IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е смислата на животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е смислата на животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9091929394 115>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2011 во 13:07
Известување за сите студенти.
Овој четврток (15 Декември 2011) со почеток во 20:00 часот во просторијата на „Секој Студент“ ќе се одржи кружен форум на тема: „Која е смислата на животот?
Повелете како активен учесник или пасивен сеирџија :-)

Facebook Event: http://www.facebook.com/events/292576530784203

Влезот е слободен!
Мапа од локацијата е приложена на фејсбук настанот.
Организатор: Студентска организација „Секој Студент“
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 12:06
Da sfatish deka si i Eden i Nula   
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 12:07
Smislata na zivotot e da sfatam deka otsustvoto na um e blagodet! 

Изменето од ekszi88 - 21.Декември.2011 во 12:07
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 12:46
Меѓу другото да се разбере меѓусебната поврзаност, која продолжува и по физичката смрт.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 13:11
Nema da se pravam struchko, no za mene ovie raboti se navistina mnogu apstraktni i ne veruvam mnogu vo neprovereni nesta. Site nesta mi se na rezerva, a sfativ deka bez mozganje e navistina mnogu poubavo. Po fizickata smrt? Da ne me plasese tolku mnogu nepoznatoto ke zavrsev uste mnogu odamna so ova ovde zatoa sto sum luta... No ete, dur go pisuvam ova mi se nametnuva uste edno prasanje: a sto znaci toa bez mozganje? POTISNUVANJE! I jas ne razbiram sto usvari e siot ovoj ciklus zivot - smrt. Sekoj si ima nekoja svoja teorija, jas gi baram odgovorite i samo se zbunuvam. Naubavo e covek koga ke se oslobodi od se i koga ke se prepusti verojatno. Ne e bitno kade posle i kao toa ke funkcionira, ne sakam mene da mi e bitno...


I Saquaro, ne mi e muabetov da ti se isturam na tebe, samo se nadovrzav na tvoeto so mojot vnatresen konflikt i bunilo so cel da gi sfatam nestata koi se verojatno predodredeni za nekoj drug da gi sfaka. Jas sum talkac koj ja bara smislata na zivotot i vamu i tamu, i onde i ovde, no nikad ne dzirnuvam na pravoto mesto.. zatoa sto tamu seuste spijat dzverovi.. ili i da ne se, taka me ubedile dur mi gi raskazuvale prikaznite...
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 14:50
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Da sfatish deka si i Eden i Nula   


И откако ќе сватиш дека си еден и нула,ќе остане уште нешто за сваќање!
Кој се твоите родители?
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 14:54
Зависи какви родители имаш, обично едниот е ЕДЕН а другиот НУЛА, па се множат еден со друг и испаѓаш ти како една голема НУЛА особено на банкрска сметка
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 15:24
Originally posted by pHp pHp напиша:

Зависи какви родители имаш, обично едниот е ЕДЕН а другиот НУЛА, па се множат еден со друг и испаѓаш ти како една голема НУЛА особено на банкрска сметка


Да така е, додека ЕДЕН не го предаде престолот.

Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 15:27
ете ја смислата на животот, да го освоиш престолот или да го отстапиш, надевајќи се дека ќе имаш некакво влијание врз истиот

Шала на страна, сметам дека не постои единствена, унифицирана смисла на живот, сметам дека за секој таа смисла е различна. За некој да остави потомок, за некој да измисли нешто и т.н.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 15:40
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Po fizickata smrt? Da ne me plasese tolku mnogu nepoznatoto ke zavrsev uste mnogu odamna so ova ovde zatoa sto sum luta... No ete, dur go pisuvam ova mi se nametnuva uste edno prasanje: a sto znaci toa bez mozganje? POTISNUVANJE! I jas ne razbiram sto usvari e siot ovoj ciklus zivot - smrt. Sekoj si ima nekoja svoja teorija, jas gi baram odgovorite i samo se zbunuvam. Naubavo e covek koga ke se oslobodi od se i koga ke se prepusti verojatno. Ne e bitno kade posle i kao toa ke funkcionira, ne sakam mene da mi e bitno...


I Saquaro, ne mi e muabetov da ti se isturam na tebe, samo se nadovrzav na tvoeto so mojot vnatresen konflikt i bunilo so cel da gi sfatam nestata koi se verojatno predodredeni za nekoj drug da gi sfaka. Jas sum talkac koj ja bara smislata na zivotot i vamu i tamu, i onde i ovde, no nikad ne dzirnuvam na pravoto mesto.. zatoa sto tamu seuste spijat dzverovi.. ili i da ne se, taka me ubedile dur mi gi raskazuvale prikaznite...



Не се секрај, во ред е. Некогаш кога ќе имам повеќе време и ќе ме фати желба, ќе дадам повеќе позитивни лични искуства за поврзаноста која не завршува со животот. Најверојатно ќе треба да отворам нови теми за тоа. Во секој случај, јас сум убедена дека со смртта не завршува нашето постоење.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 15:43
големо гушкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 17:02
Dobrilco ela objasni gi na decava strucno matematicki sto e smislata na zivotot...танцување
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 17:41
Originally posted by pHp pHp напиша:

ете ја смислата на животот, да го освоиш престолот или да го отстапиш, надевајќи се дека ќе имаш некакво влијание врз истиот

Шала на страна, сметам дека не постои единствена, унифицирана смисла на живот, сметам дека за секој таа смисла е различна. За некој да остави потомок, за некој да измисли нешто и т.н.


abe jes da si umen, ama ovde ja utna намигнување
POSTOI unificirana smisla na zivotot
- IZMENADZIRAJ GO TAKA DA BIDES SREKJEN

(gjavolski prakticna e ednostavnosta)
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2011 во 20:33
намигнувањеголемо гушкање .....i bi ja dopolnil dotichnata gospodzha.......vo deneshno i sekoe vreme so +-1 nanapred ili nanazad izmanipuliraj go gedo gluperdo ., iscedi go ko limon i frli go na bunishte.......da mati jajcaголемо гушкање
 
 (ednostavnosta e gjavolski najkomplicirana)


Изменето од pajser - 21.Декември.2011 во 21:25
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9091929394 115>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,158 секунди.