IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонизам versus Бугаризам, историско филозовски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонизам versus Бугаризам, историско филозовски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 22>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 18:20
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

[QUOTE=чоли]

Јас со никого неводам спор, туку коментирам.

Како и да е го прочитав неговото интервју, а човекот не би можел да биде покоректен и да сака.

Дали го разбра за што зборува?! Ако не си го разбрал тогаш дефинитвно си калсичен пример за калапуван производ на бугарскиот образовен систем.



Бе разбрав го што сака да каже баj Крсто Манчев... Ми разбром го... има си чоекот своjа гледна точка.. Еми има си jа ... ишто од ова?



Секој човек си има своја гледна точка, ама неговата гледна точка е најблиска до вистината.

Дали некој ќе може да ја сфати и голтне вистината тоа е друга работа.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 19:17
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Секој човек си има своја гледна точка, ама неговата гледна точка е најблиска до вистината.


И како го определи? Кое е вистина и ко не е ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 22:41
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Што има да се полемизира?
За шрифтот, правописни грешки, стил на писање или тешкотиj во детството на авторот?
Од полно одрекување до признавање на едно од десет е значаен напредок, сепак, сум доволен.


Кој одрекува дека имало Македонци во 1946 , народ со своја држава , јазик , писмо , институции ?

Дали ти можеш да го прифатиш фактот дека има Македонци , а со самото тоа и населението од Пиринска , без своја согласност , стануваат по автоматизам Македонци како етнос , составен дел на Македонската нација , култура, , јазик и сл. ?


Изменето од eptendosadno - 11.Февруари.2010 во 22:42
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 09:01
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Кој одрекува дека имало Македонци во 1946 , народ со своја држава , јазик , писмо , институции ?

Дали ти можеш да го прифатиш фактот дека има Македонци , а со самото тоа и населението од Пиринска , без своја согласност , стануваат по автоматизам Македонци како етнос , составен дел на Македонската нација , култура, , јазик и сл. ?

Е па и аз сум македонец* ! Ама нешто не ви се аресва дека во Македониа имало македонци со бугарско самосазнание! И во Бугариа сме повеке македонците от тиа во денешна Македониа! За тоа бидете по внимателни со епитетите!

*(предавник, одроден,потатарчен и т.н)
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 09:14
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Кој одрекува дека имало Македонци во 1946 , народ со своја држава , јазик , писмо , институции ?

Дали ти можеш да го прифатиш фактот дека има Македонци , а со самото тоа и населението од Пиринска , без своја согласност , стануваат по автоматизам Македонци како етнос , составен дел на Македонската нација , култура, , јазик и сл. ?

Е па и аз сум македонец* ! Ама нешто не ви се аресва дека во Македониа имало македонци со бугарско самосазнание! И во Бугариа сме повеке македонците от тиа во денешна Македониа! За тоа бидете по внимателни со епитетите!

*(предавник, одроден,потатарчен и т.н)


Зарем нема вистина во тие епитети?!

Изменето од Platenik - 12.Февруари.2010 во 09:15
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 09:50
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Е па и аз сум македонец* ! Ама нешто не ви се аресва дека во Македониа имало македонци со бугарско самосазнание! И во Бугариа сме повеке македонците от тиа во денешна Македониа! За тоа бидете по внимателни со епитетите!

*(предавник, одроден,потатарчен и т.н)


Зарем нема вистина во тие епитети?![/QUOTE]

Е па истото важи и за вас от наша гледна точка! Само дето ние сме повеке на броj от вас!
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 10:47
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:


Е па и аз сум македонец* ! Ама нешто не ви се аресва дека во Македониа имало македонци со бугарско самосазнание! И во Бугариа сме повеке македонците от тиа во денешна Македониа! За тоа бидете по внимателни со епитетите!

*(предавник, одроден,потатарчен и т.н)


Зарем нема вистина во тие епитети?!


Е па истото важи и за вас от наша гледна точка! Само дето ние сме повеке на броj от вас!



Само името ви е туркомонголско, незборувате тур(к)ски, а тоа само по себе значи дека или не сте Бугари, туки сте станале Бугари или пак ви станала мрска бугарската култура, па сте ја прифатиле македонската.

Ако сте станале Бугари, значи епитетите се посоодветни и поприменливе во вашиот случај.

Изменето од Platenik - 12.Февруари.2010 во 10:49
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 10:54
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Е па и аз сум македонец* !


Јас одамна ви велам дека вие сите сте Македонци, ама за жал политички бугаризирани.

Кога веќе го носите бугарското име тогаш мора да ве поситиветуваме со тие кои ви го наметнале тоа име. Азиските Бугари, ма какви и да биле.

Изменето од Platenik - 12.Февруари.2010 во 10:55
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 11:54
Ние немаме проблем со бугарското име- ти имаш некакви тежки проблеми и претенции!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 12:07
сега за сега немаме

ме е страв обаче - некоj ден от Татарстан да не побарат менуване на името
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 12:21
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Ние немаме проблем со бугарското име- ти имаш некакви тежки проблеми и претенции!


Никаква претенциозност, сакам само разјаснување, ништо друго.

Бугарското име е туркомонголско, согласно тоа тој што го носи името може да биде

- Бугарин со туркомонголско етничко потекло или
- Бугари по убедување, односно политички бугаризиран.

Епитетите се однесуваат на овие вторите, а се си мислам дека си баш еден од тие.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 12:25
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

сега за сега немамеме е страв обаче - некоj ден от Татарстан да не побарат менуване на името


Сгурно еден ден тие ќе си го вратат назад своето етничко име. Тогаш што ќе правите вие?! Ќе им забраните да го користат?

По некоја случајност занам дека тие ве сметаат за нивни браќа. Крвта вода нестанува, нели?!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 12:26
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Никаква претенциозност, сакам само разјаснување, ништо друго.

Бугарското име е туркомонголско, согласно тоа тој што го носи името може да биде

- Бугарин со туркомонголско етничко потекло или
- Бугари по убедување, односно политички бугаризиран.

Епитетите се однесуваат на овие вторите, а се си мислам дека си баш еден од тие.


Убаво е дека се наjде некоj да ми каже каков сум штото имав некои дилеми !

Да бе- во Татарстан има ли петрол????
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 12:48
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Никаква претенциозност, сакам само разјаснување, ништо друго.

Бугарското име е туркомонголско, согласно тоа тој што го носи името може да биде

1 Бугарин со туркомонголско етничко потекло или
2 Бугари по убедување, односно политички бугаризиран.

Епитетите се однесуваат на овие вторите, а се си мислам дека си баш еден од тие.


Убаво е дека се наjде некоj да ми каже каков сум штото имав некои дилеми !

Да бе- во Татарстан има ли петрол????



Неразбрав само на која опција и припаѓаш, 1 или 2?
Сега кога ти се расчистија дилемите ќе ти биде полесно да одговориш.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.