IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7778798081 98>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 10:27
butel2, не сме на иста фрекфенција, бркај работа и имај пријатен ден.
 
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

А бајачката кога го повикала пророк Самуил
По желба на Саул
Па Самуил рекол: Што ме вознемируваш ?

Како да не е мртов, или пак некој лош дух се јавил во вид на Самуил
 
А Мојсеј и Илија кога се појавиле со Исус на гората на преобразувањето? аааа и Мојсеј бил жив среќа
Го прочита ли мојот предходен пост? Јас не реков дека луѓето во Стариот Завет биле и духовно мртви по телесната смрт, туку дека нивните души иделе во Подземјето (Шеолот) од каде, како што гледаш, било можно и да се повикуваат (иако за повикување на духовите Бог изрекол смртна казна!)

Originally posted by Nikki Nikki напиша:

А што е тоа што Петар рекол: Исус откако слезе, им проповедаше и на духовите кои беа во темнина, кои некогаш не се покорија ... (во времето на Ное)
Значи на мртви луѓе им проповедал, што умреле уште многу време во минатото

Епа како може на мртви да им се проповеда ?
 
Точно така, Исус по смртта на крстот отишол во Шеолот да им проповеда на починатите во Стариот Завет, за и они да ја слушнат радосната вест.
 
 
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

А ако се живи, што прават праведните на небото ?
Се забавуваат ?

Ние сите веруваме дека тие се молат за нас

 
Вие верувате дека се молат за вас, некои веруваат дека играат шах, трети пак веруваат дека играат оро, но факт е дека никој од нив немаат библиски аргумент за своето верување. Затоа според мене, најблиску до вистината се оние кои не вадат ДОГМИ ОД МОЛК и воопшто не се замараат што прават живите на Небото. Да сакал Бог ќе ни кажел, но изгледа не сакал и глупаво е ние да се правиме попаметни од Бог и да "'дознаваме" работи кои Тој не ни ги дал до знаење.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 10:30
Sahih Bukhari, веќе одамна те нокаутирав тебе на повеќе рингови (форуми). Не ти останува ништо друго освен да лаеш зад грбот на атеистите газење%20од%20смеење
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 11:11
Павле вика дека Исус се моли за нас
Ако Исус е Главата на Црквата
Колку повеќе Црквата Небесна постојано се моли за нас
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 22:33
Nikki, каде тоа Павле вика дека Исус се моли за нас?
 
Без разлика што прават покојните на Небото (можеби се молат, можеби играат оро, можеби решаваат крстозборки и сл.) сепак кога учениците го прашање Исус како да се молат, Тој им одговорил да ги упатуваат своите молитви до Таткото Небесен. Учениците го послушале и секоја нивна молитва до крајот на Библијата е упатена до Бог. Биди и ти послушна ученичка на Христос. Не мораш мене да ме слушаш, јас сум најмалку битен, слушај го Христос.
 
Мојсеј се молел исклучиво на Бог, Исус Навин се молел на Бог, Самуел, Јов, Давид, Соломон се молеле на Бог, Исаија, Еремија, Езекиел, Даниел, Јона... сите пророци се молеле на Бог, апостолите се молеле на Бог, учениците се молеле на Бог... сите Христијани се молат на Бог, зошто православните и католиците повеќе се молат на Марија?
Во посланијата на апостолите името на Марија НЕ Е НИ СПОМНАТО, а камо ли некој да се молел на неа.
Колку е само тажно кога ќе видиш како по шпанскиве сапуници секоја молитва е упатена на Марија тага
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 22:47
Koga nekoj e bolen vo Crkva
Neli site se molat za nego
Taka e i na neboto
Site se molat za nas bidejki site sme bolni
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 23:03
ЕвАнгелос: си ја фати бељата брат!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 23:24
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Koga nekoj e bolen vo Crkva
Neli site se molat za nego
Taka e i na neboto
Site se molat za nas bidejki site sme bolni
 
Кога некој е болен во црква, да сите се молат за него/неа.
На небото не е така, таму нема болни.
Од небото можеби се молат за нас, а можеби и не, тоа не е експлицитно кажано во Светото Писмо и не е убаво да создаваме догми од МОЛК.
Но затоа пак јасно и гласно е кажано нашите молитви да ги упатуваме до Бог - Слушателот и Извршителот на молитвите.
Не се замарај со тоа што Писмото НЕ ВЕЛИ, затоа што Бог нема да бара одговорност за тоа, туку замарај се со тоа што Писмото ВЕЛИ, бидејќи за тоа Бог еден ден ќе те праша: "Зошто не Ме послуша?"
 
Nikki, ајде и јас да те прашам нешто, доста ти ме прашуваш среќа
 Дали, како што вие ја нарекувате, "Пресвета Богородица" е најголема меѓу луѓето?


Изменето од EvAngelos - 16.Февруари.2008 во 23:24
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 23:31
i vo pravoslavieto ne se moli na bogorodica nego se ,,vika bogorodice moli boga,,ili ,,sveta petke moli boga,, itn trba nekoj toa da vi go objasni ne se moli na svetci nego na bog.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 23:41
I koga ja zede knigata, cetirite zivotni
i dvaeset i cetirite Staresini
padnaa pred Jagneto, drzejki sekoj od
niv harfa i zlatni casi, polni so temjan,
koi se molitvite na svetiite;

3 Togas dojde drug angel so zlatna
kadilnica i zastana pred zrtvenikot;
i mu bese daden mnogu temjan, ta so molitvite
na site svetii da go postavi na
zlatniot zrtvenik sto bese pred
prestolot.

4 Dimot od temjanot, zaedno so molitvite
na svetiite se izdigna od rakata
na angelot pred Boga.

Ova e dokaz deka Svetiite Na Nebesata Se Molat

... a, pak, sekoja zena, koja se moli ili
prorokuva gologlava, ja sramoti glavata
svoja, zasto toa e isto kako da e
istrizena.

Ako zenata ne saka da se pokriva,
togas neka se strize; ako, pak, e grdo
za zena da se strize ili brici, togas
neka se pokriva.

... Prosudete sami vo sebe: dolikuva
li zena da Mu se moli na Boga gologlava?

- Ova e jasen dokaz deka protestantskite crkvi ne go slusaat Ap Pavle.
Ne se vo soglasnost so Apostolskata Crkva
Nemaat pravo da svedocat deka se isti kako prvata Crkva Hristova

Site zeni vo novovrskite zaednici se molat bez da si ja pokrijat glavata
Samo vo Pravoslavna Crkva i Katolicka Crkva, zenite se molat so Pokriena Glava

Evangelos, ti ne si posveten na Evangelieto i na Izvornoto Hristijanstvo
Ti begas od Izvornite Zapovedi na Apostol Pavle
Te povikuvam sega, ili objasni so e rabotata so Zenite vo Vasite Crkvi
Ili stani si Pravoslaven


EVE TI DOKAZ DEKA ISUS SE MOLI ZA NAS NA NEBESATA

25 Zatoa Toj i moze za vecno da gi
spasi onie sto preku Nego doagaat kon
Boga, bidej}i e sekogas ziv za da se
moli za niv.
Takov Prvosvestenik i ni trebase: svet, neporocen, neoskvernet, odvoen od gre{nicite i vozvi{en nad nebesata. ...



Изменето од Nikki - 16.Февруари.2008 во 23:48
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 23:42
vo pravoslavnata religija svetcite ne se bozestvo tuku se pocituvaat bidejki nesto napravile za verata taka da mnogu lud'e neznaat kako da ja iskazat pocita-ne im e objasneto pa se molat direktno na niv sto ne e i pravilno
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 23:44
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

i vo pravoslavieto ne se moli na bogorodica nego se ,,vika bogorodice moli boga,,ili ,,sveta petke moli boga,, itn trba nekoj toa da vi go objasni ne se moli na svetci nego na bog.
 
Тоа се вика само на форуми, а во пракса се вика: "Пресвета Богородице, СПАСИ НЕ!" или "Мајко Божја помогни ми, излекувај ми ја ќерката, врати ми го дечкото, помогни ми да ја добијам работата итн".
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 23:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Nikki Nikki напиша:

А бајачката кога го повикала пророк Самуил
По желба на Саул
Па Самуил рекол: Што ме вознемируваш ?

Како да не е мртов, или пак некој лош дух се јавил во вид на Самуил
 

Го прочита ли мојот предходен пост? Јас не реков дека луѓето во Стариот Завет биле и духовно мртви по телесната смрт, туку дека нивните души иделе во Подземјето (Шеолот) од каде, како што гледаш, било можно и да се повикуваат (иако за повикување на духовите Бог изрекол смртна казна!)


Eвангелос...ти посакувам пријатна вечер...среќа
Ме интересира ова за повикувањето на пророкот Самоил, и јас сум се прашувала порано околу тоа, но мислам дека сепак лош дух се појавил во вид на Самуил, за што сведочи она што подоцна се случило со Саул...
Нема доказ дека тоа навиостина бил Самуил, нели?


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 00:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

i vo pravoslavieto ne se moli na bogorodica nego se ,,vika bogorodice moli boga,,ili ,,sveta petke moli boga,, itn trba nekoj toa da vi go objasni ne se moli na svetci nego na bog.

 

Тоа се вика само на форуми, а во пракса се вика: "Пресвета Богородице, СПАСИ НЕ!" или "Мајко Божја помогни ми, излекувај ми ја ќерката, врати ми го дечкото, помогни ми да ја добијам работата итн".

 
praksata ne e dobra treba vernicite da gi prasaat svestenicite kako treba i da naucat,svedoci sme kolku mnogu vernici ima a kolku malku se znae kako treba
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 00:07
Во заблуда си Nikki, од дрвото не можеш да ја видиш шумата. Залудно ми цитираш стихови од Библијата. Со нив не можеш да ми кажеш ништо ново. Можеби не знам се што кажал Јован Дамскин, но зборовите на Христос и апостолите ги знам на памет. Јас имам мирна совест со нив, а ти?
 
Ти си една од ретките на која сум и се понудил да и посветам внимание и да и ги објаснам сите дилеми во светлина на Божјото Слово. Мојата рака остана испружена кон тебе, ти не ја прифати. Мене ми беше важно утре ти да не му речеш на Бог "Па од каде да знаев дека така вели Писмото?".
 
Се надевам дека твојата совест ќе остане мирна верувајќи дека Исус, Јаков, Јован, Петар, Павле палеле свеќи и се клањале пред икони, се молеле на Марија, правеле бизнис со икони, осветувале водички, крштевале бебиња, се поклонувале и мирисале коски од мртовци, се мешале во власта, продавале крстови, бројаници, се облекувале во свештенички одора, им ги подавале рацете на луѓето да им ги бацуваат итн итн САМО, од немарност, заборавиле да го запишат сето ова во Библијата.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7778798081 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.