IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што вели Кyранот за џихадот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што вели Кyранот за џихадот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 21>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 02:02
"О верници, плашете се од Аллах и барајте начин на кој ќе Му пристапите, и борете се на Неговиот пат за да бидете спасени!"
Сура 5:35
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 19:26
Originally posted by Gideon Gideon напиша:

Miraleme pa sekoj Hristijanin ima cvrsti dokazi deka Muhamed e lazen prorok,pa duri i vie muslimanite toa go znaete ama nikako da priznaete i da ja prifatite biblijata..I samiot car David jasno upatuva deka posledniot prorok e Hristios i posle nego site sto ke se pojavat ke bidat lazni proroci..Toa ti e vo Straiot zavet.Ajde pisi starozavetni citati...Ne znam sto kje dokazes so niv...

Znaj Prvoit i posledniot,Alfa i Omega,Zacetokot i Zavrsetokot...Toa bese ,e i ke bide za sekogas Najgolemioit Covek koj nekogas ziveel...
I site fakti vi se prazni,site pobivanja ne vi vredat muhamedanecu...Slabeete kako katolicite...Se povekej i povekje muslimani ja napustaat vasata vera,,,se poksrstuvaat zatoa sto se dosta svesni za krovotvorskoto ucenje na Islamot...Religija na samo eden covek,Muahemed...
 
I golemiot Ibrahim Rugova svati deka e podobro da se prekrsti i dase vika Petar... I bese gord na toa....
 
Amen
 
Gideon... imas golem broj na greski vo tvojot post. Imavme brojni te,mi tuka,na koi za zal nikoj ne e spreman da zboruva. Gledajki te po tvoite poraki i nacin na pisuvanje,mislam dka si uste eden od onie koi nemo zboruvaat.  I za Alfa omega i za Alfa romeo,za se sme ravcistile i za se' sme zboruvale... kade bese koga se postavuvaa prasanjata ???  Kade si da odgovoris na prethodniot text ?? TE NEMA.
Pa gotovo naj golema glupost tie toa sto velis deka Islamot e religija na samo eden covek.  Odi vo temata "Vistinskata religija" pa tamu ke mi napises zbor dva vo vrska so nea a ne da begas od nea.
Dali e Hristijanstvoto ispravno,odi vo temata "Falsifikati" i odgovori na barem edno prasanje. Bibliski prorocanstva dadovme dosta koi go najavuvaat Muhammed s.a.w.s odi kazi deka edno od niv se odnesuva na nekoj drug a ne na Muhammed a.s. E taka mozeme muabet da prajme a ne da mi begate od temite i bez vrska da mi pisuvate.
A vidi go samo kutriot evangelos.... pogledni gi samo 3-te strani od temava (poslednite) ke vidis dali ste vo pravo ili ne. Dali znaete da komunicirate i da razgovarate ili ne.
Za EvAngelos,bez troska maka:
 
Цитирај Koga ke se kaze "dzihad" ne treba odma da se misli na luge so sekiri vo race,kako sto vi e prestaveno.Vakvoto mislenje e sosema pogresno.
Negovoto pravo znacenje e "nastojuvanje,zalaganje"
Dzihad ima poveke vrsti.
 
Zborot "Borete se na Allahoviot pat" znaci "Rabotete i trudete se na toj pat" A ima iljada i eden nacin na zalaganje i rabotenje na Allahoviot pat.... Sekoja covecka zivotna doba,sekoj poedinec,sekoj vremenski period,seoj negov del,sekoja polozba i sekoja funkcija sekoe povikuvanje i znaenje imaat svoj Dzihad.
 
Dzihad na Bebeto:
Placenjeto na deteto e potreben dzihad.o placenjeto deteto ukazuva deka mu treba mleko i toa e negoviot Dzihad.
 
Dzihad na ucenikot:
Dzihadot na ucenikot ne e samo vo toa da go pomine na bilo kakov nacin razredot pa taka stepen po stepen ja zavrsi skolata i zeme diploma... Dzihad e koga se trudi stvarno da nauci nesto,,,, da ja dostigne sustinata na znaenjeto.
 
Dzihad na ucitelot:
Dzihadot na ucitelot ne e vo toa da im preti na ucenicite so oceni i taka da im go zatvori patot na napredokot.Negov dzihad e koga ucenicite ke gi nauci na dobri dela,da im dade pravo znaenje i na toj nacin da im go prosiri vidikot pa da na horizontite na svojata idnina samite ja najdat idninata.
 
Najgolem dzihad:
Naj golem dzihad e koga covekot se bori protiv svoite srasti.
 
I na kraj.... ako samo zaradi sto sum Musliman se dignes da se boris (ratuvas) protiv mene,dozvoleno e,da se branam vo imeto na Allah i da se Boram protiv tebe.
 
I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! - Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu. „I napadajte takve gdje god ih sretnete i progonite ih odande odakle su oni vas prognali. A zlostavljanje je teže od ubijanja! I ne borite se protiv njih kod Časnoga hrama, dok vas oni tu ne napadnu. Ako vas napadnu, onda ih ubijajte! – neka takva bude kazna za nevjernike. A ako se prođu - pa, Allah zaista prašta i samilostan je“ (El-Bekare: 190-192).
 
PS: Qur'anskiot Aet,EvAngelos,napisi go onaka kako sto e.
 
Deka gi vadi Aetite od kontext... a vidi go kako pticka pod kosula molci.JADNIK.
Цитирај
Originally posted by EvAngelos

Originally posted by Miralem1

Originally posted by EvAngelos

О верници, не напуштајте ги претпазливостите ваши, тргнете во мали дружини или тргнете во големи дружини... Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема!
- Сура En-Nissa 4:71,74
 
Pisi go citatot onaka kako sto e.Ne vadi gi od kontext.
 


Јас си го пишувам како што е во к*ранот на читлив, јасен и македонски јазик, а не како тебе на босански јазик. Срамота е јас христијанин да го имам к*ранот на македонски јазик, а ти муслиман да постираш тука на босански јазик.
Контекстот си е добар, тоа е повик на борба на Аллаховиот пат, и сите кои војуваат на тој пат, Аллах ќе им даде награда, без разлика на исходот од нивната борба. Многу стратешко заведување на народот морам да признам!

EvAngelos... naj mal problem e denes da se najde i na Makedonski. Go ima na 10 stranici jas sto gi znam. Go imam i kaj mene doma,go imam i tefsirot na makedonski.... sto se odnesuva do literatura,mozam da te kupam so knigite.
 
Eve:
 

71. O vernici, ne napustajte gi pretpazlivostite vasi, trgnete vo mali druzini ili trgnete vo golemi druzini!

  72.     Od vas ima, navistina, i takvi koi ke se otkazat i koi, ako vi se sluci nesrekja, velat: “Allah me daruva so Negovata blagodat so toa sto ne bev so niv prisuten,” -

  73.     a, ako, pak, vi se sluci da pobedete, so dobrinata Allahova, ke recat, sosem sigurno, kako da nemase nikakva ljubov megju vas i megju Nego: “Kakva steta, pa, da bev so niv ke imav dobivka golema!”

  74.     Pa, neka se borat na Allahoviot pat onie koi go prodavaat ovoj svet za Ahiret. A na onoj koj se bori na Allahoviot pat, bilo da zagine bilo da pobedi, Nie ke mu dademe nagrada golema!

 

GRESKA VO KOPI PASTE IMAS... DA NE ZBORUVAM ZA TVOETO TUMACENJE. Spoznaj si ja svojata religija,pa posle da mozes da zboruvas za drugi.

I konecno... objasnete mi gi slednive bibliski citati.Jas gi objasniv zbrkite koi gi pravete,pa bujrum:
Цитирај
Vidi sega ova:

Luka 14,26 Isus, "Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik! "

Da mrzi !!!! E vakvo nesto koga ke najdes vo Qur'anot da mi se javis. Da mrzi !!  Dzihad e da gi pocituvas Roditelite,Familijata.............. Znaci ako ne si gi mrzite majkite i zenite i tatkovcite i brakjata i sestrite.... ne pojavuvajte se pred Isusa.

Nova kontradiktornost. Morbidna postapka prema decata:
Matej 10,34-36 "Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine
 
Tko štedi šibu, mrzi na sina svog, a tko ga ljubi, na vrijeme ga opominje.
Ne daj mu slobode u mladosti i ne praštaj mu pogrešaka njegovih.
Savij mu šiju dok je mlad i nagnječi mu rebra dok je malen, da ti ne bude buntovan i neposlušan i ne ožalosti te duboko.
Ludost prianja uza srce djetinje: šiba pouke otklanja je od njega.
Ne uskraćuj djetetu opomene, jer, udariš li ga šibom, neće umrijeti: biješ ga šibom, ali mu dušu iz Podzemlja izbavljaš.
Oko koje se ruga ocu i odriče posluh majci iskljuvat će potočni gavrani i izjesti mladi orlovi.
Krvave masnice očiste zlo i udarci pročiste odaje utrobe.
Dali Isus ja pocituval svojata Majkat ?????? 
Ivanu 2:1-4
1
.I U TRECI DAN BI SVADBU U KANI GALILJESKOJ,I ONDJE BIJASE MATI
ISUSOVA
2.A POZVAN BIJESE I ISUS,I UCENICI NJEGOVI NA SVADBU
3.I KAD NESTA VINA,RECE MATI ISUSOVA NJEMU : NEMAJU VINA
4.ISUS JOJ RECE
: sto je meni do tebe ZENO, (Confused)jos nije dosao moj cas.
 
So drugi zborovi: "Sto ti e BRE ZENO,odi begaj,ne e dojden uste casot moj." Sto li Avtorot so ova sakase da kaze Question Musliman,na svojata Majka i Ttako, NE SMEE nitu UF da mu rece ! Ete,Ljubov.
 
Da pisuvam li i za samomasakriranje ?
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 00:50
Ti Miraleme si gneven i premnogu lut na nekoi raboti za koi sekoj ne musliman dobro znae deka ne e se taka....kako sto vie velite..Neznam dali se potrebni tolku pobivanja ili argumenti protiv vasata kvazi-religija,tuku ke se najde li edna nekoj prav Musliman i da priznae barem edna greska i neispravnost vo vaseto slepo ucenje...Dlai si se prasal ti nekogas zosto ti ne si probal da vids kako e da ne si musliman a da vidis kakov e zivotot kako Hristijanin ama onoj prav Hristijanin!A si razmislil li za toa...
Mislam deka ne se potrebni stranici i stranici so bibliski i k*r'anski citati i misli...potrebno e samo malku poznavanje za zivotot i soocuvanje so realnosta...
Ne e gordosta sekogas ona sto te pravi nepobedliv neli...Si se prasal li nekogas kaj ti ljubovta...i mirot vo dusata...Premnogu si gneven prijatele...mnogu nemir imas vo tebe...ej ne zaboravaj od kade poteknuvas...i kade zivees...
Se nadevam deka ke me razberes...Svacas....  
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
Iblis s.a.v.s Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iblis s.a.v.s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 17:29
eh, pak morav da dojdam deka gledam nema koj da kazuva zbor -dva
za ova tema
ne se pravete takvi..koga ne go poznavate islamot , kako mozete da poznavate sto e JIHAD, koj od vas go cital Quranot? NIKOJ. zato amislam deka nema mesto da tolkuvate od vas pamet

Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 17:38
Eh brate Aljudine jas koga go citav Qur'anot ti se uste Makedonski ne znaese da zboruvas,kako sto gledam se usti ucis ama izgleda tesko ti odi...
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
Iblis s.a.v.s Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iblis s.a.v.s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 17:40
i ajmo da cujem..sto veli QURANOT       za jihadot, stom tolku go citas ?
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 18:50
Originally posted by Gideon Gideon напиша:

Ti Miraleme si gneven i premnogu lut na nekoi raboti za koi sekoj ne musliman dobro znae deka ne e se taka....kako sto vie velite..Neznam dali se potrebni tolku pobivanja ili argumenti protiv vasata kvazi-religija,tuku ke se najde li edna nekoj prav Musliman i da priznae barem edna greska i neispravnost vo vaseto slepo ucenje...Dlai si se prasal ti nekogas zosto ti ne si probal da vids kako e da ne si musliman a da vidis kakov e zivotot kako Hristijanin ama onoj prav Hristijanin!A si razmislil li za toa...
Mislam deka ne se potrebni stranici i stranici so bibliski i k*r'anski citati i misli...potrebno e samo malku poznavanje za zivotot i soocuvanje so realnosta...
Ne e gordosta sekogas ona sto te pravi nepobedliv neli...Si se prasal li nekogas kaj ti ljubovta...i mirot vo dusata...Premnogu si gneven prijatele...mnogu nemir imas vo tebe...ej ne zaboravaj od kade poteknuvas...i kade zivees...
Se nadevam deka ke me razberes...Svacas....  
 
Prijatele,mislam deka so tebe nema za sto bi razgovaral.NEMAS POIMA OD NITU BILO KOJA RELIGIJA. Vidi zosto.
Odma pagjas i priznavas deka religijata ne ti e Ispravna.
Цитирај Mislam deka ne se potrebni stranici i stranici so bibliski i k*r'anski citati i misli...
Te boli Ispravnosta na Qur'anot i koga se citiraat Qur'anski aeti a se stramis koga se citiraat bibliski citati. Koja e realnosta sega me interesira.Aj ke se nafatam da porazgovaram i so tebe. Barem pisuvas svoi mislenja i zborovi.
Odma da ti kazam deka ako imam troska gnev vo sebe Allah da me kazni ! Uste ovoj moment ! Sum probal i Hroistijanin da bidam,Vistinata na site strani sum ja baral.... no NIKADE JA NEMA.Qur'anot ja poseduva EDINSTVENATA APSOLUTNA VISTINA.
Kazi mi koja e realnosta,dali ti si probal Musliman da bides ? Sto e loso vo Islamot.Ajde samo eden primer daj mi !
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2007 во 02:12
О Пејгамберу (Мухамед), бори се против неверниците и дволичните, и биди строг кон нив! Џенемот е престојувалиште нивно.
Сура 9:73
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2007 во 16:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

О Пејгамберу (Мухамед), бори се против неверниците и дволичните, и биди строг кон нив! Џенемот е престојувалиште нивно.
Сура 9:73
 
Allah da te nagradi onoklu kolku sto vredi sto si go stavil ovoj citat a da te kazni onoklu kolku sto vredi zaradi krivoto tolkuvanje i krivoto mislenje.
 
JAS TUKA UPRAVO SE BORAM SO NEVERNICITE I DVOLICNITE !!!
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2007 во 16:27

Uste nesto.

Borba na Allahoviot pat znaci TRUD a ne RAT kako sto toa kaj vas stoi. Da se boris znaci i Ljubezno so niv da postapis,blago,smireno da gi pomagas da gi hranis,da gi stitis..... taka se pridobiva.Toa e BORBA.
 
Daj objasni mi gi ti slednive citati:

Luka 14,26 Isus, "Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik! "

Matej 10,34-36 "Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 03:28
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Borba na Allahoviot pat znaci TRUD a ne RAT kako sto toa kaj vas stoi. Da se boris znaci i Ljubezno so niv da postapis,blago,smireno da gi pomagas da gi hranis,da gi stitis..... taka se pridobiva.Toa e BORBA.
 
Ако тоа е "ИСЛАМСКА БОРБА" според тебе, тогаш кажи ми што сака Мухамед да каже со овој стих:
 
"Сите верници не треба да одат во борба. Од секоја дружина меѓу нив, тогаш, нека се најдат неколкумина кои ќе го толкуваат законот на верата, и кои ќе го опоменуваат народот свој кога ќе им се вратат."
Сура 9:122
 
Ако ти велиш дека тоа погоре е борба, а Мухамед вели дека не треба сите верници да одат во борба, тогаш според тебе и според твоето толкување на "исламската борба" следува дека:
 
Дека сите верници не треба да се трудат?
Дека сите верници не треба да бидат љубезни?
Дека сите верници не треба да се благи?
Дека сите верници не треба да се смирени?
Дека сите верници не треба да помагаат?
Дека сите верници не треба да хранат?
Дека сите верници не треба да штитат?
LOLLOLLOL
 
Колку лесно се фаќате во стапица со вашите изговори за Џихадот. Со такви изговори можете да ги лажете само оние кои немаат отворено Quran, но не и оние кои барем 5 минути го фатиле во рака истоимениот.


Изменето од EvAngelos - 23.Јули.2007 во 03:30
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 19:42

Ne se sramis ?

Zosto gi preskoknuvas bibliskite citati ?
 

Luka 14,26 Isus, "Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik! "

Matej 10,34-36 "Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine
 
Jas mnogu ubavo ti objasniv i MNOGU ubavo i SOVRSENO e jasen Qur'anskiot aet. Nemozam navistina da svatam zosto moras tolku bezobrazen da bides.
 
Eve ti go odgovorot na site prasanja okolu temava,veke go dadov,no.....ubavo mi rece eden nas prijatel od Forumov,preku LP... go citiram: "Znam kako ti e i znam kolku e tesko da se otvorat ocite na onie koi cvrsto resile da gi drzat zatvoreni"
 
Citaj:
Koga ke se kaze "dzihad" ne treba odma da se misli na luge so sekiri vo race,kako sto vi e prestaveno.Vakvoto mislenje e sosema pogresno.
Negovoto pravo znacenje e "nastojuvanje,zalaganje"
Dzihad ima poveke vrsti.
 
Zborot "Borete se na Allahoviot pat" znaci "Rabotete i trudete se na toj pat" A ima iljada i eden nacin na zalaganje i rabotenje na Allahoviot pat.... Sekoja covecka zivotna doba,sekoj poedinec,sekoj vremenski period,seoj negov del,sekoja polozba i sekoja funkcija sekoe povikuvanje i znaenje imaat svoj Dzihad.
 
Dzihad na Bebeto:
Placenjeto na deteto e potreben dzihad.o placenjeto deteto ukazuva deka mu treba mleko i toa e negoviot Dzihad.
 
Dzihad na ucenikot:
Dzihadot na ucenikot ne e samo vo toa da go pomine na bilo kakov nacin razredot pa taka stepen po stepen ja zavrsi skolata i zeme diploma... Dzihad e koga se trudi stvarno da nauci nesto,,,, da ja dostigne sustinata na znaenjeto.
 
Dzihad na ucitelot:
Dzihadot na ucitelot ne e vo toa da im preti na ucenicite so oceni i taka da im go zatvori patot na napredokot.Negov dzihad e koga ucenicite ke gi nauci na dobri dela,da im dade pravo znaenje i na toj nacin da im go prosiri vidikot pa da na horizontite na svojata idnina samite ja najdat idninata.
 
Najgolem dzihad:
Naj golem dzihad e koga covekot se bori protiv svoite srasti.
 
I na kraj.... ako samo zaradi sto sum Musliman se dignes da se boris (ratuvas) protiv mene,dozvoleno e,da se branam vo imeto na Allah i da se Boram protiv tebe.
 
Sledniot Qur'anski aet zboruva za Dzihad vo smisla na rat.
I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! - Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu. „I napadajte takve gdje god ih sretnete i progonite ih odande odakle su oni vas prognali. A zlostavljanje je teže od ubijanja! I ne borite se protiv njih kod Časnoga hrama, dok vas oni tu ne napadnu. Ako vas napadnu, onda ih ubijajte! – neka takva bude kazna za nevjernike. A ako se prođu - pa, Allah zaista prašta i samilostan je“ (El-Bekare: 190-192).
 
Zemi go primer ratot vo makedonija,,,, zosto,ako nie sme teroristi,nie Muslimanite,Siptarite.... zosto vie voopsto zedovte puski vo racete ???? Znaci,vie mislevte deka nekoj ve napadna,pa se branevte.... nie mislevme deka nemavme dovolno prava pa si gi baravme.Bez razlika,,,, druga tema e,samo primer kazuvam.
 
Ako se dignete,da ratuvate protiv nas,samo zaradi sto sme Muslimani,sekako deka Dzihad e da ja branime Verata nasa.
 

8. Allah vam ne zabranjuje da cinite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavi~aja va{eg ne izgone Allah, zaista, voli one koji su pravi~ni –

9. ali vam zabranjuje da prijateljujete sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavi~aja va{eg izgone i koji poma`u da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sabi ~ine nepravdu.

Znaci,se dodeka si veruvas,ma vo sto ti dusa saka,a nemas omraza prema nam,togas prijatel si moj,,, pa i omraza imaj.... no koga ke dojdes od DOMOT DA ME IZBRKAS,SAMO ZATOA STO SUM MUSLIMAN A NA NIKOMU NISTO NE SUM MU ZGRESIL..... E togas.... normalno e neli ?
 
Vidi samo kolku e Jasno i kolku pravda ima kaj nas.... za vakva pravda,moze samo da sonuvate.... vsusnost,zatoa i e "borbata protiv terorizmot" ili vo sloboden prevod "Borba protiv Islamot"
A ti,objasnini gi sega bibliskite citati koi pogore gi staviv,ako se naogja objasnuvanje,bidejki STRIKTNO se veli (bez uslov) da se mrzi se zivo za da se bide hristijanin.
Jas,kako Musliman,sekako deka Imam objasnuvanje duri i za toa.... no koga bi se sretnal takov citat vo Qur'anot odma bi dignale panika i sekako sekoe objasnuvanje bi bilo zaludno za vas.
Znaci,gledajtesi ja rabotata,EvAngelos... nemas dovolno kapacitet na znaenje,intelegencija,,, za da bi tumacel nekoi Qur'anski aeti a ni sam neznaes od kade da zapocnes vo tvojata religija, zatoa sto eden ti bara edno a drug ti bara drugo.
 
Sekoe Dobro i Allah neka ti se smiluva.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2007 во 04:42
NA FORUMOV POKRAJ TOA STO SE IZVITOPERUVAAT FAKTITE ZA KORANOT I DIHADOT, SE VRSI I DRSKO IZVITOPERUVANJE I ZLOUPOTREBA NA NEKOI FAKTI OD NASETO BLISKO MINATO OD STRANA NA ZABLUDENIOT MIRALEM. BI GO ZAMOLILA DA NE GO ZLOUPOTREBUVA FORUMOV OKOLU NASTANITE OD 2001 GODINA I DA SE DRZI DO TEMATA.
MOZEBI I KE NAJDAM RAZBIRANJE ZA ODBRANATA NA NEGOVITE RELIGISKI CUVSTVA, MEGUTOA DA VRSI GRUBA ZLOUPOTREBA NA CITATI OD KORANOT I NASTANITE OD 2001 GODINA TOA NE MOZAM DA SI GO DOZVOLAM: "Zemi go primer ratot vo makedonija,,,, zosto,ako nie sme teroristi,nie Muslimanite,Siptarite.... zosto vie voopsto zedovte puski vo racete ???? Znaci,vie mislevte deka nekoj ve napadna,pa se branevte.... nie mislevme deka nemavme dovolno prava pa si gi baravme.Bez razlika,,,, druga tema e,samo primer kazuvam.
Ako se dignete,da ratuvate protiv nas,samo zaradi sto sme Muslimani,sekako deka Dzihad e da ja branime Verata nasa."
ZATOA KE POVTORAM DEKA GO MOLAM DA PRESTANE SO GRUBITE INSINUACII STO GI PREZENTIRA TUKA NA FORUMOT I DA GO POTSETAM DEKA NE SME ZABORAVILE KOJ PRV POCNA.


Изменето од moira - 24.Јули.2007 во 04:44
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2007 во 14:13

Moira... krivo ili pravo,SEKOGAS ODGOVOR I KONTRAPRASANJE KE DOBIVAS ;)

Ako si troska realna ili realen,ke vidis deka dosta pravedno go spomnav slucajot. Kazav,za vreme na ratot vo makedonija,nie "teroristite" vi napadnavme,,,, ako ste tolku ljubeznoi zosto zedovte i vie so oruzje ???? Ami rekov,vie mislevte deka nepravedno ste napadnati od nasa strana (Muslimanska,Albanska,Siptarska,Turska.....) pa SE BRANEVTE A NE NAPAGJAVTE. (Sakav samo da kazam sto e Dzihad vo voena smisla) Ako nekoj ne napadne ni krivi ni dolzni,samo zatoa sto sme Muslimani,togas dozvoleno ni e da se branime,kako sto se branevte vie "Napadnati" ni krivi ni dolzni. Da si pameten/pametna,troska... ke recese sekoja cest na tvoeto ubavo razmisluvanje. No tolku ti dal Bog,jas nemozam nisto poveke da ti dadam.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.