IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 13:29
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Проблемот е што некој друг ја носи одлуката и тоа е јасно како ден.


Prasanje do tebe Butel:Zosto koga ce se rodi nekoe dete nie mu stavame samite ime,i ne cekame toa da porasne i samoto da si go izbere imeto?



i okolu imeto imam isto mislenje, nosime nesto ne po nas izbor, i ako bas sakas da znaes, ima mnogu slucaevi koga na lugje ne im se svigjaat iminjata , pa si gi menuvaat ....

edno e sopstven izbor, drugo e nesto sto ti e predodredeno i ne mozes da go menuvas, a treto e nesto sto ti e na nekoj nacin predodredeno a mozes da go promenis ako ne ti se dopagja.



Znaci od ona sto go napisa mnogu e jasno,deka so tek na vreme bez razlika sto covekot se rodil vo hristijanska ili bilo koja druga familija,moze da si ja promeni verata,ako misli deka ne mu se dopadja taa vera od iks pricini.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 13:53
Originally posted by KikoMC KikoMC напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:


"NEMA PRISILBA VO VERATA,VISTINSKIOT PAT JASNO SE RAZLIKUVA OD ZABLUDATA!"

Едно прашање...Од бебе ти знаеше дека Алах е твој Бог??или на колку години почна да веруваш во Алах??Да беше роден од христијанска фамилија ќе веруваше во Алах??



Vidi KikoMC,deteto vo osnova se radja cisto(kako neispisana hartija),pa posle od nego roditelite izgraduvaat covek ili vernik shodno na toa vo kakva religija se radja.
Nasiot Pratenik vo ovoj kontekst rekol deka:"Deteto se radja so cist Fitret(priroda) ,pa posle roditelite od nego pravat evrein,hristijanin ili ognopoklonik!"

Znaci deteto so samoto negovo radjanje e nakloneto kon Islamot(ova sega znam deka ce napravi BUM kaj vas),no posle roditelite od deteto izgraduvaat verska licnost shodno na nivnoto religisko ubeduvanje.
Deteto dodeka e maloletno toa e bezgresno,i ne moze da osoznae dali se naodja na vistinskiot pat,no so tekot na negovoto sozrevanje,koga ce postane polnoletno i ce moze samo da rasuduva,blagodarenie na zdraviot razum toa moze da dojde do vistinata i da si ja promeni verata,ako misli deka negovata vera ne e OK,blagodarenie na SLOBODNATA VOLJA koja ja imame od Boga.

I da ti odgovoram direktno na prasanjeto:Ako jas bev roden vo hristijanska familija,sto ce bese so mene ,toa samo Allah najdobro go znae,,no, fala mu na Boga sto sum musliman,i sto sum se rodil vo Islamot.No,i da bese poinaku,i da bev roden vo hristijanska familija,ako go poseduvav ova znaenje sto deneska go poseduvam BIDI UVEREN DEKA SO ZADOVOLSTVO CE GO NAPUSTEV HRISTIJANSTVOTO I CE PREMINEV VO ISLAMOT,posto imam moc za analiziranje i razlikuvanje na vistinata od nevistinata.A site pokazateli vodat do toa deka EDINSTVENO PRIZNATA VERA KAJ BOGA E ISLAMOT!

Znaci,blagodarenie na izvitoperenosta na prethodnite Bozji Objavi,i vrz moeto logicko i naucno analiziranje na verite,ce dojdev samiot do zaklucok deka Islamot e ona iskonskoto koe mnogumina od nas go zagubile blagodarenie pokraj drugoto i na nasite roditeli.No,poentata e deka vo mojot izbor samiot ce si donesev odluka(i ako bev roden vo hristijanska familija)ce ja prekrsev semejnata tradicija,kako sto ja prekrsile mnogumina,blagodarenie na mojot SLOBODEN IZBOR.

I od tuka moe mnenie e deka verata navistina vo pocetokot e tradicija ili nasledstvo od roditelite,no podocna moze da se pregazi ova pravilo i da se kaze deka VERATA E NAS IZBOR!

Изменето од efendija - 07.Јануари.2008 во 13:55
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 13:57
Originally posted by KikoMC KikoMC напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:


"NEMA PRISILBA VO VERATA,VISTINSKIOT PAT JASNO SE RAZLIKUVA OD ZABLUDATA!"

Едно прашање...Од бебе ти знаеше дека Алах е твој Бог??или на колку години почна да веруваш во Алах??Да беше роден од христијанска фамилија ќе веруваше во Алах??
 
Izvini poradi navreduvanje na tvoeto tradicionalno veruvanje, no tokmu taa fanaticna tradicionalna zaslepenost, ili kako velat moite sosedi-zamizanost, te pravi da ne mozes da gledas podaleku od noseto!!!
 
Allah znaci Bog na arapski jazik. Tvoite brakja risjani od arapskiot svet, koga Go spomnuvaat Bog, velat Allah, a ne Isus ili sto znam kako....
 
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 16:13
Znaci od ona sto go napisa mnogu e jasno,deka so tek na vreme bez razlika sto covekot se rodil vo hristijanska ili bilo koja druga familija,moze da si ja promeni verata,ako misli deka ne mu se dopadja taa vera od iks pricini.

tokmu taka, najsvez primer ni e Toni Bler koj nema ni eden mesec kako ja promeni verata.



I da ti odgovoram direktno na prasanjeto:Ako jas bev roden vo hristijanska familija,sto ce bese so mene ,toa samo Allah najdobro go znae,,no, fala mu na Boga sto sum musliman,i sto sum se rodil vo Islamot.No,i da bese poinaku,i da bev roden vo hristijanska familija,ako go poseduvav ova znaenje sto deneska go poseduvam BIDI UVEREN DEKA SO ZADOVOLSTVO CE GO NAPUSTEV HRISTIJANSTVOTO I CE PREMINEV VO ISLAMOT,posto imam moc za analiziranje i razlikuvanje na vistinata od nevistinata.A site pokazateli vodat do toa deka EDINSTVENO PRIZNATA VERA KAJ BOGA E ISLAMOT

Te smetam za dosta objektiven, pa bas i ne znam kako mozese vakvo nesto da napises. Da si se rodel vo hristijansko semejstvo, bi rastel i bi bil vospituvan vo ist duh ,samo usmeren vo druga nasoka, pa bi go velel istoto sto denes go velis za muslimanstvoto ...

sekoj vernik bez razlika na koja vera pripagja go veli istoto sto i ti, deka negovata vera e vistinskata....
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 16:25
Rekov deka najdobro toa go znae Bog-Allah dz.s.,sto bi bil denes,no i da bev roden vo hristijanska familija,ako imav moznost da bidam obrazovan kako sto sum sega,i so se ona sto sum go tragal po verite,pak ke ti povtoram SO SIGURNOST BI KONVERTIRAL VO ISLAMOT. Ovde zboruvam za objektivnost,ane pristrasnost.Zato i vo k*r,anot se veli deka :"VO VERATA NEMA PRISILBA..",taa se nametnuva so izucuvanje,so analiziranje,so traganje....itn.....no,NIKAKO SO SILA!

Toa e moe ubeduvanje vo koe apsolutno sum siguren,a ti itekako imas pravo na tvoe ubeduvanje. POZDRAV
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 16:37
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Znaci od ona sto go napisa mnogu e jasno,deka so tek na vreme bez razlika sto covekot se rodil vo hristijanska ili bilo koja druga familija,moze da si ja promeni verata,ako misli deka ne mu se dopadja taa vera od iks pricini.

tokmu taka, najsvez primer ni e Toni Bler koj nema ni eden mesec kako ja promeni verata.



I da ti odgovoram direktno na prasanjeto:Ako jas bev roden vo hristijanska familija,sto ce bese so mene ,toa samo Allah najdobro go znae,,no, fala mu na Boga sto sum musliman,i sto sum se rodil vo Islamot.No,i da bese poinaku,i da bev roden vo hristijanska familija,ako go poseduvav ova znaenje sto deneska go poseduvam BIDI UVEREN DEKA SO ZADOVOLSTVO CE GO NAPUSTEV HRISTIJANSTVOTO I CE PREMINEV VO ISLAMOT,posto imam moc za analiziranje i razlikuvanje na vistinata od nevistinata.A site pokazateli vodat do toa deka EDINSTVENO PRIZNATA VERA KAJ BOGA E ISLAMOT

Te smetam za dosta objektiven, pa bas i ne znam kako mozese vakvo nesto da napises. Da si se rodel vo hristijansko semejstvo, bi rastel i bi bil vospituvan vo ist duh ,samo usmeren vo druga nasoka, pa bi go velel istoto sto denes go velis za muslimanstvoto ...

sekoj vernik bez razlika na koja vera pripagja go veli istoto sto i ti, deka negovata vera e vistinskata....


Apsolutno tochno butel2.

Sekoe dete koga ke se kondicionira ushte od peleni vo edena nasoka i vo eden pat, ne mozhe da znae nishto drugo osven onoa sto mu go kazhale do togash.

Ne deka toa znaenje i toj pat se najdobri...

Efendija tochno potencira deka deteto od ragjanje e nevino i chisto. I toa e edinstveniot prav pat, onaka kako sto Kreatorot ne sozdava vo momentot na ragjanjeto. Se ostanatoto e zbirshtina sobrana so vekovnoto chovekovo talkanje koja vodi istovremeno sekade i nikade.

Zatoa Isus veli deka vo nebeskoto carstvo ke vlezat samo onie koi povtorno ke bidat kako decata. Koj ima sloboden i otvoren um, ke razbrere... ostanatite vechno ke se raspravaat chij pat e "edinstveniot priznat i najdobar".

I najgolemiot problem ne e raspravanjeto... neka se raspravaat kolku sto sakaat, ako toa veke stanal niven izbor, nivno veruvanje i niven zhivot. Problemot e sto dobar del od niv stanuvaat verski fanatici bez nikakva ljubov i sochuvstvo (iako toa go proklamiraat so zborenje) i vrshat pritisok od sekakov vid ostanatite da ja smenat svojata vera i da ja prifatat nivnata.

Pa neli nivnata vera e onaa vistinskata, najispravnata, najboguljubivata... togash zoshto taa da ne bide i na site ostanati lugje na planetava?

Logichno, neli ?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 16:45
Problemot e sto dobar del od niv stanuvaat verski fanatici bez nikakva ljubov i sochuvstvo (iako toa go proklamiraat so zborenje) i vrshat pritisok od sekakov vid ostanatite da ja smenat svojata vera i da ja prifatat nivnata.


Sosema se slozuvam so sekoj napisan zbor.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:41
Sekoe dete koga ke se kondicionira ushte od peleni vo edena nasoka i vo eden pat, ne mozhe da znae nishto drugo osven onoa sto mu go kazhale do togash.

Ne deka toa znaenje i toj pat se najdobri... (Od messenger)



Dobro do ovde se rabirame,deka deteto ne moze da znae nisto drugo osven ona sto mu go kazale do togas.


No,sto ponataka,koga deteto ce sozree?-Zarem nema pravo na svoj sopstven izbor,pa i protiv voljata na roditelite?Temata e Vera:tradicija ili izbor(kolku da te potsetam)

I zosto mesenger namesto da kazes direktno vo sto ne se sl*gas so Islamot(konkretno),ti posegas neznam po kojpat,samo po suvoparni konstatacii?AJDE JAS I TI VO IDNINA DA RASPRAVAME DIREKTNO PO NEKOE PRASANJE,BEZ NIKAKVI PREMREZIA I FILOZOFII,KAZI STO NE TI SE DOPADJA KAJ VERITE,POTKREPI GO TVOJOT STAV SO DOKAZITE KOI MISLIS DEKA TI SE NAJSILNI,I OSTAVI ME MENE DA TI KONTRIRAM PO ISTOTO.Barem ce ima sto da se cita,a vaka,se mislam dali da ti repliciram ili ne!BIDI DIREKTEN!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:44
A za vrsenjeto pritisok vrz ostanatite,da ja prifatat nasata vera,NAGOLEMO IZDRIBLA! Kade si cul od mene takvi zborovi? ZAREM NE TE ZACORIV SO DOSEGA STOPATI CITIRANIOT AJET:"NEMA PRISILBA VO VERATA,VISTINSKIOT PAT JASNO SE RAZLIKUVA OD ZABLUDATA"

Nemoj da siris zabludi,bujrum otvori gi kartite,bas mie milo so tebe da raspravam za bilo koja rabota!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:47
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Problemot e sto dobar del od niv stanuvaat verski fanatici bez nikakva ljubov i sochuvstvo (iako toa go proklamiraat so zborenje) i vrshat pritisok od sekakov vid ostanatite da ja smenat svojata vera i da ja prifatat nivnata.


Sosema se slozuvam so sekoj napisan zbor.




I ti Butel sosema me iznenaduvas!-Sega jas so pravo mozam da konstatiram deka ironijata se skrila vo tebe!
Ti odgovoriv na tvoite zabeleski,najiskreno i najdobronamerno, i ti kazav deka sekoj si ima pravo na svoj izbor! I kade sega odnaednas nie sme bile verski fanatici koi sosila sakaat da ja nametnat verata?
Ajde te molam!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:58
efendija,

ТРАДИЦИЈА на верските обичаи.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 18:01
Originally posted by orlov orlov напиша:

efendija,ТРАДИЦИЈА на верските обичаи.



Uste da dodadese slavenjeto na Bozic,i se ce si bese namesto.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 18:19
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Problemot e sto dobar del od niv stanuvaat verski fanatici bez nikakva ljubov i sochuvstvo (iako toa go proklamiraat so zborenje) i vrshat pritisok od sekakov vid ostanatite da ja smenat svojata vera i da ja prifatat nivnata.


Sosema se slozuvam so sekoj napisan zbor.




I ti Butel sosema me iznenaduvas!-Sega jas so pravo mozam da konstatiram deka ironijata se skrila vo tebe!
Ti odgovoriv na tvoite zabeleski,najiskreno i najdobronamerno, i ti kazav deka sekoj si ima pravo na svoj izbor! I kade sega odnaednas nie sme bile verski fanatici koi sosila sakaat da ja nametnat verata?
Ajde te molam!



iskreno eden moj mnogu blizok prijatel, koga sme razgovarale na temi religija i vera, mi kazal deka muslimanite ne samo sto si veruvaat vo svojata vera, tuku treba da vlijaat na onie koi ne se muslimani za prejdat vo islam. bidejki toj mi e pijatel sekako nema da me grabne so sila da me nosi, megjutoa nekogas i postojanoto ubeduvanje deka ti ne si na praviot pat znaci svoeviden nacin na nametnuvanje na nesto.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 18:22
jas,....tradicionalno ,...ne veruvam!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.