IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 743744745746747 824>
Автор
Порака
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2010 во 15:51
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Како турскиот бугарски стана словенобугарски?!


Ne znam. Ti si go izmislil toa, ti kazhi.

Izgleda samo ti znaesh [to stanalo. Drugade nikade nemam chitano deka турскиот бугарски стана словенобугарски.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2010 во 15:51
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Сами си пишувате, па после некој друг ви е виновен.

Ma nema vinovni. Jas ne znam koj e predmetot na sporot.
Nekoj neshto kazhal ,napishal, toa si e negova rabota. Prashanjeto e dali ima barem eden dokaz da se tvrdi toa shto go tvrdat ovie "nauchnici".

Sakash da kazhesh deka da si potomok na Turchin e polosho odkolku na Grk?


Многу нешто луѓето пишуваат, ама некои писанија се прифатени како официјален став. Тоа незначи дека официјалниот став неможе да се ревидира, посебно кога на мета е бугарштината, онаа бугарштина која се пласира од денешен аспект.

Јас не ги делам, немам потреба да се поистоветувам ниту со едните ниту со другите. Колку мене ми познато јас сум потомок на Македонец. Немам никаква врска ниту со Турци, ниту со Грци или Словенобугари.

И да ривеш, и да не ривеш погледни во соседната тема каков е официалниот (општоевропски) став:
...Бугарскиот историчар Димитар Бечев денеска во Скопје го промовира Речникот на македонската историја, кој ќе биде единствениот референтен документ од овој тип во официјалната листа на историски речници во Европа ...
----
Тоа е положението!


Тоа е вашето положение и не се сомневам дека сте горди со тоа. За наша среќа и ваша несреќа тоа не е и наше положение. Најмалкау еден бугаризиран (под улсов да не е асли Бугарин) ќе може некому да му го дефинира положението.

Процесорот треба да се смени, многу ви застарел.

Изменето од Platenik - 21.Октомври.2010 во 15:56
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2010 во 15:55
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Како турскиот бугарски стана словенобугарски?!


Ne znam. Ti si go izmislil toa, ti kazhi.

Izgleda samo ti znaesh [to stanalo. Drugade nikade nemam chitano deka турскиот бугарски стана словенобугарски.


Јас незнам, јас само прашувам како е можено да има два бугарски јазици едниот турски, а другиот словенски?!

Без политчко кулинарска експертиза незнам некој да може да даде одговор.



Изменето од Platenik - 21.Октомври.2010 во 15:58
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2010 во 15:58
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас незнам, јас само прашувам како е можено да има два бугарски јазици едниот турски, а другиот словенски?!




А како е возможно да има два македонски јазици - единиот грчки, а другиот словенски?
Сите светски научници знаат дека античкомакедонскиот јазик бил дијалект на грчкиот.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2010 во 16:10
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Не ќе баш да е така. Македонеците биле вравари за Хелените и јазикот им бил различен.


Бил е различен, ама доста сличен...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2010 во 22:33
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па ти нешто да не пробуваш да не убедиш или самиот себе си се убедуваш

- Да Бугарите се Азијати и ти добро го знаеш тоа затоа зошто не живееле нито блиску до Днепар или Волга,тие мигрирале од Азија таму

- Да Бугарите зборувале Тјуркски и пишувале Тјуркски - па ти беше тој кој ги постираше Тјуркските руни а беше против и на БАНУ енциклопедијата која тврди дека Тјуркскиот е првиот и оригиналниот Бугарски јазик

- Азијатската култура може да се види и во Плиска а може да ја видиш и на неколкуте икони каде се претстабени како Азијати кои убиваат христијани

- И ете сега кога Атила ти одговара го спомнуваш а претходно тврдиш дека Бугарите не се Азијати и не зборувале Тјуркски - реши се веке еднаш што ти одговара а што не


Историjата драги ми Буги се гради на општоприети доказателства, а не тврдениjата на този или онзи. Не е важно што сум казал jас или Платеникот - важно е што кажуват намерените артефакти... Дали Бугарите били Азиjати? Не се знае... Првото писмено сведение за Бугарите е од средата на ІV век кога са забележани да скитаат по Централна Европа. Нивни траjни поселениjа са забележани помегу Черно и Каспиjското море на север од Кавказ (сепак во Европа). Били са завладени од ... (кое ни говори што Бугарите не са били Тjурки, а са били нивни жертви). Возможно е по времето но тjуркското ропство част од народот (особено аристокрациjата) да са се отjурчили. Чак во 632 година хан Кубрат офрла тjуркското ропство и прави Стара Велика Бугариjа...
А сега дали можеш да ми цитираш еден древен автор коj да казва: "Бугарите са турско племе и говорат турски език"? Нели помниш што во потписот си бев сложил еден ваков вопрос, односно Маџарите кои старите автори ги наричали Турки.
Односно Атила: Хуните не са народ, Хуните са времена конструкциjа на племена од различен произход, обединети од еден времен интерес или просто увлечени од потокот на мнозинството. Нели помниш што во Хуните имаше и разни германски племена: Гепиди, Херули, Остготи и др. Бугарите исто така са били повлечени од мошниот хунски поток и дали са сакали или не са сакали - е без значение.
Не знам какви азиатски културни артефакти са намерени во Плиска. Да не би да имаш во предвид иконата на св. Теодор Стратилат


Таму од каде што дошол ханот ви Аспарух, т.н. „Велика Булгарија“ на татко му Кубрат, била држава со туркско владение. А пак според официјалната историја Бугарите се две племиња (Утигури, Кутригури) од десет (Оногур) племиња на Атила.

И ден-денеска има остатоци од тој туркски народ во Украина на местото каде била државата на Кубрат и нив ги викаат Кримски Татари. Подоцна Отоманлиите ги користеле тие Бугари/Татари во разни казнени експедиции на Балканот по задушувањето на востанијата.

Еве каде е „Велика Бугарија“ на Кубрат:
http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Great_Bulgaria

Еве каде е Кримискиот каганат подоцна:
http://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_Khanate


И сега се поставува прашањето од кое бегате како Ѓавол од темјан на 700 и кусур странички. Вие во Бугарија, имате туркски корени или немате? Ако немате, зошто запињате дека сте нешто што не сте?

Ете тоа ви е фундаменталната дилема, жолтото било бело според вас, да не ме разбере некој погрешно или да се почувствува навреден.

Изменето од Persej7 - 21.Октомври.2010 во 22:36
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 08:12
Персеjчо, да си чувал за Турки-Вардариоти? Од тие Турки носи името си река Вардар... Сигурно не си чувал, штото не ви е угодно, ама историjата не можеш да jа преметеш под чергата.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 08:42
Originally posted by чоли чоли напиша:

Персеjчо, да си чувал за Турки-Вардариоти? Од тие Турки носи името си река Вардар... Сигурно не си чувал, штото не ви е угодно, ама историjата не можеш да jа преметеш под чергата.



Кај нас река го носи тоа име, а не народот!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 09:36
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Персеjчо, да си чувал за Турки-Вардариоти? Од тие Турки носи името си река Вардар... Сигурно не си чувал, штото не ви е угодно, ама историjата не можеш да jа преметеш под чергата.



Кај нас река го носи тоа име, а не народот!

Па што е станало со Турките -Вардариоти? Кон Куманово ли са забегнали? Или са оставили семката си краj Варадарот?
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 11:59
Има и ден денес Турци во Македонија,чудно ти е што тие не се викаат Македонци или само ти е мака што Бугарите се ТуркоМонголи а Македонците не се
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 12:41
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Има и ден денес Турци во Македонија,чудно ти е што тие не се викаат Македонци или само ти е мака што Бугарите се ТуркоМонголи а Македонците не се
Не ми и мака... Ми е чудно Кемал Ататjурк Мадедонец ли е? Во една спрена енциклопедиjа, гаче беше пишан за Македонец...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 13:31
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Има и ден денес Турци во Македонија,чудно ти е што тие не се викаат Македонци или само ти е мака што Бугарите се ТуркоМонголи а Македонците не се
Не ми и мака... Ми е чудно Кемал Ататjурк Мадедонец ли е? Во една спрена енциклопедиjа, гаче беше пишан за Македонец...


Јас пак имам читано дека бил Бугарин. Дури бил и воено аташе во Софија.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 13:54
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:


И ден-денеска има остатоци од тој туркски народ во Украина на местото каде била државата на Кубрат и нив ги викаат Кримски Татари. Подоцна Отоманлиите ги користеле тие Бугари/Татари во разни казнени експедиции на Балканот по задушувањето на востанијата.

Еве каде е „Велика Бугарија“ на Кубрат:
http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Great_Bulgaria

Еве каде е Кримискиот каганат подоцна:
http://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_Khanate


И сега се поставува прашањето од кое бегате како Ѓавол од темјан на 700 и кусур странички. Вие во Бугарија, имате туркски корени или немате? Ако немате, зошто запињате дека сте нешто што не сте?

Ете тоа ви е фундаменталната дилема, жолтото било бело според вас, да не ме разбере некој погрешно или да се почувствува навреден.

Персеjчо, за тебе 800 години ништо работа не са. Виж от коjа година постои
Кримското ханство - од 1449 год. Во таа година веке го немало дури и второто бугарско царство. Првото е основано 681 година. Стара Бугариjа е од 632 година. Верно што за историjата еден период од 632 г. до 1449 г. е само малка стапка, ама во случаjот си е цела вечност.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 01:33
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

И јусовите и јатовите ги гледам помеѓу руните.

Буквата „аз“ од Глаголицата исто е тука. И друга гледам, ама заборавив која беше...

Сега да дојде Македон и да рече дека немало врски помеѓу Борис и Солунските браќа, ако и да има во најмалку 3-4 документи /тука ги покажав/ напишано за такви врски.

Нарачателот на азбуката бил Михаил-Борис, а не Михаил Пијаницата!

Тоа е јасно како бел ден.
Била потребна за Брегалничката мисија.



Согласно твојата логика, која е се само не логика, веднаш може да кажеме дека кирилицата е нарачана од некои Грци, затоа што истата има многу повеќе од неколку сличности меѓу буквите со грчката азбука, односно е редакција на истата, па некој веднаш може да напише дека св.Борис бил Грк, затоа што вршел редакции на грчка азбука.

Твоите "документи" се како оние на Плутарх за Александар Македонски, пишувани векови подоцна и како такви не можат да го издржат притисокот на документите како што се Панонските легенди, а и Похвалата, напишани од непосредни сведоци на настаните.

А и мошне интересно е тврдењето дека за време на брегалничката мисија, вмешан бил Царот Борис, особено што во тоа време Методиј бил византиски управник на таа територија. Зарем византиски управници, од името на Теодора, управувале на територијата што е под власт на Бугарија?

Чинам, нема потреба да нагласуваме дека и овој обид ти падна во вода...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 743744745746747 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,640 секунди.