IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 13:26
од горниов пост, заклучувам дека човештвото МНОГУ загубило со тоа што мудроста на дотичниов гоор не ја цени повеќе, бидејќи тој луѓе, замислете си, е толку вреден и мудар, што се кине од смеење на умови како њутн, бојл, пастер...

и да се дрзне уште, да глуми некаков научен тип, а научниците ги потсмева... Па кој останува на крај? само твојот памет изгледа? ма%20ајде
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 14:24
arno si znae goor, podobro e da si "slep" i da ne gledas oti nema poloso od "slep" koga ke "progleda"
a vo sto veruvas goor? vo nauka?
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 14:56
Originally posted by connected connected напиша:

arno si znae goor, podobro e da si "slep" i da ne gledas oti nema poloso od "slep" koga ke "progleda"a vo sto veruvas goor? vo nauka?




interesen post ...

imav uste edna minuta pred da si odam ...
ama sakav da vidam sto napisa connected ...

prijatno popladne ....

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 19:35
Goor ne veruva - goor znae
i kolku poveke ke znae tolku poveke ke razbira deka nisto ne znae
.
Vprocem kako i site nie koi poveruvavme


Изменето од postariot brat - 06.Септември.2007 во 19:36
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 19:39
ehh, lesno e da "znaes" kako goorсреќа
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 02:53
OD ADZIJA
од горниов пост, заклучувам дека човештвото МНОГУ загубило со тоа што мудроста на дотичниов гоор не ја цени повеќе, бидејќи тој луѓе, замислете си, е толку вреден и мудар, што се кине од смеење на умови како њутн, бојл, пастер...

и да се дрзне уште, да глуми некаков научен тип, а научниците ги потсмева... Па кој останува на крај? само твојот памет изгледа? ма%20ајде

ADZIJO vaka sega tie naucnici dale mnogu i vlozile golem trud vo postavuvanjeto na korenite na poveke naucni granki.....ama tie bile luge....sto znaci gresele........(ne velam deka se sto napravile bilo greska vo slucaj da ti padne toa na pamet)
velat:(narodna pogovorka)
KOJ RABOTI TOJ GRESI

Ajde sega da se potsetime na eden decko koj nikogas ne gresi kako se vikase???????????
ili da toj nemase ime ..... ili se vikase jehova.......ili pak bese Alah de aj pomognete malku........

znaci ako odime so ovie poznati frazi i zborovi i pogovorki ke dojdeme do zaklucok deka onoj koj ne zgresil nisto nisto ne rabotel......a onoj koj ne raboti ama bas nisto ne postoi......

sto znaci sozdavanjeto na covekot e rabota koja nekoj trebalo da ja zavrsi a bidejki toj sto ja zavrsil taa rabota nikogas ne gresi od narodnata pogovorka :) sleduva deka toj nikogas ne rabotel


sega moj drag adzijo dali narodot sto ja tresnal ovaa pogovorka e vo pravo????????


,, Запознавајќи ги Неговите дела, ќе Го запознаеме Него ( Господ ). "
-Роберт Бојл

hahahahaha
pa mnogu jasno potpolno se soglasuvam so nego osven ova poslednoto-
(Господ ).
 Toa vazi za site luge ...... (mozel ovde da go vmetne i dedo mraz so zapoznavanje na prikazanata deka toj nosi podaroci ke svatime deka e mnogu dobar covek :) :) :) :) )

sto ima tuka nejasno potpolno se soglasiv so bojl samo dodadov primer na ovaa misla
(mozel ovde da go vmetne i dedo mraz so zapoznavanje na prikazanata deka toj nosi podaroci ke svatime deka e mnogu dobar covek :) :) :) :) )

,, Атеизмот е бесмислен. Набљудувајќи го Сончевиот систем, гледам дека Земјата е поставена на оптимална оддалеченост од Сонцето, за да добива соодветна количина топлина и светлина. Ова не се случило случајно! "
-Исак Њутн
Hahahhahaha
bas naprotiv
se slucilo slucajno zatoa ako ima vonzemjani nema nikakva sansa da izgledaat kako nas........sto znaci ke evoluiraat kako sto im nalaga sredinata vo koja ziveat moze ke mozat da ziveat na temperatura od -20 C ako taka evoluirale zosto da ne....
ovde Carls Darvin go pobiva tvrdenjeto na Ser Isak Nutn o negovata teorija za prirodna selekcija.....

znaci  sepak jas ne sum edinstveniot sto go negira Nutn

,, Околу нас има изобилство од докази дека се е создадено интелигентно и со дизајн... атеизмот е толку бесмислена идеја што немам зборови да го искажам тоа !"
-Вилјам Томсон
, Во врска со потеклото на животот, науката... цврсто потврдува дека зад тоа стои сила на Творец. "
-Вилјам Томсон

Bravo za gospodinot Tomson istoto tvrdenje ke go slusneme i od vladikata Vraniskovskoi i od bilo koe drugo svesteno lice
samo sega koga ke treba da gi navedeme tie -изобилство од докази дека се е создадено интелигентно и со дизајн-KE SE JAVI PROBLEM

obicna glupost ne znaci deka ako covekot izmislil nesto ili napisal nekoj poznat roman moze da kaze sto saka i toa da e vistina i taa vistina da e zemena kako aksioma vrz osnova na taka da kazam stara slava samo zaradi toa sto ednas izmislil nesto a toa "IZOBILSTVO NA DOKAZI" ako postoese nemase da postoite vernicite sto e fakt taka da povelete izlozete gi tie dokazi i jas sum siguren deka poveke nema da ima vernici i ateisti tuku site ke znaeja deka ima bog....ne mora vie da se macite povelete pastirajte gi dokazite sto gi izlozil g-not Tomson

,, Науката ги доближува луѓето до Бог. "
-Луј Пастер

LUJ PASTER covece.......Uste da Napisel KAKO...moze ke diskutiravme poveke na ova tvrdenje.....
 
,, Колку што повеќе ја проучувам природата, толку повеќе Му се восхитувам на делото на Створителот. "
-Луј Пастер
чекање
чекање чекање чекање чекање

,, Сите мои откритија беа резултат на молитва. "
-Исак Њутн

da i na Jabolkata koja padnala na negovata glava.....mora da naglasam slucajno
zatoa sto sigurno vie veruvate i deka ako dobies Bingo e odgovor na molitva

NEZNAM STO IMA NEJASNO TUKA VO OVOJ POST SEKAKO TOA VAZI ZA SITE STO GO CVITATE OVOJ POST OD POCETOKOT......
ke povtoram-
ne znaci deka ako covekot izmislil nesto ili napisal nekoj poznat roman moze da kaze sto saka i toa da e vistina i taa vistina da e zemena kako aksioma vrz osnova na taka da kazam stara slava samo zaradi toa sto ednas izmislil nesto
 
,, Имам темелна вера во Библијата, која ја сметам за Божја реч, напишана од луѓе што биле боговдахновени. Библијата ја проучувам секојдневно. "
-Исак Њутн

hahhahahha
"Ja procitav biblijata i ne veruvam ni zbor od nea"
-Igor Ivanov
:)))

isto taka edna misla koja ima isto tolku vazno znacenje kako mislite na ovie golemi umovi.......
sto znaci se vrakame na istoto sto veke nema smisla povtorno da go postiram.......bez razlika dali e covekot naucnik ili pisatel ili obicen "smrtnik" -negovite misli bez da se dokazat vredat isto T.E -NISTO


Znaci tuka na pocetokot go spomnav Adzija ama ovoj post e objasnuvanje za site deca koi sakaat da ogovaraat koga nekoj e otsuten i da se pravat pametni bez ama bas nikakov dokaz ili barem objasnuvanje na nivnoto mislenje tuku samo ona -toj sto ne veruva kako mene e glup (Connected;Marco Antony;Postariot Brat)

povelete objasnete go ona sto go istreskavte vo moe otsustvo zatoa sto gledam deka dosta intersen muabet ste pocnale...ako ne mozete ili ne ZNAETE ke pobaram izvinuvanje ili ke apeliram za prv pat do moderatorot :))))))))

blagodaram
:))))))
end off days 15...14...13....
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 08:39


site naucnici ...

ne se mnogu ...

imale odredeno "produhovuvanje" ..
koga kazale nesto sto dotogas nikoj ne go "videl" ...

neograniceno e prostranstvoto na Beskonecnata svesnost ...

milijardi ludje mislat i deluvaat ...

inaku naukata vo princip prvo se saka da se zloupotrebi...

no na kraj toa se obnaroduva ...

eve kako internetot ...
prvo go koristese vojskata ...
ama eve dojde den ...
go imame site ...

i odma se "oseka" dali ovaa nauka ja koristime
vo sklad so biblijata ...


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 09:42
 do Evangelos.. ne branam nikogo
no prasuvam zosto Isus na krstot poglednal kon otecot i kazal svrseno e?
 
inaku po mene klucnoto prasanje e dali Isus bil na Zemjata i go napravil seto toa i ako poveruvas vo toa iako e tesko bidejki i tie sto togas bile ne veruvale a kako pa nie sto nikogas ne sme videle ..toa e prasanjeto na verata
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 10:01
Originally posted by marian marian напиша:

 do Evangelos.. ne branam nikogo
no prasuvam zosto Isus na krstot poglednal kon otecot i kazal svrseno e?
 
Затоа што ја завршил мисијата за која и дошол на Земјата. Mисијата беше откупување на човекот, жртвување за човековиот грев. Целта на Христос беше Голготскиот крст и Тој ја постигна таа цел и затоа рекол "Свршено е!".
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
marian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 10:05
ne mislev na toa .. toa e jasno
mislev na toa dali e isto otecot i isus
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 10:14


jas kolku sto "znam" ...

Isus e alfa i omega ...
pocetokot i krajot ...
se e preku nego sozdadeno ...

inaku Svetoto trojstvo ... otecot-sinot-i svetiot duh
cinat edinstvo ...

mnogu ludje rimjanite raspnale ...
no ne raspnale nekoj kako Isus ...

se e del od cudnite patista ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 10:33

Тие се едно. Таткото е Глава на Синот, како што е твојата глава на телото и сепак станува збор за едно, а не две тела.

Да не се одалечуваме од темава.
 
За Тројството прочитај (кликни) ТУКА
За тоа дали Исус е Бог, кликни ТУКА.
За еднаквоста меѓу Таткото и Синот кликни ТУКА.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 07.Септември.2007 во 10:36
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 11:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тие се едно. Таткото е Глава на Синот, како што е твојата глава на телото и сепак станува збор за едно, а не две тела.


Да не се одалечуваме од темава.

 

За Тројството прочитај (кликни) [COLOR=#0000ff">ТУКА[/COLOR">

За тоа дали Исус е Бог, кликни [COLOR=#0000ff">ТУКА.[/COLOR">

За еднаквоста меѓу Таткото и Синот кликни [COLOR=#0000ff">ТУКА.[/COLOR">

Поздрав!




blagodaram na informaciite ...

ke pogledam ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 11:42
....koj sto ne veruva kako mene e glup (Connected;Marco Antony;Postariot Brat)


goor, dali nekoj kaza za tebe deka si glup? jas toa ne go citam. a toa deka se ismevas vo nesto za koi na mnogumina ovde e nesto sveto toa e tocno. kako ke ti bide tebe da ti se smeam jas za tvoite komentari i toa cinicki? i sto ocekuvas da kazam? koga nekoj vrega nesto sveto mene toa me vrega, a ti nauci se malku da se ponasas. gledam nisto ne e izmeneto i vo vtoriot tvoj post.








Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.