IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука по изворно Христијанство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука по изворно Христијанство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 00:38
Evangelos a kje miobjasnis ti povekje si nacitan od mene, koi se tie Dopisna bibliska shkola?
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 00:43
Ев, јас се вклучив пред неколку дена на овој форум. Поставив неколку прашања, кои ти досега не ги одговори (не знам дали ме мразиш, затоа што и со омраза ми пристапи прв пат кога дојдов на форумот, или сите кои ги побиваат или контрираат твоите мислења, не се достојни за тебе).

Неколку работи во повеќе теми во врска со иконите, Светото Писмо, веронауката ги објаснив историски, и според учењето и опитот на Светите Отци.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 00:48
belichka, за "дописна Библиска школа" би се порудил да ти одговорам, но на некоја соодветна тема, затоа што не сакам да бидам овде оф-топик.
 
Темплариус, никаде јас не гледам прашање во коментарот што го цитираш.
 
makarios, ти реков и еве пак ќе повторам: Два пати се навратив низ сите коментари на оваа тема и не најдов неодговорени прашања од моја страна. Ни од тебе, ниту од некој друг. Доколку има некое прашање кое јас сум го пропуштил, те молам повтори го - кратко, јасно и децидно.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 01:28

Maran Ata, јас не кажав ниту една лага на темава, туку само вистина. Бидејќи ме прашувате нешто што неколку пати ви е одговорено, ќе ви повторам уште еднаш, а модераторите нека видат кој прв потегнал кон спамирање.

 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Околу тоа што прашуваш, "Божилак" не е црква, па ниту деноминација, туку е, како што кажав, регистрирано непрофитно здружение на граѓани-христијани чија цел и дејност е христијанско образование и академско промовирање на изворното христијанство на Македонски јазик и за Македонскиот народ. Здружението тоа го остварува преку христијански кyрсеви, отворени трибини, христијански книги и литература, веб страници, веб портали итн., притоа исклучиво темелејќи се на Божјиот пишан Збор - Библијата (Светото Писмо).

Јас на пример познавам еден член на тоа здружение кој е православен, знам и некои баптисти, знам и некои неденоминирани христијани, но сепак, пак ќе кажам, здружението не е црква и секој, кој ја има горенаведената визија за христијанско образование на Македонскиот народ, може да биде член на тоа здружение.
 
Здружението соработува со повеќе христијански цркви и организации од Македонија кои ја имаат истата (горенаведена) цел.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Messenger, од каде идејата дека јас ги знам имињата на предавачите? Јас не сум член на тоа друштвото, и како што реков, кyрсевите сеуште не се започнати. Не се знае ни колку кyрсеви (од гореванедените) ќе се одржуваат. Тоа зависи од интересот на тие што ќе се регистрираат. Веројатно, доколку се одржуваат повеќе кyрсеви, и повеќе предавачи ќе има.

Кyрсевите не се црковни, туку библиски. Бидејќи друштвото не е црква, ниту деноминација, повеќе од јасно е дека на кyрсот нема да се предаваат црковни учења, туку она што го вели Библијата за одредена тема (зависно од кyрсот).
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Една од локациите на "Божилак" се наоѓа во Христијанскиот Центар, каде што меѓу другото се наоѓа и црквата "Радосна Вест". Затоа и се поклопуваат мапите на црквата со здружението и тоа не е никаква "Еурека" на Maran Ata. Секој што поминал во Христијанскиот Центар го знае тоа.
Во Христијанскиот Центар се стационирани повеќе христијански организации.
 
- Една од локациите на здружението "Божилак".
- Христијанската баптистичка црква "Радосна Вест"
- Хуманитарното здружение "Христољубие"
- Книжарницата "Откровение"
 
Заради заедничката цел, овие друштва и организации соработуваат меѓусебе, а и со многу други цркви, друштва и организации во Скопје, Македонија и надворешноста. Бидејќи книжарницата "Откровение", за сега, колку што јас имам информации, е единствена (библиска, не православна) христијанска книжарница во Македонија, преку неа се издаваат многу христијански книги, не само од црквата "Радосна Вест" туку од повеќе библиски цркви во Македонија.
 
За да нема понатамошни забуни, слободно прашајте се што ве интересира и јас, доколку знам, ќе ви одговорам.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 01:44
Мараната јас никогаш не сум рекол дека ништо не знам за Божилак. Тоа е бесмислено, затоа што од Водно се гледа дека јас знам за Божилак 100 пати повеќе од сите вас кои изнесувате лажни клевети за тоа здружение. Затоа и сметам дека е бесмислено да ги разобличувам вашите неосновани клевети, затоа што сметам дека секој разумен посетител, кога ќе види кој повеќе го познава тоа здружение, ќе сфати кој има поголем кредибилитет да говори во негово име.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 01:45
Престанете со лични препукувања!
Маран Ата - одиш надвор од тема! Не ме интересира твоето лично незадоволство од другите цркви - овде НЕ СЕ дискутира тоа!
Темплариус - ако имаш прашање, постави, ако не - не се занимавај непотребно.
Макариос - ако имаш неодговорено прашање - постави го уште еднаш.
Евангелос - не изигрувај повторно полицаец.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 11:07
Originally posted by Evangelos Evangelos напиша:

Бидејќи книжарницата "Откровение", за сега, колку што јас имам информации, е единствена (библиска, не православна) христијанска книжарница во Македонија, преку неа се издаваат многу христијански книги, не само од црквата "Радосна Вест" туку од повеќе библиски цркви во Македонија.

За да нема понатамошни забуни, слободно прашајте се што ве интересира и јас, доколку знам, ќе ви одговорам.

Мислам дека имаше уште една библијска книжарница во Скопје: МЕТАНОИА - но незнам дали сеуште работи. И они организриаа некои к у р с е в и* или предавања или не?


-------------------------------------------------
* - во сите зборови каде има „у„ помеѓу К и Р сед цензурираат автоматски со ѕвездичка. Голема глупост! Дали е можно таа опција да се исклучи или намести поинтелигентно? Зборот к у рсеви или К у р а н не се вулгарни, последниов дури и е свет за некои членови на форумот(намерно го пишувам раздвоено или латинично Quran за да не биде цензуриран со ѕвездичка).

Изменето од Majkl - 23.Октомври.2008 во 11:12
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 14:30
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Мислам дека имаше уште една библијска книжарница во Скопје: МЕТАНОИА - но незнам дали сеуште работи. И они организриаа некои к у р с е в и* или предавања или не?

 
За жал, таа книжарница "Метаноја" не работи веќе 2-3 години. Сепак дел од нејзините книги можат да се најдат во книжарницата "Откровение".
 
Колку што јас знам, книжарницата Метаноја не организираше никакви кyрсеви или предавања. Такво нешто не правела ни книжарницата "Откровение".
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 15:12
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

[QUOTE=Evangelos]

Мислам дека имаше уште една библијска книжарница во Скопје: МЕТАНОИА - но незнам дали сеуште работи. И они организриаа некои к у р с е в и* или предавања или не?

Јака “книжара“ беше тоа...голема%20насмевка Се само “книжници“ ја водеагазење%20од%20смеење



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
vesnaa Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 17:53
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by vesnaa vesnaa напиша:

EVANGELOS te molam odgovori mi kako i kade mozeme da se prijavime na k*rsot: Od ljubov do brak na bozestven nacin. Nestrpliva sum (zaedno so moeto semejstvo) da pocneme so slushanje na k*rsot.


Пријавувањето е лесно и многу едноставно. Се што треба да направите е да отидете на сајтот: http://www.veronauka.com.mk и најдоле на сајтот имате место каде што можете он-лајн да се пријавите. На самиот сајт имате и подетални информации за тоа каде и во кои термини се одржува кyрсот.

Поздрав големо%20гушкање



Ti blagodaram evangelos. Vekje go storiv toa i se registriravme zaedno so moeto semejstvo. Se nadevam deka ne e problem sto mojata najmala kjerka ima samo 13 godini, no so mene ke doagja, taka sto ke ima staratel.
Pozdrav i blagodaram uste ednas na informaciite.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Мислам дека имаше уште една библијска книжарница во Скопје: МЕТАНОИА - но незнам дали сеуште работи. И они организриаа некои к у р с е в и* или предавања или не?

 
За жал, таа книжарница "Метаноја" не работи веќе 2-3 години. Сепак дел од нејзините книги можат да се најдат во книжарницата "Откровение".
 
Колку што јас знам, книжарницата Метаноја не организираше никакви кyрсеви или предавања. Такво нешто не правела ни книжарницата "Откровение".
Поздрав!


За Откровение, незнам, но за Метаноја, не биди толку сигурен. Таа “книжараголема%20насмевка“ која се наоѓаше до бившо Пасошко....меѓу останатото....организираше к*рсеви, од кои еден беше “Алфа“ к*рсот за евангелизација. Тоа го знам зашто како голем љубител на книги ја имам посетено книжарата и самата, каде (заедно со уште две другарки) добив покана за присуство на к*рсот, како и една мала книгичка-прирачник со истоимен наслов....
Така да....


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 23:42
Фала за информацијата марија, навистина не знаев дека Метаноја организирале кyрсеви. А сигурна си дека кyрсевите беа организирани преку Метаноја? Или можеби Метаноја била искористена како медиумска пропаганда, да дели флаери на луѓето кои влегуваат таму?
Бај д веј, знаеш дека тој Алфа кyрс го има држено и еден православен, од неодамна ткн. "отец", само под друга амбалажа? среќа Кога дознав за ова прво си реков: их брееее плагијатори, ама потоа си викам, море ако, тешки сите така да прават, црквата реформирана да ја видиме големо%20гушкање
 
Originally posted by vesnaa vesnaa напиша:

Se nadevam deka ne e problem sto mojata najmala kjerka ima samo 13 godini, no so mene ke doagja, taka sto ke ima staratel.
 
Многу е помудро кога кyрсеви од овој тип луѓето слушаат кога се помлади, отколку постари. Подобро е младите уште во најрана возраст да се образуваат за вистините на љубовта, врските и сексот, за да можат потоа спремни да зачекорат во тие води. Навистина е жално доколку на кyрс ви дојде некоја со еден абортус и два разводи и од вас да бара совет како да си го "опраи" животот, затоа што некои работи се запечатени со времето и нема враќање назад. Но кој со време ќе си го упати детето по вистински пат, големо арно ќе му стори среќа
 


Изменето од EvAngelos - 23.Октомври.2008 во 23:54
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 00:17
Evangelos,баш ќе ја најдам книгичката и ќе видам кој ја издал, во секој случај јас ја добив таму. А зошто мислиш дека една книжара би била “искористена“ за некаква пропаганда ако и самата не е инволвирана во тоа? Зошто не добивме таква покана на пример во “Матица“, “Топер“, “Тримакс“...Зошто од тие книжари добивам само известувања за нови книги? Па токму во просториите на книжарата моите другарки присуствуваа на некој час, потоа истите се префрлија на друго место.
Ајде Еван, да не се лажеме.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 00:30
Не знам, затоа и те прашав тебе, бидејќи гледам си имала искуство.
А околу тоа второто што прашуваш. Секуларните книжари се грижат само за профит и затоа нудат покани со известувања за нови книги, за да ги намамат муштериите да ги купат, а овие да направат пари. Додека пак христијанските книжари имаат за цел христијанско образование на луѓето и разбирливо е доколку тие решат да соработуваат со некои кои имаат исти или слични интереси. Впрочем, целиот свет работи на принцип на соработка/комуникација меѓу луѓе и институции со слични интереси. Ако е така во бизнисот, зошто не би било така и во христијанската служба.
Сепак јас општо зборам, а воопшто не знам каква била ситуацијата со Метаноја, затоа и те прашав.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.