IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша песна,состав или што било напишано
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша песна,состав или што било напишано

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 136137138
Автор
Порака Обратен редослед
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 19:42
textot ne e ljuboven...ama e otkinat od dusa....izvinete...na srpsko-hrvatski e.....
.................................
Ovo je jedna starija pesma,koja odražava kako se sad osećam.No pre nego što pročitate ovu pesmu,da vas malo upoznam, sa tim mojim mističnim i divnim detetom u meni.
Poljana,veliko nebo iznad..i to dete pušteno je da se nesputano valja,igra i trči po njemu.Po toj aleji želja i snova posutog šarenim cvećem.
Ponekad je tužno kao sad,ponekad veselo i nestašno.Ne sputavam ga u sebi niti neće padati na nežne reči koje ga u njegooj detinjoj mašti ponesu na dalek let.Ne,ono je nevino i čedno...voli čisto i svim svojim srcem i nerazume te igre odraslih zaodenute strahovima i ljudskim glupostima zvanim prepreke ,njegove su želje nestašne i lepe kao njegova sama srž.
Puštam ga da plovi u ljubavi,tajnama do samih vrtova Mandarina i zašto ga umarati što drugi nisu takvi,jer ono zna,shvata da to je tako i drugačije ne može biti.Nemožeš ga čuti draga,ne želiš? Uplašio te glas nevinog deteta u traganju za ljubavlju,istinom i smirajem...uplašilo to te to dete što zbori u meni?
Ono je sad tužno,pomalo uvređeno i besno....al dete je to,ono neshvata ludosti oko nas,jer čisto gleda na sve.I mene možeš mrzeti,ne voleti,ne shvatati..ali to dete,tu istinu u meni nemožeš odbaciti,jer ko zaista može mrzeti čisto detinje sopstvo?
I ko zna,možda ako ga osetiš kako peva u meni,možda ga i razumeš jedenom,možda će željno ljubavi..ti se nasmešiti i pogledati te pravo u oči,jer ono ništa nekrije.I možda ćeš videtiti samoću u njegovom očima,možda i po koju suzu....jer zna da je daleko,samo u svom večnom traganju...i da čezne da ga neko pogleda iz nutra,zagrli, poljubi i najzad poveruje da je sve to tako jednostavno i predivno kao ova igra i da ga uhvatiš za ruku po tom polju cvetova i zajedno sa njim potrčiš slobodno,nesputano.





Zašto srce sanja

Dozivao sam tamno Sunce,
dozivao sam crne vodoskoke.
Noć tamna......okova mi vid.
Stojalo je jedno dete na uravni,
usamnjeno i zbunjeno.
stadoh i pomilovah ga po glavi.
Disali smo....polako.
gledali se.
Ja i ovo nepoznato dete na putu za Haos.

I drhtali smo zajedno,
pevali,smejali
i hranili se svojim strahovima.
pokazah mu prstom da ućuti
no ono nije htelo,nije ni znalo.


Olovne,zlokobne oblake nad nama.
rastera detinji osmeh i pitanje
a gde je to Bog...?
Niz lice videh mu suzu
zagrlio sam ga.

Znaš...rekoh
Bog...sad spava.
Ja ću biti tvoj Bog.
A ono spusti tužno glavu ne shavatajući
i nestade.


Nastavih koračati dalje.....
slušao sam krike iz tame.
i prelazio sam ivicu Pakla
tiho...na prstima.


I dozivah istinu.....i dozivah usnulog Boga.
I proklinjah...ga
o da,
proklinjah ga.....jer
To dete...bio sam ja...
to srce spoznaje beše....moj Kralj.


šaptači......Anđeli
sufleri moje igre na sceni....
Ućutite !....
i pustite da to dete iz mene zbori !..
Кон врв
EmIIIjA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EmIIIjA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 20:47
se budam,gledam nadvor uste e mrak...
ti si do mene! o kakva smirenost mi go oblea teloto.
ja dopiram tvojata raka i te gledam dodeka spies.
blaga nasmevka na tvoeto lice,se nasmeav i jas.
te baknuvam na ramoto i nezno ti ja galam rakata.
je stavam glavata na tvoeto ramo,gi zatvoram ocite
i cekam da zaspijam povtorno...
nesto me strese,povtorno se budam...
seuste e mrak,ti spies a jas povtorno te gledam...
ladno mi e,a ti se potis?
spies i neznaes za sebe...
boze kako mi e ladno,zgrej me mili moj ladno mi e!
ti spies ...
se tresam,grcevi mi go obvivaat telovo,duhot ne mi e smiren
ne mozam ni da te dopram,se plasam da ne te razbudam
so mojot stud i mojata bolka...
sto mi e? o,boze sto mi se slucuva?
omalaksuvam i veke ne znam za sebe...
se budam...
ti ne si kraj mene???

Кон врв
str8up Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Producer

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај str8up Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 00:46

[oqata so ~aj ja ostavi vedna{ do onaa drugata, {to e zayzidana vo toaletot i e osudena ve~no da gi progoltuva site "familijarni" lajnarii. Ja zaboravi, kako {to mo`e samo eden neskoncentriran um da zaboravi. Um ograni~en, um so predrasudi. Um koj go znae celiot svet i se vo nego, no samo od pti~ja perspektiva, za `al.
   Toj um e simbol za relativnosta, obele
`je za rabotite koi se nepredvidlivi, zakiten e so cve}e koj ni samiot ne go prepoznava, a nitu go pameti.
   Cel den organizmot gi zadr`a toksidite vo sebe, patem, i beztoa, se vo toa valkano telo be{e so pominat rok, ~inis e prepolno so uranium, radioaktivno e...Sklad za govna. Valkanosta pak, vo vnatre{nosta smrde{e pove}e otkolku {to mo
`ete da zamislite. Mentalnata ~istota bese ne~istota. Dru`ejki se so dvata le{a koi kako trofei so uloga na negovi prijateli, le`ea ispru`eni ni~kosani na podot. Bea goli.

    -Zarem ne e neprijatno da sedi{ vo dru{tvo na goli lu|e, a Konstantin? se slu{na glas od podotvorenata vlezna vrata na posledniot, devetti kat od starata zgrada so kafeni yidovi. Decata ponekoga{ praktikuvaa da ja narekuvaat gomnenata zgrada, tokmu poradi taa boja, so koja zgradata se zdobi trpej}i gi stanarite sive ovie pedeset i osum godini. Nema{e ~ista~ka, nitu ku}en sovet. Samo ti{ina razbiena so istreli od usta ili pak od pi{tol, {to ne be{e retkost, pome|u sosedite koi o~ite si gi kolvaa edni so drugi.

    ^etiri ~ekori edno podrugo se slu{naa, sekoj poedine~no pojako vleguva{e vo uvo, ostavaj}i vpe~atok na nervoza od tapiot zvuk na visokite potpetici.

    -Ne se problizuvaj! izvika Konstantin gledaj}i ja senkata na tenkata `enska silueta vre`ana vo yidot pred nego, ispi{an so nerazbirlivi bukvi.

Stravot se ~uvstvuva{e vo vozduhot. Ne, Konstantin ne se pla{i. Edvaj gledaj}i se vo valkanoto ogledalo, koe be{e zaka~eno vo hodnikot, vide `rtva vo sebe i ispu{ta{e miris na strav. Mirisot doa|a{e od @ana.


to be continued...газење%20од%20смеење
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot
Кон врв
barmomk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај barmomk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 15:08

1. BESEDA ZA KAMEWATA

 

Sozdadeni vo zanesot na qubovniot tanc na atomite

Nemo ja raska`uvate skaznata na univerzumot;

Opstojuvate pred snagata na mrazot

Potkleknuvate pred `ivotnite sokovi na li{ajot;

Plenuvate so rasko{ot na boite koga ve miluva son~evata svetlina.

Pod zakrila na mese~eviot zrak dlaboko vo sebe ja kriete du{ata na kosmosot,

Budno bdeete niz istorijata na ~ove{tvoto i go ~ekate vistinskiot...

 

I toga{, pred du{ata i qubovta na "majstorot" vozvra}ate, se gr~ite, vriskate

i gi baknuvate dletoto i ~ekanot.

 

Duri toga{ stanuvate glasnogovornici i pametnici

za istorijata na ~ovekot niz mileniumite

blagodarej}i mu na sozdatelot.

 

Posveteno na otvaraweto na lapidariumot vo k*r{umli An - Skopje

Skopje, Markov Manastir,08.08.2001.

B.P.KUFO

p.s. pesnata ja pozajmiv, no bidejki e prekrasna se resiv da ja objavam!!

 

Кон врв
#Emili# Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај #Emili# Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 00:48

                       Moite o~i...

Pogledni vo o~ite.

Ke otkrie{ koja sum, i dali mislam zlo...

Pogledna vo o~ite.

I mol~e{e za sebe, i ne se zala`uva{e...

Gledajki gi o~ite, ti vide se...

Go vide svetot. I molkot. I tagata....

Me vide mene skr{ena...

Tebe  od srceto izbrkan...So zabrana da se zaqubam...zabrana od mene postavena...

Vide-ne veruvam na luge, sal angeli...

A krilja ti nedostasuvaa...

Me pogledna vo o~i ,i zamina...Ne soo~uvajki se so vistinata...

Me pogledna vo o~i, i izbega!!Ti stra{liva ptica kukavica......!!!!

Me ostavi sama vo temnina...Temnina koja me progolta...

A o~ite seu{te gledaa...O~ite sepak postoea...Nikogo tie ne la`ea...Nikoja tajna ne krieja...

O~ite tebe te vikaa...O~ite taga ~uvstvuvaa...

Ne ja opi{aa...

Se pla{ev od bolka vo qubovta... Qubovta sepak me obzema...Koga qubev i sakav navistina.

Qubovta izbega...

Stravot go prepozna....O~ite ka`aa molkum, {to kriev jas tokmu....

Gi preziram tolku...

Yesterday is history...tomorow is mystery...Today's day is a present.That's why it's called that way...
Кон врв
#Emili# Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај #Emili# Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 00:38

Sto bilo...Koga ste bile iznervirani i ste se isturile na listot...Ili onaka, cisto, od zanimacija...Mora da ste napisale ...nesto! I glupo da e...голема%20насмевкатрепкање



Изменето од mamma - 29.Март.2008 во 22:41
Yesterday is history...tomorow is mystery...Today's day is a present.That's why it's called that way...
Кон врв
demateraliziran Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demateraliziran Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 21:51
ako covek ima srekaсреќа
za tagaтага ima edna vreka

posle намигнувањеnamignuvanje
голема%20насмевкаgolema nasmevka i zboguvanje

za sekoe tvoe трепкање
edno големо%20гушкањеi dosta perkanje

збунетост kako zbunetost
љубов kako umetnost

црвенеење  i dosta mazenje
плазење inema gazenje

na sekoj  mojбакнеж
tvoeto сршено%20срце oseka tatnez

 a za golemo изненадување
лутина na sekoe viduvanje
задоволство e samo moe
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 136137138
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,280 секунди.