IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЧУДА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЧУДА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 22>
Автор
Порака
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 08:25
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 08:43
 
 
 
Од иконата на Светите Маченици на Царска Фамилија Романови излегува Светлина
 
СВ.ЦАРСКИ МУЦЕНИЦИ РОМАНОВИ
 
царска земањског лишавање
окове и страдања различита,
кротко си претрпео,
сведочеши Христа
све до смрти од богобораца,
страстотерпче велики
Боговенчани Царе Николаје
Тога ради мученичким венцем
на небесима венча те
са Царицом и чедима
и слугама твоим
Христос Бог
Њега моли да помилује
земљу Руску
и да спасе душе наше.
АМИН


Изменето од orto - 28.Ноември.2006 во 08:44
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 19:04



Изменето од mali simo - 01.Декември.2006 во 18:06
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2006 во 14:04
bravo be,,altani ,,ste  pravoslavni !
dajte nesto od starcite!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2006 во 14:05
Originally posted by aladin aladin напиша:

bravo be,,altani ,,ste  pravoslavni !
dajte nesto od starcite!
Што од Старците ?
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2006 во 14:35
gledav edna slika od pogrebot na serafim rouz ,   stvarno se gledaa na nea cudni raboti.  na toa mislev , takvi raboti!ako ima ?
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2006 во 17:21

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2006 во 20:27
SV. SIMEON MIROTOCIV
Manactir Hilandar ATOS

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 22:28
altani ste pravi!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2006 во 17:40
     ,,Dostojno est,,
 
 Vo denovite na blagocestiviot car Vasilij  Bagrenorodni, koj sto vladeese vo Rimskoto carstvo, a pri patrijathot Nikola Hrisoverg, vo 980 godina stana svlednovo cudo.
      Blizu do Karejskiot skit, blizu Pantrokatorskiot manastir, vo edna obitel, posvetena na Presveta Bogorodica, ziveese eden mnogu dobrodetelen starec- svestenomonah, koj imase pobozenposluznik po ime Gavril.  
      Vo edna sabotna prikvecerina, starecot otide na bdenie vo Protatskata crkva, a doma go ostavi svojot ucenik. Na polnok koga ovoj stana da pee sveto crkovno pravilo, eden brat potropa na vratata vo kelijata. Ucenikot ja otvori vratatai vide deka tropal nekoj nepoznat sto imal vid na monah, pa go omoli zaedno da go peat crkovnoto pravilo. Bidejki angelskaata poseta sekogas donesuva radsot kaj sekoj duhoven covek, dodeka gavolskoto fantazirawe srav i smrt, ucenikot radosno go primi novodojdeniot da mu pomogne vo crkovnoto peewe, pa taka pocnaa dvajcatra da go peat Troicniot kanon. Po zavrsuvaweto na  na kanonot , novodojdeniot starec pocna da pee pobozno i so umilen glas:,, Dostojno est jako vo istinu, blaziti tja Bogorodicu, prisno blazenuju i premeporocnuju i mater Boga Nasego,, a potoa dodade -,, Cesnejsuju Heruvim i slavnejsuju Serafim.....,,
        So isklucitelna sladost i milozvucnost ja ispeea nebekiot ucenik, arhangelot Gavril, ovaa pesna na Bozjata majka taka sto megu nego i Kukuzel nemoze da se pravi sporedba. Slusajki go angelskoto peewe ucenikot stoese izbezumen.
       Po zavrsuvaweto na praviloto, a custvuvajki ja sladosta na peeweto, poslusnikot mu rece n anovodojdeniot,, Nie takvo velicie ne znaeme, nitu sme cule od nekogo, osven za irmosot,,. Poradi toa go molese da mi ja zapise ovaa pesna. Angelot so radost  se soglasi i pobara od nego hartija i pero, no poslusnikot nemase i togas angelot mu zapoveda da donese edna kamena ploca. Dobriot poslusnik zabrzano najde i mu ja doneseAngelot ja zema i so levata raka ja drzese a so pokazalecot cudno ja izdlaboci pesnata. Taka dlaboko gi vreza bukvite sto cinis bea vdlabnati vo najmekiot vosok
      Potoa angelot mu rece na poslusanikot: ,,Otsega pa natamu ovaa pesna da se pee od vas i od site pravoslavni,,. Stom go rece toa vednas stana nevidliv, zasto bese od Boga ispraten da ja objavi ovaa angelska pesna, dostojna za Bozjata majka.
    Koga se vrati starecot od bdenie, uceikot mu raskazal za ona sto se bese slucilo i mu ja pokaza napisanata ploca, a potoa pocna so radost da pee kako sto bese naucil od angelot. Otposle i dvajcata j azedoa napisanata ploca od angelot i otidoa vo Potatot da ja pokazat na Svetogorskiot prota i na drugite starci od opstiot sobor, pa im raskaza za se sto se bese slucilo. Isto taka, go izvestija i Blagocestiviot car Vasilj Bagrenoroden, a plocata so pismoto ja ispratija do patrijarhot; Ovaj so okruzno pismo objavi i zapoveda po celiot svet Pravoslavni Crkvi ovaa pesna da se pee na Bogosluzbite i na Svetata Liturgija. A ikonata na Presveta Bogorodica, pred koja bese ispeana angelskata pesna jas prenesoa vo golemiot Protatski hram i ja postavija vo Svetiot oltar, na gorniot presto, kade sto se naoga  i denes. Kelijata bese narecena ,,Dostojno est,,- a dolinata vo koja stana ova cudo- sse imenuva kako ,,dolina na peeweto,,zasto tamu bese ispeana od Arhangelot Gavril na Bozjata majka.


Изменето од Nela Bella - 06.Декември.2006 во 17:41
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2006 во 17:55
Во Јули 1974, во Путапарти се одржува Гурупонима фестивалите. На следниот ден, покрај песоците пред Прасати Нилијам, во утринските часови на Дарсан, се појави Баба. Како и обично, излезе од својата соба на горниот спрат на Прасати Нилијам, и почна да оди кон првиот ред. Во првиот ред седеше Асамска госпоѓа со својот парализиран син, околу 9-10 годишна возраст. Доброволци и помагаа на мајката секогаш кога парализираното дете требаше да се пренесе напред.

Баба, за малку ќе го одиминеше, но сврте и дојде кој оваа госпоѓа и дете. Кога Баба ги дигна рацете на детето, го исправи, го потчукна и му рече да оди. Веднаш почна да оди нежно, од и кон областа каде што беше, на големо изненадување на сите присутни. Мајката се расплака, неспособна да ги задржи солзите радосници. Подоцна таа ни објасни дека со години се обидувала по разни болници да го излече детето, но залудно. Кај Саи Баба отишла тек како последен избор.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2006 во 18:00
bravo adzija zakon si begas od temine onamu pa ovde kvaris . tamo te cekaat da dades nekolku odgovori
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2006 во 18:10
Одбивам бе мали симо да го искључам разумот... Одбивам... Ми го дал Господ ваљда за нешто...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2006 во 18:16
Adzija so razum ne se stignuva do Boga...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.