IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е смислата на животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е смислата на животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9394959697 115>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 21:22
смислата на животот: кога ќе бидеш поразен, со крената глава да го прифатиш поразот

а најважната изгледа е Никогаш не се предавај
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2012 во 23:43
sekoja "smisla" e dobra, dodeka postoi, dodeka te nasocuva, dodeka te vodi...

Kako zvezda severnica vo temna, mirna, bezsumna nokj nad galija na otvoreno more...

...
a ustvari nisto nema smisla.

Изменето од Marko Polo 1 - 28.Јануари.2012 во 23:53
Incredible Blue
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13906
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2012 во 23:53
smislata e da go chuvstvuvash  i dozhiveesh ..zborovite tuka ne pomagaat chuvstvata mozhat da go pochustvuvaat...........sekoja senzacija e individualno individualna.......
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2012 во 00:29
Vo individualnosta na svojata individualnost, sekoja senzacija koja i se slucuva na edna licnost, se dozivuva karakteristicno, svojstveno samo na taa licnost, vo zavisnost od nejzinite cuvstva. Poradi toa, senzacijata za koja zborime, sama po sebe, e edinstvena i unikatna, doziveana ednas i samo ednas vo odreden moment vo odreden prostor, odnosno e determinirana so prethodno navedenite parametri. Bidejki doziveanata senzacija e nesto novo, interesno za doticnata licnost koja ja dozivuva taa senzacija, koja pottiknuva izvesni cuvstva, licnosta koja ja doziveala istata sakajkji da ja spodeli taa senzacija so drugi licnosti sepak kje se obide da ja opise so zborovi. e sea, dokolku pretpostavime deka i samata senzacija ima cuvstva, zamislete kako bi se osekjala dokolku ja opisat so nesoodvetni zborovi. dokolku jas bi bil taa senzacija, definitivno bi i se nalutil na licnosta koja me opisuva, odnosno se fali so mene na drugi licnosti... koi pak od treta strana, sto ima da slusaat za mene i za licnosta koja me doziveala? neli, toa e samo nasa privatna, intimna rabota. Tuka odma doagjame do konfliktni situacii, vo koi jas kako senzacija, doziveana od nekoja si licnost koja me dozivuva i se fali so mene, bivam opisan na pogresen nacin na treti licnosti, koi pak dobivaat sosema pogresna slika za mene kako senzacija. Poradi ovie pogresni svakjanja za moite senzacionalni karakteristiki kako senzacija, postoi moznost da pomislat deka jas voopsto i ne sum senzacija, tuku samo edna obicna falba na licnosta koja se obidela da me opise.
Da skratam. Navistina nema smisla.
Incredible Blue
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13906
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2012 во 00:45
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Vo individualnosta na svojata individualnost, sekoja senzacija koja i se slucuva na edna licnost, se dozivuva karakteristicno, svojstveno samo na taa licnost, vo zavisnost od nejzinite cuvstva. Poradi toa, senzacijata za koja zborime, sama po sebe, e edinstvena i unikatna, doziveana ednas i samo ednas vo odreden moment vo odreden prostor, odnosno e determinirana so prethodno navedenite parametri. Bidejki doziveanata senzacija e nesto novo, interesno za doticnata licnost koja ja dozivuva taa senzacija, koja pottiknuva izvesni cuvstva, licnosta koja ja doziveala istata sakajkji da ja spodeli taa senzacija so drugi licnosti sepak kje se obide da ja opise so zborovi. e sea, dokolku pretpostavime deka i samata senzacija ima cuvstva, zamislete kako bi se osekjala dokolku ja opisat so nesoodvetni zborovi. dokolku jas bi bil taa senzacija, definitivno bi i se nalutil na licnosta koja me opisuva, odnosno se fali so mene na drugi licnosti... koi pak od treta strana, sto ima da slusaat za mene i za licnosta koja me doziveala? neli, toa e samo nasa privatna, intimna rabota. Tuka odma doagjame do konfliktni situacii, vo koi jas kako senzacija, doziveana od nekoja si licnost koja me dozivuva i se fali so mene, bivam opisan na pogresen nacin na treti licnosti, koi pak dobivaat sosema pogresna slika za mene kako senzacija. Poradi ovie pogresni svakjanja za moite senzacionalni karakteristiki kako senzacija, postoi moznost da pomislat deka jas voopsto i ne sum senzacija, tuku samo edna obicna falba na licnosta koja se obidela da me opise.
Da skratam. Navistina nema smisla.

 
 samo nakratko.........i toa kako ima smisla i poenta se pogore napishanoto.,  mislejki da se poigrash i so direktno od svest izvadeni misli ., si ja pogodil poentata., 
 i PS.zoshto mislish deka toa shto si go napishal nema smisla..........se shto e bez predumisla  i vo momenti na emocionalna originalnost na mislata ima smisla
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2012 во 00:53

P.S. Tvojot post, pajser, bese odbran kako posleden vo nizata. Nemam nikakva namera da si poigram so necie mislenje, osven so sopstvenoto... Znaci, izborot na tvoite zborovi (ne mislenjeto) bea samo osnova za mojot tekst.
Incredible Blue
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13906
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2012 во 01:02
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:


P.S. Tvojot post, pajser, bese odbran kako posleden vo nizata. Nemam nikakva namera da si poigram so necie mislenje, osven so sopstvenoto... Znaci, izborot na tvoite zborovi (ne mislenjeto) bea samo osnova za mojot tekst.

 
 de bre majku mu stara .,  ni jas nishto losho ne pomisliv koga go napishav toa ., ne ni staviv na pamet deka., neshto ., losho ke proizleze.,    vo delov na filozofija najnormalno e da se kazhe  igra na zborovi razigranost na misli ., pa i na krajot na kraishtata .,  ubavinata vo filozofijata e vo razigranosta na zborovite i mislite.,....i veruvaj deka koga napishav deka si ja pogodil poentata toa i go mislam .,   never mind   druzhe ., odime ponataka .....vo tvojot post nemashe ni eden zbor na sarkazam ., a obicno .,    takvite raboti lesno se prepoznavaatда
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2012 во 01:06
da de, samo moe bese da napisam...
Incredible Blue
Кон врв
paton Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 789
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2012 во 01:21
Da de......
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2012 во 17:52
А бе и ова прашање...
е исто интересно...
ама има ли смисла да се разголи човек...
и пред другите да ја покаже смислата на животот...намигнување
Кон врв
SexPistol Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SexPistol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2012 во 21:39
Да го живееш животот со полни плеќи,да ги грабнеш сите прилики и можности,но во исто време и да не се оддалечиш од обврксите и должностите како индивидуа.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13906
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2012 во 21:47
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

А бе и ова прашање...
е исто интересно...
ама има ли смисла да се разголи човек...
и пред другите да ја покаже смислата на животот...намигнување

 
 toj shto siда//megju drugoto i smislata na zhivotot//


Изменето од pajser - 20.Февруари.2012 во 21:48
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2012 во 22:28
.........e ova e smislata na zivotot ......da ziveesh..i da go sakash zivotot....
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Novak Nastich Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2012
Локација: Mauzdonia
Статус: Офлајн
Поени: 364
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Novak Nastich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2012 во 23:39
Napravi si pat za svetlata dusa sto ja nosis vo sebe,napravi pat za tvoite brakja i sestri.
Svetot moze da ti bide prijatel ako taka go gledas.
Bidi svoj i dozvoli im na drugite da se great na tvojot ogan.
Mantijata e Klovnovski kostum sto go nosat dvorskite shutovi na nebesniot dvor
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9394959697 115>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,326 секунди.