IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Интелигенција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Интелигенција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
Автор
Порака
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 18:11
mozebi peshacite pak ne se u moda veke a eptendosadno?трепкање
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 18:19
Originally posted by gazela gazela напиша:

mozebi peshacite pak ne se u moda veke a eptendosadno?трепкање


Независно од модата , они се сепак ефикасни , само ако се знае со нив .

П.С.
Тоа “Д5“ иритира    
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 18:26
Normalno deka ke iritira mozebi duri i ke motivira  da se prochita neshto. трепкање
E sega dali ke te napravi chitanjeto  i vezbanjeto velemajstor e sosema druga rabotaголема%20насмевка
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 18:30
Originally posted by gazela gazela напиша:

Normalno deka ke iritira mozebi duri i ke motivira  da se prochita neshto. трепкањеE sega dali ke te napravi chitanjeto  i vezbanjeto velemajstor e sosema druga rabotaголема%20насмевка


На оваа провокација не одговарам .

П.С.
Немој сега ти мене “ Д5“
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 18:30
па нормално газела.....судоко порано решавав ееее 15 мин.....
сега по толку пројдени судока ми треба искрено едно 2 мин....брзина ептен......а знаеш зошто?? оти ПРОЧИТАВ и НАУЧИВ како дијаголно да елиминирам бројки со препоставки и по многу ВЕЖБАЊЕ .....сега сум малтене експерт во брзо решавање.....ете така не%20зборувам
ептендосадно ?? се уште не ти текна??аа??цц цццголема%20насмевка


Изменето од bijonse1 - 11.Јуни.2010 во 18:31
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 18:32
Ne eve se povlekuvam jas - nema d5голема%20насмевка
ps
I ne e provokacija jas sum finaтрепкање
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 18:33
газела не оди ма....ајј една мала рокада ?? аа??плазење
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 18:51
inteligencijata e ona na shto,.... edni im zaviduvaat na drugi...na  kolichinata  shto ja "imaat" od nea,...,..a drugi pak im se chudat na onie shto ja ...nemaat!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 19:05
Шах како интелегентна игра??.......или??..... рекреативен спорт??
како до велемајстор?? Вродено ?? само перцепција??... или го бидува или не...?? Како??
http://shaxmati.ru/uploads/foto/karpov.jpeg         http://leeharps.com/wp-content/uploads/2006/02/Chess-Board2.jpg

Шаховска стратегија и тактика има еволуирано низ вековите преку запаметување на успесите на најдобрите играчи. За најголеми шанси за победа, играчот мора брзо да ги мобилизира сите фигури и да им обезбеди простор за маневар, додека истовремено му онезоможува на неговиот противник да го направи истото. За завршување на партијата со победа, играчот мора да прави прецизни пресметки на низите од потези (варијации) кои или водат до наполна победа, или до значајна предност, и сето тоа додека му оневозможува на противникот да изведе слични такви низи.

Нападите врз крал во рокада обично се оправдани со некоја неурамнотеженост: имате повеќе сила на страната на кралот отколку противникот, или пак противникот ја има ослабена позицијата на својот крал со поместување на пион пред него.Многу матирања следат по жртви: ако целта е мат, материјалот повеќе не е важен. Кларицата е речиси секогаш најважната фигура при матирањето, заради разните нејзини можности (начини) за мат. Тука најчесто среќаваме т.н. „контактен шах“ каде кралицата едновремено е штитена од некоја друга фигура.Понекогаш се случува сите пиони да ги нема од таблата и еден играч да остане со со некакви комбинации од топови, коњи и ловци против осамен крал. Во вакви ситуации доаѓа до елементарни матови..

  • Крал и кралица против крал....Крал и топ против крал..Крал и два ловца против крал...Крал, ловец и коњ против крал

Првите два се релативно лесни за учење и се среќаваат често во почетнички партии. Многу почетници, особено деца, не можат да победат едноставно заради тоа што ги немаат научено овие процедури. Другите две бараат повеќе вештина, но и ги среќаваме многу поретко. Крал и една лесна фигура никогаш не се доволни за победа и затоа играта се завршува со реми. Крал со два коња против крал не се доволни за победа; меѓутоа, бидејќи оваа неможност е делумно резултат на лош тајминг кој е составен дел од несмасното движење на коњот, постојат услови под кои може да се победи ако противникот исто така има и пион. Иако крал и три коња против крал исто така се доволни за победа, ваква ситуација среќаваме ретко бидејќи, за јавувањето на таква позиција, пионот мора претходно да биде промовиран за да стане трет коњ, додека играчите обично промовираат пион во кралица за брзо да ја завршат партијата.....да



Изменето од bijonse1 - 11.Јуни.2010 во 19:12
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 19:48
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

газела не оди ма....ајј една мала рокада ?? аа??плазење

нека%20ти%20е%20срамNe, ne  bijonse1.Rokada ne  e mozna , kralot ti e pod zakana.Shahтрепкање
Baraj drugo reshenieплазење

...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 20:06
Па знам , но малку се издаде . “ делувам глупаво “ , тоа “ глупаво “ си го прифатил бидејки го примени во својот опис , како нешто што постои , но не и интелигенцијата , што е противречно .

Бидејќи го знам поводот за отварање на темата , сега јас знам малку и повеќе за него , за мотивот .

@eptendosadno1

Поводот за отварање на темата е најверојатно досадата тој ден...
Мотвиот е дискусијата помеѓу мене и еден другар кадешто се расправавме за тоа ‘Што е интелигенција?‘ , и баравме анализи на повеќе термини поврзани со прашањето . . .
Незнам ти што си слушнал . . . трепкање
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 22:46
A shto e intelektualnost (intelektualiziranje) ? Isto shto i inteligencija? Razlichno?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 23:03
Originally posted by Џо Џо напиша:

Па знам , но малку се издаде . “ делувам глупаво “ , тоа “ глупаво “ си
го прифатил бидејки го примени во својот опис , како нешто што постои ,
но не и интелигенцијата , што е противречно .

Бидејќи го знам поводот за отварање на темата , сега јас знам малку и
повеќе за него , за мотивот .
@eptendosadno1Поводот за отварање на темата е најверојатно досадата тој ден...Мотвиот е дискусијата помеѓу мене и еден другар кадешто се расправавме за тоа ‘Што е интелигенција?‘ , и баравме анализи на повеќе термини поврзани со прашањето . . .Незнам ти што си слушнал . . . трепкање
   


Јас не го спомнав ни поводот ни мотивот , незнам зашто ми објаснуваш - МИ ОДГОВАРАШ ?   


Чисто !!!

Изменето од eptendosadno1 - 11.Јуни.2010 во 23:06
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 23:03
"Повеќето луѓе мислат дека интелектот го прави човекот голем....

http://www.vesti.rs/downloads/Ajnstajn-Vera-u-boga-je-detinjasta.jpg

 Тие не се во право, тоа е карактерот".......А.А.

Изменето од bijonse1 - 11.Јуни.2010 во 23:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.