IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Форум & реалност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Форум & реалност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 53>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 04:04
Не грешиш...
Така и ја поставив темата...
Има ли тука спојка... знак за еднаквост...
Или само маски...збунетост
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 17:47
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

koga forumot bi imal vrska so realnosta...
mnogu malku ke ima forumdziii.....

 
bash taka, bolje 5 dobri prijatela, nego 1000 poznanika
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:48
premnog JAS vo sekoj nik,bez nikogo da navredam oti vo sekoj slucaj i treba da se znae koj e koj.Taze sum po ovie raboti no vo ovie 6 meseci ko tuka sto me i navredile i povredile nikade ne se slucilo*.Pa spored mene se ova e edna instant verzija na zivotot vo koja sekoj eden i si dozvoluva da bide pogolem glusec i od mausot sto mu e vo raka bez pritoa da i podrazmisli deka i od drugata strana ima licnost.
* Ne mislam za tuka na forumot no na net
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 21:28
Mnogu poznanici so koi postojano se sretnuvam vo raelniov zivot ne znaat ni polovina od toa sto moze da go zaklucat nekoi za mene od ovde na forumov...edinstveno sto podobro znaat e samo mojot fizicki izgled
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 20:39
на форумов...хмм,барем јас сум ваков како и овде - не се обидувам на никаков начин да создадам некоја “херојска слика“ за мене. едноставно,мерак ми е да си кажам што ми лежи на душата,успут правам муабет со други членови...кратко кажано,квалитетно утепано време (кое често е продуктивно-дознавам нови работи што не сум ги знаел претходно).

што се однесува “луѓето позади аватарот“, досега имам запознаено неколку членови од овде (на една собиранка пред околу година дена). и излезе дека сите се токму како што ги замислував (судејќи по постовите овде).

е сега,мешањето на виртуелниот живот со оној реалниот е доста лошо. баш имаше таква “дешавка“ пред неколку месеци (каде што бев инволвиран и јас) каде што обична заебанција од форум е сфатена доста реално. блупреер и моира мислам дека знаат за што зборувам.
мене не ми е толку битна самата “дешавка“,колку што ми е битно (т.е.ми беше битно) колку ми се смени мислењето за еден член (кој го сметав за блиско форумско пријателче). секако,се смени на негативно. или пак,цело време било така само јас не сум знаел. добро,не е ни битно веќе...голема%20насмевка
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 01:31
tochno e deka forumite se ubistvena mashina-na forum mozete da se iznasmeete kako nikogash desega-na forum mozete da prochitate nesho od nekogo tolku slatko sho duri ima luge sho u zivot ne im se obratile taka-na forum moze da se iznervirate poveke i od vo zivo-na forum mozete da nauchite da igrate pokvareno-na forum moze da stanete legenda-na forum moze da se zapoznaete so drugarot na vashiot zivot-na forum moze da se upoznaete so ljubovta od vash*te sonovi pa da vidite deka e zenet ili mazena-znachi ironija ima na foeum, duri znam i za raspadnati brakovi od forum i toa odavna, ali zavisi kao ke go svatite seto toa i najvazno koja e namerata od start za sho ste ovdeka...tuka e fintata...:)
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 10:57
Originally posted by fragola fragola напиша:

Mnogu poznanici so koi postojano se sretnuvam vo raelniov zivot ne znaat ni polovina od toa sto moze da go zaklucat nekoi za mene od ovde na forumov...edinstveno sto podobro znaat e samo mojot fizicki izgled


e bash ova sakav da go kazam...koga ke pocnam da se raspravam so moite doma za nekoi raboti i ke im recam iako me gledaat sekoj den 30 godini ni najmalku ne me doznale shto coek sum,tatko mi ke mi rece:aj ne mi filozofiraj Konstantine filozofu......shto bi se reklo ne me razbrale i ne go pocituvaat moeto mislenje ni najmalku,za niv samo filozofiram i nishto poveke....
znaci realnosta vo najgolem broj slucai go prikriva nashiot karakter.....znaci realnosta e tuka,no ti vo nea ne mozesh da se pronajdesh i da go kazesh ona shto ti lezi na srce...ti ke si kazesh se no ne si islushan a kamo li razbran.....shto bi se reklo si osamen,a drushtvo ti pravat samo tvoite misli koi si gi cuvash samo vo glavata i ne gi kazuvash nikomu,oti nikoj ne te slusha ili pak nemash hrabrost da gi kazesh....
zatoa mislam deka najgolem broj od clenovite shto se na forumov se obiduvaat taa neispolneta praznina koja ja cuvstvuvaat vo realnosta da ja ispolnat barem malku preku forum,zatoa shto spored mene forumov e eden dnevnik na misli i cuvstva,edno mesto vo koe se mozesh da si kazesh i da si napishesh,mesto vo koe sekoj moze da si najde sogovornik za se shto mu lezi na srce.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:22
Originally posted by anastea anastea напиша:

Значи, секој зад својата маска...збунетост
Пред да седнеш на компјутер, монтираш форумски имиџ и почнуваш...
Влегуваш во земјата на чудата...
А ти си Алиса...
И се е можно...збунетост
 
eve jas ke ti odgovoram na istoto prashanje, povtorno...ednashka odgov oriv dosta sarkastichno(ako se sekavash na postot so elektronskoto alter ego)...ovoj pat seriozno, i direktno...daklem:
 
se raboti za poseben talent(vrsta na toj, sho go poseduvaat kreativcite-tuka spagaat Umetnici-muzichari-glumci-teatralni karakteri), zaednichno nesho sho gi karakterizira e imaginarniot svet ili podrgupa takonazvana "dreamers", fakt e deka sekoj nemoze toa, megutoa i sekoj nemoze nasproti toa da e na zemja sekogash i za se...ostanuva mislenjeto za vkusovite-kakov tip na chovek vi se dopaga poveke-a za vkusovite nema da se raspravame...
 
pak ke kazam...za mene se sho e pod kategorija ekranizacija, e nerealno i sluzi za zabava, ili eden ogromen teatar, na izmilseni karakteri koi si go neguvaat svoeto elektronsko alter ego...
 
vo zivo nema shansa da bidat isti, posho postojat poveke dadeni realni situacii preku koi sho se gleda intelegencijata-kako faktor na prilagoduvanje i analogno na toa, ne bi bila nikogash ista reakcijata vo zivo za odredena tema, kako sho e ovdeka na vir.forumijada idividi...:)
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:29
direkten dokaz:
 
pojava na negativni tendencii
 
primer za toa kao negativen iako ima i pozitivni, se pojavite na eden chovek so poveke juzeri...nekoi se do tolku veshti, sho nema shansa da gi otkriesh nikad...megutoa toa e veke druga tema koja sho medicinata ja ima tretirano kako takva pojava...
 
toa e toa...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 16:19
Well..., кога зборуваш за посебен талент кај уметничките души за имагинација и фантазија, повеќето се сосема способни својата фантазија да ја канализираат во секојдневието, така да не им е некоја посебна потреба тоа да го докажуваат на форум... освен ако не се работи за пропаднати инвестиции од уметници...намигнување Нивната моќ за фантазирање се чита во постовите, начинот на изразување на своите мисли... Точно, секој не го може тоа...
Од друга страна, карактерната црта на срамежливост, повлеченост, претпазливост, морални предрасуди, некреативност, лицемерие... спречува многу луѓе во реалноста да ги изразат своите фантазии, па го користат форумот како место за ослободување на своите скриени желби и фантазии... или како еден вид “таен“ дневник...
Зошто мислиш дека “во живо нема шанси да бидат исти“?..збунетост
И зошто, во реалноста, не би била никогаш иста реакцијата на одредена тема, како што е тука, на форум?..збунетост
Што во реалноста мене би ме спречило да си го кажам својот став на пример за абортусот, религијата, хомосексуалноста, политиката... и други теми за кои овде слободно се изразувам?..збунетост
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 16:55
Tie sto me videle znaat deka ne sum ni mrsul da frlis na mene, ama zatoa ovde sum obilno izbacuvan i isplukan. Djiiihaa...konjce...djiha, djiha, djiha...
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 22:06
Originally posted by anastea anastea напиша:

Well..., кога зборуваш за посебен талент кај уметничките души за имагинација и фантазија, повеќето се сосема способни својата фантазија да ја канализираат во секојдневието, така да не им е некоја посебна потреба тоа да го докажуваат на форум... освен ако не се работи за пропаднати инвестиции од уметници...намигнување Нивната моќ за фантазирање се чита во постовите, начинот на изразување на своите мисли... Точно, секој не го може тоа...
Од друга страна, карактерната црта на срамежливост, повлеченост, претпазливост, морални предрасуди, некреативност, лицемерие... спречува многу луѓе во реалноста да ги изразат своите фантазии, па го користат форумот како место за ослободување на своите скриени желби и фантазии... или како еден вид “таен“ дневник...
Зошто мислиш дека “во живо нема шанси да бидат исти“?..збунетост
И зошто, во реалноста, не би била никогаш иста реакцијата на одредена тема, како што е тука, на форум?..збунетост
Што во реалноста мене би ме спречило да си го кажам својот став на пример за абортусот, религијата, хомосексуалноста, политиката... и други теми за кои овде слободно се изразувам?..збунетост
 
zatoa sho, umetnicite po definicija se transfomiraat koa ke se digne zavezata, toa e magija...stoish pred narod i ti se diga adrenalin...neznam kao da ti objasnam...sostojbata i filingot ne e ist koa glumish i koa si vo realnost...prashaj nekoj muzichar ili glumec direktno oni ke ti objasnat kakva e transformacijataтрепкање
 
u realnosta, chovekot treba da e koncizen, da bira sho zabori i pred kogo, ne da shljapa svashta kao na predstava...tuka e razlikata za mene, zasho nemozesh taka bash da idesh po ulica i da pljukash sve zivo sho ke ti nadojde, ke te ispratat so zuto kombe odma, ili ke odskoknesh od sredinata i toa ke bide propast, zasho drugite ziveat vo drug svet a se shho e preterano nechini pa duri i intelegencijata...zatoa vikam deka ovdeka na bina...nema prechki...ustvari ima, ako planirash da se zenish na forum ili na chat...pak ke kazam zavisi za sho si dojden tukaплазење
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 00:58
Некако се се сведува на тоа зошто е некој на форум....
А да се направи тема...
Зошто сум на форум...збунетостзбунетост
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 13:29
Во последно време многу повеќе читам постови од форумов, на разни теми, отколку што пишувам. Баш ме заинтересира што всушност е тоа што ги влече луѓево на форум.
Можно ли е некој кога одделува толку време за да биде на форум и да учествува во разни теми да не ги меша форумот со реалноста?

Гледам многумина имаат по неколку никови, па сами си кажуваат и сами себе си аплаудираат, се величат, се воодушевуваат на самите себе. Двојни личности..??!!!

Некои обожаваат да се караат со некого, со било кој, за било што.
Некои се нешто им фали, се се жалат за нешто, да не речам плачи п**ки.
На некои модераторите им се опсесија, па се натпреваруваат со нив.
Некои им се улизуваат (да не речам упикуваат)....

На некои им е досадно... па бараат забава...
Некои се осамени... па бараат друштво... и во ситните ноќни часови...
или рано рано....

Некои си ја отвараат душата...
Некои провоцираат... (тука не ги сметам модераторите со нови никови-тоа им е работа, нели...)
Некои се толку "навлечени" на форумот што тоа им е многу важно- им станува дел од секојдневие... па и многу емотивно ги доживуваат некои работи..
Некои се нервираат..
Некои се смеат...
Некои се чудат како стигнале до толкава бројка на постови... а никогаш  не помислиле дека тоа ќе се случи...

Некои јавно си изразуват љубов...
Некои ја бараат љубовта.. или барем се обидуваат да најдат сродна душа....

....и да застанам тука....

Па зарем се ова што го набројав не се случува и во реалниот живот...???збунетостзбунетост
И форумскиот "живот" ќе да е  реалност.. која како сака нека ја гледа...ама реалност...



Изменето од којсумјас - 17.Септември.2008 во 13:31
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.