Испечати | Затвори го прозорот

БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7673
Датум на принтање: 01.Јули.2024 во 09:35
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ
Постирано од: EvAngelos
Наслов: БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 02:01

Дали се спротиставуваат Библијата и Науката ?

 

 

Можеби си слушнал искази од типот: "Јас сум физичар и затоа не верувам во Библијата!" или "Јас сум астроном и затоа..","Јас сум математичар..", "Јас сум хемичар.." итн.

Ваквиот исказ индирекно објавува дека одредена научна дисциплина ја исклучува веродостојноста на Библијата.

Тоа е прилично сериозен и храбар исказ против Библијата, и по тоа што изјавителот се повикува на името на неговата омилена научна дисциплина, зад која стојат илјадници физичари, хемичари, астрономи итн.

 

Лично ме интересира дали ваквиот изјавител ја има прочитано барем еднаш Библијата, за да даде оценка за нејзината веродостојност.

 

Дали е логично на пример, горенаведениот физичар, да им го упати истиот тој исказ на едни од основоположниците на физиката, како што се Исак Њутн, Лорд Келвин, Блејз Паскал или Џејмс Клер Максвел, кои целиот свој живот го посветиле на науката и кои цврсто и дословно верувале во Библијата?

Каков мислите дека ќе биде нивниот одговор на тој исказ?

 

Или доколку некој астроном му го каже истиот исказ на Јоханес Кеплер, кој е основоположник на современата астрономија, кој ги открил законите за планетарните движења, познати како прв,втор и трет кеплеров закон. Па сепак Кеплер цврсто верувал во Библијата.

Или некој хемичар на Роберт Бојл или Мајкл Фарадеј, некој математичар на Леонард Ојлер или Готфрид Лајбниц итн. да не претеруваме.

 

Факт е дека сите овие научници безрезервно верувале во Библијата и биле активни христијани.

Иако таа страна на врвните научници не се спомнува во нашето образование, постојат многу книги (вклучувајќи ги и нивните биографии) каде пишува многу поопширно за тоа. Сепак верувањето во Библијата, како веродостојна книга, не го спречила ни еден од нив во својата научна работа, ниту пак научните резултати ги натерале да се посомневаат во вистините содржани во Библијата.

 

Сепак да не избегаме од реалноста. Секако дека помеѓу одредени научници и Библијата постоеле и постојат спротиставени ставови. Тоа е многу логично. Кога ќе земеме предвид дека многу научници се спротиставуваат едни со други, меѓусебно се побиваат и негираат, а бидеќи вистината е една, тогаш логично е ако Библијата се сложува со едните, да се спротиставува со другите.

 

Обично на оваа "друга" страна се атеистите, кои не веруваат во Бог (па ни во Неговото авторството на Библијата), кои тврдат дека нивниот начин на размислување е "научен" - со други зборови "апсолутно точен" и пробуваат да ја редефинираат науката за да го искучат Творецот на она што таа го проучува.

 

Општо е познато дека основа и кралицата на природните науки е математиката. Нејзините вистини претставуваат теоремите. Вистинитоста на посложените теореми се докажуваат со попростите, а пак најпростите се докажуваат со помош на аксиомите.

Иако Математиката е кралица, таа сепак понизно признава дека Аксиомите се темелни тврдења на теоремите и дека тие по дефиниција не можат да се докажат, туку се прифаќаат како вистини т.е. се темелат на вера.

Секое дете од петто одделение го знае ова, но бидејќи тоа е многу рана возраст, научниците - атеисти го забораваат овој детал од нивното детсво.

 

Како одредени научници, исто така и некои погрешни библиски толкувачи можат да ги спротистават Библијата и Науката. Таков е случајот со Римо-Католичката црква и познатиот италијански физичар и астроном Галилео Галијел.

Додека Галилео тврдел дека земјата е топка и се врти околу сонцето, тогашната римо-католичка црква тврдела дека земјата е неподвижна и дека сонцето се врти околу неа. Па затоа тврењето на Галилео го сметала за ерес и го прогонувала Галилео наслилнички присилувајќи го да се одрече од своето мислење.

 

За жал во тоа време, Библијата се наоѓала во фиоките на Римо-Католичката црква и народот немал пристап до неа. Библијата не била во јавна употреба како што е тоа денес, па затоа народот не можел да провери дали Библијата нависитна го тврди тоа. Но за среќа, денес Библијата му е достапна скоро секому и јасно можат да се проверат тврдењата на Римо-Католичката црква.

 

1000 години пред нашата ера, значи пред околу 3000г. библискиот писател Јов ни пишува:

"Го послал (Бог) северот над празнината, ја закачил Земјата за ништо" (Јов 26:7)

Јов го напишал ова во времето кога луѓето ја замислувале Земјата како плоча, која плови по безграничното море, која ја носат китови, желки и многу други смешни (но разбирливи за тоа време) идеи. Дека земјата била закачена на "ништо" била многу смешна идеја во тоа време, тие немале претстава за гравитацијата, ако е закачена за ништо, тие би рекле дека таа ќе падне. Којзнае колку го исмејувале Јов во тоа време, а сепак бил во право.

 

Сега ако го споредиме ова со изјавата на библискиот пророк Исаија, кој вели:

"Он е Оној, Кој седи над кругот на Земјата" (Исаија 40:22)

 

Претставата за една кружна земја која е закачена за "ништо" во "празнината", силно не потсетува на фотографиите на Земјината топка која лебди во празен простор.

 

Да резимираме:

Спротиставуања постојат помеѓу одредени научници и Библијата и помеѓу погрешни толкувачи на Библијата и природните факти.

Но помеѓу Библијата и Вистинската Наука спротиставувања не постојат. Напротив, тие сојузнички се надополнуваат.

Библијата не се декларира како учебник по физика, биологија или астрономија, ниту има таква цел, па затоа и не се задржува на тие теми, а онаму каде што споредно ги спомнува, тие секогаш се во согласност со вистинската наука.

 

Едноставно Бог го оспособил човекот да ја истражува природата околу себе, а во Библијата му прикажал многу повредни работи.

На пример, каква полза има човекот од атомската бомба?

Но проверете каква полза би имал човекот доколку ги почитува Божјите заповеди содржани во Библијата или, на пример, доколку би ја применил "Беседата во гората" (од Исус), во сопствениот живот.

Поздрав,

EvAngelos



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Коментари:
Постирано од: canser
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 02:13
braos
sekoja cest se gleda deka si dosta naobrazovan a pred se nacitan
 
 
sekoj ima pravo da veruva vo nesto sto za nego misli  deka e ispravno se dodeka ne se dokaze deka nevistinito
 
 
sepak temata ti e mnogu dobra no jas ne sum dovolno kompetenten da se mesam vo nea pa toa im go otstapuvam na drugi


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 12:58
Po moe skromno viduvanje,naukata "proizleguva"od biblijata so samoto toa sto Bog ni dal razum,svest i sovest,za da se razlikuvame od drugite sustestva na zemjata.Naukata ne e sozdadena od covekot(indirektno svateno)bas poradi gorenavedenoto.Vo samite koreni,Biblijata i naukata ne se sprotivstaveni(osnovnata cel za dvete e dobrobit za covekot),no Biblijata e dadena ednas zasekogas i taa kako takva e nepromenliva,a naukata so razvojot na svesta na covekot,napreduva,sto neminovno vodi kon sprotivstavuvanje.Barem vo denesno vreme svedoci sme na zloupotreba na naucnite dostignuvanja,so izumite kako sto se a-bombata,bioloskite otrovi,genetickite vestacki mutacii,zloupotreba na laserot,i t.n.Nakratko;fuzijata,implozijata i eksplozijata  vo pocetokot ne bile otkrieni so krajna cel-sozdavanje na a-bomba;bioloskite agensi koi bile otkrivani so cel na primer da se pronajdat lekovi,sega se koristat i za sosema drugi izopaceni celi;otkrivanjeto na DNK,RNK,proteinite...bilo so cel da se osoznae sostavot na organizmite,pa i na covekot kako najslozen organizam so cel da se vidat defektnite pojavi vo nekoi slucai i da se otstranat so posebni (povtorno naucno otkrieni)tretmani,sostavot na kletkite na organizmite i covekot...a denes sme svedoci na zloupotreba na ovie naucni dostignuvanja(duri probuvame da se poistovetime so boga pa so slozeni "in-vitro"genetski eksperimenti da sozdademe zivi organizmi...Laserot e otkrien so cel da se koristi vo hirurgijata pri mikronski tocni operacii,sega vo kozmetikata za otstranuvanje na nekoi nedostatoci,operacija na okoto....no negovata zloupotreba e vo primena na voenata industrija.
Moe mislenje e deka coveckiot faktor e toj sto ja pravi naukata da bide sprotivna na biblijata,zatoa sto svesta(materijalnoto)nadvladuva kaj nekoi lugje a podsvesta(duhovnoto),se povece se stava vo vtor plan...sekako postoi i prasanje koi se tie lugje i zosto go pravat toa,pa sledi podelba na opravdani i neopravdani postapki,no za toa potoa..
pozdrav!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 13:18

Значи сите вие (се однесува на вас разновидните немуслимани) продуховени личности сте всушност несвени и неразумни, нерелани и неприсутни?

ЕЕЕЕ, што арно признание!


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 13:23

Значи сите вие (се однесува на вас разновидните немуслимани) продуховени личности сте всушност несвени и неразумни, нерелани и неприсутни?

ЕЕЕЕ, што арно признание!
 
Koga dobro ce procitas tikvo,ce svatis sto zboruvam....


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:46
aj VAKA:

kazite edna pozitivna rabota sto moze biblijata da dade na covectvoto
a da ne e filozofiranje za moralot

edna edinstvena
sto dava nekoj kjar za razvojot na nasata vrsta ( lugjeto)


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:52
anakin 10 prepovedi Bog shto mu dade na Mosea.cela civilizacia igo imaat toa moto.ovaj svet je od juda hristianski zakon

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: rome
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 16:02
anakin 10 zapovedi nese zakoni tuku se karakteri na Bog ovie ne se chovechki filosifi od aristotol i plato.Bog neki da ubivame oti toj neki da ubiva Toj nas ne tera da mu oprostime na toj shto ni naprae zlo oti nas nie oprosteno.da ne lazime oti toj ne lazi ova je karakteristichki dna transvormacia za da ziveeme eden so eden i so prirodata.pred izrael da se stvori cel svet bea pagani da ne ti kazvam shto se praelo.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 16:07
Originally posted by anakin anakin напиша:

aj VAKA:

kazite edna pozitivna rabota sto moze biblijata da dade na covectvoto
a da ne e filozofiranje za moralot

edna edinstvena
sto dava nekoj kjar za razvojot na nasata vrsta ( lugjeto)
 
spoznanie za Vistinskiot, Ziviot Bog


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 16:13
toa dava neso za razvojot na nasata vrsta?
LOL




jas mislam deka toa samo ne vrakja nazad
site veri ireligii kolku se ubavi ne vrakjaat nazad

si imame nie moderni
filozofii za kvalitetot na ziveenjeto
kvalitetot na covekot
kvalitetot na odnosite

tie se prekrasno napisani od nas od lugjeto ( wiz FROMM wikipedija)

vo edna kniga  ima napisano
 2        2        2
x  +  y = R

ovoj eden red vredi vise neko so ima na tie vasi 3000 strani ili kolku li gi ima



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: rome
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 16:23
anakin Bog mu reche na adam i eva od koe drvo sakash jadi samo od drvoto na nauka nemoj da jadish.bidejki adam i eva skinaa od toa drvo i jadea nie narodot den denes se machime so filosofia tuku sega razberi so tvojot duh drvoto na zivotot shto beshe vo eden sega je vo knigata na otkrovenieto na jovan vo biblijata znachi za da imame vechen i miren zivot i da prodolzime da jadime od drvoto na zivotot mora da primame otkrovenija od Bog.ova sega shto go pishav e kako code i treba da go razmislish duhovno.a interesno neshto Hristos reche jas sum drvoto na zivotot vechnosta technost molimte dobiaj otkrovenie za ova .cel svet bara mir ama bez Hristos drvoto na zivotot zato Bog ke ni pushti katastrofi na tie shto ne go sakaat Hristos.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 16:43
Originally posted by anakin anakin напиша:

aj VAKA:

kazite edna pozitivna rabota sto moze biblijata da dade na covectvoto
a da ne e filozofiranje za moralot

edna edinstvena
sto dava nekoj kjar za razvojot na nasata vrsta ( lugjeto)


Анакин, сакајќи или не, ја скршнуваш темата. Темата е дали Библијата и Науката се согласуваат или се спротиставуваат. Ако имаш нешто да кажеш на оваа тема повели, а ако не, имаш други посоодветни теми за твоите прашања.

Инаку многу е тешко да се издвои една работа што може Библијата да ја даде за човештвото, а тоа да не е филозофирање.
На пример вечниот живот?
Анакин пријателе, не знам колку години имаш, но сигурно ти велам дека за едно 70-80 години, или со добро здравје, уште некоја година повеќе и ќе се стретнеш со твојот последен непријател - смртта.
Тука науката нема да може да ти помогне. Ниту таа, ниту сите нејзини достигнувања.
Ќе ги гледаш своите вници како си играат и се што ќе посакуваш е да се вратиш во времето на својата младост барем на еден ден, барем уште еден ден да му се порадуваш на животот.
Но суровата реалност секое утро ќе те буди за еден ден постар од вчера, за еден ден поблиску до смртта.

Има ли поголем подарок за човештвото од воскресението на телото? Има ли поголем подарок од вечниот живот? Без болести, без стареење, без насилство, без сите лоши работи кои ни го загорчуваат животот и ни го прават бесмислен.

Исус вели: "Кој го слуша Моето слово и верува во Оној Кој ме прати, има вечен живот и не доаѓа на суд, туку преминал од смрт во живот." Јован 5:24


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 16:54
не ти реков тебе роме туку на анакин, но и ти си грешка. Wink

-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 19:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

aj VAKA:

kazite edna pozitivna rabota sto moze biblijata da dade na covectvoto
a da ne e filozofiranje za moralot

edna edinstvena
sto dava nekoj kjar za razvojot na nasata vrsta ( lugjeto)


Анакин, сакајќи или не, ја скршнуваш темата. Темата е дали Библијата и Науката се согласуваат или се спротиставуваат. Ако имаш нешто да кажеш на оваа тема повели, а ако не, имаш други посоодветни теми за твоите прашања.

Инаку многу е тешко да се издвои една работа што може Библијата да ја даде за човештвото, а тоа да не е филозофирање.
На пример вечниот живот?
Анакин пријателе, не знам колку години имаш, но сигурно ти велам дека за едно 70-80 години, или со добро здравје, уште некоја година повеќе и ќе се стретнеш со твојот последен непријател - смртта.
Тука науката нема да може да ти помогне. Ниту таа, ниту сите нејзини достигнувања.
Ќе ги гледаш своите вници како си играат и се што ќе посакуваш е да се вратиш во времето на својата младост барем на еден ден, барем уште еден ден да му се порадуваш на животот.
Но суровата реалност секое утро ќе те буди за еден ден постар од вчера, за еден ден поблиску до смртта.

Има ли поголем подарок за човештвото од воскресението на телото? Има ли поголем подарок од вечниот живот? Без болести, без стареење, без насилство, без сите лоши работи кои ни го загорчуваат животот и ни го прават бесмислен.

Исус вели: "Кој го слуша Моето слово и верува во Оној Кој ме прати, има вечен живот и не доаѓа на суд, туку преминал од смрт во живот." Јован 5:24



slusaj bato
jas neskrsnuvam od temata
nikako
sakm da kazam
kako moze biblijata i naukata da se nadoplonuvaat
koga vo naukata ima se sto nasiot um uspeel da osoznae
a vo biblijata ima samo prikaski za lakoverni

toa mi bese celta
so od biblijata moze da se nauci????
( osim filozorfiranje za nekakva pravednost i milost)
da se kaze deka verata e podobra ili na isto ramniste so znaenjeto
aj so ve gledam cudni




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 19:35
Originally posted by anakin anakin напиша:

aj VAKA:

kazite edna pozitivna rabota sto moze biblijata da dade na covectvoto
a da ne e filozofiranje za moralot

edna edinstvena
sto dava nekoj kjar za razvojot na nasata vrsta ( lugjeto)
 
-ZEMJATA E RAVNA PLOCA.
-PRVO E STVOREN DENOT PA POTOA SVETLOTO.
 
Ete nesto naucno. A sto dava kjar,navistina nisto neznam.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 00:10
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

-ZEMJATA E RAVNA PLOCA.
-PRVO E STVOREN DENOT PA POTOA SVETLOTO.
Ete nesto naucno. A sto dava kjar,navistina nisto neznam.


Miralem (екс "христијанину"), ај потсети ме каде точно во Библијата пишува дека Земјата е рамна плоча? LOLLOLLOL


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 00:13
ZEMJATA E RAVNA PLOCA.
-PRVO E STVOREN DENOT PA POTOA SVETLOTO.
 
Ete nesto naucno. A sto dava kjar,navistina nisto neznam(citat,ali katastrofalen)
 
 
***Ova vo psihologijata(psihopatijata)na covekot se definira otprilika vaka:SAKAM -KAZAM,NE ZNAM-RECAM........POMOS,MAMICKEEEEE,STO E SEGA......KOJ,ZOSTO,....A KOGA.....NE,......AAAAAAAAHH,MAAAAMMMOOOOOO!!!
 
Ili so poednostaven recnik;Proba za evolucionen razvoj na mozocna vijuga kaj miralemco,prosleden so obilni otoci na istata(edinstvenata)!!!


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 13:55
типот не може да направи разлика меѓу христијанство и грчка митологија само таму се вели дека земјата е плоча која ја носат 4 бика на рогови 

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 19:11
Цитирај abe cao so imam tuka da zboram
 
Da si kazeme cao,naj pametno e.
No pogore ne zboruvav za naucni dokazi od Qur'anot tuku "naucni" dokazi od Biblijata. Zatoa i ne zabeleza nisto naucno.Kade sto se Qur'anskite aeti sakav samo da i objasnam na belicka,dusicka,deka kontradikcii nema vo Qur'anot.Kapiras ?
A jas,zdravje Boze,insAllah,ke otvoram tema pa da vidite kako Naukata e izgradena so pomos na Qur'anot i kako naucnicite del od nego zemaat a del odbivaat.
InsAllah.
Nego,interesni mi se luge od tipot na slednava osoba:
 
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

ZEMJATA E RAVNA PLOCA.
-PRVO E STVOREN DENOT PA POTOA SVETLOTO.
 
Ete nesto naucno. A sto dava kjar,navistina nisto neznam(citat,ali katastrofalen)
 
 
***Ova vo psihologijata(psihopatijata)na covekot se definira otprilika vaka:SAKAM -KAZAM,NE ZNAM-RECAM........POMOS,MAMICKEEEEE,STO E SEGA......KOJ,ZOSTO,....A KOGA.....NE,......AAAAAAAAHH,MAAAAMMMOOOOOO!!!
 
Ili so poednostaven recnik;Proba za evolucionen razvoj na mozocna vijuga kaj miralemco,prosleden so obilni otoci na istata(edinstvenata)!!!
Zal mi e drugar za tebe. Belicka kade e,barase da i dadam citati kade sto vo Biblijata pisuva deka zemjata e ravna ploca.
Hardcore veli deka se citati no katastrofalni.... a zosto ? Trebase podobro da gi objasnis,ako veke jas neznam. Da ni kazes zosto se zapaleni zivi Kopernik,Bruno,Galilej.... i kompanija.
Da se razbereme,ednas za sekogas.
Kako sto eden naucnik veli: Biblijata e naj golema katastrofa koja se pojavila kaj covekot.
Videte kolku e psihicki optereten covekov...:
***Ova vo psihologijata(psihopatijata)na covekot se definira otprilika vaka:SAKAM -KAZAM,NE ZNAM-RECAM........POMOS,MAMICKEEEEE,STO E SEGA......KOJ,ZOSTO,....A KOGA.....NE,......AAAAAAAAHH,MAAAAMMMOOOOOO!!!
 
A za navredive da ne prajme muabet.
 
Ili so poednostaven recnik;Proba za evolucionen razvoj na mozocna vijuga kaj miralemco,prosleden so obilni otoci na istata(edinstvenata)!!!
 
Znaes kako velat eden muabet ? Da te neznaev kolku bolna osoba si,navistina ke krenev ovoj moment po tebe da te najdam i da ti ja vidam smetkata. Megjutoa,blagodaren sum na Svevisniot,sto mi dade da gi spoznam kolku mozat da bidat coveckite mani,kolku nizok moze da bide covekot.Ednostavno,samo pouka mozam da zvlecam i da bidam sto poveke i poveke blagodaren na Boga,sto barem razum mi dal... so ogled deka na nekoj ni toa ne mu go ima dadeno-ne se nabrojuvaat zivotnite.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 19:13
 
 
PS: Temava e "Biblijata i Naukata"
Vo nea se nasoceni citati koi zboruvaat deka zemjata e ravna ploca,spored biblijata.... mozebi gresam. No mislam deka treba da se objasni poubavo.
 
Znaci,biblijata i naukata,se dvba razlicni poimi. Biblijata tvrdi deka zemjata e Ravna ploca ! 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 19:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

-ZEMJATA E RAVNA PLOCA.
-PRVO E STVOREN DENOT PA POTOA SVETLOTO.
Ete nesto naucno. A sto dava kjar,navistina nisto neznam.


Miralem (екс "христијанину"), ај потсети ме каде точно во Библијата пишува дека Земјата е рамна плоча? LOLLOLLOL
 
Ke ni kaze li belicka (sega vazi i za tebe)zosto crkvata go zapalila Kopernik,Galileo,Bruno...... ????
Bile Eretici... ne veruvale deka zemjata e Ravna ploca,kako sto e opisana vo Biblijata.

"Najpogubnije posljedice moraju uslijediti ako povjerujemo da se bilo što lažno može pronaći u Svetim knjigama......Ako [samo] jednom dozvolite jednu lažnu izjavu u ovoj neprikosnovenoj svetinji, tada neće ostati niti jedna rečenica u njoj, koja, ako nekom izgleda problematična u praksi ili teška za povjerovati, ne bi mogla biti otpisana kao neistinita prema istom fatalnom pravilu." -- Sv. Augustin u Epistula, str. 28.

Citatite koi gi "pobivaa" naucnicite:

" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."
Belicka,dusicka,ke ni kaze kade se kraevite na zemjata... se nadevam.
 
Po Mateju 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
Vo biblijata go pisuva Hebrejskiot zbor KHUG=KRUG a ne DUR=KUGLA.
Deka se raboti za Krug a ne za Kugla nepobitno e.
Strongova konkordancija (br. 2328 i 2329), "Holladay’s A Concise Hebrew" i "Aramaic Lexicon of the Old Testament" (str. 97) i "Brown Driver-Briggs Hebrew" i "English Lexicon" (str. 295) davaat glagolski oblik "kako da nacrtame" imenkata se preveduva kako Kruh ili luk,,, Luk je polukruzna arkada.
 
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.
Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!
Se nadevam deka so ovie citati sum pojasen.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 19:55
zosto se zapaleni zivi Kopernik,Bruno,Galilej.... i kompanija.


zapalen e samo Dzordano Bruno
nemesaj Miralem

Bile Eretici... ne veruvale deka zemjata e Ravna ploca,kako sto e opisana vo Biblijata.


ne
nego sonceto e centarot na sistemot
nemesaj miralem



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 20:32
Originally posted by anakin anakin напиша:

zosto se zapaleni zivi Kopernik,Bruno,Galilej.... i kompanija.


zapalen e samo Dzordano Bruno
nemesaj Miralem

Bile Eretici... ne veruvale deka zemjata e Ravna ploca,kako sto e opisana vo Biblijata.


ne
nego sonceto e centarot na sistemot
nemesaj miralem

 
Pa,Anakin,zarem menuva nesto ?
Zapalen e samo Bruno,drugite se na podrug nacin ubieni ili prognati....  Bitno,sto se odnesuva na sozdavanjeto na vselenata,sekogas biblijata zboruva nesto sto se kosi so naukata. Deka sonceto se vrti okolu zemjata.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 20:35
Originally posted by sonyy sonyy напиша:

miralem vrska nemas
 
Dobro,zarem na tolku bezvezni prasanja nemate odgovor ?


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 20:39
LOLLOLLOLLOLpred da me prashas miralem odgovori prvo na prashanjata, daj CITAT pr toj i toj prorok tamu i tamu taa glava toj stih taka veli zemjata e raVna plocaLOLLOLLOLLOL
 
eh be miralem dusho hristijanska, Hristos ne te napusta Wink


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 21:05
vo pravo si Miralem
nema znacenje kolku bile zapaleni
( jas te popraviv radi vistinata ne za drugo)
site sto zboruvale protiv dogmite na crkvata bile progonuvani

vo imeto na biblijata bila zadusuvana naukata
sakav da kazam najmalku se nadopolnuvaat

no isto mislam i za k*ranot
i tamu nema niso so bi pomognalo za razvoj na covecstvoto
nema bukvalno nisto
osim moralni filozovski bla bla bla koi i oaka se poznati i respektirani od modernata civilizacija


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 21:09
Originally posted by belichka belichka напиша:

LOLLOLLOLLOLpred da me prashas miralem odgovori prvo na prashanjata, daj CITAT pr toj i toj prorok tamu i tamu taa glava toj stih taka veli zemjata e raVna plocaLOLLOLLOLLOL
 
eh be miralem dusho hristijanska, Hristos ne te napusta Wink
 
Ke ni kaze li belicka (sega vazi i za tebe)zosto crkvata go zapalila Kopernik,Galileo,Bruno...... ????
Bile Eretici... ne veruvale deka zemjata e Ravna ploca,kako sto e opisana vo Biblijata.

"Najpogubnije posljedice moraju uslijediti ako povjerujemo da se bilo što lažno može pronaći u Svetim knjigama......Ako [samo] jednom dozvolite jednu lažnu izjavu u ovoj neprikosnovenoj svetinji, tada neće ostati niti jedna rečenica u njoj, koja, ako nekom izgleda problematična u praksi ili teška za povjerovati, ne bi mogla biti otpisana kao neistinita prema istom fatalnom pravilu." -- Sv. Augustin u Epistula, str. 28.

Citatite koi gi "pobivaa" naucnicite:

" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."
Belicka,dusicka,ke ni kaze kade se kraevite na zemjata... se nadevam.
 
Po Mateju 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."

 

Objasnuvanje:


Vo biblijata go pisuva Hebrejskiot zbor KHUG=KRUG a ne DUR=KUGLA.
Deka se raboti za Krug a ne za Kugla nepobitno e.
Strongova konkordancija (br. 2328 i 2329), "Holladay’s A Concise Hebrew" i "Aramaic Lexicon of the Old Testament" (str. 97) i "Brown Driver-Briggs Hebrew" i "English Lexicon" (str. 295) davaat glagolski oblik "kako da nacrtame" imenkata se preveduva kako Kruh ili luk,,, Luk je polukruzna arkada.
 
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.
Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!
Se nadevam deka so ovie citati sum pojasen.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 09:22
 
 
 
Mist mozes ti da kazes kade se veli vo biblijata raVna ploca?
 
na miralem slabo mu odi, ne e  za veruvanje vekje cesto pati e faten vo sopstvena mreza,
 
i ocigledno deka edvaj moze da se otrgne de ova de ona.....
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 17:00
Чудо на Библијата...

поклонете се и воодушевујте се развратници исламски...


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 19:46
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:


Citatite koi gi "pobivaa" naucnicite:

" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."
Belicka,dusicka,ke ni kaze kade se kraevite na zemjata... se nadevam.
 
Po Mateju 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
Vo biblijata go pisuva Hebrejskiot zbor KHUG=KRUG a ne DUR=KUGLA.
Deka se raboti za Krug a ne za Kugla nepobitno e.
Strongova konkordancija (br. 2328 i 2329), "Holladay’s A Concise Hebrew" i "Aramaic Lexicon of the Old Testament" (str. 97) i "Brown Driver-Briggs Hebrew" i "English Lexicon" (str. 295) davaat glagolski oblik "kako da nacrtame" imenkata se preveduva kako Kruh ili luk,,, Luk je polukruzna arkada.
 
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.
Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!
Se nadevam deka so ovie citati sum pojasen.
 


Да Миралем, сега си појасен, поточно сега појасно може да се види од каде произлегуваат твоите неразбирања на Светото Писмо и твоите комични лапсузи за истото...

1. Затоа што наместо да го уклучиш разумот додека го читаш, ти само правиш копи-пасте од некои босански, англиски или што ти ја знам какви исламски сајтови, кои наместо да ти објаснат, уште повеќе те бунат околу Библијата и Христијанството.

2. Дури и кога го уклучуваш разумот, не можеш да ги видиш и разбереш стиховите затоа што ги читаш со големи предрасуди: бараш грешки, а не информации и вистини од нив.

3. Во стиховите што ги наведе горе воопшто не е контекстот обликот на земајта..
Зборовите "крајот на земјата", "од крајот на светот", или зборови од типот "изгрејсонце", "зајдисонце" воопшто не значат дека земајта има крај или дека сонцето се врти околу земјата...местата од каде што ги цитираш јасно кажуваат дека се работи за симболичен или метафоричен исказ. Библијата е полна со параболи, метафори, симболични паралелизми и сл.

Се надевам дека кога си го читал стихот од Даниел не си помислил дека тој седел покрај некое стебло и го чекал со години или милениуми да порасне "до небото"Big%20smile или дека Ѓаволот навистина го однел Исус на "високата гора" (у сред пустина LOL) и од таму му ги покажал ивиците на земината плоча-рамнина.

Неее... колку и да се закачкаме јас и ти на форумов, јас сепак не мислам дека ти си до толку, напротив се гледа дека си паметно дете/човек, само мана ти е тоа што по секоја цена сакаш да најдеш лажни изјави во Светото Писмо и да го деградираш.
Но тешко оди признај? Big%20smile
Ајде поздрав!
Земјата не е рамна, туку Бог го послал Замјиниот Круг над празнината и го закачил на ништото - е ова се Библиски цитати за земјата кои на секој разумен човек му даваат точна слика за Земјата како што ја гледаме и по астрономските слики.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 00:01
abe lugje
i biblijata so k*ranot i naukata se kako nebo i gajda

nemat ama bas nikavi dopirni tocki
prvoto e pisano za dusevna zabava
a drugoto za potreba na covekot da prezivee oti se koti vo siroki razmeri



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 01:29
Originally posted by anakin anakin напиша:

abe lugje
i biblijata so k*ranot i naukata se kako nebo i gajda
nemat ama bas nikavi dopirni tocki
prvoto e pisano za dusevna zabava
a drugoto za potreba na covekot da prezivee oti se koti vo siroki razmeri

 
Анакин, ти досега со ништо не докажа дека имаш допирна точка со Библијата или пак со некоја научна дисциплина.
Тогаш со какво право се препорачуваш дека си компетентен да коментираш на оваа тема? Smile
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 07:15
Pa negledam jas deka brojni nauchnici koi bile isto taka i vernici bile lisheni od logikaWink


-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 23:02
EvAngelos, темава ја имаш започнато со коментари за некои научници .. за кои нити самиот не си сигурен дали биле верници во Бога и дали биле христијани ...
Во многуте зборови кои ништо не значат и не даваат никаков факт и никаква поддршка дека Библијата е сојузник со науката ... даваш 2 цитата од Библијата за кои велиш дека имаат нешто научно во себе.
Другото ти е се ... прикачена на нештото ... круг .. !!
Толку ли научно во Библијата? Според ова ли заклучуваш дека Библијата е сојузник со науката?




Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 23:35
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:


Citatite koi gi "pobivaa" naucnicite:

" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."
Belicka,dusicka,ke ni kaze kade se kraevite na zemjata... se nadevam.
 
Po Mateju 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
Vo biblijata go pisuva Hebrejskiot zbor KHUG=KRUG a ne DUR=KUGLA.
Deka se raboti za Krug a ne za Kugla nepobitno e.
Strongova konkordancija (br. 2328 i 2329), "Holladay’s A Concise Hebrew" i "Aramaic Lexicon of the Old Testament" (str. 97) i "Brown Driver-Briggs Hebrew" i "English Lexicon" (str. 295) davaat glagolski oblik "kako da nacrtame" imenkata se preveduva kako Kruh ili luk,,, Luk je polukruzna arkada.
 
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.
Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!
Se nadevam deka so ovie citati sum pojasen.
 


Да Миралем, сега си појасен, поточно сега појасно може да се види од каде произлегуваат твоите неразбирања на Светото Писмо и твоите комични лапсузи за истото...

1. Затоа што наместо да го уклучиш разумот додека го читаш, ти само правиш копи-пасте од некои босански, англиски или што ти ја знам какви исламски сајтови, кои наместо да ти објаснат, уште повеќе те бунат околу Библијата и Христијанството.

2. Дури и кога го уклучуваш разумот, не можеш да ги видиш и разбереш стиховите затоа што ги читаш со големи предрасуди: бараш грешки, а не информации и вистини од нив.

3. Во стиховите што ги наведе горе воопшто не е контекстот обликот на земајта..
Зборовите "крајот на земјата", "од крајот на светот", или зборови од типот "изгрејсонце", "зајдисонце" воопшто не значат дека земајта има крај или дека сонцето се врти околу земјата...местата од каде што ги цитираш јасно кажуваат дека се работи за симболичен или метафоричен исказ. Библијата е полна со параболи, метафори, симболични паралелизми и сл.

Се надевам дека кога си го читал стихот од Даниел не си помислил дека тој седел покрај некое стебло и го чекал со години или милениуми да порасне "до небото"Big%20smile или дека Ѓаволот навистина го однел Исус на "високата гора" (у сред пустина LOL) и од таму му ги покажал ивиците на земината плоча-рамнина.

Неее... колку и да се закачкаме јас и ти на форумов, јас сепак не мислам дека ти си до толку, напротив се гледа дека си паметно дете/човек, само мана ти е тоа што по секоја цена сакаш да најдеш лажни изјави во Светото Писмо и да го деградираш.
Но тешко оди признај? Big%20smile
Ајде поздрав!
Земјата не е рамна, туку Бог го послал Замјиниот Круг над празнината и го закачил на ништото - е ова се Библиски цитати за земјата кои на секој разумен човек му даваат точна слика за Земјата како што ја гледаме и по астрономските слики.
A kamo ti objasnuvanje za toa ? Sto ima vrska dali jas od sajt ili od koj sajt jas sum kopiral i dali sum kopiral ?
 
Цитирај 3. Во стиховите што ги наведе горе воопшто не е контекстот обликот на земајта..
Зборовите "крајот на земјата", "од крајот на светот", или зборови од типот "изгрејсонце", "зајдисонце" воопшто не значат дека земајта има крај или дека сонцето се врти околу земјата...местата од каде што ги цитираш јасно кажуваат дека се работи за симболичен или метафоричен исказ. Библијата е полна со параболи, метафори, симболични паралелизми и сл.
A zosto Bruno bil zapalen i drugite naucnici,kako galileo,kopernik,bile na drugi nacin pogubeni ? Zarem ne znaela togas crkvata vaka lesno,kako sto ti nam ni "objasnuvas" da im objasni ? Tuku im gi zatvorile ustite. Ili togas crkvata svatila bukvalno,ne svatile tie deka se raboti za metafori,pa gi progonale ni krivi ni dolzni naucnicite ? Znaes li do koga se veruvalo deka "glupaviot" kolumbo moze da padne od krajot na zemjava. Znaci,se veruvalo vo toa.E denes toa ispadna "metafora" oti denes e naukata napredna,daleku otide tehnologijata.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 01:18
Originally posted by mist mist напиша:

EvAngelos, темава ја имаш започнато со коментари за некои научници .. за кои нити самиот не си сигурен дали биле верници во Бога и дали биле христијани ...
Во многуте зборови кои ништо не значат и не даваат никаков факт и никаква поддршка дека Библијата е сојузник со науката ... даваш 2 цитата од Библијата за кои велиш дека имаат нешто научно во себе.
Другото ти е се ... прикачена на нештото ... круг .. !!
Толку ли научно во Библијата? Според ова ли заклучуваш дека Библијата е сојузник со науката?
 
Здраво мист,
Темава ја немам започнато со коментари за некои научници, туку само користам некои примери на научници-христијани за да го разбијам митот дека научниците по дифолт се атеисти и дека науката и Библијата се соперници.
Го користам фактот дека основоположниците на науките се амбасадори на науакта и дека доколку тие се сојузници со Библијата, дека има основа да се тврди дека и науките кои тие ги претставуваат се сојузници со Библијата.
А дека биле христијани, верувам исто толку колку што и ти веруваш дека некој друг, освен тебе, е муслиман.
 
Јас не отворив темава за листам научни теориии или научни вистини од Библијата, која како таква воопшто не се декларира како научен учебник, ниту пак тоа и е наметата, туку да отворам една јавна дискусија за тоа дали Библијата е сојузник со науката или соперник. Со други зборови, дали во оние точки како што Библијата се приближува со науката тие се согласуваат или пак со оспоруваат.
 
Јас наведов 2 аргументи само за да докажам дека Библијата не го осудувала Коперник за неговото тврдење дека Земјата е топка која се врти околу Сонцето, туку дека тоа била таканаречената римокатоличка "црква" чии верувања и пракса немале благе везе со Библијата.
 
Значи јас барем нешто наведов како аргумент, а што наведоа другите, можеш и сам да видиш....
 
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Thumbs%20Down
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
-ZEMJATA E RAVNA PLOCA. <-- Ова го нема во Библијата
-PRVO E STVOREN DENOT PA POTOA SVETLOTO. <-- Ниту ова
 
А погледни ги твоите постови мист...
 
Originally posted by mist mist напиша:

овде сум овде Smile болеста изгледа ми ја пренесе аџија! LOL
 
Originally posted by mist mist напиша:

еве го слонот, аџија LOL
 
итн.. тотална оспеднатост со аџијата LOL
 
И после ти ќе ми солиш памет како сум ја отворил јас темава и што сум пишувал на неа...
добра ноќ!
 
 
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Gideon
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 01:44

Ej Brzina se si e napraveno redosledno i pricinski...Se si ima svoja cel i se e dobro Organizirano....Naredono,stokmeno...

Znam deka ti e cudno amam nekoi raboti tesko ti e da gi svatis,non stop se Buntuvas....Daj potrudi se bidi vernik nekoj den-dva pa ako hne ti se svidi idi u Skientolozi ili Pa u Hare Chrishna i oni si veruvaat u nekoi si nesta...pojavi itn...Stvarno nema smilsa...Ednas daj ursekji ne Od Ateist postani Monoteist!BI bilo prekrasno neli?


-------------
In God we Trust!
God Bless our Land!


Постирано од: goor
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 01:56
auuuu interesna tema ili pa....

aj sega vaka........

naucno dokazano i postojat bezbroj naucni dokazi deka nasite predci ziveele vo pesteri..........
po biblijata.........
(sega me mrzi da postiram pa ke raskazam)

BOG GI SOZDAVA ADAM I EVA......BOG gi brka adam i eva od rajot........
tie ziveat vo RAJOT NA ZEMJATA.......imaat dva sina Kain i Avel..........Kain e proteran od toj raj........Na KAIN mu se raga sin od EVA (INCEST).........KAIN gradi grad i go narekuva ENOH po svojot sin.............

kade i koga lugeto ziveele vo pesteri............???????????????

NEMA SANSI (NAUCNO) LUGETO RAZMNOZUVAJKI SE SO INCESTI KAKO MAJKA I SIN BRAT I SESTRA  DA OPSTANAT DO DENES >>>>>>

A TOA STO NEKOI NAUCNICI BILE VERNICI>>>>>NE TI DOKAZUVA AMA BAS NISTO......tie priznale postoenje na bog za da objasnat nekoi raboti za koi ne bile sposobni.......kraj.




-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 02:03
,.....a,be toa za incestot,...nishto chudno,....koga ke poglednam okolu mene,....hhmmmm,...treba da se razmisli za toa,....bogami,...inache koja bi bila druga prichina,....za "uspeshnosta" na narodov,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Gideon
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 02:19
Ne goore nema kraj bracko,tie go pocnale grevot i grevot prodolzuva se dodeka nie ke postoime,No zatoa tuka e slovoto Bozjo i treba da se pocituva da ne izbavi od Makite i Iskusenijata...Zatoa ni e potrebna Verbata,toas sto nasite predci go pogresile bilo,pa zatoa i Isus go dade zivotot svoj Zemen da ni gi spasi makite po nego se stana poinakvo,nova verqa nova nadez nova idnina,ne e za bezdzabe Hristijanite najgolema verska zaednica na zemajata...Veruvaj se si e pricinski i so cel...
Ti misli si kako sakas no speak znaj deka ima nesto tamu gore,ili pak okolu nas...zapameti.Gore,Gooore,Gooooore....


-------------
In God we Trust!
God Bless our Land!


Постирано од: vd
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 12:16
EvAngelos,  и тоа како коментираш за некои научници, во голема мера НО ништо нее докажано и нее никаков факт тоа дека Библијата е сојузник со науката!
ШТО? може научниците воопшто да не ја прочитале Библијата .. може само се нарекувале христијани себеси и ги вршеле христијанските обреди незнаејќи дали тие се или не се во склад со Библијата. Хм, секако дека се препуштиле повеќе на научните работи и заборавиле да ја согледаат Библијата научно.
Дај некој од тие научници, цитирај некој од нив кој зборувал за Библијата .. и ја величел како Божја книга, рекол дека Библијата и тоа како е Божја книга. Некој, од нив, од тие за кои коментираш!
Да ти напоменам, има многу христијани кои се нарекуваат христијани а всушност се атеисти, неверници во Бога и во Библијата како божја книга. Имам живи примери, другари. Кога ќе ги запрашаш ... Што Си ТИ? Ќе ти речат .. христијанин. А потоа, ако ги запрашаш подетално за Библијата .. за Бог (Исус како Бог) .. тие ќе ти дадат толку многу аргументи и ќе прикажат толку знаење за Библијата .. ќе ти потврдат со факти дека Библијата нее божја книга и дека Исус нее бог.
Значи, можеби, можеби такви се оние кои се научници, се нарекуваат христијани .. но колку се навистина убедени во Библијата како божја книга и сојузник на науката .. тоа е дискутабилно а ТИ со ништо не го поддржуваш тоа.
Хм, и, зарем е доволно да веруваш дека некој .. некој ... некој пред многу многу многу време, одамна .. бил христијанин, добар верник христијанин .. и верувал 100% во Библијата како божја книга? ТОА е ништо ЕвАнгелос, ништо.
Дали некој од тие научници цитирал Библија, Библиски цитат и кажал ... ЕВЕ ОВА ГО ОТКРИВ и ете ОВА ГО ПОДДРЖУВА БИБЛИЈАТА .. ова што го открив го има во Библијата па затоа .. ете, Библијата е сојузник со науката?
За да видиш дали некоја книга е сојузник или соперник со науката, треба да ја преиспиташ неа .. КНИГАТА, и во книгата да видиш научни знаци, а не да одиш и да бараш научници кои .... според твое ВЕРУВАЊЕ биле добри христијани!
И те молам, Библијата нее никаква топка а за католичката црка и црковните учења ... хм, од каде произегле тие? Зарем не рече дека Библијата ја чувале сокриена и обичните луѓе немале пристап до неа .. ! Кој ја чувал сокриена? Баш тие ... римокатолици.
И, секако, наведе 2 аргументи кои ти се за кругот закачен за ништо .. аргументи кои закачени на овој форум докажуваат НИШТО.
Велиш .. "2 аргументи само", дали сакаш да кажеш дека има и други или .. само блефираш за да придонесеш до заведување на незјаниот народ, значи ... велиш ИМА а всушност НЕМА.
Хм, јас сега тебе ти се обраќам, ни ме зборувај за аџија ОК?
 


Постирано од: goor
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 13:59
Originally posted by Gideon Gideon напиша:

Ne goore nema kraj bracko,tie go pocnale grevot i grevot prodolzuva se dodeka nie ke postoime,No zatoa tuka e slovoto Bozjo i treba da se pocituva da ne izbavi od Makite i Iskusenijata...Zatoa ni e potrebna Verbata,toas sto nasite predci go pogresile bilo,pa zatoa i Isus go dade zivotot svoj Zemen da ni gi spasi makite po nego se stana poinakvo,nova verqa nova nadez nova idnina,ne e za bezdzabe Hristijanite najgolema verska zaednica na zemajata...Veruvaj se si e pricinski i so cel...
Ti misli si kako sakas no speak znaj deka ima nesto tamu gore,ili pak okolu nas...zapameti.Gore,Gooore,Gooooore....


Gideon da ne sksnuvas malku od temata....samo malkuConfusedConfused
temata e dali biblijata i naukata se sopernici......
jas dadov citati od biblijata i naucni dokazi koi zboruvaat deka ne e taka.....
a ti mi zboruvas za nesto sosem drugo........



-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 16:10
Originally posted by goor goor напиша:

aj sega vaka........

naucno dokazano i postojat bezbroj naucni dokazi deka nasite predci ziveele vo pesteri..........
 
kade i koga lugeto ziveele vo pesteri............???????????????
 
Тоа што некои луѓе во определен период живееле во пештери не може да биде основа за тврдењето дека тоа бил стадиум во еволутивниот развој на човекот.
Цртежите во пештерите никако не можеле да бидат направени ниту од мајмуни, ниту од човеколики мајмуни, туку од целосни луѓе. Само луѓето се бават со уметност.
 
Од Библиска гледна точка, сосема е веројатно дека по големиот сеопшт потоп во времето на Ное, дошло до радикална промена во климата, па луѓето извесен период живееле во пештери и се хранеле од лов. Подоцна се формирале населби (градови) и се обновува земјиштето.
 
Во Каиро на пример, со околу 20 милиони жители, има 3-5 милиони крајно сиромашни луѓе кои живеат на гробиштата, во старите и во новите гробници! И сега да се направи приказна дека овие луѓе се некој посебен вид на живи суштества би била брутална шпекулација со фактите.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: goor
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 17:02
a sto e so incestot???????????

-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 17:24
Originally posted by goor goor напиша:

a sto e so incestot???????????
 
Денес не е дозволено, со закон, стапување во брак на брат или сестра (и на полубрат и полусестра, итн.), бидејќи постои недозволено висок ризик нивните деца да се родат со деформитети. Колку поблиску се родителите по роднинска линија, толку поверојатно е дека некој од потомството ќе биде со деформитети.
 
Постои многу оправдана и лесно разбирлива генетска прична за таквиот закон. Секој човек има две групи на гени, со приближно 130000 парови кои ја одредуваат неговата градба и функција. Секој човек наследува по еден ген за секој пар од едниот родител. За жал, гените денес содржат многу грешки (поради гревот и Казната), и овие генетски грешки резултираат со најразлични аномајлии (деформитети) кај луѓето.

Колку се родителите подалечни роднини, поверојатно е дека децата ќе имаат различни грешки во своите гени. Тие наследувајќи по една група од секој родител, веројатно ќе имаат по еден пар гени што ќе содржат најмногу по еден неправилен ген во секој пар. Добриот (доминантен) ген во парот има тенденција да го потисне неправилниот (рецесивниот) ген така што деформитетот нема да се пројави.
 
Меѓутоа, доколку брачните сопружници се поблиски роднини, поверојатно е дека тие ќе имаат слични грешки во своите гени, бидејќи се наследени од исти родители. Затоа, брат и сестра најверојатно ќе имаат слични грешки во своите гени. Децата од брачна заедница меѓу брат и сестра можат да ги наследат истите лоши гени на истиот генетски пар од двата родитела, што ќе доведе до две лоши копии на гените и до сериозни аномалии.
 
Меѓутоа, Адам и Ева немале акумулирано генетски грешки!
Кога биле создадени првите две човечки битија, тие биле физички совршени. Се што создал Бог било "многу добро" (1 Мојсеева 1:31), така што нивните гени биле совршени - без грешки.
Но кога гревот навлегол во светот, Бог го казнил светот, по што совршеното создание почнало да се деформира, односно да страда со деформирање, болести, стареење, умирање и распаѓање. (Римјаните 8:22)

Во текот на илјада години, оваа деформација произвела најразлични генетски грешки во живите битија.
Каин бил од првата генерација деца што се родиле на Земјата. Тој примил гени од Адам или од Ева практично без грешки, бидејќи ефектот од гревот и Казната во почетокот бил минимален и потребно било време за да се акумулираат овие грешки при копирањето на гените.

Во таква ситуација, браќа и сестри можеле да стапуваат во заедница со Божјо одобрение, без каква и да е потенцијална можност за создавање на деформирани потомци.
Адам и Ева имале многу синови и ќерки (1 Мојсеева 5:4), така што Каин си земал за жена една од нив.
 
Во времето на Мојсеј (неколку илјади години подоцна), дегенеративните грешки се акумулирале во таков обем што се јавила потреба Бог да ја забрани брачната заедница меѓу брат и сестра ( и поблиски сродници 3 Мојсеева 18:6-18)

Во тоа време на Земјата веќе живееле огромен број луѓе и немало потреба од бракови меѓу блиски роднини. Бог испланирал се!
 
п.с. Смешното во овој инцес-проблем е тоа што дури и да го земете еволутивниот пристап, не можете да го избегнете инцесот, и тоа во овој случај не само во почетокот, туку и редоследно во сите генерации бидејќи животните кога ќе им се дигне опашот, не бираат ни брат ни сестра, туку што прво замириса и се намести Wink


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 19:17
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:


Citatite koi gi "pobivaa" naucnicite:

" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."
Belicka,dusicka,ke ni kaze kade se kraevite na zemjata... se nadevam.
 
Po Mateju 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
Vo biblijata go pisuva Hebrejskiot zbor KHUG=KRUG a ne DUR=KUGLA.
Deka se raboti za Krug a ne za Kugla nepobitno e.
Strongova konkordancija (br. 2328 i 2329), "Holladay’s A Concise Hebrew" i "Aramaic Lexicon of the Old Testament" (str. 97) i "Brown Driver-Briggs Hebrew" i "English Lexicon" (str. 295) davaat glagolski oblik "kako da nacrtame" imenkata se preveduva kako Kruh ili luk,,, Luk je polukruzna arkada.
 
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.
Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!
Se nadevam deka so ovie citati sum pojasen.
 


Да Миралем, сега си појасен, поточно сега појасно може да се види од каде произлегуваат твоите неразбирања на Светото Писмо и твоите комични лапсузи за истото...

1. Затоа што наместо да го уклучиш разумот додека го читаш, ти само правиш копи-пасте од некои босански, англиски или што ти ја знам какви исламски сајтови, кои наместо да ти објаснат, уште повеќе те бунат околу Библијата и Христијанството.

2. Дури и кога го уклучуваш разумот, не можеш да ги видиш и разбереш стиховите затоа што ги читаш со големи предрасуди: бараш грешки, а не информации и вистини од нив.

3. Во стиховите што ги наведе горе воопшто не е контекстот обликот на земајта..
Зборовите "крајот на земјата", "од крајот на светот", или зборови од типот "изгрејсонце", "зајдисонце" воопшто не значат дека земајта има крај или дека сонцето се врти околу земјата...местата од каде што ги цитираш јасно кажуваат дека се работи за симболичен или метафоричен исказ. Библијата е полна со параболи, метафори, симболични паралелизми и сл.

Се надевам дека кога си го читал стихот од Даниел не си помислил дека тој седел покрај некое стебло и го чекал со години или милениуми да порасне "до небото"Big%20smile или дека Ѓаволот навистина го однел Исус на "високата гора" (у сред пустина LOL) и од таму му ги покажал ивиците на земината плоча-рамнина.

Неее... колку и да се закачкаме јас и ти на форумов, јас сепак не мислам дека ти си до толку, напротив се гледа дека си паметно дете/човек, само мана ти е тоа што по секоја цена сакаш да најдеш лажни изјави во Светото Писмо и да го деградираш.
Но тешко оди признај? Big%20smile
Ајде поздрав!
Земјата не е рамна, туку Бог го послал Замјиниот Круг над празнината и го закачил на ништото - е ова се Библиски цитати за земјата кои на секој разумен човек му даваат точна слика за Земјата како што ја гледаме и по астрономските слики.
A kamo ti objasnuvanje za toa ? Sto ima vrska dali jas od sajt ili od koj sajt jas sum kopiral i dali sum kopiral ?
 
Цитирај 3. Во стиховите што ги наведе горе воопшто не е контекстот обликот на земајта..
Зборовите "крајот на земјата", "од крајот на светот", или зборови од типот "изгрејсонце", "зајдисонце" воопшто не значат дека земајта има крај или дека сонцето се врти околу земјата...местата од каде што ги цитираш јасно кажуваат дека се работи за симболичен или метафоричен исказ. Библијата е полна со параболи, метафори, симболични паралелизми и сл.
 
A zosto Bruno bil zapalen i drugite naucnici,kako galileo,kopernik,bile na drugi nacin pogubeni od strana na crkvata ? Zarem ne znaela togas crkvata vaka lesno,kako sto ti nam ni "objasnuvas" da im objasni ? Tuku im gi zatvorile ustite. Ili togas crkvata svatila bukvalno,ne svatile tie deka se raboti za metafori,pa gi progonale ni krivi ni dolzni naucnicite ? Znaes li do koga se veruvalo deka "glupaviot" kolumbo moze da padne od krajot na zemjava. Znaci,se veruvalo vo toa.E denes toa ispadna "metafora" oti denes e naukata napredna,daleku otide tehnologijata.
 
Kako go nema,pa odgovori mi na ovoj post.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: goor
Датум на внесување: 11.Јули.2007 во 22:17
od evangelos
Но кога гревот навлегол во светот, Бог го казнил светот, по што совршеното создание почнало да се деформира, односно да страда со деформирање, болести, стареење, умирање и распаѓање. (Римјаните 8:22)
KOGA GREVOT NAVLEGOL VO SVETOT?????????
pred da se unistat sodoma i gomora taka????
znaci pred potopot???????
e sega sinovite na noe so svoite zeni se naselile na tri razlicni strani od zemjata.....ako ne se lazam ......
kako se razmnozuvale tie....koga sega veke gi ima tie genetski greski?????

P.S. primerot so zivotnite....tamu ima mnogu smesni raboti?????
i ne sum siguren dali nema posledici koga ke se sparat majka i sin ili brat i sestra........



-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 01:34
Ќе ти реплицирам со црвено...
 
Originally posted by goor goor напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Но кога гревот навлегол во светот, Бог го казнил светот, по што совршеното создание почнало да се деформира, односно да страда со деформирање, болести, стареење, умирање и распаѓање. (Римјаните 8:22)

KOGA GREVOT NAVLEGOL VO SVETOT?????????
Кога Ева извршила непослушност кон Бог и вкусила од дрвото за познавање на доброто и злото.

pred da se unistat sodoma i gomora taka????
Да.
znaci pred potopot???????
Да.
e sega sinovite na noe so svoite zeni se naselile na tri razlicni strani od zemjata.....ako ne se lazam ......
Се лажеш. Нивните потомци потоа го населиле целиот свет, но тие не се населиле на три различни страни од земата одма после Потопот.

kako se razmnozuvale tie....koga sega veke gi ima tie genetski greski?????
 
Ова веќе ти го објаснив, читај убаво. Генетските грешки сеуште не биле доволно акумилирани за да предизвикаат посериозни аномајлии кај нивните потомци. Може слободно да се каже дека повеќе генетски грешки би имало денес доколку се спарат роднини од 4 поколение, отколку брат и сестра во времето на Ное.
Како што кажав, потребно било време да се акумулираат овие грешки при копирањето на гените, и тоа време било некаде до Мојсеј кога Бог стрикно забранува односи помеѓу блиски роднини (3 Мојсеева 18:6-18)
Генетски грешки има и денес и во браковите од подалечните роднини. Сите ние имаме аномајлии во нашето тело и никој не е совршен. Но за сериозни аномајлии кои би предизвикале посериозни естетски или здравствени последици потребно е, со доза на исклучоци, поголемо количество на деформирани гени што во времето на Ное сеуште ги немало.

P.S. primerot so zivotnite....tamu ima mnogu smesni raboti?????
i ne sum siguren dali nema posledici koga ke se sparat majka i sin ili brat i sestra........

И мене ми е смешно, ама еволуцијата е смешна бајка, што да правиме, ќе мораме да се смееме, ајде барем ќе ни се продолжи животот од смеењето Tongue





-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 01:42
pa ne smesno bese toa sto i zivotnite imaat dusa kako covekot a za niv nema zivot posle smrtta......


KOLKU GENERACII LUGE IMALO POMEGU PRVIOT GREV I SINOVITE NA NOE?????
ZA PERIOD OD KOLKU GODINI OD PRILIKA SE ZBORUVA?????


-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 01:52
i evangelos uste nesto ako moze....???

komu mu zboruval bog koga rekol neka bide svetlina.....neka se soberat vodite.......i t.n.?????

i koga rekol da napravime covek spored nasa lika i nasa slicnost koj ke bide gospodar na.......????
cija toa nasa.....kolku bogovi imalo.....ako bog e apsolutnata nula odnosno sozdavatelot bez sozdavatel.....so koj zboruval????????


-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 02:09
Originally posted by goor goor напиша:

i evangelos uste nesto ako moze....???

komu mu zboruval bog koga rekol neka bide svetlina.....neka se soberat vodite.......i t.n.?????

i koga rekol da napravime covek spored nasa lika i nasa slicnost koj ke bide gospodar na.......????
cija toa nasa.....kolku bogovi imalo.....ako bog e apsolutnata nula odnosno sozdavatelot bez sozdavatel.....so koj zboruval????????
 
Бог не е апсолутна нула, туку Бог е Тројство.
Бог во таа прилика зборува во рамките на Светото Тројство, затоа што доколку им зборувал на ангелите на пример, не би можел да рече "Нашата сличност", затоа што Бог и ангелите се различни. Оттаму следи дека Бог зборува во рамките на Светото Тројство.
А за Тројството, би те замлолил да ѕирнеш во тамата Тројство или Четворство, таму имам пишувано за тоа, мислам на 2 или 3 страна.
Идам да спијам, а ти собирај си ги на едно ливче прашањата, а јас кога имам време  и воља ќе ти ги одговарам Smile
Само почнувам да осеќам малку поинакви мотиви во твоите прашања и не сум сигурен коклу тоа те интересира одговорот, затоа не ти ветувам дека уште долго време ќе ти пишувам одговори и ќе те пуштам од ракав да ми вадиш неиздржани критики за истите.
Можеби ќе те изненадам и јас тебе со едно прашање, спремај се Wink


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 02:18
Немам никаква намера да навредувам или да омаловажувам  ако мислеше на тоа......
а за прашањето слободно постави го ке видам дали можам да ти одговорам.

добра нок и се гледаме утре


-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: Gideon
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 13:27
Originally posted by goor goor напиша:

pa ne smesno bese toa sto i zivotnite imaat dusa kako covekot a za niv nema zivot posle smrtta......


KOLKU GENERACII LUGE IMALO POMEGU PRVIOT GREV I SINOVITE NA NOE?????
ZA PERIOD OD KOLKU GODINI OD PRILIKA SE ZBORUVA?????
 

Imalo 2 iljadi godini od adam do noah od noah do isus 2000 od isus do sega 2000 i sega sme vo megu 6 i 7 den na boga!

Se nadevam ke raberes,mislam deka e dobar odogovor na tovoeto prasanje,pa nema da postavuvas prasanja,i posdprasanja!Anymore...


-------------
In God we Trust!
God Bless our Land!


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 16:09
blagodaram Gideon.....
i sega tie greski vo genite nastanati posle prviot grev.....za dve iljadi godini nemalo da se razvijat do stepen na opasnost.......mislam ako ne se razvile tolku bog bi go unistil li svetot???


-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 17:11
Originally posted by anakin anakin напиша:

da gi znam
pogotovo naukata evangelos
a citajki ja bibijata vidov deka e oblakoder a naukata e stariot prc ili obratno

ti kazi eden edinstven pasus od biblijata koj  e korisen za naukata

 
Која научна дисциплина поконкретно ти е јака страна?
Мислам дека по постовите може најдобро да се види кој колку и дали ја познава науката, а празни фалења... се воздржувам од коментар.
 
Библијата не е напишана заради науката. Таа не е научен учебник во служба на науката. Таа е Божји Збор со порака до човекот и пред се има духовна порака со вечна перспектива.
Сепак мудрите научници, барем оние кои вервуале во веродостојноста на Библијата успеале да имаат корист од неа.
Така на пример археолозите многу пати ја користеле Библијата за да лоцираат некои исчезнати градови, населени места, стари објекти итн.
Антрополозите ја користат Библијата за да откријат многу исчезнати народи, племиња, културни богатства..
Историчарите ја користат Библијата особено во историјата на Израел и околните држави...
Медицината ја користи Библијата проучувајќи ги уредбите кои Бог им ги заповедал на евреите околу хигиената, болестите, обрежувањето во 8-от ден итн.
Биолозите ја користат Библијата за да не трескаат глупости како Дарвин, туку да почнат од една здрава основа дека Бог ги создал организмите по своите видови и дека тие не скокале од еден вид во друг.
Итн итн...доста за овој пост Smile


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 17:14
ama zdrava osnova?
ima bog i toj stvara se
a vie ste samo marioneti
site lugje
site zivotni
site rastenja
site zvezdi
site planeti
site kometi
site crni dupki
site galaksii
ste marioneti na edno bitie koe vernicite go narekuvaat bog
ama zdrava osnova za naukata
alal i vera


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 01:16
Evangelos
interesno e tvoeto izlaganje za trojnata priroda na bog samo ima eden problem se sveduva na pretpostavka.
Na pocetokot kazuvas:
Убеден сум дека човекот не е способен, а најмалку компетентен во целост да ја спознае природата на Бог, и како таков не е способен да даде сеопфатен одговор на прашањето: Каква е природата на Бог?

ponatamu
Најдобар пример за ова сме ние луѓето. Човекот се состои од дух, душа и тело. Можеби за изненадување на некои, но и човекот е тројство. Што и не е така чудно ако се потсетиме дека човекот е создаден според Божјиот образец. Размисли сега добро: дали во себе гледаш три личности или една?

edna licnost se soglasuvam so tebe ama jas a mislam deka i nikoj drug(barem so zdrav razum)NE zboruva so svojata dusa i svojot duh i ne im se obraka kako sto toa go pravi bog.....

Таткото е Бог. 1 Коринт 8:6; Ефес 4:6; Римјаните 1:7 итн

Синот е Бог. Јован 1:1,14,1,20,28,31; Римјаните 9:5; Филипјаните 2:6; Тит 2:13; Евреите 1:8; Откровение 1:17,18 итн.

Светиот Дух е Бог. Дела 5:3,4; 2 Коринт 3:18;


ako tatkoto sinot i svetiot duh se edno isto znaci sinot postoi uste od pocetokot na vremeto .sinot(1/3 od bog) zema covecko telo - Isus.
Taka??

Koga go raspnaa Isus.....

Okolu devetiot cas Isus izvikaso siot glas-Eloi Eloi! Lama sabaktani?

Toa znaci >Boze moj,Boze moj!Zosto si me ostavil.
................
Togas Isus povtorno izvika glasno i rece>Oce vo tvoite race go predavam svojot duh.......

Toa sto sakam da go kazam e deka sinot se obraka na tatkoto kako na drug lik. ZOSTO????

i sega logicki razmisleno ako bog e eden t. trojstvo zosto tatko i sin.....
Mozebi zaradi toa sto toj e sozdavatelot i kreacijata....?????
ako e taka toa e samo ime za bogot a ne i dvojstvo.(mi ja svakas poentata)
i sto pretstavuva svetiot DUH??



-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 09:05
Гоор,
Мило ми е што си се заинтересирал за Тројството.
Ќе ти одговарам со црвено (inline-reply)
 
Originally posted by goor goor напиша:

Evangelos
interesno e tvoeto izlaganje za trojnata priroda na bog samo ima eden problem se sveduva na pretpostavka.
Na pocetokot kazuvas:
Убеден сум дека човекот не е способен, а најмалку компетентен во целост да ја спознае природата на Бог, и како таков не е способен да даде сеопфатен одговор на прашањето: Каква е природата на Бог?
 
Која е претпоставката тука?
Дека не сме способни и компетентни во целост да ја спознаеме природата на Бог?
Дали е претпоставка ако кажам дека една мравка не е способна и компетентна да ја спознае во целост нашата природа?
Или една амеба природата на мравката?
 

ponatamu
Најдобар пример за ова сме ние луѓето. Човекот се состои од дух, душа и тело. Можеби за изненадување на некои, но и човекот е тројство. Што и не е така чудно ако се потсетиме дека човекот е создаден според Божјиот образец. Размисли сега добро: дали во себе гледаш три личности или една?

edna licnost se soglasuvam so tebe ama jas a mislam deka i nikoj drug(barem so zdrav razum)NE zboruva so svojata dusa i svojot duh i ne im se obraka kako sto toa go pravi bog.....

 

Примерот со човекот не го земав како паралелен пример, туку само како илустрација за Тројството, како еден пример за три во едно, поточно, три, а Едно.
Можеби кај нас Духот, Душата и Телото не комуницираат со зборови, но комуницираат сигурно на друг поинаков начин. Како што во самото тело крвта ни комуницира со клетките, мембраната со јадрото, нервниот систем со органите, мозокот со мускулите итн се е во еден вид комуникација во едно единствено тело.

Велат кога болен човек е бодар во духот и има силна воља побрзо оздравува. Тоа е еден доказ дека Духот и Телото се поврзани, комуницираат.
Велат дека кога една душа е потиштена и телото е омалаксано. Истиот заклучок.
 
 
Таткото е Бог. 1 Коринт 8:6; Ефес 4:6; Римјаните 1:7 итн

Синот е Бог. Јован 1:1,14,1,20,28,31; Римјаните 9:5; Филипјаните 2:6; Тит 2:13; Евреите 1:8; Откровение 1:17,18 итн.

Светиот Дух е Бог. Дела 5:3,4; 2 Коринт 3:18;


ako tatkoto sinot i svetiot duh se edno isto znaci sinot postoi uste od pocetokot na vremeto .sinot(1/3 od bog)(Христос не е 1/3 Бог, туку 100% Бог) zema covecko telo - Isus.
Taka??

Точно, Синот и Светиот Дух постојат од почетокот на времето.
Пророкот Михеј за Исус пророкува:
"А ти Витлееме Ефратов, од најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечни времиња. " Михеј 5:2
 
Исто така и Светиот Дух е наречен "вечен", на пример во следниов стих..
"...а колку ли повеќе крвта на Христос, Кој преку Вечниот Дух Му се принесе Сам Себеси на Бог..." Евреите 9:14
 
Koga go raspnaa Isus.....

Okolu devetiot cas Isus izvikaso siot glas-Eloi Eloi! Lama sabaktani?

Toa znaci >Boze moj,Boze moj!Zosto si me ostavil.
................
Togas Isus povtorno izvika glasno i rece>Oce vo tvoite race go predavam svojot duh.......

Toa sto sakam da go kazam e deka sinot se obraka na tatkoto kako na drug lik. ZOSTO????
 
Не знам зошто посебно го издвојуваш овој пример, затоа што Таткото и Синот општат меѓусебе уште од 1-то поглавје на Библијата. пр. "Ајде да создадеме човек...по Нашата сличност.."
Илустрација:
Таткото не е Синот, како што кај човекот главата не е раката.
Но Таткото е Бог и Синот е Бог, како што кај човекот главата и раката се дел од телото.
 
Плус за вплотениот Христос мораш да земеш предвид дека Тој, покрај тоа што е 100% Бог, е и 100% Човек. Да Исус земајќи човечко тело има 2 природи и затоа во Теологијата се нарекува Богочовек. Затоа и во Библијата е наречен Божји Син и Човечки Син. Само на таков начин, како медијарот, Тој можеше да ја исполни мисијата за искупување на човекот, само доколку станеше и 100% Човек за да праведно ја платеше казната за нашиот грев, притоа жртвувајќи го сопственото човечко тело, затоа што Божјата правда бараше Човек за Човек.
 
Значи човечкта природа или Човечкиот Син во Исус Христос е Тој што Му се моли на Бог. Тој е тој што беше искушуван од Сатаната во пустината, Тој е тој што не го знае денот и часот на Неговото повторно враќање, Тој е тој што умре на крстос (Бог не може да умре!) итн.

i sega logicki razmisleno ako bog e eden t. trojstvo zosto tatko i sin.....
Mozebi zaradi toa sto toj e sozdavatelot i kreacijata....?????

Синот не е креација. Преку Него е создадено се што е на небесата и на земјата, видливо и невидливо... се е создадено од Него и за Него (Колосјаните 2:15)

Можам само да претпоставувам, ама не сум сигурен зошто баш така се именувани Татко и Син. Така што не знам.

ako e taka toa e samo ime za bogot a ne i dvojstvo.(mi ja svakas poentata)
i sto pretstavuva svetiot DUH??
 
Светиот Дух е Бог, дел од Тројството. Според Неговата активност запишана во Библијата има повеќе функции, на почетокот се пројавува како извршна сила при создавањето, потоа зборува преку Пророците, потоа се јавува како придружник (утешител, сопатник) на христијаните, како инспиратор на Светото Писмо итн. Посебна тема е тоа, да не забегаме многу од темава.
Поздрав Гоор!



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 13:35

Ne bi sakal ni tuka da se mesam.Ne bi sakal da zboruvam za Hristijanstvoto poveke,no,navistina,gledajki nekoi obidi za objasnuvanje,me teraat da postavam prasanje.

Interesno e da se vidi kako site izlozeni primeri ustvari nisto ne kazuvaat,toa sekogas podolu se kazuva.Kako na primer,covekot se zema za primer na boga,no,potoa "covekot sam so sebe ne komunicira"
Se' i eden bibliski citat ni kazuvaat deka Isus i Bog se dva razliciti entiteti.
 
Spored Islamot: BOG E EDEN. S.Duh e Melekot Dzibril a.s koj im nosi vesti na Bozjite pratenici.Isus e Bozji pratenik.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 15:31
evangelos
imas mnogu nejasni raboti za svetoto trojstvo.....
samo sakam da pojasnam nesto zasto gore ne bev dovolno jasen ako mozes da mi odgovoris......
mozno li e tatkoto i sinot da bide samo ime odnosno objasnuvanje za bog sakam da kazam tatkoto e sozdavatel na sinot.....sinot e sozdaden
mozno li e ova da znaci samo ona sto go slusame celo vreme deka nikoj ne go sozdal bog deka toj se sozdal sam sebe zatoa toj da bide tatkoto i toj da bide sinot......a svetiot duh da bide negovata dusa....
moze li da  e toa svateno pogresno....zosto kako sto veke kaza nikoj ne ja znae prirodata na bog.........??????????

koga bog gi sozdal lugeto gi sozdal po svojot lik......
dali bog e crnec ili belec?????????????




-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 15:57
Таквата споредба (Таткото Создател - Синот Создаден) не е библиски оправдана, затоа што според Библијата Синот е вечен и Синот е Бог. Сите создадени нешта имаат свој почеток, а нешто што е вечно нема свој почеток. Преку Синот е создадено се видливо и невидливо на небесата и на земјата. Тој е Словото на создавањето. Тој е она "И рече Бог...".
Точно, никој не ја знае целосната природа на Бог, но јас ти го пишувам само тоа што Бог решил да ни го открие за Себе во Својот пишан Збор - Библијата.
 
Гоор, еве ти уште еден интересен пост (директен линк) за единството помеѓу Бог Таткото и Бог Синот:
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6939&PID=539874#539874 - Исус - Јахве
 
 
А што се однесува до ликот на Бог, доколку си сериозен, Бог не е ни црнец, ни белец, ни женско, ни машко, ниту со црни, ниту со плави очи. Тоа "Нашата сличнсот" или "Нашето подобие" или "Нашиот образец" воопшто не се однесува на физичкиот изглед, ако ништо друго поради тоа што Бог е Дух и нема телесни карактеристики за да го споредиме со нашите.
Тоа дали некој е белец или црнец зависи од количеството на пигментот меланин во нашата кожа и воопшто не ја менува нашата "сличност со Бог".
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 16:00
Originally posted by goor goor напиша:



koga bog gi sozdal lugeto gi sozdal po svojot lik......
dali bog e crnec ili belec?????????????


 
Allah,spored Qur'anot,prviot covek (Adem a.s Adam) go sozdal od Zemja.
Imam Ahmed,prenesuva od Ebu Musaa r.a deka Muhammed s.a.w.s reko:
Allah go stvoril Adem a.s od grstovi zemja,koja zel od site vrsti na zemja.Zatoa Ademovite potomci se kako zemja... gi ima crni,beli,crveni,zolti....i boja pomegju niv.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 23:12
Originally posted by Gideon Gideon напиша:

Ili pak zameni go allah so Gospod I Adema so So Adama,A Ebi Musa so SO Mojsej i prikaznata e ista  kaj hristijanite...Pa sea vidi koj od kogo si pozajmuval...
 
Ebu Musa ne e Mojsie. Koga go spomnav Ebu Musa rekov R.A a ne A.S ;) Mojsie nemoze da prenese sto rekol Muhammed a.s zatoa sto daleku pred nego ziveel.
 
Ajde,kazi ni ti,ako Islamot pozajmuva od Hristijanstvoto,kazi ni kako nastanal covekot i kazi ni i dokazi ni deka jas,ti i drugite sme sozdadeni od Boga ? Ajde toa spored biblijata napravigo,znaci DOKAZI MI DEKA BOG MENE I TEBE NE' SOZDAL I SEKOJ COVEK.
 
Qur'anot samo ja potvrduva vistinata od prethodnite pratenici Bozji a ja razotkriva lagata koja ja izmisluvaat.Kako sto Isus toa go pravel za prethodnite i Mosie kako sto potvrduval za prethodnite i taka nataka......


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: goor
Датум на внесување: 14.Јули.2007 во 02:53
evangelos ocigledno ne go svati mo0eto prasanje......
sega ako "bog e trojstvo" dali site trojca tatkoto sinot i svetiot duh se edno da receme telo(znam deka ne e telo zosto ne materijalno ama da receme ajde celina) dali sekade se dvizat taka........
ako ne sekoj od ova trojstvo si razmisluva na svoj nacin......??????????


-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 14.Јули.2007 во 23:16
Originally posted by goor goor напиша:

evangelos ocigledno ne go svati mo0eto prasanje......
sega ako "bog e trojstvo" dali site trojca tatkoto sinot i svetiot duh se edno da receme telo(znam deka ne e telo zosto ne materijalno ama da receme ajde celina) dali sekade se dvizat taka........
ako ne sekoj od ova trojstvo si razmisluva na svoj nacin......??????????
 
Ova e.... DA SE NAPRAVI KRUZEN CETIRIAGOLEN TRIAGOLNIK.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: moira
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 20:38
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by goor goor напиша:

evangelos ocigledno ne go svati mo0eto prasanje......sega ako "bog e trojstvo" dali site trojca tatkoto sinot i svetiot duh se edno da receme telo(znam deka ne e telo zosto ne materijalno ama da receme ajde celina) dali sekade se dvizat taka........ako ne sekoj od ova trojstvo si razmisluva na svoj nacin......??????????

 

Ova e.... DA SE NAPRAVI KRUZEN CETIRIAGOLEN TRIAGOLNIK.

"DA SE NAPRAVI KRUZEN CETIRIAGOLEN TRIAGOLNIK".
OVA NI VO BIBLIJATA, NI VO NAUKATA, A NI VO KORANOT GO NEMA.
TI, MIRALEM, SI SLUSNAL ZA GEOMETRIJA?


Постирано од: goor
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 21:14
A TI MOIRA SI SLUSNAL ZA KOMPARACIJA????
Toj go sporedi svetoto trojstvo so nesto nevozmozno......

sega da ne begame od temata ke ve zamolam da odgovorite na ona sto ve prasav.




-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 17:00

Науката и Библијата - има ли конфликт?

 
 
Факт е, меѓутоа, дека често се зборува за "конфликтот" помеѓу науката и Библијата. Од каде доаѓа тој?
Најискрено ќе биде ако речеме дека екстремисти има и на двете страни кои придонесуваат да се создаде конфликт, кој всушност не постои.
Од една страна, научниците кои се определиле да бидат фанатични атеисти често пати изјавуваат дека Библијата е една старомодна, надживеана, религиозна книга која нема никаква научна вредност, а некои меѓу нив никогаш и не ја прочитале!
Понекогаш дури изјавуваат дека некои учења на Библијата се ненаучни, подразбирајќи под тоа неточни, неверодостојни.
Овие луѓе забораваат дека науката не е семоќна, дела правела и прави катастрофални грешки "во името на науката", дека истата е динамична дисциплина која се менува, напредува, чие изнаоѓање би значело и смрт на науката, и дека науката сепак во секој даден момент е ограничена со своите методи, мерења и набљудувања дури и во материјалниот свет, а камо ли во духовниот каде нејзиниот пристап е нула.

Од друга страна, постоеле и постојат и фанатични теолози кои тврдат дека Библијата е чисто религиозна книга и нема ништо заедничко со науката (што не е точно), или пак, дека таа е најнаучната книга на светот, што исто така не е точно.
Освен тоа, тука се често пати и погрешните интерпретации на одделни места во Библијата, па заборавајќи дека интерпретацијата не е исто што и непогрешливоста на Светото Писмо, доведуваат до конфронтација со научните факти. Значи, некои теолози и верници често пати имаат однапред одбивен став спрема науката, сметајќи ја за непријател на верата. Тие забораваат дека Бог, во Кого веруваат како Автор на Библијата, е во ито време и Творец на светот и Автор на сите законитости, и Самиот Себе не си противречи.

Научниците пак, оние фанатичните атеисти, се однапред наострени против Библијата и верата во Бог, и однапред ги отфрлаат Библиските објави како ненаучни. Освен тоа, и тие често пати предвреме прогласуваат некои хипотези и теории за конечни ("апсолутни вистини", "научно докажани" факти) , за да подоцна се доведат во ситуација истите да ги порекнуваат (префрлајќи си ја вината еден на друг), притоа создавајќи поле за одмазда и недоверба кај теолозите и верниците.

Исто така, некои научници, понекогаш намерно прикриваат некои сознанија и факти кои ја потврдуваат Библијата, а им противречат на атеистичките гледишта, претворајќи се на тој начин во квази-научници.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: goor
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 22:37
Ubav post....
Samo ne se soglasuvam potpolno so tebe.

Naukata ne e 0 vo duhovniot svet zatoa sto taa se zanimava so poreknuvanje i potvrduvanje na fakti.....a za duhovniot svet fakti nema.

Sega tocno e deka si poreknuvaat nekoi nivni fakti i apsolutni vistina ..toa e zatoa sto sekojdnevno se izmisluvaat pododbri instrumenri za istrazuvanje i za da se porekne nekoj fakt treba da se dadat novi dokazi koi sega polesno se otkrivaat i pronaogaat.......

vo sekoj slucaj naucnicite barem del od niv kako sto kaza se trudat da ja doznaat i so fakti da objasnat nekoja vistina...bez razlika dali taa se kosi ili se soglasuva so nekoi delovi od biblijata.

sega ako dokazat nesto sto se kosi so taa kniga ne mora da znaci dea naucnikot e ateist.......



-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 21:40

Уште едно научно чудо на Библијата е своевремената објава дека морињата имаат дно (во време во кое луѓето верувале дека Земјата е една плоча која е носета од китови, желки и сл. во бескрајно длабокото и бескрано широкото море)

Морските дна се покажаа, и основите на светот станаа голи од страшната закана на Господа, од буроносниот здив на Неговиот гнев
(2 Самоел 22:16)
 
И покрај тоа што противниците на Бибилјата лукаво се обидуваат лажно да сведочат во името на Библијата и да ја обвинуваат дека таа наводно тврдела дека Земјата е плоча, ова е уште еден доказ кој го тврди обратното.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Rile
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 23:42
Avtor na Biblijata sekako deka ne e bog.ami napisana e od umni luge vo toa vreme i e nesto slicno kako ustav na drzava.
Vo toa vreme narodot so e i normalno bil prost.I sea tie sto malku otskoknuvale ili bile pointelegentni,poitri rabotele po crkvite zatoa so bila zakon u toa vreme.crkvata sudela,zatvarala,besela ,kolela  itn.(koj rekol deka zemjata e topka bil osuden na smrt)
Taa kniga e bas za toa napisana da lugeto ne kradat,ne ubivaat da bidat poslusni  znaci da ne praat gluposti zatoa sto nekoj od gore ke gi vidi,ednostavno da se spreci kriminalot i razbojnistvoto vo toa vreme.Voedno od istata kniga i da se obrazuvaat.


Pazi koj izum e toa :moreto ima dno!!!
strasna rabota,opasno nesto,dajte mu Nobelova nagrada na toj bister POP


-------------
Veruvaj mu samo na svoite jajca !!!!


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 23:54
лел, се изнаслушавме од вакви - Библијата не е од Бог. Црквата колела бесела го плашела народот. Која Црква земчо? Христовата -јок! Туку таа ‘црква‘ на која парите и власта над народот и било на прво место.Ти мислиш му давале на народот да ја чита Библијата? НЕЕЕ, си ги држеле во мрак ко што ги држат и сега.
Ама едно ми е јасно ... вие си имате проблем со поповите и црквата (и со полно право) ама ете нема на што па оп пу-пу по Творецот на Библијата.
Далеку дека народот бил ‘прост‘ во тоа време. Ај прочитај стар завет какви се упатства за хигиена и остало,  и јасно стои дека имало фарисеи кои го знаеле на памет стариот завет, биле своевидни експерти за тоа време голема%20насмевка така да да се нарекува народот мутав и не е баш паметно
некој зборувале и по три јазици намигнување


-------------


Постирано од: Rile
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 23:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Уште едно научно чудо на Библијата е своевремената објава дека морињата имаат дно (во време во кое луѓето верувале дека Земјата е една плоча која е носета од китови, желки и сл. во бескрајно длабокото и бескрано широкото море)

Морските дна се покажаа, и основите на светот станаа голи од страшната закана на Господа, од буроносниот здив на Неговиот гнев
(2 Самоел 22:16)
 
И покрај тоа што противниците на Бибилјата лукаво се обидуваат лажно да сведочат во името на Библијата и да ја обвинуваат дека таа наводно тврдела дека Земјата е плоча, ова е уште еден доказ кој го тврди обратното.

Lugeto veruvale!!!!! A be crkvata so  veruvala toa i lugeto veruvale.
kakvi gluposti i greski imat iznapraveno u togasno vreme toa e sramota
da se zborue.
I sea ti ce ni kazuvas otkrile Moreto ima dno.
toa e sramota so uopste go pise tamu toa e glupost.
Crkvata veruvala deka zemjata e ploca i toa treba da se priznea.
prv zavet,vtor zavet sea nekoj ce napise tret zavet samo da prikriete
nekoi raboti, a so toa sami sebe se lazete odnosno takvi kao tebe gi lazat.


-------------
Veruvaj mu samo na svoite jajca !!!!


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 00:01
Порано црквата не била како денес голема%20насмевка
и ај читај тоа што го цитираш
значи луѓето (пагани и што ти се не) вервале дека морињата немале дно , а во Библијата одамна јасно пишувало дека имаат.


-------------


Постирано од: Rile
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 00:04
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

лел, се изнаслушавме од вакви - Библијата не е од Бог. Црквата колела бесела го плашела народот. Која Црква земчо? Христовата -јок! Туку таа ‘црква‘ на која парите и власта над народот и било на прво место.Ти мислиш му давале на народот да ја чита Библијата? НЕЕЕ, си ги држеле во мрак ко што ги држат и сега.
Ама едно ми е јасно ... вие си имате проблем со поповите и црквата (и со полно право) ама ете нема на што па оп пу-пу по Творецот на Библијата.
Далеку дека народот бил ‘прост‘ во тоа време. Ај прочитај стар завет какви се упатства за хигиена и остало,  и јасно стои дека имало фарисеи кои го знаеле на памет стариот завет, биле своевидни експерти за тоа време голема%20насмевка така да да се нарекува народот мутав и не е баш паметно
некој зборувале и по три јазици намигнување

jas rekov a ne deka ne se banjaat.
prost a ne glupav.
a rekov deka imalo i nekoi koi otskoknuvale odnosno ponacitani.
Jas sum cital  knigi za togasno vreme a ne biblii zemco.


-------------
Veruvaj mu samo na svoite jajca !!!!


Постирано од: goceberberot
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 00:04
Ова е линк со интересна книга која се бави со темава,православно гледиште.Ако некому му смета повторно нека го избрише.
  http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Apologetika/Nauka/Nauka.htm - http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Apologetika/Nauka/Nauka.htm


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 00:14

опомена да се држите до темата Библија и наука!
од модераторот



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 00:33
Originally posted by Rile Rile напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Уште едно научно чудо на Библијата е своевремената објава дека морињата имаат дно (во време во кое луѓето верувале дека Земјата е една плоча која е носета од китови, желки и сл. во бескрајно длабокото и бескрано широкото море)

Морските дна се покажаа, и основите на светот станаа голи од страшната закана на Господа, од буроносниот здив на Неговиот гнев
(2 Самоел 22:16)
 
И покрај тоа што противниците на Бибилјата лукаво се обидуваат лажно да сведочат во името на Библијата и да ја обвинуваат дека таа наводно тврдела дека Земјата е плоча, ова е уште еден доказ кој го тврди обратното.

Lugeto veruvale!!!!! A be crkvata so  veruvala toa i lugeto veruvale.
...
 
Crkvata veruvala deka zemjata e ploca i toa treba da se priznea.
 
Rile, во времето кога е напишан стихот погоре воопшто не постоела Црква. Извини ако ова беше малку дирекно голема%20насмевка
 
А точно е дека подоцна некои си самонаречени цркви си верувале дека Земјата е рамна плоча качена на грбот на три кита кои пловат по бескрајното море кое ненало ни крај, ни дно.
 
Но правата црква која се држела исклучиво до Библијата не верувала така, бидејќи во Библијата јасно си стои дека земјата има кружна форма и дека лебди (закачена за ништо) во празниот простор - што е во склад со науката денес!
 
Заклучок:
 
Вистинска Наука <-> Библиска Црква = Сојузници
Лажна Наука      <-> Библиска Црква = Соперници
Вистинска Наука <-> Квази Црква      = Соперници
Лажна Наука      <-> Квази Црква      = Неодредено намигнување
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 20:23
Mnogumina se obiduvaat pod plastot na NAUKATA da go srusat AVTORITETOT na BIBLIJATA, so tvrdenjata deka Naukata ja negira Biblijata. Moram da kazam deka Biblijata ne se sprotistavuva na zdravata Nauka, deka ne e neprijatel na naukata. Golem broj naucnici niz istorijata, a i vo denesno vreme se hristijani, a nivnata vera vo Boga ne se kosi so nivnata naucna misla.
Ako vnimatelno se nabljuduva pripodata se zabelezuva deka celata priroda e ispolneta so harmonijata i slavata na Sozdatelot. Pomegu ucenjata na crkvata i naukata postojat razliki, no razlikite pred se poteknuvaat od faktot deka cestopati crkvite ne se drzele do Biblijata, tuku improvizirale. No sepak pomegu Svetoto Pismo i naukata ne postojat sustestveni razliki. Istiot Bog od kogo e dadena Biblijata voedno e i Sozdatel na prirodata i prirodnite zakoni. Mnogumina ja koristat naukata i “dokazanite naucni fakti” so cel da ja negiraat i ismejuvaat Biblijata, a so toa i hristijanstvoto, no sekoj cestit naucnik bi trebalo da gi vrsi svoite opiti bez licni predrasudi i ubeduvanja.
Mnogumina ja prifatija Darvinovata teorija za evolucija kako izdrzana, iako se raboti za pretpostavka, bez dokazani i izdrzani fakti, no vremeto ke pokaze deka toa e mozebi najgolemata zabluda vo naukata. Svetoto pismo opstoja niz mileniumite, i seuste opstojuva i se potvrduva verbata vo nego, a teorijata na Darvin veke e na stakleni noze.


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 10:17


temata Biblijata i Naukata ...

bidejki naucnite raboti se VISTINA ...
znaci toa se bibliski_naucni_veruvanja ...

ili matematicki kazano

B U N = Bog



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: connected
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 22:10
jas se soglasuvam so Dan Brown koga veli deka naukata i religijata se 2 razlicni patista koi vodat kon ista cel:BOG

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 22:30
Вистинската наука и Вистинската религија (поточно вера), колку повеќе се развиваат и продлабочуваат доаѓаат до иста цел - Бог.
 
Еве неколку интересни изјави од познатите научници...
 
,, Запознавајќи ги Неговите дела, ќе Го запознаеме Него ( Господ ). "
-Роберт Бојл
 
,, Атеизмот е бесмислен. Набљудувајќи го Сончевиот систем, гледам дека Земјата е поставена на оптимална оддалеченост од Сонцето, за да добива соодветна количина топлина и светлина. Ова не се случило случајно! "
-Исак Њутн
 
,, Околу нас има изобилство од докази дека се е создадено интелигентно и со дизајн... атеизмот е толку бесмислена идеја што немам зборови да го искажам тоа !"
-Вилјам Томсон
 
,, Во врска со потеклото на животот, науката... цврсто потврдува дека зад тоа стои сила на Творец. "
-Вилјам Томсон
 
,, Науката ги доближува луѓето до Бог. "
-Луј Пастер
 
,, Колку што повеќе ја проучувам природата, толку повеќе Му се восхитувам на делото на Створителот. "
-Луј Пастер
 
,, Сите мои откритија беа резултат на молитва. "
-Исак Њутн
 
,, Имам темелна вера во Библијата, која ја сметам за Божја реч, напишана од луѓе што биле боговдахновени. Библијата ја проучувам секојдневно. "
-Исак Њутн


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 01:05

               MESECKO SEUSTE MI GO MATI UMOT

 

          Mnogu cudno e soznanieto deka denot i godinata na nasiot edinstven mesecko se ednakvi. Za onie sto ne odele na uciliste pomalku od dve tri oddelenija toa mozebi e nesto novo.No za site drugi toa e fakt, i tuka se se zavrsuva. Arno ama ne mi e jasno koi se sansite toa da se sluci, ama sigurno ne se pomali od 1:1 000 000 000. Dobro da pojasnime ili poednostavime, ova znaci deka nie sekogas ja gledame istata strana od mesecinata. Toa e navistina zacuduvacki zosto gi potresuva site teorii za postanokot na nebesnite tela.

          E-pa znaci vaka  The Big Bengse slucil pred 15-tina milijardi godini sozdavajki ogromna toplina (nekolku milioni celziusovi stepeni) I posle toa so molskavicna brzina se sozdava vselenata, koja postojano se siri i ladi. Taka pocnale da se sozdavaat i nebeskite sistemi, sostaveni voglavno od edna pogolema zvezda okolu koja gravitiraat drugi pomali, kakov sto e slucajot i so nasiot soncev sistem. Kako drugite taka i nasiot soncev sistem se sostoi od: sonce, planeti i mesecini (sateliti) znaci se se toa tela koi barem kolku sto mi e mene poznato imaat topcesta ili poprecizno elipsovidna forma. I se e mnogu logicno zosto neli ucevme deka site nebesni tela svojata elipsovitna forma ja dolzat na rotacijata okolu svojata zamislena oska pri procesot na ladewe a  vo slucajot so zemjata i mesecinata imame  i proces na stvrdnuvanje .  

Da se vratime povtorno na faktot deka denot i godinata na nasiot mesecko se ednakvi (interesting concept?!). Pa neli toa znaci deka celo ova vreme ja gledame istata meseceva strana i deka edna nejzina tocka sekogas se naogja na predniot del so koj odi napred ili vo pravec na nejzinoto rotiranje okolu zemjata

                                                         

Pa togas ne mi e jasno kako toj vzesten fluid pri procesot na ladenje ne se zdobil so nekoja poodgovaracka forma koja poveke bi soodvetstvuvala na negoviot vekje liniski tip na dvizenje-sekako tuka vekje e povekje od ocigledno deka stanuva zbor za linisko a ne vrtlivo dvizenje, I spored toa mesecko denes bi trebalo da izgleda otprilika kako kapka

                                                         

 

          I taka mesecko si rotira pred nasite oci, uporno zadrzuvajki ja elipsovidnata forma ma kolku toa i da se kontrira so site zakoni na fizikata a nikomu za toa oko ne mu trepnuva. Sepak mislam deka naukata treba da prodolzi da si postavuva prasanja i da nudi odgovori, no ne treba tie odgovori da se zemaat zdravo za gotovo, ili kako tabu



-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: goor
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 02:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Вистинската наука и Вистинската религија (поточно вера), колку повеќе се развиваат и продлабочуваат доаѓаат до иста цел - Бог.
 
Еве неколку интересни изјави од познатите научници...
 
,, Запознавајќи ги Неговите дела, ќе Го запознаеме Него ( Господ ). "
-Роберт Бојл

hahahahaha
pa mnogu jasno potpolno se soglasuvam so nego osven ova poslednoto-
(Господ ).
 Toa vazi za site luge ...... (mozel ovde da go vmetne i dedo mraz so zapoznavanje na prikazanata deka toj nosi podaroci ke svatime deka e mnogu dobar covek :) :) :) :) )

,, Атеизмот е бесмислен. Набљудувајќи го Сончевиот систем, гледам дека Земјата е поставена на оптимална оддалеченост од Сонцето, за да добива соодветна количина топлина и светлина. Ова не се случило случајно! "
-Исак Њутн
Hahahhahaha
bas naprotiv
se slucilo slucajno zatoa ako ima vonzemjani nema nikakva sansa da izgledaat kako nas........sto znaci ke evoluiraat kako sto im nalaga sredinata vo koja ziveat moze ke mozat da ziveat na temperatura od -20 C ako taka evoluirale zosto da ne....ovde Carls Darvin go pobiva tvrdenjeto na Ser Isak Nutn o negovata teorija za prirodna selekcija.....



,, Околу нас има изобилство од докази дека се е создадено интелигентно и со дизајн... атеизмот е толку бесмислена идеја што немам зборови да го искажам тоа !"
-Вилјам Томсон
Bravo za gospodinot Tomson istoto tvrdenje ke go slusneme i od vladikata Vraniskovskoi i od bilo koe drugo svesteno lice
samo sega koga ke treba da gi navedeme tie -изобилство од докази дека се е создадено интелигентно и со дизајн-KE SE JAVI PROBLEM

 
,, Во врска со потеклото на животот, науката... цврсто потврдува дека зад тоа стои сила на Творец. "
-Вилјам Томсон

HAHAHAHHAAAAAA:)
predhodniot post 
,, Науката ги доближува луѓето до Бог. "
-Луј Пастер

LUJ PASTER covece.......Uste da Napisel KAKO...moze ke diskutiravme poveke na ova tvrdenje.....
 
,, Колку што повеќе ја проучувам природата, толку повеќе Му се восхитувам на делото на Створителот. "
-Луј Пастер
чекање
чекање чекање чекање чекање
 
,, Сите мои откритија беа резултат на молитва. "
-Исак Њутн

da i na Jabolkata koja padnala na negovata glava.....mora da naglasam slucajno
zatoa sto sigurno vie veruvate i deka ako dobies Bingo e odgovor na molitva

 
,, Имам темелна вера во Библијата, која ја сметам за Божја реч, напишана од луѓе што биле боговдахновени. Библијата ја проучувам секојдневно. "
-Исак Њутн

hahhahahha
"Ja procitav biblijata i ne veruvam ni zbor od nea"
-Igor Ivanov
:)))



-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 13:26
од горниов пост, заклучувам дека човештвото МНОГУ загубило со тоа што мудроста на дотичниов гоор не ја цени повеќе, бидејќи тој луѓе, замислете си, е толку вреден и мудар, што се кине од смеење на умови како њутн, бојл, пастер...

и да се дрзне уште, да глуми некаков научен тип, а научниците ги потсмева... Па кој останува на крај? само твојот памет изгледа? ма%20ајде


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 14:24
arno si znae goor, podobro e da si "slep" i da ne gledas oti nema poloso od "slep" koga ke "progleda"
a vo sto veruvas goor? vo nauka?


-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 14:56
Originally posted by connected connected напиша:

arno si znae goor, podobro e da si "slep" i da ne gledas oti nema poloso od "slep" koga ke "progleda"a vo sto veruvas goor? vo nauka?




interesen post ...

imav uste edna minuta pred da si odam ...
ama sakav da vidam sto napisa connected ...

prijatno popladne ....



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 19:35
Goor ne veruva - goor znae
i kolku poveke ke znae tolku poveke ke razbira deka nisto ne znae
.
Vprocem kako i site nie koi poveruvavme


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 19:39
ehh, lesno e da "znaes" kako goorсреќа

-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 02:53
OD ADZIJA
од горниов пост, заклучувам дека човештвото МНОГУ загубило со тоа што мудроста на дотичниов гоор не ја цени повеќе, бидејќи тој луѓе, замислете си, е толку вреден и мудар, што се кине од смеење на умови како њутн, бојл, пастер...

и да се дрзне уште, да глуми некаков научен тип, а научниците ги потсмева... Па кој останува на крај? само твојот памет изгледа? ма%20ајде

ADZIJO vaka sega tie naucnici dale mnogu i vlozile golem trud vo postavuvanjeto na korenite na poveke naucni granki.....ama tie bile luge....sto znaci gresele........(ne velam deka se sto napravile bilo greska vo slucaj da ti padne toa na pamet)
velat:(narodna pogovorka)
KOJ RABOTI TOJ GRESI

Ajde sega da se potsetime na eden decko koj nikogas ne gresi kako se vikase???????????
ili da toj nemase ime ..... ili se vikase jehova.......ili pak bese Alah de aj pomognete malku........

znaci ako odime so ovie poznati frazi i zborovi i pogovorki ke dojdeme do zaklucok deka onoj koj ne zgresil nisto nisto ne rabotel......a onoj koj ne raboti ama bas nisto ne postoi......

sto znaci sozdavanjeto na covekot e rabota koja nekoj trebalo da ja zavrsi a bidejki toj sto ja zavrsil taa rabota nikogas ne gresi od narodnata pogovorka :) sleduva deka toj nikogas ne rabotel


sega moj drag adzijo dali narodot sto ja tresnal ovaa pogovorka e vo pravo????????


,, Запознавајќи ги Неговите дела, ќе Го запознаеме Него ( Господ ). "
-Роберт Бојл

hahahahaha
pa mnogu jasno potpolno se soglasuvam so nego osven ova poslednoto-
(Господ ).
 Toa vazi za site luge ...... (mozel ovde da go vmetne i dedo mraz so zapoznavanje na prikazanata deka toj nosi podaroci ke svatime deka e mnogu dobar covek :) :) :) :) )

sto ima tuka nejasno potpolno se soglasiv so bojl samo dodadov primer na ovaa misla
(mozel ovde da go vmetne i dedo mraz so zapoznavanje na prikazanata deka toj nosi podaroci ke svatime deka e mnogu dobar covek :) :) :) :) )

,, Атеизмот е бесмислен. Набљудувајќи го Сончевиот систем, гледам дека Земјата е поставена на оптимална оддалеченост од Сонцето, за да добива соодветна количина топлина и светлина. Ова не се случило случајно! "
-Исак Њутн
Hahahhahaha
bas naprotiv
se slucilo slucajno zatoa ako ima vonzemjani nema nikakva sansa da izgledaat kako nas........sto znaci ke evoluiraat kako sto im nalaga sredinata vo koja ziveat moze ke mozat da ziveat na temperatura od -20 C ako taka evoluirale zosto da ne....
ovde Carls Darvin go pobiva tvrdenjeto na Ser Isak Nutn o negovata teorija za prirodna selekcija.....

znaci  sepak jas ne sum edinstveniot sto go negira Nutn

,, Околу нас има изобилство од докази дека се е создадено интелигентно и со дизајн... атеизмот е толку бесмислена идеја што немам зборови да го искажам тоа !"
-Вилјам Томсон
, Во врска со потеклото на животот, науката... цврсто потврдува дека зад тоа стои сила на Творец. "
-Вилјам Томсон

Bravo za gospodinot Tomson istoto tvrdenje ke go slusneme i od vladikata Vraniskovskoi i od bilo koe drugo svesteno lice
samo sega koga ke treba da gi navedeme tie -изобилство од докази дека се е создадено интелигентно и со дизајн-KE SE JAVI PROBLEM

obicna glupost ne znaci deka ako covekot izmislil nesto ili napisal nekoj poznat roman moze da kaze sto saka i toa da e vistina i taa vistina da e zemena kako aksioma vrz osnova na taka da kazam stara slava samo zaradi toa sto ednas izmislil nesto a toa "IZOBILSTVO NA DOKAZI" ako postoese nemase da postoite vernicite sto e fakt taka da povelete izlozete gi tie dokazi i jas sum siguren deka poveke nema da ima vernici i ateisti tuku site ke znaeja deka ima bog....ne mora vie da se macite povelete pastirajte gi dokazite sto gi izlozil g-not Tomson

,, Науката ги доближува луѓето до Бог. "
-Луј Пастер

LUJ PASTER covece.......Uste da Napisel KAKO...moze ke diskutiravme poveke na ova tvrdenje.....
 
,, Колку што повеќе ја проучувам природата, толку повеќе Му се восхитувам на делото на Створителот. "
-Луј Пастер
чекање
чекање чекање чекање чекање

,, Сите мои откритија беа резултат на молитва. "
-Исак Њутн

da i na Jabolkata koja padnala na negovata glava.....mora da naglasam slucajno
zatoa sto sigurno vie veruvate i deka ako dobies Bingo e odgovor na molitva

NEZNAM STO IMA NEJASNO TUKA VO OVOJ POST SEKAKO TOA VAZI ZA SITE STO GO CVITATE OVOJ POST OD POCETOKOT......
ke povtoram-
ne znaci deka ako covekot izmislil nesto ili napisal nekoj poznat roman moze da kaze sto saka i toa da e vistina i taa vistina da e zemena kako aksioma vrz osnova na taka da kazam stara slava samo zaradi toa sto ednas izmislil nesto
 
,, Имам темелна вера во Библијата, која ја сметам за Божја реч, напишана од луѓе што биле боговдахновени. Библијата ја проучувам секојдневно. "
-Исак Њутн

hahhahahha
"Ja procitav biblijata i ne veruvam ni zbor od nea"
-Igor Ivanov
:)))

isto taka edna misla koja ima isto tolku vazno znacenje kako mislite na ovie golemi umovi.......
sto znaci se vrakame na istoto sto veke nema smisla povtorno da go postiram.......bez razlika dali e covekot naucnik ili pisatel ili obicen "smrtnik" -negovite misli bez da se dokazat vredat isto T.E -NISTO


Znaci tuka na pocetokot go spomnav Adzija ama ovoj post e objasnuvanje za site deca koi sakaat da ogovaraat koga nekoj e otsuten i da se pravat pametni bez ama bas nikakov dokaz ili barem objasnuvanje na nivnoto mislenje tuku samo ona -toj sto ne veruva kako mene e glup (Connected;Marco Antony;Postariot Brat)

povelete objasnete go ona sto go istreskavte vo moe otsustvo zatoa sto gledam deka dosta intersen muabet ste pocnale...ako ne mozete ili ne ZNAETE ke pobaram izvinuvanje ili ke apeliram za prv pat do moderatorot :))))))))

blagodaram
:))))))


-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 08:39


site naucnici ...

ne se mnogu ...

imale odredeno "produhovuvanje" ..
koga kazale nesto sto dotogas nikoj ne go "videl" ...

neograniceno e prostranstvoto na Beskonecnata svesnost ...

milijardi ludje mislat i deluvaat ...

inaku naukata vo princip prvo se saka da se zloupotrebi...

no na kraj toa se obnaroduva ...

eve kako internetot ...
prvo go koristese vojskata ...
ama eve dojde den ...
go imame site ...

i odma se "oseka" dali ovaa nauka ja koristime
vo sklad so biblijata ...




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marian
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 09:42
 do Evangelos.. ne branam nikogo
no prasuvam zosto Isus na krstot poglednal kon otecot i kazal svrseno e?
 
inaku po mene klucnoto prasanje e dali Isus bil na Zemjata i go napravil seto toa i ako poveruvas vo toa iako e tesko bidejki i tie sto togas bile ne veruvale a kako pa nie sto nikogas ne sme videle ..toa e prasanjeto na verata


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 10:01
Originally posted by marian marian напиша:

 do Evangelos.. ne branam nikogo
no prasuvam zosto Isus na krstot poglednal kon otecot i kazal svrseno e?
 
Затоа што ја завршил мисијата за која и дошол на Земјата. Mисијата беше откупување на човекот, жртвување за човековиот грев. Целта на Христос беше Голготскиот крст и Тој ја постигна таа цел и затоа рекол "Свршено е!".


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: marian
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 10:05
ne mislev na toa .. toa e jasno
mislev na toa dali e isto otecot i isus


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 10:14


jas kolku sto "znam" ...

Isus e alfa i omega ...
pocetokot i krajot ...
se e preku nego sozdadeno ...

inaku Svetoto trojstvo ... otecot-sinot-i svetiot duh
cinat edinstvo ...

mnogu ludje rimjanite raspnale ...
no ne raspnale nekoj kako Isus ...

se e del od cudnite patista ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 10:33

Тие се едно. Таткото е Глава на Синот, како што е твојата глава на телото и сепак станува збор за едно, а не две тела.

Да не се одалечуваме од темава.
 
За Тројството прочитај (кликни) http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6942&PID=526235#526235 - ТУКА
За тоа дали Исус е Бог, кликни http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6939&PID=529424#529424 - ТУКА.
За еднаквоста меѓу Таткото и Синот кликни http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6939&PID=539874#539874 - ТУКА.
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 11:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тие се едно. Таткото е Глава на Синот, како што е твојата глава на телото и сепак станува збор за едно, а не две тела.


Да не се одалечуваме од темава.

 

За Тројството прочитај (кликни) http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6942&PID=526235#526235 - [COLOR=#0000ff - ТУКА[/COLOR -

За тоа дали Исус е Бог, кликни http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6939&PID=529424#529424 - [COLOR=#0000ff - ТУКА.[/COLOR - За еднаквоста меѓу Таткото и Синот кликни http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6939&PID=539874#539874 - [COLOR=#0000ff - ТУКА.[/COLOR -

Поздрав!




blagodaram na informaciite ...

ke pogledam ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: connected
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 11:42
....koj sto ne veruva kako mene e glup (Connected;Marco Antony;Postariot Brat)


goor, dali nekoj kaza za tebe deka si glup? jas toa ne go citam. a toa deka se ismevas vo nesto za koi na mnogumina ovde e nesto sveto toa e tocno. kako ke ti bide tebe da ti se smeam jas za tvoite komentari i toa cinicki? i sto ocekuvas da kazam? koga nekoj vrega nesto sveto mene toa me vrega, a ti nauci se malku da se ponasas. gledam nisto ne e izmeneto i vo vtoriot tvoj post.










-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 11:55
Сојузници или соперници?
Зависи од која гледна точка се набљудува.
Соперници за оние што ја земаат улогата на овците во буквалистичкото толкување на учењето и за атеистичките квази-интелектуалци.
Сојузници за оние кои малку подлабоко и порационално навлегуваат во работите.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 12:04
Originally posted by connected connected напиша:

....koj sto ne veruva kako mene e glup (Connected;Marco Antony;Postariot Brat)goor, dali nekoj kaza za tebe deka si glup? jas toa ne go citam. a toa deka se ismevas vo nesto za koi na mnogumina ovde e nesto sveto toa e tocno. kako ke ti bide tebe da ti se smeam jas za tvoite komentari i toa cinicki? i sto ocekuvas da kazam? koga nekoj vrega nesto sveto mene toa me vrega, a ti nauci se malku da se ponasas. gledam nisto ne e izmeneto i vo vtoriot tvoj post.




pozdrav connected,

ti posakuvam prijaten i uspesen den ...

sakam nesto da ti kazam za posledniot post ...

nemoj da se vredjas ...

toa sto toj go tvrdi deka sum bil glup ...
go pokanuvam na TV duel koga saka ...
na tema koja saka ...

a moze i da napravime i test za inteligencija ...
se razbira koga saka ...

inaku vo toa sto toj veruva ...
neka si veruva ...

mu posakuvam zdravje i uspeh ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk