IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7677787980 98>
Автор
Порака
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 11:32

Разберете еднаш, сите вие протестантски цркви
Дека ние православните немаме други богови освен Едниот
Тоа е ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС

Престанете веќе еднаш
Нека престане да ве буни тоа што веруваме дека сите се живи
Никој не е умрен а сите се живи
Добрите луѓе се молат за нас, и со радост го чекаат Воскресението
А лошите со страв го чекаат Божјиот СУД

Како што рекол Господ Исус
Бог, е Бог на живите а не на Мртвите
Сите се ЖИВИ

Па што прават живите на небото
Зарем не се молат за нас ?




Изменето од Nikki - 15.Февруари.2008 во 11:50
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 12:23
Nikki, нема податок во Библијата што прават живите на Небото, а исто така нема ни еден пример во Библијата дека некој жив на Небото се моли за живите на Земјата. Во Билијата нема ни еден пример на молитва упатена до некој друг освен Бог.
 
Денес на Марија и се молат милиони православни и католици и доколку таа е назначена да слуша молитви, тогаш таа е принудена да слуша по стотици молитви во една секунда, што не е возможно доколку не ги слуша паралелно. Замислете која бучава е тоа. среќа
 
Наместо да ја замарате Марија, подобро е да замолите некој жив брат или сестра по вера да се молат за вас.
 
"еден од Неговите ученици Му рече: „Господи, научи нè да се молиме, како што и Јован ги научи своите ученици!” А Тој им рече: „Кога се молите - говорите: „Татко наш (а не Марија наша), Кој си на небесата..."
(Лука 11:1-2)
 
Доколку се знаете со директорот на една фирма, зошто да бркате врски преку чуварот?
Кај Бог нема врски, нема непотизам!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
MAJA DIKOVA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAJA DIKOVA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 15:15
VO BIBLIJATA JASNO KAZUVA SE ,NEZNAM ZOSTO TAKA RAZMISLUVATE !!!A KOI ZIVI SE MOLAT ZA NAS NA NEBOTO???
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 15:18
Ха ха ха абе одамна е докажано дека на небото нема ни живи ни мртви
Македонците верувале во Сонцето ВЕРУВАЈТЕ И ВИЕ.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 16:09
А со правеле богатиот, Лазар и Авраам ?
Нели си зборуваат мегу себе
Нели богатиот го молел Авраам
За момент да го напушти местото на небото
И да им проповеда на неговите Браќа
Да не завршат и тие во страшните маки ?

Исус ја кажува оваа случка
Тоа е јасен податок дека мртвите не се баш мртви
Дека едните се мачат во огин
А другите им е добро, тие што се со Авраам
Не е тоа македонска народна приказна па да не веруваш





Изменето од Nikki - 15.Февруари.2008 во 16:11
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 17:03
Originally posted by Nikki Nikki напиша:


Разберете еднаш, сите вие протестантски цркви
Дека ние православните немаме други богови освен Едниот
Тоа е ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС

Престанете веќе еднаш
Нека престане да ве буни тоа што веруваме дека сите се живи
Никој не е умрен а сите се живи
Добрите луѓе се молат за нас, и со радост го чекаат Воскресението
А лошите со страв го чекаат Божјиот СУД

Како што рекол Господ Исус
Бог,е Бог на живите а не на Мртвите
Сите се ЖИВИ

Па што прават живите на небото
Зарем не се молат за нас ?




A koj e Bog na Mrtvite???Dali ti veruvas vo Prozivuvanje??? Ako veruvas,togas,Ako ne e Bog,za Mrtvite,togas koga ke Bidat Proziveani Mrtvite koj ke im Sudi????I koj ke im Bide Bog????

P.s. Prv pat slusam deka imalio zivi na Neboto.. .Mrtvite Luge se vo Zadgroben Zivot,Mislam deka i Biblijata kazuvat za Zadgrobniot Zivot...



Zamene Sigurno deka ne se Molat, Za tebe Mozebi tie si se Molat....Jas samiot si se Molam na Boga,ne Mi treba Posrednik,Ne mi treba nekoj da se Molet za mene,koj ne e vo sostojba sam na sebesi da si Pomognet,a kakao ke mi Pomognet mene????



Jas se molam i Baqram zastita od Gospoda,Koj e Svemocen,i toj e Onoj koj gi Primat Molbite na Site onie koi mu se Molat.

P.s. na pocetokot na Postot,Apeliras do site Protestanti da razberat,No eve i Jas kako Musliman,Navistina ne Mozam da razberam...
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 17:05
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

А со правеле богатиот, Лазар и Авраам ?
Нели си зборуваат мегу себе
Нели богатиот го молел Авраам
За момент да го напушти местото на небото
И да им проповеда на неговите Браќа
Да не завршат и тие во страшните маки ?

Исус ја кажува оваа случка
Тоа е јасен податок дека мртвите не се баш мртви
Дека едните се мачат во огин
А другите им е добро, тие што се со Авраам
Не е тоа македонска народна приказна па да не веруваш








Ova Od Biblija e ??? Ili nekoja Makedonska Narodna Prikazna??? Ako e od Biblija daj potkrepigo so Pasus,ako e Narodna Prikazna,kazigo Avtorot..

Da ja procitam,Mi se Svide...Zatoa i baram pasus,ili Avtorot..
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 19:36
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by misterX misterX напиша:

Me interesira sto tocno mislis za obozavanjeto na sliki i predmeti t.e. nesta za koi se misli deka imaat lik na Isus ili drugite svetci? Pozdrav

 

Од Христијанска перспектива, обожавањето на предмети (крст, коски од мртовци, бројаници и сл.) и слики (икони) е сосема недопусливо. Исто така молењето пред икони, поклонувањето пред нив, и правењето разни метании на иконите е строго забрането во Светото Писмо.

Секако најсилен аргумент против овие паганштини е Втората Божја Заповед која вели:

 

"Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја. Не ќе им се поклонуваш ниту ќе им служиш,"

(Излез 20:4-5)

 

Потоа следат исто така заповедите:

 

„Не прави си леани богови!” (Излез 34:17)

"Не обратувајте им се на идолите и не правете си леани богови. Јас Сум Господ, ваш Бог!" (Левит 19:4)

 

Секако, иконопоклонците ќе речат дека ова не се однесува на нивните икони туку на некои идоли од типот на златното теле и дека тие не ги обожаваат иконите туку тие само им даваат чувство на побожност, концетрација при молитвите и други слични изговори.

Но нивните изговори и она што се случува во пракса е сосема друга приказна. Влези во било кој православен храм и ќе видиш луѓе како бакнуваат икони, им палат свеќи, се молат НА НИВ (а не пред нив како што тие милуваат да кажат). Студентите си носат икони на испит за овие да им го положат испитот голема%20насмевка е ова ако не е идол не знам што е.

 

Иконите официјално се воведени во официјалната црква на седмиот вселенски собор (787 год.), но важно е да се напомене дека нивната праска не била позната во Христовото и апостолското време.

 

Во Новиот Завет нема ни еден приближен податок дека Христос, апостолите или некој маргинален Христов ученик користел икона при своите молитви, при земањето причест и сл. A можеле, доколку сакале на пример, да си направат икона од Св. Илија, Св. Јован Крстител, Св. Мојсеј, Св. Авраам, свети свети.. колку сакаш херои на верата. Но, очигледно тие биле послушни на Светото Писмо и не го правеле тоа.

 

Денес во павославните храмови православните се молат пред икони, се поклонуваат пред икони, доколку земате причест повторно морате да се поклоните пред икона , со еден збор во православен храм не можеш да мрднеш со прст а да не бидеш во комуникација со икона.

 

Но, од друга страна, во Новиот Завет нема да најдете ни "И" од икона. Во Новиот Завет има многу молитви, но ниедна не е извршена пред икона. Кога Христос им дал причест на апостолите Тој не извадил никаква икона. Каде и да оделе, што и да правеле, Христос и апостолите не носеле ниту спомнале некаква икона.

Во Новиот Завет единствена икона што е спомната е иконата на Ѕверот, значи во негативна конотација.

 

Оттука е очигледно дека користењето на икони во богослужбите на апостолската црква не било познато, додека тоа во православието има централна улога.

 

На официјалниот сајт на МПЦ можете да го прочитате и ова:

 

Иконите се со двојна позлата, најчесто од 24-каратно злато. Големините на иконите (со еден или два лика) што може да се нарачаат може да бидат следните: 1. А4 формат (20x30 cm; 22x29 cm) -   350 евра лакомост2. А3 формат (30x40 cm; 32x40 cm) -   700 евра смешен<SPAN ="style1">3. А2 формат (40x60 cm; 44x60 cm) - 1200 евра хипнотизиран </SPAN>

<BLOCKQUOTE ="style1">




Поштарината не е вклучена во цената.                    За икони кои изобразуваат сцени со повеќе ликови (пр. Рождество Христово, Воведение на Пресвета Богородица, сцени од животот на некој светител и други) цената се зголемува за 100 евра по икона.(емо иконите се од мене додадени намигнување)

 

Доколку не ви се верува, еве ви директен линк па проверете сами.


 

Оттука сосема е јасна употребата на иконите во православието како и се друго лакомост

Би сакал да го завршам овој мој одговор со еден библиски цитат:

 

"И ги најде (Исус) во Храмот продавачите на волови, овци и гулаби и менувачите на сребреници - како седат таму. Направи бич од јажиња и ги истера сите од Храмот, заедно со овците и воловите. На среброменувачите им ги истури сребрениците и им ги преврте масите. А на оние, кои продаваа гулаби им рече: „Однесете го тоа оттука! Не правете трговска куќа од Домот на Мојот Татко!"

(Јован 2:14-16)

 

Се прашувам како би постапил Исус кога денес би влегол во некој православен храм и би видел како во него се продаваат икони од стотици и илјадници евра, како се продаваат бројаници, свети водички и разни други амајлии...хммм моето мислење е КАМШИК! голема%20насмевка


nemam zborovi za eden vakov iskren odgovor od iskren vernik. Navistina retki se tie koi reagiraat kako tebe. I jas bi sakal site vernici od bilo koja religija da se drzat do svoite temeli i vistinski vrednosti. Taka site ke dojdeme do ona koe postojano go barame. Vistinata e edna a nasite gledni tocki se razlicni. Sepak nie kako vernici treba da se ispravame eden so drug koga gresime. Mozebi nekoj ke se cudi zosto musliman saka da gi natera hristijanite da ne gi koristat ikonite kako predmeti za povrzuvanje so boga no jas smetam deka samo taka ke dodjeme do edna zdrava podloga kade sto ke se otvorat site dobri raboti od sekoja religija i covekot ke zapocne da zivee zdravo i spored porakite na onie koi sigurno bile mnogu pomudri od site nas.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 21:30
Toa so Isus i mene ne mi e jasno zosto gi isteral
Koga samiot Gospod im zapovedal na site evrei
Da Kupuvaat Zivotni i za sekoj grev da gi kolat vo Hramot
Na golemi praznici se sobrirale evrei od cel svet
Bile milion, a hramot bil samo eden
Tie ne mozele so sebe da nosat zivotni od dalecni kraista
I taka morale tuka blisku pred hramot da kupat zivotno
Toa BOG strogo im go zapovedal, stotici pati vo Biblijata
Navistina ne mi e jasno zosto Isus gi isteral

Neka mi objasni Evangelos, veruvam deka ima dobar odgovor
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 21:33
Zatoa shto pazarot bil VO samiot Hram... Nikoj nemal protiv da imaat pazar blisku do Hramot, no ne i vnatre vo nego.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 01:50
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

А со правеле богатиот, Лазар и Авраам ?
Нели си зборуваат мегу себе
Нели богатиот го молел Авраам
За момент да го напушти местото на небото
И да им проповеда на неговите Браќа
Да не завршат и тие во страшните маки ?

Исус ја кажува оваа случка
Тоа е јасен податок дека мртвите не се баш мртви
Дека едните се мачат во огин
А другите им е добро, тие што се со Авраам
Не е тоа македонска народна приказна па да не веруваш
 
Nikki, точно, тоа не е македонска народна приказна, туку тоа е еврејска приказна која Исус им ја раскажал на Своите ученици со цел да ги поучи дека покајанието на човекот мора да се случи во овој живот, пред неговата смрт, затоа што потоа ќе биде касно. Сепак станува збор за една од параболите на Исус т.е. тоа е случка која никогаш не се случила, туку Исус преку ИЛУСТРАЦИЈА како и обично им одржал лекција на Своите ученици.
 
Лесно може да се докаже дека оваа случка е само илустрација и дека никогаш не се случила. Едноставно Авраам немл шанси да биде во Рајот во времето кога Исус ја раскажува оваа приказна, затоа што жртвата за човековиот грев (Христос) се уште не била дадена. Пред Христовата смрт душите луѓето оделе во Подздемјето (Шеолот) и го чекале Христовото дело на Голгота. Кога Христос умрел на крстот, тогаш се отворил патот до Небото и сите оние кои биле упокоени со вера во Бог отишле на Небото.
 
Интересен факт е исто така дека дури и во оваа приказна, молитвата упатена кон човек-Авраам, не била услишена.
 
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Toa so Isus i mene ne mi e jasno zosto gi isteral ...
 
Расчисти ти прво со иконите, па потоа лесна работа зошто Исус им извадил камшикот на трговците.
И уште поважно, гледај и тебе Исус да не те затече во такво трговско дувло кога ќе се врати, па да извади камшикот голема%20насмевка


Изменето од EvAngelos - 16.Февруари.2008 во 02:01
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 09:54
А бајачката кога го повикала пророк Самуил
По желба на Саул
Па Самуил рекол: Што ме вознемируваш ?

Како да не е мртов, или пак некој лош дух се јавил во вид на Самуил

А што е тоа што Петар рекол: Исус откако слезе, им проповедаше и на духовите кои беа во темнина, кои некогаш не се покорија ... (во времето на Ное)
Значи на мртви луѓе им проповедал, што умреле уште многу време во минатото

Епа како може на мртви да им се проповеда ?
А ако се живи, што прават праведните на небото ?
Се забавуваат ?

Ние сите веруваме дека тие се молат за нас



Изменето од Nikki - 16.Февруари.2008 во 09:59
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 10:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

butel2, дали според тебе е разбирливо Часовничарот да му се обраќа на часовникот со "создателу мој" ?


mnogu si smesen ponekogas so svoite prasanja koi nemaat nikakva logika , jas mozam da napravam mnogu raboti so moite race , no toa se mrtvi raboti, a decata sto sum gi rodila , sekako deka ke me zgrozi ako me narecat ZENO a ne majko.

kako voopsto mozes da sporeduvas mrtvi predmeti so lugje?
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 10:15
Sekoja cest na odgovorot Butel

Evangelos si ima shema na rabota, i nadvor od nea silata na odgovor mu e "0"   za razlika od toa da mu postavish prashanje koe e od znacenje na pravoslavieto, ke go suzbie so 1000 citati od Biblijata..... Za koi citati ima podpolno pravo, primerot so Ikonite i nivnoto obozuvanje.... Evangelos ima podpolno pravo shto ja sledi Biblijata a ne crkvata!

OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7677787980 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.