IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша песна,состав или што било напишано
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша песна,состав или што било напишано

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 138>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 02:06
Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:


               For a Woman I too once had the same obsession of writing out a words at night but her stillnes made me shiver i would have preferred to listen to her high laughter, as she sat, under yellow shining lamps or carelessly, disrobed of her whispers in her armchair, slowly combing her long, milk-smelling hair. My ears full of love, her voice a worm raptor with slow digestion and never satisfied-the song never ending like her life, a melody consumed just for my own sake And she used to say to me...   ...please...take me away...I'll show you my way... take me away from here... to a place I want to be... ...oh, take me away with your words, smiles, kisses... and that sweet poetry... ...and listen to me , just feel me   For attractive lips...speak words of kindness For my lovely eyes...seek out the good in people For beautiful hair of mine...let a child run his or her little fingers through it once a day For my slim figure...share your food with the hungry ...and never forget this final words... i say... ...the beauty of the woman must be seen from her eyes, because that is the doorway to her heart... ...the place that love resides.

нишо не рабрав.....
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
SAVANT Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SAVANT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 07:15
Овој текст, сосем обичен текст сакам да го посветам на секој од вас, на секој до кој тој ќе стигне, секој кој ќе го прочита.

Јас сум само една млада девојка, сосем обична, сосем едноставна и секојдневна. Но, во поледно време почнувам да ги приметувам малите работи кои секој ден се повеќе и повеќе си играат со мојата фатназија раѓајки нови светови, нови идеи, нови прашања, нови одговори.

Прво ке започнам со тоа што многу често сум ќе го наречам „изгубена во вселената“ ислучена од се она што ме обиколува. Но токму во тие моменти човек може да ги види вистинските убавини.
Денес седев во дворот на една моја пријателка која многу сака да ми раскажува за сите случувања во нејзиниот живот. Иако е истоштувачки да се слуша и да се обрнува внимание на сето тоа што таа го кажуваше јас се трудев. Но по некое време моите мисли одлетаа како пеперутки, и мојот поглед залута некаде. Мислев дека сеуште ја слушам, но некако среде сето тоа јас за момент потвесно се зарбудив и приметив како низ високата трева во дворот на мојата пријателка нешто се движи. Ливчињата трева се разделуваа правејки патец низ тревникот. Сето тоа се одвиваше така полека, а сепак така интересно, ливче по ливче се раѓаше една мала патека по која сеуше не знаев што се движи, можеби желка, можеби еже, можеби змија. Не знаев. Посакав да дознаам. Со раката се поткренав за момент сакајки да станам и приметив дека мојата пријателка сеуште зборува, се потсецнав и се вратив во мојот стол. Таа тогаш почна со вообичаените прашања. Јас едно по едно ги одговарав, а во мојот ум сеуште стоеше едно прашање не одговорено.
- Што ја направи малата патека низ високата трева?
Прашањата доаѓаа, одговорите си заминуваа. Едно по едно, малку по малку а мојот поглед шеташе од лицето на мојата пријателка кон фонтаната па кон малата патека низ тревата. По некое време решив да ја прекинам низата на прашања и одговори. Ја замолив да погледне кон нештото кое мене толку ме занесе. Таа погледна и го кажа на глас прашањето кое цело тоа време ми се шеткаше низ умот:

     - Што ли ја има направено таа патека низ тревникот?

Јас веднаш станав и ја повикав да видиме. Отидовме следејки ја патеката низ тревата која сепак не беше толку толга и не видовме ниту еже ниту змија ниту никаква животинка. Но сепак се насмевнавме кога видовме дека таа завршува токму пред еден мал жолт цвет. Тоа изгледаше слатко и двете на смеа заклучивме дека што и да ја правело патеката кога стигнало до убавиот жолт цвет решило да не го турка и се вратило од каде дошло.

Тоа беше се :)
Кон врв
Tiger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 234
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 11:05


Namerno taka se nasmevnuva namerno me topi i me zaleduva...vo isto vreme namerno znae da se oblece stom ja vidam namerno da me presece...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 17:44
Berba na lubenici sega e,
tecni i blagi,
so otkup slab,
kao i paradajzot
za cetri denara,
kao i tutunot
sto ne go sadat ni go ebavat,
oti ne go plajcaat,
kao i medot
so u Kina ne ke ide,
Volovi i stoki raznorazni galopiraat
niz patista so imunitet
niz zemja so licitacija
so evtin pocetok.
Mi velis snajdi se,
mi velis dupka najdi
inaku ke se podades
za po evra dve
za da dojdes do dveste.
Ti velam molkum
ako imas kade,
ti zamini
so moja sreka pozelena,
dodeka pravam sopstven hram
i bidam sopstven monah,
od mene tolku,
a ti pocni od tolku.
Nesto cuka na vrata,
nesto izleta niz prozor,
nie da se prepoznaeme
ne mozeme,
vazno ne e
ne ni ostana uste mnogu.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 02:17
Del sme od ovoj tlocrt na nasiot grad.
Gi jademe istite nesta.
Sepak nasite vnatresni sostojbi se razlicni.
Zatoa zadishano trcame konslobodata.Jas da pravam alternativen teatar,ti da snimas fikcinja,toj da crta i izdava stripovi,taa da pravi i pusta muzika,tie da organiziraat svirki.
Shto e?
Sredinata ne pritiska.
Tuka nesto postoijani ni smrdi.
Pracki koi se redat kako precjki
Ekonomski zavisnosti.
Ogranicuvanja.
Zatoa cesto se buntuvame.
No,eden protiv drug.
Kako ti ne pravis nisto,kako jas ne pravam nisto

P.S Vecerva talkajki po prostanatite kaldrmi na nekogas ova moe Skopje,povtorno se osetiv kako del od negoviot tlocrt...
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 19:27
Angel padnat
na morski karpi ostri,
a veterot si poigruva
so belite krilja negovi,
povtorno i povtorno
a liceto mu go mijat branovi,
povtorno i povtorno,
do nebo i nazad eci lelek
povtorno i povtorno,
od samo taa sto go ljubese,
povtorno i povtorno.
Galebi beli
po oci go klukaat
za da ne zali za ona sto ostavi,
vo usi mov mu nikna
za da ne cue
koj go bara i za nego tazi
dodeka nokti krsi
i lice si grebe.

Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 15:01
Земја-воздух


Уста полна земја
И крвави колена,
Издраскани дланки
И неколку модрици на гордоста.

Колку чини да се подигнеш од правта?

Една лага
И една вистина.





Изменето од filmadzijka - 26.Јули.2008 во 22:37
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 15:53
      K A P K A ...
 
go baram tvojot pogled mil
sto od dalecina me sledi, sekogas,
so raganjeto na noviot den....
 
go slusam bienjeto na tvoeto srce
zarobeno vo dlabocinata na  svoeto eho,
treperenjeto na usnite nezni
vozbudeni od mrtvata tisina
za nedokazaniot zbor...
 
go cuvstvuvam sumot na tvojot cekor
kratok i tivok ....nezen i pretpazliv ...
 
solzata sleana od sinite oci
sozdaden potok od zelbi i nadezi....
svetlina nevidena i prekrsena od bigorniot kamen ,
bleda vistina...skriena vo cvetot na movot
kraj bregot od zelbi i nadezi...
 
okolu mracnata nok  ne gusi...
mislite zarobeni vo tivkata nok....
molcenjeto na nasite zvezdi....
go baraat izgubeniot zbor,
nadezda nasa kako rozba bozja,
ceka na noviot ..posvetol den...
zorata se raga i gi najavuva
novite kapki nadez ...za nas.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 20:57
Veterot,
kako gulab pismonosec
baknezi tvoi mi nosi,
od bilo kade
od bilo koga
i zar da se zaboravi
takvo nesto moze
koga niednas
na mene ne zaboravi.
Cvetovi mnogu
kako da peat denes za tebe
i da me utesat
za grutka vo grlo moe
ne me grebe tolku,
za zabi da mi odmorat
od cesto ckripenje,
za brcka iscekuvacka
bar malku se opusti.
Dali toa se smeam
od srce
ili bez srce
sto kaj tebe go ostaviv
koe tuka ne mi treba
zosto bez tebe bi mozelo
samo otrov da pumpa.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 23:00
ЦРНИОТ КРУГ НА СУДБИНАТА (8)       

Отидоа ли и вампирире со неа, оној, едикојси Горан, кого никој во селото не го познаваше, и Жиле Прцлов, кравое*ачот селски, никој не дозна... Како што ни таа не дозна дека точно дваесет и осум дена по нејзиното протерување, на празникот Крстовден, чуварот на задругата пцуејќи влезе во канцеларијата на директорот и по телефон го извести дежурниот службеник во Народната милиција дека нивниот магацинер и претседател на младинската организација се обесил на последната греда во магацинот. Во селото се зборуваше дека пукнал од мака оти не ја опнал и неа, а се јавија и такви сведоци кои бесрамно сведочеа како тој се заколнал во српот, чеканот и петократа дека сосе јајцата ќе си го изел ако не ја превртел и неа, Станка Поп Тасева, но само малкумина знаеја за подјадените пари во касата на младинската организација и за исчезнатите канти со рафинирано масло за јадење од задругата...
        А во затворот нежните газанца како него ренде ги правеле...
        Сеедно – од тој ден ниту една крава во селото не отели теле – чудовиште, со глава на коза и нозе на куче, од ниедно виме не потече млеко помешано со крв и со реа на мрша...
        Све остаје у партију, како што велеше Решад циганот

                                                        ************
           
        Неколку дена по погребувањето на партиецот, умреа и двете од копилињата за кои се веруваше дека биле негови...     Третото го посини мајката на девојката, односно стана син на баба си.                                         


***************

        Таеше ли керка и нешто, или сето тоа беше резултат на чиста случајност и коинциденција.
        Мрак; густ, леплив мрак и ги полнеше мозочните виуги, го запираше движењето на мислите во нив па тие се плеткаа, се сопињаа, паѓаа вкочанети по некоја стрмна надолница и исчезнуваа во неврат.     
        Како да си го објасни името на керка си до името на нејзината голема љубов од пред дваесет, дваесет и пет, колку ли точно години.
        Кадли магла се развлекуваа низ мракот во вијугите или пак тоа беше резултат на маката да се врати назад, да се искачи по стрмната нагорница клупчето загубени мисли од темната провалија.
        Или животот измислуваше уште една перверзна игра со неа.
       
***********
       
        Едно перверзно буре облетуваше околу неа како мува околу капка шербет од слатко уште од првите денови кога се вработи во конфекцијата за чевли и кожна галантерија. Најпрвин со погледот и ги соблекуваше:мантилот, фустанот, градникот, гаќичките...       
        Го чувствуваше тој поглед, толку продорен и остар што можеше и коските да и ги пронижи И ОД НЕГО ПО КОЖАТА МРАВЈАЛНИЦИ И СЕ МНОЖЕА.
        Беше шеф.
        Утеха и беше дека не била прва што чувствувала мравјалници
под кожата Од поплаките на жените за вереме паузите за појадок дел по дел комплетираше слика – сложувалка за монструмот со човечки лик кој им ги пиел на младите девојки и невестите и крвта и душата.
        Кој се најал со поглед.
        Која девојка пуштила света крв низ тесното   од стрвен поглед?
        Бурето не чекаше да помине долго време за да го довлечка своето мрсно лице до нејзината маса.
        Насмевка.
        Така, добро се снаоѓала во работата.
        Случајно допирање со дланката.
        Вака кожата полесно се командувала.
        Пак насмевка.
        Веројатно за неа и кажале дека бил гад,ама таа ќе се убверела сама дека не било така. Мрзливки биле. Не си ја гледале работата. Фирмата и државата трпеле големи загуби поради нив. Ако немал срце, одамна ќе ги избркал од работа. Ама, деца имале. Во децата била иднината на државата и на фирмата. Мрзливки, усните им биле погнасни и од полски клозети.
        Здивот му мириса на препечена сливова, на ќебапи на скара и на кромид.
        Нека продолжела така, млада била...Вредна...Прддиспозиции за напредување.
        Базд на препечена сливова, ќебапи на скара и кромид и се разлива по белиот врат.
        Можел да среди да ја испратат во Лондон, да се усоврши како моден креатор.
        Првата плата беше висока.
        После:
        Во неговиот здив имаше се повеќе оган. Почна да го разбира говорот на огнот. А огнот на здивот говореше дека ја посакува силно, дивјачки...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 00:48
Ja ostavam tvojata senka zad sebe,
ochive poleka gi otvoram,
poglednuvam napred,
samo beskonecen pat bez oznaki gledam.
Moj e patot,
moj e asfaltot i sonceto sto go peche
i drvoto suvo i kamenot kraj nego
i zmijata sto po mene se vleche.
Gospodaram so patot,
so se sto ke stapne
ili proleta nad nego,
so cekori svoi go odbelezuvam,
a so sekoj cekor
slika nova na horizontot otkrivam.
Sonceto mi ostava tragi od pegi,
vetrot mi ja bushavi kosata,
dozdot ja mie potta
i solzite od lice.
Odvreme-navreme zastanuvam,
nesto interesno nasmevka mi izmamuva
i togas se dvoumam,
dali da skrsnam od patot
i na celta da zaboravam,
da ne go baram krajot,
mozebi go nema!
Cesto ke se zaprasam,
kakov izbor da napravam
i sekogas odluka ista
me odvlekuva napred,
kon krajot dalecen
neodollivo privlecen
i posilen od se!
Energija mokjna,kako partal me tegne,
vetrot silen me turka,
se sopnuvam od kamen,pagjam,
a sonceto se posilno gori
ranata vo pepel ja prestori.
Poznata senka zdogleduvam,
mala nesovrsena figura
kreira dvizenja koi gi poznavam.
Strav me obzema
od soznanie deka ja osvoiv celta,
me oblevaat cuvstva kako na Sizif isti,
koga svesta mi kazuva
deka na krajot od patot povtorno si ti!
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 23:37
Ideme ponataka
niz redovi razni
barajki go svojot
komu pripagame sudbinski
tivko kako kradci
dodeka grancinja suvi krckaat
pod stapala nasi
so gon debel
plasejki se od odzemanje
na ona sto ne sme ni go steknale seuste
kako mestenje frizura od krevet stanata
kriejki go sramot
deka nekogas nesvesni sme bile.
Kontrola i sila
sto se nasi
i sto bi trebalo da bidat
cekajki go utroto
od takviot den.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 11:46
Bla, bla
ne gusi muda od tetrebi
pisuvajki poezii mlitavi
akvarelni
ti coveku mene
koj ni samiot ne znaes sto sakas
demek
pazi sea
demek
sumadinsko kolo ide
demek
teskoto
demek
vidi me, vidi me
pljas ! u voda
i voda gori
po stomak ispecen
od vidi, vidi me !
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 20:55
Браќа по оружје

Држи ми ја пушката,
држи ми ја бомбата,
носи ме на грбот бате.
Тегни ми ги чизмите,
не ми смрдат чорапите,
нели брате?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 138>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.