IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша песна,состав или што било напишано
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша песна,состав или што било напишано

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 109110111112113 138>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 10:07
Како на почетокот
има време
на потегот на другиот се чекаше
по некоја пауза проучувачка
по некоја чаша вино
никако две
веќе опиени бевме
со сменети бои на очи
еден од друг превземени
како книга кога се чита
со главниот лик соживеани
наша приказна правиме
ништо не запишуваме
ќе се каеме
ремек дело пропуштаме
мислиме ќе запаметиме
сега е така
со во себе страв
дека може ќе заборавиме.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 12:28
Kako na kraj
nikogash nema vreme
potezite nashi
cekaaat pauza
ispienite dve cashi vino
ne ni ja smenija bojata na ocite
eden so drug bez dogovor
za glavniot lik
za idnata sapunska serija
prikaznata veke e napishana
za nishto ne se kaeme
pravo remek delo e
sve e zapamteno
nishto propushteno
ne sum kriva deka idejata e ista
samo vo obraten pravec
stavena pred odsjajot na ogledaloto..



Изменето од bijonse1 - 29.Септември.2009 во 22:07
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 13:04
Ниеден збор не е вечен
делата се такви
а ние сме такви засекогаш
поинакви
со зборови играме
додека низот продолжува
споени и сплотени ко еден
непоколебливи
иако личиме на пеперутки
никогаш не се одалечуваме
од она што не врзува
ова не е љубов
на гранитен столб личи
но многу е посилен
нема мисла или збор
кој не потсетува на нас
не постои ништо друго
само ние сме
тишина е
насмевки шушкаат
кон бакнеж се стремат.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 13:58
Ако пред тебе се појавам
дали само со поглед ќе ме погалиш
или само ќе ми речеш
дека време за игри не е
а нити место
каде треба да бидам оној кого знаеш.
Ако те бакнам пред сите
кои не те знаат како таква
која е често бакнувана
од мене кого на прв поглед
ќе го знаат само како таков.
Ако те гушнам и одведам
онаму каде никогаш не сме биле
дали бар тој ден зад себе
се што си знаела
ќе оставиш ?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 21:02

ziveeme da si gi ostvarime sonistata. nekogas i premnogu sonuvame. no nekogas i koga javeto ne e taka loso....posakuvame nesto podobro ..da ni se sluci nekoj son sto odamna mu go posakuvame ostvaruvanjeto....no toj son so samoto ostvaruvanje moze da ...go narusi i izmeni javeto....nekogas vredi da se otkazes od svoite sonista....za da ostanes vo mirnoto jave...iako toa ne znaci da ne bides avanturist....

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 02:37
Две лица споени во минатото,
толку си припаѓаа едно на друго
се сакаа,се милуваа, тајни си делеа
Останаа да живеат,
ама само во минатото
таму вечно ќе постојат
без никој да ги спречи и раздели.
Сега нема ни еден збор помеѓу нив,
но сепак останаа во срцата да живеат
онаму каде некогаш застанаа.
Кон врв
aceviz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aceviz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 14:45
dali ima nesto vredno vo nasiot zivot?
dali e ova son ili pak navistina go dozivuvame ova?
ljubov?
Koga sonceto ke se zaljubi vo mesecinata
koga neboto i zemjata ke se spojat
ni togas nema da znaeme sto e toa ljubov
ziveeme vo svet poln so lagi
kade sto ljubovta e samo zbor
kade sto zborot te sakam e samo edna navika
Zasto se kolneme vo isus deka ke bideme verni?
deka nema da vrsime preljuba
deka ke bideme do krajot na zivotot zaedno
zasto sami se lazeme?
Brak,dokument so obicen potpis
Svet so mnogu lagi
so mnogu licemernost
bez razlika sto i da napravime nikogas nema da bide dobro
nikogas nema da bide kako sto sme sonuvale
Zarem tolku e vreden ovoj zivot?
ili nie neznaeme da go ziveeme kako sto treba
Zasto gospod gi zima onie sto se najdobri
onie sto gi sakame
zasto ne tera da patime tolku
taka bilo pisano ili pak nie si go pisuvame toa
postojat milion prasanja vo vrska so zivotot
no i milion odgovori
koj sto nikogas nema da gi doznaeme.......

Zivot-son ili realnost?
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 12:04
Hteo bih da sam cvet kraj puta,

a ti da naidjes kroz dolinu,

da me uzbere tvoja ruka

zanavek uzme me u svojinu.

Zelim i da sam vino rujno,

da ti potecem grlom belim,

pa,kad se slijem s tobom bujno,

tebe i sebe da iscelim.
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 00:04
С И Л У Е Т А

Се нишаа гранките од силниот ветер удирајќи по прозорецот. Дождот прскаше по стаклото замаглувајќи ми го видот. Оваа лето повеќе личи на есен со овие силни дождови така да повеќе време останував во својата соба со поглед упатен кон улицата.Ги гледав луѓето стиснати во своите намокрени алишта брзаа на кај своите домови.Ги изненади времето,од сончево се претвори во силен дожд,и тоа студен дожд.Го отворив прозорецот за да влезе свежината од дождот,но повторно го затворив,дождот навлегуваше и во собата.Повторно седнав до прозорецот гледајќи ги мокрите улици по кои течеше река од дождот.А што друго да правам, кога сум без светлост,без компјутерот,без телевизорот...дури неможев да си направам кафе.Снема струја од силните грмотевици...кога ли ќе престанат,се плашам од нивното силно трескање.Небото личеше на болно поле на секавици кои изгледаа моќни,светли,а воедно и прекрасни.
Улицата од мојот видокруг беше сосема испразнета освен една машка силуета која чучеше под некоја стреа од куќата.Го знам човекот, често поминуваше и мислам дека тука некаде живее по таа улицата накај цигланскиот пат.
Стиснат во своите излитени,искинати алишта настојуваше да се заштити од силниот дождот покривајќи се со крагната од пожолтеното палто.Со него секогаш одеа и три,четири кучиња,ги чува,им дава по некое перче леб.Кучињата му беа се,и деца и другари и комшии.Одеше сам,никој не му се приближуваше поради страшниот изглед.Има долга измаснета коса,лице обраснато во брада,но понекогаш знаеше и да ја избричи.Си свирка некоја песна,така е и сега додека го гледам како силуета зад замаглениот прозорец.Знае да се расправа и сам со себе,да зборува со невидливи личности познати само на него.А кучињата,негови
верни другари горди стоеја до него,изгледа дека само тие можеа да го разберат,да бидат со него додека мрмори под мустаките.Му здосади од стоење и седна на земјата.Седеше така долго,мислам дека го фати дремка.Дождот сеуште паѓаше и мислиш никогаш не ќе престане.Човекот како да беше отргнат од некој сон.
Скокна на нозете и застана на сред улицата.Почна да се врти во круг и пееше на
цел глас.Изгледа му се сврте во главата,ја изгуби рамнотежата стрполувајќи се на улицата.Се смееше гледајќи кон темното небо од кое се слеваше дождот.Дождот паѓаше по неговото лице од кое настојуваше да ја измие насобраната кал од улицата.Повторно застана на своите нозе тетурајќи се лево десно.Откако се смири и исправи свирна со устата давааќи им сигнал на своите кучиња дека е време да тргнат.Не му пречеше силниот дожд,не настојуваше да се сокрие продолжувајќи по патот.Од мојот прозорц човекот полека по полека исчезна како силуета се додека сосема не исчезна.
А човекот и личи на силуета,затворен во својот свет,во самиот себе.
Даница Петровска „09„
Љубов и само љубов
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 01:55


Денес имав „големо есенско чистење“ низ мојата глава...
што се не ќе откриеш кога имаш миг да се посветиш самиот на себе.
и додека споро се влечев по групата на нагорнините,отварав фиока по фиока...
во фиоката со  радост само ставив кесичка лаванда за освежување и не се осмелив да чепкам по неа...нека почека...ќе ја отворам некој друг ден...
тага...спомени...слики од првите насмевки...зборчиња и слогови кои никој не ги разбираше а јас се радував на нив како луда...мали и големи расправии...
затурено шишенце со солзи...не одолеав...ѕирнав...
страшаната фиока...
само ја подотворив...сметки,фактури,даноци,документи,кредити,давања и земања...ех да можев тој дел да го препратам директ во рисајкл бинух
некој ми вика-ајде де,побрзај...не си полжав..
полжав...да..само да можев да се скријам во сопствената куќарка...и да излезам само кога сакам јас..а вие останатите...хм...за вас нема место
моите спомени се стуткале некаде далбоко во ќош..како да ги нема веќе...како да не постоеле...теглата со пеперутки...уф...од кога ги повикував...
и музиката,мојата музика,куклите,моливите во боја,блокот,писмата...делови од мојот живот расфрлни по цела лева страна...ѕиркаат од фиоките...ме гледаат право во очи,ко да сакаат да ми кажат дека немам веќе право на нив...се’ е тука...
стигнувам до групата..ме чекале...лути се...не може човек на раат да прочепка ниту низ сопствената глава а некој да не се најде повреден од постапката...
ми падна на памет советот од Марко Антони...
притисни DELETE...
во право си бил пријателе
притиснав DELETE...
вечерва ќе спијам ко нова
и обавезно со рацете нагореголема%20насмевка





Изменето од Andjelina - 12.Октомври.2009 во 10:06
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 02:02
изненадувањеплачење Za ona DELETE
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 10:34
во фиоката со  радост само ставив кесичка лаванда за освежување

бакнеж
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 10:52

зезнат прераскажувач на филмои

 

Денес, пред да легнам, гледав една холивудска полутралалајка.

Ги сакам тие филмови. Насловот нема да Ви го кажам, оти ќе ме наречете зезнат прераскажувач на филмои.

Фабулата е веќе видена. Една девојка и два типци, нешо ко дневникот на Бриџит Џонс.

 

 

Девојката го прашува првиот тип. Зошто ме сакаш?

... си прекрасна, преубава....

...си тоа, што секогаш сум знаел дека ми треба.....

...никогаш не приговараш и секогаш сакаш исто како мене......

 

 

 

 

 Девојката го прашува вториот- Зошто ме сакаш?

... појма немам, но те сакам..........

 

 

 

Љубов не е квиз -Kој сака да биде милионер?-, оти тие, што се сакаат, веќе се милионери.

 

 



Изменето од anakin - 12.Октомври.2009 во 14:38
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 17:46
Ако си чаша
ќе те испијам до дно
и ќе барам повторно да ми се налееш
да се опијам
да се заборавам
доста ми е од знаење
нема тука никакво умеење
доста ми е по грб тапкање
прегратка ми треба
обична и со страст
дали ќе стојам или паднам
исто да биде
штом ќе те побарам
веднаш да те наоѓам
а лесно беше да знам што сакам
меѓу толку многу лица бледи
веднаш се издвои.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 109110111112113 138>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.