IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 25>
Автор
Порака
wictorya Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај wictorya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 02:43
Originally posted by wictorya wictorya напиша:

Покрај тоа, внимавај никогаш да не ја проценуваш својата духовна состојба врз основа на количината на своето подвизување, бројот на чворовите на бројаницата, бројот на метании и слично на тоа. Смирено барај милост Божја и спасение за сите луѓе, и после сè, еден ќош во Рајот за себе грешниот и тоа не поради друга причина туку за да не се грижи и да не тагува Христос поради тебе, дека си во адот.

Е така! А сега ако имате некакви жалби или поплаки,доставете ги до ПЛИВА - Загреб,насетувате за каква реномирана фирма се работи нели а мене одминете ме, бидејќи јас неписмениот само ги пренесувам статиите кои што се објавени на нивната страница. А вие господа учени и високо свештеници,контајте малце што сака да се порача во овие статии,оти очигледно не сте сконтале дека Исус се родил обрежан,ама некој препишувач и ревизор на Библијата си ги вмешал прстите и тука и ве оставил кусок за една голема Божја вистина, а ви дал вишок едно погано парче на кожа.
ПАТЕМ ДОВОЛНО УМ И КВАЛИТЕТ ЗА БОРБА И ОПСТАНОК НА НЕШТО СВЕТО КАКО ШТО Е ИНСТИТУЦИЈАТА -БРАК НЕ КАЖАНО КАНЦЕЛАРИСКИ И ЦАРШИСКИ
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 02:47

wictorya, да не си му сестра на spiros? газење%20од%20смеење

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 02:54
Wictorya - не знам дали ти е јасно како функционира форумов - ама, кога праќаш одговор, тоа се прави во темата во која е напишана оригиналната порака.
Освен тоа - ако тоа што го пишуваш не е на темата во која го постираш - ќе биде избришано.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 01:44
Originally posted by deshad deshad напиша:

Веќе те удостоив. Барај на претходните страници, т.е. на една од активните теми.


Bidejki bev na odmor poveke od eden mesec i ne bev vo mozhnost redovno da go sledam forumov, ne go sretnav tvojot odgovor na moeto prashanje vo ovaa ili nekja druga tema.

Zatoa bi te zamolil da mi posochish tochno na koja tema i na koja strana si mi odgovoril ili ushte podobro postavi link za istata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 12:14
Koja e temata???

SMEE LI HRISTIJANKA DA SE OMAZI ZA MUSLIMAN???

Pa kazete bre sto mislite sto filozofirate ...

Smee da se omazi, nikoj nisto nema da i kaze oci neka vadi i sto ima tuka da se diskutira ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 12:20
Originally posted by orlov orlov напиша:

Незнам дали смее христијанка за муслиман. Но, бев сведок кога од љубов муслиманка стана христијанка и тоа овие денови, во црквата во село Лешок си ја смени верата, а вчера се регистрираа и сега се сопружници. Мојот колега е пресреќен од причина што и таа е среќна. Значи љубовта не признава вера.
 
Samo Ljubovta gi spojuva lugjeto, gi brise razlikite megju niv i im ovozmozuva da osoznaat deka site poteknuvaat od istiot izvor!  Toa ne moze da go napravi niedna postoecka religija vo svetot!
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 12:30
Kristin969, кај некои луѓе љубовта кон Бога е далеку поголема од еротската љубов меѓу кои било две индивидуи на планетава.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 12:53
Jas voopsto ne zboruvam za erotskata ljubov, odnosno za fizickata. So ogled natoa sto se sozdadeni mazot i zenata, koi se dve strani na edno celo, nitu edniot nitu drugiot ne e cel se dodeka e sam. A vistinskata bezuslovna ljubov megju maz i zena e nisto drugo, osven manifestacija na Bozjata Ljubov na Zemjata. Dokaz za toa kolku go ljubite Boga e kolku gi ljubite drugite lugje.
Zatoa velam deka samo Ljubovta ( A Bog e Ljubov) gi spojuva lugjeto. Ne gi deli na muslimani, hristijani, katolici, pravoslavni, budisti, hinduisti i ne znam sto drugo. Samo koga sme vo Ljubov NIE SME SITE ISTI, zasto poteknuvame od istiot izvor, od Ljubovta, od Boga.....
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 13:09
Originally posted by Kristin969 Kristin969 напиша:

Jas voopsto ne zboruvam za erotskata ljubov, odnosno za fizickata. So ogled natoa sto se sozdadeni mazot i zenata, koi se dve strani na edno celo, nitu edniot nitu drugiot ne e cel se dodeka e sam. A vistinskata bezuslovna ljubov megju maz i zena e nisto drugo, osven manifestacija na Bozjata Ljubov na Zemjata. Dokaz za toa kolku go ljubite Boga e kolku gi ljubite drugite lugje.



Zatoa velam deka samo Ljubovta ( A Bog e Ljubov) gi spojuva lugjeto. Ne gi deli na muslimani, hristijani, katolici, pravoslavni, budisti, hinduisti i ne znam sto drugo. Samo koga sme vo Ljubov NIE SME SITE ISTI, zasto poteknuvame od istiot izvor, od Ljubovta, od Boga.....


Vo potpolnost s slozhuvam so tebe. Bog e ljubov, lugjeto se Bozhja kreacija, ljubovta e Negov dar, religijata ne e nishto drugo osven ljubov, a teologijata e proizvod na chovekoviot um.

Onoj sto ne gi ljubi bezuslovno lugjeto ne go ljubi nitu Boga. Onoj sto ja ljubi teologijata go ljubi samo svoeto Ego i dlaboko zalutal vo iluziite na svojot um ubeden deka tokmu taka mu se priblizhuva na svojot Kreator.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 13:14

kristin969, ако не зборуваш за еротската љубов, тогаш си ја утнала темата среќа затоа што оваа тема зборува баш за таа љубов.

Безусловната љубов ние ја покажуваме, или барем треба да ја покажуваме кон сите луѓе. Додека еротската љубов ни е резервирана само кон нашиот љубовен партнер.
Не знам колку си запознаена со христијанството и исламот, но тие две вери имаат различни убедувања за многу сфери од животот, па и за бракот.
Во контекстот на темава, христијанката не би се омажила за муслиман затоа што тоа и го забранува нејзината Света Книга - Библијата. Билбијата има свои причини зошто го забранува тој брак и некои од нив веќе наведовме на оваа тема.
Тоа не значи дека доколку таа се омажи со муслиман дека гром ќе ја тресне на самата свадба, но сепак тоа е прекршување на една од Божјите заповеди чии последици христијанката ќе мора да си ги крка понатаму во животот. Од друга страна, христијаните не се послушни кон Божјите заповеди заради стравот од казната или последиците кои следат од нив, туку заради љубов кон нивниот Бог, заради тоа што тие веруваат дека тие заповеди се за нивно добро, а не за некаква си диктатура на Бог.
 
Значи уште еднаш ќе те потсетам, разграничи ги безусловната агапе љубов која се однесува за секој наш ближен, и еротската љубов која се однесува строго само кон нашиот маж/жена.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 13:27
Zalam sto pod Ljubov megju maz i zena podrazbiras samo erotska ljubov. Ljubovta e mnogu, mnogu poveke od samo spojuvanje na dve fizicki tela. Zarem nasiot partner ne treba da go smetame za nas blizen? Pa toj ni e najblizniot od site lugje!
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 13:37
Не сме на иста фрекфенција кристинче. Јас под љубов не подразбирам само еротска љубов меѓу маж и жена, туку темава на која јас и ти дискутираме подразбира таква љубов.
Никој не рече дека христијанката не треба да го љуби муслиманинот, ниту пак тој неа. Но кога збориме за нивен брак, ние, сакале или не, збориме за еротска љубов. Те молам сконцентрирај се на темава среќа
Христијаните не само што смеат, туку и заповедано им е да ги љубат сите луѓе, дури и нивните непријатели, дури и оние што ги прогонуваат, сите до еден, како што и Христос ги љубеше оние кои Му ги набија клинците на Голготскиот крст.
Но на христијаните им е забрането да стапуваат во брак со нехристијани, од причини кои нам христијаните не засегаат (дел од нив наведовме на темава)
Поздрав!
 


Изменето од EvAngelos - 17.Август.2008 во 13:39
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 19:00
Ајде едно разјаснување...
Љубовта кон луѓето е онаа општа, сечовечка, од Бога вдахновена Љубов.
Љубовта кон партнерот е истата таа + еротската љубов (не мешај тоа со сексуалност, има доста голема разлика).
Со оглед на тоа што првиот елемент треба безусловно да постои (и ние тргнуваме со претпоставка дека штом зборуваме за верник тој де факто постои), тогаш останува да дискутираме само за вториот елемент, односно еротската љубов, насочена кон еден маж, односно една жена.
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 20:52
Originally posted by Kristin969 Kristin969 напиша:


Samo Ljubovta gi spojuva lugjeto, gi brise razlikite megju niv i im ovozmozuva da osoznaat deka site poteknuvaat od istiot izvor!  Toa ne moze da go napravi niedna postoecka religija vo svetot!


БОГ е Љубов и многу повеќе од сите религии на овој свет!

Има една надеж за сите!
ИСУС ХРИСТОС
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.