Испечати | Затвори го прозорот

10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10188
Датум на принтање: 01.Мај.2024 во 17:41
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: 10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ
Постирано од: BEKI
Наслов: 10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ
Датум на внесување: 07.Ноември.2007 во 23:24
DALI GI ZNAETE I DALI GI PRAKTIKUVATE



Коментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Ноември.2007 во 00:40
1. „Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од куќата на ропството.  Не ќе имаш никакви други богови покрај Мене.

2. Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја.  Не ќе им се поклонуваш ниту ќе им служиш, зашто Јас, Господ, твојот Бог, Сум ревнив Бог. Ја посетувам неправдата на татковците - на оние кои Ме мразат - на децата до третото и четвртото поколение, а покажувам милости на илјадници, кои Ме љубат и ги пазат Моите заповеди.

3. Не ќе го изговараш напразно името на Господа, твојот Бог, зашто Господ не ќе го остави неказнет оној кој го зема напразно Неговото име.

4. Помни го саботниот ден, за да го осветуваш. Шест дена ќе работиш и ќе ги вршиш сите свои работи. А седмиот ден е сабота Господова, на твојот Бог. Тогаш никаква работа не ќе работиш: ни ти, ниту твојот син, ниту твојата ќерка, ни твојот слуга, ниту твојата слугинка, ниту твојот добиток, ниту странецот што е внатре во твоите порти. Зашто во шест денови Господ ги направи небото и земјата, морето и сè што е во нив, а на седмиот ден се одмори. Затоа Господ го благослови и го освети саботниот ден.

5. Почитувај ги твојот татко и твојата мајка, за да ти се продолжат дните на земјата, која ти ја дава Господ, твојот Бог.

 
6. Не ќе убиваш!
 
7. Не ќе прељубодејствуваш! 
 
8. Не ќе крадеш! 
 
9. Не ќе сведочиш лажно против твојот ближен! 
 
10. Не ќе го посакуваш домот на твојот ближен! Не ќе ги посакуваш: жената на твојот ближен, ни неговиот слуга, ниту неговата слугинка, ни неговиот вол, ниту неговото осле, ни што и да е што му припаѓа на твојот ближен!”
 
(Излез 20:2-17)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 08.Ноември.2007 во 00:46
9. Не ќе сведочиш лажно против твојот ближен!
а да сведочиш лажно против твојот "неближен"?голема%20насмевка


-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 08.Ноември.2007 во 14:37
Se mi se cini deka pravoslavnite slabo go pocituvaat gore navedenoto od biblijata.....
 
neli...?


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: dolnodupenka
Датум на внесување: 08.Ноември.2007 во 15:18
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

.............................. 
...............7. Не ќе прељубодејствуваш! .............
...................
lleeelllleee!!


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 08.Ноември.2007 во 15:23
Sega duri svakjam zosto nekoi lugje stavaat crta na sedmicata koga ja pisuvaat rakopisno  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 08.Ноември.2007 во 22:11
Evangelos spored 10 bozji zapovedi nema da ima nitu eden hristijanin koj sto ke si vleze vo rajot a narocito PRAVOSLAVNITE
 
STO E SO VTORATA ZAPOVED ......TOA NE VAZI ZA PRAVOSLAVNITE ?!!!!


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 09.Ноември.2007 во 00:10

EDINSTVENI,NAZNACENI BOZJI ZAPOVEDI vo Biblijata,NE SE PRAKTIKUVAAT.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Ноември.2007 во 00:35
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Evangelos spored 10 bozji zapovedi nema da ima nitu eden hristijanin koj sto ke si vleze vo rajot
 
Ова е најпаметното нешто, според мене, што досега си го напишал на форумов Ебу. Браво аплауз
Потполно си во право, според 10-те Божји заповеди не само христијаните, туку ниеден човек нема да влезе во рајот. Но поентата е во тоа што тие и не се "пасошот" за во рајот. намигнување
Бог не ни ги даде овие заповеди за да исполнувајќи ги ние би влегле во рајот. Напротив, Тој ни ги даде за да ни го презентира Неговиот возвишен критериум за праведност и за да ја сруши нашата изветоперена самоправедност. Целта на 10-те Божји заповеди е да преку нив се види нашата грешна природа, нашата немоќ да бидеме праведни пред Бог.
"зашто со делата на Законот ниедно тело нема да се оправда пред Него; зашто преку Законот доаѓа самото познавање на гревот. " Римјаните 3:20
 Да ние можеме да се правиме светци споредвуајќи се со "полошите" од нас, но не и пред Бог. Затоа Бог му ги даде 10-те Божји заповеди на Мојсеј, за да ја занеми секоја уста пред Бог (Римјаните 3:19), за да да ја признаеме нашата грешност, да се покаеме и да ја уочиме потребата од Спасител.
Од оваа перспектива 10-те Божји заповеди посочуваат кон Спасителот - Христос.
Библијата вели дека осилото на смртта е гревот, а пак силата на гревот е законот (1 Коринтјаните 15:56), но исто така вели и дека Христос не ослободи од Законот...
 
"И така, сега нема осудување за оние, кои се во Исус Христос, и одат не по телото, туку по Духот. Зашто законот на Духот на животот во Исус Христос ме ослободи од законот на гревот и смртта. Зашто тоа, што му беше невозможно на Законот, зашто беше слаб заради телото, Бог го изврши: испраќајќи Го - заради гревот - Својот Син во обличје слично на грешното тело и, поради грев, го осуди гревот во телото, па, праведноста, што Законот ја бара, да се исполни во нас, - кои не одиме по телото, туку по Духот." (Римјаните 8:1-4)
 
Законот ја бараше нашата смрт, но истата ја доби во Исус Христос Кој неправедно беше осуден на смрт, за да можеме ние неправедно да бидеме оправдани и, преку Неговата смрт, да добиеме вечен живот големо%20гушкање
Тоа е евангелието и радосната вест која се проповеда од времето на Христос па се до денес, дека Христос пострада за гревот на луѓето, за да ги искупи од ропството на гревот, за да ја земе неговата осуда и за да ја плати истата на Голготскиот крст, за секој кој верува во Него, да не загине, туку да има живот вечен (Јован 3:16). Фала Му и Слава Му!
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 09.Ноември.2007 во 02:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Evangelos spored 10 bozji zapovedi nema da ima nitu eden hristijanin koj sto ke si vleze vo rajot
 
Ова е најпаметното нешто, според мене, што досега си го напишал на форумов Ебу. Браво аплауз
 
jas ne pisuvam sporet tebe i toa sto tebe ti se cini voopste ne me interesira , no koa veke repliciras na poite postovi togas daj replika na celiot post a ne delumno
 
Потполно си во право, според 10-те Божји заповеди не само христијаните, туку ниеден човек нема да влезе во рајот.
 
toa mozes da go kazes samo za vas no ne i za nas
 
 
 Но поентата е во тоа што тие и не се "пасошот" за во рајот. намигнување
Бог не ни ги даде овие заповеди за да исполнувајќи ги ние би влегле во рајот.
 
za vo toa vreme bilo tokmu pasos za vo rajot a i den deneska bi trebalo da vazi i za vas
 
 
Напротив, Тој ни ги даде за да ни го презентира Неговиот возвишен критериум за праведност и за да ја сруши нашата изветоперена самоправедност.
 
zarem ima poubav demant od ova sto ti samiot go kaza a koja slobodno moze da se najde PAVLE vo negoнамигнување
 
Целта на 10-те Божји заповеди е да преку нив се види нашата грешна природа, нашата немоќ да бидеме праведни пред Бог.
 
celta na 10 bozji zapovedi e da vie postapite po niv ...... toa se izriciti naredbi
 
"зашто со делата на Законот ниедно тело нема да се оправда пред Него; зашто преку Законот доаѓа самото познавање на гревот. " Римјаните 3:20
 
e sea ni se pojavuva Pavle so nekoe si poslanie isprateno do Rimjanite i on si zema za pravo da go otvrli seto toa sto Bog vi ima kazeno vo 10 zapovedi.... i toa doaga od covek koj krvnicki se borese protiv Isusovata vera no i pokraj toa on za vas ostanuva svetec.....te eden od najpocituvanite APOSTOLI....koe vie go kupuvate zdravo za gotovo a verbata koja mu ja podaruvate se bazira na dve kvazi dokazi na koe:
na ednoto se veli deka svedocite koi bile so nego go slusaa glasot no ne ja videa svetlinata....i na vtoroto se veli deka ja vidoa svetlinata no ne go slusaa glasot
 
 
 Да ние можеме да се правиме светци споредвуајќи се со "полошите" од нас, но не и пред Бог. Затоа Бог му ги даде 10-те Божји заповеди на Мојсеј, за да ја занеми секоја уста пред Бог (Римјаните 3:19), за да да ја признаеме нашата грешност, да се покаеме и да ја уочиме потребата од Спасител.
 
 
e pa cestito oti site vie ste stanele svetci po tvojata logika
 
 
Од оваа перспектива 10-те Божји заповеди посочуваат кон Спасителот - Христос.
 
navedi kade se potencira spasitelot vo 10 bozji zapovedi болен
 
 
Библијата вели дека осилото на смртта е гревот, а пак силата на гревот е законот (1 Коринтјаните 15:56), но исто така вели и дека Христос не ослободи од Законот...
 
"И така, сега нема осудување за оние, кои се во Исус Христос, и одат не по телото, туку по Духот. Зашто законот на Духот на животот во Исус Христос ме ослободи од законот на гревот и смртта. Зашто тоа, што му беше невозможно на Законот, зашто беше слаб заради телото, Бог го изврши: испраќајќи Го - заради гревот - Својот Син во обличје слично на грешното тело и, поради грев, го осуди гревот во телото, па, праведноста, што Законот ја бара, да се исполни во нас, - кои не одиме по телото, туку по Духот." (Римјаните 8:1-4)
 
Законот ја бараше нашата смрт, но истата ја доби во Исус Христос Кој неправедно беше осуден на смрт, за да можеме ние неправедно да бидеме оправдани и, преку Неговата смрт, да добиеме вечен живот големо%20гушкање
Тоа е евангелието и радосната вест која се проповеда од времето на Христос па се до денес, дека Христос пострада за гревот на луѓето, за да ги искупи од ропството на гревот, за да ја земе неговата осуда и за да ја плати истата на Голготскиот крст, за секој кој верува во Него, да не загине, туку да има живот вечен (Јован 3:16).
 
 
povtorno prikazni i bajki  od PAVLE..... samo ne mozam da kapiram kako toa da:
 
1. imame bozji zapovedi i toa izriceti
2. Samiot Isus ne gi negiral nitu pak oslobodil bilo koj od 10 zapovedi
3. e sea tuka posle nekoe vreme mu teknalo na nekoj bolnoumen pa ke gi napravi site zapovedi nistozni a pak vie od strastite koi si gi imate von kontrola vi odgovara poveke da se pridrzite kon pavle , otkolku da se pridrzite kon toa sto vi ima kazeno bog vo vasite zapovediнамигнување
 
Фала Му и Слава Му!
 
komu na PAVLEплазење
 
Поздрав!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Ноември.2007 во 02:41
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Evangelos spored 10 bozji zapovedi nema da ima nitu eden hristijanin koj sto ke si vleze vo rajot

 

Ова е најпаметното нешто, според мене, што досега си го напишал на форумов Ебу. Браво аплауз

Потполно си во право, според 10-те Божји заповеди не само христијаните, туку ниеден човек нема да влезе во рајот. Но поентата е во тоа што тие и не се "пасошот" за во рајот. намигнување

Бог не ни ги даде овие заповеди за да исполнувајќи ги ние би влегле во рајот. Напротив, Тој ни ги даде за да ни го презентира Неговиот возвишен критериум за праведност и за да ја сруши нашата изветоперена самоправедност. Целта на 10-те Божји заповеди е да преку нив се види нашата грешна природа, нашата немоќ да бидеме праведни пред Бог.

"зашто со делата на Законот ниедно тело нема да се оправда пред Него; зашто преку Законот доаѓа самото познавање на гревот. " Римјаните 3:20

 Да ние можеме да се правиме светци споредвуајќи се со "полошите" од нас, но не и пред Бог. Затоа Бог му ги даде 10-те Божји заповеди на Мојсеј, за да ја занеми секоја уста пред Бог (Римјаните 3:19), за да да ја признаеме нашата грешност, да се покаеме...

Библијата вели дека осилото на смртта е гревот, а пак силата на гревот е законот (1 Коринтјаните 15:56), но исто така вели и дека Христос не ослободи од Законот...

 

"И така, сега нема осудување за оние, кои се во Исус Христос, и одат не по телото, туку по Духот. Зашто законот на Духот на животот во Исус Христос ме ослободи од законот на гревот и смртта. Зашто тоа, што му беше невозможно на Законот, зашто беше слаб заради телото, Бог го изврши: испраќајќи Го - заради гревот - Својот Син во обличје слично на грешното тело и, поради грев, го осуди гревот во телото, па, праведноста, што Законот ја бара, да се исполни во нас, - кои не одиме по телото, туку по Духот." (Римјаните 8:1-4)
...



Dlabok respekt kon tebe EvAngelos za ovie zborovi!

Ove e verojatno najdobroto neshto sto go imam prochitano na ovoj forum ne samo od aspekt na razjasnuvanjeto na Hristijanstvoto, tuku isto taka kako frlanje svetlina kon edna od vrvnite tajni na Kreacijata.

Ne znam kolku chlenovi ke go razberat ova i se somnevam deka nema da ima premnogu od onie koi ke bidat dopirnati od ovie zborovi, a istovremeno ke umeat da gi dolovat site posledici od niv...




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 09.Ноември.2007 во 19:06
Ova vo glava ne mi vleguva nikako:
Цитирај Законот ја бараше нашата смрт, но истата ја доби во Исус Христос Кој неправедно беше осуден на смрт, за да можеме ние неправедно да бидеме оправдани и, преку Неговата смрт, да добиеме вечен живот
 
Osven sto mi ja potvrduva edna pogovorka "nadata zadna umira" nisto poveke ne mi kazuva. No da se nadevas za nesto sto i samiot svesen si deka nadez nema... Ubiecot koj nepravedno ubiva,kradecot koj i od siromasi krade da se nadeva i da veruva deka Dzennet ke zasluzi zatoa sto Isus umrel za negovite grevovi koi gi pravel i koi gi pravi... Ova go vikame "LAZNO NADEVANJE" Ne bi sakal da zemam uloga na gospod pa a kazam deka nema nadez,no vakvoto veruvanje e IZMISLENO samo za oddalecuvanje od vistinskata vera.
Tocno e deka samo 10-te bozji zapovedi ne se viza za rajot,tuku CELIOT NAS ZIVOT.
Za Grevot,SEKOJ KE SI SNOSI ODGOVORNOST i nicija smrt nema da te oslobodi od grevot. Samiot Adam a.s si go plati grevot uste ISTIOT MOMENT,sto znaci ne trebase (i nee) Isus a.s da se izmacuva za toj grev.
Bilo kako toa e vase veruvanje a kaj Nas za se' treba trud.
"Ko bude uradio zlo,koliko trun,vidjet ce ga.Ko bude uradio dobro,koliko trun,vidjet ce ga."
 
Drugo interesno sto moze da se zabelezi kade se odbiva stariot zavet e "rimjanite,galatjanite,koritjanite,,,,"-PAVLE. Dodeka sam Isus veli:
 
Matej 5-17 ”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.
 
Eve vo kontext:
 
17”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.

- 18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне сè.

- 19 И така, кој ќе наруши една од овие најмали заповеди и така ги научи луѓето, ќе биде наречен најмал во царството небесно; а кој ги држи и поучува, ќе биде наречен голем во царството небесно;

- 20 Зашто ви велам, ако вашата праведност не ја надмине праведноста на книжниците и фарисеите, нема да влезете во царството небесно.”

- 21 ”Сте чуле дека им беше речено на старите: ‘Не убивај! А кој ќе убие, ќе биде виновен пред судот.’

- 22 А Јас ви велам, дека секој, кој се гневи на брата си без причина, ќе биде виновен пред судот. А кој ќе му рече на брата си „празноглавец”, ќе биде виновен пред синедрионот. А кој ќе го нарече „безумник”, ќе биде виновен за во огнениот пекол.

Znaci od Ustata na Isus. Nadezta deka nepravedno ke se opravdate e zaludna. Ako nenamerno,nesakajki,ne misleno napravime grev ke ni bide oprosten a ako namerno se ogresime pa ne se pokaeme i da veruvame deka Isus umrel za nasite grevovi.... sramota e.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Ноември.2007 во 01:41
Miralem1, колку си смешен, прво ги извртуваш моите изјави, а потоа реплицираш на истите голема%20насмевка Сам со себе си правиш муабет?
Кој рече дека 10-те Божји се лоши и дека христијаните не треба да ги исполнуваат? Целата моја поента е дека човек не треба да се надева на нив, дека колку и да се труди, заради грешната природа на телото, не може беспрекорно да ги исполни овие заповеди. А потоа додадов дека тоа не треба да не разочарува, дека слободно можеме да се потпреме на Божјата милост - Христос, Кој го исполни Законот за нас и дека Тој го жртвуваше Својот живот за секоја заповед која ние сме ја прекршиле или ќе ја прекршиме во иднина.
 
Секој од нас може да се труди да скока кон небото. Еден ќе скокне повеќе, друг помалку, но ќе се спасат само оние кои ќе се фатат за Христовата испружена рака од небото.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ova vo glava ne mi vleguva nikako:
Ех да беше само тоа тага
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

ako namerno se ogresime pa ne se pokaeme i da veruvame deka Isus umrel za nasite grevovi.... sramota e.
 
Точно така и јас велам срамота е некој да верува така, а да се нарекува христијанин, бидејќи и Христос и апостолите секогаш прво повикувале на покајание, а потоа ветувале спасение.
Впрочем тоа беа и првите зборови кога Христос ја започна својата служба „Покајте се, зашто царството небесно се приближи!” (Матеј 4:17)
"А Петар им рече: „Покајте се! И секој од вас нека се крсти во името на Исуса Христа за проштавање на вашите гревови;" (Дела 2:38)
 
Нема дилема дека Светото Писмо учи дека прво треба да се покаеме, а потоа да се повикуваме на Христовата жртва.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 10.Ноември.2007 во 09:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Evangelos spored 10 bozji zapovedi nema da ima nitu eden hristijanin koj sto ke si vleze vo rajot
 
Ова е најпаметното нешто, според мене, што досега си го напишал на форумов Ебу. Браво аплауз
Потполно си во право, според 10-те Божји заповеди не само христијаните, туку ниеден човек нема да влезе во рајот. Но поентата е во тоа што тие и не се "пасошот" за во рајот. намигнување
Бог не ни ги даде овие заповеди за да исполнувајќи ги ние би влегле во рајот. Напротив, Тој ни ги даде за да ни го презентира Неговиот возвишен критериум за праведност и за да ја сруши нашата изветоперена самоправедност. Целта на 10-те Божји заповеди е да преку нив се види нашата грешна природа, нашата немоќ да бидеме праведни пред Бог.
"зашто со делата на Законот ниедно тело нема да се оправда пред Него; зашто преку Законот доаѓа самото познавање на гревот. " Римјаните 3:20 Зошто го цитираш Павле? Што рекол Исус по ова прашање?
 Да ние можеме да се правиме светци споредвуајќи се со "полошите" од нас, но не и пред Бог. Затоа Бог му ги даде 10-те Божји заповеди на Мојсеј, за да ја занеми секоја уста пред Бог (Римјаните 3:19) Зошто го цитираш Павле? Што рекол Исус по ова прашање?, за да да ја признаеме нашата грешност, да се покаеме и да ја уочиме потребата од Спасител.
Од оваа перспектива 10-те Божји заповеди посочуваат кон Спасителот - Христос.
Библијата вели дека осилото на смртта е гревот, а пак силата на гревот е законот (1 Коринтјаните 15:56) Зошто го цитираш Павле? Што рекол Исус по ова прашање?, но исто така вели и дека Христос не ослободи од Законот...
 
"И така, сега нема осудување за оние, кои се во Исус Христос, и одат не по телото, туку по Духот. Зашто законот на Духот на животот во Исус Христос ме ослободи од законот на гревот и смртта. Зашто тоа, што му беше невозможно на Законот, зашто беше слаб заради телото, Бог го изврши: испраќајќи Го - заради гревот - Својот Син во обличје слично на грешното тело и, поради грев, го осуди гревот во телото, па, праведноста, што Законот ја бара, да се исполни во нас, - кои не одиме по телото, туку по Духот." (Римјаните 8:1-4) Зошто го цитираш Павле? Што рекол Исус по ова прашање?
 
Законот ја бараше нашата смрт, но истата ја доби во Исус Христос Кој неправедно беше осуден на смрт, за да можеме ние неправедно да бидеме оправдани и, преку Неговата смрт, да добиеме вечен живот големо%20гушкање
Тоа е евангелието и радосната вест која се проповеда од времето на Христос па се до денес, дека Христос пострада за гревот на луѓето, за да ги искупи од ропството на гревот, за да ја земе неговата осуда и за да ја плати истата на Голготскиот крст, за секој кој верува во Него, да не загине, туку да има живот вечен (Јован 3:16). Фала Му и Слава Му!
Поздрав!
 
 


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: stargirit
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 09:43
Ve molam poblisku objasnete mi ja Pre-ljubata-zosto e taa grev?


Постирано од: stargirit
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 10:00
A zamislete si samo za moment deka site 10 zapovedi mozhat da imaat i povisoka simbolika, nekoe povozvisheno znacenje za nashte zhivoti otkolku izrichitoto ispolnuvanje na kazhanoto vo niv!
 
1. Za Boga-pa i da sakame da imame drugi nemozheme oti E Eden, neli?
2. Za Likot-kako izgleda Bog, i so koe podobie E?
3. Za Imeto-Koe mu e imeto na Onoj sto rekol deka e Onoj Sto E
4. Za Denot- neli site denovi se negovi sto e vazno koga odmarash?
5. Za Tatkoto i Majkata-Koi se nashte vistinski Tatko i Majka?
6. Za Ubivanjeto-za kakvo ubivanje stanuva zbor koja Toj E Vecen Zivot
7. Za Pre-ljubata-Sto ako preljubata e samo eden od stadiumite na Ljubovta. Ne li e Taa vo se i sja?
8. Za kradenjeto-sto nie mozheme da ukrademe od Boga, i vo Boga?
9. Za Lagata-da se potsetime Toj e Alfa i Omega! Ako alfata e Vistina, a Omegata Laga i seto toa suma sumarum e pak Vistina, i Razum, i Svetlina-sto e lagata? Neli i taa e dobra oti se e dobro od Dobriot?
10. Za posakuvanoto od blizhnite-koi se nashte blizhni, i sto e tugjo na Boga, pa ne treba da go imame, sto ne treba da posakuvame, a ni e dadeno da go posakame od Nego, oti neli se ide od Nego?
Zosto prekrshuvanjeto na ovie zapovedi bi bil grev vo ocite na Bezgreshniot? Sto ako grevot od nepridrzhuvanjeto na zapovedite e samo prikaska za "mali deca pred zaspivanje", a nesto sosem drugo se krie pozadi 10-te zapovedi. Pa zar mozhe da ima nekoe ogranichuvanje i zapoved vo Onoj Koj Ljubov E, Otecot nas koj tolku mnogu ne saka?
Da ne saka neshto sosem drugo da ni kazhe nashiot mil Gospod Bog Isus Hristos? Ne li e recheno:"Koj li Nego ce Go razbere, koj li ce Go posovetuva?"
A kolku shto jas sum skopchal vo mojov beden zhivot -Toj E Ljubov i se sto Toj pravi i sto rekol, bez razlika kako nie go razbirame toa, za nasha korist sluzhi, za nase spasenie E! Slava MU!
 


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 10:50

ДАЛИ ЗАПОВЕДИТЕ БОЖЈИ ПОДЛЕЖАТ НА ИЗМЕНА

 
Властите на Земјата донесуваат нови закони и ги поништуваат старите, ама секогаш се држат во рамките на основните закони на Земјата. Слично нешто може да се каже и за Божјото законодавство. Сите Божји закони, дури и оние од привремен карактер, секогаш се согласуваат со Неговото мудро предодредување.
     Но, од тоа не се подразбира дека се што предодредил Господ низ вековите на луѓето, останува во сила засекогаш. Грешката во мислењето дека десетте заповеди во формата што биле дадени на Синај, си остануваат неизменети и задолжителни за човештвото во сите епохи и може да биде откриена при поодблиското запознавање со околностите и времињата кога биле дадени !
     Ако е точно дека тие десет Синајски заповеди имаат вечна сила тогаш зошто Бог не му дал  на Адама, туку ги прогласил за луѓето 2500 години подоцна ?
Бог извршува се во свое време.

     Се разбира карактеристичниот дух на десетте заповеди не е изменет, туку е вечен. Таа вечност не се однесува за буквата и формата. Израил немал право нив да ги менува. Тие заповеди му биле дадени на Израил за да го покаже неговото бессилие во исполнувањето на законот. Во самофалството и себепреценувањето, Израил некогаш рекол: "Се што ќе каже Господ, ќе извршиме!" (2 Мојс. 19:8).
      Сепак, кога се исплашшиле од грмежите и пламенот што излегувал од планината со чад, Израилците почнале да зборуваат поинаку " Ти зборувај ни, а ние ќе слушаме, Господ нека не ни зборува, за да не умреме " (2 Мојс. 20:19). Така, целта и исполнувањето е во Христос, затоа Бог одговорил: "Добро е што рекоа. Јас ќе им издигнам од среде браќата нивни пророк како тебе, и ќе ги ставам своите зборови во него и тој ќе им зборува, се, што ќе му заповедам јас. А кој не ги послуша Моите зборови, кои што Тој ќе ги зборува во мое име, Јас ќе барам одговор од него " (5 Mojc. 18:17-19).
      Законодавачот од Синај посочува на друг законодавач - на ХРИСТА. Како предслика на тоа се плочите што ги скрши Мојсеј. Бог бил творецот на првите плочи и на законот што бил напишан на нив. Тоа бил Божји ракопис, ( 2 Мојс. 31:18 ), што содржел барања кои никој на Земјата не можел да ги исполни. Со издавањето на законот Божјата намера била целото човештво да го покори под законот и да му покаже дека целиот свет е виновен пред Бога и да се затворат устите на сите ( Рим. 3:19-20 ). Првите скршени плочи се доказ за милоста Божја, јасно изразена во новата порака кон Мојсеја: " Направи си две камени плочи како првите, и ќе ги напишам на тие плочи зборовите што беа напишани на првите плочи, што ги скрши ти " (2 Мојс. 34:1). Во таков случај, делото не било само Божјо дело, туку во него учествувал и човекот. Мојсеј ги направил плочите, а Бог ги напишал заповедите. " И Мојсеј направи две плочи од камен, како првите; и наутро стана рано, та се искачи на Синајската планина, како што му заповеда Господ и ги зеде во своите раце двете камени плочи " ( 2Moj. 34:4 ).

       Се сретнале Господ и човекот. Името Емануел значи " Бог е со нас ". Ветувањето на Израилот да исполни се што кажува Господ, не било исполнето уште пред да му биде даден законот на народот. Затоа единствениот пат што им останувал бил патот на милоста Божја. Сосем други биле условите при второто давање на законот. Грмежите и светкавиците што го придружувале првото давање на законот, сега му одстапиле место на Божјата милосрдност и на Неговата сепростувачка благодат ( 2 Мојс. 34:6-7 ).
        При второто давање на законот толку прекрасна била појавата на славата Божја што таа се одразила на лицето Мојсеево со чуден блесок ( 2Мојс.34:30 ).
        Вторите плочи не биле скршени, туку биле чувани во ковчегот на заветот ( 2Мојс.25:16 ).
        Подоцна, во тоа преобразено дејство, ние може да го видиме појавувањето на Христа. Во него била поништена одредбата на законот што не осудувала поради гревовите и била прикована на крсот ( Колос 2:14 ). Во Хриса - вистинска светос, е скриен законот под покривот, попрскан со Неговаа крв. Преку Христа ние сме добиле помилување и простување на гревовите.

        За секој што може духовно да размисли, ќе му стане јасно дека во Божјиот закон има нешто трајно, а исто така и нешто што исчезнува. Едното е распнато на крстот, а другото воскреснато со Христа. Сето тоа тогаш Евреите не го познаваа, така што до завршувањето на законот остануваа уште многу векови. А оние што по самоизјавувањето Божјо продолжуваат да живеат по тело, ќе останат слепи и глуви кон најубедливите докази и толкувања.
        Духовните работи може да ги разбере само оној што мисли духовно ( 1 Кор. 2:13-14 ).


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Ноември.2007 во 15:44
Originally posted by stargirit stargirit напиша:

A zamislete si samo za moment deka site 10 zapovedi mozhat da imaat i povisoka simbolika, nekoe povozvisheno znacenje za nashte zhivoti otkolku izrichitoto ispolnuvanje na kazhanoto vo niv!
 

1. Za Boga-pa i da sakame da imame drugi nemozheme oti E Eden, neli?

2. Za Likot-kako izgleda Bog, i so koe podobie E?

3. Za Imeto-Koe mu e imeto na Onoj sto rekol deka e Onoj Sto E

4. Za Denot- neli site denovi se negovi sto e vazno koga odmarash?

5. Za Tatkoto i Majkata-Koi se nashte vistinski Tatko i Majka?

6. Za Ubivanjeto-za kakvo ubivanje stanuva zbor koja Toj E Vecen Zivot

7. Za Pre-ljubata-Sto ako preljubata e samo eden od stadiumite na Ljubovta. Ne li e Taa vo se i sja?

8. Za kradenjeto-sto nie mozheme da ukrademe od Boga, i vo Boga?

9. Za Lagata-da se potsetime Toj e Alfa i Omega! Ako alfata e Vistina, a Omegata Laga i seto toa suma sumarum e pak Vistina, i Razum, i Svetlina-sto e lagata? Neli i taa e dobra oti se e dobro od Dobriot?

10. Za posakuvanoto od blizhnite-koi se nashte blizhni, i sto e tugjo na Boga, pa ne treba da go imame, sto ne treba da posakuvame, a ni e dadeno da go posakame od Nego, oti neli se ide od Nego?

Zosto prekrshuvanjeto na ovie zapovedi bi bil grev vo ocite na Bezgreshniot? Sto ako grevot od nepridrzhuvanjeto na zapovedite e samo prikaska za "mali deca pred zaspivanje", a nesto sosem drugo se krie pozadi 10-te zapovedi. Pa zar mozhe da ima nekoe ogranichuvanje i zapoved vo Onoj Koj Ljubov E, Otecot nas koj tolku mnogu ne saka?

Da ne saka neshto sosem drugo da ni kazhe nashiot mil Gospod Bog Isus Hristos? Ne li e recheno:"Koj li Nego ce Go razbere, koj li ce Go posovetuva?"

A kolku shto jas sum skopchal vo mojov beden zhivot -Toj E Ljubov i se sto Toj pravi i sto rekol, bez razlika kako nie go razbirame toa, za nasha korist sluzhi, za nase spasenie E! Slava MU!

 



stargirit, ti si eden od onie retkite koi ja prechekorile granicata megju sonot i javeto i ne samo sto nemaat grizha na sovesta poradi toa, tuku ushte poveke, se raduvaat na slikata sto im se pokazhuva pred niv so trganjenjeto na zavesata.

Ti ja mina barierata narechena maja(iluzija) i sega ja gledash Kreatorovata tvorba lila(sozdavanje za sopstveno osoznavanje). Potochno, zapochnuvash i ti sega da tancuvash kako soKreator vo vechnata Tvorba, onoa sto vsushnost otsekogash si bil i si pravel, a nikogash ne si bil svesen za toa ...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 16:15
мисла за 5иот заповед-НЕ УБИВАЈ-го времето.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Декември.2007 во 14:07

Nesto okolu Bozjite zapovedi...potocno Bozja zapoved "Ne ubivaj"

 
Bog go sozdava covekot i mu dava zivot-zatoa nie ne mozeme i ne smeeme da go odzememe ona stonemozeme da go dademe, ona sto e Bozjo-a ne nase. Koga na grncarot ke mu se skrsi grne, ne cuvstvuva bolka grneto-tuku grncarot...
 
So ovaa zapoved se zabranuva ubistvoto na blizniot izvrseno od omraza, odmazda, zavist korist ili osveta. So ovaa zapoved se zabranuva i samoubistvoto koe e ednakvo na ubistvoto pa duri i poloso, bidejki nasiot zivot ne ni pripadga nam tuku na Boga....Covek koj e ukrasen so so dobrodeteli kako vera, ljubov i nadez nikogas nema da krene raka na sebe i nema da si go odzeme zivotot. Bog dopusta stradanja i teskotii, bolesti, no celta e preku site gorcini da ja izlekuva dusata od grevot i da ja podgotvi za vecno spasenie...Samoubistvoto e hula na Svetiot Duh, bidejki so nego se razrusuva hramot na Svetiot Duh, a coveckoto telo e tokmu toa, hram na Svetiot Duh....Ne treba da ubivame ni zivotni bez potreba nitu da se izzivuvame so niv (slika koja e cesto prisutna kaj nasтага)....grubosta kon zivotnite preminuva i vo grubost kon lugeto...
....Edinstveno ubistva po neophodnost ne se protivni na ovaa zapoved, a takvi se ubistva vo vojna za odbrana na tatkovinata bidejki togas se brani cesta, slobodata, zivotot na bliznite bidejki na toj nacin se sprecuvaat i drugi ubistva sto bi gi izvrsil napagacot, a za takvo se smeta i ubistvo po dolznost izvrseno vrz zlocinec osuden na smrt. (iskreno, za mene sekoe ubistvo e-ubistvo)
 
I uste mnogu drugi ubavi raboti ima koi moze da si gi procitate vo "Desette Bozji zapovedi " od Ratomir Grozdanovski
 
E sega, dragi hristijani, sto mislite za slednovo
Se sekavate li pred nekolku godini na ubistvoto vrz prodavacka  od tobako izvrseno od strana na eden narkoman, blizu Blu Kafe vo Kapistec....Nesto od plenot go frlil, no grizata na sovesta pocnala da go progonuva ubiecot , i za da si olesni, otisol da se ispoveda...
Toa bilo presudno za negovoto otkrivanje.
Sto mislite, dali svestenikot trebalo da go premolci ona sto mu bilo dovereno, ili pak, postapil pravedno prijavuvajki go-bidejki i krienjeto ubiec se smeta za narusuvanje na ovaa zapoved.
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 10:25
Требал да постапи по Законот Божји!!!
 
А вие сфатете како сакате....


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 12:39
Евангелос да те прашам.........
1.Бог ти ги даде (врачи) или ти ги кажале (прочита) негде?
2.Како што викаш на почетокот (1. „Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од куќата на ропството. Не ќе имаш никакви други богови покрај Мене.) мене ова ми изгледа на востание а и тоа биле Евреи а не христијани.
Поправиме ако грешам и кажи ми каде.
3. Македонците верувале во сонцето и денеска се докажува дека без него нема живот а живот дава само БОГ нели?


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 13:10
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Требал да постапи по Законот Божји!!!
 
А вие сфатете како сакате....
Ok,
No dali so toa sto ke go premolcel ubistvoto...nemalo li da predizvika novi ubistva? Ova e stvarno Siva zona...nemu bilo lesno ni na svestenikot, no  neli vo odredeni slucai koi gi izvadiv Ubistvata se dozvoleni (vojna za odbrana na zemjata i ubistvata koi gi vrsat egzekutorite,KAKO BI SE SPRECIL UBIECOT DA IZVRSUVA DRUGI UBISTVA)? I ako premolcel-pak ke go narusel Zakonot, zasto ke mu ovozmozel na ubiecot da vrsi natamosni ubistva.
So ova se slozi i mojot prijatel odza (od Bejrut) koj momenatlno mi e na gosti. I uste mi kaza"الدال علي الخير كفاعله toa znaci deka toj sto pottiknuva dobro-e isto kako da go storil, والدال علي الشر كفاعلهi toj sto premolcuva loso-isto e kako da go storil.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sahih Bukhari
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 13:25
Originally posted by MAKEDON-FILI II MAKEDON-FILI II напиша:

3. Македонците верувале во сонцето и денеска се докажува дека без него нема живот а живот дава само БОГ нели?


E vaka bideeki neznaesh shto pishuvash, a sakash neshto da dokazesh, ja ke ti objasnam za Bogot na sonceto, ili veruvanjeto vo sonceto!

Prvo samiot vikash deka neveruvash vo Boga, gi negirash negovite glasnici, a od druga strana gord si na toa shto makedoncite veruvale vo sonceto, shto znaci deka i ti samiot veruvash vo neshto a toa neshto za tebe e sonceto bez koe nema zivot neli?
E vaka sonceto za da bide obozavano mu treba da ispolni nekolku kriteriumi: DA BIDE KREATOR NA ZEMJAVA I CELIOT KOSMOS, DA MU ISPRATI NA COVEKOT PATOKAZ, PO KOJ KE BIDE OBOZAVAN, I DAMU OBJANSI NA COVEKOT ZASHTO E STVOREN I KOJA E NEGOVATA CEL!!! i ushte edno cudo na uslovi od koi uslovi sonceto ne ispolnuva niti eden, tuku e samo pagansko obozavanje na gavolot!

E sega da ti objansam zashto vikam obozavanje na Gavolot:
Vo dreven Egipet beshe obozavan OZIRIS(sonceto) Vo vavilon VAAL (sonceto) Vo deneshno vreme prikrieno, od javnosta Iliminatite (NOSACITE NA SVETLINATA) seto ova poteknuva od latinskiot zbor LUX -svetlost FERRE - Nosenje!   a seto ova doaga od imeto na gavolot LUCIFER.

Pa sega prashaja literaturata koja te obucuva dali ja gresham, ili tebe te zaslepile, pa nesvesno obozavaekigo sonceto go obozavash Gavolot!

-------------
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 13:29
Gledas sto ubavo ti kazal?

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 13:30
A za samoubistvo?
Svetata Hristova Crkva go smeta za pretezok grev i samoubistvoto i nad samoubiecot ne se izvrsuva opelo i crkoven pogreb.
 
No,
Sto ako psihickata sostojba na samoubiecot bila takva da toj bil totalno nepresmetliv za svoite postapki vo momentot koga go izvrsil samoubistvoto? Sto so nego? Mislam-dali po defolt ke odi vo pekol ili?
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 13:33
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Gledas sto ubavo ti kazal?
Ovoj odgovor e za mojot post ili za makedon, ne sfakam, bidejki ti rece trebalo da postapi po zakonot bozji, sto podrazbiras ti pod toa, ne go razbrav bas tvojot stav, svestenikot trebalo ilio ne trebalo da go kaze ubiecot?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 14:10
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Originally posted by MAKEDON-FILI II MAKEDON-FILI II напиша:

3. Македонците верувале во сонцето и денеска се докажува дека без него нема живот а живот дава само БОГ нели?


E vaka bideeki neznaesh shto pishuvash, a sakash neshto da dokazesh, ja ke ti objasnam za Bogot na sonceto, ili veruvanjeto vo sonceto!

Prvo samiot vikash deka neveruvash vo Boga, gi negirash negovite glasnici, a od druga strana gord si na toa shto makedoncite veruvale vo sonceto, shto znaci deka i ti samiot veruvash vo neshto a toa neshto za tebe e sonceto bez koe nema zivot neli?
E vaka sonceto za da bide obozavano mu treba da ispolni nekolku kriteriumi: DA BIDE KREATOR NA ZEMJAVA I CELIOT KOSMOS, DA MU ISPRATI NA COVEKOT PATOKAZ, PO KOJ KE BIDE OBOZAVAN, I DAMU OBJANSI NA COVEKOT ZASHTO E STVOREN I KOJA E NEGOVATA CEL!!! i ushte edno cudo na uslovi od koi uslovi sonceto ne ispolnuva niti eden, tuku e samo pagansko obozavanje na gavolot!

E sega da ti objansam zashto vikam obozavanje na Gavolot:
Vo dreven Egipet beshe obozavan OZIRIS(sonceto) Vo vavilon VAAL (sonceto) Vo deneshno vreme prikrieno, od javnosta Iliminatite (NOSACITE NA SVETLINATA) seto ova poteknuva od latinskiot zbor LUX -svetlost FERRE - Nosenje!   a seto ova doaga od imeto na gavolot LUCIFER.

Pa sega prashaja literaturata koja te obucuva dali ja gresham, ili tebe te zaslepile, pa nesvesno obozavaekigo sonceto go obozavash Gavolot!

Кои тоа ги нарекуваш гласници
Мојсеј - Востаник во ропството од египет и нивните легендарни настани за кои не постои ниеден доказ како и за чудовиштата со кои се борел Херкул. Исус за кој постојат историски докази пишани во времето на Римската империја во кое се пишувало за секој настан посебно. За Мухамед кој сакал без пари да собере народ за превласт во денешна Саудиска Арабија?
Е вака сеа ..... Докажано велам ДОКАЖАНО и само докажано е и тоа научно дека ако не е сонцето пред се нема да има вода а со тоа нема да има воздух па така може да заклучиме дека уствари нема да има природа а знаеме дека Бог ја создал нели? Па оној што ја создал и ја одржава и негува но сепак ние не ги почитуваме неговите закони и ја уништуваме.
Во древен Египет Технологијата и културата биле на ниво со оглед на тоа дека сеуште неможе да се докаже како се направени пирамидите па сето тоа го имаат постигнато без никакви гласници како овие погоре.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 14:17
10 ateisticki zapovesti

1. ima edna civilizacija na lanetata i taa e gospodar na istata
2. cuvajte si ja planetata oti druga nemate bez neja ne ste civilizacija
3. pravete se da ne se unisti civilizacijata
4. sekoja edinka e vazna kolku i cela civilizacija
5. nikogas ne koristete izgovor KOLATERALNA STETA
6. sekoja edinka ima pravo da pravi za dobrobit i prosperitet na civilizacijata
7. ne lazi ja civilizacijata i sebe si
8. ne ja kradi civilizacijata
9. mnozi se za opstanok na civilizacija
10. sakaj ja civilizacijata kako so se sakas sebesi  i tvoite najmili

zdravo civilizacijo se nadevam deka kje opstanes


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 14:31
А бе ти да не си Атеист?


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 14:43
a ti da ne si ljubopiten?

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 16:24
I dvajcata ste "aj cao"...

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 16:55
Originally posted by stargirit stargirit напиша:

Ve molam poblisku objasnete mi ja Pre-ljubata-zosto e taa grev?
 
Sedmata Bozja zapoved zabranuva nezakonski polov odnos kako i drugi vidovi niski sklonosti i protivprirodno upotrebuvanje na tekloto na mazot i zenata.
 
"Brakot na site treba da e cesen i bracnoto leglo cisto, a bludnicite i preljubnicite ke gi sudi Bog" (Posl. do Evr.13,4)
 
Svetata tajna brak bara sopruznicite da bidat verni, da se sakaat iskreno i da se pocituvaat , da ja cuvaat svetosta na brakot so cistota i mudrost (Efes.5, 22-25)
 
-Ovaa zapoved zabranuva blud-t.e. telesna ljubov megu luge koi ne se vo brak kako i ziveenje so drug-druga pred stapuvanje vo brak!!!(ova izgleda apsurdno mozebi vo denesno vreme no zapovedta e jasnaзбунетост)
 
-Zabranuva preljuba, t.e. blud na onie koi se vo brak a ziveat vo nezakonska telesna ljubov so drugi.
 
-Zabranuva i krvosmesnistvo, t.e. INCEST, t.e. nezakonski brak ili odnos so bliska rodnina.
 
-Ovaa zapoved zabranuva i rakobludstvo, t.e. onanija ili malakija!!!
 
-Ovaa zapoved zabranuva protivprirodno zadovoluvanje na strastite na maz so maz (mazeloznistvo ili homoseksualnost) i zena so zena (lezbejstvo) i drugi neprirodni nacini.
 
-Zabranuva i vnatresno preljubodejstvo, t.e. preljuba so pomisla ili zelba, se ona sto nmoze da vozbudi necisti cuvstva i soblazna (sladostrasni pesni, igri, knigi, filmovi-vidi Matej 5,29)
 
-Nezenetite i nemazenite da ja cuvaat cistata misla i zelba, a bracnite drugari da ne ja narusat vzaemnata vernost i ljubov.
 
Preljubata e zabraneta zatoa sto nasata vera bara od nas da gi cuvame nasite tela vo cistota oti se tie "clenovi Hristovi i hram na Sv. Duh"
 
Preljubata ostava posledici (teski zarazni bolesti, kavgi, nemiri, haos vo brak, razvod, posledici po sopruznicite i decata, narusuvanje na telesnoto i duhovno spokojstvo, narusena e blagosostojbata na semejstvoto,cesto e pricina za ubistvo i unistuvanje na spokoen zivot...a dete zacnato vo preljubodejstvie cesto biva ubieno-abortirano ili pak ponatamu zivee so posledici (kopile i sl)-a najvaznata posledica od preljubata e-neizbeznata Bozja kazna i vecna propast.
 
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 18:35
A SO PRAIME SO ONIE KOI TOA GO TOLERIRAAT?


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 20:26

Ne postoi sovrsen covek-no sekoj moze da raboti vrz sebe i vrz nadminuvanje na svoite slabosti. Se dodeka sme na ovoj svet-iskusenija ke ima. Od nasata vera vo Bog a so toa i zelbata da Mu ugodime, ke zavisi i nasata licna borba.

Posledniot zbor Go ima Bog, a nase e da se pridrzuvame kon toa...kolku mozeme.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 20:37
MARIJA BLISKU SI DA PRIMIS ISLAM,,,, AJ INSALLAH ALLAH CE TI SE SMILUVA I CE BIDES I TI VO REDOVITE NA PRAVOVERNITEнамигнување

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 20:41
Пак ти со исламизацијава и пропагандите кај нас тоа не можеле да го напраат со сила а не ти со реклами.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 22:20
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

MARIJA BLISKU SI DA PRIMIS ISLAM,,,, AJ INSALLAH ALLAH CE TI SE SMILUVA I CE BIDES I TI VO REDOVITE NA PRAVOVERNITEнамигнување
 
Ako vo mojot post si nasol slicnost so islamski stav po odnos na toa prasanje (preljuba), jas mozam samo iskreno da se izraduvam, bidejki, jas sekogas gi baram slicnostite so lugeto, a ne razlikite.среќаI ako e toa taka-me raduva, bidejki izvadokot e od kniga Desette Bozji zapovedi, na prof. Ratomir Grozdanovski, od Fakultetot za Bogoslovija. Znaciiiiiiiiiiii-mozebi rabotite i ne se taka crni kako sto na mnozina ovde im se pricinuvaat?
 
Pa ti razmisli-koj do kogo e poblizu?намигнување
Za razlika od tebe i nekoi drugi-napomenuvam, jas ne propagiram nisto...samo ja ljubam vistinata.
 
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 22:26
maria_magdalena нив не ги интересира вистината туку се обидуваат да преобратат некого.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 22:28
EDISNTVENO STO SUM NASOL NESTO EVO TVOJOT STAV KON PRELUBATA; ZATOA STO SI AKO NE EDINSTVENA OD REDKITE HRISTIJANKI STO MOZET TOA DA GO KAZAAT, SE NADEVAM I PO TOA SE VLADEES.  намигнување 

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 22:38
Apsolutno deka se vladeam. Zivotot na zemjata ne e lesen, svetot e prepoln so raznorazni iskusenija...no koga se ljubi Bog-se naoga sila da Mu se ugodi.
Ako ne zalazuva okoto-treba li vistinski da go izvadime? (mnogu hristijani ne sakaat da gi razberat rabotite pa ovaa recenica na Isus ja sfakaat bukvalno-Isus ne mislel vistinski da go izvadime okoto-toa veke bi bilo oskvernuvanje na sebesi a toa Bog go zabranil, ne?). Ne, okoto nema da go izvadam, ama na primer, vo molitva ke go povikam Bog da me izbavi od iskusenieto, ako na primer e toa ubav maz-jas so molitva i so siot um ke mislam-na primer na svojot izbranik (maz ili zena), na se sto e kaj nego ubavo i doblesno...i pobeduvam. Bar dosega jas vodam vo natprevarot so rogatiot...намигнување


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 22:46
Nekoj roditel, so svoite deca odejki kon doma sekojdnevno minel kraj nekoj izlozben salon na cij izlog centralno mesto zavzemala nemoralna slika. Eden den vlegol vnatre i prasal kolku cini slikata, a sopstvenikot pocnal da mu ja fali umetnosta vrednosta na slikata i najposle mu ja kazal cenata. Covekov izvadil pari, platil pa vednas pred sopstvenikot i drugi prisutni ja skinal i rekol "Sega mozam mirno da pominuvam so svoite deca kraj vasiot salon, bez strav deka decata ke mi se soblaznat"-i spokojno si zaminal.
 
Soblaznata ima mnogu lica-raznorazni umetnici so razvratni sliki, pornografija vo ime na "osloboduvanje na covek", pisateli koi so svoite dela teraat na blud i razvratni misli, drami so koi se ubiva cesnosta i moralnosta-i ovie t.n. umetnici gresat koga gi naveduvaat lugeto na razvrat.
 
Nuie nemozeme da se izolirame i da odime vo pustina ili manastir...no pak ke recam-samo so Bozja pomos mozeme da ostaneme cisti.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 22:53
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Nekoj roditel, so svoite deca odejki kon doma sekojdnevno minel kraj nekoj izlozben salon na cij izlog centralno mesto zavzemala nemoralna slika. Eden den vlegol vnatre i prasal kolku cini slikata, a sopstvenikot pocnal da mu ja fali umetnosta vrednosta na slikata i najposle mu ja kazal cenata. Covekov izvadil pari, platil pa vednas pred sopstvenikot i drugi prisutni ja skinal i rekol "Sega mozam mirno da pominuvam so svoite deca kraj vasiot salon, bez strav deka decata ke mi se soblaznat"-i spokojno si zaminal.
 

Soblaznata ima mnogu lica-raznorazni umetnici so razvratni sliki, pornografija vo ime na "osloboduvanje na covek", pisateli koi so svoite dela teraat na blud i razvratni misli, drami so koi se ubiva cesnosta i moralnosta-i ovie t.n. umetnici gresat koga gi naveduvaat lugeto na razvrat.

 

Nuie nemozeme da se izolirame i da odime vo pustina ili manastir...no pak ke recam-samo so Bozja pomos mozeme da ostaneme cisti.




-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 23:08
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање    

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 23:09
Prvo, drago mi e sto se slozuvame po odnos na ova vazno prasanje, tuka nema vasi i nasi.среќа
 
Na site ni e poznat Bibliskiot primer so gradovite Sodom i Gomor vo koi zavladeal bludot i razvratot. Vrz tie gradovi Bog pustil dozd od sulfur i ogan koj pagal od neboto...i so toa gi unistil lugeto od gradovite. I do denes ima ostatoci od ovie gradovi na dnoto na mrtvoto More-kade se e mrtvo. Dozdot od sulfur i ogan bil voedno i simbol na necistotijata i smrdeata kako i raspalenosta na strastite na ovie bludni luge...od se toa ostanal samo prikazot na nastanot.
 
So Bozja kazna preku vulkanska pepel bile kazneti i zitelite na Pompeja, bogat i raskosen grad cii ziteli ziveele sloboden i bluden zivot pa gi zatrupala pepelta na Vezuv.
 
Eve i denes, kako Biozji kamsik i kazna za ovoj grev (preljubata) se pojavi cumata na 20-tiot vek...
 
Zatoa Bog ja dal ovaa zapoved, za da go zastiti coveka od toa zlo, osobeno mladite, zasto ako eden narod nema zdrava mladina (zdrava vo smisol na toa dali e razvratna)-toj narod nema idnina i e osuden na propast.
 
Ete zatoa treba site da se zalagame za ispolnuvanje na ovaa zapoved.
Da ne podlegnuvame pod razni pomodarstva koi doagaat od iskvareniot svet vo ime na covekovite prava i slobodi...raznorazni paradi na homoseksualci, vozdignuvanje i idoliziranje na takvi "ikoni" koi gi nosi sovremenata pop kultura...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 23:18

аплауз    BRAVO MARIJA RESPEKT::::::::::: NAVISTINA RAZLIKATA MEDZU NAS I VAS E MALA



-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 23:25
Да да да Мариа Магдалена се е тоа така само освен во христијанствот историски дали е докажано?


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 23:26
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

аплауз    BRAVO MARIJA RESPEKT::::::::::: NAVISTINA RAZLIKATA MEDZU NAS I VAS E MALA


Да само Мариа Магдалена кај нас ужива рамноправност а кај вас незнам дали би била рамноправна.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 23:38
KAJ NAS USTE POVECE FILIPE;;;;;намигнување

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 23:46



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 23:46
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

I dvajcata ste "aj cao"...


газење%20од%20смеење

se cudis????
i jas ti se cudam
aj cao


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 23:48
На кого ај чао


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 02.Јануари.2008 во 12:03
na site vas....

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 02.Јануари.2008 во 14:14
So zdravje i na tebe, koga neznaes covecki da diskutiras


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 02.Јануари.2008 во 14:16
Тука нема што да се дискутира, а ај чао значи дека се „отидени“!

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 04.Јануари.2008 во 20:36
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

na site vas....


А кој те праша тебе , знаеш кој одговара без да биде прашан?
Ексклузивното право на одговор го има Анакин а ми должи и еден друг одговор од предходно.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 04.Јануари.2008 во 20:51
Originally posted by MAKEDON-FILIP II MAKEDON-FILIP II напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

na site vas....


А кој те праша тебе , знаеш кој одговара без да биде прашан?
Ексклузивното право на одговор го има Анакин а ми должи и еден друг одговор од предходно.



jas nikomu niso ne dolzam i pogotovo tebe
abe .. da ne si se zanel malkucka brate tuka
ako baras nekoi odgovori
slobodno pisi na LP
i ne tuku me prozivaj postojano bez vrska

a da iskoristam prostorov tuka
da si gi reklamiram zapovedite
koi vredat
10 ateisticki zapovesti

1. ima edna civilizacija na lanetata i taa e gospodar na istata
2. cuvajte si ja planetata oti druga nemate bez neja ne ste civilizacija
3. pravete se da ne se unisti civilizacijata
4. sekoja edinka e vazna kolku i cela civilizacija
5. nikogas ne koristete izgovor KOLATERALNA STETA
6. sekoja edinka ima pravo da pravi za dobrobit i prosperitet na civilizacijata
7. ne lazi ja civilizacijata i sebe si
8. ne ja kradi civilizacijata
9. mnozi se za opstanok na civilizacija
10. sakaj ja civilizacijata kako so se sakas sebesi  i tvoite najmili

zdravo civilizacijo se nadevam deka kje opstanes


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 17:17
Originally posted by anakin anakin напиша:



Originally posted by MAKEDON-FILIP II MAKEDON-FILIP II напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

na site vas....


А кој те праша тебе , знаеш кој одговара без да биде прашан?
Ексклузивното право на одговор го има Анакин а ми должи и еден друг одговор од предходно.



jas nikomu niso ne dolzam i pogotovo tebe
abe .. da ne si se zanel malkucka brate tuka
ako baras nekoi odgovori
slobodno pisi na LP
i ne tuku me prozivaj postojano bez vrska

a da iskoristam prostorov tuka
da si gi reklamiram zapovedite
koi vredat

   10 ateisticki zapovesti

1. ima edna civilizacija na lanetata i taa e gospodar na istata
2. cuvajte si ja planetata oti druga nemate bez neja ne ste civilizacija
3. pravete se da ne se unisti civilizacijata
4. sekoja edinka e vazna kolku i cela civilizacija
5. nikogas ne koristete izgovor KOLATERALNA STETA
6. sekoja edinka ima pravo da pravi za dobrobit i prosperitet na civilizacijata
7. ne lazi ja civilizacijata i sebe si
8. ne ja kradi civilizacijata
9. mnozi se za opstanok na civilizacija
10. sakaj ja civilizacijata kako so se sakas sebesi  i tvoite najmili

zdravo civilizacijo se nadevam deka kje opstanes



Не мислев на некаков долг што треба да го вратиш туку она што те имав прашано ама нема везе заборави. Се извинувам што мислиш дека те спомнав без врска меѓутоа ако не ти е тешко отвори нова тема за 10-те атеистички заповеди бидејки сум заинтересиран за нив да дадеш некои објаснувања. Нормално ако сакаш.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 11:41
Маја Дикова, пролистај ги прво темиве кои се веќе отворени низ форумов, а потоа отварај нови.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 11:52
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

PA ZOSTO NI GI DAL DRUGITE ZAPOVEDI AKO SE TIE DVE NAJVAZNI?
 
Основата на целиот Божји Закон и целото учење на пророците, се овие две заповеди.
(Матеј 22:40)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 12:17
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

DALI SO DRZENJE NA NIV MOZE DA DOBIEME SPASENIE?
 
Не, спасението го добиваме преку вера во Христос и Неговата жртва на Голгота.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 13:38
ДЕСЕТТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ 
 -за 10ка по етика -

Интерактивен едукативен семинар
(Бесплатно!)


На Божјите заповеди не треба да гледаме како на уништувачи на забави и задоволства, како на одземање на нашите слободи, туку, како на заштитни огради кои треба да не чуваат од повреди, страданија и болки. Од друга гледна точка, Десетте Божји заповеди треба да ги гледаме како Божјо огледало пред кое сме исправени. Ова огледало, како и секое друго огледало, не може да исчисти и да измие, но може да ни ги открие дамките, пороците и гревовите и да не упати кон вера во Бога и во Христа, која ќе ни донесе простување, духовен препород и осветување. 3500 години откако ни се дадени од Бога, Десетте Божји заповеди и денес остануваат високи морални и етички стандарди, не само за христијаните, туку и за секој човек, насекаде. Овој семинар и скромен обид да ги објави духот и содржината на Божјите заповеди, заради наш личен, семеен и општествен благослов.


 Семинарот се одржува секој вторник од 19:00 часот, во локацијата на Божилак во Аеродром. ( http://www.veronauka.com.mk/sliki/mapabozilak2.jpg - -



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 13:52
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Se mi se cini deka pravoslavnite slabo go pocituvaat gore navedenoto od biblijata.....
 
neli...?
 
 
Да.Но во денешно време животот е многу изменен и не секогаш може да се почитуваат сите 10 заповеди.
 
Мислим дека најбитно е тоа да не крадеш,да не убиваш и да не ставаш роги на партнерот си.Почитуваш ли го тоа нешто си со еден чекор поблизко до рајот.да


-------------


Постирано од: LoveHim
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 15:14
Во врска со десетте Божји заповеди ќе кажам само нешто кратко: Ниту се сменале ниту ќе се сменат како што некои мислат, дека Божјите заповеди се за шега, зафрканција, и за исмевање. О, љуѓе, разберете дека делата наши ќе не судат, а мерилото за судот ќе биде Божјата правда, која е јасно искажана во десетте Божји заповеди. Да не мислиме дека Бог е за смеа во вицовите, затоа што иде Денот Господов вжарен како печка, како што вели Малахија, и грешниците во тој ден ќе бидат како слама. Некои пак од вас ова нема да го земат при срце, и ќе им служи како за забава, но исто така јасно кажува Господ, а не јас, СЕКОЈ КОЈ НЕ ВЕРУВАВА ЌЕ СИ УМРЕ ВО СВОЕТО НЕВЕРИЕ. И за крај да кажам за тие што сакаат за се препираат со другите поради задоволоство за препирање:
2 Петар 3:14-16 „ Затоа, возљубени, додека го очекувате ова, погрижете се Тој да ве најде чисти и непорочни во мир. А долготрпеливоста на нашиот Господ сметајте ја како спасение, како што и нашиот возљубен брат Павле ви напишал, според дадената му мудрост; како што и во сите свои писма зборува за ова; во нив има некои тешко разбирливи нешта, КОИ НЕУЧЕНИТЕ И НЕУТВРДЕНИТЕ ГИ ИЗОПАЧУВААТ, КАКО И ДРУГИТЕ ПИСМА, ЗА СВОЈА ПОГИБЕЛ.“
Јован: 7:17 Ако некој сака да ја исполнува Неговата волја, ќе знае дали е ова учење од Бога, или зборувам Сам од Себе.
1 Коринтјани: 11:16 Но ако некој мисли да се препира ние немаме таков обичај, ниту Божјите цркви.
1 Тимотеј 6:3-5 „Ако некој поучува инаку и не ги следи здравите зборови на нашиот Господ Исус Христос и на науката на побожноста, тој е надуен и не знае ништо, туку боледува од желба за распрашувања и препирки од кои произлегуваат: зависта, расправиите, хулењата, лукавите сомневања...“


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 20:39
Вака ги сфаќам јас Десетте Божји заповеди(клик на линк):



http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/deset_zapovesti.html#prva - Првата заповед

http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/deset_zapovesti.html#druga - Втората заповед

http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/deset_zapovesti.html#treca - Третата заповед

http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/deset_zapovesti.html#cetvrta - Четвртата заповед

http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/deset_zapovesti.html#peta - Петтата заповед

http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/deset_zapovesti.html#sesta - Шестата заповед

http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/deset_zapovesti.html#sedma - Седмата заповед

http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/deset_zapovesti.html#osma - Осмата заповед

http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/deset_zapovesti.html#deveta - Деветтата и Десеттата заповед

Заповедите и претходат на Исусовата Проповед на Гората, која пак е пат кон совршенството. Преку практицирањето на истите и низ Христово водство ние го постигнуваме спасението.

Линковите водат кон поединечните поглавиа од книгата: „Десетте Божји заповеди - животот на прахристијаните„ во издание на Универзален живот. Линковите на интернет се на српски а самата книга е достапна и на македонски но засега не е он-лајн, затоа гипостирав тие.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 22:13
     

Дали десетте Божји заповеди се уште важат за христијаните?

Се разбира дека важат! Десетте Заповеди се израз на Божјата волја, на Неговиот карактер, и како такви се вечни!

Ова прашање се поставува бидејќи во христијанскиот свет постојат прилично конфузни ставови за оваа тема. Генерално, најголемиот дел христијански цркви велат дека Исус на крстот го укинал законот и ние не сме должни да го држиме. А, ако ги прашате: „дали тоа значи дека сега слободно можам да крадам, убивам,...?“ „Не, не!“ - ќе ви речат тие. И ако им ги наброите сите заповеди по ред, одговорот ќе биде ист. Само со две заповеди ќе имаат проблем, со втората , која забранува употреба на слики и статуи во богослужбите и четвртата , која повикува на празнување на саботата како ден за одмор (некои само со четвртата, некои и со двете).

Прилично нелогично, нели? Исус ги укинал заповедите, а сепак треба да ги држите сите, освен втората и четвртата (оние кои ви пречат)!

Најголем и најсилен доказ дека Божјиот Закон од Десет Заповеди не може да биде укинат е Христовата жртва на крстот на Голгота. Човекот згреши, го прекрши Божјиот Закон и поради тоа дојде под негов удар, беше осуден на смрт. Но, Бог сакаше да го спаси човекот. Ако можеше законот да се менува или укинува, Бог, Законодавецот, можеше да го укине и со тоа да ја отстрани смртната пресуда која, со својот престап, си ја навлече човекот. Но, драги мои, повеќе од нелогично е да спасувате престапник со тоа што ќе го укинете уставот на државата. Што ќе се случи со редот и поредокот во општеството (во нашиов случај со целата вселена) кога ќе нема норми и мерила за добро и лошо, кога ќе нема закон? Тоа се нарекува анархија, нели? А, во такво општество секој може да ви направи што сака и пред никого да не одговара.

Затоа Бог не го укина Законот, „Немојте да мислите дека дојдов да ги укинам Законот и Пророците...“ (вели Исус во Матеј 5,17) , туку дојде да ја прими на себе казната што законот ја бараше од луѓето: „За нашите престапи беше прободен, сотрен, за нашите беззаконија. Казната за нашиот мир падна врз Него и преку неговите рани ние се исцеливме“ (Исаија 53,5). „Еве го Јагнето Божјо кое ги зема на себе гревовите на светот“ (Јован 1,29).

Во едно од своите последни обраќања, пред разделбата со своите ученици, Исус им ги упатува следниве зборови: „Ако Ме љубите, ќе ги пазите моите Заповеди“ (Јован 14,15).

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: connected
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 13:42
jas sakam samo da prasam nesto ako moze, iako ne e del od temata
ama vi gi citav postovite vo vrska so navodnoto direktno ili indirektno pisuvanje na Biblijata od Boga,
pa zatoa ve prasuvam, dali gledate nekoja razlika vo vrska so "pisuvanjeto" na 10te Bozji zapovedi, pomegju Stariot Zavet i pisuvanjeto na Noviot Zavet?
dali site se napisani na isti nacin?
najmnogu me interesira za 10te Bozji zapovedi
malku sum neupatena, pa ako moze malku pomos

голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 15:04

connected-

Сигурно ги знаеш заповедите!? Тие се исти како во Старит Завет, така и во новиот!
   Исус не направил никаква промена, туку ги дообјаснил за да подобро ги разбереме.
Еве ова мозеби ке ти помогне за подобро разбиранје на истите.


1. ЛОЈАЛНОСТ - ВЕРНОСТ. - Бог мора да биде во се прв. Ако сме Христово нашите мисли ќе се занимаваат со Христа. Ќе го бараме она што е духовно, а не она што е материјално. Ќе копнееме да се преобразиме во неговиот Дух, да ја исполнуваме неговата волја и во се да му угодиме.

2. БОГОПОЧИТУВАЊЕ. - Ние му служиме на невидливото, а не на видливото. Она што некогаш сме го мразеле сега го сакаме, а она што некогаш сме го сакале сега го отфрламе. Душата се очистила од суетата и од горделивоста и сега чувствува потреба искрено и длабоко да му се предаде на Бога во молитва.

3.ПОЧИТУВАЊЕ.Третата заповед забранува не само обесветување на она што е свето, туку и лажно исповедање на верата. Суетните обичаи и модите на светот треба да се отфрлат. Нашите мисли, нашите склоности, нашите чувства, сето тоа е упатено кон небото. Христовиот Дух делува врз нашето срце и го прави нежно и понизно.

4.ПОСВЕТУВАЊЕ.Ние го признаваме Христа како Творец и Одржувач не само кога Нему му го посветуваме седмиот ден на нашето време - туку кога потполно го прифаќаме и целиот план на спасението. Христовата светост треба да се покажува во нашиот живот со делата на светоста, што некогаш ни изгледале неинтересни и заморни, а сега ни претставуваат уживање.

5.ПОЧИТУВАЊЕ НА ВЛАСТИТЕ И НА АВТОРОТ. - Ова почитување почнува во домот меѓу родителите и децата, но се протега и на сите односи и кон Бога и кон човекот. Непослушноста и бунтот треба да се заменат со послушност и со соработка.

6.ЉУБОВ. - Дури и со омразата и со гневот ние ја кршиме шестата заповед, но вистински обработеното лице го отстранило од својот карактер и од своето однесување гневот, зависта, агресивноста и истите ги заменило со љубов со скромности и со мир. Нашата душа треба да биде вдахната со боженствена љубов, обземена со небесните тајни. Родот на Духот - љубовта - мора да се покаже во животот.

7.НЕПОРОЧНОСТ. - Мора да настане целосна промена - страстите и волјата мора повторно да му се покорат на Бога. Тогаш поранешниот неморален живот изгледа грешен и недостоен. Грешните мисли исчезнуваат и не се прават грешни дела. И во домот и надвор од него јасно се гледа побожност.

8.ЧЕСНОСТ. - Оваа заповед го опфаќа не само нашиот однос кон ближните, туку и односот кон Бога. Наместо да му го крадеме на Бога она што му припаѓа: Нашето здравје, времето десетоците и приносите, ние треба радосно да му го посветиме се она што го имаме и што сме. Тогаш должноста ќе стане уживање, а жртвата задоволство.

9.ВИСТИНОЉУБИВОСТ. - Со нашите зборови и ќе се оправдаме и ќе се осудиме. Ако срцето ни е праведно, тогаш и зборовите и делата ќе ни бидат праведни и ќе бидеме мажи и жени познати според нашата совршена чесност. Горделивоста ќе биде совладана, а ширењето на лажните гласишта за другите ќе исчезнат

10.ЗАДОВОЛНИ СО ОНА ШТО ГО ИМАМЕ. - Нема повеќе да бидеме завидливи и незадоволни, зашто нашиот живот нема да биде насочен кон материјалното. Светоста во секојдневниот живот станува угодна кога душата целосно ќе му се потчини на Бога. Наместо жалоста доаѓа радост, а лицето одразува спокојство и несебична среќа.

Иако Божјиот Закон не треба да се меша со Божјите завети, Десетте заповеди се темел и на Стариот и на Новиот завет (2.Мој.24,3-8; Евреите 8,10). Како мерило на човечкото однесување и на односите, Божјиот закон ќе биде и мерило на Божјиот суд (Јаков 2,8-10).

Со делувањето на Светиот Дух, заповедите укажуваат на гревот (1Јов. 3,4) и будат кај нас свест дека ни е неопходен Спасител. Кога ќе му се обратиме на Христа, Светиот Дух го продолжува своето дело во нас преобразувајќи го со својата сила нашиот живот. Спасението се добива со милоста, со верата, но послушноста е последица на делувањето на Светиот Дух во нас и врз нас. Значи, држењето на заповедите е последица, а не причина на спасението.

Послушноста го развива карактерот на христијанинот и раѓа чувство на смиреност и благосостојба. Послушноста кон заповедите истовремено е доказ на нашата љубов кон Бога и кон нашите ближни. Кога во нас ќе се види послушност од вера, луѓето околу нас ќе видат дека Божјата сила е на дело во нас, дека го преобразува нашиот живот, па и тиа ќе посакаат да ја почитуваат истата таа сила. На тој начин држењето на Божјите заповеди го засилува и нашето христијанско сведочење за Бога. Оние што ќе ги држат неговите заповеди во последните денови Бог ги смета како посебен доказ дека и карактерот на самиот Бог е олицетворение на доброто и дека неговите прописи и неговите заповеди се праведни и добри (Отк. 14,12).

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: sk
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 15:14
Vo edna sinagoga eden covek rece deka desette zapovedi se vsushnost deset grupi na principi koi gi opfakaat site 613 zapovedi. Sinot Bozji koga veli dve zapovedi, gi grupira (ne gi menuva) desette zapovedi vo dve osnovni grupi: kon Boga i kon lugjeto.

Shto mislite za ova?


Постирано од: connected
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 15:48
fala na opsirnoto tolkuvanje na zapovedite, ama mene me interesirase drugo
sakam da znam koj gi napisal? dali Mojsej gi napisal na plocata ili mu se direktno predadeni od Boga?


-------------


Постирано од: sk
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 16:00
"„Запиши ги овие зборови - му рече Господ на Мојсеја - зашто тие се основи врз кои склучив Завет со тебе и со Израел.” Мојсеј остана таму со Господа четириесет денови и четириесет ноќи. Ниту јадеше леб ниту пиеше вода. Тогаш ги напиша врз плочите зборовите на Заветот - Десетте заповеди." - 2 Mojseeva 34:27.28

Spored ovoj tekst, Mojsej gi zapishal po naredba na Gospod.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 17:19
samo za 10te Bozji zapovedi ima direktna naredba od Bog za pisuvanje?
za Noviot Zavet mi e poznato kako e napisan i od koi avtori (gledano od istorisko-antropoloski aspekt), no sto e so Stariot Zavet?


navistina neznam



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 22:16
Originally posted by connected connected напиша:

samo za 10te Bozji zapovedi ima direktna naredba od Bog za pisuvanje?


Не.

Originally posted by connected connected напиша:


za Noviot Zavet mi e poznato kako e napisan i od koi avtori (gledano od istorisko-antropoloski aspekt), no sto e so Stariot Zavet?


И тој е пишуван од луѓе, кои пишувале вдахновени од Бог.

„Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.“
(2 Тимотеј 3:16-17, Библијата)

„Знајте го ова пред сè: ниедно пророштво во Писмото не може да се толкува како кој сака, зашто никогаш пророштвото не дошло од човечка волја, туку светите Божји луѓе зборувале носени од Светиот Дух.“
(2 Петрово 1:20-21, Библијата)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 23:00
фала ти Ев, навистина

кога ќе бидам спремна ќе ја прочитам повторно уште еднаш Библијата, па ќе видам до каде ќе ме однесе

само сакам уште нешто да те замолам, како го интерпретираш  ти последниот стих од Библијата кој го напиша овде?
Дали тој се однесува само за пророштвата?

или нека ми каже некој дали има негде напишано во некоја тема, сама ќе проверам

поздрав


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 23:29
connected, сега видов дека стихот кој го цитирав (набрзина) не е добро преведен и затоа ќе ти го цитирам од друг превод, а и од мојот омилен превод NIV доколку разбираш англиски:

„Но знајте го пред се ова: ниедно пророштво во Писмото не е од нечие сопствено толкување, зашто никогаш ниту едно пророштво не потекнува од човечка волја, туку луѓе поттикнати од Светиот Дух зборувале од Бога.“ (2 Петрово 1:20)
 
„Above all, you must understand that no prophecy of Scripture came about by the prophet's own interpretation. For prophecy never had its origin in the will of man, but men spoke from God as they were carried along by the Holy Spirit“ (2 Peter 1:20)

Мислам дека сега е појасно. Значи поентата на апостолот Петар погоре е да каже дека пророштвата во Библијата не се човечки измислици, туку дека Бог зборувал преку нивните усти.

Дали тоа се однесува само за пророштвата? Не. Предходниот стих кој ти го наведов вели дека целото Писмо е боговдахновено (вдахнато од Бог).

Баш ми е драго што ќе почнеш да ја читаш Библијата. Те подржувам и охрабрувам во тој чекор. Ако имаш некои нејаснотии или потешкотии при читањето, слободно обрати се за дополнително мислење. позз


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 23:48
многу убав стих, го имав заборавено, навистина
ама гледам дека сега откако повторно го видов, ме натера да размислам за многу работи
имено, колку и да сакам да ја читам Библијата повторно (а се трудам тоа да го направам подготвена, и психички и физички, онака со чисто срце) сега со ова сфаќам дека можеби уште не сум.

јас овие стихови некако ги разбирам и малку поинаку,
како да ми велат во некоја длабочина да несмеам да имам сопствено мислење, или пак да не ја читам сама, незнам....можеби грешам или премногу размислувам, но тоа се мои лични недоразбирања.
можеби и грешам кога несакам ограничувања, незнам...


фала ти уште еднаш, Господ си ја „знае работат“ што вика баба ми, ќе видам на што ум ќе ме донесе голема%20насмевка

најголем поздрав


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 01:05
connected, не ти требаат никакви психо-физички подготовки за да ја читаш Библијата. Ти треба само воља, решителност, одлучност и дисциплина (редовно да ја читаш.
Исто така не треба да гледаш на Библијата како на некоја поезија или уметничка творба која што може да се толкува вака или онака. Стиховите околу кои што се расправаат теолозите т.е. оние кои што имаат сериозни аргументи за повеќе толкувања се бројат на прсти и не се повеќе од 0.01% од содржината на Библијата. Значи може со право да се каже дека Библијата е јасна и недвосмислена Божја објава до човекот, објава која му нуди спасување и вечен живот на грешниот човек.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 11:45
Originally posted by connected connected напиша:

колку и да сакам да ја читам Библијата повторно (а се трудам тоа да го направам подготвена, и психички и физички, онака со чисто срце) сега со ова сфаќам дека можеби уште не сум.


Никој не може да се изедначи со Бога затоа и добро е ако се сметаш за недостојна но сепак тоа не е причина да не го прочиташ СВЕТОТО ПИСМО.
(првославните го користат овој термин,додека протестантите и широките народни маси повеќе го користат терминот библија-грчки збор кој значи-книга)
Ја инаку секогаш кога го читам светото писмо читам едно мало ливче кое ми е секогаш на страната на која треба да читам и е изрека од Свети Јован Златоуст и гласи
Ако не го разбираш тоа што го читаш ,демоните го разбираат и треперат!

Затоа читај и не се плаши

Би ти препорачал само првин да го читаш Новиот завет а дури откако добро ќе го прочиташ него па дури покасно Стариот завет.
Зашто не само што Стариот завет е доста обемен(за прво читање) туку е полн со пророштва токму за Новиот Завет.
А Новиот Завет е исполнување на тие пророштва.



Originally posted by connected connected напиша:

јас овие стихови некако ги разбирам и малку поинаку,како да ми велат во некоја длабочина да несмеам да имам сопствено мислење, или пак да не ја читам сама, незнам....можеби грешам или премногу размислувам, но тоа се мои лични недоразбирања.можеби и грешам кога несакам ограничувања, незнам...


Најпрвин биди реална со себе,никој не може нити смее да се пофали дека го разбира надолжно и попречно сето можно значење на Светото писмо!
Инаку Светото писмо се чита не како секоја книга туку треба да се ЖИВЕЕ.
Ако прочиташ дека Христос ни вели прости му на својот ближен,застани и запрашај се дали јас сум му простила на мојот ближен(родител,брат,сестра,колега пријател ,непријател)?

Секоја реченица која Христос таму ја кажува еИ ДО ТЕБЕ ЛИЧНО УПАТЕНА.Затоа за почеток доволно е и само неколку глави (па дури и само една!)да прочиташ дневно.

и уште еден предлог од мене но кој и немора да го употребиш.Обиди се некој ден на глас да ги читаш евангелијата(кога ќе бидеш нели секако во можност).

Голем поздрав во Христа+++


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 12:38
Originally posted by connected connected напиша:

samo za 10te Bozji zapovedi ima direktna naredba od Bog za pisuvanje?za Noviot Zavet mi e poznato kako e napisan i od koi avtori (gledano od istorisko-antropoloski aspekt), no sto e so Stariot Zavet? navistina neznam




    Stariot zavet:" Vi go objavi svojot zavet i vi nalozi da go izvrsuvate- Desete zapovedi , sto gi napisa na dve kameni ploci"[5.Mojseeva 4,10-13].- D zapomneme: sustina na stariot zavet e Bozjiot zakon, Desette zapovedi, nareceni"zborovi na zavetot" ili "zborovi na sojuzot", napisani na dve kameni ploci, nareceni "ploci na zavetot"ili "ploci na sojuzot", smesteni vo poseben kovceg, narecen "kovceg na zavetot" ili "kovceg na sojuzot" [Otkrovenie 11,19; Evreite 9,4; 2Mojsieva 34,28].




Noviot zavet:" Ova e zavet sto ke go sklucam so Izraeloviot dom po onie denovi- govori Gospod. Mojot zakon ke go stavamvo nivnata dusa i ke go napisam na nivnoto srce. I ke bidam nivni Bog, a tie moj narod" [Eremia 31,33; Evreite 8,10].
" Ke vi dadam novo srce i ke vdahnam nov duh vo vas. Ke go izvadam kamenoto srce od vaseto telo i ke vi dadam srce od meso. Ke go vlozam mojot Duh vo vas vnatre za da odite po moite zakoni i da gi pazite i vrsite moite naredbi"[ Ezekil 36,26.27].



Uste ednas;
   
    Starit zavet: Bozjiot zakon, Desete zapovbedi se vrezani na kameni ploci. Zavetot e napisan vo zavetna kniga zapecatena so zivotinska krv. Negov posrednik e covekot,Mojsej. Tesko e da se drzat zapovedite koga se nadvor od nas, koga se napisani na kameni ploci, a ne vo naseto srce.


     Noviot zavet: Bozjiot zakon, Desete zapovedi se napisani vo srceto, vo mislite , vo umot. Negov posrednik e Hristos. Zapecaten e so Hristova krv. Hristos vospostavuva zaveten odnos, dogovor sklucuva i vo sojuz stapuva poedinecno so sekoj vernik koga ke go prifati Hrista kako svoj Spasitel i koga ke resi da se krsti so biblisko krstevanje.


   Predimstvata na noviot zavet, zasnovan na "podobri vetuvanja", i negovata ubavina, gi gledame vo zivotot na apostol Pavle i na drugite bibliski lica:

    "So Hrista se raspnav; i jas veke ne ziveam, tuku Hristos zivee vo mene, a zivotot sto sega go ziveam vo teloto, go ziveam preku vera vo Bozjiot Sin, koj me milee i se predade sebesi za mene"[Galatjanite 2,20].

    " So vera Hristos da se vseli vo vasite srca"[Efescite 3,17-18].
     
" Naogam naslada vo Bozjiot zakon"[Rimjanite 2,22].....
   ima i mnogu drugi....
Vsusnost noviot zavet se temeli na Hristovata zrtva sto ja prinel Hristos na krstot na Golgota.



   

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 12:40


   OD NAS ZAVISI DALI KE JA PRIFATIME ILI NE.





-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 12:45
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Секоја реченица која Христос таму ја кажува е И ДО ТЕБЕ ЛИЧНО УПАТЕНА.



Не го лажи девојчето, не е секоја Христова реченица таму до неа лично упатена. На пример следниве реченици не се упатени до connected лично упатени:

„Исус и рече: „Оди, повикај го мажа си и врати се тука!” “ (Исус Христос во Јован 4:16)
„Исус им рече: „Одвиткајте го и оставете го да оди!”“ (Исус Христос во Јован 11:44)
„Исус му рече: „Стани, подигни ја својата постела и оди!”“ (Исус Христос во Јован 5:8)
„Исус и рече: „Право кажа дека немаш маж;“ (Исус Христос во Јован 4:17)
„оди до морето, фрли јадица и земи ја првата риба што ќе излезе, и кога ќе и ја отвориш устата, ќе најдеш статир; земи го и подај им го за Мене и за тебе.” (Исус Христос во Матеј 17:27)

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


и уште еден предлог од мене но кој и немора да го употребиш.Обиди се некој ден на глас да ги читаш евангелијата(кога ќе бидеш нели секако во можност).


Само немој да ја тераш да ги пее евангелијата како православните свештеници голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 13:18
дечки ај ќе ве молам немојте до толку да помагате, Ев а ти малку претера

имаш среќа што ова е сепак форум, и можеби овде наликувам на девојче

но сепак сум зрела жена, можеби и постара од сите овде, така да немојте да претерувате

и јас самата ќе одлучам кои стихови се за мене а кои не, не ми треба ничија интерпретација и видување.

Ев, редно е да созрееш малку, сепак сум постара и поискусна од тебе. Тоа што ја немам прочитано Библијата повеќе од еднаш не те прави ништо подобар од мене


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 13:21
срамота стварно, испаѓа дека некои луѓе колку и да прочитаат и научат нешто, ништо од тоа незнаат да го применат во пракса

ароганцијата и суетата се негативни особини


-------------


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 13:33
Originally posted by connected connected напиша:

срамота стварно, испаѓа дека некои луѓе колку и да прочитаат и научат нешто, ништо од тоа незнаат да го применат во праксаароганцијата и суетата се негативни особини



   Se slozuvam so tebe, so ovie tvoi zborovi kazuvas deka; duri so edno citanje nekoj moze mnogu podobro da ja razbere biblijata i da go primenuva napisanoto, od onie koi mozebi formalno ja procitale mnogupati .
Vera bez dela e mrtva.

Pozdrav

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 20:37
connected, дај олади молим те, не те нареков баба рога, те нареков девојче .. тоа треба да ти ласка, а не да те навредува. Добро знам колку години имаш, само ме колебаш при ваквите испади..

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 21:59
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:


Noviot zavet: Bozjiot zakon, Desete zapovedi se napisani vo srceto, vo mislite , vo umot.
   


Никаде во Новиот завет не се вели дека десетте Божји заповеди се напишани во срцето, мислите или умот. Да, се сложувам дека тоа се вели во книгите на адвентистите, во книгите на Елена Вајт и сл. но не и во книгите од Новиот завет.
Девет од десетте Божји заповеди се повторени во Новиот завет, но не и 4тата заповед, но не и заповедта за Шабатот.

ПРВАТА ЗАПОВЕД (Марко 12:29-30, Гал. 3:20, 1 Тим. 2:5, 1 Кор. 8:4, Ефес. 4:3-6, 1 Сол. 1:9-10 итн.) насекаде читаме дека Бог е еден.

ВТОРАТА ЗАПОВЕД (1 Кор. 8:4, 10:7,20; Дела 15:20, 1 Сол. 1:9, 1 Јов. 5:21, Отк. 9:20 итн) Новиот Завет се чува од идолопоклонство.

ТРЕТАТА ЗАПОВЕД (Мат. 6:9, Јов. 12:28, 1 Јов.5:13, Мат. 5:34) Новиот Завет го осветува името Божјо.

ЧЕТВРТАТА ЗАПОВЕД - Не се спомнува во Новиот завет. не%20знам

ПЕТТАТА ЗАПОВЕД - (Ефес. 6:2, Колос. 3:20) Новиот завет бара од децата послушност спрема родителите.

ШЕСТАТА ЗАПОВЕД - (Мат. 5:22, 26:52, 1 Јов. 3:15, Отк. 22:15) Новиот завет ја зголемува строгоста против убиствата. Значи ни оваа заповед не е иста како старозаветната заповед. Во старозаветниот закон немаше заповед против навредување на својот ближен, а во новозаветниот закон има.

СЕДМАТА ЗАПОВЕД (Мат. 5:27, 28:32, Дела 15:20, 1 Кор. 5:13, Евр. 13:4, Гал. 5:19) Новиот завет решително ја осудува прељубата и развратот.

ОСМАТА ЗАПОВЕД (Ефес. 4:28, Рим. 13:9) Новиот завет строго ја осудува кражбата, како престап против ближниот свој.

ДЕВЕТТАТА ЗАПОВЕД (Рим. 13:9, Ефес. 4:31, 1 Кор. 13:5, 1 Пет. 2:1) Новиот завет ја зголемува одговорноста за клеветата и лажното сведочење.

ДЕСЕТТАТА ЗАПОВЕД (Лука 12:15, Рим. 13:9, Ефес. 5:3, 5:5, Колос. 3:5) Новиот завет ја осудува самата желба, пред да биде гревот извршен.

ЗАКЛУЧОК: Во Новиот завет наоѓаме потврдување на сите заповеди, освен за четвртата заповед, освен заповедта за Шабатот. Она што наоѓаме за Шабатот во Новиот завет се осудите на фарисеите дека Христос ја прекршувал оваа заповед. Истото го наоѓаме и денес од современите фарисеи кои деноноќно ги осудуваат христијаните за прекршување на Шабатот, иако истата не е заповедана од Христос да се пази.

„И така, никој да не ве осудува за јадење, или за пиење, или за некаков празник, или за млада месечина, или за саботи. Тоа е само сенка на она што ќе дојде, а стварноста е Христос. Никој да не ве лишува од наградата, сакајќи да го постигне тоа со понизност и служба на ангелите, впуштајќи се во она, што не го видел, дуејќи се напразно со својот телесен ум, а не се држи за Главата, од Која целото Тело, поврзано и помогнато со зглобовите и врските, расте со растење, кое го дава Бог. И така, ако сте умреле со Христос, за стихиите на светот, зошто позволувате да ви се определуваат прописи, како да живеете во светов: ”Не фаќај! Не вкусувај! Не допирај!” сè што пропаѓа со употреба - според човечките заповеди и учења; сè ова изгледа мудрост, што се состои во самоволна побожност и понизност и во непоштедна строгост кон телото, а не во нешто чесно, туку само заради задоволување на телото.“
(Колошаните 4:16-23, Библијата)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: LoveHim
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 00:29
EvAngelos, жити се, ако веќе читаш читај се. Еве одговор на твоето „Никаде во Новиот завет не се вели дека десетте Божји заповеди се напишани во срцето, мислите или умот.“
Дали Посланието на Евреите е во новиот завет.
Евреите 8:8-10 “ Зашто укорувајќи ги, им вели: „Еве, идат денови вели Господ, и ќе склучам Нов Завет со Израелевиот дом и со Јудиниот дом; не онаков каков што склучив со нивните татковци, во оној ден кога ги зедов за рака, за да ги изведам од Египетската Земја, зашто тие не му останаа верни на Мојот завет, и Јас не се погрижив повеќе за нив, - вели Господ.Зашто ова е Заветот со кој ќе го заветувам Израелевиот дом по оние денови, вели Господ:
Ќе го врежам ЗАКОНИТЕ Свои во МИСЛИТЕ нивни, и во СРЦАТА нивни ќе ги напишам, и ќе бидам нивни Бог, а тие ќе бидат Мој народ.
Дали овде Бог вели: ќе ги врежам законите свои, ама четвртата нема да ја врежам, нема потреба од неа, таа не е во законот. Повеќе пати кажав, но пак ќе речам, кој сака да се препира ќе се препира колку да сака, но нема полза за тоа. А тој што сака да го брани тоа што некогаш го рекол, и сега сака да го оправда, иако гледа дека е грешка спрема Библијата, и тоа нема полза. Читајте ја Библијата цела, и како што е напишана, а не да барате стихови за препирање, затоа што никој Божји човек не сака да се препира, а и не е учен така.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 00:44
LoveHim, таму Бог вели „Законите Свои“, а не 10те Божји заповеди, а најмалку па 4-тата старозаветна заповед за Саботата.
Дури и 6-тата не е врежана дословно во срцата, туку е врежана новозаветната заповед која е многу построга од старозаветната...

„Сте чуле дека им беше речено на старите: ‘Не убивај! А кој ќе убие, ќе биде виновен пред судот.’ А Јас ви велам, дека секој, кој се гневи на брата си без причина, ќе биде виновен пред судот. А кој ќе му рече на брата си „празноглавец”, ќе биде виновен пред синедрионот. А кој ќе го нарече „безумник”, ќе биде виновен за во огнениот пекол. “ (Исус Христос во ев. Матеј 5:21-22)




-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 00:50
Originally posted by LoveHim LoveHim напиша:

EvAngelos, жити се,


LoveHim, во стариотзаветниот закон беше дозволено колнење, но во новиотзаветниот не е, затоа те молам не ме искушувај да се колнам.

„Уште сте чуле, дека им било речено на старите: ‘Не нарушувај ја клетвата, а исполнувај ги пред Господа своите клетви.’ А Јас ви велам: не колнете се никако; ниту во небото, зашто е Божји престол; ниту во земјата, зашто е подножје на Неговите нозе; ниту во Ерусалим, зашто е град на великиот Цар. Не ќе се колниш ни во својата глава, зашто не можеш ниедно влакно да го направиш бело или црно! “ (Исус Христос во ев. Матеј 5:33-36)

Знам дека вие се придржувате кон законите на стариот завет, но имајте почит кон нас новозаветните христијани кои се придржуваме кон законите на новиот Христов завет.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 09:16
EvAngelos, nekolku prashanja:

1.     Zoshto Sabotata bi se odvoila od drugite zapovedi?

2.     Zoshto Bog sam bi si odel protiv SVOITE zborovi?


3.     Kako ke gi objasnish slednive stihovi dadeni od Avtoritetite vo vrska so Sabotata:
"Небото и земјата ќе поминат, но Моите зборови нема да поминат.” - Matej 24:35
“Што чувте од почетокот тоа да остане во вас. Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, и вие ќе останете во Синот и Таткото. - 1 Jovan 2:23.24
“Тогаш Исус им одговори и рече: „Мојата наука не е Моја, туку на Оној Кој Ме пратил. “ - Jovan 7:16
“Помни го саботниот ден, за да го осветуваш. Шест дена ќе работиш и ќе ги вршиш сите свои работи. А седмиот ден е сабота Господова, на твојот Бог. Тогаш никаква работа не ќе работиш: ни ти, ниту твојот син, ниту твојата ќерка, ни твојот слуга, ниту твојата слугинка, ниту твојот добиток, ниту странецот што е внатре во твоите порти. Зашто во шест денови Господ ги направи небото и земјата, морето и сè што е во нив, а на седмиот ден се одмори. Затоа Господ го благослови и го освети саботниот ден.” – Izles 2:8-11

4.     Zoshto go sledish Tetulijan (za prv pat vo A.D. 170-175, on go izramnil Noviot zavet na isto ravnishte so stariot zavet) i go stavash Noviot Zavet na isto ravnishte? Sto se slucuvalo so bibliskata nauka pomegju raspetieto i vremeto koga Noviot Zavet e napishan?

5.     Znaejki deka site sledbenici na Sinot Bozji od prvata generacija bile evrei i site ja drzele sabotata, zoshto nekolku vekovi pokasno se shiri poinakvo ucenje vo vrska so Sabotata?

6.     Imame potvrda deka nekoi od sledbenicite na Sinot Bozji koi ja drzele sabootata ke bidat spaseni, zoshto mislish deka sega spasenieto ke bide poinakvo, bazirano na poinakvi principi? Zarem postoi poinakvo spasenie za lugjeto od stariot zavet (primer David), i za lugjeto od noviot zavet (primer Jovan), kako i za lugjeto od novozavetnoto vreme (primer jas i ti)? Dali site ke bidat sudeni spored isti principi?

7.     Dali ima razlika vo starozavetnite ucenja i novozavetnite kako shto velish ti (prodolzenie na 3, 5 i 6 prashanje)? Koi se dokazite, bibliski, dokolku ima razlika vo ucenjata?

Te molam odgovori mi. Blagodaram.



Постирано од: sk
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 12:07
EvAngelos,

dokolku go analizirash detalno zivotot na Pavle od negovoto ragjanje, pa do negovata smrt, on nikogash ne ja prekrshil sabotata. Toj istiot Pavle napishal mnogu poslanija na koi se povikuvash ti. Sigurno ne mislish deka bil hipokrit, pishuval edno, a pravel drugo. On bil postojano sleden od evreite (kako i Sinot Bozji)za da najdat samo EDNA zabeleshka kade Pavle go krshi Bozjiot zbor. Ne nashle nitu edna. Duri go nosat i pred Agripa, koj bil strucnjak po religijata, i on ne nashol deka Pavle prekrshil neshto. Dali mislish deka tuka e vklucena i sabotata, neshto shto e sveto za evreite? Dokolku Pavle ja prekrshil sabotata, dali mislish deka evreite nemale da go potenciraat toa, a sekako Agripa? Seto ova se slucuva posle raspetieto na Sinot Bozji, znaci vo novozavetno vreme, taka da tezite deka so voskresenieto na Sinot Bozji e promeneta sabotata ne drzat. Vidi shto licno Pavle pishuva pred svojata smrt (nekade vo A.D. 68), analizirajki go celiot svoj zivot (se obraka na judejci koi ja drzele sabotata):


"А по три дни, Павле ги повика јудејските првенци и кога се собраа, им рече: „Мажи браќа, иако не направив ништо против својот народ ни против татковските обичаи, мене сепак во Ерусалим ме предадоа окован во рацете на Римјаните, кои кога ме испитаа, сакаа да ме пуштат, зашто во мене немаше никаква вина, што би заслужувала смрт." Dela 28:17.18

Ova e dokas deka Pavle go drzel Bozjiot zbor, vklucuvajki ja i sabotata.



Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 22:06
Библијата учи дека 10 Заповеди не се укинати



   Многу важни факти и цитати:

Блажени се оние, што ги исполнуваат заповедите Негови, за да бидат достојни за дрвото на животот и да влезат во градот низ портите (Отк. 22,14).

Тука е трпението на светите; тука се оние што ги пазат заповедите Божји и верата во Исуса (Отк.14,12).

И се разлути змевот на жената и отиде да војува со другите од семето нејзино, што ги пазат Божјите заповеди и го имаат сведоштвото на Исуса Христа (Отк. 12,17).

Ако ме љубите пазете ги моите заповеди. Кој ги има заповедите Мои и ги пази, тој е оној што ме љуби; а кој ме љуби Мене, возљубен ќе биде од Мојот Отец; и Јас ќе го возљубам, и ќе му се јавам сам (Јован 14,15.21).

Бидејќи љубовта кон Бога се состои во тоа: да ги пазиме заповедите Негови. А Неговите заповеди не се тешки (1.Јов.5.3).

Да го чуеме завршниот збор за се: Бој се од Бога, исполнувај ги Неговите заповеди, зашто во тоа е се за човекот ( Проп. 12,13).

Законот Твој неизмерно го љубам и по цел ден за него расудувам (Псалм 119,97).

Совршен е законот Господов - душата ја поткрепува! Веродостојни се уредбите Господови - неуките ги вмудрува (Псалм 17,7).

Така значи, Законот е свет, и заповедтта света, справедлива и добра (Рим. 7,12; Пс.119,142.152; Мат.5,17-19).

Што да речеме пак? зар законот е грев? Никако! Но јас го разбрав гревот преку законот, оти и похотта не би ја познал, ако законот не велеше не похотствувај (Рим. 7,7; Јаков 1,23-25).

Оти кој го пази целиот закон а згреши само во едно, виновен ќе биде за се. зашто оној кој рекол: Не прави прељуба! Рекол и не убивај! Па затоа, ако не вршиш прељуба, а убиеш, ти ќе станеш престапник на законот. Зборувајте и постапувајте како оние, што ќе бидат судени според законот на слободата (Јаков 2,10-12). Тој закон ќе биде мерило на небесниот суд.

Блажен е човекот кој не оди по советот на нечесните итн. туку волјата му е во Господовиот закон и за Неговиот закон размислува дење и ноќе (Пс.1,1-2).

Псалм 119 (читај)

Делата на неговите раце се верни и праведни а Неговите уредби се веродостојни; цврсто стојат од век до века, засновани на верност и на правда (Пс. 111,7.8; Малахија 3,6; Проп. 3,14).

Алилуја! Блажен е оној човек кој се бои од Господа и кој ужива во Неговите заповеди; неговото потомство ќе биде силно на земјата, благослов ќе почива врз праведното поколение. Благосостојба и богатство ќе бидат во неговиот дом, неговата правда ќе трае довека.(Пс. 112, 1-3).

За патријархот Аврам читаме: Бидејќи Аврам го слушаше Мојот глас и им се покоруваше на Моите заповеди, на Моите закони и одредби (1.Мој.26,5).

На Господ ну се свиде заради неговата праведност да го возвеличи и прослави законот (Исаија 42,21).

Тогаш реков: Еве, доаѓам! Во книжниот свиток пишува за мене; мило ми е, Господи, да ја исполнувам твојата волја, јас го носам Твојот закон длабоко во срцето (Пс.40,7.8).

Ќе останете во Мојата љубов ако ги пазите Моите заповеди, како што и Јас ги запазив заповедите на Мојот Татко и останувам во неговата љубов (Јован 15,10).

Кој вели: Го Познав, а заповедите Негови не ги пази, лажец е и вистината не е во него (1.Јов.2,4).

Бидејќи љубовта кон Бога се состои во тоа: да ги пазиме заповедите Негови. А Неговите заповеди не се тешки (1.Јов 5,3).

Бидејќи телесното мудрување е непријателство против Бога на законот Божји тоа не му се покорува, ниту пак може (Рим. 8.7).

О да беше ги слушал Моите заповеди! Тогаш твојот мир ќе беше како река, и твојата правда како морски бранови (Исаија 48,18).

Секој што прави грев, го крши законот; грев е кршење на законот (1.Јов.3,4).

Кој го отклонува своето уво, за да не го слуша законот, и неговата молитва е омразена (Пословици 28,9).

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 02:48
Originally posted by sk sk напиша:

EvAngelos, nekolku prashanja:

1.     Zoshto Sabotata bi se odvoila od drugite zapovedi?


Шабатниот одмор за Израилот во стариот завет бил сенка на идниот одмор во Христос.

"И така, никој да не ве осудува за јадење, или за пиење, или за некаков празник, или за млада месечина, или за саботи. Тоа е само сенка на она што ќе дојде, а стварноста е Христос. " (Колошаните 2:16-17)

Originally posted by sk sk напиша:


2.     Zoshto Bog sam bi si odel protiv SVOITE zborovi?


Бог не оди против сопствените заповеди. Бог не го поништува стариот завет. Човекот е тој кој што падна на стариот завет неможејќи да ги исполни своите заложби. Затоа Бог, преку Својот единороден Син Исус Христос, направи нов завет, со ново свештенство, а каде има промена на свештенството, по неопходност следува и промена на законот.

„Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот.“ (Евреите 7:12)

Originally posted by sk sk напиша:


3.     Kako ke gi objasnish slednive stihovi dadeni od Avtoritetite vo vrska so Sabotata:
"Небото и земјата ќе поминат, но Моите зборови нема да поминат.” - Matej 24:35
“Што чувте од почетокот тоа да остане во вас. Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, и вие ќе останете во Синот и Таткото. - 1 Jovan 2:23.24
“Тогаш Исус им одговори и рече: „Мојата наука не е Моја, туку на Оној Кој Ме пратил. “ - Jovan 7:16


Во никој од наведените стихови не се спомнува сабота.

Originally posted by sk sk напиша:


“Помни го саботниот ден, за да го осветуваш. Шест дена ќе работиш и ќе ги вршиш сите свои работи. А седмиот ден е сабота Господова, на твојот Бог. Тогаш никаква работа не ќе работиш: ни ти, ниту твојот син, ниту твојата ќерка, ни твојот слуга, ниту твојата слугинка, ниту твојот добиток, ниту странецот што е внатре во твоите порти. Зашто во шест денови Господ ги направи небото и земјата, морето и сè што е во нив, а на седмиот ден се одмори. Затоа Господ го благослови и го освети саботниот ден.” – Izles 2:8-11


Ова е старозаветна заповед.

Originally posted by sk sk напиша:


4.     Zoshto go sledish Tetulijan (za prv pat vo A.D. 170-175, on go izramnil Noviot zavet na isto ravnishte so stariot zavet) i go stavash Noviot Zavet na isto ravnishte? Sto se slucuvalo so bibliskata nauka pomegju raspetieto i vremeto koga Noviot Zavet e napishan?


Не го следам Тертилијан, ги следам апостолите кои се собирале на богослужба во Недела.

„А кога во првиот ден на седмицата (НЕДЕЛА!) се состанавме да раскршуваме леб, Павле разговараше со нив, зашто сакаше да замине утреден. Го продолжи словото до полноќ, “ (Дела на апостолите 20:7, Новиот Завет)

п.с. Замисли, апостолите се собрале на богослужба во ѓаолскиот ден според адвентистите голема%20насмевка

Originally posted by sk sk напиша:


5.     Znaejki deka site sledbenici na Sinot Bozji od prvata generacija bile evrei i site ja drzele sabotata, zoshto nekolku vekovi pokasno se shiri poinakvo ucenje vo vrska so Sabotata?


Како што виде погоре, Павле и компанија се собирале на богослужба и во неделата т.е. ѓаолскиот ден според вас.
Патем, повели наведи докази дека следбениците на Синот Божји од првата генерација ја држеле саботата.

Originally posted by sk sk напиша:


6.     Imame potvrda deka nekoi od sledbenicite na Sinot Bozji koi ja drzele sabootata ke bidat spaseni, zoshto mislish deka sega spasenieto ke bide poinakvo, bazirano na poinakvi principi? Zarem postoi poinakvo spasenie za lugjeto od stariot zavet (primer David), i za lugjeto od noviot zavet (primer Jovan), kako i za lugjeto od novozavetnoto vreme (primer jas i ti)? Dali site ke bidat sudeni spored isti principi?


Да не замарам со многу текст, прочитај го 3-тото поглавје од посланието на апостолот Павле до Галатите (Галатјаните 3). Јас искрено верувам дека тоа поглавје Павле го пишувал токму до адвентистите. среќа

Еве ти онлајн Библија доколку немаш при рака:  www.mkbible.net


Originally posted by sk sk напиша:


7.     Dali ima razlika vo starozavetnite ucenja i novozavetnite kako shto velish ti (prodolzenie na 3, 5 i 6 prashanje)? Koi se dokazite, bibliski, dokolku ima razlika vo ucenjata?


Уффф многу се. За да не ти го копи-пастирам целиот Нов завет тука, земи прочитај го новиот завет (за стариот завет не се сомневам дека го имаш прочитано) и сам ќе ги воочиш разликите.

Originally posted by sk sk напиша:


"А по три дни, Павле ги повика јудејските првенци и кога се собраа, им рече: „Мажи браќа, иако не направив ништо против својот народ ни против татковските обичаи, мене сепак во Ерусалим ме предадоа окован во рацете на Римјаните, кои кога ме испитаа, сакаа да ме пуштат, зашто во мене немаше никаква вина, што би заслужувала смрт." Dela 28:17.18

Ova e dokas deka Pavle go drzel Bozjiot zbor, vklucuvajki ja i sabotata.



Павле бил во посебна ситуација во која што морал да се придржува до старозаветните еврејски обичаи за да не си направи самиот сопка во проповедањето и за да не им даде причина на евреите да го ликвидираат. Палве бил деноноќно под будното око на евреите кои го демнеле и едвај чекале да го фатат како го крши Мојсеевиот закон за да го осудат. Но тој играл мудро и не им го пружил тоа задоволство.

Павле во една ситуација го обрежал Тимотеј за да не им биде соблазна на Јудејците...

„Павле посака да го поведе со себе; го зеде и го обреза заради Јудејците...“ (Дела 16:3)

Павле исто така во друга ситуација принел жртва за очистување, повторно за да не ги соблазни Јудејците...

„Тогаш Павле ги зеде со себе тие мажи; и на идниот ден, откако се очисти со нив заедно влезе во Храмот и објави кога ќе свршат деновите на очистувањето, кога за секој од нив ќе биде принесена жртва.“ (Дела 21:26)

Па сепак, дали вие адвентистите не се обрежувте по примерот на Павле? Зошто не принесувате жртви за очистување? Зошто не ги следите овие старозаветни заповеди кои Павле ги практикувал?

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Библијата учи дека 10 Заповеди не се укинати


„Божјиот закон“ и „10-те Божји заповеди“ не се едно те исто. Сфати и прифати го тоа и ќе ти се разјаснат многу работи.

Поздрав и добра ноќ адвентисти мои драги големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 19:19


Денес гледав на ТВ. некоја анкета меѓу граѓаниве за
10- те Божји заповеди. И од сите тие што ги прашаа
   никој не знаеше од три повеќе... и постари и помлади
А и скоро сите кажаа дека ги прекршуваат и тие што
ги знаат ..........

-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 19:29
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

А и скоро сите кажаа дека ги прекршуваат и тие што
ги знаат ..........
Затоа е овој свет таков каков што е. Недостига несебична љубов и остварување на Заповедите во пракса. Инаку помалце или повеќе заповедите во некаква форма(значи можеби не дословно, можеби под друго име и тн.) сепак сите ги знаат.


Постирано од: sk
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 11:15


So pocituvanje kon tebe EvAngelos, no moram da kazam deka imash nekoi licni problem: ti gi klasificirash onie koi stojat zad desette zapovedi kako adventisti. Pa i evreite li se adventisti? Ocigledno e deka imash nekoja licen problem so taa denominacija. Tvoj problem.

Drugo shto me iznenadi e tvoeto povrshno koristenje na Biblijata. Sporedi gi tvoite odgovori. Vo tretata tocka ti posociv na tekstovi koi se granica za tebe (a i za sekoj drug covek na zemjata), kade site covecki razmisluvanja i idei ne smaet da se kosat so tie zborovi. Ti niv gi otfrli, velejki deka tamu ne pishuva za sabotata. Tockata 3 e princip za sekoja doktrina na Biblijata. Ti mnogu lesno preminuvash preku nea.

Kako rezultat na toa, ke gi sporedam tvoite odgovori, pa razmisli podlaboko:

1.     Ti sugerirash deka zborovite na Sinot Bozji se promeneti (tvoja prva tocka) i veke sabotata ne postoi – toa bilo senka. So toj komentar ti si protiv zborovite na Sinot Bozji (Matej 24:35). Sepak Sinot Bozji e pogolem avtoritet nego li ti. I ako On veli deka nema promena dodeka sme pod isto nebo i zemja, znaci deka nema promena. Toa vazi i za komentarite na Pavle, i za komentarite na Jovan, i za tvoite i za moite komentari, i za komentarite na site lugje na zemjava. Dodeka ova ne go razberesh, gubish vreme.

2.     Komentarot na tvojata tocka 2 e nadvor od kontekst. Tamu zboruva za NOV Prvosveshtenik, bezgreshen (vidi Evreite 7:26.27). Stanuva zbor za promena na sveshtenstvoto, za ocistuvanje na sveshtenickata funkcija, neshto shto lugjeto go isprljale. Ne stanuva zbor za neshto shto e NOVO, tuku VRAKANJE vo cistotata na prvosveshtenickata sluzba.

3.     Komentarot na tvojata 4 tocka e totalno negiranje na Bozjite zborovi. Bibliskite avtoriteti velat deka nema ni BUKVA da se smeni, a ti zamenuvash CELA NAREDBA. So koe pravo? So toa ti odish direktno protiv Bibliskite avtoriteti sugerirajki deka ke se promeni sabotata, predpostavuvam sakash da kazesh vo nedela. Toa ne e Bibliska doktrina, tuku covecka doktrina.

4.     Dokolku malku podlaboko ja razberesh situacijata za koja Pavle zboruva, ke doznaesh poveke. Evreite desetokot ne go davale vo sabota, tuku se sprema vo petok (shestiot den), a se zbira vo prviot den, nedelata. Drugo, desetokot ne bil vo pari, tuku vo ovci, kozi, zelencuk, ovoshja…ona shto proizveduvale lugjeto. Toa zemalo vreme. Zamisli najmalku 100 000 lugje da go pravat toa vo prviot den od sedmicata. Se ceka vo red. Pavle ne veli deka imale sluzba, tuku veli deka krshele leb, jadele, a so toa i razgovarale cekajki go svojot red za desetokot. Ushte eden podatok. Dodeka se cekalo na red za davanje na desetokot, cestopati trebalo I da se moli na Boga (evreite toa go pravat tri pati na den koristejki sidur). Toa e sluzba na Boga, no toa e dnevna zapoved. Pavle koristel moznost da im go objasni deloto na Sinot Bozji. Toa e se. Tvojot problem e shto ja otflash evrejskata kultura i si pravish prikaski spored tvojot terk.

5.     Velish dali ima dokazi za sledbenicite od prvata generacija, dali ja drzele Sabotata. Pa site bile evrei, nitu eden ne e obvinet za krshenje na sabotata, tuku za propovedanje na Sinot Bozji. Takov podatok nema da najdesh vo noviot zavet, zoshto toa e normalna, rutinska rabota za sekoj evrein. Konfliktot nastanuva megju Sinot Bozji i evrejskite lideri. Dokolku si zapoznaet poveke za toa, ke doznaesh deka farisejskiot prvosveshtenik ne bil tzadik, ne bil od Aronovoto koleno, tuku samoproglasen Makabeec. Sinot Bozji doagja i tuka nastanuvaat problemite: koj ima pravo da bide prvosveshtenik? Toa e sushtinata na konfliktot megju niv. I Sinot Bozji ja ima drzeno sabotata, vo sabota odel vo sinagoga i vo hram, duri imal i sluzba citajki od Isaija (Haftorah). So toa On kazuva deka sabotat ne e smeneta.

6.     Ja procitav Galatjanite 3 glava. I za razlika od tvoite licni frustracii prema adventistite (tvoj problem na koj treba da rabotish), kako i ne razbiranjeto na toa shto Pavle go zboruva, vo taa glava ne pishuva nishto drugo osven objasnuvanje deka Sinot Bozji E otelotvoruvanje na zakonot. No vo taa ista glava pishuva neshto shto ti ne go prifakash: Galatite 3:28.29. Pa ako si Hristov, bujrum bidi spored vetuvanjeto (1 Mojseeva 17 glava), kade za da bidesh spored tie zborovi ke treba da se obrezesh. Pa poveli.


Izvini ako bev malku pokonkreten, no se nadevam deka konstruktivno ke prijdesh na sugestiive.

Pozdrav




Постирано од: LoveHim
Датум на внесување: 27.Февруари.2010 во 10:28
Така е Blagoj s. Тоа што го имаш напишано е многу точно и Библиски подржано. Но сепак секогаш ќе има некој кој да се противи, и при очи да не може да прочита и да разбере, само така проролжи.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Февруари.2010 во 11:25
Originally posted by sk sk напиша:


1.     Ti sugerirash deka zborovite na Sinot Bozji se promeneti

On veli deka nema promena dodeka sme pod isto nebo i zemja, znaci deka nema promena. Toa vazi i za komentarite na Pavle,


Повели цитирај ме каде јас сугерирам дека зборовите на Синот Божји се променети.

Originally posted by sk sk напиша:


2.     Komentarot na tvojata tocka 2 e nadvor od kontekst. Tamu zboruva za NOV Prvosveshtenik, bezgreshen (vidi Evreite 7:26.27). Stanuva zbor za promena na sveshtenstvoto, za ocistuvanje na sveshtenickata funkcija, neshto shto lugjeto go isprljale. Ne stanuva zbor za neshto shto e NOVO, tuku VRAKANJE vo cistotata na prvosveshtenickata sluzba.


Напротив, таму не пишува за враќање кон старото свештенство, туку одење во ново свештенство. Старото свештенство е по редот на Арон, а новото е по редот на Мелхиседек.

„Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот.“ (Евреите 7:12)

Само еден стих пред тоа се вели:

„И така, ако исполнувањето беше преку левитското свештенство, зашто народот го прими Законот под него, каква потреба би била уште да се издигне друг свештеник по редот Мелхиседеков и да не се наречува по редот Аронов? “ (Евреите 7:11)

Значи друг свештеник, а не стариот. Значи има промена во свештенството, а со тоа и промена на законот намигнување.

Originally posted by sk sk напиша:


3.     Komentarot na tvojata 4 tocka e totalno negiranje na Bozjite zborovi. Bibliskite avtoriteti velat deka nema ni BUKVA da se smeni, a ti zamenuvash CELA NAREDBA. So koe pravo? So toa ti odish direktno protiv Bibliskite avtoriteti sugerirajki deka ke se promeni sabotata, predpostavuvam sakash da kazesh vo nedela. Toa ne e Bibliska doktrina, tuku covecka doktrina.


Јас не заменувам, Господ заменува.

„Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот.“ (Евреите 7:12)

А и вие сте замениле. Впрочем зошто не се обрежувате? Па нели тоа беше старозаветна Божја заповед? Зошто сте ја измениле таа заповед?

Originally posted by sk sk напиша:


4.     Dokolku malku podlaboko ja razberesh situacijata za koja Pavle zboruva, ke doznaesh poveke. Evreite desetokot ne go davale vo sabota, tuku se sprema vo petok (shestiot den), a se zbira vo prviot den, nedelata.


Какви десетоци мешаш сега? Таму убаво си стои дека христијаните земале причест во тој неделен ден, дека Павле проповедал тој неделен ден.

„А кога во првиот ден на седмицата (НЕДЕЛА!) се состанавме да раскршуваме леб (ПРИЧЕСТ!), Павле разговараше со нив, зашто сакаше да замине утреден. Го продолжи словото (ПРОПОВЕД!) до полноќ, “ (Дела на апостолите 20:7, Новиот Завет)

Originally posted by sk sk напиша:


5.     Velish dali ima dokazi za sledbenicite od prvata generacija, dali ja drzele Sabotata. Pa site bile evrei, nitu eden ne e obvinet za krshenje na sabotata, tuku za propovedanje na Sinot Bozji.


Сите христијани се обвинети за еретици, за кршење на Мојсеевиот закон и тоа на чело со Христос. (Има потреба од цитати?)
Сепак христијаните не се обвинувале меѓу себе заради недржењето на старозаветниот Шабат од едноставна причина што сите едномислено се придржувале до новиот завет и воопшто не се замарале со Шабати, обрезувања, принесувања жртви, очистувања, ритуални миења и сл.

Originally posted by sk sk напиша:


6.     Ja procitav Galatjanite 3 glava. I za razlika od tvoite licni frustracii prema adventistite (tvoj problem na koj treba da rabotish), kako i ne razbiranjeto na toa shto Pavle go zboruva...


Се потрудив да го скратам текстот таму колку што можам и да ти ги подвлечам некои работи кои верувам дека, со Божја помош, ќе допрат до твоето срце и разум. Го цитирам 3-тото поглавје од посланието на апостол Павле до Галатите:

„О неразумни Галатјани! (и адвентисти!) Кој ве маѓепса вас, пред чии очи Исус Христос е јасно нацртан како распнат? (прочитај во Колошаните 2:14 каде што Павле вели дека Исус го распнал и старозаветниот закон на крстот) Сакам само ова да го научам од вас: дали Го примивте Духот врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера? Толку ли сте неразумни? Што почнувајќи со Духот, сега сами завршувате со тело?... А Оној, Кој ви дава Дух и прави силни дела во вас, дали го прави тоа врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера? Како што и Авраам „му поверува на Бога и тоа му се засмета за праведност.” И така, признајте, дека Авраамови синови се оние, кои се од верата. (а не од законот!)... Имено, оние кои ги прават делата на Законот се под проклетството, зашто е пишано: „Проклет да е секој, кој не е постојан во сè што е напишано во Книгата на Законот, да го исполнува тоа.”...А дека никој не е оправдан пред Бога преку Законот, јасно е, зашто „праведникот ќе живее од верата.”А Законот не е од верата, туку вели: „Кој ги исполнува, ќе живее преку нив.”Христос нè откупи од проклетството на Законот, откако стана проклетство за нас, зашто е пишано: „Проклет да е секој, кој виси на дрво!” - ... Зашто, ако наследството доаѓа од Законот, тоа веќе не е од ветувањето; но Бог му го подари на Авраама преку ветувањето.... Тогаш, зошто е Законот? Тој е определен со посредство на ангели, со рака на еден посредник, па е додаден заради престапите, додека не дојде Семето, Кому Му е дадено ветувањето... А пред да дојде верата, бевме под стражата на законот, затворени, до времето на верата која требаше да се открие. Така, Законот ни беше наш воспитач до Христа, за да се оправдаме преку верата. А сега дојде верата, и не сме повеќе под воспитувачот (Законот!).
(Галатјаните 3-то поглавје, Новиот Завет)

п.с. Да нема недоразбирање, плавиот текст се мои коментари.

Ова послание апостолот Павле им го пишува на христијаните во Галатија кои, слично на адвентистите денес, го прифатиле христијанството, но сепак останале под Мојсеевиот закон и старозаветните уредби неразбирајќи ја суштината на Новиот завет во Исус Христос и ослободување од ропството на законот како што денес адвентистите и робуваат на саботата со нетрпение чекајќи да дојде неделата за да здивнат од стравот да не случајно си ја поднаместиле косата или зготвиле нешто за јадење, па со тоа да го прекршиле Божјиот закон.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 08:59
.


-------------


Постирано од: sk
Датум на внесување: 03.Март.2010 во 11:29
EvAngelos, ova e komentar na tvojot post.

1.     Ti sugerirash deka zborovite na Sinot Bozji se promeneti

On veli deka nema promena dodeka sme pod isto nebo i zemja, znaci deka nema promena. Toa vazi i za komentarite na Pavle,


“Повели цитирај ме каде јас сугерирам дека зборовите на Синот Божји се променети.”


Eve eden tvoj komentar:
“Значи, пак ќе повторам, ние не сме го замениле старозаветниот Шабат со неделата, туку едноставно ние влеговме во новозаветниот Шабат (Христовиот одмор) и ние седум дена неделно сме во тој Шабат (одмор) и немаме новозаветен Шабатен ден во неделата. Тоа не е ниту сабота, ниту недела, ниту вторник, ниту било кој ден од неделата.


Од овој пасус, ако внимателно читате, ќе забележите дека под новозаветниот одмор (еврејски: шабат) не се подразбира одреден ден во неделата, туку станува збор за долг временски период кој започнал со Христос, а трае сеуште за Божјиот народ кој сеуште влегува во Божјиот одмор преку вера во Христос. Затоа, ако сакаме да бидеме дел од Божјиот народ, да ја оставиме старозаветната сенка и да се погрижиме да влеземе во Божјиот одмор како што не советува апостолот погоре.”



Od tuka ti sugerirash deka nema sabota, shabat, deka Sinot Bozji e shabat, deka nema konkreten den za odmor, shto e sprotivno na:

“Тогаш Исус им одговори и рече: „Мојата наука не е Моја, туку на Оној Кој Ме пратил. “ - Jovan 7:16

Tkavo neshto , kako shto ti go kazuvash go nema vo stariot zavet. Sinot Bozji samiot kazuva deka nema druga nauka osven onaa na Nebesniot Tatko (iskazana vo stariot zavet), a ti tvrdish deka e poinaku. Istata nauka e i pred, za i posle Sinot Bozji.


2.      Напротив, таму не пишува за враќање кон старото свештенство, туку одење во ново свештенство. Старото свештенство е по редот на Арон, а новото е по редот на Мелхиседек.

„Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот.“ (Евреите 7:12)

Само еден стих пред тоа се вели:

„И така, ако исполнувањето беше преку левитското свештенство, зашто народот го прими Законот под него, каква потреба би била уште да се издигне друг свештеник по редот Мелхиседеков и да не се наречува по редот Аронов? “ (Евреите 7:11)


Koj e Melhisedek? Koga ke go razberesh ovoj poim (povrzano e so Isaija 11:2) ke doznaesh poveke za Ruah Ha Kodesh, za Adamoviot pad vo grev i gubenjeto na ona shto mu e dadeno, za shto beshe potrebno Vtoriot Adam da dojde. Ne stanuva zbor za drug zakon, tuku za ocistuvanje na greshnoto sveshtenstvo.

3.      

“Јас не заменувам, Господ заменува.

„Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот.“ (Евреите 7:12)”


Da tvrdish deka Gospod go smenil svojot zbor, e hula. Ona shto Pavle go pishuva i shto toj tekst pominal niz mnogu covecki race niz vekovite modelirajki gi zborovite spored coveckite svakanja ne e isto shto i Gospod zboruva. Vo Torata e kazano kade Gospod zboruva.


“А и вие сте замениле. Впрочем зошто не се обрежувате? Па нели тоа беше старозаветна Божја заповед? Зошто сте ја измениле таа заповед?”


Neznam koi ti se tie vie, no vo ovoj del se slozuvam so tebe deka e potrebno obrezanie na teloto. i ne samo na teloto, tuku i na srceto, dokolku saka covek da go vidi Boga.
“ Господ Бог зборува вака: „Ниеден туѓинец, со необрезано срце и со необрезано тело, веќе да не влегува во Моето Светилиште - ниеден туѓинец кој живее меѓу Израелевите синови.” – Ezekil 44:9


4.     

“Какви десетоци мешаш сега? Таму убаво си стои дека христијаните земале причест во тој неделен ден, дека Павле проповедал тој неделен ден.

„А кога во првиот ден на седмицата (НЕДЕЛА!) се состанавме да раскршуваме леб (ПРИЧЕСТ!), Павле разговараше со нив, зашто сакаше да замине утреден. Го продолжи словото (ПРОПОВЕД!) до полноќ, “ (Дела на апостолите 20:7, Новиот Завет)”


Ova mora da ti se nekoi pravoslavni termini koi zvucat kako da se bibliski. Koga ke razberesh shto evreite od prvata generacija pravele vo prviot den od sedmicata, ke razberesh za shto stanuva rabota. Ti sugerirash deka Pavle e kreatot na nedelata kako den za sluzba. Ako e taka, toa e protiv Matej 24:35. Ili ti, ili Pavle e vo greshka, ili pak dvajcata ste protiv zborovite na Sinot Bozji.


“Сите христијани се обвинети за еретици, за кршење на Мојсеевиот закон и тоа на чело со Христос. (Има потреба од цитати?)”

Da, sekako, te molam navedi citati.




6.      

„О неразумни Галатјани! (и адвентисти!) Кој ве маѓепса вас, пред чии очи Исус Христос е јасно нацртан како распнат? (прочитај во Колошаните 2:14 каде што Павле вели дека Исус го распнал и старозаветниот закон на крстот) Сакам само ова да го научам од вас: дали Го примивте Духот врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера? Толку ли сте неразумни? Што почнувајќи со Духот, сега сами завршувате со тело?... А Оној, Кој ви дава Дух и прави силни дела во вас, дали го прави тоа врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера? Како што и Авраам „му поверува на Бога и тоа му се засмета за праведност.” И така, признајте, дека Авраамови синови се оние, кои се од верата. (а не од законот!)... Имено, оние кои ги прават делата на Законот се под проклетството, зашто е пишано: „Проклет да е секој, кој не е постојан во сè што е напишано во Книгата на Законот, да го исполнува тоа.”...А дека никој не е оправдан пред Бога преку Законот, јасно е, зашто „праведникот ќе живее од верата.”А Законот не е од верата, туку вели: „Кој ги исполнува, ќе живее преку нив.”Христос нè откупи од проклетството на Законот, откако стана проклетство за нас, зашто е пишано: „Проклет да е секој, кој виси на дрво!” - ... Зашто, ако наследството доаѓа од Законот, тоа веќе не е од ветувањето; но Бог му го подари на Авраама преку ветувањето.... Тогаш, зошто е Законот? Тој е определен со посредство на ангели, со рака на еден посредник, па е додаден заради престапите, додека не дојде Семето, Кому Му е дадено ветувањето... А пред да дојде верата, бевме под стражата на законот, затворени, до времето на верата која требаше да се открие. Така, Законот ни беше наш воспитач до Христа, за да се оправдаме преку верата. А сега дојде верата, и не сме повеќе под воспитувачот (Законот!).“


EvAngelos, SK ne e adventist, taka da ne go grupiraj vo grupi spored tvoite razbiranja. Greshish.


Ovde ima elementi za koi se slozuvam so tebe. Eve eden primer, komentiraj go da vidam dali sum te svatil. Ako makja mi veli da ne pusham cigari i jas ja poslusham, znaci deka sum go prifatil nejzinoto mislenje so vera vo nea deka ona go veli za moe dobro. Dokolku e donesen zakon za ne pushenje cigari, dali toj zakon vazi i za mene? Vazi, no voopshto ne me tangira zoshto i onaka jas ne pusham cigari, taka da kolku i da e strog toj zakon za mene toa ne e vazno, zoshto jas so vera kon majka mi i poslushnost kon nejzinite zborovi ne pusham cigari. Shto se slucuva so onie koi pushat cigari? Mozebi nivnite majki ne im kazale da ne pushat cigari zoshto e shtetno po zdravjeto, ili pak tie ne gi slushale nivnite zborovi. Vo sekoj slucaj za da se spreci shtetata od pushenjeto cigari, mora da postoi zakon kade onie neposlushnite ke se kaznat. Ako ne sakaat da razberat so ubaina, togash so sila ke razberat. Ke gi kaznat. Dali e neshto promeneto? Ne. Zakonot e samo druga metoda za vospituvanje na neposlushnite. Idejata za nepushenje na cigari ne e promeneta, tuku metodot na prenesuvanje na informacijata do covekot e poinakva.

Pavle veli da so “vera gi slushame roditelite i da ne pushime cigari” zoshto togash nema da ima potreba od zakon protiv pushenje cigari. Pavle ne povikuva na poslushnost kon zborot na roditelite. Onie koi imaat losha komunikacija kon roditelite, teshko deka ke go poslushaat zborot na roditelite. Zatoa e potreben Ruah HaKodesh (Svetiot Duh), koj ke go promeni karakterot (obrezanie na srceto) na lugjeto, i togash glej cudo: decata gi slushaat zborovite na roditelite i prestanale da pushat cigari. Togash nema potreba od zakon. Kakov e toj zakon ako e donesen za neshto shto nikoj ne go pravi (“Ne parkiraj na mesecinata. Busham gumi!!!)? Nema smisla.

Zakonot ne e promenet, tuku formata na izvrshuvanje e poinakva, vo zavisnost od odnosot na lugheto kon Bozjite zborovi.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk