IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 24>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 4,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 20:28
Hmmm, добре дојдовте нови коментатори и луѓе со кои ќе дебатирам иншАлах како што бара Алах да се дебатира, со аргументи и на најдобар можен начин.
Ја подготвувам мојата реплика за беличка, се надевам и вие ќе извадите поука од неа, ќе имате прашања и коментари.

Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 22:01
До аџија
 
Ти бе, дечко, очигледно имаш проблем. Полн си со предрасуди. Причината што ја повикувам BELICHKA на дијалог е поради твојата јасна недораснатост за такво нешто. Речиси ништо немам изложено, а ти веќе ме гетоизира. Тоа не му прилега на еден аџија.
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 22:58
Аџија, гледам дека немаш трпение да ја почекаме BELICHKA да даде одговор на моето реторичко прашање. Да, реторичко, оти мене ми е сосема јасно дека, цитирам „ако имаше некое пророштво за некој Исус, зарем не ќе беше најлесно да се тврди дека родителите НАМЕРНО го именувале Исус за да се исполни пророштвото? Името ништо не значи, многу посуштински би биле предвидувања за случките во неговиот живот кои не можат да се произведат преку нечија волја“   
 
Јас мошне сериозно имам размислувано за ова. Мошне ми е драго што дојдовме до заклучокот  дека не е неминовно да се спомне нечие име во пророштвото за личноста да стекне легитимитет.
 
Токму овие критериуми ќе ги применам за пророштвата за Мухамед, и тоа не само во Новиот, туку и во Стариот Завет. Ве молам внимателно да го читате текстот. Секоја добронамерна реплика е добредојдена.
 
Доколку paste-ирате некој текст во врска со ова, отпрвин внимателно прочитајте го, не дозволувајте да не одвлече од темава.
 
Ги потсетувам сите оние што форумов го користат како инструмент за да „убијат“ време дека има многу други теми во форумот на ИДИВИДИ кадешто можат да се „самоисполнат“     
 
Го започнувам моети излагање со еден цитат од Светот Писмо, каде Бог му се обраќа на Мојсеј – Повторени закони, поглавје 18, стих 8: 
 
Jas }e im izdignam prorok od bra}ata ni­v­ni, kakov {to si ti, }e gi stavam zbo­ro­vite Moi vo ustata Negova i On }e im ka`e s# {to Jas }e mu zapovedam.
 
На кого се однесува ова пророштво?
 
Продолжува...
 
 
 
    
 


Изменето од ПРОСВЕТИТЕЛОТ - 11.Февруари.2007 во 13:55
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 01:09
Originally posted by ПРОСВЕТИТЕЛОТ ПРОСВЕТИТЕЛОТ напиша:

До аџија
 
Ти бе, дечко, очигледно имаш проблем. Полн си со предрасуди. Причината што ја повикувам BELICHKA на дијалог е поради твојата јасна недораснатост за такво нешто. Речиси ништо немам изложено, а ти веќе ме гетоизира. Тоа не му прилега на еден аџија.


Ако бе „просветителу“, дискутирај, никој не ти брани. всушност сите ние ги формираме мислењата врз основа на некои податоци. Предрасуда е некое мислење кое човек го има кон одредена група на луѓе (црнци, жени, малцинство, итн.) Бидејќи ова е форум, и не знам дали си црнец, жена, или и двете, не можам соодветно ни да формирам предрасуда. Можам само да формирам мислење врз основа на податоците кои ТИ МИ ГИ ДАВАШ на овој форум.

Еве со кои податоци јас баратам за тебе:
1. Се самонарече просветител. (не е добар знак, бидејќи укажува на доза на гордост, што барем во христијанството не е доблест, туку пакост)

2. Се назначи за форумџија кој ќе ни ја донесе вистината (повторно лош знак, бидејќи укажува на горново, и исто така укажува на одредена незрелост, бидејќи оној кој знае, знае и колку не знае).

3. Кога доби делумен одговор од моја страна, на поставеното прашање, одби да го коментираш, потценувајќи ги како „недораснато“ итн. (всушност ова сигнализира нелагодност на темата, нејзино недоволно познавање, или неисконтролирана гордост, што можеби од првите две и најблиску до вистината)...

Значи врз основа на овие податоци јас можам да базирам мислење за тебе. А ако ми кажеш понатаму дека си црнец, жена, двете или ниедно, ќе базирам соодветно и за тоа...

Поздрав...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 01:12
Jas }e im izdignam prorok od БРАЌАТА НИВНИ, КАКОВ ШТО СИ ТИ, kakov {to si ti, }e gi stavam zbo­ro­vite Moi vo ustata Negova i On }e im ka`e s# {to Jas }e mu

Јасно е дека станува збор за Евреј, од племето Израелско, КАКОВ ШТО Е И МОЈСЕЈ...

Појасно здравје... LOLLOLLOLLOL
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 13:03
Originally posted by ПРОСВЕТИТЕЛОТ ПРОСВЕТИТЕЛОТ напиша:

До аџија
 
Ти бе, дечко, очигледно имаш проблем. Полн си со предрасуди. Причината што ја повикувам BELICHKA на дијалог е поради твојата јасна недораснатост за такво нешто. Речиси ништо немам изложено, а ти веќе ме гетоизира. Тоа не му прилега на еден аџија.


LOLLOLLOL

Проблем тој  има самиот со себеси!
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 13:17

Другар аџија

1. Не сум се самонарекол ПРОСВЕТИТЕЛ, тое е само мојој nick. Колку што гледам,  тоа само тебе ти пречи ...
 
2. Во ниедна инстанца не се имам назначено за форумџија кој ќе ви ја донесе вистината
 
3. Твојот делумен одговор од твоја страна, на поставеното прашање, го искоментирав - во твоја полза. Дури го искористив како лајт-мотив во моето излагање.
 
 
 
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 13:29
 
Dali mo`ete da se setite na koja i da e dru­ga sli~nost me|u Mojsej i Isus? Ako ova se edinstvenite dva kri­te­ri­uma za pronao|awe na kandidatot za ova pro­roш­tvo od Povtorenite zakoni 18:18, toga{ vo toj slu~aj kriteriumot bi soodvestvuval so sekoj od slednite bibliski li~nosti po Moj­sej: – Solomon, Isaija, Ezekiil, Daniil, Hoшe, Jo­el, Malahija, Ivan Krstitelot itn., bi­­dej}i site tie, isto taka, bile Evrei, a vo­ed­no i Pro­­roci. Zo{to da ne mu go pri­pi­шe­me ova pro­ro{tvo na koj bilo od ovie pro­ro­ci, a zo­шto tokmu na Isus? Gle­da­te, moite za­klu~oci se deka Isus e naj­mnogu razli~en od Moj­sej.
 
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 13:53

 Najprvin bi gi spomnal trite razliki od aspekt na hristijanskoto u~ewe:

Prvo: Isus ne e sli~en na Mojsej poradi toa {to, spored hristijanskoto u~ewe – Isus e Bog, a Mojsej ne e Bog. Spored toa, Isus ne e sli~en na Moj­­sej!

Vtoro, spored hristijanskoto u~ewe Isus umrel za grevovite na svetot, no Mojsej ne moral da umre za grevovite na svetot

Treto, spored hristijanskoto u~ewe Isus bil vo pekolot tri dena, a Mojsej ne moral da odi ta­mu

Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 14:21
 

Po ova izlagawe razmislete dobro na kogo se odnesuva ova proro{tvo:

JAS ]E IM IZDIGNAM PROROK OD BRA]ATA NI­VNI
 
Naglaskata e na „Od bra}ata Nivni“, Mojsej i negoviot narod, Evreite, ovde se nare~eni rasen entitet, i kako takvi, nivnite ‚bra}a‘, ne­so­mneno bi bile Arapite. Gledate, Svetata Bi­bli­ja zboruva za Avraam kako „Prijatel na Bo­ga“. Avraam imal dve `eni – Sara i Agara.
 
Aga­ra mu rodila na Avraama sin – negoviot prvoroden ‚...i mu stavi Avraam na sinot svoj, kogo go rodi Agara, ime Ismail‘ (Bi­tie, 16:15). ‚Avraam, pak, go zede Ismaila, sinot svoj...‘ (Bitie, 17:23), ‚A Ismail, si­not negov, ima{e trinaeset godini koga mu be­шe obre`ano kraj~e od teloto negovo.‘ (Bitie, 17:25).
 
S# do starosta od trinaeset  godini Is­mail bil edinstveniot sin i seme na Av­ra­am, koga bil potvrden zavetot me|u Boga i Av­raam.
 
Bog mu podaruva na Avraam u{te eden sin od Sara, po ime Isak, koj bil mnogu po­mlad od svojot brat Ismail.
 
Ako Ismail i Isak se sinovite od ist tatko Av­raam, toga{ tie se bra}a. I taka, decata na ed­niot se bra}a na decata od drugiot. Decata na Isak se Evreite, a decata na Ismail se Arapite – zna~i tie ednite so drugite se bra}a. Biblijata potvrduva, ‚...i (Ismail) }e `ivee pred liceto na site bra}a svoi‘ (Bitie, 16:12). ‚...potoa (Ismail) zaslabna i um­re i se pribra kaj svojot narod‘ (Bitie, 25:17).
 
Decata na Isak se bra}a na Is­ma­ilitite. Na sli~en na~in, Muhamed e od  bra­ќa­ta na Izraelitite bidej}i toj bil po­to­mok na Ismail, sinot na Avraam. Ova e tokmu ona­ka kako {to stoi vo proro{tvoto – od bra}ata nivni‘. (Povtoreni zakoni, 18:18).
 
Tamu proro{tvoto jasno spomnuva deka pro­ro­kot {to }e dojde, koj }e bide kako Mojsej, mora da se krene ne od ‚decata na Izrael‘ ili od ‚samite niv‘, tuku od nivnite bra}a. Spored toa, Muhamed e od nivnite bra}a!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 15:01
Еве ти неколку показатели зошто Мохамед не може да биде пророкуваниот пророк „сличен на Мојсеј“...

1. Не е Евреин (текстот јасно укажува на тоа дека ќе биде Евреин. Ти свесно го цитираш само 18 стих, а го занемаруваш тој 3 стиха претходно кој УШТЕ ПОЈАСНО вели: Ќе ви издигне Бог, ОД ТВОЈАТА СРЕДИНА, ОД ТВОИТЕ БРАЌА, Пророк каков што сум јас“. Појасно здравје... LOLLOLLOLLOL

2. Нема никаква симболика со патувањето од Египет до Израел, каква што имаат и Мојсеј и Исус

3. Не зборувал директно со Бог, како што тоа го правеле Мојсеј и Христос

4. Не е воспоставувач на завет (Мојсеј Стар, Исус Нов)

5. Не избрал 12 луѓе кои ќе управуваат во негово име (како што избраа Мојсеј и Исус)

6. Не го изведе својот народ од ропство (Мојсеј и Исус го направија тоа)

7. Не избра живот на откажување од политички функции заради доброто на својот народ и искрените верници (Мојсеј и Исус го направија тоа)

8. Нема знаци дека Мохамед се сметал за наследник на Мојсеј, додека СИТЕ ВО ХРИСТОВА БЛИЗИНА препознавале дека тој е тој пророк (читај Дела 7, Евреите 3:1-2)

9. Мохамед не се обиделе да го убијат царевите додека бил бебе (Фараонот се обиде со Мојсеј, Ирод со Исус, но и двајцата се на чудесен начин спасени)

10. Мохамед не издигна никаков знак (Мојсеј издигна лековита распната на дрво, како што Исус го издигна својот крст за лечење на сите кои со вера гледаат во него)

11. Мохамед не им даде чудотворен небесен леб на следбенците (како што Мојсеј им даде мана, и Христос направи чудо и ги нахранија присутните)

12.  Ликот на Мохамед никогаш не светел (Мојсеевиот лик, и Христовиот лик светеле по средбите со Отецот на планините)

13. Мохамед не се жртвувал за својот народ, туку може да се каже дека ГО ЖРТВУВАЛ својот народ (Мојсеј бараше да биде жртва, за народот да се спаси, а истото го стори и Исус)

14. Мојсеј и Исус беа посредници со Бога, Мохамед обично кнезче...

И уште десетици други примери, но за искрените трагачи доволна е и оваа ризница на ДЕТАЛНИ паралели... А не некои општи како што ти викаш „па можда биле братучеди“ LOLLOLLOL

Ау да, уште едно може да додам...
15. Мохамед завршил ТРАЈНО во гроб (Мојсеј и Исус биле вознесени)

После ова може со сигурност да се каже: Операција успешна, пацијент (мохамед) мртав... LOLLOLLOLLOL
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 16:23

Adzija fala ti mnogu na navedeniot tekst i tvojata sporedba so koja i na najglup covek veke mu e razjasneto deka Isus bil samo Allahov pratenik,a ti toa go potvrdi so komparacijata megu Musa i ISA.

Sega  dozoli mi da  ti odgovoram na nekoi lagi i nelogicnosti koi gi spomna.
 
1:Tekstot voopsto ne ukazuva deka prorokot ke bide evrein jas bi mozel da go protumacam poinaku.
 
2:Muhammed s.a.v.s patuvase od Mekka do Al Aksa i toa e zabelezano
kako najsimbolicno patuvanje na Pejgamberot.
 
3:Jasno vo Quranot pisuva deka Muhammed s.a.v.s zboruval direktno
so Bog ,a  toa go pravel samo Musa prethodno.Isus zboruval preku svetiot duh.
 
4:Sekoj pratenik idel so nov zakon koj bil za  toa vreme ,Muhammed s.a.v.s dosol so Quranot koj e najpogoden za denesno vreme
 
5:Naprotiv rekol :Vladajte se spored mojot moral i onaj na pravednite vladari sto ke dojdat posle mene.
 
6:Muhammed s.a.v.s e praten na celo covestvo ,za razlika od site prethodni pratenici koi bile prateni na nivnite narodi edinstveno.
 
7:I ponatamu slobodno si lazes.Zarem Muhammed s.a.v.s ne se otkaza od celo svoe bogatstvo,i zarem ne mu nudele  da  bide eden od najglavnite vodaci na arapite? Zarem ne rece "Da mi go dadete sonceto vo desnata,a mesecinata  vo levata raka nema da se otkazam od ona sto povikuvam"
 
8:Za toa deka Muhammed s.a.v.s bil pratenik od Allah prv doznal eden
poznat vodic vo pustinata koj zabelezal,kade sto se dvizel Muhammed tamu odel oblak nad nego,sto bilo slucaj samo so bozjite pratenici.
 
9:Toa ne e nikakov znak deka nemoze  da  se bide pratenik od boga
 
10:Muhammed proizvede edna cela medicina koja e poznata i den denesen kako "Medicinata na Pejgamberot" za koja ke se pise tema naknadno.A za  dusevno lecenje rekol od Quranot i namazaot(klanjanjeto) nema pogolem lek.
 
11:Musa im dal mana i prepelica, Isus pogaca a za Muhammed s.a.vs
ima jasni hadisi koi ukazuvaat na istoto samo normalno sekoj na svojot nacin
 
12:Vo stotici predania e spomnato deka Muhammed s.a.v.s svetel, na negotovo lice jasno se gledal Nurot (svetloto)koj Allah go daval na negovite pratenici.
 
13:Muhammed e praten da  bide Milost  za svetovite a ne nekakva zrtva. Vprocem nikoj od pejgamberite ne bile prateni za da bidat zrtvi,tuku poucuvaci na Monoteizmot t.e. veruvanjeto vo eden edinstven Bog.
Potoa.. Musa ne stanal zrtva za  svojot narod,a  Isus samo vo vasata
fantazija go storil toa.
 
14:Te molam tvoeto glupavo mislenje da ne go izlozuvas kako nekakov si dokaz.
 
15:Muhammed zavrsil vo grob od koj ke bide proziven na krajot od svetot.
-----------------------------------------------------------------------------
Znaci da sumatrizirame :Musa,Isa i Muhammed(neka e mir i spas na site niv) imale mnogu slicni odliki koi jasno ukazuvaat deka site trojca bile prateni od Boga za da go pucuvaat narodot, i site trojca se samo
Bozji pratenici na koi nikogas nemoze da im se prepise titula "Bog".
Allah da ne socuva od takov grev!
 
 


Изменето од khaleefah - 11.Февруари.2007 во 16:26
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 16:27

Почитуван аџија, те молам повнимателно да ги читаш моите текстови. Во функција на штедење на времето, нема да се повторувам.

Понатаму ви доставувам уште јасни докази за очекуваниот пророк „СЛИЧЕН НА МОЈСЕЈ“

 

1.           Mojsej imal tatko i majka. Muhamed isto ta­ka imal tatko i majka. No Isus imal samo maj­ka, a NEMAL TATKO ЧOVEK.

2.           Mojsej i Muhamed bile rodeni na nor­ma­len, priroden na~in, t.e. kako rezultat na fi­zi­чko­to zdru`uvawe na ma`ot i na `enata, a Isus bil SOZDADEN SO POSEBNO ^UDO. Vo Evangelieto spored sv. Matej, 1:18, ni e ka`ano: ...U{te pred da se sostanat, (drvodelecot Josif i Marija) se vide deka e te{ka od svetiot duh.  Sv. Luka ni ka`uva de­­ka koga dobrata vest za ra|aweto na svetiot sin &  bila objavena nejze, Marija rasuduvala: ‚...Kako }e bide toa, koga jas ne znam za ma`? Angelot &  odgovori i re~e: Sve­ti­ot duh }e sleze na tebe i silata na se­vi­шniot }e te zaseni...‘ (Luka 1:34-35)

3.           Mojsej i Muhamed se `enele i za~nale de­ca, no Isus celiot svoj `ivot ostanal NE­ЖE­NET.

4.           Mojsej i Muhamed bile prifateni kako pro­roci od nivnite narodi za vreme na svojot `i­vot. Nema somnenie deka Evreite mu priчi­ni­le bezbroj gri`i na Mojsej i deka ne­goduvale vo pustinata, no ka­ko narod, tie priznale deka Mojsej bil Ve­ro­ves­nik na Boga, ispraten za niv. Arapite, isto ta­ka, mu go napravile `ivotot na Muhamed ne­vo­zmo­жen. Toj mnogu stradal od niv. Po 13 godini propovedawe vo Meka, toj moral da emi­grira od rodeniot grad. No pred da poчi­ne, arapskiot narod vo celost go pri­fa­ti­l kako Verovesnik na Boga. Spored Bi­bli­ja­ta: (Isus) dojde pri svoite i svoite ne go primija.‘ (Jovan 1:11). I duri i denes, po­ dve iljadi godini, negoviot narod – Ev­re­i­te, ka­ko celost, GO ODBIVAAT NEGO.

5.           Mojsej i Muhamed bile proroci, a isto ta­ka i kralevi. Prorok zna~i ~ovek koj go prima Bo­жanskoto otkrovenie kako Upatstvo za lu|eto i ova Upatstvo toj im go prenesuva na Bo`jite so­zdanija onaka kako {to go primil, bez nikakvo do­da­vawe ili odzemawe. Kralot e li~nost koja ja ima mo}ta nad `ivotot i nad smrtta na negovite po­da­nici. Nebitno e dali li~nosta nosi ili ne nosi kruna i dali mu se obra}ale kako na kral, ili monarh: ako ~ovekot ima is­klu­чi­tel­no pravo za izrekuvawe smrtna ka­zna – toj e kral. Mojsej poseduval takva mo}. Da­li se se}avate na Izraelitot koj bil najden ka­ko so­bira drvja za ogrev vo sabotniot den, a Moj­sej na­redil da bide kamenuvan do smrt? (Bro­evi, 15:32). Ima drugi zlostorstva, isto ta­ka, spom­na­ti vo Biblijata za koi smrtnata ka­zna im bi­la odredena na Evreite, po nalog na Mojsej. Muhamed, isto taka, imal mo} nad `i­vo­tot i nad smrtta na svoite lu|e. Ima slu~ai vo Bi­bli­ja­ta za lu|e koi bile obdareni samo so pro­roшtvo, no tie ne bile vo polo`ba da gi spro­ve­dat nivnite naredbi. Nekoi od ovie bo­жji svet­ci koi bile bespomo{ni vo odnos na tvrdokornoto odbivawe na niv­na­ta poraka, bile prorocite Lot, Jona, Daniil, Ezdra, i Ivan Krstitelot. Tie samo mo­жe­le da ja prenesat porakata, no ne mo`ele da go sprovedat Zakonot so sila. Svetiot Pro­rok Isus, isto taka, &  pripa|al na ovaa kategorija. Hristijanskoto evangelie ja­sno go potvrduva ova: koga Isus bil doveden pred Rimskiot prok*rator, Pontij Pilat, ob­vi­net za bunt, Isus vo svoja odbrana dal ube­dli­va podrobnost za da go pobie la`noto ob­vi­ne­nie: Isus odgovori: ‚Moeto carstvo ne e od ovoj svet; ako be{e carstvoto moe od onoj svet, toga{ moite slugi bi me branele, za da ne im bidam pro­da­den na Judejcite; no i carstvoto moe sega ne e ovde.‘ Ova go ubedilo Pi­la­t (paganinot) deka Isus, mo`ebi, ne e opasen za negovoto vladeewe. Isus ba­ral samo duhovno Carstvo. So drugi zbo­ro­vi, TOJ SAMO BARAL DA BIDE PROROK    

6.           [to se odnesuva na Isus, koga Evreite se po­somnevale deka toj bi mo`el da bide nekoj iz­mamnik, so namera da gi rasipe ni­vnite u~e­wa, Isus trpel bolki za da gi uve­ri deka ne do­шol so nova religija – so no­vi za­ko­ni i pro­pisi. Gi citiram negovite zbo­ro­vi: ‚Nemojte da mislite deka sum do­шol da go poni{tam zakonot ili pro­ro­cite; ne sum do{ol da gi po­ni{tam, tu­ku da gi ispolnam. Za{to, na­vi­sti­na vi velam, duri postojat neboto i ze­mja­ta nitu edna jota ili crta od Za­ko­not nema da se izmeni, dodeka ne se is­pol­ni s#‘ (Matej, 5:17-18). So drugi zbo­ro­vi,  toj ne do{ol so nekoj nov zakon ili propis, toj samo do{ol da go ispolni stariot zakon. Toa e ona {to toj jasno im go stavil na znaewe na Evreite. Toj gi ispolnuval zakonite. Toj gi zapazil zapovedite na Mojsej i go poчi­tu­val sabatot. Vo nieden slu~aj nieden Ev­re­in ne poka`al so prst kon nego velej}i „zo{to ne posti{“ ili „zo{to ne gi mie{ racete pred da go skr{i{ lebot“, obvinuvawata koi tie sekoga{ gi iska`uvale protiv negovite pri­vrzanici, no nikoga{ protiv Isus. Toa e za­toa {to toj kako dobar Evrein gi po~ituval za­ko­nite na prorocite {to mu prethodele. Na­kuso, TOJ NE SOZDAL NIKAKVA NOVA RELIGIJA I NE DONEL NIKAKOV NOV ZAKON kako Mojsej i Muhamed

7.           I Mojsej i Muhamed umrele od prirodna smrt, a spored hristijanstvoto, Isus bil NASILNO UBIEN NA KRSTOT.

8.           Mojsej i Muhamed, i dvajcata le`at zakopani vo zemjata, а според христијанското учење, ISUS E NA NEBOTO.

 

Продолжува...

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2007 во 16:38
Tokmu ova sakav podocna da  go izlozam kako dokaz deka
site si imale i svoi posebni odliki, koi prethodnite proroci gi nemale.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.