IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 755756757758759 824>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 14:44
Originally posted by Pat Pat напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

А јас пак мислев дека сите денешни Бугари се всушност Срби.


Грешиш! Некои од денешните Бугари се Срби, некои се Македонци, некои Власи, некои Турци..... а некои си се асли Бугари. Тоа го вели и Доротиќ.

Според тоа во современи услови Бугарин може само да биде агрегат, компилација, збир, микс, егзоним, а никако етноним. Веројатоно егзоним кој со текот на времето станал ендоним.
Аха, ако ДоротиЧ е тој стариот од Јутуб, а што вели тој за Русите и за Чесите и Полјаците? А Македонците ги спомнува ли? Да видиме и за нас што вели.....


Нас не не ни споменува. Најверојатно за него и ние Македоците сме Срби. Зарем има нешто чудно во тоа?! Ни сме навикнати некој да не прави Бугари, Срби или Грци.

А да се вратевме на темата? Кои се Бугарите, денешни или тогашни?!

Патем, незнаев дека ти се сметаш за етнички Македонец?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 14:56
Ниско стрелаш, а и тогаш не погодуваш намигнување Значи сега ти Волшебникот од Оз го земаш за авторитет кога станува збор за потеклото на Бугарите или не го земаш? Или го земаш селективно, само кога станува збор за Бугарите, а за останатото замижуваш? Ако и Полјаците се согласат да бидат Срби, и јас ќе се согласам. Ете Хрватите и Русите веќе се согласиле смеење
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 15:02
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Патем, незнаев дека ти се сметаш за етнички Македонец?


Ако почнеш пак со анализите, нема да има повеќе укажувања, ќе почнам со опомени, иако е празник и не треба да има такви нешта барем денес.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 15:30
Originally posted by Pat Pat напиша:

Ниско стрелаш, а и тогаш не погодуваш намигнување Значи сега ти Волшебникот од Оз го земаш за авторитет кога станува збор за потеклото на Бугарите или не го земаш? Или го земаш селективно, само кога станува збор за Бугарите, а за останатото замижуваш? Ако и Полјаците се согласат да бидат Срби, и јас ќе се согласам. Ете Хрватите и Русите веќе се согласиле смеење


Човекот, мислам на Доротиќ, забегнува тро повеќе. Сигурно е еден од оние карактери кој ја промовира теоријата Србија до Токија. Ти можеш да прифатиш и се согласиш да бидеш што сакаш, тоа е твое индивидуално право. Јас лично не сум толку поводлив, одлично се чувстувам како Македонец, без разлика кој што зборува.

Не сум слективен кога зборувам за Бугарите туку напротив, покрај Србите и Грците тие подеднакво ми се трн во око. Да бидам попрецизен, трн во око ми се бугаризираните, а не Бугарите.

Што се оденсува до ДоротиЧ, има една непобитна вистина во неговото предавање кога зборува за тоа кои се Бугарите, од каде и кога дошле, кој ги предводел, каде се населиле и што направиле.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 16:10
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Ниско стрелаш, а и тогаш не погодуваш намигнување Значи сега ти Волшебникот од Оз го земаш за авторитет кога станува збор за потеклото на Бугарите или не го земаш? Или го земаш селективно, само кога станува збор за Бугарите, а за останатото замижуваш? Ако и Полјаците се согласат да бидат Срби, и јас ќе се согласам. Ете Хрватите и Русите веќе се согласиле смеење


Човекот, мислам на Доротиќ, забегнува тро повеќе. Сигурно е еден од оние карактери кој ја промовира теоријата Србија до Токија. Ти можеш да прифатиш и се согласиш да бидеш што сакаш, тоа е твое индивидуално право. Јас лично не сум толку поводлив, одлично се чувстувам како Македонец, без разлика кој што зборува.

Не сум слективен кога зборувам за Бугарите туку напротив, покрај Србите и Грците тие подеднакво ми се трн во око. Да бидам попрецизен, трн во око ми се бугаризираните, а не Бугарите.

Што се оденсува до ДоротиЧ, има една непобитна вистина во неговото предавање кога зборува за тоа кои се Бугарите, од каде и кога дошле, кој ги предводел, каде се населиле и што направиле.


Делот дека  бугарската нација е амалгам не го негираат ниту самите Бугари. Само ете, благодарение на тебе на пример Чоли дозна дека е всушност Србин. И кога да видиш, пак ние сардисани од Срби од сите страни. Инаку да, Доротич и Александар Македонски го смета за Србин. Само што сето тоа нема многу врска со историската наука.

Па така, по темата, ако судиме според јазикот, Бугарите се Словени кои што го прифатиле името на државата во која што се нашле во даден период и истото го задржале како свое и не му нашле никаква маана. Од друга страна, ако судиме според крвното наследство, тука никој не може да го разврзе тој јазол, бидејќи на Балканот се е така измешано, крај не може да му се фати. Па и прабугарите сигурно не биле импотентни, ако така гледаме на нештата, а и за да воспостават таква држава, колку и „седумте словенски племиња“ да биле помногубројни, сепак им требало извесна бројност, зар не?

И да, да ти одговорам на твоите пецкања, сепак. Тука не зборуваме кој за што се чувствува, туку зборуваме за историјата.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 17:20
Originally posted by Pat Pat напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Ниско стрелаш, а и тогаш не погодуваш намигнување Значи сега ти Волшебникот од Оз го земаш за авторитет кога станува збор за потеклото на Бугарите или не го земаш? Или го земаш селективно, само кога станува збор за Бугарите, а за останатото замижуваш? Ако и Полјаците се согласат да бидат Срби, и јас ќе се согласам. Ете Хрватите и Русите веќе се согласиле смеење


Човекот, мислам на Доротиќ, забегнува тро повеќе. Сигурно е еден од оние карактери кој ја промовира теоријата Србија до Токија. Ти можеш да прифатиш и се согласиш да бидеш што сакаш, тоа е твое индивидуално право. Јас лично не сум толку поводлив, одлично се чувстувам како Македонец, без разлика кој што зборува.

Не сум слективен кога зборувам за Бугарите туку напротив, покрај Србите и Грците тие подеднакво ми се трн во око. Да бидам попрецизен, трн во око ми се бугаризираните, а не Бугарите.

Што се оденсува до ДоротиЧ, има една непобитна вистина во неговото предавање кога зборува за тоа кои се Бугарите, од каде и кога дошле, кој ги предводел, каде се населиле и што направиле.
Делот дека  бугарската нација е амалгам не го негираат ниту самите Бугари. Само ете, благодарение на тебе на пример Чоли дозна дека е всушност Србин. И кога да видиш, пак ние сардисани од Срби од сите страни. Инаку да, Доротич и Александар Македонски го смета за Србин. Само што сето тоа нема многу врска со историската наука.Па така, по темата, ако судиме според јазикот, Бугарите се Словени кои што го прифатиле името на државата во која што се нашле во даден период и истото го задржале како свое и не му нашле никаква маана. Од друга страна, ако судиме според крвното наследство, тука никој не може да го разврзе тој јазол, бидејќи на Балканот се е така измешано, крај не може да му се фати. Па и прабугарите сигурно не биле импотентни, ако така гледаме на нештата, а и за да воспостават таква држава, колку и „седумте словенски племиња“ да биле помногубројни, сепак им требало извесна бројност, зар не?И да, да ти одговорам на твоите пецкања, сепак. Тука не зборуваме кој за што се чувствува, туку зборуваме за историјата.



Не, пак грешиш! Чоли неразбра дека е Србин по моја заслуга. Ако тој, по некоја случајност, разбрал дека е Србин, тогаш орденувањето треба да му припадне на Доротиќ.

Мојот став е дека тој е од оние бугарски државајни кои имаат, не српски, туку македонски етнички корени.

Кога зборуваш за бројната состојба на азиските Бугари, сепак несватливо е како не повеќе од 200000 туркомонголи(вклучувајќи жени, деца и старци) ќе бидат толку потентни и го исушат морето. Тоа повеќе зборува за импотентноста на локалното население, кое прифатило туѓо име и кому веројатно не му пречело да има поданички статус во бугарската држава. Оваа бугарска генеза не само што е апсурдна туку е и комплетен историски фабрикат. Целта не е вистината и објективно презнетирање на историските настани, туку докажувањето на истрискиот континуитет. За жал ниту една држава на Балканот го нема тој толку посакуван историски континуитет. Во недостаток на валидни аргументи и материјални докази, сите се принудени да ја прифатат слободната интерпретација на митовите и легендите како “научен метод“. Тоа не е ништо друго сем самозадовлување на национал-романтичаските страсти или потреби.

Јас го прифаќам новиот бугарски национален идентитет од причина што е општо познато дека некои луѓе се поведливи, а некои луѓе од едностано непознавање на сопствената историја се или биле подготвени да прифатат туѓ државен идентитет. На крајот на караиштата тоа што сметале дека треба да изберат, тоа и си избрале.

Проблемот настанува кога тие кои што го прифатиле туѓиот идентитет, од само ним познати причини, ќе инсинуираат дека Македонците се Бугари.

Колку да поданичкото име им е прва радост, толу истото им претставува товар, посебно кога треба логично и аргумнетирано да се објасни спојот меѓу аслите Бугари и оние кои подцна ќе се формираат како Словенобугари.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 18:05
Платеник, а што се Романците на пример? Мешаш некои работи и си запнал да докажуваш работи кои што се веќе докажани. Или мислиш дека ќе ги освестиш Бугарите некако, или само ја префрлаш топката и ако успееш да протнеш нешто арно, ако не се повлекуваш на безбедна територија. Бугарското име во случајов е обединител на Словените кои живееле на територијата на средновековната бугарска држава. Во истата таа држава постепено на власт дошле и Словените, и пак својата држава ја нарекувале - Бугарија.

Ти зборуваш дека поголемиот дел од нив се Македонци, некои божем се Срби, арно ама за да го докажеш тоа посочуваш извори кои што те негираат како Македонец (нема да те прашам дали се чувствуваш како етнички Македонец намигнување ) Ете тоа на мене не ми е јасно некако.

Е сега ајде малку и кај нас да видиме како се одвивале работите; ако и Бугарите се Словени, логично е дека и ние сме Словени, бидејќи го зборуваме горе-долу истиот јазик. Ако тие Словени биле „импотентни“ и го прифатиле туѓото име, тогаш......Разбираш што сакам да прашам? Или сметаш дека бугарското име е подолно од македонското?

Тоа ако одиме според логиката. На нас Балканците логиката не ни е најсилна страна, и тоа сите го знаеме.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 19:18
Платеник, 2 г. пишуваш се исто. Какви аргументи да ти се покажат ти си продолжуваш со филозофските клучеви.

Нели се разбравме пред време дека корупцијата настанала пред 1 000 г.
Фактот е тоа.
Како сакаш, толкувај го, но нашите и вашите предци се корумпирале пред 1 000 г.

Може да толкуваш зошто тоа се случило, но фактите немаш право да ги одрекуваш.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 01:15
Originally posted by Pat Pat напиша:

Платеник, а што се Романците на пример? Мешаш некои работи и си запнал да докажуваш работи кои што се веќе докажани. Или мислиш дека ќе ги освестиш Бугарите некако, или само ја префрлаш топката и ако успееш да протнеш нешто арно, ако не се повлекуваш на безбедна територија. Бугарското име во случајов е обединител на Словените кои живееле на територијата на средновековната бугарска држава. Во истата таа држава постепено на власт дошле и Словените, и пак својата држава ја нарекувале - Бугарија.Ти зборуваш дека поголемиот дел од нив се Македонци, некои божем се Срби, арно ама за да го докажеш тоа посочуваш извори кои што те негираат како Македонец (нема да те прашам дали се чувствуваш како етнички Македонец намигнување ) Ете тоа на мене не ми е јасно некако.Е сега ајде малку и кај нас да видиме како се одвивале работите; ако и Бугарите се Словени, логично е дека и ние сме Словени, бидејќи го зборуваме горе-долу истиот јазик. Ако тие Словени биле „импотентни“ и го прифатиле туѓото име, тогаш......Разбираш што сакам да прашам? Или сметаш дека бугарското име е подолно од македонското?Тоа ако одиме според логиката. На нас Балканците логиката не ни е најсилна страна, и тоа сите го знаеме.



Човеку ќе ми кажеш ли што е тоа што мешам? Се добива впечаток дека сакам некого идиректно да освестам, но целта на моите дописи не е тоа. Јалова ќе ми биде борбата, ако освестувањето на денешните Бугари ми е цел сама по себе. Во дискусијата се обидувам да воведам еден друг елемент, еден подруг аспект кој би требело да ги извади денешните Бугари од колосек и принуди да размислуваат околу оваа проблематика на дијаметрално спротивен начин од матрицата кој им ја нуди современата бугарска држава.

Твоето гледање на работите дека бугарското име било обединувачкиот фактор на словенското население во средновековната бугарска држава е само толкување кое ќе и оди на рака на современата бугарска држава. Тоа толкување неможе да биде подалеку од вистината. Ниту во првата бугарска држава, еве ќе речам словенскиот екстракт имал витална ролја, ниту пак во втората. Да се стигне до третата држава има временски простор кој е празен, а словенскиот екстракт е практично неписмен, маргинализран, потчинет. Бугарското име е егзотично.

Како и да е се доаѓа до 19 век, а се нема никакви остатоци од нешто за што словенската раја ќе може да се фати. Дури и перјаниците на тој така наречен препород ќе се најдат во една очајна состојба, жалејќи се дека немаат јазик на кој ќе пишуваат, па мораат да се служат со некоја верзија од српскиот јазик. Од оваа категорија ги исклучувам македонските просветители. Без разлика на недостатоците со кои се соочувале перјаниците или можеш слободно да ги наречеш руско-пансловенски воспитаници, почнува да се пишува за некаков си препород. Па јас би те запрашал за каков тоа препород станува збор? Се препородува кумановлашката Бугарија или се препородува Аспаруховата Бугарија?! Јас би рекол дека ниту се препородува едната, ниту другата, туку се формира нова, од нов етнички екстракт кој нема врска со предходните.

Нели апсурдно е да Османлиите ги доминираат тие простори 500ини години, а рајата да не чувствува дека турското име е обединувачко. Зошто пак туркомонголското име да биде обединител на Словените кои живееле на таа територија? Ако навистина е така, тогаш сите Словени на Балканот се Бугари, нели? Дали е тоа е поразлично од она што го тврди Доротиќ? Се разбира со една мала разлика, според него обединувачкиот фактор треба да биде српското, наместо бугарското име. Имало обиди во историјата на многи начини да се обедини населението на Балканот, преку илиризмот, југолсовенството, пансловенизмот, па еве некои, дури збирните именки Срби или Бугари да ги смета за обединувачки фактор. Требаше да дојдат туркомонголите за да не обединат, ајде ќе те молам!

Колективната меморија на блаканските народи неможе да биде постара од 150 години. Поточно таа се формира од кога тие народи почнуваат сами да си ја пишуваат историјата, а во недостаток на валидни аргументи да ја толкуваат според нивните потеби. Во предходниот период историјата ја пишувале, Турци, Римјани, Византијци....според нивните потреби, а ние денес ги толкуваме нивните потреби и ги адаптираме на потребите на нашите држави и на нашите национални интереси. Ако е познато дека Бугари никогаш не се населиле (или само се прошетале) на територијата на етнографска Македонија тогаш логично е да се заклучи дека етнонимот Бугарин е вештачки наметнат. Згора на тоа ако знаеме дека на територијата на Македонија претежно живееле Македонци кои ради разни политчки околности биле протерани од своите огништа или сами мигрирале, тогаш е уште понормално да сметаме дека населението во третата Бугарија, претежно, во основа е македонско. Тоа јас не сум го измислил, туку тоа го тврдат и самите новопечени Бугари.

Немам никаков проблем да ти одговорам, јас сум етнички Македонец, а со самиот факт дека сум Македонец јас веќе сум научил да живеам со теориите на негаторите на македонскиот народ, без разлика дали тие биле српски, грчки или бугарски. Мислам дека со ова ти ги расветлив некои дилеми кои велиш дека не ти се јасни.

Дојдов до истиот заклучок, односно дека се постигнува истиот ефект и кај денешните Срби, Грци и Бугари кога им се оспорува нивниот начин на толкување на нивната историја. Се чувстуваат навредени, а како резултат на тоа стануваат агресивни, вулгарни.... Се чини за нив нема друг избор, зачаурени во матрицата која ги формирала како такви е единствената валидна опција.

Ќе ја проанализирам твојата последна, односно претпоследна реченица. Претпоставката од која тргнуваш е сосема погрешна. Бугарите прво небиле Словени, а дали Бугарите се словенизирале или Словените се бугаризирале може да биде предмет на расправа. Јазикот кој го зборуваме е сличен од Македонија преку Словенија, Чешка Полска, Русија па се до Сибир. Со мал напор може да се совладаат сите тие засебни јазици. Јазикот е најнерелвантниот критериум според кој можеш некому да му ја одредиш етничката припадност. Може да говорам “словенски“ јазик, а да небидам Словен, нели? Како на пример Бугарите! Згора на тоа дскутабилен е поимот Словен во последно време, а според некои показатели, мислам оправдано.

Ако некои “Словени“ биле “импотентни“, незначи дека сите “Словени“ биле импотентни. Тие што биле такви го прифатиле туѓото име, а тие кои небиле си останале Македонци или во најлош случај го носат името на територијата на која живеат барем 1500 години.

Не те рабирам што сакаш да прашаш, може само да претпоставувам! Ако е тоа што мислам борбата продолжува.
Бугарското име некому му е прва радост и не би сакал да ги навредам оние кои се навистина етнички Бугари. Во тој случај бугарското име не е подолно од македонското. Име си е име. Буарското име е подолно од македонското во контекстот во кој бугарските поданици или одродените Македонци го употребуваат. Стратегијата за реализација нивните ново бугарски национал шовинистички интереси или да си ја исчистата совеста (тоа само тие си знаат) се причина повеќе за нетрпение, недоверба и понискиот рејтинг на бугарското име во однос на македонското.

Изменето од Platenik - 08.Јануари.2011 во 02:48
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 01:27
Јас вака гледам на македонско - бугарското прашање, без да се враќаме 1000 години назад.

Ние историјата од 19 век мора да ја признајме за заедничка историја, наша и на бугарите.Не гледам кај е проблемот.Шо и да значело името бугари пред 1000 години, нашите преродбеници(свите), го имале за свое.Колку и да се трудиме тука немаме простор за дискусија и филозофско сфаќање на историјата.Македонското име едноставно не суштествува во 19 век во тие области.Незнам која е пречката за да се сфатат толку едноставни историски факти.

Пишење на глупости(филозофски клучеви, како шо вели Каснакоски) од сабајле до вечер на форум неколку години нема да сменат такви факти.Треба да се погледни кон тие работи и сериозно да се процени состојбата, не пристрасно.Значи на многу членој(скоро сите)од форумот цел му е, не да ја разберат историската вистина, ами да најдат каков и да било доказ да ја поддржат својата догма.Невистина во својата догма не е прифатлива во нивната реалност.

Со непристрасно гледање на Историјата јас имам впечаток дека во почетокот на 19 век ние сме биле народ - аморфна маса.Ни сме знаеле кои сме, ни не интересирало.Поединци имале свои идеи и убедувања, ама мнозинството биле прости селани, христијани со единствена желба да се ослободат од муслиманското ропство.

Изменето од DragancoLeskoec - 08.Јануари.2011 во 01:34
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 01:35
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Платеник, 2 г. пишуваш се исто. Какви аргументи да ти се покажат ти си продолжуваш со филозофските клучеви.

Нели се разбравме пред време дека корупцијата настанала пред 1 000 г.
Фактот е тоа.
Како сакаш, толкувај го, но нашите и вашите предци се корумпирале пред 1 000 г.

Може да толкуваш зошто тоа се случило, но фактите немаш право да ги одрекуваш.


Има разлика Коснакоски, некој свесно избира да живее со корумпирано име, а некој свесно го прави спротивното.

Ти можеш да зборуваш за сопствените или вашите претци, но јас не ти дозволувам да зборуваш за моите или нашите.

Никој нема право некому да му наметнува она што не е во неговата природа, односно да живее со лага или корумпирано име.

Ти и понатаму продолжи да ги анализираш фатите од корумпирана позиција. Чим почетокот ти е корумпиран, биди сигурен дека и крајниот резултат ќе ти биде крумпиран
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 01:38
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Значи на многу членој(скоро сите)од форумот цел му е, не да ја разберат историската вистина, ами да најдат каков и да било доказ да ја поддржат својата догма.Невистина во својата догма не е прифатлива во нивната реалност.


Ова е многу општа и неумесна забелешка, особено што и ти пред некое време на темата за Македонците од Егејска Македонија напиша нешта, кои беа побиени, затоа што не беа точни, ниту имаа допирна точка со реалноста, но, верувам дека сеуште, од само за тебе познати причини, а без факти, како што и самиот милуваш да кажеш, опстојуваш на своите позиции.

Изменето од Македон - 08.Јануари.2011 во 01:39
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 01:43
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Јас вака гледам на македонско - бугарското прашање, без да се враќаме 1000 години назад.

Ние историјата од 19 век мора да ја признајме за заедничка историја, наша и на бугарите.Не гледам кај е проблемот.Шо и да значело името бугари пред 1000 години, нашите преродбеници(свите), го имале за свое.Колку и да се трудиме тука немаме простор за дискусија и филозофско сфаќање на историјата.Македонското име едноставно не суштествува во 19 век во тие области.Незнам која е пречката за да се сфатат толку едноставни историски факти.

Пишење на глупости(филозофски клучеви, како шо вели Каснакоски) од сабајле до вечер на форум неколку години нема да сменат такви факти.Треба да се погледни кон тие работи и сериозно да се процени состојбата, не пристрасно.Значи на многу членој(скоро сите)од форумот цел му е, не да ја разберат историската вистина, ами да најдат каков и да било доказ да ја поддржат својата догма.Невистина во својата догма не е прифатлива во нивната реалност.

Со непристрасно гледање на Историјата јас имам впечаток дека во почетокот на 19 век ние сме биле народ - аморфна маса.Ни сме знаеле кои сме, ни не интересирало.Поединци имале свои идеи и убедувања, ама мнозинството биле прости селани, христијани со единствена желба да се ослободат од муслиманското ропство.



Јас имам проблем со твојот став. Јас како Македоенц имам што да изгубам, а онај Македонец кој се бугаризирал има што да добие. Ќе си ја исчисти гржата на совест поистиветувајќи ги Македонците и Бугарите.

Ние немаме ништо заедничко со Бугарите, а со јаничарите несакаме да имаме.

Не благодарам, ние во Македонија немаме потреба од таква реалтивизација на македоснката историја. Чудно е што некои бугаризрани Македонци имаат силна потреба да играат на таа карта.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 01:58
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Јас вака гледам на македонско - бугарското прашање, без да се враќаме 1000 години назад.

Ние историјата од 19 век мора да ја признајме за заедничка историја, наша и на бугарите.Не гледам кај е проблемот.Шо и да значело името бугари пред 1000 години, нашите преродбеници(свите), го имале за свое.Колку и да се трудиме тука немаме простор за дискусија и филозофско сфаќање на историјата.Македонското име едноставно не суштествува во 19 век во тие области.Незнам која е пречката за да се сфатат толку едноставни историски факти.

Пишење на глупости(филозофски клучеви, како шо вели Каснакоски) од сабајле до вечер на форум неколку години нема да сменат такви факти.Треба да се погледни кон тие работи и сериозно да се процени состојбата, не пристрасно.Значи на многу членој(скоро сите)од форумот цел му е, не да ја разберат историската вистина, ами да најдат каков и да било доказ да ја поддржат својата догма.Невистина во својата догма не е прифатлива во нивната реалност.

Со непристрасно гледање на Историјата јас имам впечаток дека во почетокот на 19 век ние сме биле народ - аморфна маса.Ни сме знаеле кои сме, ни не интересирало.Поединци имале свои идеи и убедувања, ама мнозинството биле прости селани, христијани со единствена желба да се ослободат од муслиманското ропство.



Јас имам проблем со твојот став. Јас како Македоенц имам што да изгубам, а онај Македонец кој се бугаризирал има што да добие. Ќе си ја исчисти гржата на совест поистиветувајќи ги Македонците и Бугарите.

Ние немаме ништо заедничко со Бугарите, а со јаничарите несакаме да имаме.

Не благодарам, ние во Македонија немаме потреба од таква реалтивизација на македоснката историја. Чудно е што некои бугаризрани Македонци имаат силна потреба да играат на таа карта.


Супер шо имаш проблеми ти, ама шо прајме со фактите ?Ти само си тропаш на празно тенџере и ништо паметно те немаме дочекано да кажиш.
Тебе можи да не те бендисва мојот став, ама историјата е таква.Ако не ја прифатиш ќе си продложиш да бараш филозофски клучеви за постоење на фантомска македонска нација во 19 век, додека во историјата само се гледат бугарски просветители, бугарска црква, бугарски училишта, а ти продолжи си да бараш бугаризирани и јаничари.Од фамозните македонци ни М нема



Изменето од DragancoLeskoec - 08.Јануари.2011 во 02:13
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 755756757758759 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.