IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша песна,состав или што било напишано
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша песна,состав или што било напишано

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 112113114115116 138>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 16:11
Има уште
знам
затоа и секогаш ми требаш
тоа е твое
не знаеш
колку мигови твои
ме воздигаат
и ѕвездите ниско ми се гледаат
женствена неисцрпност
а сепак бргу огладнувам
никогаш не било така
сега е
размазен сум
заглавен сум кога ми требаш
студенило и сенки има само
онаму каде те нема
гладен сум
наредени тегли слатко
сите горчат
зошто не се такви
кога си тука ?
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 16:44
Змеј

Нејзиното срце е
шарено летало
со змиулест опаш
од панделки лесни,
во окото нејзино
небото расцветало,
змејот в лет испишува
стихови од песни.
Но одеднаш потемне
широчина сина -
дувна ветар пакосен -
врвката се скина.








Изменето од filmadzijka - 04.Ноември.2009 во 16:47
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 16:21
Zasto zurimo iz detinjstva da odrastemo kada odrastemo,zeleleli bih tada da ponovo budemo deca?
Zasto trosimo zdravlje da bih smo stekli novac...a onda trosimo novac da bih smo vratili zdravlje?
Razmisljamo o buducnosti zaboravljajuci sadasnjost,
i na taj nacin ne zivimo ni u sadasnjosti ni u buducnosti...?
Nauci da .....Z I V I S....
Da nikoga nemozes prisiliti da te voli,mozes samo da volis....
da naucis da nije bogat onaj ko najvise ima..nego onaj kome najmanje treba....
i da je potrebno nekoliko sekundi da se povredi voljeno bice
a potom su potrebne godine da se izleci,
da naucis da oprastas i S E B I....
Da prepoznas da postoje osobe koje nezno vole, a da to ne znaju pokazati i reci,
da novcem mozes kupiti SVE osim SRECE
da je prijatelj onaj ko zna sve o TEBI a ipak te VOLI...
Ljudi ce zaboraviti sta je receno,sta je stvoreno,
ali prijatelj ......PRAVOG PRIJATELJA .....NIKADA....
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 22:59
Ova ne e moja prikazna ,ama vredi da se prochita ,pouchna e....
 
маркетинг  | контакт 


Приказна која мора да ја прочитате
Си била еднаш една девојка која самата себеси се мразела затоа што била слепа. Таа го го мразела секој освен својот сакан дечко. Тој секогаш бил покрај неа за да и помогне. Таа во една пригода му рекла: "кога само би можела да видам светот бе се омажила за тебе".

Еден ден на девојката некој и донира пар очи. Кога таа ги остранила завоите и можела да ги гледа сите, вклучувајки го и својот децко. Тој ја пражал "Сега кога го гледаш светот дали ке се омажис за мене".
Таа го погледнала и воочила дека е слеп. Призорот на неговите затворени очни капаци ја шокирал. Не го очекувала тоа. Самата помисла дека мора да ги гледа целиот свој живот ја натерала да одбие да се омажи за него.
Нејзинот дечко си заминал со солзи во очи и неколку дена потоа го напишал ова писмо: ДОБРО ЧУВАЈ СИ ГИ СВОИТЕ ОЧИ ДРАГА МОЈА, ЗАТОА ШТО ПРЕД ДА СТАНАТ ТВОИ, ТИЕ БЕА МОИ. СО ТИЕ ОЧИ ЈА ГЛЕДАВ ТВОЈАТА УБАВИНА.




Изменето од renatax - 06.Ноември.2009 во 23:00
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:11
Понекогаш
не е како очекувам
секогаш
не ти препознавам
недофатлива
нераспознатлива
заслепен од твојот сјај
збунето трепкам
изговорајќи погрешни зборови
кога е очигледно
која патека треба да ја изодам
до свиокот
кон твоето срце
обземен од неважни работи
погрешно читајќи ги знаците
на црвено забрзувам
на зелено застанувам
ќе воздивнеш
сепак само машко сум
сепак те сакам
сепак ме прегрнуваш
зошто јасно ти е.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 20:50
Патот

Зошто ми е досадно и понатаму да се соочувам со вас? Зошто немам сили за уште една битка? Зар сте толку бројни, вие намќорести суштества, кои како пијавици ми ја цицате мојата енергија? И ако мене ме нема, ќе почнете ли да се јадете меѓу себе? А, мене во последно време и ме нема. Бар не онаков на кој што навикнавте. Оној кој делеше насмевки на секој, во секое време, дури и кога страдаше. За возврат не доби ништо. Оној кој што секогаш помагаше и кога нему му беше потреба помош, а која никогаш не ја побара и оној кој секогаш ги ставаше другите пред себе, сега го нема...

Толку од сите надежи дека и во вас има бар ронка човечност и желба да се промените, да станете нешто подобро. Длабок бунар сте ископале, мрачен, тоа е засолништето за вашите души. Пробав, но не успеав да ви ја покажам светлината која може да ве спаси. Во толкав мрак сте потонати, што не можете да ја видите. Изгледа само јас ја гледам. Или ми се причинува дека гледам било каква светлина. Но, што е битно тоа како изгледа се додека е добро. И јбг., толку ви се црни душите, што наскоро ќе почнат да ви скапуваат. Ќе скапат, а вие нема да бидете ни свесни за тоа. И не помислувајте дека ќе имам грижа на совест. Напротив, требаше да ви помогнам побрзо да потонете во мрачниот бунар, за да ги оставите другите кои знаат да му се радуваат на животот и да го ценат, онаков, каков што е.

Затоа сега одам по нов пат, пат непознат кој одамна чекаше да биде поминат. Пат во кој ќе нема место за вас мрачни души. Ќе одам по патот на ентузијазмот, младоста, неискусноста, енергијата...но ќе одам сам.
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 00:45
My loneliness is killing me I must confess, I still believe when I'm not with you I lose my mind give me a sign,cause I dont know how to live without your love,you was born to make me happy cause your the only thing within my heart and sometimes I run,sometimes I hide sometimes I'm scared of me
but all I really want is to hold you tight,treat you right, be with you day and night cause then I'm stronger than before
and than it’s nothing on my way, yes i know that I'm not a boy, not yet a men, but All I need is time, a moment that is mine cause' what am I to do with my life?, how am I supposed to know what's right?, I can't help the way I feel but my life has been so opsesed with you, i will be a slave for you I won't deny it; I'm not trying to hide it. But now let's pretend that I've moved on and I'll tell myself that life goes on without you- open my eyes and look deep inside, I run away taking breathe from you,we don't need to touch, caz without everytime I try to fly I fall without my wings I feel so small I guess I need you baby and everytime I see you in my dreams I see your face, it's haunting me I guess I need you baby, everybody let go, we can make a dancefloor (Just like a Circus). yes baby, you're so unusual. didn't anyone tell you you're supposed to break my heart and I expect you to, you'rve gotta be inhuman because only an angel could be so unusual,sweet suprise i could get used to.

And on the end someday you will understand in gods whole plan and what he's done to you but maybe you'll finally see
see it all in my eyes...
љубов


ONLY 4 U...

љубов
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 23:16


...избравме погрешно време за заљубување...сега ми е јасно...
не... не требаше да биде во есен.
листови кои умираат со последна воздишка под нашите нозе...
дождовни капки кои ги милуваат нашите лица...топол поглед во кој се огледувам само јас...и ништо друго...и никој друг  во твоите очи.
толку беше совршено се.
и небото и твоите очи и непогрешивиот смисол за хумор.
немав срце туку  треперлива грутка која се закануваше да ми го одземе воздухот  на секој твој миг...а усните топли...меки...секоја насмевка предизвикуваше плима во мојата душа.
се предавав на секој твој допир...
без размислување...без резерви...без предрасуди...без спреги и прашања...замижував и потонував во твоите големи,топли дланки.
не...сега сум сигурна дека никако не смееше да биде во есен...зашто секој паднат лист донесува уште една воздишка на мојата душа додека молчеливо брзаме кон местото што некогаш беше наш дом...топол...весел...полн со љубов...
секоја дождовна капка која удира по моето чело е како капка вода при кинеско мачење...
само очите ти останале исти...и додека скришно те погледнувам низ дождовната завеса забележувам дека во нив останала ронка од жарот кој гладно ги мереше линиите на моето тело...
но...дали сеуште  тоа е моето  тело...
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 12:35

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 10:03
Заради еден збор само
ние сме тие кои сме
опишани кратко
како пресуда
и самите не верувајќи
во зборови изречени
како реклама
како критика
заради заспана свест
заради некоја корист
која ни’ треба
која не ни’ знаеме
како да ја користиме
ниту крстиме
додека мисла се поткраднува
која не’ прашува
дали знаеме што сакаме ?
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 22:51
додека ти спиеш кристалите во моите очи ја прекршуваат пак светлината...го испивам кафето голтка по голтка со надеж дека ќе се тргнеш...ќе ме прашаш...ќе ме почувствуваш.
знаеш,сеуште сум тука ...и јас и музиката и моите бубачки.
знам...знам..не е време за тоа...ги мразиш муабетите кои започнуваат со -нели ти реков дека...
ама не можам,посилно е од менене%20знам
нели ти реков дека еден ден мојата насмевка нема да биде иста.
нели ти реков да не си ги трошиш залудно зборовите,дека ќе се стопам со останатите,дека ни бојата нема да биде онаа која ти ја сакаше,дека ќе се потрошиме пред време...дека...дека..дека..
во ред,еве ќе молчам...безгласно ќе си повторувам дека тука некаде е крајот...се влечи како невидлива нитка од мене до тебе...
можеби и ќе ја дофатиме...ќе ја задржиме уште малку...колку да си ги соберам спомените расфрлани на сите страни ...колку да ги приберам изгазените чувства и искршени надежи...можеби...можеби утре ќе се разбуди другиот во тебе...другата во мене...можеби сепак насмевката е тука некаде,чека погоден момент...
и сигурна сум  дека утре ќе биде поубав  ден

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 09:58
Pustina...
Chovekot se vlechel po pesokta borejki se za zhivot.....
sretnal bela ruzha so kapka rosa ...
- spasi me ruzho !!!
...ne mozham ako ti ja dadam rosata ke ovenam.....
se vlechel ponatamu
..sretnal crvena ruzha so kapka voda....
- spasi me ruzho !!
....ne mozham ako ti ja dadam poslednata kapka ke ovenam...
so posledni sili se vlechel ponatamu sretnal crna ruzha....
- spasi me ruzho!!!
ruzhata mu ja dala kapkata rosa i chovekot se spasil....
Sedejki na shank na chovekot mu teknal za crnata ruzha sho mu go spasila zhivotot..
zel shishe voda i trgnal da i vrati so arno na crnata ruzha...
Vo pustinata ja zdogledal belata ruzha ovenala...
odejki ponatamu ja zdogledal crvenata ruzha ovenala...
i na kraj ja zdogledal crnata ruzha ovenala...
Go frlil ljuto shisheto so voda.....
- Hmmmm ova e bash realniot zhivot!!!
......DAVASH ILI NEDAVASH .....PAK KE OVENICH !!!


Изменето од bijonse1 - 17.Ноември.2009 во 09:58
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 12:53
...ja bev...kaj bev... . bev . Nekade nesto napraviv i posle morav da dopravam...i nikogas ne bese dovolno. Se borev i macev... i se omaciv. Me imase, ama najcesto me nemase...nikoj ne ja spozna razlikata...ni jas...Ona sto mi e od korist sekogas me zaobikoluva, go isprakam so po nekoe socno pcuenje. Nekoj karakter mi se vmetna vo karakterot i ne me ostava na mir. Ne podnesuvam maski, a zenski mene ne me podnesuvaat...mora da sum bil nekade ozracen...Cernobil ke da bese iako bev u Slovenija togas...daleku od nasite za da se vklopam.... poinakov bidnav... James Dean u son mi doaga i mi vika : " Kaj si be brat ", a ja mu vikam : " Da ti se seram u vrat, mani se be od mene, najdi nekoja druga budala", a on muva ne go lazi : " Taman si " i mu svrtuvam grb, ama za kratko oti mi se primocuva, a masinata za perenje koja e do soljata ja zakacuvam so jakiot mlaz koj me zanesuva da izgubam ramnoteza i da padnam vo kada koja e zad mene vo koja povtorno zaspivam. A posle pijam kafe edno saat vreme, demek kolku pies kafe tolku i seksas...nema zivi koi bi go potvrdile toa, a baska mi dadoa posebna dozvola za nego kako za oruzje...
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 13:38
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

...ja bev...kaj bev... . bev . Nekade nesto napraviv i posle morav da dopravam...i nikogas ne bese dovolno. Se borev i macev... i se omaciv. Me imase, ama najcesto me nemase...nikoj ne ja spozna razlikata...ni jas...Ona sto mi e od korist sekogas me zaobikoluva, go isprakam so po nekoe socno pcuenje. Nekoj karakter mi se vmetna vo karakterot i ne me ostava na mir. Ne podnesuvam maski, a zenski mene ne me podnesuvaat...mora da sum bil nekade ozracen...Cernobil ke da bese iako bev u Slovenija togas...daleku od nasite za da se vklopam.... poinakov bidnav... James Dean u son mi doaga i mi vika : " Kaj si be brat ", a ja mu vikam : " Da ti se seram u vrat, mani se be od mene, najdi nekoja druga budala", a on muva ne go lazi : " Taman si " i mu svrtuvam grb, ama za kratko oti mi se primocuva, a masinata za perenje koja e do soljata ja zakacuvam so jakiot mlaz koj me zanesuva da izgubam ramnoteza i da padnam vo kada koja e zad mene vo koja povtorno zaspivam. A posle pijam kafe edno saat vreme, demek kolku pies kafe tolku i seksas...nema zivi koi bi go potvrdile toa, a baska mi dadoa posebna dozvola za nego kako za oruzje...


газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење

бакнеж










Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 112113114115116 138>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.