IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ОБИЧАИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ОБИЧАИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 25>
Автор
Порака Обратен редослед
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 15:52
Благодарам за текстот Омер... но тоа е повеќе народен адет... Нема верско правило.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 15:31
Ajde,Blue,sega javise so edno blagodaram za Omera!!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 15:29
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

.......jas imam edno prasanje ,no neznam dali ovaa tema e soodvetno mesto da go postavam!
...sto se pravi so crvenoto jajce od minatata godina koe stoese kaj ikonata,doma,se razbira!?

        Blagodaram predvremeголемо%20гушкање


Чекав блу... да ти одговори,ама некако мрзлива е денеска. Па затоа јас ќе ти одговорам:

Зоран Џорлев - професор по виолина

Ланското јајце го закопуваме во плодна нива

Секој Велигден обавезно вапсаме јајца на Велики четврток. Првото го чуваме цела година, а ланското го фрламе на нива, или го закопуваме на плодно земјиште, за да биде плодна годината. Децата се се уште мали, па најмногу заради нив ги шараме јајцата во разни бои, и ги ставаме во садови со слама. Масата ја украсуваме со велигденско чаршафче и украси во вид на петелчиња и шарени јајца. На првиот ден од Велигден, сите се собираме кај мајка ми на ручек. Таа прави специјалитет, полнета јагнешка плешка. Обично одиме во Соборниот храм или црквата Св. Димитрија, затоа што ни се најблиску. Откако ќе се изгради црквата Света Богородица во Лисиче, ќе одиме таму, затоа што таму ја градиме новата куќа. Света Богородица ќе ни биде домашна слава.


Како што гледаш овде се зборува за семеен адет-обичај,а ако има некое верско правило се надевам дека ќе добииш одговор од некој соодветен за тоа.

Поздрав.

Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 14:53
.......jas imam edno prasanje ,no neznam dali ovaa tema e soodvetno mesto da go postavam!
...sto se pravi so crvenoto jajce od minatata godina koe stoese kaj ikonata,doma,se razbira!?
        Blagodaram predvremeголемо%20гушкање
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 14:49
голема%20насмевка
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

OD VCERA na site im prenesuvam eden gaf na baba mi.
Vcera skoro na site mak. TV imase filmovi za Veligden. I imase edna scena koga rimjanite go nosat "glumecot koj go glumi Isus" do mestoto na izvrsuvanjeto na kaznata. I onaka krv i sl. i baba mi veli: "A koj go ubil nego, turcite li?"

se nadevam deka ne e navredlivo, no mene mi bese mnogu smesno.
газење%20од%20смеење Што не и рече дека со Гоце Делчев другари од средно се голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 02:17
hahaahahhahahhahaahhahha
jako e.........

imase idna sega veli vaka.....

postar svestenik go poucuva pomladiot,.....za da nemas trema pred tvojata prva misa odi vo oltarot ima tamu edno sise alkohol goltni 2-3 goltki i se ke odi kako podmackano........

odi svestenikot pravi kako sto mu e receno...i po zavrsuvanje na mista prasa kako bilo.....

postariot svestenik mu veli abre se e kako sto treba...samo imam 3 zabeleski....

kako prvo ti rekov 2-3 goltki a ne celo sise...
vtoro
isus go raspnale rimjanite a ne partizanite,,...
i treto koga zavrsuva misata se veli amin a ne FAJRON...


znam deka ke bide izbrisano ama eve neka postoi bar eden den....
(ne mislev da navredam nikoj)


end off days 15...14...13....
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 00:05
OD VCERA na site im prenesuvam eden gaf na baba mi.
Vcera skoro na site mak. TV imase filmovi za Veligden. I imase edna scena koga rimjanite go nosat "glumecot koj go glumi Isus" do mestoto na izvrsuvanjeto na kaznata. I onaka krv i sl. i baba mi veli: "A koj go ubil nego, turcite li?"

se nadevam deka ne e navredlivo, no mene mi bese mnogu smesno.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 18:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Не е лошо некоја од тие велигденски песни да постирате на темата верска поезија.

 

Не се целосни без ноти, но сепак ќе постирам некоја за тебе среќа


Ти благодарам.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 17:56
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:


Не е лошо некоја од тие велигденски песни да постирате на темата верска поезија.
 
Не се целосни без ноти, но сепак ќе постирам некоја за тебе среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 17:50
Фала Халид големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 17:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Халид, за тебе пријателе не ми е мака да пишувам... ако треба и 20 склека ќе направам ама ќе ти одговорам подетално среќа
Богослужбата трае околу еден ипол саат. Се состои од повеќе дела. На почеток има славење на Бог (христијанск песни, во случајов велигденски песни), потоа има молитва, па потоа има проповед (Секако некоја велигденска тема, за и околу Христовото воскресение и неговото значење за нас), па пак молитва, па пак песни, па потоа има дружење частење забава кој како ќе си ја нареди среќа

 

 


Не е лошо некоја од тие велигденски песни да постирате на темата верска поезија.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 17:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Халид, за тебе пријателе не ми е мака да пишувам... ако треба и 20 склека ќе направам ама ќе ти одговорам подетално среќа
Богослужбата трае околу еден ипол саат. Се состои од повеќе дела. На почеток има славење на Бог (христијанск песни, во случајов велигденски песни), потоа има молитва, па потоа има проповед (Секако некоја велигденска тема, за и околу Христовото воскресение и неговото значење за нас), па пак молитва, па пак песни, па потоа има дружење частење забава кој како ќе си ја нареди среќа

 

 


Blagodaram prijatele Evangelos!!

Pa...Dobaar pomin i Srechno!!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 17:37
Халид, за тебе пријателе не ми е мака да пишувам... ако треба и 20 склека ќе направам ама ќе ти одговорам подетално среќа
Богослужбата трае околу еден ипол саат. Се состои од повеќе дела. На почеток има славење на Бог (христијанск песни, во случајов велигденски песни), потоа има молитва, па потоа има проповед (Секако некоја велигденска тема, за и околу Христовото воскресение и неговото значење за нас), па пак молитва, па пак песни, па потоа има дружење частење забава кој како ќе си ја нареди среќа
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 17:22
hahahhhaaahahhha

trebalo da ja izmies za sekoj slucaj,.......

:))
end off days 15...14...13....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.