IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша песна,состав или што било напишано
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша песна,состав или што било напишано

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 138>
Автор
Порака
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 15:33
Originally posted by anakin anakin напиша:

zasto lugjeto ja sakat svetlinata kolku i temninata
mozebi da ja uvidat razlikata- no mnogumina kje svatat deka i temnoto e  dobro
no dobro ne kako DOBRO nego kako obicno dobro
dobro kako polesno
sakam da se prasam no bez da se lazam - kolku e polesno ako e samo dobro a ne DOBRO



kolku? pa moze ne e POLESNO ama sigurno e polesno
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 18:38
Nokta ide
onaa ni najmalku romanticna.
onaa
odvratna i prazna
niz koja samo zombi setaat.
Sekavicni sekavanja
kako nozevi niz dusa rijat,
a jas moram da izdrzam,
bez da pisnam
bez da trepnam.
Niz oci polaren stud mi strui,
se e taka belo
do zaslepuvanje
zaboravajki na postoenje sopstveno,
okolu mene
nemase nikoj,
taka i si ostana.
Vreme e pod petica da stavam
ona sto mislev deka radost ke mi donese
zosto taka velese i mojata vojnicka loza,
od dedo do pradedo
za cizmi cvrsti bez kapka voda da vleze
posilni od sekoja dusa
prozirna i od senesto ranliva
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 14:44
Originally posted by eurydice eurydice напиша:

koga spie
liceto milo vo mene budi neznost bespomosna
na sekoj trepet na agol na usni
na klepki katinari
plima na slatki i gorclivi sliki me pokriva
slatkoto da go proniknam
gorkoto so oci da go ispijam
oti ne smeam da go dopram
sonot da ne go iskrsam
kako skapo ogledalo
na ostri parcinja
da ne gi nagazi nerasonet
oti dosta go bolat starite rani nezacelivi
i dosta gi strvat volcite sto trpelivo i zlobno
go opkolile negoviot son
cekajki da im ja pokazam naivno
tajnata pateka do nego


Браво девојко
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 18:11

Ме гледаш ли?
Вистински сум.
Допри ме.
Рацете ми се топли,
очите ми се влажни,
а устата ми жеднее
по дождови и бакнежи.
Вистински сум,
не сум лик од бајка
на Андерсен.
Ме гледаш ли?
Не храни ме со лаги
и не поминувај покрај мене
како низ воздух.
Барем изгази ме, да ме заболи.
Да си потврдам дека е вистина,
оти велат
духовите не чувствуваат болка.
Дали не знам дека сум го преминал
прагот и од другата страна те гледам?
Безгрижна,
се капеш во мирисна бања
со искинати ливчиња од роза.
На огледалото го нема мојот лик.
Ме гледаш ли?
Јас не се гледам себеси.
Разболен од наизменичноста
на лагите и вистините,
час постојам, час не.

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 18:46
Macot go otkopuvam,
pod debeliot sloj zemja,
zargan i osteten so pogled kon mene
sto dozivotno obvinuva.
Se prepustiv i omeknav,
veruvajki na lagi deka taka dobro bilo,
no veke ne
sega dur macot na grmotevici go pokazuvam
i niz nego gromot me raskopuva
i osvetluva.

Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 21:08

Vremeto beshe oblacno….denot beshe siv….

Pred taa “strashna gradba” koja taa tolku ja mrazeshe imashe edna zena,dobro oblecena,so ironicna nasmevka na liceto. Ja ocekuvaa.

Taa stoeshe nervozna pred vratata,a majka i i tatko i nekako ja “turkaa” da vleze.

….“Ne si dete…sfati…..ova e najdobro reshenie…I za tebe…i za site.Vrazumi se malku.”……………..

No,nikoj tamu ne se grizeshe za nejzinite cuvstva,site gledaa da se spasat od tovarot.

Zenata togash se priblizi:

-“Ajde….povelete.Ve ocekuvav” ,a potoa i se obrati nea:

-“Dobar den,A. Ne bidi taka mracna. Cekorish kon nov zivot,veruvaj. Od tebe nie ke napravime nova licnost. Pred da vlezesh,da se razbereme…..ke bide teshko i nema da ti bide dozvoleno da komunicirash so nikogo osven so tvoite roditeli,a vo slucaj da treba da izleses tie ke potpishat dozvola. Izvadi se shot imash vo dzebovite,ostavi ja i tashnata,nema da ti treba….se ke zemat tvoite roditeli.

A,nejzinite roditeli uctivo se smeshkaa i zapocnaa razgovor so pretpostavenata za nejzinote problemi.

Eden covek oblecen vo belo i go zede kuferot,a taa otide so nego bez da s epozdravi so nejzinite roditeli koi bea premnogu zadlaboceni vo razgovorot.

Pomina vo hodnikot,ne zabelezuvajki gi drugite…Site ja gledaa.Nekoj trgna po niv.

Zastanaa pred edna vrata i taa vleze vnatre.Sedna na krevetot,no ne ja zatvori vratata.

Ne se pomrdna.

Bez da tropne,vleze nekoj.

-“Kako si? Pretpostavuvam deka si nova…..

Taa samo go pogledna,ne odgovarajki nishto.

Vo toj moment se cineshe deka neboto kako ogromen tovar se srushi nad nea i taa pocna da place pritoa so racete pokrivajki si go liceto.

Toj bez zbor stoeshe.Po nekoe vreme i se pribliza i sedan do nea.

-“Kje se naviknesh.Jas kje ti pomognam…-no,ne se doiskaza…

Vleze povtorno covekot vo belo i mu se obrati:

-“Ne treba da si tuka…taa nema dozvola seuste da komunicira so nikogo od tuka…Ima vreem,mozesh sega da izlezes…

Taa lutashe so pogledot,a toj stoeshe do vratata.

-“Naskoro pak kje se vidime”-i i se nasmevna.

Vratata se zatvori.Taa ostana sama…zbuneta i isplashena….Se pogledna sebesi.

Gi izvade od sebesi site onie vredni raboti koi porano pravea da se cuvstvuva ubavo i gi frli na podot…

Legna na krevetot i povtorno zaplaka.

 

            Slednoto utro koga se razbudi,se i se vide izgubeno…pocna da gleda razni likovi okolu nea,koi realno ne ni bea tamu i se nurna so glavata vo pernicata.

Povtorno pogledna vo sobata.I se ppicinuvaa sekakvi zvuci,kako nekoj da se smee na nejzinata nesrekja.Se cuvstvuvashe bedno.Teloto i trepereshe i ne mozeshe da se smiri….beshe bleda kako mrtovec,a ochite  i bez chudno crveni….ne kako sekogash.

Ne sakashe da stane od krevetot i odbivashe sekakvi kontakti so lugje.

Sekoe utro istoto.Nekolku dena samo spieshe,a koga beshe budna gledashe vo tavanot. Ne jadeshe…beshe premnogu slaba i sekoj den cuvstvuvashe ssilno studenilo…istoto,sekoj den.

No,eden den dodeka stoeshe do prozorecot i gledashe nadvor vleze istiot toj covek oblechen vo belo koj beshe zadolzen na nekoj nacin za nea i i rece da sleze so nego.

Na izlezot,ja cekashe nejziniot tatko. Taa sedan do nego i nishto ne reche. I toj molceshe.

Ja prasha dali ima neshto da kaze…taa samo odgovori deka premnogu go mrazi zatoa sto ja ostavi da se unishtuva povekje otkolku sto e …

Toj ne odgovori nishto,molceshe nekoe vreme.

-“Docnam na rabota.Mislev deka kje bide poinaku”-reche toj i zamina. Taa ostana tmu.Srceto i beshe polno so omraza.Povtorno dojde covekot……-“Kje odish vo sobata ili d ate ostavam tuka…?”

Taa go pogledna i so prezir vo glasot mu odgovori:-“Mene ne mi e ni tuka,a ni tamu mestoto”……………….a toj reche:_ Znachi da te ostavam tuka?...........no ni na toa ne dobi odgovor  i zamina….

Po nekoe vreme nekoj sedan do nea,na mestoto kade shot prethodno sedeshe nejziniot tatko…Se seti,toa beshe momceto koe taa go sretna prviot den.

_”Znaesh,mnogu si tivka i povlecena otkako si tuka.I jas ne pripagjam tuka,no se obiduvam da se soocam so svojot problem…Ne sakam da umram….Znam deka ne sakash ni ti i za toa deka si svesna……..Ne kontaktiram so nikoj osobeno i ne sum mnogu zborliv….no sakm da ti pomognam….

Jas sum A.Chudno,iminjata ni pocnuvaat so ista bukva.

-“Od kade znaesh kako se vikam?

-“Cuv prviot den….mene mozeh da mi veruvash..Imam cuvstvo deka od tuka ke izlezeme kako pobednici”.

-“Ne veruvam”-odrecno rece taa.

Stana i pocna da se kacuva po skalite. Se zavrti kon nego i mu reche:-Ne mie dobro denes….mozebi nekoj drug den.

 

            Denovite koj sleduvaa tie gi pominuvaa zaedno. Taa edno znaeshe,a istoto i go cuvstvuvashe:se zaljubi!

Toj kazuvashe deka i toj istoto go cuvstvuva. Koga bea zaedno zaboravaa na vremeto,iako cello vreme go pominuvaa vo razgovor…………vo nisto povekje od toa. No,nea tamu i beshe pretesno. Morashe i sakashe da napravi se za da si zamine.

Takva dinamicna licnost ne mzoe da ostane zatvorena vo toa mesto.

Imashe zivot daleku od toa mesto koj kakov i da e,nea i se dopagjashe…i sigurno ne bi i bil polosh od onoj koj go ziveeshe vo toj moment iako do nea cello vreme beshe licnosta koja ja sakashe.

Odlukata vekje beshe donesena iako site bea protiv.

Taa toa go sakashe,pa ponatamu neka bide shto kje bide.

Nemashe ziva sila koja kje ja naterashe da ostane tamu.

Na slednata sredba taa mu reche:

-“Jas ke si odam…iskreno,zaminuvam od ova mesto….ne mozam vekje…….

Ne razmisliv za posledicite, no kje zaminam.

Razgovarav i so moite i tie ne go odbruvaat ova .No,im se zakaniv………..

Ne mozam da izdrzam..ovaa monotonija me ubiva…

-“Jas mislev deka si poresh*telna…mislev deka ovde najde neshto koe velish te usrekjuva,a sega sakash da si zaminesh..jas cuvstvuvam nesto za teba…nesto prilicno silno..mene ova ne mi se sluchuva so sekoja…ti si mi posebna…a,sega si odish…taka…..

-“I jas te sakam….te sakam….no reshiv. Seto ova ne znachi deka nema da cekam da izlezesh……

-“Koga? Po kojznae kolku godini? To do togas kje cekash. Jas sumz aglaven tuka i ti toa tuku taka mi go kazuvash?

-“Kje chekam,vetuvam……Samo shto kje otidam doma kje pocnam so menuvanje na svoite stari naviki……

-“Kje me posetuvash?”-reche toj,na kraj nasmevnuvajki i se ……..

-“Samo ako ne me zaboravish do togas………

-“Nema da te zaboravam----reche toj……

 
(likovite se vistinski i prikaznata e realna)

 

to be continued

Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 22:08
UBAVO, INTERESNO...SAMO...AJ, TORIOT DEL KOGA 'E GO PRO;ITAM
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 22:13
Se podaleku od izvorot bidnav
vo koj se kapev
i sam grbot si go miev,
a sega misli mi se motaat
kako da te legnam,
me progonuvaat i mi velat
da te oplodam,
a mozok sam si presmetuva
period vistinski
gonejki me te pobaram
bas togas
i na nacin bas onoj.
Se boram protiv misli besmisleni
nepovtorlivi i neslucuvacki,
no zar bi bil sakaniot
da ne bev kontradiktorniot,
zar ke bese na univerzumot centar
da ne mi bese pomestena
tockata zbirna
kon visite sveri.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 17:53
Ne me biva vise ic,
ne mi pravi nisto vise ic,
raskinav,
a tolku se sakavme,
druzevme
i smrdevme.
Od sto smrdevme
nikomu dozvoleno ne bese
vo nasa ljubov da se vmesa,
o' kolku uste li te sakam,
moment vecen od milijarada pomali
i sebe si koga ke se zamislam
samo so tebe slika mi ide,
vo raka te drzam,
vo dzep te nosam,
za uteha sekogas spremna,
da me galnes, milnes
dimnes,
cigaro moja mila,
so oci te baknuvam
vo koja trafika i da te sretnam
i ljubomoren mnogu
koga nekomu pod nos curis
Julijo,
otrov e bez tebe da se zivee
mi se place, mi se vreska,
tupanici stiskam
koga po ime ke me viknes.
Sega maz ke se pravam deka bez tebe mozam
no da te zaboravam nikogas nema
Julijo Cigarska,
mominsko Tutunska.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:08
али од прилепа града е,
али од радовишките села била...
али во тутунска банка
дирекорка е мила
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
eurydice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eurydice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 18:10
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Ne me biva vise ic,ne mi pravi nisto vise ic,raskinav,a tolku se sakavme,druzevmei smrdevme.Od sto smrdevmenikomu dozvoleno ne besevo nasa ljubov da se vmesa,o' kolku uste li te sakam,moment vecen od milijarada pomalii sebe si koga ke se zamislamsamo so tebe slika mi ide,vo raka te drzam,vo dzep te nosam,za uteha sekogas spremna,da me galnes, milnesdimnes,cigaro moja mila,so oci te baknuvamvo koja trafika i da te sretnami ljubomoren mnogukoga nekomu pod nos curisJulijo,otrov e bez tebe da se ziveemi se place, mi se vreska,tupanici stiskamkoga po ime ke me viknes.Sega maz ke se pravam deka bez tebe mozamno da te zaboravam nikogas nemaJulijo Cigarska,mominsko Tutunska.


epten dobra stvar, uste nekoj muzika da i nakalemi, moze da stane evergrin

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 09:08
Nautro stanuvam namerno porano, da imam vreme da se spremam, ne sakam koga moram da brzam.
Ako denot so brzanje mi zapocne, sigurna sum deka cel den taka ke mi bide, se na brzina i neplanirano.
Kako i sekoe utro ovaa nedela go navivam satoot vo 05:00 prodolzuvam uste 15 min taka da dremam i stanuvam.
Nisto posebno, taka i denes, se spremam i izlagam da go fatam vozot za na rabota.
Zaklucuvam varata, sl*gam po skalite i dodeka sleguvam go spremam mojot iPod, bez muzika ne sakam denot da mi zapocne:-)
cekam na avtobuska stanica na avtobusot koi direktno na zeleznicka stanica me nosi. Na zeleznicka zemam edna novina!
Po skalite za na peron pocnuvam veke vo novinata da listam i da citam. Cekam... se kacuvam vo vozot, sednuvam, slusam muzika i citam.
se prekacuvam vo drug voz i sleguvam za na rabotno mesto... toa kako i sekoj den isto taka i denes go napraviv.
Normalno brzam da vlezam vo zgradata kade sto rabota i da se kacam na 3 sprat...NO denes... denes, slegov od vozot, sakav istoto da go napravam
no ne go napraviv toa... poleka odev na kaj zgradata,zastanav i posmatrav lugeto kade vrvat... se cudev... se prasuvav... se msilev...
Cuden zivot ziveeme nie lugeto tuka...sekoj den... rabota, doma, rabota doma... i toa vo edno zivotno tempo sto e enormno brzo...
taka zastanav, gi gledam lugeto... koj trca za na avtobus, koi vo brzo tempo cekorata za na rabotno mesto... ne zastanuvaat
... ne gledaat ni levo ni desno... se prasuvam dali nekogas ovie osobi koi ne gi poznavam, no sepak mi se dobro poznati po dvizenjeto
nekogas isto taka kako mene zastanuvaat, se isklucuvaat od ovoj svet, i samo kako nekoja ptica od neboto posmaatrat?
kako okolu nisto da ne postoi, kako da gledas nekoja snimka... ? Se prasuvam dali po nekogas smanuvaat brzina,brzina na tempo od zivotot, kako jas utrovo?
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 21:56
Oblaci sobrani vo moja dlanka,
denes sum gospodar,
denes sum nikoj
prazen i poln,
mislam i ne mislam,
placam i se smeam,
imam i nemam.
Prikaski brojni me zasemetija,
secii i nicii,
tolku tazni i tolku vazni,
mi treba magicno stapce,
sporot da go resam,
a trebase moken da bidam,
taka kazano mi bese
zosto lesno bese da se poveruva
vo posebnost iluzorna,
deka solzi covecki ke uspeam da gi sopram,
trebase taka da bide
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 11:20
Hrana za mozokot
Dodeka bev ucenicka, sekojdnevono dobivav hrana, hrana za mozokot moj… toa e veke predolgo vreme… no sepak primetuvam deka mi e protrebno toa, deka sakam cesto mozokot da go nasitam… probuvam ..informacii da sobiram, citam, slusam, gledam, no sepak mi se cini deka ne e dovolno, sakam pojse sakam uste…. Zavisna sum, nesto novo da probam, nesto novo da naucam, nesto novo da vidam… zavisna … toa mi e kako droga, ako ne dobija sekoj den porcija informacii , poluduvam….zastanuvam, gledam, pratam no sepak cekoram napred, so toa sobiram informacii… naskoro e momentot koga ke go zapocnam ona sto se resiv da go pravam, i edvaj cekam novi informacii da sobiram, HRANA za MOZOKOT da dobijam… zastanuvam no ne stopiram, cekoram ponatamu….
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 138>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.