IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДА СЕ СЛЕДИ ИСУС ИЛИ ДА СЕ СЛЕДИ ПАВЛЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДА СЕ СЛЕДИ ИСУС ИЛИ ДА СЕ СЛЕДИ ПАВЛЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 15>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 11:10
Kolku paganski kazano!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 11:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Mene ne mi preci tugjata vera i sosem sum cool sto ete imaat sekakvi prava iako se malcinstvo vo povekjeto mnozinski Hristijanski zemji, kade sto mozat da bidat gazdi duri i na bordeli i kakvi uste ne raboti koi im se zabraneti od nivnata religija ama ne razbiram zosto vo nivnite zemji se granatiraat duri i site svetilista koi ne se muslimanski, i ne samo sto nikoj ne se kaznuva za toa ami uste i se nagraduva

E ova brate vece e zagrizuvacki kaj tebe.Apsolutno se negiras samiot sebesi vo onoj del koga mi ja sporeduvase Crkvata so Seriatot,a ovde vikas HRISTIJANSKI DRZAVI.... e neli trebase spored tebe vernicite da si sedat ponastrana od vlasta?,da ne se mesaat?

Zboruvas za pravata na muslimanite vo nemuslimanskite zemji,i obratno za pravata na nemuslimanite vo muslimanskite zemji.Nonsens kakov nikogas dosega ne sum procital od tebe.Ajde vo Imeto Bozje te povikuvam bidi objektiven i kazi realno koj komu otsekogas mu go zadusuval verskoto cuvstvo i sloboda?

No da bides iskren i da pisuvas samo so dokazi,gluposti ne prifacam....

P.S. Ako mislese na Avganistan,imas odgovor od mojot brat Daija za toa....


efendija, jas vo modernovo vreme, barem kade sto sum odel i sto sum gledal, nemam videno nekoja drzhava da ja osporuva muslimanskata vera i da sprechuva muslimanski hramovi (ne stanuva nikakov zbor za nivno rushenje). Eve, da ti kazham deka vo Severna Amerika se podigaat dzhamii i islamski centri kako pechurki i muslimankite odat oblecheni kako sto sakaat. Od druga strana, mnogu dobro znam za obratnoto vo muslimanskite zemji kade neodamna se rushele sveti gradbi od drugi veri i kade verskata policija kontrolira sekojdnevno po ulicite i gi forsira zhenite od drugite veri da se odnesuvaat po islamski zakoni.

Ne znam na shto misli postariot brat koga veli na krienje oruzhja po sveti mesta, no ako toa postoi, togash e skrnavenje na tie mesta i se chudam kako na toa ne komentirash nishto, iako te poznavam kako chovek so visoki verski i etichki normi
E kako taka?
Pred nekoja godina zapalija dzamija vo Malme, Svedska.
Zabranija samija vo ucilistata vo Francija.
Zapalija mnogu dzamii i ubija mnogu muslimani i siluvaa mnogu muslimanki vo bosna i kosovo, od strana na vasite stranski srpski brakja.
Zapalija dzamija vo Prilep koja ne kaat da ja vozobnovat tuku cekaat da stivne situacijata pa da pravele muzej za nekoi si heroi.
Invazija i okupacija na Kosovo, Afganistan i Irak od SAD i sojuznicite... i site nus proizvodi i kolateralni steti....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 11:34
Demek seto ova ti sega go prikazhuvash kako da e edinstveno nekakva posledica od verska netrpelivost - krstonosna vojna protiv muslimanstvoto nasekade vo svetot i na site frontovi:- pochnuvajki od Malme, preku vojnata pri delenjeto na Jugoslavija, do invazija na arapski zemji bogati so nafta. Seto toa za tebe e poradi muslimanstvoto...

Ne sakam da te razubeduvam vo onoa sto si cvrsto ubeden i ne sakam da navleguvam vo politika. Za toa si ima drug podforum.

Jas zboruvam za zhiveenjeto vo demokratski zemji kade sto na site religii im e dadeno pravo na postoenje, a na vernicite sloboda na prakticiranje na svoite verski obichai. Zboruvav deka vo tie zemji nemam nikade videno da sheta nekakva verska policija i da sobira lugje od ulicite ako tie ne se oblecheni soodvetno po pravilata na SAMO edna vera. Oti ako se garantirani slobodata na verska opredelenost i ako se garantirani pravata na site religii - nema potreba od nikakva verska policija! Sto ke zabranuva i sto ke brani taa? Zatoa proviziite od k*ranot i kako tie praktichno se implementiraat vo odredeni drzhavi za mene e mnogu dskutabilno.

Tamu kade sto zhiveam jas slobodno se shetaat muslimanki oblecheni od glava do peti i im se gledaat samo ochite, kako da zhiveat vo Saudi Arabija. I nikakva policija ne gi brka i nitu eden chovek ne im priogja i ne im svrtuva vnimanie deka ne trebalo taka da se oblekuvaat vo ovaa zemja.

Site gi respektiraat za onoa sto se odluchile da bidat. I toa mi e idejata sto sakam da ja pratam do tebe. Respekt za onoj koj ne e kako shto ne sme nie. Site lugje treba da se respektiraat, bez obzir na nivnata vera, boja na kozha ili nacionalnost. Toa se osnovnite vrednosti bez koi ne mozheme da se narechem deka sme lugje.

Respekt pred se ostanato !

Изменето од Messenger - 19.Јануари.2008 во 11:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 12:52

Invazija i okupacija na Kosovo, Afganistan i Irak od SAD i sojuznicite... i site nus proizvodi i kolateralni steti....
[/QUOTE]

PORAKA DO MESSENGER -POLITIKA!!!
Poraka do muslimanot - USA vi go "oslobodi" Kosovo koe bilo, e i kje bide vo SRBIJA
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 13:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Seto toa za tebe e poradi muslimanstvoto...

!
 
Ne, tuku poradi hristijanstvoto!!!
 
Onie svestenici koi gi pottikna krstonosnite vojni, koi im davaa da baknuvaat krstovi i gi prskaa so voda onie koi potoa odea da pravat genocid vo Srebrenica....
 
 
Inaku, Hitler, vo svojata propagandna masinerija si imase eden evrejski kvart kade tie ziveeja bogati, fino i mirno k`o gospoda, dodeka drugite milioni bea sogoruvani...
 
A Hitler bese risjanin, ne musliman, se ogrduvale vie od toa ili ne!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 17:46
Ej moze li jas da prasam nesto?
No predhodno, nitu eden moj post ne e pisuvan poradi provokacija, tuku normalna diskusija koja sekogas odi vo ?!?!?!?!*&&%^$^

me interesira:
1. Aposotol, znaci i prijatel na Isus?
i da se nadovrzam na predhodnoto....
2. Vo knigata "Najbogatiot trgovec vo svetot (neznam dali e i vakov prevodot na mak.) od Og Mondino, kade sto zboruva za Isus i Pavle, stoi deka Pavle nikogas ne go videl Isus, tuku veke bil razapnat na krstot, toj dosol i ja zemal negovata krvava nametka itn. Sega ako nekoj od vas ja cital ovaa kniga, ke mi odgovori, ili mozebi knigava (roman)nema nikakva vrska so hristijanskoto ucenje. Jas neznam no se nadevam deka nekoj ke mi odgovori i ke mi gi povrze ovii moi dve dilemi.

Sekoj post kako i ovaa tema ne se so cel da ve provocirame, a i nie na ovaa tema ne zboruvame bez argumenti.
Citirame bibliski citati, koi sami po sebe se jasni.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 10:27
Sto e fintava?
 
Kolku vreme vi treba da odgovorite na na 2 prasanja.
 
Mozebi ne ste ja sfatile biblijata i ne ste ja procitale "Najbogatiot trgovec na svetot"?


Изменето од DAIJA - 23.Јануари.2008 во 10:28
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 11:20
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

me interesira:
1. Aposotol, znaci i prijatel na Isus?

 
Ne.
 
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

2. Vo knigata "Najbogatiot trgovec vo svetot (neznam dali e i vakov prevodot na mak.) od Og Mondino, kade sto zboruva za Isus i Pavle, stoi deka Pavle nikogas ne go videl Isus, tuku veke bil razapnat na krstot, toj dosol i ja zemal negovata krvava nametka itn. Sega ako nekoj od vas ja cital ovaa kniga, ke mi odgovori, ili mozebi knigava (roman)nema nikakva vrska so hristijanskoto ucenje. Jas neznam no se nadevam deka nekoj ke mi odgovori i ke mi gi povrze ovii moi dve dilemi.
 
Na vtorovo prasanje samata si odgovori, knigata e roman i nema vrska so hristijanstvoto.
 
Pozdravce.
Your sweetest nightmare
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 12:58
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

me interesira: 1. Aposotol, znaci i prijatel na Isus?

 

Ne.

 

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

2. Vo knigata "Najbogatiot trgovec vo svetot (neznam dali e i vakov prevodot na mak.) od Og Mondino, kade sto zboruva za Isus i Pavle, stoi deka Pavle nikogas ne go videl Isus, tuku veke bil razapnat na krstot, toj dosol i ja zemal negovata krvava nametka itn. Sega ako nekoj od vas ja cital ovaa kniga, ke mi odgovori, ili mozebi knigava (roman)nema nikakva vrska so hristijanskoto ucenje. Jas neznam no se nadevam deka nekoj ke mi odgovori i ke mi gi povrze ovii moi dve dilemi.

 

Na vtorovo prasanje samata si odgovori, knigata e roman i nema vrska so hristijanstvoto.

 

Pozdravce.



Navistina mnogu iscrpni odgovori dade Lolita,sega ja razjasna celata rabota!

Moze uste ednas da odgovoris na prasanjava?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 15:36
Nemoj da postavuvas tolku teski prasanja efendija.
 
Ne se ova decata od tvojot mektab pa taka brzo, ko od puska, da odgovaraat na prasanjata....
 
 
Im treba vreme da najdat odgovori, po enciklopedii, da prasaat duhovnici i sl.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 17:29
[QUOTE=Aisha] Ej moze li jas da prasam nesto?
me interesira:
1. Aposotol, znaci i prijatel na Isus?
i da se nadovrzam na predhodnoto....
Ne, Apostol e sledbenik

2. Vo knigata "Najbogatiot trgovec vo svetot (neznam dali e i vakov prevodot na mak.) od Og Mondino, kade sto zboruva za Isus i Pavle, stoi deka Pavle nikogas ne go videl Isus, tuku veke bil razapnat na krstot, toj dosol i ja zemal negovata krvava nametka itn. Sega ako nekoj od vas ja cital ovaa kniga, ke mi odgovori, ili mozebi knigava (roman)nema nikakva vrska so hristijanskoto ucenje. Jas neznam no se nadevam deka nekoj ke mi odgovori i ke mi gi povrze ovii moi dve dilemi.

Pavle go videl Isus. Predhodno se vikal Savle , bil farisej i gi progonuval Hristijanite Koga patuval nakaj Damask kako Rimski legioner padnal vo besoznanie. Mu se javil Isus so zborovite "zoshto me progonuvash?" Otkako doshol na sebe stanal apostol Pavle. Mnogu stradal i mnogu propatel no bil cvrst vo svojata vera vo Gospod. Dostignal takvo sovrshenstvo shto rekol " Ne ziveam jas tuku Isus vo mene" Ubien e vo Rim so sechenje vo vremeto na imperatorot Neron.
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 21:26
Originally posted by efendija efendija напиша:

Navistina mnogu iscrpni odgovori dade Lolita,sega ja razjasna celata rabota!
 
efendija, kako sto mozes da procitas pogore Aisha ne pobara nekoj iscrpno da i odgovara i da i ja razjasnuva celata rabota, tuku postavi dve prasanja i zamli za odgovor. Na prasanjeto "Dali" se odgovara so da ili ne, sekoe drugo vrtenje okolu bandera samo pokazuva deka nekoj ne e siguren vo odgovorot.

Originally posted by efendija efendija напиша:


Moze uste ednas da odgovoris na prasanjava?
 
Sekako.
1: Ne.
2: Knigata e roman i nema vrska so hristijanstvoto.
 
p.s. lele sto docekavte, nevernik sto pred nekoj den za prv pat zema Biblija vo race da vi odgovara na prasanja голема%20насмевка
nemojte vaka, epten ke mi se krenat akciite трепкање
Your sweetest nightmare
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 21:50
Ok,ova ce go svatam kako polaganje testovi.Odgovorite se isklucivo samo so DA ili NE.



Vo sekoj slucaj ti blagodaram za odgovorite.

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 22:58
Originally posted by Anthony Anthony напиша:



Pavle go videl Isus. Predhodno se vikal Savle Dostignal takvo sovrshenstvo shto rekol " Ne ziveam jas tuku Isus vo mene"

ABE ANTONY,SEGA POCNA I FILMOVI DA RASKAZUVAS..
OVA SEGA MENE MI LICI NA EDEN FILM.....
DRUGATA VO MENE....PA MOZEBI INSPIRACIJATA NA FILMOT E OD OVIE ZBOROVI NA SAVLE.......
I SAMO USE EDNO ZA SAVLE..
ZS GO MENAL IMETO OD SAVLE VO PAVLE????

Изменето од Halid ibn Velid - 23.Јануари.2008 во 22:58
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.