistinskata vera.
Tocno e deka samo 10-te bozji zapovedi ne se viza za rajot,tuku CELIOT NAS ZIVOT.
Za Grevot,SEKOJ KE SI SNOSI ODGOVORNOST i nicija smrt nema da te oslobodi od grevot. Samiot Adam a.s si go plati grevot uste ISTIOT MOMENT,sto znaci ne trebase (i nee) Isus a.s da se izmacuva za toj grev.
Bilo kako toa e vase veruvanje a kaj Nas za se' treba trud.
"Ko bude uradio zlo,koliko trun,vidjet ce ga.Ko bude uradio dobro,koliko trun,vidjet ce ga."
 
Drugo interesno sto moze da se zabelezi kade se odbiva stariot zavet e "rimjanite,galatjanite,koritjanite,,,,"-PAVLE. Dodeka sam Isus veli:
 
Matej 5-17 ”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.
 
Eve vo kontext:
 
17”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.

18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне сè.

19 И така, кој ќе наруши една од овие најмали заповеди и така ги научи луѓето, ќе биде наречен најмал во царството небесно; а кој ги држи и поучува, ќе биде наречен голем во царството небесно;

20 Зашто ви велам, ако вашата праведност не ја надмине праведноста на книжниците и фарисеите, нема да влезете во царството небесно.”

21 ”Сте чуле дека им беше речено на старите: ‘Не убивај! А кој ќе убие, ќе биде виновен пред судот.’

22 А Јас ви велам, дека секој, кој се гневи на брата си без причина, ќе биде виновен пред судот. А кој ќе му рече на брата си „празноглавец”, ќе биде виновен пред синедрионот. А кој ќе го нарече „безумник”, ќе биде виновен за во огнениот пекол.

Znaci od Ustata na Isus. Nadezta deka nepravedno ke se opravdate e zaludna. Ako nenamerno,nesakajki,ne misleno napravime grev ke ni bide oprosten a ako namerno se ogresime pa ne se pokaeme i da veruvame deka Isus umrel za nasite grevovi.... sramota e.
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 01:41
Miralem1, колку си смешен, прво ги извртуваш моите изјави, а потоа реплицираш на истите голема%20насмевка Сам со себе си правиш муабет?
Кој рече дека 10-те Божји се лоши и дека христијаните не треба да ги исполнуваат? Целата моја поента е дека човек не треба да се надева на нив, дека колку и да се труди, заради грешната природа на телото, не може беспрекорно да ги исполни овие заповеди. А потоа додадов дека тоа не треба да не разочарува, дека слободно можеме да се потпреме на Божјата милост - Христос, Кој го исполни Законот за нас и дека Тој го жртвуваше Својот живот за секоја заповед која ние сме ја прекршиле или ќе ја прекршиме во иднина.
 
Секој од нас може да се труди да скока кон небото. Еден ќе скокне повеќе, друг помалку, но ќе се спасат само оние кои ќе се фатат за Христовата испружена рака од небото.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ova vo glava ne mi vleguva nikako:
Ех да беше само тоа тага
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

ako namerno se ogresime pa ne se pokaeme i da veruvame deka Isus umrel za nasite grevovi.... sramota e.
 
Точно така и јас велам срамота е некој да верува така, а да се нарекува христијанин, бидејќи и Христос и апостолите секогаш прво повикувале на покајание, а потоа ветувале спасение.
Впрочем тоа беа и првите зборови кога Христос ја започна својата служба „Покајте се, зашто царството небесно се приближи!” (Матеј 4:17)
"А Петар им рече: „Покајте се! И секој од вас нека се крсти во името на Исуса Христа за проштавање на вашите гревови;" (Дела 2:38)
 
Нема дилема дека Светото Писмо учи дека прво треба да се покаеме, а потоа да се повикуваме на Христовата жртва.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 09:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Evangelos spored 10 bozji zapovedi nema da ima nitu eden hristijanin koj sto ke si vleze vo rajot
 
Ова е најпаметното нешто, според мене, што досега си го напишал на форумов Ебу. Браво аплауз
Потполно си во право, според 10-те Божји заповеди не само христијаните, туку ниеден човек нема да влезе во рајот. Но поентата е во тоа што тие и не се "пасошот" за во рајот. намигнување
Бог не ни ги даде овие заповеди за да исполнувајќи ги ние би влегле во рајот. Напротив, Тој ни ги даде за да ни го презентира Неговиот возвишен критериум за праведност и за да ја сруши нашата изветоперена самоправедност. Целта на 10-те Божји заповеди е да преку нив се види нашата грешна природа, нашата немоќ да бидеме праведни пред Бог.
"зашто со делата на Законот ниедно тело нема да се оправда пред Него; зашто преку Законот доаѓа самото познавање на гревот. " Римјаните 3:20 Зошто го цитираш Павле? Што рекол Исус по ова прашање?
 Да ние можеме да се правиме светци споредвуајќи се со "полошите" од нас, но не и пред Бог. Затоа Бог му ги даде 10-те Божји заповеди на Мојсеј, за да ја занеми секоја уста пред Бог (Римјаните 3:19) Зошто го цитираш Павле? Што рекол Исус по ова прашање?, за да да ја признаеме нашата грешност, да се покаеме и да ја уочиме потребата од Спасител.
Од оваа перспектива 10-те Божји заповеди посочуваат кон Спасителот - Христос.
Библијата вели дека осилото на смртта е гревот, а пак силата на гревот е законот (1 Коринтјаните 15:56) Зошто го цитираш Павле? Што рекол Исус по ова прашање?, но исто така вели и дека Христос не ослободи од Законот...
 
"И така, сега нема осудување за оние, кои се во Исус Христос, и одат не по телото, туку по Духот. Зашто законот на Духот на животот во Исус Христос ме ослободи од законот на гревот и смртта. Зашто тоа, што му беше невозможно на Законот, зашто беше слаб заради телото, Бог го изврши: испраќајќи Го - заради гревот - Својот Син во обличје слично на грешното тело и, поради грев, го осуди гревот во телото, па, праведноста, што Законот ја бара, да се исполни во нас, - кои не одиме по телото, туку по Духот." (Римјаните 8:1-4) Зошто го цитираш Павле? Што рекол Исус по ова прашање?
 
Законот ја бараше нашата смрт, но истата ја доби во Исус Христос Кој неправедно беше осуден на смрт, за да можеме ние неправедно да бидеме оправдани и, преку Неговата смрт, да добиеме вечен живот големо%20гушкање
Тоа е евангелието и радосната вест која се проповеда од времето на Христос па се до денес, дека Христос пострада за гревот на луѓето, за да ги искупи од ропството на гревот, за да ја земе неговата осуда и за да ја плати истата на Голготскиот крст, за секој кој верува во Него, да не загине, туку да има живот вечен (Јован 3:16). Фала Му и Слава Му!
Поздрав!
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.