IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Интелигенција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Интелигенција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 23:22
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


"Повеќето луѓе мислат дека интелектот го прави човекот голем....http://www.vesti.rs/downloads/Ajnstajn-Vera-u-boga-je-detinjasta.jpg Тие не се
во право, тоа е карактерот".......А.А.


Туф , зарем морам и со него ?

сапиенс = разум ,мудар , ...

Sapiens homo omnia sea secum portat
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 23:28
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

A shto e intelektualnost (intelektualiziranje) ? Isto shto i inteligencija? Razlichno?


Мујо го пречекувал Хасо  на железничка станица...
другар му е ....нели....
се дотерал со одело да изгледа интелектуално ....
ете ти го Хасо излегол од возот се држел за глава која му била цела крвава...
- Ауууууу, што ти е бе Хасо што си раскрвавен вака??
-Ќути не ме прашувај, како се потрефи баш на моето седиште во купе на ниво на главата една наа нааааааа шајка.....и како идел возот чуфф,чуффф тоа главата бааам баааам на шајката!!!
-Добро бре Хасо , па не ти текна да се замениш со некој понизок или повисок што немаше да му пречи шајката??
-ЕЕЕ, како не ми текна па јас сум интелегентен бре што ти е.....ама на жалост немаше никој во купето за да се сменам!!!плазење
плазење
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 23:47
Не е интелегенција да ископираш некој текст од нет и да го вметнеш тука. Не е интелегенција да напишеш некоја финта што ти ја имаат кажано, на кое што имаш "наседнато".

И се мене ми се гледа дека многу неинтелегентни коментари се изнапишаа во темава, не заради тоа што во коментарите немаше слаткоречивост, туку затоа што крајната цела или ја нема, или не е издржана.

А цело време си се мислам, оти цимерот спремаше еден испит за месец дена. изненадување
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 00:22
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:

Па знам , но малку се издаде . “ делувам глупаво “ , тоа “ глупаво “ си
го прифатил бидејки го примени во својот опис , како нешто што постои ,
но не и интелигенцијата , што е противречно .

Бидејќи го знам поводот за отварање на темата , сега јас знам малку и
повеќе за него , за мотивот .
@eptendosadno1Поводот за отварање на темата е најверојатно досадата тој ден...Мотвиот е дискусијата помеѓу мене и еден другар кадешто се расправавме за тоа ‘Што е интелигенција?‘ , и баравме анализи на повеќе термини поврзани со прашањето . . .Незнам ти што си слушнал . . . трепкање
   


Јас не го спомнав ни поводот ни мотивот , незнам зашто ми објаснуваш - МИ ОДГОВАРАШ ?   


Чисто !!!



Не , само ме интересира што ти си прочитал меѓу редови . . .
Бидејќи рече дека знаеш . . .
Чисто да видам како изгледаат моите зборови низ туѓа перцепција . . .
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 01:06
Во контекст на предходните коментари, еве што кажува Вики за:

Особини на луѓе со низок степен на емоционалната интелегенција

Лица со низок коефициент на емоционална интелегенција обично не преземаат одговорност за сопствените чувства, туку вината ја префрлаат на други (“Ти си виновен затоа што сум тажна”, “Ти си причина за мојата неволја”), ретко се во состојба да кажат зошто се чувствуваат онака како што се чувствуваат , склони се кон критикување и наредување. Таквите личности не зборуваат за сопствените чувства, склони се кон потиснување на емоциите, што по одредено време може да резултира со бес, бурна реакција за ситници, избегнуваат емоционална блискост, не водат сметка за чувствата на другите луѓе, несигурни се, тешко признаваат грешки, ретко се извинуваат, склони се кон деструктивни мисли кои доведуваат до развој на негативна и незгодна емоционална состојба, не прифаќаат одговорност за сопствените постапки. Тие личности се склони кон тоа да се прикажуваат како вечни жртви, претерано се песимисти или оптимисти, склони се кон откажување на првата препрека, ригидни се и крути.


Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 10:23
Значи постојат интелигентни и емоционално интелигентну личности!
 
Оние интелигентните се здобиле со факултетски дипломи,па дури и со академски титули ,но не секој од нив успеал во животот.
Наспроти нив има други поединци кои со тешкотии стекнале образование ,но се далеку поуспешни од претходно посочените.

Заклучокот би бил дека оние прво посочените успеале да ги развијат своите когнитивни сознанија ,но во шивотот тоа се покажало како недоволно за да бидат успешни личности.....додека пак онаа друга група или емоционално интелигентните неможат да се пофалат со развиени сознајни способности ,но сепак многу повеќе просперирале и успеале во животот.

Како да препознае емоционално интелигентна личност?
 
1. Личноста мора да умее да ги препознае сопствените  емоции

2.Личноста треба  да умее да управува со сопствените емоции

3.Да поседува умешност за самомотивирање

4.Умешност за одржување на меѓусебни односи

5.Препознавање на туѓите емоции

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 10:39
@renatax добар е постот , освен еден дел , кој е смешен малку...

‘Оние интелигентните се здобиле со факултетски дипломи,па дури и со академски титули ,но не секој од нив успеал во животот.‘

??? глупчо -Im dazed...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 10:47
Originally posted by Џо Џо напиша:

@renatax добар е постот , освен еден дел , кој е смешен малку...

‘Оние интелигентните се здобиле со факултетски дипломи,па дури и со академски титули ,но не секој од нив успеал во животот.‘

??? глупчо -Im dazed...


Тие се несомнено интелигентни личности да,но тој вид на интелигенција најверојатно не бил доволен за практичен успех во животот и не само на професионален план.намигнување
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 11:11
Аха...сакаше да дискутираме за особина под број 4.одржување на меѓусебни односи ,така?голема%20насмевка

Ок ,тоа е вештина со која се разбираат туѓите емоции и способност човекот да го подготвува за јавни занимања,раководење итн.
Поединците кои ја усовршуваат ваквата способност успеваат во се што подразбира успешна соработка со другите.
Едноставно тие во друштвото се ѕвезди.плазење
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 11:13
ccc. nekoi luge se' sveduvaat na brojki...
Sega me zamisli... hmmm pod 4, a?

A nie da izmislime tocka 6?

Изменето од Marko Polo 1 - 12.Јуни.2010 во 11:16
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 11:16
Не ,не  не си ти  бројкаголема%20насмевкапак се обидуваш да спиш две теми во една.намигнување

Ова беше дискусија за особина на  на емоционална интелигенција означена  под број 4.плазење
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 11:33
Страв ми е да се уфрлам . . . да не заборавам на доручекот хи,%20хи...плазење
Интелигенција генерално - бараме дефиниција...или интелигентни дискутанти...голема%20насмевкаплазење
Да кажеме дека интелигенцијата е способност за совладување животни препреки и цели . Би се зголемувала со поминување на истите препреки , или на некои нови . . . ?

Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 11:40
Dzo, toa ti e kao trka na 5000 m so prepreki...
So sekoj pominat cekor, znaes vekje kade se preprekite, pouspesno gi sovladuvas, ama snemuva kondicija, a bogami i trkata se blizi kon krajot...
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 11:55
Откако ке ги совладаш тие 5000м со препреки идеш на следно ниво.
. И немој крај Марко.Маратон е на реднамигнување
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.