IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 38>
Автор
Порака
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:24
..Mavrovo...Leunovo..omileno mesto za skijanje..bidejki sega otkako Popova Sapka ja "oslobodivte" jas tamu ne sum pozelen..nekoi novi decki tamu skijaat..Lazoropole.."Makedonskiot" Severen Pol..najromanticnoto mesto u MKD...Smolarskite Vodopadi..bez zdiv..Berovo i Berovskoto ezero..zar treba nesto da se kaze?..Pelister e samo eden..za toa ne treba muabet..vo najnovo vreme gi otkriv i Galicica..Kozuv..eden mal prekrasen gol rid kaj Makedonski Brod (si bil tamu?)..
...no sepak..ne se otkazuvam po nikoja cena od edinstveniot Kopaonik..smekot na Belgrad...gostoprimlivosta na moite Saraevcani..sekogas bi setal po Stradun vo Dubrovnik..ili so traekt bi gi plovel..Brac..Vis..Krk..Brioni...da go slusam VERDI vo Postoinska Jama...da pominam od Slavonija..niz Novi Sad..Banja Luka..Maribor...
..Kazi mi kade e tuka moeto koristoljubie?..Zasto i kade?...Zatoa sto ja sakam planetava na koja ziveam...izvini me..ali..ja sum pred se covek..roden na planetata ZEMJA..potoa JUGOSLOVEN..se rodiv vo zemja na svetski sampioni vo kosarka..rakomet..vaterpolo..odbojka...u koja drzava se rodi ti?...A ako tvojata "maskost" ja gledas vo faktot deka si bil dobrovolec..vo nekoja odnapred rezirana vojna..zal mi e...ZAL MI E..za tvojot promaen zivot..i rastureni ideali...moite se uste ziveat..od Vardar..pa se do Triglav
...p.s.. Krivo mi e samo za Popova Sapka...da ne bievte bitka za nea..mozebi sega sepak ke mozev da skijam tamu..no nejse..covek s uci na greskiteтрепкањетрепкањетрепкање
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:28
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Немаш ти врска со темава пријателче,си ја изгубил негде.....АЛО ЦЕНТРАЛА::::::::::АЛО;АЛО::::::::::::::ДАЛИ СЕ СЛУШАМЕ&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;
 
prosti sto zaminav....denes e bozic , bev na rucek a i cerka mi si odi za skopje ... a sto se odnesuva do temata , ne sekogas mora da bides vo pravo ..... zosto se pravis demokrat a koga nesto ne izleguva po tvoe vednas stanuvas komunist ? .... i taa SFRJ kojasto e plukas koga ce stignes , ne bese komunisticka , bese socijalisticka .... ima golema razlika ... samo so licna karta mozese da se patuva nasekade i bez strav ... a sega , tuka , vo nasata Makedonija , na covek mu e naprosto strav da trgne do Tetovo , Gostivar ili Debar a ne daj boze vo nekoe selo vo nivnata okolija? .... ili , kako covek da razmisluva , kako nekogasen branitel vo mesto kako moeto , dali da se plasi ili ne koga teroristite ubivaat samo poradi pripadnost vo bezbednosnite strukturi na Makedonija ? .... e toa vo SFRJ go nemase .. za sekakov vid na neprijatelstvo protiv drzavata se odese na goli otok ... i ne mora da se falis so clenskata kniska na vmro ... najprvin treba samite da rascistite so svoite ubeduvanja i probugarski strukturi ..... vie se kolnevte vo ljubco " vojvoda" koj sega pretendira da bide bugarski ambasador... a vo edno drugo vreme , ce bese na goli otok ...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:32
Hejj

Super pa tuka imalo Clash of the Titans

Samo prodolzete ekstra ste

P.S.

Procitav rezervisti nesto ovdeka vci,tigri,macki,panteri sokoli..

Koj bil rezervist ?
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:36
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Hejj

Super pa tuka imalo Clash of the Titans

Samo prodolzete ekstra ste

P.S.

Procitav rezervisti nesto ovdeka vci,tigri,macki,panteri sokoli..

Koj bil rezervist ?

pozdrav Vladimir..se nadevam imase prijaten Boziken rucek...a ovde nema borba na titani..ovde e David  vs  Golijat

Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:43
:)
Христос се роди.И имав одличен ручек данкешен .Се надевам дека и ти си имал екстра ручек

Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:46
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

:)
Христос се роди.И имав одличен ручек данкешен .Се надевам дека и ти си имал екстра ручек


extra...Bozikna klasika..svinsko rebro..sarma..nekoj kompir na "grcki" nacin i pohovani pecurki...tolku se najadov..sto nemam se uste mesto za baklava  голема%20насмевка
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 18:54
абе уште ли се занимавате со темава за една група излапени антимакедонци? изненадувањеизненадувањеизненадување
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 19:00
Originally posted by аџија аџија напиша:

абе уште ли се занимавате со темава за една група излапени антимакедонци? изненадувањеизненадувањеизненадување

Гледам.....
Уште. Оште. Още.
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 20:37
Originally posted by аџија аџија напиша:

абе уште ли се занимавате со темава за една група излапени антимакедонци? изненадувањеизненадувањеизненадување

a be Adzijo..Bog stvori sunce-toplo i sjajno, stvori mjesec-mio i drag, stvori more bistro i
duboko, zatim stvori TEBE...jer, nekakvu pizdariju je ipak morao napraviti.изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 21:54
Море остај го ти Аџија зошто Господ дозволи таква глупост како Југославија да се создаде ја незнам.Од почетокот на создавањето на Кралството Југославија па се до распадот на Сојузната Југославија господ сонце не пушти да не огрее нас Македонците,таков црн облак над нашата МАЈКА Македонија немаше ни за време на турсколутина
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 22:35
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

e pa vaka..jas sum JUGONOSTALGICAR...priznavam..
Mnogu mi e tesko..da ja svatam gluposta..Yugoslavija..zemjata vo koja sum roden..nekoj so samo eden dekret da mi ja odzeme i da mi kaze deka poveke ne postoi..Za samo nekolku godini da se naviknam deka  poveke Julijskite Alpi ne se pokrivot na mojot dom..nego toa e Sar Planina (vo koja baj d vej,sega se sankaat nekoi "novi decki")..da mi kazat deka ako sakam mozam da se brckam samo vo Ohridskoto ezero..na onie nekolku plazi polni so razni pozeri..ne blagodaram..ne sakam da stojam pred ogledalo nekolku casa pred plaza..Sakam povtorno da mozam da trgnam od Ulcinj kon Istra...da se brckam vo Bar..da setam po Stradun vo Dubrovnik..da odmaram na Splitskata Riva...da trknam do festivalot vo Neum..so traekt da prosetam do Korcula..a vecerta da ja zavrsam u nekoj lokal na Hvar..utredenta sakam da gi vidam Brioni..Plitvickite ezera..da vlezam vo Postoinskata jama...da vozam tocak nekade niz Alpite..a na vrakanje sakam da uzivam vo Slavonija..vo Vojvodina..da lezam u seno..da gledam vo neboto (koj ne go poglednal neboto nad Slavonija..mnogu izgubil)..sakam da se spustam po ubaviot plav Dunav..zal mi e no Vardar e premnogu maten za mene...A vecerta moze pijacka na Petrovaradin..ili Kalemegdan..zavisi do kade ke stignam (bidejki ovaa zemja ne se proaga za 3 casa..za nea trebaat 3 meseca)...na vrakanje..Kopaonik..Zlatibor...Da bidam iskren mene teritoriite nikogas ne mi nedostasuvale..mi falat lugeto na tie teritorii..i nivnite vina..Na Sar Planina ionaka ne sum bil 15 godini..a Aerodrom odamna go osekam kao moja republika....
..Da mozeme bar da se vratime vo 1990 godina i malku poinaku da gi rezirame narednite 15 godini.Bi sakal Yugonostalgijata da se siri kako epidemija..Pod istoto zname osvojuvavme pehari..zlatni medali..bevme sampioni..evropski..svetski..i naednas pred 18 godini vremeto zastana..nisto..mrak..nekoi idioti ne zrtvuvaa site nas poradi udobnosta na sopstvenite fotelji..
..Reagirajte kako sakate...me boli uvo..ali brate ne sakam Velika Srbija..ne sakam Hrvatska do Drina..ne sakam Golema Albanija..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов


 
 
prvo diogen da ti se nadovrzam deka sum istomislenik... taa beshe golem poim za napredok na balkanov a i imashe dosta poshtovanje nadvor.
Mene mi e interesno kako mozenekoj roden pred 91 da ne e . Primer na site ni stoi PLACE OF BIRTH : YUGOSLAVIJA.
novive generacii ok... ama nie postarive...lol
ama stvarno e taka.jas sum roden vo jugoslavija... i ne se sramam od to..
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 22:43
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Море остај го ти Аџија зошто Господ дозволи таква глупост како Југославија да се создаде ја незнам.Од почетокот на создавањето на Кралството Југославија па се до распадот на Сојузната Југославија господ сонце не пушти да не огрее нас Македонците,таков црн облак над нашата МАЈКА Македонија немаше ни за време на турсколутина
 
 
A i so bekrijava se slozvam... ako elektrifikacija, izgradba na obrazoven, napreden ( za toa vreme) stopanski, infrastrukturen i sekakov sistem koj e osnova na sekoja civilizirana drzava e polosho od tursko togash ok...
mozda crveniot pasosh beshe polosh od ovaj smeshniov so koj ne ni trebaat vizi samo za albanija i srbija./??? Od 30.000 Ger. marki GDP per kapita  na deneshtive 1800 EUR per kapita??? od pazar od 25 milioni... na deneshnive 2 milioni kljoshari??? sedi umen be naciol-romantistu bugi... da sme realni malku... Pa koj k*rac.. makedonija drzavnost dobi od administrativna edinica Vardarska Banovina vo ramki na taa Jugoslavija.. so ja kudite...
Ne se bitni detalji deka i to ne go dobi drzava radi sposobnosta na makedoncite, nego titova frka za slabeenje na srbija vo to vreme, pa poposle so kosovo i vojvodina.. faktot e deka 1944 se osnova prvpat .. vo ovaa tvorevina koja ja plukash...
Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 23:01
Abe sekogas mi e merak da gi pozdravam Srbive so Vlado Crnozemski i so Kralja Aleksandarголемо%20гушкање
www.komiti.org
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 23:05
Originally posted by is no good is no good напиша:

Abe sekogas mi e merak da gi pozdravam Srbive so Vlado Crnozemski i so Kralja Aleksandarголемо%20гушкање
 
pichi so trokon ti po interstate ili dupi azbest konektikat i ne podrzuvaj mnogu spoljnu politiku..
LOL
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.