IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - И ние сме тука
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

И ние сме тука

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 19>
Автор
Порака
meris Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај meris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2007 во 01:31

VO IME NA DECATA STO BEA PRISUTNI....      

       na denot na segataTongue
 
 
 
IM BLAGODARIME NA  PLAMENKO,DELFIN,NATALI  STO NI GO RAZUBAVIVTE DENOT I SO VASA POMOS NI GI DONESOVTE  FUZZBUBBLE LICNO,KAJ NAS i NI OVOZMOZIVTE DRUZBA SITE ZAEDNO.
 
 
IST TAKA,BLAGODARIME STO ODVOIVTE  DRAGOCENO VREME I GO SPODELIVTE SO NAS....
 
 
DOJDETE NI POVTORNO,NIE SME TUKA,SEKOGAS SPREMNI DA SPODELIME USTE MNOGU TAKVI MIGOVI.....HugTongueTongueTongueTongueTongueTongueTongueTongue....
       
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2007 во 12:18

Малку со задоцнување, се извинувам.

На 31.03.07 во детската амбасада Меѓаши на посети и Лидија од организацијата Open the windows која се занимава со промоција и олеснување на пристапот до информатичката технологија за лицата со хендикеп. Таа ни понуди помош во поддршка и обука на волонтерите за работа со децата со аутизам со компјутер.
Повеќе за нејзината организација можете да прочитате на
 
СРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ НА СИТЕ!
ПОЗДРАВЧЕ
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2007 во 18:33
Embarrassedne me srami :) vaka javno deka vikam da:)
:)
se seguvam zasto da ne
pa sekoj sto ima malku posto mozok da mu raboti koga bi se stavil na nivno mesto neli bi sakal da vidis cuda kako site deca
nas moto na orgabnizacijata ni e toa
nema tata mata
ne ni e ni prv pat
medrano cirkusot go nateravme bez pari show so nas da pravi za site deca od macedonia predn nekolku godini
i plus drugi manefistacii
honorarno
im pravime igracki sekoe leto vo park ce ve izvestam
pri bideejci so rekvizitite sto nie si igrame vo stranski zemji im potpomagaat da se razvijat normalno deca so zaostanati potrebi
ako me svacas
taa kordinacija i toa deka saka nesto da napravi go tera i covek od kolicka da stane po igrackata :)
taa psiho motorike e mnogu vazna
a uste povazno e strecata na mladite lica sto ni ja davaat energijata koga probuvame da se prestavime
da priznavam skromni bevme ama kako sto kazav bevme premnogu toj den zafateni za da prezememe nekoj drug cekor za podobro i pospremno prestavice
ova sto go vide bese na samo mesto bez pravila sozdadeno:)
pozdrav i od mene
ps i pak bi idel da znaes:)ne ti koj bilo da mi kaze ako imam vreme i mesto za t6akvi deca bi im ucinilo edno ubavo iznenaduvanje
 
:)
Embarrassed
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2007 во 23:47
Благодарам Пламенко на *широкоградоста*
Јас се сетив на идеата сега кога веќе се стопли да имаме едно дружење во парк а можете да не посетите и во просториите во Меѓаши па да се договориме конкретно.
 
Поздравче
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 17:02
Пред два дена се вратив од Загреб. Бев на конгрес и прекрасните впечатоци сакам да ги поделам со вас http://www.kongres02.com/
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 11:09

Сакам да ве информирам дека во Меѓаши веќе редовно доаѓаат 7 дечиња со семејствата. Кој сака од вас може да не посети. Знам дека имаше многу заинтересирани ......

поздравче
 
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 12:05

Iako na pocetokot so nedoverba se vkluciv na formov potoa nekako mi vleavte doverba so toa shto golem del od vas izrazija zelba da se vklucat vo nashata akcija i "proekt".

No sega povtorno ne veruvam i svakam deka hmmmmm toa e, mi se potvrdi mojata teza - NA ZBOROVI SME MNOGU JAKI A NA DELA NISTO!!!
 
Blagodaram na tie sto se vklucija (malkumina) i seuste se so nas!
 
Ne e cesno da se vetuvaat prazni zborovi. Pozdrav do site LAZGOVCI a
 
Najgolem pozdrav i do deckoto odgovoren za web stranata (ne e fer da go imanuvam).
 
Ponatamu nema da se macam nisto da informiram i referiram ovde. Ako nekoj e zainteresiram slobodno neka se obrati.
Pozdrav na site,
bye
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
ТРИБУН Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ТРИБУН Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2007 во 20:01
Почитувани,
После подолг период договарања со Бојан успеавме да организираме една пријатна средба со личностите, кои сопствениот живот го имаат посветено со цел да го предизвикаат вниманието на општеството и (особено) на државата за решавање на проблемите на нашите сограѓани, кои имаат Аутизам. Искрен да бидам, сосема малку знаев за овој вид ментална деформација (ако може така да ја именувам, н.з.), меѓутоа ме восхити истрајноста на личностите со кои разговарав, обидувајќи да најдеме некакво решение за овој проблем.

Накратко, што заклучив и што би можел да препорачам?
1. Станува збор за лица, кои не успеале да го предизвикаат вниманието на државата, која заради уставно утврдената социјална компонента има обврска да овозможи социјална грижа;
2. Во овој момент, - ако разбрав убаво - Здружението е во фаза на пререгистрација, по што треба поактивно да се ангажира;
    - Во меѓувреме, потребно е да се утврди точниот број лица, кои болуваат од Аутизам и за тоа да се има потврда (документ)
    - Исто така, потребно е што повеќе да се анимираат родителите, чии деца имаат Аутизам за да се постигне одредена бројка на заинтересираност, која би била проближно еднаква на бројот на регистрираните.
3. Потоа, треба пожестоко да се продолжи со афирмација на овој пороблем. За почеток, мислам дека е неопходно да се вообличи соодветна приказна, која во вистинска смисла ќе ја одразува важноста на овој проблем. Потоа, истата би требало да се афирмира на повеќе начини, меѓу кои:
    - Брошура и останати материјали од овој вид
    - Интернет страна/форум/блог...
    - Комуникација со новинари од печатени и од електронски медиуми, кои ја покриваат областа „здравство“
    - Трибини, семинари, конференции...
4. На крајот, треба да се преземат конкретни чекори за да се реши проблемот на овие деца, преку основање (ако не грешам од разговорот) дневни центри.
Активностите во насока на остварување на оваа цел треба да се одвиваат на две нивоа:
     а) Држава
     б) Меѓународни и домашни невладини организации
5. Во однос на точката а), мислам дека не е лошо да се стапи во контакт со соодветни здруженија од држави, каде овие наши деца имаат институционална грижа. Последното е потребно за да се добијат информации за:
     а) Кои чекори треба да се преземат (какви документи и информации и на кои врати „да се чукне“ низ институциите) за да се оствари целта државата да основа днмевен центар за деца болни од Аутизам.
6. Во однос на точката б), мислам, дека состојбата е малку поедноставна. Имено, доволно е за почеток да се остварат повеќе разговори со Фондации, Амбасади, НВО-а и сл. и да им се изложи барањето. Потоа, онаму каде ќе се констатира интерес да им се достави проект за „основање дневен центар за деца болни од Аутизам“.
На самиот крај, несакајќи да должам многу, сакам искрено да им се заблагодарам на Бојан и на неговите пријатели за срдечниот разговор, да им посакам многу успех и да им порачам дека со големо задоволство би им помагал онолку колку што можам.
Поздрав и дочитање/дослушање/догледање.

Александар
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 00:49

На 16. 06 2007 во детската амбасада Меѓаши се случи средба на која зборувавме за идните чекори на делување.

Нашите идни задачи се:
 
1. Одржување на трибина на тема аутизам на која ќе бидат поканети сите медиуми.
2. Одбележување на светскиот ден на аутизмот во РМ
3. Изработка и одржување на веб страните за аутизам (на МНЗА и Друштво за помош на лицата со аутизам во РМ)
4. Изготвување и емитување на видео спот за запознавање на јавноста со аутизмот
5. Разгледување на можности за организирање на излети и летен одмор на децата со аутизам и нивните семејства.
 
Поради летните одмори во јули ќе паузираме со средби а од втората половина на август ќе започнеме со нови сили кон остварување на нашите идеи.
 
Можеби некој ќе се пронајде во сето ова.......
Голема благодарност за соработката со city_girl
 
Поздравче,
Ј


Изменето од jasminaiva - 23.Јуни.2007 во 01:03
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 02:44

Овде можете да погледнете клипови за аутизам

 
Oвде можете да погледнете како треба да изгледа третманот (просторија, материјали за работа, принципи)
 
 
А овде можете да погледнете како треба да изгледа една организација
 


Изменето од jasminaiva - 04.Јули.2007 во 00:21
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 21:09
 
ГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО smileysun ОД ЛОНДОН ЗА ДОНАЦИЈАТА ОД ИГРАЧКИ, УЧИЛИШЕН ПРИБОР И КНИГА.
 
НАВИСТИНА НЕ ИЗНЕНАДИЈА СО НИВНИОТ  ГЕСТ!!!
 
 
ВЕ ГУШКАМЕ СИТЕ
 
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


Изменето од jasminaiva - 25.Август.2007 во 23:59
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 19:37

Благодарност до Меѓаши за поддршката. Од овој месец поради поголеми просторни потреби, нашите другарувања ги продолживме во спортскиот центар за телесни инвалиди во К. Вода (кај стара рампа) од 17 до 19 часот. Исто така од минатиот викенд добивме и еден час базен во пливачкиот клуб во ОУ Димитар Миладинов.

Голема благодарност до добрите луѓе! големо%20гушкање 
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 20:28
Во неделата на 21 бевме гости, односно емисијата БЕБЕ МАГАЗИН беше посветена на децата со аутизам.
Благодарам!големо%20гушкање
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 00:27
ОРГАНИЗИРАМЕ НОВОГОДИШНА ЗАБАВА!!!
КОЈ Е ЗАИНТЕРЕСИРАН НЕКА МИ ПРАТИ ПОРАКА...
Поздрав
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,187 секунди.