IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7273747576 229>
Автор
Порака
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 17:47
sto  se  odnesuva  do  prasajneto  dali  da  bide  proektot  2014  mojot  odgovor  e  da    zasto  nie  sne  golemi  izvoznici  na  mnogu  vidovi  mermer   pa  redno  e  i  kaj  nas  da  se  napravi  nesto  no  na  prasajneto  dali  heroite  koi  ke  bidat  postaveni  zasluzile  da  go  imaat  mestoto  tamu  mojot  odgovor  e  ne  zasto   od  cel  svet  heroite  za  svoite  zemji   uspeale  ako ne drugo  barem  da  imaat  drzavno  ime  priznaeno  od  site  a  nas  ne  ne  priznava  cel  svet  pa  zosto  se  borele  tie  zasto  kazano  e  ako  ne  postojat  heroite  carot  nikogas  nema  da  e   toa  sto  e  ,  pa  vo  sporedma  so  toa   nasiov  precedatel   nema  pravo  da  se  kaze  deka   e  makedonec  vo  svetot  sto  znaci  vo  makedonija  dosega  nemalo  nikakvi  heroi  site  bile  lica  preku  koi   nekoj  si  dobival  prazna  slava   .falime  usto  da  ne  te  raskinam  izleze  rabotava.
Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 18:19
evo ti sega muabet......LOLLLLLLLLLLLLLLLLL
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 21:17
Kolku sme, tolku sme, zasluzuvame MEDAL za HOROROV koj go ziveeme, i koj smireno go PRIFAKJAME.

Vo koja druga gragjanska i demokratska drzava, narodot bi izdrzal vakva CIRKUZIJADA? Edna ekonomska kriza ja frli Evropa vo depresija, a nie so vekovi ziveeme na zhabri.


Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 23:33
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

sto  se  odnesuva  do  prasajneto  dali  da  bide  proektot  2014  mojot  odgovor  e  da    zasto  nie  sne  golemi  izvoznici  na  mnogu  vidovi  mermer   pa  redno  e  i  kaj  nas  da  se  napravi  nesto  no  na  prasajneto  dali  heroite  koi  ke  bidat  postaveni  zasluzile  da  go  imaat  mestoto  tamu  mojot  odgovor  e  ne  zasto   od  cel  svet  heroite  za  svoite  zemji   uspeale  ako ne drugo  barem  da  imaat  drzavno  ime  priznaeno  od  site  a  nas  ne  ne  priznava  cel  svet  pa  zosto  se  borele  tie  zasto  kazano  e  ako  ne  postojat  heroite  carot  nikogas  nema  da  e   toa  sto  e  ,  pa  vo  sporedma  so  toa   nasiov  precedatel   nema  pravo  da  se  kaze  deka   e  makedonec  vo  svetot  sto  znaci  vo  makedonija  dosega  nemalo  nikakvi  heroi  site  bile  lica  preku  koi   nekoj  si  dobival  prazna  slava   .falime  usto  da  ne  te  raskinam  izleze  rabotava.
газење%20од%20смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 23:37
Originally posted by Kali Kali напиша:

Kolku sme, tolku sme, zasluzuvame MEDAL za HOROROV koj go ziveeme, i koj smireno go PRIFAKJAME.

Vo koja druga gragjanska i demokratska drzava, narodot bi izdrzal vakva CIRKUZIJADA? Edna ekonomska kriza ja frli Evropa vo depresija, a nie so vekovi ziveeme na zhabri.




....ќе бидеме единствените со ваква стратегија....можеби треба да не стават во ГИНИСОВИТЕ догодовштини,....ако не граѓаните тогаш ПРЕМИЕРОТ СО ЛОПАТА,...верувам дека во светот нема такви!?....
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 23:43
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Originally posted by dras dras напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by dras dras напиша:

...хм.... и во мојот град сакам споменик,... од парите кои ми ги опсегуваат за ....!?буџетот,... во РМ има многу Скопја!?....Битола,Прилеп,Тетово, Гостивар, Куманово,!?... кога сиоте плаќаме!....? зошто само Скопје?....имиџ е само за перење пари!?....или грешам?....Мијалко Неделковски....
слободно земете си ги да

....мислев на парите од буџетот,...за скопските спомениците кои се платени по екстра високи цени,...и секако ако сите веќе не се потрошени,...а ние во внатрешноста ,...би можеле да ги искористиме за по корисни цели,...на пр. вложување во инфра структурни објекти,... обновување на водоснбдувачки капацитети,вистинско субвенционирање на земјоделците,...отворање на нови работни места,...не места на платен список во некоја државна нституција, и со чекање на работни задачи, ...опс,...овие се места за активистите на ДПМНЕ!?....хм,... се прашувам дали има преточување на средствата за спомениците од 2014, за други цели!?....


А што мислиш ти?
Инаку зошто парите надвор од земјава и тоа од квазипареиотиве. Нивен беше и Даравелски...Каде се парите?///


...Даравелски парите сигурно нема да ги врати!?....иако беше нивен, ниту Тие нема да го бараат, тоа е очигледно,....но зошто трошат пари за споменици за идните генерации,..а во Велес во руинираните болници им умираат од непознати симптоми граѓани од сегашните генерации!?....
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 01:31
ДОБРА ЗАМИСЛА, ЛОША РЕАЛИЗАЦИЈА...
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 14:35
Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:


Кога државните службеници на БРИТАНСКАТА ИМПЕРИЈА им е наложено во овие услови на криза да одат со точаци или јавен транспорт до работа , македонската империја (ЛОЛ) гради монументални барокно кичерајски мајмунлаци... Абе не знам дали остана нормален човек во државава... Муслиманите градат џамии кај ке им се посака, овие бугарофиливе со антички призвуци ми носат некои споменици- и то пази - во фиренца, италија леени - од личности кои пола не ги знам... и на крај за аналниот оргазам да е целосен - тоа е платено од народни пари... Под целосно блокада сме политичка, источните и западните комшии острат заби за да не зграбаат, буџетот е пред колапс, луѓе земаат плата од дома бидејки кршеле кутии по избори или се јавувет кај Тања бумбаркана, Миленко коси каде сака и го именува кого сака како предавник, цд-а со шпиунска содржина директно му паѓаат од небо (читај ДБК), ако не мислам ко нив - тогаш сум шпиун и комуњара, затвораат фирми ако не плаќаат данок, пасош не можат да земет овие шо сакет да бегет - немало материјал... гледам некој излижани сумљиви фаци во парламентот - уште факс немет завршено (да не прам муабет за работно искуство ) - тројца лично знам , тие не водат во европа, ѓоко фиш - сељаков наш охридски ке не преставува на евровизија, по амбасадите целосно лудило и безредие, торбешиве пола пари ги завзедоја по државава, факс дипломи се штанцет ко тоалет папири, пола провинција преживуват едвај со 100 евра плати (уше да е среќен ако има работа) експлатација на работниците до максимум, овој патороков ми се шетат по мароко и разни други ѓупски земји, се понашат ко да није он одавде, па нешо во Џеси Џејмс стил му бегат на американецов, ама овај го впрегна неговиот букефал и го ухапси нашиов дури во загреб за влице да му пренесе - пел ју шуд нот фак вит ус...Во болнициве луѓе умираат , нема лекови а има бубашваби, гнасотија и некои болести од 18-тиот век...(не знам ни да ги кажам), пензии доцнат, доцни и исплата од заробено старо штедење, се зајмуваме со еврообврзници(само шо последниов пат никој не ја ни купи), полиција тренира строгочу, албанезиве масовно се вооружвет, за се бранко е крив ... и на крај - проектов скопје 2014... не знам , не ми е сватливо...стварно...
Ако веќе мора да се гради по аналогија на хунзите и калашите шо ги влечкаја од авганистан или од кај беа... за да нормално се самопотврдиме ко народ... дај бре барем нека се гради во некои подобри времиња... ама овај изгледат фиреров е решен од нас вејкапи да прај ариевци и то ти е... само ми е страв ден завршиме ко атлантида...
Веќе ко сакат да градит имам и некој урбанистички предлог:
1. Место триумфална капија( ова па никако неможам да сватам од кај им текна?? триумф врз што??? врз нашата морална и духовна деградација???) нека постави бре еден убаво извајан опинок , одма до ГТЦ... така бар ке го зачуваме правиот идентитет - сељачки и простачки...
2. Наместо Сандре Големиот разбуфтан на плоштад - еден споменик на овие жртвите од транзицијата шо протестираа пред СДСМ а земале по 1000 ЕУР плата. Тоа ке ја симболизира нашата пакост, злоба и безумие...
3. Наместо нов мост со незнам некој статуи од личности кој никој не ги слушнал...нега стает некој мост од ортоми и летви - ова монументално дело ке ја симболизира нашата инфраструктура...
4. Наместо онај бикон на ул. Македонија (демек бикон на вол стрит њу јорк шо ја симболизират јачината и динамиата на америчката еконимија - ќути кај прошетаа ексиќ) едно магаре пцојсано целото натоварено со лепешки- тоа ке ја симболизира нашата живеачка и моментален статус...
5. Наместо тие коцките- калдрми на плоштад од Коце Коцкица... сето тоа да се ископа и да се остават дупки... тоа ке е симбол на македонската душа во денешно време...
6. Лест бут нот д лист.. цела земја да ја прогласет за музеј - не да граддат нов музеј за ВМРО--- цела земја да ја прогласет за музеј... ние и онака ни мрдаме ни претаме, ни глас имаме , ни збор пуштаме, гладни, жедни, непрошетани - абе исти сме ко восочни фигури... е таква земја сме и таков народ не направија овие - „ПАттриотиве“

СРАМ ДА ВИ Е:::::::

Silenced BE DAMNED
STAND ON YOUR FEET

Останаа нормални - но тешко се намираа, оние другине ги поклопија со пропаганда но и со бројност.
Написот би требело уште денаш да го прераскажам.Се е така и за жал жално за Македонија и македонската иднина. Ужас!.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 15:34
Ужасен крај или ужас без крај?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 16:20
bez gajle!изненадување....tuka izgledfa ke vazat i ...dvete!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 18:16
За 14 споменици ќе отидат 17 милиони евра
Општина Центар ги објави цените за изработка на обележјата на АСНОМ, Јустинијан, гемиџиите, Ченто и на други и сите просечно чинат по еден милион...

и сеа...што....????збунетост


Изменето од којсумјас - 02.Јуни.2010 во 18:17
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 20:46
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

За 14 споменици ќе отидат 17 милиони евра
Општина Центар ги објави цените за изработка на обележјата на АСНОМ, Јустинијан, гемиџиите, Ченто и на други и сите просечно чинат по еден милион...

и сеа...што....????збунетост

Е ништо де...скрати ваму..додај таму...е се среди се...полекаголема%20насмевка
 

Запрени ископувањата на речиси сите археолошки локалитети


Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 21:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:




                                        
                                                  
                                               
                                        
                                        
                                             За
14 споменици ќе отидат 17 милиони евра
<span>Општина Центар ги објави
цените за изработка на обележјата на АСНОМ, Јустинијан, гемиџиите, Ченто
и на други и сите просечно чинат по еден милион...и сеа...што....????збунетост</span>

Е ништо де...скрати ваму..додај таму...е се среди се...полекаголема%20насмевка 
       
          
          
            
              
               <h2>Запрени ископувањата на речиси сите археолошки локалитети</h2>


Интересно, но ЈАС НЕ САКАМ да плаќам за она што не го сакам.

1. Секој кој сака нека двои финансии не само од данокот туку и од личниот буџет.

2. Ако толку сакаат фигури наместо економија, после работното време нека работат волонтерски и целата заработувачка нека им ја дава на оваа романтичарска влада да гради што сака, пред својот двор, над куќа, во подрум.


Изменето од Buggyman - 02.Јуни.2010 во 21:50
Homo homini lupus est...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 23:32
јака историја, без археологија, епа ептен сум горд! сега знам дека сум македонец, бидејќи само македонците можат вакво нешто

нашата историја нема да биде докажувана и поддржувана од факти и физички докази, ама битно ќе ја имаме на споменици набутани на 100 метри квадратни губитник
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7273747576 229>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.