IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата и чиста и нечиста храна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата и чиста и нечиста храна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 13>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 09:23
Originally posted by spiros spiros напиша:

А дали дозволува македонската држава да се угнетуваат македонски државјани со христијанска вероисповест на територија на република македонија?

Да ја зборуваме ВИСТИНАТА, зошто ГОСПОД е ВИСТИНАТА!


pa jas si imam svoja vistina
a voopsto ne lici na gospod pa nitu sakam i da lici
a negiranje so vika zidarski i ne e lose
nemozes da ne negiras vo svoite deklaracii

nesmees da negiras deka nekoj e covek toa da
no da negiras negovo veruvanje e mozno- demokratija bre

da neizleze deka e ovde misloven aparthejd
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 09:32
Originally posted by spiros spiros напиша:

А дали дозволува македонската држава да се угнетуваат македонски државјани со христијанска вероисповест на територија на република македонија?

Да ја зборуваме ВИСТИНАТА, зошто ГОСПОД е ВИСТИНАТА!
 
Дали ти се чувствуваш угнетен?збунетост
Дали воопшто некој се чувствува угнетен на оваа територија каде како печурки после дожд изникнуваат различни деноминации?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 10:21
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by misterX misterX напиша:


...
Спирос, не те разбрав целосно што сакаш да ми кажеш но претпоставувам дека немаше лоши намери.


Селам Мистер Х!

Лоша намера е да се негира Радосната Вест (Евангелие) дека Вечната ВОЛЈАТА БОЖЈА, Вечното СЛОВО БОЖЈЕ, Вечниот ДУХ БОЖЈИ, без кого неможе ништо да живее се отелотвори за спасение на сите луѓе во ИСУС!

Те молам не споредувај го ИСУС со никого зошто тоа е лага! А лажговците кои се противата на ВОЛЈАТА БОЖЈА не можат да влезат во РАЈОТ па макар само вода и леб целиот живот да јаделе.

Нека Господ ги отвори срцата за ВИСТИНАТА

АМИН


Спирос мило ми е што си толкав голем верник а се надевам дека си и толку исправен во сите погледи. сега ми стана јасно за што зборуваше и кога гледам од твоја гледна точка те разбирам, што сакаше да ми порачаш. ОК ја прифаќам вината наметната од твоја гледна точка но само во одреден дел затоа што моите и твоите гледишта за Исус- Иса а.с во голема мерка се исти. Она “најмалото“ за кое не се согласуваме е она поради кои сме толку “различни“ но сепак мојата почит кон Исус неможеш да ми ја ставиш во делот на гревови нели? Ако имаш некој факт или некој конкретен предлог за кој би требало да разговараме на даденава тема ок ајде кажи и ќе дискутираме. Ако сакаш може да одиме во некој ресторан каде што ти ќе си јадеш свинско а јас нешто друго и пак ќе си дискутираме(дај боже двајцата да умреме од длабока старост а не од “мрсноча“ или срцев удар). Кој кого ќе убеди дека е во право ќе видиме. Можеби на крајот ќе се најдеме некаде на средина нели?
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 11:18
Originally posted by spiros spiros напиша:

Јас имам и можност и волја да одам во арабија, конкретно во мека и како што доаѓа секој кој сака во ( на пример) Св. Наум, да бидам таму да јадам што ми е благословено, да мислам што е благословено, да кажам што е благословено!

Што мислиш што ќе ми се случи таму?


Ништо нема да ти се случи,затоа што таму не можеш ни да стигнеш како Спирос. Ова сфати го како јас да ти побарам да поминам зад царските двери.

Изменето од deshad - 01.Август.2008 во 11:24
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 11:38
i za mene vazi istoto ? ... deka i mene bi me vratile i pokraj dobrite nameri ? ....
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 11:39
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

i za mene vazi istoto ? ... deka i mene bi me vratile i pokraj dobrite nameri ? ....


Не бе за тебе не важи тоа правило. Ти си посебна личност и како таков имаш посебни бенефиции.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 11:50
големо%20гушкање
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 12:24
a neli Bog ve uci isti se site, kako sega beneficii?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 12:42
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

i za mene vazi istoto ? ... deka i mene bi me vratile i pokraj dobrite nameri ? ....
 
А Мирослав сака да патува во Мека?трепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 12:45
turisticki .... sto da ne ? ..... kako mozat na primer , kako sto rece butel , da doadjaat vo Sveti Naum ? ....... zosto ne bi mozel i eden hristiajnin da pojde vo meka ? ......
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 12:47
Епа изгледа неможе. Видиш каква споредба се дава, како да некој влезе во олтар на православен храмзбунетост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 12:49
ojdovme off topic тага
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 12:52

Не сме баш оф-топик, не случајно го поставив тоа прашање поради погорната споредба со “царските двери“. Дали тоа значи дека тоа одење во Мека се доведува во врска со “чисто“ и “нечисто“ во некаква смисла?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 15:09
Во Мекка и Медина можат да појдат ОНЛИ МУСЛИМС.

А сега продолжете си со дискусијата за чистата и нечистата храна.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,204 секунди.