Испечати | Затвори го прозорот

И ние сме тука

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6522
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 16:58
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: И ние сме тука
Постирано од: Delfin
Наслов: И ние сме тука
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 12:09

Po~ituvani prijateli ,

So site rizici {to gi nosi eden vakov poteg  odlu~ivme da napravime obid  da izdigneme na povr{ina I pomogneme vo animiraweto na  eden problem ,i istovremeno konkretno vo ramkite na na{ite mo`nosti pomogneme . Imeno , vo na{eto op{testvo postoi kategorija deca so posebni potrebi za koi retko koj znae i retko koi im pomaga.  Ottamu e i inspiracijata za naslov na temata .

Toa se decata so Autizam .

 

Pred da ve zapoznaeme  so Autizmot  bi vi go izlo`ile na kratko zamisleniot proekt .

 

1. Obezbeduvawe I sponzorirawe na prostorija za sobirawe na decata a posebno na nivnite roditeli .

 

Potrebno e poradi Prepoznatlivost na mesto kade mo`at da se najdat , mesto kade roditelite ke se soberat na edno mesto i zaedni~ki ke razmenat iskustva i eventualno se organiziraat ponatamu .

 

2. Izrabotka i rasturawe  na flaeri ,posteri i bro{uri  za Autizmot , problemite koi postojat i na~inot na nivno nadminuvawe.

 

Ima za cel osvestuvawe i izdignuvawe na problemot za ovie deca na povr{ina

 

 

3. Obezbeduvawe na specijalni setovi na materjali za rabota so decata

Potpomagawe na roditelite i terapevtite za rabota so decata .

 

4. Obezbeduvawe na zatvoren podforum  kade ke mo`e da se razmenuvaat iskustva megu roditelite,decata ,lica koi se ili bi mo`ele da bidat korisno vklu~eni vo bilo kakov vid na pomo{ .

 

5. Sponzorirawe so hosting i odr`uvawe na sajtot  na Makedonskoto nau~no zdru`enie za autizam (MNZA)….

 

Edinstvena organizacija koja profesionalno se zanimava so ovaa problematika i koja nesebi~no ja otstapi `iro smetkata vo korist na proektot koj vi go prezentirame .

 

 

Ve povikuvame site onie koi mo`at da se najdat sebe si  vo uloga na donator , sponzor od bilo koj oblik vo  pogore nabroenite to~ki da ni se pridru`ite zaedno da napravime ne{to za ovie deca i nivnite semejstva .

 

Aktivnostite po site pogore nabroeni to~ki veke te~at  ,odredeni humani luge i tuka megu nas prisutni veke najavija konkretna pomo{ ….no malku pokasno za toa J

 

Идејата со вас ја споделуваат Jasminaiva и Delfin со голема и конкретна помош од Eleni Hug
 



Коментари:
Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 12:27

Кога ке се спомене терминот деца со посебни потреби станува збор за една огромна палета на развојни пореметувања некои потешки некои полесни. Покрај сите нив постои и аутизмот за кој многу малку се знае кај нас во Р. Македонија а на некого од вас ке ви е можеби и тотално непознат. Проблемот со овие деца е доста сложен но, во нашите соседни држави веке се работи на помош на овие деца а во светот е направено многу многу повеке. Нашата цел е како што можете да прочпитате од претходниот пост да ве запознаеме и да пробаме да ве поттикнеме да се вклучите во нешто што можеби ке добие вистинско значење.

-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 12:36
На почеток би сакале да ве запознаеме малку со поимот  АУТИЗАМ


Аутизмот претставува доживотна развојна состојба која ги погаѓа комуникациите и односите со другите луѓе. Неодамна, широк ранг на асоцирани состојби беа поврзани со аутизмот водејќи до термините аутистичен спектар и аутистичен континуум. Како и да е сите афектирани имаат тенденција да се прикажат со три заеднички карактеристики (познати како тријада на нарушувања):

-------------


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 12:40

Pote{kotii vo govorot, jazikot i neverbalnata komunikacija -

Glaven problem ne e deka deteto ne mo`e da zboruva (iako mal del nikoga{ ne go razvivaat govorot), tuku deka tie imaat pote{kotii vo komuniciraweto. So drugi zborovi, sekoj ~ovek koj ima relativno normalen razvoj na govorot mo`e da ima te{kotija vo iniciraweto na razgovor, vo vra}aweto na prigoden odgovor i vo davaweto na dobrovolni informacii. Deteto mo`e ~esto da povtoruva perfektno, {to se narekuva eholalija, no ne mo`e da gi koristi istite zborovi vo druga situacija za da pobara ne{to (bilo vo momentot ili podocna) za da pobara ne{to. Ist vid na problemi isto taka postoi so fizi~kite odgovori poznato kako ehopraksija.

 



-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 12:41
Потешкотии во социјалната интеракција -
Луѓето (посебно децата) со аутизам често имаат потешкотии во започнувањето и одржувањето врски со ним еднаквите по ранк. Често се случува децата со аутизам добро да се поврзат со нивните родители и оние кои водат грижа за нив, но не и со останатите деца. Ова е заради тоа што ние како возрасни можеме обично да ги предвидиме потребите на детето. Бидејќи другите деца ја немаат оваа способност, децата со аутизам прават напор да дејствуваат взаемно со ним еднаквите. Тоа не значи дека детето со аутизам не може да се спријатели, но често не знае како да го направи тоа. Учењето на децата со аутизам на социјалните вештини е критично за нивниот развој

-------------


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 12:48
Потешкотии со фантазијата и внатрешниот говор

- Имагинарната игра (како што е преправањето дека куклата е бебе или играчката возило дека е вистинско возило) е многу важен дел од детскиот развој. Децата со аутизам ретко покажуваат имагинарна игра и како резултат на тоа нивниот развој е попречен. Луѓето со аутизам исто така имаат проблеми во разбирањето на чувствата на другите луѓе и во интерпретирањето на лицевиот израз.

Подетално за аутизмот за почеток ќе можете да прочитате на:
http://www.mnza.org.mk/autismmk/index-m.html

-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 16:27

Ја поздравувам идејата на Делфин и Јасмина. Како претседател на МНЗА, искрено се надевам дека форумот ќе профункционира и дека семејствата со аутизам ќе имаат некаква корист од оваа акција.

Аутизмот е фасцинирачки проблем и проблем кој има решение.
Благодарнот до ИДИВИДИ за поддршката.
Со почит
Доц. д-р Владимир Трајковски


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 18:20


POZDRAV DO DELFIN I JASMINA ....

DOBRO E STO EDEN VAKOV PROBLEM SE POSTAVI
NA FORUMOT ...

VAZNITE RABOTI NI STANAA SPOREDNI ...
A SPOREDNITE VAZNI...

VEKE E DOJDENO VREME DA SE SMENAT ULOGITE...

TEMATA E ZA RESPEKT!!!






-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 21:16
Moe mislenje e da se otvori ziro- smetka i da donirame sredstva...na primer, eve sekoj mesec mozeme da izdeluvame od nasiot domashen  budzet sredstva koi ke odat za bolnite od autizam.....a ne sme malkumina,kapka po kapka-okeanSmile

-------------


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 00:42
A kako ide toa da se donira preku mobilen telefon od T-mobile ili Kosmofon taka e poednostavno.Ima li nekoj da se rasprasa?


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 02:14
Vospituvanjeto na dete so autizam e edna od najteshkite raboti koj rodiitelot treba da gi napravi.Ova e ogromen fizichki i emocionalen napor na lichnosta koja se grizi za deteto so autizam i chesto rezultira so brachni problemi,problemi so drugite deca,problemi so rabotata.Za zal odgovornosta za spravuvanje so problemite na razvojot i odnesuvanjeto na decata so autizam najmnogu paga na negovoto semejstvo.Tokmu zatoa so vakva inicijativa ova moze mnogu da se olesni.
 
Nekoi deca so umeren autizam ke porasnat sposobni da ziveat samostojno.onie so poseriozni problemi sekogash ke imaat potreba od pomosh.No edno e jasno...site deca so autizam imaat posvetla idnina koga ja imaat podrshkata i razbiranjeto od roditelite,brakata,sestrite,prijatelite,lekarite,ucitelite....od site nas


-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 16:03

Navistina sum iznenadena od vashiot odziv. Veke informirav nekoi od roditelite da se vklucat na forumov. Za ziro smetka ke dobiete informacii vo brzo vreme. Toa ke bide ziro smetkata na Makedonskoto naucno zdruzenie za autizam (MNZA) a za ova so mobilnite telefoni ne sum informirana ke treba da se rasprasham kako toa odi. Ako ima nekoj informacija neka pishe.

Kako moj prioritet bi pobarala od vas dokolku nekoj ima informacija za nekakva prostorija koja bi ja koristele roditelite i onie shto sakaat da pomognat ednash nedelno po 2 casa za sredbi, bi mu bila blagodarna da me informira. Togash ke mozeme licno da se dogovarame za aktivnosti koj bi gi sprovele.

 


-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 16:07

Clapso polna pareja napred

 



-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 18:55

Ви благодариме на сите на убавите зборови !!Smile Ја споделивме старата идеја присутна на Форум  дека треба со личен пример да се покаже спремноста да се помогне некому кој има потреба за тоа . Собравме храброст , осмисливме ,почнавме Smile . Секако ,без поддршка се ке се сведе само на една убава желба . Поддршката гледаме пристигнува , и преубаво е тоа зошто само сите заедно можеме да направиме нешто . Одвај чекаме заедно да му се израдуваме на првиот конкретен остварен чекор од проектот .

 


Постирано од: Lion
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 19:15
 
   Jasminaiva, Delfin... imate 100% podrska i od mene   Thumbs%20Up    Clap


-------------
don't smoke and fly, take a bike and ride


Постирано од: meris
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 23:00
Ja pozdravuvam idijata naDelfin iJasmina.Kako strucno lice koe direktno e involvirano  vo rabotata so deca so autizam iskreno se nadevam deka so otvaranje na ovoj forum ke se otvaraat i problemite so koi se sretnuvaat  semejstvata  na deca so autizam.


Постирано од: meris
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 23:05
Tongueso nasmevka topla doHeartdetski.....


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 08:15
Marco Antony, Beleq i Мamma,
Ви благодарам за коментарите и за добрата воља да помогнете на здружението. Секако дека имаме жиро сметка. Еве ви ја сега како за почеток. За кратко време ќе биде поставена и како скенирана уплатница.
Предлогот за донација преку СМС на мобилен е одличен и ѓе го разгледаме во здружението како опција.
Со почит,
Доц. д-р Владимир Трајковски
Претседател на
Македонско научно здружение за аутизам
`iro smetka 300000000434305. Banka deponent Komercijalna banka, Kej Dimitar Vlahov 4, 1000 Skopje.


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 08:20

SAKAM DA ZNAM ZA STO SE RABOTI NA TEMAVA PA  NEKAKO I JA DA POMOGNAM



Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 08:23
Здраво до сите уште еднаш,
Кога прв пат влегов денес на форумот, не ги видов пораките на Елени, Пламенко, Мерис, Лион, Што е за посебна почит. Кога размислувавме со Јасминаива за оваа опција на популаризација на аутизмот во Македонија, искрено не очекувавме ваква подршка уште на самиот старт.
Се надевам дека ќе успееме некои наши идеи да ги преточиме во реалност и дека отворањето на Центар за детекција, дијагностика, третман и рехабилитација на лицата со аутизам ќе може да се реализира во блиска иднина.
Владотра


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 08:29
Почитуван Даркодог,
Темата е аутизам, тешко невроразвојно, бихејвиорално и генетско нарушување. Идивиди http://www.mnza.org.mk/autismmk/index-m.html
Како би можел да помогнеш? Има неколку начини:
Ако познаваш веб дизајн да ни ја ажурираш веб страницата бесплатно.
Волонтерска помош околу некои административни работи во здружението.
Конечно, ако имаш доволно пари, можеш тоа да го сториш на жиро сметката што ја пратив во претходниот пост.
РеспектSmile
Владотра


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 08:35

Pocituvan Vladotra

Mislam deka ima nekoja sansa da se ostvari vebdizajnot,Samo ke mi trebaat podetalni instrukcii koi moze da mi gi pratis na mojot E-mail koj ke go dobies vo licnata poraka.Poznavam eden takov decko koj se zanimava so Softverski programi voedno mi e dobar prijatel
Pozdrav i vi pozeluvam uspeh vo natamosnata barota
DARKDOG


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 09:53
Даркодог,
Благодарам за помошта однапред.
Владотра


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: Valerija 2
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 09:57

Ja pocituvam novootvorenata tema...respekt kon site humani licnosti koi ja pottiknaa idejata za istata

 



-------------
Jakiot covek ima samo edna slaba strana-zenata sto ja saka


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 10:02
tuka sme da pomogneme na lugeto


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 10:27
Dolgi godini bev aktivist na Crveniot krst i kako laik imam poznavanja od medicinata, od mnogu zaboluvanja i problemi so koi covekot se sretnuva, no moram da priznaam deka so vakviot vid na problem ne sum se sretnala i skoro nisto ne znam. Ja pozdravuvam i poddrzuvam ovaa akcija i... smetajte na mene


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 10:56
Браво мили мои..Комплетна подршка од мене ClapClapClapClap

Го поздравувам проектот воедно и подржувам...

Смс пораките со донација од 50 или 100 денари е голема опција за размислување..Многу семејства можеби немаат 1000 или повеќе да дадат наеднаш..Но, верувајте ми на никој не му значат 50 - 100 денари...Доколку би испратиле пораки само 500 индивидуи од 2.000.000 народ..сепак се пари..Месечно зборам..

Сепак ставив во постапка и распрашав за смс помош, во космофон и Т-Мобиле, па разгледајте го со отворено срце..

Моја помош сега може да добиете и преку медиуми и тв медиуми..EmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed


-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 11:42

Веке се тркала Tongue .....

очигледно наскоро ке се израдуваме на првите насмевки  на оние на кои им го посветуваме ова Smile...
 
Нате веке конкретно си превзела чекори ....слободно контактирај не на ЛП за оперативна координација...Hug


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 11:51
Обавезно Thumbs%20Up

-------------


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 12:42
Почитувана Наталија,
секако дека треба да се вклучат и медиумите. за отварање на Центра потребна ни е поддршка од Влада, Министерство за труд и социјална политика, Министерство за здравство и евентуално Минситерство за образование и наука.
Неопходен е регистар за лица со аутизам а тоа може да се реши само со законски или подзаконски акти. Потребна е национална стратегија за аутизам.
Ние како здружение имаме евидентирано 70 лица со аутизам, а според светската статистика би требало да имаме повеќе од 900. Ако се утврди дека аутизмот има преваленција 1 на 166 како во некои делови од САД, тогаш може да замислите колку многу би имало во Македонија. За тоа да се оствари потребна е добра детекција, дијагностика, едукативни семинари, национален регистер и конечно отворање на центарот.
Мораме да направиме една кампања на медиуми.
Респект
Владотра


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 12:45

Браво за идејата и иницијативата! Имате тотална поддршка и од мене. Дали имате девизна жиро-сметка на која може да се префрлаат пари од странство?

Ви посакувам многу успех и реализација на сите ваши замисли, бидејки верувам во луѓето кои ја организираат оваа иницијатива. И од срце ви посакувам да бидете упорни, да не се откажувате и да не ја заборавате од вашата првична визија бидејки сигурно ќе наидувате на многу пречки и проблеми на вашиот пат.


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 12:47
Се е тоа во ред Г-не Др. Трајковски, сепак не можеме да се рангираме по светско ниво каде што имам сепак многу мал наталитет во државата..
Но, сепак ќе се потрудиме и дадеме се од себе и преку медиуми ако треба..TongueTongue
Сепак побаравте помош со заеднички сили ќи успееме верувам Thumbs%20Up


-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 12:58
Имате поддршка и од мене Tongue
Јас ќе можам да помогнам само со тоа што ќе пратам СМС, затоа што незнам како иде тоа со жиро сметките... Затоа ве молам известете ме кога ќе биде овозможена таа опција... И со среќа Big%20smile


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 13:13
Clap подршка и од мене за иницијтивата,прекрасно е вакво нешто да се прочита на форумот се надевам голем број од нас ке допринесатBig%20smile


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 13:23
Госпоѓо/ице Наталија,
Наталитетот нема врска со настанокот на аутизмот. Ако неговата инциденција е 1 на 1000, та насекаде во светот е отприлика толкава. Во САД одат со тоа дека аутизмот добива епидемиски размери и опфаќа во калифорнија 1 лице на секои 166 новородени.
Ви благодарам на сите останати што во забележителен број го исполнувате форумов со прекрасни пораки. Моите обрски се преголеми на повеќе полиња и морам да признаам дека не можам да одговорам на другите задачи поради тоа што на сите сакам да ви одговорам.
За чучулига одговрот е дека засега немаме девизна жиро сметка но ако тој е сериозно заинтересиран да донира поголема сума на пари, ние сме спремни да отвориме.
Поздрав
Владотра


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 13:34
Originally posted by vladotra vladotra напиша:


 Потребна е национална стратегија за аутизам.
Ние како здружение имаме евидентирано 70 лица со аутизам, а според светската статистика  би требало да имаме повеќе од 900. Ако се утврди дека аутизмот има преваленција 1 на 166 како во некои делови од САД, тогаш може да замислите колку многу би имало во Македонија. За тоа да се оствари потребна е добра детекција, дијагностика, едукативни семинари, национален регистер и конечно отворање на центарот.
Мораме да направиме една кампања на медиуми.
Респект
Владотра

Г-не Владимир сако констатирав нешто според вашиот исказ...
Точно е дека овој проблем кај новороденчињата зема огромен замав на сите страни на светот...за жал и кај нас е многу застапен..
Поздрав до васTongue


-------------


Постирано од: Kalemdzievska
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 13:43
Ja pozdravuvam i ja podrzuvam ovaa ideja. Kako postdiplomec na Institutot za Defektologija na nasokata za mentalna retardacija i autizam smetam deka krajno vreme bese nekoj da se zalozi za ovie deca, zatoa sto na niv navistina im e potrebno toa, zatoa I JAS SUM TUKA Smile


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 13:53
Pozdrav do  koleshkata Kalemdzievska. Blagodaram za prisustvoto.
Za pokonkretni cekori naskoro site ke ve informiram.
 


-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 14:31
Pocituvan Vladotra
Samo sto pravev muabet so Aleksandar on e pratenik vo vlada na R.Makedonija i on bi sakal da ucestvuva vo ovaa podrska sto sakame so site moznosti da im pomogneme na tolku mladi i nevini dusicki.
Znaci on i negovata devojka koja e sekretarka na Vodovod koi treba da se vidam i so nejze denovive Pa me zamolija da im se dade podetalna dokumentacija
Golem pozdrav
I Bog pomegu nas
 
Kako da se izvede toa so dokumentacijata


Постирано од: babyy
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 14:43
Респект за јасминаива и за Делфин како прво за идејата за започнување на ваков хуман проектClap
Целосна поддршка за реализирање на истиот,се надевам дека со помош на многу од нас од тука(од форумот) ќе успееме да на некој начин им го олесниме детството на децата со аутизам....
Само напред!!!Thumbs%20Up


-------------
http://www.glitterkiss.com">


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 14:56
Гледам многу модератори, исто и наши постдипломци постираат. Браво и само напред. Има ли некој да каже како функционира тоа со СМС преку Т-мобиле или Космофон. На пример една порака нека биде минимални 50 денари, кои би стигале на наша сметка.
Се надевам дека и една кампања на ТВ би можела да има јак ефект и да ги разбдуи надлежните фактори.
Драги мои, знаете ли дека има тотален мрак околу поимот аутизам во Македонија. Многу луѓе не знаат што значи тој збор.
Поздрав
Владотра


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 15:03
Povekete donacii se do 100 denari pa mislam deka i ke se soglasat i drugite kolegi na ovaa kampanja


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 16:39
Se soglasuvam,100 den.e pristojna cena koja sekoj bi si ja dozvolil,Eve jas ke se potrudam vo T-mobile i Kosmofon da se informiram i za rezultatite ke ve informiram utre.


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 16:43
Golema Blagodarnost do Mamma
ClapClapClapClapClapClap


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 22:24

Благодарам за одговорот, Владо ТрајковскиSmile.

Јас за жал не сум во состојба да дадам поголема сума на пари, но би сакала да учествувам редовно со извесна сума. И верувам дека ќе се јават повеќе македонци кои живеат во побогатите земји кои би помогнале. А тоа на таков начин ќе им го овозможите.
Сметам дека би било во секој случај многу корисно ако секако се отвори девизна сметка и не само во случај ако некој сака да префрли голема сума на пари.
Бидејки како што рече Белег: капка по капка, или чекор по чекор - на крајот од годината може многу да се собере.
Поздрав.


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 22:44
konecno ja najdov temavaSmilepoddrska i od moja strana i bi sakal da se ponudam za volonterksa rabota za vreme na raspustite ko ke sum makedonija.inaku sum student na psihologija vtora godina,pa bi sakal dokolku imat potreba od volonteri(koe so sepak ke go sfatam ikako praksa)bi sakal da me kontaktirate na lp ili na temava.pozdrav.

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: meris
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 00:57
Najprvin,iznenadena sum od golemata zainteresiranost za ovoj problem,toa samo ja potvrduva vasata humanost kako luge.Veruvam vo lugeto koi go pokrenaa ovoj problem ,desetina godini nanazad samo se zboruvase za autizam no nisto konkretno ne e napraveno,samo seminari,teorija,teorija,bez nekoja jasna vizija sto ponatamu.Vo edna sosedna Bugarija,Grcija,Srbija,Hrvatska se otvaraat centri za autizam,sovetuvalista pa i zdruzenija za autizam koi sekojdnevno implementiraat novi metodi na rabota,osoznanija,razmena na iskustva,se so cel sto podobro da go razberat deteto so autizam i da go integriraat vo opstestvoto.Zatoa dajte site zaedno da napravime cekor napred i zaednicki da se izborime za nivno ;posvetlo utre;...                    
 
Blagodarnost  do Vladotra za ubavite zborovi i pozdrav do Jasminaiva


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 09:29
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Po~ituvani prijateli ,

So site rizici {to gi nosi eden vakov poteg  odlu~ivme da napravime obid  da izdigneme na povr{ina I pomogneme vo animiraweto na  eden problem ,i istovremeno konkretno vo ramkite na na{ite mo`nosti pomogneme . Imeno , vo na{eto op{testvo postoi kategorija deca so posebni potrebi za koi retko koj znae i retko koi im pomaga.  Ottamu e i inspiracijata za naslov na temata .

Toa se decata so Autizam .

 

Pred da ve zapoznaeme  so Autizmot  bi vi go izlo`ile na kratko zamisleniot proekt .

 

1. Obezbeduvawe I sponzorirawe na prostorija za sobirawe na decata a posebno na nivnite roditeli .

 

Potrebno e poradi Prepoznatlivost na mesto kade mo`at da se najdat , mesto kade roditelite ke se soberat na edno mesto i zaedni~ki ke razmenat iskustva i eventualno se organiziraat ponatamu .

 

2. Izrabotka i rasturawe  na flaeri ,posteri i bro{uri  za Autizmot , problemite koi postojat i na~inot na nivno nadminuvawe.

 

Ima za cel osvestuvawe i izdignuvawe na problemot za ovie deca na povr{ina

 

 

3. Obezbeduvawe na specijalni setovi na materjali za rabota so decata

Potpomagawe na roditelite i terapevtite za rabota so decata .

 

4. Obezbeduvawe na zatvoren podforum  kade ke mo`e da se razmenuvaat iskustva megu roditelite,decata ,lica koi se ili bi mo`ele da bidat korisno vklu~eni vo bilo kakov vid na pomo{ .

 

5. Sponzorirawe so hosting i odr`uvawe na sajtot  na Makedonskoto nau~no zdru`enie za autizam (MNZA)….

 

Edinstvena organizacija koja profesionalno se zanimava so ovaa problematika i koja nesebi~no ja otstapi `iro smetkata vo korist na proektot koj vi go prezentirame .

 

 

Ve povikuvame site onie koi mo`at da se najdat sebe si  vo uloga na donator , sponzor od bilo koj oblik vo  pogore nabroenite to~ki da ni se pridru`ite zaedno da napravime ne{to za ovie deca i nivnite semejstva .

 

Aktivnostite po site pogore nabroeni to~ki veke te~at  ,odredeni humani luge i tuka megu nas prisutni veke najavija konkretna pomo{ ….no malku pokasno za toa J

 

Идејата со вас ја споделуваат Jasminaiva и Delfin со голема и конкретна помош од Eleni Hug
 
 
Со големо задоволство ве информирам дека веке и конкретно остваривме дел од планираниот проект . Затворениот подфорум е отворен ,веке е организирано и ги очекуваме родителите , децата и другите лица кои би можеле да бидат корисно вклучени во било каков вид помош .
Голема благодарност за разбирањето и поддршката на овој проект од Перун !
 
Ти благодарам !


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 10:12

Очигледно желбата да се помогне е голема кај многумина  од нас. Smile Можеби не е лошо да се координираме сите кои ,,бркаме,, иста работа на пример броевите за донирање на Т-мобиле и Космофон . Има инфо дека за иста работа се јавуваат повеке луге  . Сите кои во постовите се изјасниле дека би можеле да помогнат искоординирајте се па кој има најдобра позиција  нека огранизира . Smile



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 10:29
.....Затворениот подфорум е отворен.....



kade?


-------------


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 11:06
Здраво на сите денес и од мене!
За чучулига одговор, нема проблем ќе се распрашам во комерцијална банка како оди отворањето на девизна сметка, но ако се бараат членарини,. големи провизии, тогаш тоа ѓе оди тешко, бидејѓи моментално ние имамме многу амлку пари на сметката. Инаку ние досега се финасиравме само од проекти. Имајќи предвид дека 3 години немаме проект добиено, можете да засмислите каква ни е сметакта.
Очекувам одговор за можноста на испраќање на пораки преку Космофон или Т-мобиле.
Поздрав
Владо


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 11:16
Девизна сметка во комерцијална може да се отвори со 5 евра. Ако парите не се подигнат најмалку две недели од префрлањето не земаат провизија, во спротивно 1% е провизијата.




Постирано од: begu
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 12:18
Сигурно ја имате и мојата подршка. Не сум без искуство во хумани акции. Од искуство знам дека при собирање средства помал износ значи повеќе вклученост.
Би бил редовен на основен износ без оглед како оди.
Исто така би нудел и моја помош (што значи бесплатно) при евентуални преводи македонски - албански и обратно.


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 12:25

Бегу ти благодарам ...!!! голема и одлична помош !!! ке контактираме...



Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 17:09
ClapClapGolema blagodarnos sto ste tuka da podrzuvate
Se nadevam deka ke se javat pogolem broj na dobri gradgani i nekako ke pomognat
Pozdrav
ClapClapClap


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 20:22
Eve samo da poglednete eden sajt od Hrvaska na koj ke se informirate shto tamu se slucuva vo oblasta na autizmot.
http://www.autizam.hr/test/ - http://www.autizam.hr/test/


-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: bela
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 20:52

Na temata deca so posebni potrebi, samo sto predloziv nekoj toa da go objasni za onie sto sakaat da se informiraat. Dobro e stom vaka trgnale rabotite.

Ve pozdravuvam od se srce, Delfin, Natalija, Jasmina, a voedno i site strucni i volonterski pridruznici na akcijava.

Se nadevam deka ovoj pat donaciite ke go najdat onoj na koj sto se nameneti, vo cel i poln iznos.. Bez provizii i dr. zaobikoleni patista.

 



Постирано од: mamma
Датум на внесување: 06.Февруари.2007 во 22:52
Samo kako iformacija:vistinskata licnost za odobruvanje na telefonski broj za donacii od T-mobile e G-ca ili G-dja Kamelija Levenska marketing direktor.Kolku sto doznav procedurata ne e problem a isto i vo Kosmofon.Molam ako nekoj licno ja poznava neka mi javi na licna poraka za da mu dadam nejzin mob.telefon  (ako ne go znae)na koj moze da ja dobie.Licno ne ja poznavam no mi kazaa deka procedurata za dobivanje na takov broj,kako sto rekov ne e slozena.Ako nema nekoj sto ja poznava(za da se zavrsi rabotata pobrzo)ke bidam uporna i po sekoja cena ke stapam vo kontakt so nea.Za Kosmofon cekam odgovor utre i javuvam vednas kako da se organizirame!Lele, kolku sum radosna sto mozam nekako da pomognam!  


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 07.Февруари.2007 во 08:54
Во космофон добив молба да им ја објаснам целата организација и намера за таков број..Кој стои позади тоа итн да не разглабам..
Значи сепак не е голема процедурата но им е многу битно да знаат зашто би дале таков број, да не се злоупотреби хуманоста на граѓаните..


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 07.Февруари.2007 во 18:00
Еве да ги уфрлам и моите 5 денари...

Како идеја, ја подржувам оваа прекрасна идеја да им се помогне на овие деца со специфична болест и радо би помогнал и финансиски. Но ми се допаднаа и оние идеи кои јасно укажуваат на тоа дека можеби не се тие деца оние на кои им треба просветлување, туку на масата луѓе кои несвесни за нивната состојба, не ги прифаќа во општеството и не знае како да се однесува со нив. Затоа се неизмерно важни кампањите, како и средбите со родителите итн.

НО, ми се чини дека целава работа се одвива на малку аматерско ниво (не го сфаќајте ова како негативна критика, туку како обид да се заврши работата). Ниту една организација (ни Т-мобил ни Космофон), не верувам дека ќе одобрат формирање на специјален број, без јасно и гласно да се знае кој стои зад таа кампања. Инаку може секој да отвори жиро сметка, да изнајми број, и да собира пари.

За да работата биде обезбедена од злоупотреби (но уште повеќе за да биде прифатена од луѓето со големо срце) мора да постои јасна структура на УПРАВА СО ПАРИТЕ. Повторно, не го сфаќајте ова како сомнеж, или критика, туку се надевам како добронамерна помош, ако навистина сакаме оваа кампања да биде успешна.

За тоа, уверен сум дека е потребно повеќе, од обичните добри желби, на членовите на овој форум. Најдобро, всушност би било, МНЗА да овласти некого од членовите на овој форум, да настапува доброволно во нејзино име, за да обезбеди броеви за донација, а исто така за да куцне на вратите на големите корпорации (Пивара, Телеком итн.) кои можат МНОГУ ПОВЕЌЕ да помогнат, од ние малкумината на овој форум.

Значи не може јас да се јавам и да кажам дајте ми донација, или дајте ми број за донации во Тмобил, бидејќи да беше така сите ќе собираа пари. Мора некој да се јавува во името на некое здружение или организација, а бидејќи таква веќе постои, логично е преку неа да оди таа процедура.

Поздрав.




-------------


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 07.Февруари.2007 во 23:00

Narednata nedela ke imame sredba so roditelite na decata so autizam i generalno site ke gi informiram za vash*te idei i dobri nameri megju koi i telefonskiot broj. Taka zaedno so nas i tie ke razmislat i ke dadat svoe gledanje na neshtata. Zatoa shto koga bi se otvoril broj toj bi bil traen i bi trebalo podolgo vreme da se koristi i ako se reklamira bi se dobile mnogu poveke pari a so tie ke moze duri i da se izgradi i centar.

 



-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: maja
Датум на внесување: 08.Февруари.2007 во 19:26
Без впуштање на медиумите во сето ова во Македонија оди многу тешко особено кога треба да се соберат парични средства.(никој никому не верува иако некои навистина како во овој случај имаат навистина потреба и помош)Како што рече Аџија не злонамерно нели искрено , самото ова на форумот делува малку наивно се додека некој од форумот не навлезе дирекно во членството на ова здружение и дирекно не се уклучи во сето ова.Но сепак потребна е помош од медиумите и се разбира од големите фирми како Телеком (кој може да обезбени и фиксен број за оваа намена)итн ..

Иначе подршка и од мене

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 10.Февруари.2007 во 20:42
Eve ushte eden sajt za autizam od Slovenija
http://www.avtizem.org - http://www.avtizem.org


-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 10:04

Би сакал да ве информирам како одат работиве досега Smile ....

На почеток би потенцирал дека со Јасминаива осмисливме проект кој во основа е скромен ( не е мегаломански и неостварлив ) и за кој со голема веројатност бевме сигурни дека може да се оствари . Значи ,се стремиме кон реализација на точките презентирани во првиот пост ,ништо повеке ,ништо помалку.
 Доколку се покаже дека релативно лесно заеднички сите сме го оствариле планираното ,можеби тоа ке биде репер за планирање на нешто поголемо  , засега се држиме во границите на планираното .
Сега конкретно :
 

1. Obezbeduvawe I sponzorirawe na prostorija za sobirawe na decata a posebno na nivnite roditeli .

 

Potrebno e poradi Prepoznatlivost na mesto kade mo`at da se najdat , mesto kade roditelite ke se soberat na edno mesto i zaedni~ki ke razmenat iskustva i eventualno se organiziraat ponatamu

 

Со големо задоволство можам да ве информирам дека еден наш заеднички пријател од тука од Форум  го потврди спонзорирањето на ЕДНОГОДИШНА закупнина на просторијата . Потег што се однесува до мене за длабока почит .

 
Невладината организација која во првичниот разговор настапи со прифатлив ценовник  ( јавен ,и на хартија ставен ) ,при седнувањето на маса за конкретизирање на правата и обврските настапи со неколку кратно повисоки цени од првично договараните . Се разбира не е прифатено , бараме нова просторија а засега името на невладината организација која ,,испадна коректна ,, нема да го објавиме .
 

2. Izrabotka i rasturawe  na flaeri ,posteri i bro{uri  za Autizmot , problemite koi postojat i na~inot na nivno nadminuvawe.

 

Ima za cel osvestuvawe i izdignuvawe na problemot za ovie deca na povr{ina

За изработката на матерјалите досега имаме една потврда од една фирма за спонзорирање на печатењето ,и една најава од истотака наш заеднички пријател од Форум за помош во овој дел .

Во моментов се работи на превод на Брошурата  и на графичко решение на флаерите и постерите  .
 

4. Obezbeduvawe na zatvoren podforum  kade ke mo`e da se razmenuvaat iskustva megu roditelite,decata ,lica koi se ili bi mo`ele da bidat korisno vklu~eni vo bilo kakov vid na pomo{ .

 
Како што веке погоре ве информирав подфорумот е во функција  благодарејки пред се на помошта на forum.idividi  te na Perun . GOLEMA BLAGODARNOST 
 
Se o~екува  во најскоро време преку Јасминаива да почнат да го користат оние на кои им го наменивме :)
 
 
Како што може да се види еден добар дел од замисленото е покриен со спонзорства заеднички ,наши и на наши пријатели  :) . Се надевам така ке одиме до остварување на сите точки од планираното . Би сакал од кога ке се заокружи се, нашите пријатели кои се јавуваат како поголеми спонзори да се откажат од скромноста на момент и да ни дозволат да им ги спомнеме овде никовите со голема чест :)


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 10:32
So Adjia
Golem Pozdrav do tebe
Ne treba samo da im pomagame na lugeto preku verata,da im se pomaga znaci da se grizime za niv,duri i da nemame treba da barame od drugite.
S.V.Atanas veli:
Da go nosime bremeto i na drugite,S.v.Atanas i pokraj toa sto imal 40c temperatura--poveke se grizel za drugite otkolku za sebe.
Ova e eden primer kade sto kazuva deka treba site da si pomagame edn na drug a da ne gledame za samite sebe


-------------


Постирано од: babyy
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 11:32
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Би сакал да ве информирам како одат работиве досега Smile ....

На почеток би потенцирал дека со Јасминаива осмисливме проект кој во основа е скромен ( не е мегаломански и неостварлив ) и за кој со голема веројатност бевме сигурни дека може да се оствари . Значи ,се стремиме кон реализација на точките презентирани во првиот пост ,ништо повеке ,ништо помалку.
 Доколку се покаже дека релативно лесно заеднички сите сме го оствариле планираното ,можеби тоа ке биде репер за планирање на нешто поголемо  , засега се држиме во границите на планираното .
Сега конкретно :
 

1. Obezbeduvawe I sponzorirawe na prostorija za sobirawe na decata a posebno na nivnite roditeli .

 

Potrebno e poradi Prepoznatlivost na mesto kade mo`at da se najdat , mesto kade roditelite ke se soberat na edno mesto i zaedni~ki ke razmenat iskustva i eventualno se organiziraat ponatamu

 

Со големо задоволство можам да ве информирам дека еден наш заеднички пријател од тука од Форум  го потврди спонзорирањето на ЕДНОГОДИШНА закупнина на просторијата . Потег што се однесува до мене за длабока почит .

 
Невладината организација која во првичниот разговор настапи со прифатлив ценовник  ( јавен ,и на хартија ставен ) ,при седнувањето на маса за конкретизирање на правата и обврските настапи со неколку кратно повисоки цени од првично договараните . Се разбира не е прифатено , бараме нова просторија а засега името на невладината организација која ,,испадна коректна ,, нема да го објавиме .
 

2. Izrabotka i rasturawe  na flaeri ,posteri i bro{uri  za Autizmot , problemite koi postojat i na~inot na nivno nadminuvawe.

 

Ima za cel osvestuvawe i izdignuvawe na problemot za ovie deca na povr{ina

За изработката на матерјалите досега имаме една потврда од една фирма за спонзорирање на печатењето ,и една најава од истотака наш заеднички пријател од Форум за помош во овој дел .

Во моментов се работи на превод на Брошурата  и на графичко решение на флаерите и постерите  .
 

4. Obezbeduvawe na zatvoren podforum  kade ke mo`e da se razmenuvaat iskustva megu roditelite,decata ,lica koi se ili bi mo`ele da bidat korisno vklu~eni vo bilo kakov vid na pomo{ .

 
Како што веке погоре ве информирав подфорумот е во функција  благодарејки пред се на помошта на forum.idividi  te na Perun . GOLEMA BLAGODARNOST 
 
Se o~екува  во најскоро време преку Јасминаива да почнат да го користат оние на кои им го наменивме :)
 
 
Како што може да се види еден добар дел од замисленото е покриен со спонзорства заеднички ,наши и на наши пријатели  :) . Се надевам така ке одиме до остварување на сите точки од планираното . Би сакал од кога ке се заокружи се, нашите пријатели кои се јавуваат како поголеми спонзори да се откажат од скромноста на момент и да ни дозволат да им ги спомнеме овде никовите со голема чест :)
 
ПрекрасноClap
Се се одвива полека но сигурно...Оптимистички е што работата тргна напред,се надевам дека за догледно време ќе прочитаме многу нови и убави работи во врска со проектовTongue
Само напредThumbs%20Up


-------------
http://www.glitterkiss.com">


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 12:16
Еве една конкретна уплата за која имам потврда дека парите се легнати на сметката . Сметавме дека е добра идеја да послужи како
урнек . Сумата е сосем неважна секако . Сосем се согласувам со мислата капка по капка ....:)


Постирано од: babyy
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 12:21
Супер еве сега ја имаме и ж-ската така да ајде да покажеме колку сме хуманиTongue

-------------
http://www.glitterkiss.com">


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 14:06
ClapClapClap

-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 16:03
Супер Tongue
А за донирање преку мобилен има нешто ново?

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: bajaderam
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 22:18
a dali vsusnost site se nacisto so terminot autizam ?


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 22:21

 Mnogu sum srekna shto ova zapocna da funkcionira. Sekojdnevno kontaktiram so roditelite na decata so autizam i postepeno gi informiram za site aktivnosti. Mislam deka na ovoj nacin veke dobivaat nekakva samodoverba za samite da prevzemat neshto poveke. Vo seto ona shto go pravam imam momenti kade navistina mi e teshko i nekoi raboti "me ubivaat vo poim" no vie mi pomagate pak da si ja vratam energijata i da prodolzam da go rabotam ona shto sum go zamislila-da dadam eden del od sebe za da im pomognam na nekoj nacin na tie mili dushicki.

Pocnuvam da veruvam deka postoi toj centralen univerzum na energija preku koja komuniciraat onie shto se na ista branova dolzina.

-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 13.Февруари.2007 во 07:55
Почитувани форум пријатели,
Би сакал да дадам одговор на некои прашања.
За бејби би сакал да одговорам дека бројот на жиро сметката е постиран од моја страна уште на 5.02. и може да го најде на страница број 2 од овој форум.
Македонско научно здружение за аутизам
`iro smetka 300000000434305. Banka deponent Komercijalna banka, Kej Dimitar Vlahov 4, 1000 Skopje.
За бајдерам мислам дека прашањето е мошне провокативно и можам да му/и одговарам дека терминот е 100% усвоен од светската и македонската научна јавност.
Во однос на прашањето за СМС, морам да кажам дека како претседател на МНЗА сметам дека донација преку СМС за нашето здружение и не е баш добра опција поради реномето на членовите на здружението. Такви броеви на мобилни функционираат за поединци кои боледуваат од одредена болест. Мислам дека ние како професионалци и еминентни стручњаци во нашата област не смееме да ризикуваме со кредибилитетот на МНЗА која е член на Аутизам Европа и затоа оваа идеја ја препорачуваме за некој од родителите. Благодарност до мамма за ангажманот во таа насока.
Благодарност до господинот што испратил 500 денари на нашата сметка, но тука морам да кажам дека нам ни е доста од декларативни поддршки и тапкања по рамо. Во постовите има доста такви пораки. Драги мои, нам ни е потребна сериозна материјално финансиска поддршка. Нам ни е потребна кампања на медиумите. Нам ни е потребна национална стратегија и регистар за аутизам. Затоа би ги замолил сите оние кои декларативно поддржуваат тоа да го сторат на некој друг форум.
Благодарност и до даркдог кој има неколку конкретрни предлози и доколку ги реализираме заедно со него ќе ве информираме дополнително.
Прашање до Делфин Што станува со хостирањето и ажурирањето на сајтот на МНЗА. Колку што ми е мене познато, а добро ми е познато во разговорот со јасминаива една од точките е и таа???
Со почит,
Владотра



-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 13.Февруари.2007 во 08:52

Почитуван http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=8635&FID=70 - vladotra

хостингот и ажурирањето на сајтот на МНЗА  е секако една од точките на проектот кој го замисливме и за неа како и за сите други ке се бориме до крај во рамките на нашите можности . Веројатно јас и јасминаива највеке сакаме да можевме до сега да ви одговориме дека е најден спонзор кој тоа ке го работи . Секако, доколку сето тоа што го замисливме можевме сами да го оствариме воопшто немаше тука да го анимираме јавно . Основна идеја ни е да ја изложиме нашата идеја и со сите оние на кои им се допага да пробаме да ја реализираме . Досега сме МНОГУ ПРИЈАТНО изненадени од поддршката  погоре :) .
 


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 13.Февруари.2007 во 11:52
Почитуван Делфин,
Ви благодарам за одговорот. Некои од пријателите што постираа се нафатија да го ажурираат бесплатно. Значи нам само ни фали Интернет провајдер кој што бесплатно ќе ја хостира www.mnza.org.mk
Со почит,
Владотра


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 02:21

BI SAKAL DA POMOGNAM ! Imam prijatel sopstvenik na elektronski medium. Bi pobaral usluga od nego da vi otstapi mesto vo utrinska programa so cel poveke luge da se zapoznaat so ovoj dobronameren proekt. Jas bi dogovoril sredba vie da se dogovorite okolu detalite.



Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 11:08
Понудата е прифатена со раширени рацеSmile........Thumbs%20Up
 
 
Еве уште нешто конкретно Smile...Благодарам !!!


Постирано од: vladotra
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 16:31
Секоја чест за предлогот за медиуми.
Само напред. Ќе има претставник од МНЗА сигурно.
Пријателски поздрав,
Владотра


-------------
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation


Постирано од: meris
Датум на внесување: 17.Февруари.2007 во 01:31

HeartMnogu me raduva sto zabelezuvam zainteresiranost za ovaa problematika i sto sekoj se trudi i saka na svoj nacin da pomogne,doprinese.I ,veke kolku za pocetok,gledam vidlivi efekti,blagodarenie na vasite[nasite] iskreni zelbi nesto da se napravi na toa   pole. Taka treba,samo napred.....

ZA informiranost na site,DENESKA DOBIJA  PAKETCINJA, dvaesetina decinja so autizam...
 
Po toj povod imavme moznost da gi zapoznaeme roditelite za se sto se slucuva vo zdruzenievo,za forumot i za nekoi idei koi doprva treba da sledat...
 
Na site im se dopadna idejata da ednas vo nedelata ,decinjata megusebno se druzat,srekavaat na opredeleno mesto,a so niv da se aktiviraat strucni lica,na volonterska osnova.Jas,svojot doprinos go gledam na ovoj nacin...
Golema blagodarnost do lugeto od EvANG. KOng.CRKVA,koi mi  pomognaa za paketcinjata,samo gospod znae kolku dobro delo napravija za decinjata koi denes prisustvuvaa...  
 
Pozdrav do site koi imaat GOLEMOHeart....  
I neka uste poveke gi ima HeartHeartHeartHeartHeartHeartHeartHeartHeart     


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 17.Февруари.2007 во 13:32

Vcerashnata sredba beshe prekrasna. Roditelite i decinjata bea presrekni a jas sum srekna najmnogu poradi toa shto veke se cuvstvuva deka ja imame nivnata doverba i poddrshka za da napravime ushte pogolemi cekori.

Najgolem pozdrav do nasheto novo prijatelce darkdog Hugkoj dojde, prisustvuvashe ne iznenadi so toa shto gi iskaza svoite konstruktivni idei i beshe glasno poddrzan od roditelite. Ke ve zapoznaam site otkao ke gi srocam vo eden podolg post bidejki do polnok razgovaravme i smislivme golem broj na idei koi seushte se samo na hartija.
 


-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: bajaderam
Датум на внесување: 17.Февруари.2007 во 22:53
jas pak se cudev kade ja vidov ovaa pogovorka a ono kaj autizmot bila LOL
 
inaku kolku sto mozam da razberam od vasite komentari vie izgleda imate nekakva humanitarna akcija
ako e taka cestito me raduva toa i ja se pridruzuvam


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 18.Февруари.2007 во 00:53
Eve konecno edna od organizaciite od Hrvatska koja licno ja zapoznav minatata godina im se sluci cudo.
Poglednete go sajtot interesen e http://www.udrugapuz.hr/ - http://www.udrugapuz.hr/


-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: bajaderam
Датум на внесување: 18.Февруари.2007 во 18:23
znaci super pA TI si imala humanitarna uloga sega poglednav vo profilot tvoj defektolog si po vokacija
pa super zatoa i so autizmot se zanimavas i si preokupirana ja pa se cudev
ama ok vo sekoj slucaj odlicna rabota te podrzuvam


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 18.Февруари.2007 во 22:22
На 16. 02. 2007 - петок се одржа средба на 20 -тина семејства со дечиња со аутизам поради доделување на пактчиња од страна на Еванг. Конг. црква во нејзините простории. Сето тоа беше организирано од членови на Македонското научно здружение за аутизам како помош за активирање и здружување на родителите. На средбата освен семејствата присуствуваа месрис, јасминаива и даркдог од форумот и 3 колешки дефектолози. На родителите им беше објаснета идеата за започнување и за начинот на функционирање на форумот "И ние сме тука". Поединечно секој ги искажа своите идеи кои соодветсвуваат на идеата која ја започнавме но слушајќи ги родителите сите тие наши идеи ги проширивме.

1. Родителите сакаат почести средби-еднаш неделно и кој сака лично да им помогне може слободно да дојде, да се запознае со проблемите на аутизмот и конкретно да предложи некои решенија. Така во иднина кој сака од вас тука ќе ми пише и ќе го информирам за следната средба.

2. Семејствата предложија дека веќе не сакаат затвореност, сакаат да бидат погласни за да бидат забележани за што исто така добро би им дошла нашата поддршка и безрезервно ја прифатија.

3. Во врска со флаерите и постерите дојдовме до идеа тие да се постават заедно со стаклени кутии за собирање на сретства на јавни места каде доаѓаат најразлични луѓе со различна цел. Така ќе може да се запознаат со децата со проблемот аутизам и ќе остават сретства за да може повторно да се делува на проширување на информираноста, на тој начин ќе се овозможи тој процес на информирање да не е еднократен туку да трае подолго време. Такви кутии се договоривме да има во 3 големи манастири, на влезот на концертни сали каде се случуваат концерти а да побараме дозвола и од големите супермаркети. Доколку некој има уште некоја идеа или коментар може слободно да даде. Тие кутии би требало што побрзо да се направат затоа што веќе имаме дозвола за еден концерт на 28. 02. 2007 да се постават.

4. Одлучивме да се искуца барање за сретства кое ќе биде официјално заверено и испечатено во поголем број на примероци при што секој што ќе посака некаде да се обрати и да бара сретства ќе може да го добие. Веќе имаме конкретни барања.

5. За просторија за повремени средби на родителите и просторија во која ќе можат и децата да пристуствуваат чекаме одговор од Македонската Православна Црква каде еден од нашите пријатели се обрати па засега чекаме одговор. За тоа ќе ве информираме кога ќе добиеме сигурен одговор.

Засега толку, чекам ваши коментари и за на следната средба поканет е секој кој има идеа, добра намера, широко срце, енергија и желба да помогне

-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 22.Февруари.2007 во 00:58
Имате онлајн конвертер, за да ги конвертирате фонтовите, пред да ги пастирате овде, на следната страна:WinkWink


http://agora.org.mk/goodbytes/enmkonvert/default.asp - http://agora.org.mk/goodbytes/enmkonvert/default.asp


Конвертерот е добар за менување на текстови пишувани во ворд или офис со македонски фонт, кој кога овде го пастирате излага во латиница со знакчиња...

Иначе ... КОРИСТЕТЕ ВО ОФИС КИРИЛИЦА СО МАКЕДОНСКА ПОДДРШКА, ако сакате да ви се прикаже во оригиналната форма кога пастирате на нетWinkWink


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 22.Февруари.2007 во 08:30
Ти благодарам Влечка мила за помошта сега се ќе се пастира полесно

-------------


Постирано од: strurcence
Датум на внесување: 23.Февруари.2007 во 13:56

Mnogu vi e dobra idejata za pomos na decata, pa bi sakala i jas da se priklucamSmile



-------------
Сега знам дека нисто незнам!



Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 27.Февруари.2007 во 12:53
Eh nemam ovde mak. poddrska. Sorry natalija:)
 
Dali poznavate nekoja firma koja bi donirala 200 e od covek za ucestvo vo rabotilnica za specificna obuka za rabota so deca so autizam vo Belgrad koja se odrzuva od strana na Zdruzenieto na roditeli za deca so autizam od Belgrad?
Se raboti za ovoj vid obuka http://www.teacch.com/ - http://www.teacch.com/
Pisete mi licna poraka.
 
Kako pouspeshni tretmani do sega se pokazale i:
PECS    http://www.pecs.com/ - http://www.pecs.com/
ABA      http://www.autismtreatment.info/concepts+of+aba.aspx - http://www.autismtreatment.info/concepts+of+aba.aspx
 
Ako ve interesira neshto pokonkretno za tretmanite isto taka slobodno mozete da me prasate.
 
Za zal kaj nas seushte ne moze da se donese takva obuka od pricina shto mnogu se skapi pa baraat pomasovno prisustvo, na toj nacin e poeftino.
 
Pozdravce do site...
 
 


-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 27.Февруари.2007 во 12:56

Do petok ke imame nova sredba so roditelite i decinjata pa koj ima nekoja konkretna ili kreativna idea za pomos PISETE MI DA GI INFORMIRAM ili pak mozete i licno da dojdete i da gi informirate.



-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: Lion
Датум на внесување: 04.Март.2007 во 21:11
 
 Eve primer kako izgleda edna dobra organizirana humanitarna akcija preku    
 forum.
 
 tuka moze i filmuvano da vidite:
 
  http://www.motori.hr/cgi-bin/cl.rr?id=1791&tab=vrh - http://www.motori.hr/cgi-bin/cl.rr?id=1791&tab=vrh   odite najzdola na "Najnovija reportaža - Istraga 01.03. : http://www.motori.hr/video/matija3.wmv - link ,snimete i pregledajte
 
 eve kako izgleda na forum:
 
  http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,43758.0.html - http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,43758.0.html
 
 
 


-------------
don't smoke and fly, take a bike and ride


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 09:07

ДА http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=3700&FID=70 - Lion !!!

секоја чест за ова , ве молам што повеке луге ова да го видиме . Ете школски пример за спонтана хуманост . Го гледавме ова случајно собрани неколку луге ....на крај кај повекето имаше насолзени очи ... И којзнае по кој пат се повторува ....сами и не можеме многу ....ама суте заедно по малку , можеме многу тоа...


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 05.Март.2007 во 22:21
Originally posted by Lion Lion напиша:

 
 Eve primer kako izgleda edna dobra organizirana humanitarna akcija preku    
 forum.
 tuka moze i filmuvano da vidite:
http://www.motori.hr/cgi-bin/cl.rr?id=1791&tab=vrh - http://www.motori.hr/cgi-bin/cl.rr?id=1791&tab=vrh   odite najzdola na "Najnovija reportaža - Istraga 01.03. : http://www.motori.hr/video/matija3.wmv - link ,snimete i pregledajte
eve kako izgleda na forum:
 
  http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,43758.0.html - http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,43758.0.html
 
PREKRASNO! BRAVOClapClapBarem malku da sme kako niv! Mislam na hrvatite-ni fali cuvstvo za kolektivna pripadnost. Premnogu sme sebicni i ne se grizime za neshtata se dodeka licno ne ne zasegnat. Malku se tie sto stvarno razmisluvat poinaku.
POZDRAV


-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 11:46
Денес во 18 имаме средба пред соборниот храм. Кој сака може да дојде да се запознаеме.
 


-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: strurcence
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 17:41
Originally posted by jasminaiva jasminaiva напиша:

Денес во 18 имаме средба пред соборниот храм. Кој сака може да дојде да се запознаеме.
 
 
mislis vo sreda na 7.3.07 vo 18.00 h.
 


-------------
Сега знам дека нисто незнам!



Постирано од: ultra
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 20:13
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Originally posted by влечка влечка напиша:

Имате онлајн конвертер, за да ги конвертирате фонтовите, пред да ги пастирате овде, на следната страна:WinkWink


http://agora.org.mk/goodbytes/enmkonvert/default.asp - http://agora.org.mk/goodbytes/enmkonvert/default.asp


Конвертерот е добар за менување на текстови пишувани во ворд или офис со македонски фонт, кој кога овде го пастирате излага во латиница со знакчиња...

Иначе ... КОРИСТЕТЕ ВО ОФИС КИРИЛИЦА СО МАКЕДОНСКА ПОДДРШКА, ако сакате да ви се прикаже во оригиналната форма кога пастирате на нетWinkWink
 
 
само да пробам тоа сто каза влецка за ова конвертиранјето



Ова испаѓа оф топик, ама пошто пробуваш да ти појаснамBig%20smile

Порано (уште во офис во виндовс 95 и 98 поточно во Word97) се лепеа тт фонтови (True Type Fonts). Пишувањето кирилица беше со бирање на фонтовите Мак Свис фонт итн., пошто не можеше кирилица во офис со подршка да се пишува.
Е кога такви текстови ќе се залепат онлајн испаѓа латиница со знакчиња.
Како на пример:

кирилица пишана со поддршка: Какви колачиња јадеше вечерва?
кирилица пишана со македонски ттфонт и ставено онлајн: Kakvi kola~iwa jade{e ve~erva?



Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 07.Март.2007 во 20:45
фала на влечка што ми кажа за конвертираљето , само многу тешко се пишува Confused Confused Cry Cry

-------------


Постирано од: meris
Датум на внесување: 09.Март.2007 во 01:41

Na vcerasnata sredba pred soborniot hram,zapoznav dvajca clenovi od forumov,Delfin i Natali i posebno me raduva toa,sto so novite poznanstva samo ja potvrdi mojata predpostavka, deka sepak postojat ,LUGE,toa sto go zboruvaat i na delo se trudat da go napravat.Fala vi ,bez vas sme poslabi,a site zaedno,mnogu pojaki.Raduva i faktot sto,i nie i vie i roditelite i ,,site zaedno,, i ,,samo zaedno,, moze da go napravime ona sto ne spojuva i tera da cekor po cekor,leka,poleka napravime nesto ,sto ke bide podobro za ,,cistite detski srcenca,, za nivno podobro s vakanje,prifakanje i za nivno podobro utre...   

Pozdrav do site od forumov....                      


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 10.Март.2007 во 21:24
До следно гледање мерис..За то време гушни ми ги малите сонциња со кои се гледаш..

-------------


Постирано од: jasminaiva
Датум на внесување: 12.Март.2007 во 23:02
Отворена паралелка за аутизам во Струмица
Кој го пропуштил весникот може кратко да прочита
 
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=6F5F577F5EFCF749A898256A1ED495C7 - http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=6F5F577F5EFCF749A898256A1ED495C7


-------------
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"


Постирано од: strurcence
Датум на внесување: 14.Март.2007 во 17:52

konecno nesto da se prevseme Clap



-------------
Сега знам дека нисто незнам!




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk