IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Film (emulzii, mislenja, informacii...)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Film (emulzii, mislenja, informacii...)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2007 во 23:30
dobro e nema veke retrojane, sega i dalton e poretro od meneголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2007 во 23:35
Eh da...
ama do vakvi raboti se doagja po greshka , a se e so probuvanje...zna4i zborot mi e da go sakam efektov na high key i da go upotre*am vo na pr zatvorena prostorija (razli4ni uslovi)...

Shto treba da pravam...
 da ispukam cel film
i da si zapisham vo tetratka deka za taa utka, na toa mesto, vo tie uslovi , so toa svetlo, pod toj agol,  kje imam high key zatoa shto samiot aparat so +2 kje mi dade korektno eksponirana fotografija (koja e neposakuvana)

e sega kolku high key kje bide toa...dali kje ima kontrast...

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2007 во 23:35
Uh, ovde nema poretro od mene. Dodeka go pisuvam ova slusam Beach Boys намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2007 во 23:37
poentata mi e deka e polesno so pomal dinami4ki opseg...

neznam kolku e to4no moeto mislenje, no tuka e mestoto za diskusija...
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2007 во 00:49
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:


Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Sega zamisli kolkav e rasponot na tolerancijata na negativ filmot bez da se pochusvtuva podrastichna razlika vo kvalitetot: chetiri blendi ( od -2 do + 2) ! Prosto nezamislivo vo sporedba so digitalnite kameri.
Ovaa fotka veke ja imav pusteno tuka, no bidejki temava e nesto popularna aj pak.Znaci so 160 ASA film, na jako letno sonce jas po greska mavnav so 2.8/30, a pravilnata bese 5.6/250 tuka iizracunajte kolku blendi e otideno overInaku ova e Kodak Portra 160NC koj e najdobar za High Key. Ubedlivo. Probano. A, i Medium Formatot si go pravi svoeto. Pred nekolku godini mi padna pod raka Fuji 160 NPS koj isto taka imase dobar High Key, ama ne mozam da go naogjam sega.



Si preeksponiral 5 blendi ... dobro, sepak se gleda deka kvalitetot veke ochigledno trpi... no se raboti za 5 blendi ! Obidi se da go napravish ova so digitalna kamera.

Koga jas spomnav -2 do +2 blendi, mislev na dobivanje od mnogu dobar do odlichen kvalitet na otpechatena slika, koja skoro nema da se razlikuva od onaa perfektno eksponiranata.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2007 во 21:34
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Dalton, potpolno si vo pravo za onoa sto go kazha okolu karakteristikite na negativ i pozotiv filmovite.

Sepak, mozhe slobodno da se kazhe deka negativ filmot e mnogu toleranten na greshki. Mene mi se sluchi da podeksponiram Fuji 400 za dve blendi (go eksponirav kako 100ASA), pa potoa gi napraviv istite pozi so pravilna ekspozicija. Koga gi dobiv slikite od laboratorijata od prv pogled ne mozhev da utvrdam koi bea od podeksponiranite pozi, a koi od onie korektno napravenite. Rabotata ja raschistiv otkako gi sporeduvav broevite na kadrite od filmot so onie na slikite. Sega zamisli kolkav e rasponot na tolerancijata na negativ filmot bez da se pochusvtuva podrastichna razlika vo kvalitetot: chetiri blendi ( od -2 do + 2) ! Prosto nezamislivo vo sporedba so digitalnite kameri.



"Mene mi se sluchi da podeksponiram Fuji 400 za dve blendi (go eksponirav kako 100ASA)"
Zoki?збунетост
Verojatno obratno.среќа

Tocno e deka na mali printovi razlikata od +- 1-2 EV skoro i da ne se primetuva. Filmot e potoleranten od senzorot vo odnos na greskite vo eksponiranje.
NO, imajte vo predvid deka golemite laboratorii zadolzitelno vrsat 'avtomatska' korakcija na osvetlenosta pri pecatenjeto (mnogu ja mrazam!). Napravete sken od filmot (bez bilo kakvi korekcii) i ke vidite kako vistinski stojat rabotite. So vestackoto 'doosvetluvanje' vo tek na pecatenjeto trpi kvalitetot, nie samo ne mozeme toa da go zabelezime na mali printovi.
A sega edna paralela kon DSLR-te (osobeno pri rabota vo 'auto' mod). Dokolku ne snimate vo raw, moze da se sluci kamerata da gi 'optimizira' podeksponiranite fotografi vo tekot na konverzija vo jpg. Neka ne ve cudi sto ponekogas mozebi ke vi se pricini deka i navidum 'korektno' osvetleni fotografii imaat poveke sum otkolku sto bi se ocekuvalo i pri poniski ISO vrednosti.




Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2007 во 22:06
Ангел, ова што го рече за сензорите важи само за ДСЛР или и за помали сензори?

Јас имам фуџи с6500 и обично сликам со - 1/3 или 2/3 компензација на дневно светло, а понекогаш имам шум, или поточно, остатоци од чистење на шум веќе на 200аса.
Понекогаш се јавува, понекогаш не. Како и да е, знае да биде фрустрирачки кога на дневно светло и ниска асажа имам размачкани фини детали, а сум очекувал остра фотка.

Е сега, јас мислам дека е комбинација од светлото (облачно, приквечер...), мал сензор и начинот на конверзија во апаратот, ама не сум сигурен.

Поздрав

Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2007 во 23:45
Vo odnos na korekciite vo Foto Studio sto vi gi pravat na fotografiite.
Vo Foto studiata niz Sk rabotat lugje koi se tamo za da rabotat, ne deka ja znaat fotografijata. Sekoja cest na isklucocite. I si imaat svoj tertip na rabota. Se da se gleda. Znaci ako imate Low Key fotka tie kja ja kompenziraat i crnoto ne e vekje crno i narusena e gustinata. Zatoa sekogas sedete tamu so niv, pravete gi zaedno korekciite (najcesto e "as is") i nikogas nema da imate problem. Potoa i tie kje se naucat, pa vekje samo kje sedite i kje nadgleduvate. No, nikako da im ja ostavite rolnata i da im kazete, razvivanje i print+CD na site fotografii. Potoa ne vi treba fotoshop, osven ako sakate bas nekakov efekt.

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 01:11
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Dalton, potpolno si vo pravo za onoa sto go kazha okolu karakteristikite na negativ i pozotiv filmovite.

Sepak, mozhe slobodno da se kazhe deka negativ filmot e mnogu toleranten na greshki. Mene mi se sluchi da podeksponiram Fuji 400 za dve blendi (go eksponirav kako 100ASA), pa potoa gi napraviv istite pozi so pravilna ekspozicija. Koga gi dobiv slikite od laboratorijata od prv pogled ne mozhev da utvrdam koi bea od podeksponiranite pozi, a koi od onie korektno napravenite. Rabotata ja raschistiv otkako gi sporeduvav broevite na kadrite od filmot so onie na slikite. Sega zamisli kolkav e rasponot na tolerancijata na negativ filmot bez da se pochusvtuva podrastichna razlika vo kvalitetot: chetiri blendi ( od -2 do + 2) ! Prosto nezamislivo vo sporedba so digitalnite kameri.
"Mene mi se sluchi da podeksponiram Fuji 400 za dve blendi (go eksponirav kako 100ASA)" Zoki?збунетостVerojatno obratno.среќаTocno e deka na mali printovi razlikata od +- 1-2 EV skoro i da ne se primetuva. Filmot e potoleranten od senzorot vo odnos na greskite vo eksponiranje.NO, imajte vo predvid deka golemite laboratorii zadolzitelno vrsat 'avtomatska' korakcija na osvetlenosta pri pecatenjeto (mnogu ja mrazam!). Napravete sken od filmot (bez bilo kakvi korekcii) i ke vidite kako vistinski stojat rabotite. So vestackoto 'doosvetluvanje' vo tek na pecatenjeto trpi kvalitetot, nie samo ne mozeme toa da go zabelezime na mali printovi.A sega edna paralela kon DSLR-te (osobeno pri rabota vo 'auto' mod). Dokolku ne snimate vo raw, moze da se sluci kamerata da gi 'optimizira' podeksponiranite fotografi vo tekot na konverzija vo jpg. Neka ne ve cudi sto ponekogas mozebi ke vi se pricini deka i navidum 'korektno' osvetleni fotografii imaat poveke sum otkolku sto bi se ocekuvalo i pri poniski ISO vrednosti.


Angel, blagodaram sto me popravi. Dobar lapsus napraviv. Se raboteshe za 100ASA film sto go eksponirav kako 400ASA. Imeno ceremonijata ja fotografiraf so 400ASA i koga pojdovme vo parkot staviv film od 100ASA, zaboravajki da ja smenam vrednosta na osetlivosta na filmot na kamerata i svetlomerot.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 09:24
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Vo odnos na korekciite vo Foto Studio sto vi gi pravat na fotografiite.
Vo Foto studiata niz Sk rabotat lugje koi se tamo za da rabotat, ne deka ja znaat fotografijata. Sekoja cest na isklucocite. I si imaat svoj tertip na rabota. Se da se gleda. Znaci ako imate Low Key fotka tie kja ja kompenziraat i crnoto ne e vekje crno i narusena e gustinata. Zatoa sekogas sedete tamu so niv, pravete gi zaedno korekciite (najcesto e "as is") i nikogas nema da imate problem. Potoa i tie kje se naucat, pa vekje samo kje sedite i kje nadgleduvate. No, nikako da im ja ostavite rolnata i da im kazete, razvivanje i print+CD na site fotografii. Potoa ne vi treba fotoshop, osven ako sakate bas nekakov efekt.



Vo Germanija ima 2-3 golemi laboratorii (CeWe na pr.). Vo bilo koja filijala, market ili foto dukance (skoro i gi nema poveke) da ostavis film, tamu ke go pratat.
'Avtokorekcijata', normalno, e 'gratis' i nema nacin da se iskluci. Citav po forumi, procesot im e do tolku avtomatiziran, taka da sekoja covecka intervencija se izbegnuva.
Znaci: nema sansi da najdete nekoj da vi stampa a vie da mu 'visite' nad glava - forget it!
Kaj digitalnite e poinaku, kaj nekoi portali e vozmozno da se iskluci opcijata za avtomatska korekcija.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 09:27
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 11:42
Imam so X-tra 400. Odlicen e. Zrno nema. Boite kako na Superia - POP. 800-ka e mnogu skapa vo SK тага.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 12:13
malku e zolticka vo boite inaku e odlicna, a zolticka e zaradi namenata indoor bez flash, zrnoto e prifatlivo sorko kako kaj 400 asa
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 13:43
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Dalton, potpolno si vo pravo za onoa sto go kazha okolu karakteristikite na negativ i pozotiv filmovite.

Sepak, mozhe slobodno da se kazhe deka negativ filmot e mnogu toleranten na greshki. Mene mi se sluchi da podeksponiram Fuji 400 za dve blendi (go eksponirav kako 100ASA), pa potoa gi napraviv istite pozi so pravilna ekspozicija. Koga gi dobiv slikite od laboratorijata od prv pogled ne mozhev da utvrdam koi bea od podeksponiranite pozi, a koi od onie korektno napravenite. Rabotata ja raschistiv otkako gi sporeduvav broevite na kadrite od filmot so onie na slikite. Sega zamisli kolkav e rasponot na tolerancijata na negativ filmot bez da se pochusvtuva podrastichna razlika vo kvalitetot: chetiri blendi ( od -2 do + 2) ! Prosto nezamislivo vo sporedba so digitalnite kameri.


Zoran,
Mala korekcija eksponiranje na 400ASA film kako 100ASA e nadeksponiranje, a ne podeksponiranje (ili ti prviot del od pull processing).

Sto se odnesuva do tolerancijata vo odnos na digitalnite kameri, taa e minimalno pogolema od RAW fajlovite na denesnite DSLR aparati.

Site sporeduvaat negativot so JPG ishodot na DSLR-ot, no toa e kako da spored printot go cenis dinamickiot opseg na negativot.

Pozdrav
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.