IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша песна,состав или што било напишано
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша песна,состав или што било напишано

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 138>
Автор
Порака Обратен редослед
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 15:36
Гледаме како бродот ни’ тоне
не се плаши
ништо изгубено не е
тоа брод е само
има нешто таму
и твое и мое
кога слаби бевме
стисни ме за рака
и други начини има
се дур сме заедно
се дур не’ има
ако патот ти е долг
на раце ќе те носам
не си тешка
лесно те разбирам
затоа што сакам
затоа што ме сакаш.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 00:05


Ohhhhh  ridu.....
beskonechna ezerska shir.....
Ohrid ke da beshe ......
tvoeto ime....
moeto temnica se ushte e...


Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 16:26
Сега
би сакал само да се разбудам
во твои прегратки
секогаш свежи
додека секоја црта од моето лице го будат
сонце додека ме огрева
низ твоите очи
како низ прозорци
трепкам
те зграбувам
како прва среќа утринска
го упивам твојот кикот
слушам
како птиците се обидуваат
да запеат како умееш ти
зар ќе имав причина да се разбудам
да не беше ти ?
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:48
Моите демони

Повторно,и повторно се спушта ноќта знаејќи дека моите демони ме чекаат штом очи склопам,штом полу заспана го слушам чекорот нивен во изгубениот не постоечки простор.
Моите демони се слични на Фреди.Постојам во сонот и надвор сум од него,надвор од своето тело а сепак заробена во луспа наречено човечко битие.
Демоните демнеат над моето тело,ме креваат од моето тело гледајќи го нивниот пекол заробени во моите очи,во моите сонови пипајќи ги нивните илузии и мечти.
Пулсираат во моето тело одѕвонувајќи во мозочните вибрации,чучат во секој дел на моето суштествено битие.Светлосното тело издигнато над материјалното тело ги гледа отворените очи кои го гледаат пеколот на моите демони.
Таа вечер клекната пред мојот олтар ја опејувам молитвата за спасение ,за мирен сон,да исчезнат моите демони создадени од мртвите коски на заборавени гробови скриени под тешкиот камен од каде се слушаат гласови од пеколниот крик на осаменици желни за вода и леб,за превриено вино ,за глас на саканите свои,за запалено кандило,за светлоста на свеќи за да својот пат го пронајдат.
Тие се тука за да ме потсетат дека лежам над нивните заборавени и сокриени гробови кои сега над нив се згради со светлосни реклами,асфалтирани патишта од кој доаѓа хаосот на модерното време.
Еден таков демон ме посети,се појави штом ги склопив очите.А сепак бев подготвена да се соочам со него, предчувство во моето тело пред да заспијам пред да ги склопам очите.И грешев..сепак сум грешник,но моите демони тоа не ми го простија.Ме казнија со изгубен чекор од далечина на просторот и времето од каде се појави човек со демодиран шешир и сако некаде од „45„-пета година.
Ја почувствував неговата иронична насмевка од безбојното лице без контури ,од неговата желба да ме растргне осеменуваќи ме со мртвото семе на не плодност .
Се парализира мојата мисла и беше заклучена во некоја пора на мозокот.Да,клучот!Мора да го пронајдам!Го пронајдов клучот и мислата се ослободи.Се сетив на евангелистите дека молитвата е спасот.“Оче наш„ми беше единствена мисла пронаоѓајќи го спасот.
Мојот демон ја почувствува магијата на молитвата но сепак тој сакаше да биде последен кажувајќи ми порака за која подоцна настојував да го пронајдам кодот на шифрата.Мојот вечерашен демон си замина штом ги изговори неговите зборови.
“Сега пред малку слушнав на телевизија дека се родил нов антихрист„
Тој глас,таа порака,тој демон ме прогонуваше цел ден.
Повторно,и повторно се спушти ноќта,мојот демон го слушнав од устата на мајка ми:
“Сега пред малку слушнав на телевизија дека се родиле нови антихристи..група на секта и наркомани ги оскрнавиле гратските гробишта„
Јас ја дознав пораката од мојот демон кој сакаше да ми ја пренесе во моите полу заспани очи,во мојот не реален-реален сон ..само кој да ми ја дешифрираше пораката во еден и дваесет минути по полноќ..гробиштата тоа утро во два часа наутро беа оскрнавени и оштетени каде крстовите од гробовите биле превртени од наопаку.
Дел од моите демони.

Даница Петровска „09„
Љубов и само љубов
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 15:21
Некоја моја мисла те допира
по косата се допираш
се смешкаш
знаеш дека е моја
знам дека си моја.
Мислам на твоето тело
се подисправуваш
како да здивуваш
го мирисаш ветерот
како плен ме бараш
се наежувам
дека ќе ме најдеш
знам.
Некоја моја мисла
“Стани гордо македонче
доста беше жртва
пресретни ја ти“.
Зар’жувам тивко
тргнувам
топлина од некаде ти иде
на прсти се подигаш
се наежуваш
дека ќе те најдам
знаеш.


Изменето од zbunet - 24.Октомври.2009 во 15:21
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 01:08
Светот е без врска
но бар ние сме во врска
да не бевме во врска
и ние ќе бевме без врска
како и сите кои не се во врска
каква е нашата врска
какви бевме и ние
кога не бевме во врска
целите бевме без врска
изгубени и залутани
од живот немавме поим
кога на глупи нешта се радувавме
затоа што други така правеа
за кои немавме поим зошто се дружиме
мислевме имаат некаква врска
и кога не беа за нашата врска
затоа што не сме доволно без врска
затоа што знаеа дека ќе ги заборавиме
затоа што за нас е важна нашата врска,
а не тие без врска.
Нашата е силна врска
поинаква од секоја врска,
а посебно од тие без врска.
Кон врв
Ecy0 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ecy0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 18:56
Еве ја последната и веќе не ве умарам...
                      Што ти вреди

Дали знаеш за што вреди за да се бориш
Кога нешто е вредно за умирање
И кога срцето силно ти чука...
Не знае за запирање
Мислиш неможеш да дишиш
Дали болката кога тежи од гордост,
бараш место да се скриеш
повторно,мирно,леко да заспиеш...
Дали некој го крши твоето срце внатре?
Па ти си во урнатини
Утврди ги твоите раце, откажи се од борбата
Поврати ги твоите раце кон небото, ти и јас
Засекогаш...
Кога си на крајот на патот
Нема време за повраток....
И си го изгубил чувство на контрола
И мислиш тие го земаа својот данок
Кога твојот ум го крши духот на твојата душа
Твојата вера прошетај ја по скршено стакло
И остаток не поминува
Сепак не заминува...
Ништо не е воопшто изградено до последното
Ти си во урнатини
Го изгуби највредното
Дали се обидуваш да живееш на свој начин
Дали ти стоиш преблиску до оган
Како лажливец бараш прошка од камен?
Во ноќта бескрајно осамаен
Кога е време за да живее и да умре
А ти не можеж да добиеш друго
пробај
Нешто внатре во ова срце не ќе умре

•     Come as you are, as you were
As I want you to be
As a trend, as a friend, as an old enemy
Take your time, hurry up
The choice is yours, don't be late.
     Come As You
Кон врв
Ecy0 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ecy0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 18:52
sh*t!
Наставничката по македонски (една невидена идиоткиња)не задолжи да напишеме 2-3 песни,али у проза ко шо ни кажа...И немора рими да има...Ај кажете ми шо мислите???

Бесмртна

Како ли ќе видиш во моите очи,
ко низ отворени врати...?
Во мојте вени крв веќе кога не се точи
Те воведувам во мојот живот,
откога стана толку глуво...
Без душа,
мојот дух спие некаде в ладно,
Тој не ќе те слуша
Се додека не го најдеш,
и не го воведеш некаде далеку,
некаде...
Дома!
Разбуди ме одвнатре,
Спаси ме!
Извикај го моето име и спаси ме од темнината,
Воведи ме в убавината...
Направи мојата крв да протече
Пред да пропаднам...
Дозволи нека дотече
Спаси ме од она ништо кое постанав...
Ништо кое останав
Сега кога знам без што останав,
не можеш само да ме исфрлиш...
Вдиши заедно со мене,
и направи ме вистинска
Донеси ми живот...
Бесмртна


за никаде е знам...али со оглед на тоа што едвај имам 14 год. не е бааааш за никаде!
•     Come as you are, as you were
As I want you to be
As a trend, as a friend, as an old enemy
Take your time, hurry up
The choice is yours, don't be late.
     Come As You
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 17:59
Баунти тоа почеток во поезиjа ли е???
Ти си неотркиен талент , момче...
Браво!!!големо%20гушкање
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 17:38
Опколен во магла,
непознат пат пред мене,
дал е ова трње по кои газам
и дал е ова огнен пат,
или пак бура се спрема,
или можеби ѓаволот замка ми спрема,
се е тоа небитно за мене сега.

Босоног ќе ги поминам тие трње,
со солзи ќе го изгасам огнениот пат,
а од бурата не ќе умрам,
низ толку многу бури имам поминато,
оваа нема да е последна.
На ѓаволот, душата ќе му ја ветам,
за да ја најдам...

Да ја најдам љубовта,
што повеќе ја немам,
да ја прашам каде беше таа вечер,
да го заштити моето срце,
кое толку многу ти подари,
за возврат ладнокрвно ми го украде,
и се скри во сенките на ноќта.

Каде е љубовта
што требаше да ме заштити,
каде е љубовта
да го врати моето срце,
каде е љубовта
да ме ослободи...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 22:18
Ne za djabe rekle -se sto e nadvor od granici na normala, e preterano...samo uste da si gi znaevme granicite ponekogas. I ambiciite nekogas koga se nadvor od granica na normala moze da ne odnesat po nekoj kriv pravec....i da zavrsime bas kako "Kriv pravec". Vo ednosmerni nasoki po koi samo se poveke se tone.....a svesno da tones...da znaes deka ima nazad no ako prekines vednas...a ne prekines....toa e znak deka ambicijata te odnela predaleku i deka krajot ke ti se vidi posle najubavite 5 minuti na vrvot. Zivees i na sekoj mozen nacin probuvas da go dofatis vrvot.Igras cesno. No ne i tie okolu tebe...te iskacuvaat i na necesen nacin...sto so toa fakticki i ti stanuvas necesen...Podmolnost, zadkulisni raboti....nezakonski...se vpustas i kako slep se drzis do toa...a jasno gledas kaj te vodi..jasno gledas sto se gubis...jasno gledas kako se ostavas zad sebe,se sto si gradel i na sto si se raduval...sega go ostavas kako bledo sivilo i trgas kon crniloto....krajot ke se vidi....na krajot nekoj ke place..nekoj ke se smee...no ti nema da mozes da napravis nitu edna grimasa...i nema da mozes da osetis nikakvo custvo...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 08:29
Ne sakam da go svrtam grbot, ne sakam da si odam.
Ostanuvat tri raboti od koi dve mi se taka dragi.
Ednata nema da se povtori-za zal moja, a necija srekja
Drugata moze ke se povtori-No prasanje e na vreme
Tretata koja ke se povtori-a tolku mrazam sto moram da ja trpam.

Ne. Sepak ne sakam da odam....
Se vrtam dodeka gi pravam cekorite koi me odalecuvaat..
Poglednuvam ponalevo i ponadesno....
Nekoj veselo skoka a nekoj komentira za skokanjeto...


I sepak ne sakam da si odam....

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Арогантен Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Арогантен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 15:27
Приказна за месечината и сонцетo

Ноќта паѓаше над сводот на големиот град, додека сонцето ги испушташе последните зраци за тој негов работен ден. Тоа, се сметаше за помоќно од месечината, нормално, и тоа имаше суета како на човек, кој е помоќен од некој друг обичен смртник. Пред заоѓање тоа и се закани на месечината дека за неколку часа, повторно ќе ја порази и ќе блесне повторно над големиот град.
Месечината мирно ги следеше неговите остри зборови, и незагрижено си го зазема приматот на кралица на ноќта. И набљудуваше...ги набљудуваше луѓето кои како мравки забрзано итаа некаде. Ги набљудуваше уличните скитници, кои молеа за некоја пара, за да можат мирно да спијат прегрнувајќи некоја улична канта, или некој пес, кој заедно со нив ја дели истата судбина.
На другата страна од градот месечината забележа, мало паркче,фонтана и повеќе клупи. Веќе беше доцна за да има многу луѓе во него, но сепак сакаше да провери. Притаените светилки, кои беа поставени во паркчето, и открија две сенки на една клупа.
И подзастана. Забележа двајца млади, машко и женско, кои занесени во разговорот, и тишината во паркот, ги извлекуваа последните цигари од мекото пакување кое момчето ги беше купило минатиот ден. Не сакајќи, но сепак со малку љубопитност, ги наслушуваше округлата месечина која бдееше над нив, осветлувајќи им го патот кон љубовта. Милите зборови кои си ги упатуваа, нежноста меѓусебна, ја натера месечината да заборави на заморот, и таа несакаше да престане оваа прекрасна ноќ каде сретна две прексрасни личности. Помина малку време, двајцата се прегрнаа и љубеа без престан. Здивот на љубовта одсјајуваше дури до вселената и силно ја стопли нашата ноќна пријателка, во свежата ноќ. Двајцата заљубени не престануваа да ја шират нивната љубов до вселената, и и кажаа на месечината никогаш да не ги напушти, никогаш да не заврши таа прекрасна ноќ. Почна да се зазорува, се почуствува топлината од гордото сонце кои полека се будеше од сонот. Месечината пушти солза, гледајќи како се буди нејзиниот противник. Младите и посакаа мирен сон на нивната пријателка, со надеж дека повторно ќе се сретнат на истото место. Немо го проколнаа сонцето кое за жал им ја прекина нивната ноќна, нежна љубовна приказна. Сонцето го зазема приматот над големото небо, а дури и ги забележа двајцата вљубени, го омекна срцето и им порача дека и со него можат да уживаат во топлината на љубовта.
Bodies on a cemetery...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 18:04

тути фрути 

Да седнеш под дрво.
Нека тоа врба е.

Да спуштиш шешир на очи,
иако под сенка си, и

гитарата да ја наслониш на своите гради,
фатиш еден Д-дур и
кога ќе стигнеш до Ц
да испееш

НЕКЕ ТУГЕ НИКАД
СЕ НЕ ПРЕБОЛЕЕЕЕЕЕЕ

и ако тоа се слушне,
се слушне до самото небо,
тогаш навистина така е:

Некои тажни мигови, никогаш не се преболуваат.

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 138>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,483 секунди.