IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Окупација од Бугарската војска 1941
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Окупација од Бугарската војска 1941

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6970717273 98>
Автор
Порака
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 18:17
Originally posted by Македон Македон напиша:


A сведоштвото на бугарката за српските партизани и она за српско-македонските партизани? Тоа како да го наречеме? масовно лудило и слепило при очи?
Јас сеуште чекам да видам кои за кои српски партизански единици станува збор, или можеби станува збор за измислици на Бугарката, која окупаторот ја довел да живее во Струмица, па нормално, ја изразува благодарноста за таквото нешто.

Согласен сум... не може да се приеме сечко за безрезервно. Сепак теребе да се приеме што таа Багрена е живеела и учила во Струмица, играела со другите деца на споменатите игри. Односно неjните квалификации на паризаните како "србо-партизани" не требе да се взима вера, зоштоот таа е била мало дете и тогава не знаела за какви работи стаа дума. Таа прави квалификации од дистанциjата на времето (во кое време е попила разни пропаганди). Но сепак jас знам туj-онуj за составот на Косовско-Македонската бригада например, за да сум сигурен што кон 1943 г. (кога е напуснала Струмица) партизаните са били изклучително од пределите на Србиjа и Косово.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 18:22
Originally posted by Македон Македон напиша:


Второ, групата на бугарофилите и фашистички настроените граѓани ги пречекувала војниците надвор од градот, не во градот Струмица.


Кога на 18 април се пренел гласот за доаѓањето на
бугарската војска, пред Клубот на есперантистите се
собрало маса граѓани, предимно младинци и работници,
и во поворка тргнале по улиците на Струмица, носејќи ја
картата на Македонија и испишаните пароли, пеејќи
револуционерни песни. Кога стигнале во центарот на
градот, месните колаборационистички елементи се   обиделе со сила да ја растурат поворката и да ги скинат   транспарентите...
Ако прочетеш натаму, ке се увереш што сите (и есперантисти и колаборационисти)се отправили надвор од градот:
А
поворката, приближувајќи се кон крајот на градот, сè
повеќе се зголемувала, кон неа се приклучувале
новопридојдени граѓани.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 18:32
Значи луѓето оделе на пресрет на бугарската војска, „есперантистите“ се приклучиле кон поворката/колку биле 10ита?/, а пост фактум ја претставуваат работата се` едно тие ги организирале луѓето и тие биле присутни на нивната акција.

Има нешто кое не е во ред со сеќавањата, ама ќе го разјасниме тоа.

Не е возможно Струмица да била исклучок од цела Македонија.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 18:53
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Второ, групата на бугарофилите и фашистички настроените граѓани ги пречекувала војниците надвор од градот, не во градот Струмица.


Кога на 18 април се пренел гласот за доаѓањето на
бугарската војска, пред Клубот на есперантистите се
собрало маса граѓани, предимно младинци и работници,
и во поворка тргнале по улиците на Струмица, носејќи ја
картата на Македонија и испишаните пароли, пеејќи
револуционерни песни. Кога стигнале во центарот на
градот, месните колаборационистички елементи се   обиделе со сила да ја растурат поворката и да ги скинат   транспарентите...
Ако прочетеш натаму, ке се увереш што сите (и есперантисти и колаборационисти)се отправили надвор од градот:
А
поворката, приближувајќи се кон крајот на градот, сè
повеќе се зголемувала, кон неа се приклучувале
новопридојдени граѓани.


Да, но протестот се одржал во градот, односно пред Клубот. Профашистичките групи се упатиле надвор од градот, каде се сретнале со бугарските војници, каде можеби се упатиле и оние кои протестирале, не го знам тоа најдобро, затоа што таму се случил дочекот на бугарската војска од профашистите. Сепак, протестот се одржал во центарот на градот.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 19:01
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Значи луѓето оделе на пресрет на бугарската војска, „есперантистите“ се приклучиле кон поворката/колку биле 10ита?/, а пост фактум ја претставуваат работата се` едно тие ги организирале луѓето и тие биле присутни на нивната акција.

Има нешто кое не е во ред со сеќавањата, ама ќе го разјасниме тоа.

Не е возможно Струмица да била исклучок од цела Македонија.



Бугарофилите оделе надвор од градот, затоа што во градот имало метежи, па ги пречекале окупаторите надвор од градот. Дали биле десетмина или не, не знам. Сликата е направена од бугарските војници, упати го прашањето во Бугарија, ако знаеле воопшто и што сликале тие.

Каква цела Македонија сметаш дека пречекувала бугарски војници?! Во Егејска Македонија имало само неколку души што ги пречекале Охрана и другите нивни соработници, иако е точно дека имало пречек на Германците, на другите места не ги погледнувале, а ти велиш сета Македонија. Во Вардарска Македонија не сите излегле на пречекување. Јас еднаш кажав, секој што ги гледа тие слики, едвај може да собере пет-шест илјади, не повеќе, а тоа не било ниту 1/10 од Скопје.

P.S. Анастеа вели дека било обратно, есперантистите биле во поворката, а тие другите се обидувале да ја разбијат. Сепак, таа го познава градот повеќе отколку јас, особено како изгледал порано. Поназад истотака Анастеа го објасни тоа, а и во книгата си пишува.

Изменето од Македон - 11.Септември.2010 во 19:15
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 19:47
Не ја мешај Охрана тука. Фактот е дека не се знае што точно се случило во Струмица. Мојата работна верзија ја напишав погоре.

Луѓето оделе кон покрајнините на градот да ги поздрават бугарските војници, а десетина есперантисти подигнувале некакви антишпекулантски пароли, ама никаде на сликата не се забележуваат.

Мислам и во Струмица, како и во останатите македонски градови бугарски окупатори биле пречекани како ослободители од српското ропство, но тука на некој есперантист му текнало да ја претстави поинаку ситуацијата кога се сеќавал по 10-15 години. И кога историјата се пишува само по сеќаванја, а нема документи, така и си останало во македонската историја.

Добро што се појави Чоли, да ја разјасни малку маглата.

Значи струмичките членови на КПЈ знаеле уште на 8 април што ќе се случи со Македонија.

Богдан Филов дали знаеш кога дознал дека Македонија нема да биде независна, а ќе биде присоединета кон Бугарија?

Дневникот на Филов е документ, а сеќавањата на сведоците си се само сеќавања од дистанција на времето.

Сестра ми имаше пријателка која се врати од Коми АССР со буркани месо од мечка. Сестра ми јадела, ама јас на моите другари расправав дека јас сум го јадел мечешкото месо и толку пати тоа го повторував, што во еден момент се запрашав дали навистина не сум јадел месо од мечка.
Ако ги прашаш моите другари ќе ти кажат дека со сигурност Каснаковски јадел месо од мечка, донесено од една пријателка на сестра му од Коми, која подарила еден буркан на сестра му.

Арно, ама сестра ми го јадел во нивната куќа.


Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 00:45
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Не ја мешај Охрана тука. Фактот е дека не се знае што точно се случило во Струмица. Мојата работна верзија ја напишав погоре.


Ти ја спомена сета Македонија, јас само те вратив во реалноста, ни помалку ни повеќе.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:



Луѓето оделе кон покрајнините на градот да ги поздрават бугарските војници, а десетина есперантисти подигнувале некакви антишпекулантски пароли, ама никаде на сликата не се забележуваат.


Каснакоски, есперантистите си биле покрај клубот, прочитај убаво, фашистите сами тргнале против есперантистите. Анастеа убаво објасни и принесе цитати каде јасно стои дека клубот бил во центарот на градот. Подоцна на поворката организирана од есперантистите, се придружиле бугарофилите и фашистите.
На сликата има луѓе со транспаренти, тоа што ти не гледаш е сосема друго прашање. А дали ги гледаш некаде профашистичките и бугарофилски транспаренти? Јас не, затоа согласно твојата логика, можам слободно да кажам дека воопшто не ни имало такви дочекувања.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Мислам и во Струмица, како и во останатите македонски градови бугарски окупатори биле пречекани како ослободители од српското ропство, но тука на некој есперантист му текнало да ја претстави поинаку ситуацијата кога се сеќавал по 10-15 години. И кога историјата се пишува само по сеќаванја, а нема документи, така и си останало во македонската историја.


Тоа е само твое субјективно мислење, ништо повеќе. Документите за злосторствата и настаните во времето на бугарската окупација постојат, дури и документ за штетата која ја сторила Бугарија постои, но Југославија, поради нејзината глупава и наивна политика, не ги побарала тие штети иако, чинам, ако се прашувала Македонија, поинакви би биле нештата.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Добро што се појави Чоли, да ја разјасни малку маглата.

Значи струмичките членови на КПЈ знаеле уште на 8 април што ќе се случи со Македонија.


Бугарија кога го потпиша Трипартитниот договор? Јасно било дека истата ќе профитира од тој договор, а со самото тоа што германските тенкови нападнале од бугарската граница, јасна била ситуацијата.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Богдан Филов дали знаеш кога дознал дека Македонија нема да биде независна, а ќе биде присоединета кон Бугарија?

Дневникот на Филов е документ, а сеќавањата на сведоците си се само сеќавања од дистанција на времето.


Зарем сметаш дека Филов воопшто не знаел дека Македонија ќе стане дел од Бугарија? Можеби не знаел колкав дел, но знаел дека ќе добие дел од "колачот". Не случајно и ја довел земјата до статусот на фашистички сателит.
Тогаш сите сеќавања, сите сведочења на бугарски научници, се напишано од БАН подоцна од случените настани, се само научна фантастика, согласно твоето толкување на настаните.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Сестра ми имаше пријателка која се врати од Коми АССР со буркани месо од мечка. Сестра ми јадела, ама јас на моите другари расправав дека јас сум го јадел мечешкото месо и толку пати тоа го повторував, што во еден момент се запрашав дали навистина не сум јадел месо од мечка.
Ако ги прашаш моите другари ќе ти кажат дека со сигурност Каснаковски јадел месо од мечка, донесено од една пријателка на сестра му од Коми, која подарила еден буркан на сестра му.


Арно, ама сестра ми го јадел во нивната куќа.

Благодарам на информацијата која искрено и не ме интересираше, но во иднина при разговор со тебе за вакви нешта, ќе ја имам в предвид твојата искреност и сомневањето за настаните.

Изменето од Македон - 12.Септември.2010 во 00:47
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 07:16
Информацијата е во врска со измислени сеќавања. Ете и Ката Руменова Мисиркова цел живот се сеќава колакав голем Македонец бил Крсте Мисирков и кога се појавиа документите сите нејзини сеќавања паѓаат во вода.

Има нешто околу пречекот во Струмица, најдете и други извори. Јас денеска сум на свадба.

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 09:07

...На еден состанок на група напредни
младинци било решено во Струмица да се формира
Друштво на есперантисти. Но се сметало дека власта не
ќе дозволи Друштвото да биде формирано, па се барале
други можности. Неговите инцијатори го искористиле
постојното Друштво „Реља Крилатица", со тоа што Есперанто да биде негова секција. Васил Цилев добил
задача да издејствува преку членовите на Управата на
„Реља Крилатица", а посебно преку д-р Светислав
Атанасковиќ, кој имаше големо влијание кај власта, да
се оформи и секција на есперантистите. Управата на
„Реља Крилатица", на својата седница од 4 јули 1938
година, решила да се организира есперантски к*рс, под
услов, есперантската секција да работи исклучиво на
изучување на овој меѓународен јазик, и тоа на сопствено материјално издржување...

...Во зимата 1938/1939 година, секцијата ја закупила салата на сегашното кино „Балкан" во која организирале
забави и игранки во саботите и празничните денови.
---
Бреjjj богат бил тоj клуб на есперантистите ... штом за нула време собрале куп пари да си купат цела зала (кино "Балкан"). Ми се струва што Друштвото-маjка „Реља Крилатица" е финансирило таа покупка
---
И после целата работа се свртела од единствените троица партиски членови:

Во периодот од формирањето на месното Партиско
поверенство, па сè до септември 1939 година, него го сочинувале само тројца членови. Тие одржувале
повремено состаноци, но поголема активност не постои,
освен што успеале да остварат целосно влијание над
работата на Друштвото на есперантистите, во кое беа
собрани многу младинци, предимно работници...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 09:13
За Анастеа: материал за Струмица 1912-1915 год.:

На 21 октомври 1912 г. една чета бугарски војници предводена од капетанот Алексиев влегла во Струмица. Наредниот ден во Струмица влегол и бригадниот генерал Атанасов. На пречекот на генералот, кога Сулејман Паша му ја подарил златната сабја, покрај народот, присуствувале: бугарскиот и грчкиот владика и турокиот муфтија. Во придружба на бугарските офицери се наоѓале и двајца српски офицери. Истиот ден во Струмица пристигнала и српска војска предводена од мајорот Никола Ст. Цоловиќ. Се настојувало кај народот да се добие впечаток дека и српските војоки, кои дејствувале заедно со бугарските, наводно придонеле да се ослободи Струмица.
Всушност, вистината била сосема поинаква. Бугарскиот генерал Атанасов бил далекувид и од самиот пречек заклучил дека Струмица и околијата веќе добро биле организирани и продолжил со продорот на неговите војски
на југ кон Дојран, Кукуш и Солун. Тој не бил загрижен што Струмица ја остава под команда на српските воени старешини од три причини: прво, во Струмица и во околијата веќе била формирана организирана месна власт; второ, установил дека страстите за одмазда меѓу христијаните и Турците допрва треба да избијат на површина, а најверојатно немал интерес Бугарите да го водат евентуалното крвопролевање; и трето, за него и неговата команда поважно било бугарската армија прва да влезе во Солун.’”
Во Струмица, пред и во деновите на теророт, пред крајот на октомври и почетокот на ноември 1912 г. била востановена месна власт со која раководел Павел Шестаков, опкружен со ополченци, припадници на четите на ВМОРО и првенци од Струмица кои пред тоа се наоѓале во заложништво во турската казарма. На ист начин, месна вдаст била востановена и во сите населени места во околијата. Еве и неколку примери за тоа: во Ново Село меоната власт ја претставувале Коте Златин, Мите Нацин, Мите Јаков, Георги Маслиноки и други; во Костурино: Доне Карагогов, Петар Пеличев, Атанас Алапулов и др. (подоцна се масакрирани); во с. Петралинци: Христо Френков, субаша на бегов имот, Коста Христоманов, субаша на бегов имот; во с. Моноспитово: Атанас Ансаров, Дончо Алаџов, Атанас В’нков и други; во с. Дабиле: Јоваи Шабанов, Васил Милушев, поп Трајко, Наце Цветков, Мите Палазов и други; во с. Сачево: Мите Петрушов Пипераров, Атанас Арбаџиев, Панде Фрланов и други.
Христијанската власт располагала и со вооружена милиција. Секое населено место имало извршено мобилизација на мажите способни да носат оружје. Во Струмица никогаш пред тоа не постоела така организирана и вооружена градска и селска власт. Во зависност од големината и стратешкото значење на населбата бил одредуван и бројот на носителите на власта и на вооружвните луѓе. Васил Галев, еден од членовите на МК задолжен да ја прекинува телефонската врска меѓу Банско — Еднокуќево и Босилово со Струмица, тврди: „Селото ни броеше 45 куќи, семејствата беа големи од 15 до 25 члена, а од секоја куќа имаше по 2—3 и до 4 вооружени. По една до две пушки и бомби имавме и дома. Со Турците сл1етките на брза рака беа расчистени. Потешко одеа работите
со прекрстувањето. Во Втората војна учествувавме сите зашто, тогаш, ако не сакаше да убиваш — ќе беше убиен.
По Втората балканска војна Струмица со околијата припаднала на Бугарија. По иселувањето на Турците и на гркоманите, бројот на населението значително опаднал како во градот, така и во населените места. На 10 август градот го напуштил првата група гркомани. Преселувањето е извршено со камиони, запрежни коли и со добиток. Иселувањето траело од 10 до 21 август. Вечврта на 21 спроти 22 август 1913 г. Грците го опожариле градот. Наредниот ден во пламен се нашле сите гркоманоки, турски и еврејоки куќи во Струмица. Пожарот траел се до 30 август, при што изгореле околу 1900 јавни, приватни куќи, дуќани и други објекти. Пожарот е задржан по барање на протестантскиот солунски мисионер Кунер, чие што барање го прифатиле грчкиот командант Ангелидис и офицерите Немолос и Јоанидис.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 09:19
уште малце за Анастеа:

Во периодот помеѓу Овчеполскиот бунт и Валандовската атака сд IV—IX 1914 до IX 1915 година, заедно со мажите, во Струмица се почесто пребегнуваат и жени и деца. Во бегството на нив им помагале четите на
ВМРО. Во Струмица пребегнале поранешните ополчеици, војници кои во војната учествувале на бугарска страна, војводи, четници како и учители, свештеници, милосрдни сестри, кметски наместници и др. Бегале сите оние кои по било кој основ можеле да постанат жртви на шовинистичкиот терор. Во прилог на тоа во едно писмо на околиски началник од Радовиш се вели: „Гркомани од Струмица и Струмичко пребегнуваат во Радовиш и сведочат: во Струмица не се наоѓа бројна бугарока војска, но во замена на тоа мноштво бугарски комити (хмакедонските комити ги именува како бугарски), во градот и селата покрај српоката граница како и во внатрешноста вршат разбојништво врз небугарските народности”.
Содржината на писмото ги потврдува сознанијата дека Струмица имеѓу 1913 и 1915 г. е претворена во вистински резерват, сврталиште на воени дезвртери, четници на ВМОРО, како и на други бегалци од Егејска и од Вардарска Македонија. Пишувањето во писмото за постоењето на терор не може да се прифати за точно, ОД причина што во тоа Ереме во Струмнца живееле само македонци и Турци КОИ заеднички работеле за ослободувањето на Македонија. Ако авторот мисли на гркоманите, најзаблудените од нив се иселиле во Грција, но откако се соочиле со невистинитите грчки ветувања, и тие почнале да бараат одобрување да се вратат назад во родниот крај. Во Струмица и Струмичко не е вршен терор и врз доселениците од Егејска и Вардарска Македонија. Навистина, Струмичка околија во периодот меѓу 1913 и 1918 г. била во склоп на Кобуршка Бугарија, но за разлика од останатите окупирани територии од Македонија, носителите на целокупната административнополициска и црковнопросветна мрежа, со минимални исклучоци, биле од редот на македанското и на турското население. Ете зошто не се рвгистрирани некои драстични расправии и судири дури и тогаш, кога во исти куќи времено требало да живеат придојдени христијани и Турци од другите делови на Македонија.
http://belteror.wordpress.com/
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 09:31
На 19 април 1941 г. при навлегувањето на бугарските единици во Струмица,....

Веке се е изjаснено - во нозете на окупаторите са главите на есперантистите...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 10:47
Пак се тетеравиш само да не биде така како што е напишано - энаеш дека во тоа време Илинденската органиэација е најјака политичка органиэација во Македонија и баш таа Илинденска органиэација ги прави многуте народни иэлегувања против Бугарската окупација - Имало штрајкови во Скопје,Битола,Велес,Куманово и др. градови
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 11:02
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Пак се тетеравиш само да не биде така како што е напишано - энаеш дека во тоа време Илинденската органиэација е најјака политичка органиэација во Македонија и баш таа Илинденска органиэација ги прави многуте народни иэлегувања против Бугарската окупација - Имало штрајкови во Скопје,Битола,Велес,Куманово и др. градови


Ете eдна акциjа на илинденската организациjа во Струмица:

Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6970717273 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.