IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 24>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 4,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 14:18
hey DOG , не само што си ДОГ туку си и ДАРК, ама комбинација си удрил нема што, алал да ти е, ПЕТКА  ИМАШ ОД МЕНЕ Clap

А тоа што воопшто немаш познавање од Библијата, тоа е друга работа.
Остани ДОГ, подобро ќе биде за тебе.

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 14:24

se nadevam nema za dolgo da odbegnuvame od temata, analizirajki tugi postovi...

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 14:25
magareto mu rece na zajakot kolku golemi usi imas

samo za MIST
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 14:33
Originally posted by belichka belichka напиша:

se nadevam nema za dolgo da odbegnuvame od temata, analizirajki tugi postovi...



Само ти ужувај, ич да не те боли!

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 14:38
ne ja odbegnuvaj temata-miste so vregjanje!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 18:00
Му благодарам на Алах што ми дозволи да се ослободам од обврските за некои време и да посветем повеќе време на коментирање на форумов.
ИншАлах ќе продолжиме од каде што застанавме, набрзо очејувате мои коментари.
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 22:31
Здраво Форумџии
 
Да ви се претставам - јас сум ПРОСВЕТИТЕЛОТ 
 
Искрено се надевам дека ќе допринесам темите од форумов да бидат не само интересни, туку и поучни.
 
Ќе се потрудам да биден јасен во изложувањата а материјалот на кој ќе се повикувам да биде на македонски јазик.
 
Најпривин би и се обратил на БЕЛИЧКА во врска со дел од текстот испратен на 27.Јануари.2007, цитирам  „Mist, se nadevam ce ti vleze vo glava deka stariot zavet ima poveke od iljada prorostva koi se ispolnija vo Hrista.......“
 
Од илјадате пророштва што ги спомнуваш, }e mo`eш li, тe molam, da mi ka`eш barem ed­no proro{tvo vo koe{to Isus e spomnat spo­red imeto? Terminot „Mesija“, preveden kako „Hristos“, ne e ime tuku naziv. Dali ima barem edno Proro{tvo vo koe se ve­li deka imeto na Mesijata }e bide Isus i de­ka imeto na negovata majka }e bide Marija, de­ka negoviot bo`emen tatko }e bide drvodelecot Josif, deka }e bide ro­den za vreme na vladeeweto na kralot Irod, itn.? Дали постоја такви детали? Ако не, тогаш kako }e zaklu~iш deka tie „iljada“ pro­roштва se odnesuvaat na Isus?
 
 
 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 23:48
За да бидеш просветител, треба најнапред да си самиот просветлен...Wink
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 09:50
Originally posted by аџија аџија напиша:

За да бидеш просветител, треба најнапред да си самиот просветлен...Wink

Остави го човекот аџија , ако му се сака да си биде просветител нека си бидеWink  ........ колку се МНОГУ таквите како него-самонаречени "ПРОСВЕТИТЕЛИ" , па број им немаWink
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 10:38

Поздрав до сите.

Убаво е да се види колку сте фини и културни за разлика од другите теми.
Поздрав до Просветителот, има убава забелешка.
Да ја аналзираме тогаш, без глупави и деконструктивни „муабети“!
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 10:50
Од илјадате пророштва што ги спомнуваш,
(Зарем има толку? Толку страници едвај има, со сите тие книги заедно...)
}e mo`eш li, тe molam, da mi ka`eш barem ed­no proro{tvo vo koe{to Isus e spomnat spo­red imeto?
(МММ, интересно...)
Terminot „Mesija“, preveden kako „Hristos“, ne e ime tuku naziv.
(Е па што значи „Месија“ тогаш?) 
Dali ima barem edno Proro{tvo vo koe se ve­li deka imeto na Mesijata }e bide Isus i de­ka imeto na negovata majka }e bide Marija, de­ka negoviot bo`emen tatko }e bide drvodelecot Josif, deka }e bide ro­den za vreme na vladeeweto na kralot Irod, itn.? Дали постоја такви детали? Ако не, тогаш kako }e zaklu~iш deka tie „iljada“ pro­roштва se odnesuvaat na Isus?
(Па со преносно значење, духовна инспирација и сл.? А?)
Во ниедно пророштво од  Стариот Завет не се спомнуваат детали, за било што...
Или пак можеби има, а ние не ги сфаќаме?
Или пак, како што би сакал да кажеш, се однесуваат на нешто друго или некој друг?
Disapprove
 
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 11:56
Интересна тема, веќе еднаш се обидов да ја аргументирам токму за овие пророштва.

всушност, начинот на кој го поставивте прашањето, укажува на тоа дека не сте размислувале сериозно за ова прашање. Еве зошто:

- ако имаше некое пророштво за некој Исус, зарем не ќе беше најлесно да се тврди дека родителите НАМЕРНО го именувале Исус за да се исполни пророштвото? Името ништо не значи, многу посуштински би биле предвидувања за случките во неговиот живот кои не можат да се произведат преку нечија волја.

Имав намера, токму да ги објаснам дел од стотиците старозаветни пророштва исполнети во животот на Исус, во оваа тема, но не успеав никогаш да ја довршам...
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6090

Pozdrav...
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 12:03
До аџија и orto
 
Доколку сакате да дискутираме за нашите nick-ови, да отвориме нова тема во форумов.
 
Чекам одговор од BELICHKA
 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 12:26
Незгодно ми е да те наречам просветител, бидејќи тоа е нешто кое човек го заслужува. А најмалку некој кој се самонарекува така, може да го заслужи тој епитет.

Но, да ги оставиме желбите настрана... Лошо е што ја продолжуваш традицијата на мист и кхалефа, кога ќе се даде одговор на некое прашање, да велиш, ама чекај, мене не ми даде одговор „тој и тој“ член на форумот. И со тоа се бега од секаква аргументација.

Ако ти е намерата да се докажуваш преку прашања, а не преку одговори, си го утнал местото...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,298 секунди.