IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е смислата на животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е смислата на животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9293949596 115>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 13:18
Кога се дефинираат животните правила, не е добро да се анализираат примери. затоа што треба да се потпреме само на еден субјективен поглед
не е тоа добро - го носи разговорот во непродуктивна насока
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 13:23
Да научи човек дека и кога ќе го заебат да се осеќа добро со себе, да не потклекне. Море ајде... ма ајде
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 13:24
Originally posted by pajser pajser напиша:

 da ne se nadmudruvame mnogu. a i netov me pimpla.  mozhe ke prodolzhime posle 18h................
 
 ...sepak velish ne si mnogu prisaten.....znachi sepak  si tamu da pomognesh .,   sekoja chest .mozhebi ponekogash i od senka .....a takva pomosh e najvredna ..i tebe kako licnost te pravi ushte posreken...........dali me razbra.........
 
 netov me otkchuva ........bye sega za sega ..se chitkameда




Точно, зошто ме прави посреќен, ама алтруизмот ме дефинира како човек пајсер, тоа ти велам за мене. За неа, присуството на особи ја прават помека, поемотивна, во смисла, сите ја жалат, па и кај нејзе се јавува она чувство "Абе греота сум". Поентата ми е, (да избегам од примеров), дека не може личната среќа да се унифицира како смисла на живот, зошто низ историјата, сите знаеме, имаме еден куп примери на личности кои ја ЖРТВУВААТ СВОЈАТА ЛИЧНА СРЕЌА, за поголема ЦЕЛ! И токму тоа било смислата на нивниот живот. Многу е релативно, впрочем како што кажа и ти, секој си има своја смисла, секој сам си дефинира. Тоа и ми е поентата.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 13:25
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Да научи човек дека и кога ќе го заебат да се осеќа добро со себе, да не потклекне. Море ајде... ма ајде


нека потклекне, нека се одмори, па пак нека стане големо гушкање
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 13:26
Абе више од потклекнување си ги оштетив колената тага
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 14:42
Shto e toa ili koe e onoa shto ni kazhuva deka sme potkleknale ili ne sme potkleknale, deka sme dobile ili izgubile, deka sme vrednuvani ili ne sme vrednuvani... ?

Oti mene mi izgleda deka od toa zavisi dali kje se chuvtsvuvame zadovolni i srekjni ili obratno.








Изменето од Messenger - 22.Декември.2011 во 17:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 16:33
http://www.youtube.com/watch?v=N_N0oeg5ArA&feature=related


Ajde malu da zaboraime na smislata... koja sekako e ovoj mig
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13904
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 19:22
 <> nishto posebno edno<> migot e samo treba so sebe i drugite da go spodelime  i go prigrlimeсреќа
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 19:27
да пијам и да сакам
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2011 во 09:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto e toa ili koe e onoa shto ni kazhuva deka sme potkleknale ili ne sme potkleknale, deka sme dobile ili izgubile, deka sme vrednuvani ili ne sme vrednuvani... ?

Oti mene mi izgleda deka od toa zavisi dali kje se chuvtsvuvame zadovolni i srekjni ili obratno.








Sto e toa koe sto ni kazuva? Introekt! Ne e del od nas, nesto zemeno od drugite koe sme go zemale vo tekot na razvojot = introekt.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2011 во 11:50
Не го разбрав јас messi во смисла за интроектите, туку дека секој си има личен критериум, дали си вреднуван или не, дали си потклекнал или не. Пример, неверство. Некој го простува и смета дека не потклекнал (не го изгубил партнерот), некој не, зошто смета дека ако го прости, ќе потклекне (ќе го изгуби себепочитувањето и сл).
И следната реченица е токму она што сметам дека е смислата. Од тоа зависи дали еден ќе биде среќен или не.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2011 во 11:52
Jas samo si dadov moe mislenje, ne go preveduvav postot na Mesi.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2011 во 11:59
Да, а јас само се надополнив на твоето мислење Ако ?
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2011 во 12:01
Sekogas големо гушкањеголемо гушкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9293949596 115>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.