IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОВИК КОН ПОКАЈАНИЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОВИК КОН ПОКАЈАНИЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 12:21
poslednive nekolku posta ic ne mi licat kako povik na pokajanie tuku hushkanje protiv onie so poinakva vera. Ce go jade nekoj banot izglea
Кон врв
Секташ. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2008
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Секташ. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 13:04
Па зарем Христос не им ги преврти тезгите на трговците во храмот и не се ли наљути што наместо храм на молитва тие го претворија во разбојничко дувло.Истиот пример важи и за вас православните кој ги претворивте црквите во бит пазар,уште да поцнете и цигари и алкохол да продавате во нив.Се надевам дека барем ќе имаат бандероли и нема да биде робата од кај бајруш.Дај те молам да не се правиме слепи пред очи,сите знаеме што прават православните попови.Јас лично познавам неколку кој пушат,пијат како скинати и зборат за жени како и секој друг неверник.Во последно време модерно е во црквите да се отвараат ресторанчиња како фуфо што отвара пицерии по бензинските на мак петрол.Ако и за ова не знаеш значи ти ниси одавде.
......тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 13:08
Секташот не мисли, туку ја опишува православната реалност во однос на верата во Христос малце на подиректен начин и затоа веројатно поедини членови од форумов се чуствуваат непријатно.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 13:12
А кој тоа вели дека Православниот Молитвен Дом е претворен во продавница? Си влегол некогаш во Храм за да видиш дали во молитвениот дел од објектот има продавница?
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 13:18
Секташ. ти поставив прашање...
Кон врв
Секташ. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2008
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Секташ. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 13:34
Православие,јас 30 години припаѓав на таа деноминација и не ми кажувај што се има во православната црква.Јас сум бил многу ревносен православец.Како Савле пред да стане Павле.Му благодарам на Бог што ме просветли да можам да трезвено да размислам и да почнам да ја читам библијата и да видам дека во православието нема ни Х од христијанство.Забегани сте до таа мера што више нема назад.Кога ке се промовира некоја лага и послем нема назад таа само се продлабочува и нема крај на тоа.Затоа православната црква се има убутано и се изедначува со националноста што би требало да нема врска.Или пак со власта се уортачува.Каде што Христос јасно ги раздвоил
световните од духовните работи,со одговорот за паричката.Дајте му го на царот царевото а на Бога Божјото.
......тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 14:08
Originally posted by Секташ. Секташ. напиша:

Православие,јас 30 години припаѓав на таа деноминација и не ми кажувај што се има во православната црква.Јас сум бил многу ревносен православец.Како Савле пред да стане Павле.Му благодарам на Бог што ме просветли да можам да трезвено да размислам и да почнам да ја читам библијата и да видам дека во православието нема ни Х од христијанство.Забегани сте до таа мера што више нема назад.Кога ке се промовира некоја лага и послем нема назад таа само се продлабочува и нема крај на тоа.Затоа православната црква се има убутано и се изедначува со националноста што би требало да нема врска.Или пак со власта се уортачува.Каде што Христос јасно ги раздвоил
световните од духовните работи,со одговорот за паричката.Дајте му го на царот царевото а на Бога Божјото.
Епа верувај ми дека со тоа што си излегол од таму, ти суштински си го напуштил Христијанството. Сега ќе ти кажам зошто. Затоа што Христијанинот НЕ БЕГА од проблемите, туку СЕ СООЧУВА со нив и ГИ РЕШАВА. Ако си бил со намера вистински да го ЗАЖИВЕЕШ Христијанството, си требал да останеш таму и да дејствуваш таму, а не да бегаш во некоја друга Заедница, една од многуте, која вели дека го држи вистинското Христијанство, исто како што велат и останатите Протестантски Заедници.
 
За да ти доближам што сакам да кажам, замисли си дека (ТЕ МОЛАМ НЕМОЈ ДА ГО СФАТИШ ОВА ПОГРЕШНО, НИШТО ЛИЧНО НЕМА ВО ОВА ШТО ЌЕ ГО ИЗНЕСАМ. ОДНАПРЕД СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА ГРУБИТЕ ЗБОРОВИ.) твојата мајка е ороспија. Ти ова не си го знаел триесет години, но таа ти била тебе МАЈКА. Таа ти била утеха, при неа си го наоѓал својот мир, кога ти била потребна храна, си ја имал од неа, и рака на срце со самото тоа што си жив и здрав до сега, тоа значи дека не те хранела со отрови. Арно ама си чул дека твојата мајка е ороспија и... што сега?? Нормално е дека не си можел од прва да веруваш... и дури си им се спротивставувал на сите кои го велеле тоа и кои ти се подсмевале. Не ти било удобно ама... се испоставило дека тоа е точно. Што би направил? Дали би и’ отишол и би ја изнапцул, дали би ја извреѓал, дали би и’ кажал едночудо погрдни зборови и би расчистил со неа засекогаш? Или знаејќи го тој факт, би нашол начин да и’ се приближиш како личност на личност и со љубов и со фино би ја критикувал, поправал, поучувал, би и’ ги предочил последиците и штетните исходи за неа и за оние кои ја опкружуваат и кои се во постојана комуникација со неа, за да би го напуштила тој пат за свое добро и за доброто на сите други... Нормално е дека е тешко да се направи таков подвиг, таа тоа го правела, на пример, 30 години, и тоа е вкоренето во неа, и тешко се искоренува, но Апостолот Павле не’ поучи велејќи дека НАШИОТ ТРУД ВО ГОСПОД НЕ Е ЗАЛУДЕН. Па знаејќи ја својата немоќ, а имајќи ја на ум Божјата Семоќ, како брза помошничка, нели би се вложил целосно себеси во тој проект да ја оттргнеш својата мајка - ороспија од нејзиниот грешен пат, зашто и за неа Господ Исус Христос страдаше на Крстот и покажа љубов... Ако Тој ја љуби, тогаш е во ред и ти да ја љубиш, а не да ја маркираш и да заминеш од твојата мајка, да ја напуштиш засекогаш. Зашто денес многу жени има кои претендираат да ти бидат мајки, но САМО ЕДНА може и треба вистински да ти биде тоа.
 
Се надевам дека од збор до збор (буквално, сфати ме, од збор до збор) ме разбра правилно.
 
Биди сигурен дека и еден Ивица Тодоров (не верувам дека не си чул за него), кој е поСветоПисменски наклонет, што лично сметам дека е сосема во ред, (и јас сум поСветоПисменски наклонет), многу убаво знае за некои од состојбите во нашата Црква. Тоје возрасен човек и многу убаво знае кои се тоа нешта кои треба да се сменат, зашто и него, како Православен Христијанин и Презвитер го тиштат, го мачат, но тој не си замина од Православната Црква. Тој ја познава историјата на Православието, ја познава историјата на Црквата од првите три века од нашата ера. Имајќи ги тие сознанија, тој НЕ ЈА НАПУШТИ Црквата, зашто таа многу “скршнала“ од “правиот пат“. И не само што не ја напушти, туку И дејствува И поттикнува на дејствување од страна на другите браќа и сестри од Црквата за некои нешта кои ОБЈЕКТИВНО треба да се сменат - навистина да бидат сменети. Брат Ивица ми е еден вистински пример на вистински Христијанин: живо и активно дејствување.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 14:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Miki_P, najdobroto pobivanje na moite zborovi bi bilo da mi pokazhesh nekoja ikona kade sto Isus e prikazhan sprotivno od onoa sto go velam jas.

Dodeka ne go storish toa, ostanuva moeto mislenje za onoa sto go rekov prethodno, bidejki site likovni ekspresii se refleksija na duhovnata sostojba na onie koi gi sozdavaat.

Hristijanskata teologija se bazira na dogmata za chovekoviot grev i kaznata, a poradi toa i makite sto toj so pravo gi tegne vo ovoj materijalen zhivot - beda, taga i mizerija. Zatoa i postoi toj vechen teoloshki povik kon pokajanie, kako sto vprochem i glasi ovaa tema otvorena tokmu so toj naslov - Povik kon pokajanie.

Zatoa ne me obvinuvaj mene, tuku teolozite koi gi napravija lugjeto da se chuvstvuvaat taka bedno. Isus beshe tokmu sprotivnoto od seto toa! Toj beshe poln so energija, vibranten, zhiv sto ne mozhe pozhiv da bide! Postojano vo dvizhenje, postojano vo direktni kontakti so lugjeto, postojano pomagajki i propovedajki za negoviot Otec koj ke go dari i posledniot chovek na zemjava kako sto go dari i nego dokolku poveruva vo negovite zborovi. Poradi toa beshe vistinski magnet za site okolu nego. Pozitivnata energijata ednostavno se izlivashe bez nikakvi granici kon site onie sto samo ke go poglednea duri i bez da go slushnat negoviot glas i bez da go dopirnat.

Takviot Isus ne beshe tazhen i bezzhivoten kako sto e prikazhuvan na slikite, tuku neshto sosem sprotivno. Naslikanoto ne e Isus, tuku onie koi go slikale.

A toa e tokmu onoa sto sakav da go kazham so mojot komentar. Zhal mi e ako se pochuvstvuva lichno pogoden od moite zborovi bidejki sigurno ne sakam takvo neshto, no kako Isusov pochituvach go kazhav tokmu onoa sto go mislam.




Mesi: Те поздравувам со прекрасниот лик на Спасителот и Господ, Христос.

Изменето од Miki_P - 14.Декември.2008 во 15:19
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 14:42
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:





Mesi: Те поздравувам со прекрасниот лик на Спасителот и Господ, Христос.




„А КОГА ЌЕ ДОЈДЕ СОВРШЕНОТО, ТОГАШ ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДЕЛУМНОТО.“
(1 Коринтјаните 13:10)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 17:41
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

poslednive nekolku posta ic ne mi licat kako povik na pokajanie tuku hushkanje protiv onie so poinakva vera. Ce go jade nekoj banot izglea




I bi taka.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 20:36
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:



Mesi: Те поздравувам со прекрасниот лик на Спасителот и Господ, Христос.


Ti blagodaram brate sto mi podaruvash slika od mojot omilen prosvetitel.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 21:40

Каква убавина!!! Знаев дека ќе се израдуваш!

Поздрав.
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 23:12
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Секташот не мисли, туку ја опишува православната реалност во однос на верата во Христос малце на подиректен начин и затоа веројатно поедини членови од форумов се чуствуваат непријатно.


Za zal, ima nekoi vistini vo tie zborovi i Pravoslavnite vernici toa dobro go znaat.

Ama znaes li sto pisuva vo Rimjanite 14:12. "I taka , sekoj od nas ke odgovara pred Boga za sebe."
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 23:13
Originally posted by Секташ. Секташ. напиша:

Па зарем Христос не им ги преврти тезгите на трговците во храмот и не се ли наљути што наместо храм на молитва тие го претворија во разбојничко дувло.Истиот пример важи и за вас православните кој ги претворивте црквите во бит пазар,уште да поцнете и цигари и алкохол да продавате во нив.Се надевам дека барем ќе имаат бандероли и нема да биде робата од кај бајруш.Дај те молам да не се правиме слепи пред очи,сите знаеме што прават православните попови.Јас лично познавам неколку кој пушат,пијат како скинати и зборат за жени како и секој друг неверник.Во последно време модерно е во црквите да се отвараат ресторанчиња како фуфо што отвара пицерии по бензинските на мак петрол.Ако и за ова не знаеш значи ти ниси одавде.


Mislev za ovoj post.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.