IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7980818283 98>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 17:06
Нововерке, многу се расплинуваш, човек не знае од каде да почне да те делка со Словото среќа Ајде прво да завршиме со култот на Марија.
Кога те прашав дали Марија е најголема од сите луѓе, ти ми одговори...
 
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Тоа значи дека е далеку поголема од сите луѓе

 
Одговори ми:
Дали Марија е поголема од Јован Крстителот? збунетост
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:40
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Ев Јован 15 - Исус при крајот на својот живот на земјата вели:
Имам уште многу да ви кажувам, но сега не можете да носите.
А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина;
Но од Себе нема да зборува, туку ќе говори што чуе, и ќе ви ја најави иднината
Тој Мене ќе Ме прослави, зашто од Моето ќе земе и ќе ви јави.
Се што има Отецот, Мое е; затоа и ви реков дека од Моето ќе земе и ќе ви јави.“
„Уште малку, и нема да Ме гледате, и по малку, пак ќе Ме видите, зашто си одам кај Отецот.“

Исус јасно им кажува на Апостолите дека Св Дух ќе продолжи да ги води по патот на спасението
Така следните три векови, Црквата Христова, водена од Св Дух, ја изобрази Ангелската Богослужба
- Тоа се Икони, Архитектура, Одежди, Пеење, Молитви, Толкувања, Орнаменти, Крстови, Манастири ..
 
Ај преведи ми го те молам глаголот "изобрази". Што значи тоа зборче? Промени, измени?
Сакаш да кажеш дека Исус во Јован 16 рекол дека кога Светиот Дух ќе дојде, Тој во следните 3 века (поточно 7-8 века) ќе ја смени од корен Христовата и апостолска теологија?
Сакаш да кажеш дека Исус рекол дека кога ќе дојде Светиот Дух тој ќе ви каже дека и бебињата треба да се крштеваат?
Дека Марија не била во брак со Јосиф и тие немале односи и таа немала други деца?
Сакаш да кажеш дека Исус рекол дека кога Светиот Дух ќе дојде Тој ќе ја промени Втората Божја Заповед и ќе ја направи во следниов облик:
"Прави си врезан лик и некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја. Поклонувај им се и служи им!"
Сакаш да кажеш дека Исус рекол дека кога ќе дојде Светиот Дух од понизните и обично облечени апостоли ќе направи горделиви високодостојници на кои потоа сите рацете ќе им ги бацуваат?
Сакаш да кажеш дека Исус рекол дека кога ќе дојде Светиот Дух ќе ја укине Христовата заповед "бесплатно добивте, бесплатно давајте" и ќе им даде ценовници за крштевање, венчавање, погреби, ценовник за икони (700 евра, 1200 евра)?
Сакаш да кажеш дека Исус рекол дека кога ќе дојде Светиот Дух од Божјиот Дом за Молитва ќе направи трговско дувло во кое ќе се продаваат икони, крстови, бројаници, свети водички, разни врвчиња, амајлии?
Сакаш да кажеш дека Исус рекол дека кога ќе дојде Светиот Дух дека ќе ја раздели мултинационалната црква по нации: МПЦ, СПЦ, ГПЦ, БПЦ итн.
Во овие работи ли Светиот Дух ги упатил апостолите?
 
Светиот Дух не дошол во 5-6 век, туку 50 дена по Христовата смрт. Во овој период апостолите немале напишано ни едно евангелие, ни едно послание. Тоа значи дека кога апостолите ги запишувале евангелијата и посланијата тие веќе биле упатени од Светиот Дух во целата вистина.
Тогаш одговори ми зошто тие, во своите евангелија и посланија, не спомнале ниту буква за иконите, за моштите, за свеќите, за култот на Марија, за крштевањето на бебиња, за ценовниците и за сите други работи кои се главна праска на православните, а непозната работа за Христос и апостолите?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:52
evangelos sto ima losho vo krshtevanje bebinja pa neli i sveti jovan bil krstitel
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:40
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

evangelos sto ima losho vo krshtevanje bebinja pa neli i sveti jovan bil krstitel
 
Каква врска има крштевањето на бебиња со тоа што и Јован крштевал? збунетост
 
Инаку кога веќе ме праша што има лошо во крштевањето на бебиња...па нема ништо лошо, се додека тоа не се поистоветува со библиското/христијанското крштевање, кое како предуслови за крштевање бара вера и покајание од верникот.
 
  • Вера
"Етиопјанецот рече: Еве вода! Што ме спречува да се крстам? А
Филип рече: Ако вервуаш од се срце, можеш.
(Дела 8:36,37)

Кој предуслов го забележувате тука? Филип е многу јасен и недвосмислен тука, вели: Ако вервуаш од се срце, можеш.

Прашање:
Дале едно бебенце може од се срце да верува во Христос?
Дали бебето знае кој е Христос за да може да верува во Него? Дали бебето знае колку букви содржи зборот "Христос"? среќа

"Ако веруваш од се срце, можеш."

Ова е условна реченица која го кажува условот, дали некој се квалификува да биде крстен или не. Негацијата на овој услов би била:

"Ако не веруваш од се срце, не можеш."

Значи, дали бебињата можат да веруваат од се срце? Не! Следствено дали можат да бидат крстени? Логиката вели исто така Не!

 

  • Покајание
"Покајте се и секој од вас да се крсти во името на Исус Христос... "
(Дела 2:38)

Покајанието е исто така важен предуслов за крштевањето. Тоа не е ритуал. Тоа е лична одлука со која ние се каеме за нашите гревови, бараме прошка од Бог за истите и донесуваме одлука за промена, промена од внатре, која ќе резултира со промена и однадвор, во нашите дела, од кои ќе се види дека нашето покајание било искрено.

Прашање: Дали едно бебенце може да се покае? Дали бебенцето е свесно дека е грешно или дека направило грев за да се покае?

Од овие неколку библиски предуслови, јасно следи дека едно бебе не може да биде крстено.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 17:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

P.s. Evangelos--A zosto majkamu Go narekuvala na Isus Sin?? Ako toj vece ne i bil Sin kako so Pogore napomena deka toj i e "Sozdatel"   pa sto Spored tebe i ja sozdatel,ne moze da i bide I Sin,a zosto go narekuvala So Sine????

 

Ај да те проверам јас тебе дали навистина си читнал нешто од Библијата или од памет ми збориш..

Ајде цитирај ми ја Марија каде таа на Исус Му се обраќа со "сине"? трепкање

 

Инаку да, Марија еднаш Му се обраќа на Исус со "дете/чедо", ама таа тоа го прави кога Исус имал само 12 години, кога уште не знаела и била збунета за тоа Кој е Тој.

 

Исус Го нарекувале исто така и Син Давидов и што сега, дали според тебе Исус бил Син на Давид?

 

"И проговори Исус и зборуваше, поучувајќи во Храмот: „Како зборуваат книжниците дека Христос е Син Давидов?  Самиот Давид рече преку Светиот Дух: „Му рече Јахве на мојот Господ: „Седи оддесно Мене, додека не ги положам Твоите непријатели за подножје на Твоите нозе.” Самиот Давид Го наречува ‘Господ’ - како може тогаш да му биде син?

(Марко 12:35-37)

 

Верувам дека истото Исус би го одговорил доколку го нарекувале Син Мариин намигнување


A sega i polaganje imalo na Forumov..
Evangelos,sakal da me testirat..

Vaka evangelos..eveti pasus..
"Кога Го видоа се зачудија и мајка Му Му рече: „)Чедо, што ни направи така? Гледај! Татко Ти и јас се измачивме, барајќи Те."
(Лука 2:48)

Ete be Evangelos--Majkamu go narekuva so Cedo a zosto??? Neli toj i bese Stvoritel???Taka napisa vo Predhodniot Post???? Zosto taa da mu se Obraca so Cedo,Dete ili Sine,A toj da ne i se obracat so majko--tuku so zeno????
P.s.Evangelos--Uste ne sum dobil Odgovor za toa,za so ZENO..mi rece da ti go postavam prasanjeto na "Prasanja za religiite"ama nisto ne odgovori...
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 17:20
Jovan e tret, posle Gosopd, i posle Marija
On e najgolem starozaveten prorok
No toj ne ucestvuval vo tajnite na crkvata
Ne ucestvuval vo krsenjeto na lebot

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 23:12
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Jovan e tret, posle Gosopd, i posle Marija
 
Исус во една прилика рече:
 
"Вистина ви велам, меѓу родените од жена не се подигнал поголем од Јован Крстител"
(Матеј 11:11)
 
Дали Марија е родена од жена? Да.
Согласно горната изјава на Исус, Марија не се подигнала над Јован Крстител.
 
Хмм.. кому да верувам, на тебе или на Исус? збунетост 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 11:27
Sram da ti e
GO vadis od kontekst
SE sto pisuvas po forumive e izvadeno od kontekst
Nemas nikakvi argumenti
Zosto ne napises kako prodolzuva ?

... но најмалиот во Божјото Царство е поголем од него.”
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 12:46
Црквата на 6 от вселенски собор вака сведочи за иконите
** Божјата природа во Христос е неопислива, но човечката природа може да се нацрта на икона

Апостол Павле вели:
1 Посл Ап Јован 4
По ова распознавајте Го Божјиот Дух:
Секој дух што признава дека Исус Христос дошол во тело, од Бога е.
А секој дух, што не признава дека во тело дошол Исус Христос, не е од Бога;
Тоа е духот на Антихристот, за кого сте слушале дека доаѓа, па и сега е веќе во светот.
Иконите се израз на нашата вера во Воплотувањето на Синот Божји

Кој не веруава во Иконите, и не ги почитува, тој не го почитува ни воплотувањето на Господ Исус Христос
Тој не ја почитува 2000 историја на Црквата, бидејќи голем број од Светиите на Црквата се насликани на Икони
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 14:35
sv.nikola zastitnik na moreplovcite,sv.spiridon na cevlarite,sv.rangel na mesarite,sv.trifun na lozarite itn do beskraj pa ikoni od eden od drug tret i taka do beskraj i ce izleze kako mitot so bogovite na< olimp a isos kako zevs glaven na niv,ikonite se samo umetnicki tvorbi a svetcite na niv obicni lud'e koi bile dobri vernici i treba da gi pocizuvame kako takvi a ne kako nekoe bozestvo vo nikoj slucaj ne se posrednici med'u tebe i gospod i molitvite ne im se upatuvaat na niv nego direktno na boga povece bi rekol deka ikonite se postaveni za slabi vernici koi moraat da stvorat slika za da bi veruvale vo nesto vprocem za takvite lud'e i se izmisleni
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 14:38
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Jovan e tret, posle Gosopd, i posle Marija
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус во една прилика рече:
 
"Вистина ви велам, меѓу родените од жена не се подигнал поголем од Јован Крстител"
(Матеј 11:11)
 
Дали Марија е родена од жена? Да.
Согласно горната изјава на Исус, Марија не се подигнала над Јован Крстител.
 
Хмм.. кому да верувам, на тебе или на Исус? збунетост 
 
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Sram da ti e
GO vadis od kontekst
SE sto pisuvas po forumive e izvadeno od kontekst
Nemas nikakvi argumenti
Zosto ne napises kako prodolzuva ?

... но најмалиот во Божјото Царство е поголем од него.”
 
Ајде ќе го напишам и како продолжува стихот, иако не знам каква врска има вториот дел од стихот со споредбата на Јован и Марија...
 
"Вистина ви велам, меѓу родените од жена не се подигнал поголем од Јован Крстител; но најмалиот во царството небесно е поголем од него."
(Матеј 11:11)
 
Дали Марија е родена од жена? Да.
Дали Марија била во Царството Небесно кога Исус ја кажува оваа изјава? Не.
Дали Марија поттекнува од Царството Небесно (како Христос)? Не.
 
Согласно ова и Христовата изјава, Марија НЕ БИЛА поголема од Јован. плазење
 
Да не сакаш и целото поглавје да го цитирам за да се увериш дека Исус вели дека НИКОЈ не се издигнал над Јован Крстител, ни Марија, ни апостолите, ни Захарија, ни пророците, ни Авраам, ни Мојсеј, ни било кој што веќе бил роден кога Исус ја кажал таа изјава.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 15:14
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Црквата на 6 от вселенски собор вака сведочи за иконите
** Божјата природа во Христос е неопислива, но човечката природа може да се нацрта на икона
 
6-от вселенски собор бил одржан во 680 година (7ми век!) и ти сакаш мене да ми кажеш да ги слушам тие фраери таму, а да не ги слушам Христос и Апостолите од 1ви век? изненадување
Сакаш да кажеш дека фраерите од 7ми век имале право и власт да ја променат 2-та Божја заповед која експлицитно забранува правење икони, идоли и поклонување пред нив?
Секако дека човековата природа може да се нацрта на икона, но дали треба да се прави се што е возможно да се направи?
Дали апостолите го нацртале Исус? Има ли барем некаква трага од такво нешто во евангелијата / посланијата? Има ли барем стих кој кажува дека некој имал барем мотив да го наслика Исус?
Зошто не го насликале Јован Крстител - според Христос најголемиот меѓу луѓето?
Зошто не го насликале Авраам - таткото на Евреите?
Зошто не го насликале Мојсеј - посредникот на Стариот Завет?
Зошто не ги насликале Ное, Јов, Исаија, Еремија, Захарија... било кој од пророците?
Зошто дури на некои фраери што се собрале во 7ми век им текнало дека 2та Божја заповед не важи и дека треба да се воведат икони во црквите?
Дали нашата вера треба да се потпира врз Божјиот Збор или врз некакви собири на некои великодостојници во 7ми век?
Ако Божјиот Збор нема авторитет над тебе, тогаш ќе ти цитирам некои од твоите херои - старците среќа
 
Му веруваш на Св. Августин? Епа еве ти еден цитат од неговото перо...
 
"Нека ја покажат својата црква, ако можат, но не преку зборување и мрморење, НЕ ПРЕКУ СОБОРИТЕ НА НИВНИТЕ ЕПИСКОПИ, НИТУ ПРЕКУ ПИШУВАЊАТА НА НИВНИТЕ ХЕРОИ, НИТУ ПРЕКУ ИЗМАМНИЧКИ ЗНАЦИ И ЧУДА, бидејќи сме предупредени за вакви работи од Зборот Господов. Но нека ја докажат својата вера преку Законот (Тората), преку предвидувањата на Пророците, преку песните на Псалмите, преку самите зборови на нашиот Пастир, преку зборовите на евангелистите, ОДНОСНО ПРЕКУ КАНОНСКИОТ АВТОРИТЕТ НА СВЕТИТЕ КНИГИ!"
(Августин: За Единството на Црквата)
 
Како што гледаш, Св. Августин те повикува да не ја докажуваш својата вера преку соборите на твоите епископи (Вселенските Собори), туку преку Божјиот Збор (Законот, Пророците, Псалмите, зборовите на нашиот Пастир - евангелијата, зборовите на евангелистите - посланијата) т.е. ПРЕКУ КАНОНСКИОТ АВТОРИТЕТ НА СВЕТИТЕ КНИГИ!
Со еден збор, Августин рекол: Sola Scriptura! голема%20насмевка

Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Апостол Павле вели:
1 Посл Ап Јован 4
По ова распознавајте Го Божјиот Дух:
Секој дух што признава дека Исус Христос дошол во тело, од Бога е.
А секој дух, што не признава дека во тело дошол Исус Христос, не е од Бога;
Тоа е духот на Антихристот, за кого сте слушале дека доаѓа, па и сега е веќе во светот.

Многу убав цитат, но не знам каква поврзаност има со иконите. Во овој цитат Павле не предупредува да бидеме претпазливи кон распознавањето на духот во проповедниците. Доколку некој проповеда дека Исус не дошол во тело т.е. не се отелотворил преку Марија, да не му веруваме и да не го следими, дека тоа е духот на антихристот.
 
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Иконите се израз на нашата вера во Воплотувањето на Синот Божји


Јас верувам дека Христос се вплоти преку Марија без никаква комуникација со икони. Слично на мене веруваат сите христијани денес и сите христијани од првите векови. Тие биле убедени дека Христос се вплотил преку словото на евангелието, а не преку икона. Кога Павле вртел кругови околу Јадранското море и го проповедал Христос, тој не мафтал со икони за луѓето да поверуваат во Христос, туку "мафтал" со Божјиот Збор и велел: "Напишано е!", а не "Насликано е!"
 
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Кој не веруава во Иконите, и не ги почитува, тој не го почитува ни воплотувањето на Господ Исус Христос
 
Имаш некаков аргумент за оваа поврзаност на иконите со почитта на Господ Исус Христос?
Јас пак имам аргумент за спротивното:
Кој ги почитува иконите, не ја почитува 2та Божја Заповед и учењето и праксата на Христос и апостолите. (Излез 20)

 
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Тој не ја почитува 2000 историја на Црквата, бидејќи голем број од Светиите на Црквата се насликани на Икони
 
За која црква збориш? За православната или за Христовата?
Ако збориш за православната, тогаш одземи најмалку едно 1000 години од твојата посакувана долга историја намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 17:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Jovan e tret, posle Gosopd, i posle Marija

 

Исус во една прилика рече:

 

"Вистина ви велам, меѓу родените од жена не се подигнал поголем од Јован Крстител"

(Матеј 11:11)

 

Дали Марија е родена од жена? Да.

Согласно горната изјава на Исус, Марија не се подигнала над Јован Крстител.

 

Хмм.. кому да верувам, на тебе или на Исус? збунетост 


Evangelos--Dali Jovan e pogolem i od Isus..Bidejci i Isus e Roden od ZENA...kako i site nie,nikoj ne e roden od Maz..[/B

Evangelos ti ne se Poklonuvas na ikoni,i ne veruvas vo ikoni,i ne cuvas ikoni doma


Изменето од Halid ibn Velid - 19.Февруари.2008 во 18:03
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 04:15
Originally posted by EvAngelos

Исус во една прилика рече:
 
"Вистина ви велам, меѓу родените од жена не се подигнал поголем од Јован Крстител"
(Матеј 11:11)
 
Дали Марија е родена од жена? Да.
Согласно горната изјава на Исус, Марија не се подигнала над Јован Крстител.
 
Хмм.. кому да верувам, на тебе или на Исус? (evangelos)



Evangelos--Dali Jovan e pogolem i od Isus..Bidejci i Isus e Roden od ZENA...(Halid ibn Velid )




Interesno prasanje do Evangelos ama ete jas ke se obidam vo taa nasoka

Znaete vo stariot zavet site bile rodeni od zena i nitu eden prorok ne e pogolem od Jovan krstitel koj bil dostoen da go krsti Isus.
E tuka doagjame do klucnoto prasanje sto e krstenieto, Sekako sekoj Hristijanin znae deka toa e povtorno ragjanje, Pa zatoa posle Isus site se krstat vo voda ili potocno umiraat vo svojot grev i se ragjaat vo Boga potocno krsteni vo Svetiot Duh kogo se molime da go primime vo momentot na krstevanjeto.
I taka doagjame do klucniot moment za koj Evangelos vika deka e nevazen:

"Вистина ви велам, меѓу родените од жена не се подигнал поголем од Јован Крстител; но најмалиот во царството небесно е поголем од него."
(Матеј 11:11)
I sega se e sosema jasno deka se do isus imame vernici koi ne se rodeni vo Svetiot Duh, no posle Isus site koi se krstat i veruvaat , se nadevaat i ljubat, tie si obezbedile mesto vo vecnosta.

Inaku za ikonite postojano se navrakjame na istoto prasanje prvo

"Nikki:

Иконите се израз на нашата вера во Воплотувањето на Синот Божји

Кој не веруава во Иконите, и не ги почитува, тој не го почитува ни воплотувањето на Господ Исус Христос
Тој не ја почитува 2000 историја на Црквата, бидејќи голем број од Светиите на Црквата се насликани на Икони"

Jas navistina ne znam od kade ti se ovie citati jas sum isto taka pravoslaven i svesen sum deka ikonite se zadolzitelna pojava vo nasite crkvi i domovi ama toa sepak mora da si priznaeme deka vleci koreni od vremeto koga golem procent od lugjeto bil nepismen i mesto da cita za zivotot i stradanjeto Isusovo ili na negovite ucenici nekoj se dosetil da mu olesni prikazuvajki mu ja slikata kolku e mozno podobro.
Sekako deka treba da se pocituva deloto na tiemajstori na slikarstvoto koi go pominale zivotot slikajki vo uslovi na porobenost od Muslimanite, e sega da se vratime na Evangelos koj veli deka toa dokolku se svati ikonata kako nesto vo sto treba da se veruva kako sto vika nikki togas so toa navistina se krsat bozjite zapovedi, no jas a mislam i MPC ne bi se soglasile so Nikki ikonite se sredstvo a ne cel i dodeka se svakja taka e vo red no dokolku se pretera vo nivno obozavanje na nivo na Bogovi togas se gubi celata smisla na Hristijanstvoto.

Inaku se poveke sme svedoci na zaveduvanje na narodot bas zaradi pregolemoto pocituvanje na slikite .
Taka Den Braun si napravi cela filozofija zasnovana pred se vrz baza na slikite na leonardo da Vinci, pa navistina jas vo toj film vidov kritka na zivotot na Isus prikazan vo negovite dela a ne vrz baza na Biblijata, toa isto moze da se sluci i kaj nas dokolku se pretera vo velicenjeto na slikarskite sposobnosti na nekoi nasi likovni umetnici od minatoto.

Jas ne gledam deka postoenjeto na sliki vo edna crkva moze da bide tolku strasno pogotovo ako vo niv e prikazano deloto na svetoto trojstvo preku starozavetnite likovi preku Isus se do novozavetnite heroi koi prebivaa vo svetiot Duh i zaradi svoite dela od narodot bea nareceni za Svetci ili edno vo Boga so Isus, preku Sv. Duh. I da razjasnime site tie se proglaseni za svetci duri po svojata smrt (zemna).
Vo stariot zavet bese zabraneto i da se izvikuva Imeto na Boga ama so noviot zavet se e dopusteno dokolku e motivirano od vistinskite vrednosti a toa se vistinskata i iskrena bozestvena Ljubov.
mozebi drzi i stranata na Evangelos i vo denesno vreme koga redko koj e nepismen treba sekoj da se upati na citanje na Biblijata i so toa sozdavanje na vistinska slika za idealot na apsolutnata vistinska ljubov.

Sega za edno drugo prasanje - cenovnikot vo crkva za razni uslugi toa e isto taka neblagorodna rabota jas licno ne se soglasuvam so postoenje na ceni i sekoj treba da si dade kolku saka, ama mislam deka toa vo MPC se samo predlozeni ceni koi se reper za toa kolku bi bilo dobro da nekoj izdvoi za odredena prigoda , ama ne veruvam deka ima svestenik koj ne bi krstil ili vencal nekogo i bezplatno i so radost dokolku vidi deka covekot e siromav, ama tazno e da se komentira nekoja si cena od dve iljadi denari koga site znaeme deka sekoja svadba kaj nas e masovna i cini najmalce  5000 evra a ovaa cifra od 35 evra ne iznesuva nitu eden procent od prosecnata suma potrosena za svadbi vo Makedonija, ama zeme te obratno pa neli e stramota da ne se izdvoi barem eden procent za crkvata.
Inaku se soglasuvam so konstatacijata deka so cenovnik ne treba da raspolaga nikoj a pogotovo ne crkvata i deka treba da se ostavi na samite lugje ama ete nikoj ne e sovrsen,
Inaku sum videl i jas nekoi si brosuri od razlicni protestantski crkvi i fondacii kade isto taka se reklamira pomaganje na : gladni i zedni, ili za misioneri vo treti zemji itn i tamu si imaa postaveno ceni koi bi trbelo da se uplatat sekako navedeno deka se toa neobvrzuvacki ceni ami deka se samo ocekuvani ceni, pa sepak znaci da probame da se koregirame sekoj samite a ne da se napagjame edni so drugi  a pritoa i sami da go pravime istoto.
 Jas za kraj ke recam deka kako hristijani , bilo pravoslavni bilo protestanti bilo katolici, treba da se molime da bide carstvoto Bozje , sto znaci nase obedinuvanje vo edna crkva Isusova, I ovie greski vo odredeni religii mozebi se a mozebi i ne se bitni ama jas mislam deka najvazna e namerata , ako se se raboti motivirano od ljubov i so cel da se soedinuvame a ne da se karame togas ne veruvam deka za takvi sitnici Bog ke ne kazni barem ne Bog na ljubovta.
Ednus veke vi rekov za edna slucka sto mi se desi koga si dojdov doma posle 2 godini na gurbet a mojata kerka koja togas imase nesto povekje od 2 godini i ne se sekjavase na mene koga majka i(zena mi) i rece da go bakne taticko taa se zaleta i ja Bakna slikata na Biroto na koja sum jas i zana mi .
Pa sega zamislete si jas da im se lutam na kerkami koja ne me videla dotogas, ili na zena mi koja so svojot primer i pokazala baknuvanje na slikata kade sum jas.
ako mene toa ne me nalutilo togas ne znam zosto bi go nalutilo nasiot nebesen Tatko koj gi znae nasite srca, podobro odkolku jas onie na moite najmili.





Изменето од postariot brat - 20.Февруари.2008 во 04:24
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7980818283 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.