IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - СРБИЈА- Патриотизам или Шовинизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СРБИЈА- Патриотизам или Шовинизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 15>
Прашање: Што мислите кое најмногу преовладува кај србите?
Одговор Гласови Статистика
14 [56,00%]
10 [40,00%]
1 [4,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 15:54
Па не ти али милата ти Булварија на чело со Божидар Димитров,Прванов и Кирилов......
како и 99% од Блгарите......
Тука ги вбројувам и одродените македонци, тие за мене не се македонци....

Изменето од Vladimir88 - 25.Февруари.2008 во 15:55
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 15:59
Originally posted by moira moira напиша:

Edni od najgolemite shovinisti na Balkanot, sekako zaedno so albancite se srbite! Najgolemiot haos koj se slucuvase i seuste se slucuva na Balkanot e plod na nivniot (nivniot se odnesuva na srpskiot i albanskiot) shovinozam. Setete se samo koj go zapali Bureto so barut!



Za da razberes dali srbite se sovinisti ili nacionalisti ti predlagam da napravis format C na sivata masa i da pocnes od pocetok.I koga ke se obezbedis so vistiniti istoriski fakti,stavot dali srbite se nacionalisti ili sovinisti ke ti bide mnogu porealen.Milosevic i komp. se borea za vistiniti celi so pogresni metodi.Toa e nivniot grev.
Informiraj se kolku imot poseduvaa srbite vo Hrvatska,a za BiH da ne zboram, pred 2-ra sv. vojna,a da napomenam deka vo tie zemji bea ogromno mnozinstvo mislam deka ti e jasno.Ista situacija e i so Kosovo denes.Kade se tie Srbi denes?? Sto e so nivnoto imovinsko pravo ??
Srbite spored tebe se sovinisti zatoa sto se borat za ona sto im pripagja nim,a Amerot e demokrata i patriota i vo vecna potera po nebeskata pravdina i samo poradi toa si dava sloboda da pali i zari po planetava zatoa sto e......Ke ti prepustam da ja dovrsis ovaa misla.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:01
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Шовинизмот е екстремен вид на национализам. Негови карактеристики се:

   1. Ширење на национална омраза
   2. Преувеличување на својата нација и потценување на другите нации и народи
   3. Пројавување на национална супериорност и исклучивост
   4. Реакционерна политика на прогонување
   >5. Истребување и угнетување на другите народи

И на што те асоцира тебе точката 5????


Македонците не се стремат кон асимилирање и уништување други народи..
Туку си го бранат своето...
Не ги ставај македонците во ист обрач со србите,бугарите, грците, и албанците


Ете тоа е шовинизам...
Kako sto gi navede samite tocki, togas bi te zamolil, da definiras, kolku od tie tocki treba da sodrzi edna persona,ili narod za da se smeta deka e toj sovinist/sovinisticki? Dali 5tata tocka e presudna?Ova go prasuvam, zosto tuka na forumov veke se prisutni prvite 3 tocki! Dali toa ne pravi nas vo Makedonija sovinisti? -Gi narekuvame Grcite Etiopjani so Africka krv(omalovazuvanje, i vozdignuvanje na Makedonstinata).


Ама не им ја негираме нацијата и не сакаме да ги асимилираме и уништиме, само викаме да не остават нас на мира.......зошто ние не сме срби, грци или бугари или пак шиптари туку сме МАКЕДОНЦИ, ти разбираш ли тоа??? Или не???Никогаш не сме искочиле со став дека Бугарите се македонци, србите се македонци, Грците се македонци...НИКОГАШ...
Ние не сакаме Бугарија да ја освоиме...не сакаме Србија да ја освоиме, не сакаме Грција да ја освоиме(иако ги мразиме ептен грците)...
Ние не викаме дека србите, грците ,бугарите , и албанците се македонци
А за историјата еве ти пример со бугарите, они викаат дека Хан Аспарух е основател на Блгарија.....
Аспарух што е, што мислиш ти???
Они тоа го тврдат....не јас

Изменето од Vladimir88 - 25.Февруари.2008 во 16:03
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:01
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Па не ти али милата ти Булварија на чело со Божидар Димитров,Прванов и Кирилов......
како и 99% од Блгарите......
Тука ги вбројувам и одродените македонци, тие за мене не се македонци....

Мила ми е България, исто како на теб ти е мила Македониja, Ама като ме и мила България и Македониja си jа тача. И нема да навреда ако не ми навредат..
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:04
Originally posted by мало дете мало дете напиша:

Цитирам:Јас не ја негирам бугарската нација, и српската нација, и албанската и грчката.....
Само си го бранам своето...(она што остана)...Ова ти е чист пример на ПАТРИОТИЗАМ


ОФФ
Тенк Ју
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:06
Ама фала на мало дете .... убава е темава само да се не изпотепаме у неjа.....
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:08
koj , nie ? .... nema sansa голема%20насмевка koga nie toa sme go pravele ? газење%20од%20смеење
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:08
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Шовинизмот е екстремен вид на национализам. Негови карактеристики се:

   1. Ширење на национална омраза
   2. Преувеличување на својата нација и потценување на другите нации и народи
   3. Пројавување на национална супериорност и исклучивост
   4. Реакционерна политика на прогонување
   >5. Истребување и угнетување на другите народи

И на што те асоцира тебе точката 5????


Македонците не се стремат кон асимилирање и уништување други народи..
Туку си го бранат своето...
Не ги ставај македонците во ист обрач со србите,бугарите, грците, и албанците


Ете тоа е шовинизам...
Kako sto gi navede samite tocki, togas bi te zamolil, da definiras, kolku od tie tocki treba da sodrzi edna persona,ili narod za da se smeta deka e toj sovinist/sovinisticki? Dali 5tata tocka e presudna?Ova go prasuvam, zosto tuka na forumov veke se prisutni prvite 3 tocki! Dali toa ne pravi nas vo Makedonija sovinisti? -Gi narekuvame Grcite Etiopjani so Africka krv(omalovazuvanje, i vozdignuvanje na Makedonstinata).


Ама не им ја негираме нацијата и не сакаме да ги асимилираме и уништиме, само викаме да не остават нас на мира.......зошто ние не сме срби, грци или бугари или пак шиптари туку сме МАКЕДОНЦИ, ти разбираш ли тоа??? Или не???Никогаш не сме искочиле со став дека Бугарите се македонци, србите се македонци, Грците се македонци...НИКОГАШ...
Ние не сакаме Бугарија да ја освоиме...не сакаме Србија да ја освоиме, не сакаме Грција да ја освоиме(иако ги мразиме ептен грците)...
Ние не викаме дека србите, грците ,бугарите , и албанците се македонци??
А за историјата еве ти пример со бугарите, они викаат дека Хан Аспарух е основател на Блгарија.....
Аспарух што е, што мислиш ти???
Они тоа го тврдат....

 -Ja sakame Egejska Makedonija
 - Gi narekuvame Grcite vo Egejska Makedonija Hristijanizirani Turci.
 -Ja sakame Pirinska Makedonija
 -Gi narekuvame Bugarite Tatari,Azijati
 -Gi sakame Mala prespa i golo Brdo
 -Gi prezirame Albancite

 Koga ke napravime suma sumarum, i nie ne sme nisto poarni od nasite sosedi..t.e boleduvame od istiot Balkanski sindrom na Sovinizam, i etno-centrizam, so razlika deka nasiot e donekade defanziven, megjutoa ima i poradikalni elementi vo nekoi slucai.
  I nie im posakuvame del od nivnite denesni drzavi...

 I koi sme nie da sudime, koj e Sovinist a koj ne e?

 Mislam deka celiot topic e besmislen, deka i samoto komentiranje e vo domenot na pokazuvanje omraza i sovinizam...
 
 Megjutoa toa e samo moe personalno mislenje...
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:13
"-Ja sakame Egejska Makedonija
- Gi narekuvame Grcite vo Egejska Makedonija Hristijanizirani Turci.
-Ja sakame Pirinska Makedonija
-Gi narekuvame Bugarite Tatari,Azijati
-Gi sakame Mala prespa i golo Brdo
-Gi prezirame Albancite

Koga ke napravime suma sumarum, i nie ne sme nisto poarni od nasite sosedi..t.e boleduvame od istiot Balkanski sindrom na Sovinizam, i etno-centrizam, so razlika deka nasiot e donekade defanziven, megjutoa ima i poradikalni elementi vo nekoi slucai.
I nie im posakuvame del od nivnite denesni drzavi...

I koi sme nie da sudime, koj e Sovinist a koj ne e?"

Фала и за това мислене..добар збор..
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:15
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

koj , nie ? .... nema sansa голема%20насмевка koga nie toa sme go pravele ? газење%20од%20смеење


Никогаш   
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:16

Пријател, ти си инает ама ќе одам до крај..........под шовинизам спаѓа негирање на НАЦИИ.. и кој негира малцинства во Егејска и Пиринска??? не мешај шовинизам со територии..
А Бугарите и Грците и Србите(на црковен план) и Албанците да ги признаат македонските малцинства можеби и нема да сакаме да си ги повратиме тие делови.......
И ние не викаме дека ЦЕЛА БУГАРИЈА,ЦЕЛА СРБИЈА ,ЦЕЛА ГРЦИЈА е Македонска територија.....
Ние викаме за тие делови што се одземени од Балканските војни......
Да ги признаат македонските малцинства во Грција и Бугарија можеби ќе немаме ние желба да си ги повратиме деловите......
Ние не викаме дека сите грци , срби, бугари , и албанци се македонци.....кога тоа си го слушнал од нас????
Ние не викаме дека Цела Бугарија и Грција и Србија се наши територии......ние викаме само за одземените делови..

А Бугарите и Грците да го признаат македонското малцинство во овие две земји можеби и нема така да гледаме на тие делови, ќе речеме дека им е убаво, дека не ги малтеритраат(чим ги признале веќе) дека не ги асимилираат, и дека нема за што да се грижиме за нив....немој да стигаш до тој степен да ги браниш грците и бугарите , (за србите знаеме дека само на црковен план не не признаваат и дека им даваат подршка на грците) кога знаеш они каква тортура вршат и ден денес врз македонците....срамота е мислам!!!!







Изменето од Vladimir88 - 25.Февруари.2008 во 16:20
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:21
Originally posted by moira moira напиша:




"Nacionalizam e ideologija koja ja postavuva NACIJATA, odnosno etnickata zaednica za osnova na covekoviot i opstestveniot zivot i koja za odrzuvanje na istiata dava prednost nad bilo koi ostanati politicki ili opstestveni principi".

Sovinizmot pretstavuva ekstremen vid na nacionalizam, primitivna, tribalisticka, ideoloska i politicka doktrina koja ja socinuvaat "misticna nacionalna istorija", ekstremno pozitivni predrasudi za vrednosta na sopstvenata nacija i negativni predrasudi kon ostanatite, osobeno sosedni nacii, povrzani so prezir i netolerancija kon niv. Sovinizmot pretstavuva krajno opasna ideologija, koga spontano ili pak so politicki manipulacii na vlasta, gi opfaka masite, i sozdava ksenofobicna klima, koja gi podgreva iracionalnite strasti nasoceni kon "neprijatelskite nacii".

Dali prepoznavate nekogo vo pod poimot Sovinizam?

Za ova pisuvav i vo drugi postovi i veke mi zdosadi da objasnuvam, no ocigledno ima nejasni raboti kaj poveketo clenovi na forumov vo vrska so poimot.



Dobro,spored ovaa definicija,iako ne gi ispolnuvam site gorenavedeni kriterijumi, jas sebesi se smetam za SOVINIST i se gordeam so toa.
Jas sum MAKEDONEC i se gordeam so toa[iako ne odam do tamu da tvrdam deka mojot pra-pra-pra-....-dedo bil najgolemiot vojskovodec na site vreminja ,bidejki neli,ako tvrdam deka sum negov potomok a pri nedostatok na relevantni istoriski fakti(kako glaven argument deka sum negov potomok da se koristi slicnosta vo fizikusot e prosto smesno) ,ispagja deka imam ekstremno pozitivni predrasudi za vrednosta na sopstvenata nacija ]
Ako se izzeme ova,site drugi pokazateli jasno i decidno mi davaat do znaenje deka sum sovinist."Sovinizmot pretstavuva..... negativni predrasudi kon ostanatite, osobeno sosedni nacii, povrzani so prezir i netolerancija kon niv."Da,toj sum.I sega sto?Sovinst sum ili ne ??
Кон врв
мало дете Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај мало дете Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:21
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Ама фала на мало дете .... убава е темава само да се не изпотепаме у неjа.....


БОГ на животните му дал канџи за да се бори, а на човекот му дал ГОВОР за да се разбери.
Поздрав...
Мало дете
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:22
Еj ти jа грешката.. цела Бугариja e се ваша териториjа. Каде и да идеш ке видиш Македонец...И он се гордее дека е от Македонско, и вика дека е Македонец и нема навреда от това..не чети вестници, ела ......
П.С. Таа е за Владе..

Изменето од ntg2003 - 25.Февруари.2008 во 16:23
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.