IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ФАКТИ ЗА ИСЛАМОТ-ШОК ЗА НЕВЕРНИЦИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ФАКТИ ЗА ИСЛАМОТ-ШОК ЗА НЕВЕРНИЦИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 16>
Автор
Порака
HTML Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HTML Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 22:38
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Originally posted by the king the king напиша:


vo islamot drogata e strogo zabraneta!!!!!!

 
И алкохолот е забранет, па сите муслимани што ги знам љокаат секаков вид алкохолни пијалоци


hahahaha :) pa ako se smetaat muslimani onie samo po KAZANO-RECENO deka se muslimani togash i ti si megju muslimanite bidejki sekojdnevo so tvoeto dishenje i izdishuvanje na vozduh, znachi sekoja sekunda.. ti nosish Shehadet (Lailahe Illelah Muhammedu Resurullah) sho znachi: JAS VERUVAM DEKA ALLAH E EDEN I EDINSTVEN BOG A MUHAMMED E NEGOV POSLEDEN PRATENIK(PEJGAMBER).
E sega da ti objasnam kako? :)
Idi na lekar, neka ti napravi edna rengen snimka na dishnite organi i prashaj nekoj shto znae Arapski shto pishuva na Arapski od desno na levo ona, nachinot na kojshto se postaveni dishnite organi, pa posle dojdi pak na forum i da mi kazish...

E sega razlikata megu pravilnite muslimani i onie muslimani kojshto lokaat alkohol e ista kako i eve da recheme razlikata megju mene i tebe...
Ti nemash poim za islam a kritikuvash islam...

Ama, taka e... Allah vam ve ogranichil i ushte poveke se ogranichuvate se dodeka sami ne si ja pobarate vistinata a ne da probuvate samo da kritikuvate nekoj kojshto saka da ve zapoznae so istata vistina...

Pozdrav
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 09:22

es selamü aleyküm

kako sto gi razbrav tvoıte recenici
turcite na sila so izmacuvanje gı terale da ja primat islamsakata religija
ovaa da ti e prv i posleden pat ovaa da go kazes turcite na balkanot bile 500 godini i ako na sila sakale da ga islamiziraat denes na balkanot site ke bea muslimani jasno!!!!!!
drugo primenuvale sila ubivale nema vrska vo islamot toa go nema
a ako ubivale za tie 500 godini zanaci ne se 5 ili 50 tuku 500 denes ke nemase da ostane nitu eden hristijanin ni makedonec ni srbin ni grk ni bugarin ı taka natamu  
osmanliite dozvoluvale sekoj da veruva sto saka prisila nemalo dokolku nekoj izrazel zelba toa na rado srce bilo prifateno
birisini müslüman yapmak sevaptır yapan da olan da sevap kaznıyor allahtan
tuka uste da ti dokazam deka osmanliite dozvoluvale i drugi religii ima fermani so koi bilo barano od sultanot dase gradat crkvi i toa sutlanot go dozvoluval
 
allah ısmarladık
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
франкенштајн Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај франкенштајн Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 09:27
турците не џабе народот ги вика клети турци...

се знае дека тие со присила исламизирале, и дека ако нив човек ги прашал СИТЕ требале да станат муслимани. Ама христијанската вера е толку силна, што и моќната Римска империја се покори, па нема ли еден беден османлиски пашалак???


Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 09:27

prethodnata poraka se odnesuva na pisuvanoto na bako od strana 3

 
a frankestaj tı sto upotrebuvas pogrdnı zborovı za drugı nacii se gelda deka si nacionalist
i jas ne mozam da se sputam na toa nisko nivo nekogo da vregam
kulturata ne mi dozvoluva
 
koj ne se pozanava sebesi i ne se pocituva,
ne gi pocituva i site drugi luge
 
 
 


Изменето од Padisah - 25.Ноември.2007 во 21:27
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 09:32
ne sila nisto ne bilo da bese denes se ke bese drugo
ama ne mozes da svatis
te zalam
zatoa krali marko turcite gi obozaval i stanal turski vazal
a tie pesnite crna arapina neznam sto se e laga izmislica toj ramo do ramo bil so turcite i vojuval protiv srbite , romancite ....
i zosto nigde ne mu napravile  spomenik na krali marko  ako ima pa aferim be bravo na turkski vazal spomenik mu napravile !! (inaku spored nekoi kazuvanja  se kazuva deka stanal musliman )
zosto ne go pisuva vo istoriite  deka se borel za turcite i deka bil na turkska strana ili pak sram vie nema sto da e sram, vistinata si e vistina isto i ovoj podatok ne se srkava vo skolskite knigi istorii krali markoa se borel zaedno so turcite protiv romancite  i toa vo mesnosta Rovinje zaginal siguren sum deka ovaa ne si go zanel .
vaka e navedeno :
Kral Marko TÜRK vassal ı , Rovinye savaşında Türklerle beraber Romenlere karşı savaşarak şehit düştü.


Изменето од Padisah - 25.Ноември.2007 во 21:18
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 09:37

drugo za navredlivite zborvi

lugeto veli najubavo se opisuvaat sebesi koga gi opisuuvaat drugite luge
 
a zatoa pasalak dali nema ti izgleda ne si svesen sto doaga
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 10:08

a za toa gledame kolku bila silno se gleda

od den na den kako site preminuvaat vo islam ja otkrivaat vistinskata religija İSLAM i mu se zablagodaruvaat ALLAHA şükrederler sto nasocıl na vıstinskiot pat
ı deka se otrgnale od paganstvoto veruvanje ı molenje na sliki na statui ....
 
bir gün hepsi müslüman olacak
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 18:13
frankestaj a za da svatis nekoi raboti sega da poglednes vo bliska idnina dali ke ti bide jasno , sto li e !  e pa toa turcite sto ne go pravele sega go pravat brakata arnavuti (shqiptar) vi gi rusat crkvite ve iseluvaaat znasi od prilika za 10 godini gule gule zapadna makedonija, nema ac, aj so zdravje so ke pravis toa e vistina , vistinata boli, eee za vreme na osmanlisko turka imperija makedonija  e bila cela i site imale prava inaku kako bi se odrzluvaa nekoja imperija  600 godini
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
HTML Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HTML Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 20:22
Originally posted by HTML HTML напиша:

Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Originally posted by the king the king напиша:


vo islamot drogata e strogo zabraneta!!!!!!

 
И алкохолот е забранет, па сите муслимани што ги знам љокаат секаков вид алкохолни пијалоци


hahahaha :) pa ako se smetaat muslimani onie samo po KAZANO-RECENO deka se muslimani togash i ti si megju muslimanite bidejki sekojdnevo so tvoeto dishenje i izdishuvanje na vozduh, znachi sekoja sekunda.. ti nosish Shehadet (Lailahe Illelah Muhammedu Resurullah) sho znachi: JAS VERUVAM DEKA ALLAH E EDEN I EDINSTVEN BOG A MUHAMMED E NEGOV POSLEDEN PRATENIK(PEJGAMBER).
E sega da ti objasnam kako? :)
Idi na lekar, neka ti napravi edna rengen snimka na dishnite organi i prashaj nekoj shto znae Arapski shto pishuva na Arapski od desno na levo ona, nachinot na kojshto se postaveni dishnite organi, pa posle dojdi pak na forum i da mi kazish...

E sega razlikata megu pravilnite muslimani i onie muslimani kojshto lokaat alkohol e ista kako i eve da recheme razlikata megju mene i tebe...
Ti nemash poim za islam a kritikuvash islam...

Ama, taka e... Allah vam ve ogranichil i ushte poveke se ogranichuvate se dodeka sami ne si ja pobarate vistinata a ne da probuvate samo da kritikuvate nekoj kojshto saka da ve zapoznae so istata vistina...

Pozdrav


Antiqua, procitajme... cekam da mi odgovorish na postov... Poso gledam deka vie 'protivnicite na islamot' odgovarate samo koga vi pasira a ko ne vi pasira kjutite ko churki, za razlika od muslimanite, gledam deka vi odgovaraat na sekoj post so FAKTI! Prochitaj pogore vo porakava sho ti pishav...

poz
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 11:23
Originally posted by HTML HTML напиша:



Ama, taka e... Allah vam ve ogranichil i ushte poveke se ogranichuvate se dodeka sami ne si ja pobarate vistinata a ne da probuvate samo da kritikuvate nekoj kojshto saka da ve zapoznae so istata vistina...

Pozdrav
 
Нели гледаш самиот колку си самиот ограничен? Ти ли си бе тој што ќе не запознае со вистината? Што се замислуваш себе си?
Veni Vidi Vici
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 11:33
Originally posted by HTML HTML напиша:


Antiqua, procitajme... cekam da mi odgovorish na postov... Poso gledam deka vie 'protivnicite na islamot' odgovarate samo koga vi pasira a ko ne vi pasira kjutite ko churki, za razlika od muslimanite, gledam deka vi odgovaraat na sekoj post so FAKTI! Prochitaj pogore vo porakava sho ti pishav...

poz
 
Јас ги читам сиве овие постови, со намера да научам нешто повеќе за исламот и евреите од еден друг аспект од оној кој ми е веќе познат.  Но, на секое мое прашање што потекнува од она что го гледам во реалноста пред мене, вие се зажежувате....дури и навредувате...
 
Не можам веднаш на се да ти одговорам, бидејќи си имам приватен живот и не дремам на форумов нон стоп (форумов ми е за забава и да прочитам по нешто паметно).
 
Но, поради ваквиве како тебе, дефинитивно нема веќе ни да ве читам сите тие што немате чисти намери за забавување и запознавање со фактите на начите религии...
 
Не можам да сум противник на ниедна вера, бидејќи ги ценам сите. Во моето семејство има повеќе религии. Тоа значи дека треба да се степаме меѓу себе чија религија е вистинска или кој оди по вистинскиот пат? Моето секојдневие е исполнето со луѓе не само со различни религии, туку и различни националности, професии, интелектуални способности итн. Во тоа е убавината, да ги споделиме сопствените разлики за полесно да се разбереме едни со други.
 
А сите вие кои немате ваква намера, ве молам повеќе и да не ми се обраќате.
 
Поздрав
Veni Vidi Vici
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 12:47

Mozebi zatoa sto naviknavme na toa tempo. Jas veruvala ili ne na Forumot ooodavna pisuvam,pa ima mozebi 2 godini.

Do den denes ozbilno prasanje ne e postaveno za Islamot (naj iskreno ti velam). Osven sto Messenger znaese da postavi fino prasanje i nekoi od poranesnite,kako SimeonNT (ne pisuva poveke).
 
Drugite se se od tipot "Moamed e t d imal 8 zeni hahahahahahahahahaha" Lici ni ova na nesto ?
A jas kako sto mozam da zabelezam mislam deka na se' i edno prasanje daden e odgovor. Kako sto mozam da zabelezam,navreda od onoj tip od Musliman do den denes ne se napisala. NEMA I DA SE NAPISE. Ova mi e duri interesno.Kakvi se provokacii citame i na seto toa fino im vozvrakjame. Toa se vika SABUR-STRPENIE.
Pazi,Sabur e nekogas na nekoj i nosot da mu go poknes..... oti treba namesto da go ostavis,,,, sega ne ocekuvaj na takvi provokacii da im cestitame... sekako deka ke go kazeme i nie svoeto mislenje prema onoj koj ja pisuval taa provokacija VO NIKOJ SLUCAJ ZARADI TAKVI GNASI HRISTIJANSTVOTO NE SME GO GRDELE fala mu na Boga,znaeme nie koe e Izvornoto Isusovo ucenje.
 
A ti,bujrum so prasanjata,sto ne ti e jasno,se' ke ti se objasni.Daj Boze da ima nekoj koj Ozbilno saka da nauci nesto.
 
Sekoe Dobro.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 13:12
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

navreda od onoj tip od Musliman do den denes ne se napisala. NEMA I DA SE NAPISE.

 
Ех, а не го ли прочита препевот на една од најубавите македонски поеми? Баш муслиман го направи тоа и ги навреди сите Македонци од сите религии
 
Истиот тој имаше и нацистички потпис кон ,,каурите,,. И тоа не е навреда? Или не си го видел, па не знаеш?
 
И нема да навикнуваме на темпо со навреди. Ќе го смениме тоа, за да се избанализираме на форумов. Ние сме сите цивилизирани луѓе (барем се надевам) и така ќе се однесуваме. Несогласувањата нема да ги решаваме со навреди
 
И ако си Албанец, еве една молба до тебе, да ми ја најдеш ,,Поема на бедата,, од Миѓен...
Veni Vidi Vici
Кон врв
HTML Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HTML Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 14:30
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Originally posted by HTML HTML напиша:



Ama, taka e... Allah vam ve ogranichil i ushte poveke se ogranichuvate se dodeka sami ne si ja pobarate vistinata a ne da probuvate samo da kritikuvate nekoj kojshto saka da ve zapoznae so istata vistina...

Pozdrav
 
Нели гледаш самиот колку си самиот ограничен? Ти ли си бе тој што ќе не запознае со вистината? Што се замислуваш себе си?


Не се претставив јас себеси како ЧОВЕК КОЈШТО ТЕ ЗАПОЗНАВА СО ВИСТИНА, туку го воопштив случајот, за секој кошто се обидува да ве запознае со Вистината.
А како сакаш да запознаеш различни религии кога ти за оние што незнаеш тврдиш нешто што не е точно. Пример, ги сметаш за муслимани оние којшто љокаат алкохол :) т.е. му реплицираше на еден од претходните соговорници со ЦИТАТ на неговиот пост за истото. Јас те цитирам тебе испод само да ти КАЖАМ дека воопшто не си во право, затоа што за разлика од муслиманите којшто се сметаат за вистински оние кои не љлокаат алкохол кај христијаните обратно е. Е сега бидејќи рече дека си од фамилија со различни религии, дали тоа значи дека некој од твоите блиски доколи е муслиман љлока алкохол?збунетост Ондак не е муслиман, ако збориме за РЕАЛЕН, ПРАВИЛЕН МУСЛИМАН! Пак ќе ти напоменам, за по име и по речено-кажано, сите можеме се да бидеме исто како и во примерот што ти го посочив претходно... Така да провериго фактот погоре што ти го пишав па после ќе си се разбериме ние пак намигнување.
Во случајов сршено%20срце ме разочара затоа што пак реплицира (како и увек вие од ваша страна) само на она што ви пасира.

Ако те навредив со нешто, еве едно длабоко извинување од моја страна, но само пишев искрено...
А за тоа кој колку е зафатен во приватне живот :) хех... Еве јас пишам оваа недела, и уште 2/3 дена.. И после нема да ме видиш на форум пак едно подолго време.. Бидејќи Работам, Студирам, Спремам Дипломски итн итд... И како што сама кажа, јас им кажував на луѓево на форумов, Доколку се стварно за запознавање на нечија религија и слично, Бујрумте во Живо на муабет, на кафе.. А не на форум :) бидејќи немоежеме ни да се разбереме а нити може да ни се чуе тонот на зборување.
А ако ти е за забава само форумов, ондак не пишувај на тема ВЕРОИСПОВЕД бидејќи некој може да се навреди од твоите ЗАБАВИ.

Поздрав среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.