IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 17>
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 14:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас веќе пуцав миличка :pishtoldz (прочитај го мојот коментар погоре) ама изгледа сите попаѓавте од првиот кyршум голема%20насмевка


Абе џабе не викаат фалбат е рѓа,али вака сам себе да го фалел..


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зошто делата на православните отци не влегле меѓу кориците на Библијата?Зошто, на пример, според вас боговдахновените апологии на свети Јустин не влегле во канонот на Светото Писмо, а евангелието по Лука влегло? Не знам дали ме разбираш, зошто, ако и двете се боговдахновени, тогаш едното влегло меѓу кориците на Библијата, а другото не влегло?


Абе ја те разбирам што ти е поентата,ама и ти треба барем елемeнтарно да сфатиш како се поставени работите во Едната Света Соборна и Апостолска Црква.
Како прво Христос кога дошол на земјава не ни оставил книга(библија) и ај сега ова читајте го и ќе се спасите туку основал ЦРКВА!!Значи таму е се што ни треба да научиме и да се поучиме.Таа е негово тело а Он е Нејзина Глава и Светиот Дух е во Неа.

Црквата во еден период(од повеќе причини) решила да го сублимара најсуштинското од усното и пишаното предание на апостолите во канонот на Светото Писмо кое денес е попознато како Библија.Значи заклучок- не ни било поентата СЕ да се стави во канонот туку само најсуштинското,затоа и немало потреба секој текст од сите оци(ученици на апостолите)на Црквата да се става во канонот зашто тоа би било апсурдно!
Најсуштинското од проповедата на апостолите е во светото писмо а за тоа како тоа треба да се ЖИВЕЕ(значи библија не се чита туку се ЖИВЕЕ),е за тоа ја имаме ЦРКВАТА.

Затоа џабе не рекол светиот апостол јован:

Јован 21:25 А има и многу други работи што ги изврши Исус и кои, ако би се напишале по ред, ми се чини не би можеле да се сместат во целиот свет напишаните книги. Амин!



Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 14:12
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Насловот на темата е смешен самиот по себе така што во корен ја сече секоја потенцијална дискусија. Не постои ниту еден библиски христијанин, ниту протестант, ниту евангелист, ниту баптист, ниту католик, ниту адвентист, ниту мормон, ниту растафаријанец, ниту православен, ниту христоделфијанец итн. кој верува дека неограничениот Бог може да се ограничи во една книга.

Но доколку зборуваме за ограничувањето на Неговото пишано откровение за човештвото, тогаш подобро да се преформулира насловот на темата, затоа што секој наминувач на форумот ќе си помисли дека има членови кои го ограничуваат неограничениот Бог.
 
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Што е со оние луѓе кои не знаат да читаат  - ако се е во БИБЛИЈАТА, и Бог е ОГРАНИЧЕН во БИБЛИЈАТА
 
Безграничниот Бог не е ограничен во Библијата.
Што е со оние луѓе кои не знаат да читаат? Па што има врска ако не знаат да читаат? Во Христово време луѓето уште повеќе биле неписмени, па сепак апостолите не им делеле икони за да "читаат од иконите", туку им го проповедале Божјото Слово.
 
 
"И така, верата доаѓа од слушање, а слушањето - од словото Божјо." (Римјаните 10:17, Библијата)
 
Од овој стих можеме да извлечеме 2 лекции.
 
1. Верата доаѓа од слушање, а не нужно од сопствено читање. Па така неписмениот не мора да ја чита сам Библиата, доволно е некој друг да му каже што пишува во неа.
 
2. Верата доаѓа од слушање на Божјото слово, а не од словото на селектираните православни отци намигнување


Ако доаѓа верата от слушање, зашто тогаш како магаре на мост се запнувате дека библијата е целата доктрина НА ВЕРАТА... Море човек Христос потврдува ДЕКА БИБЛИЈАТА НЕ Е ЦЕЛА ДОКТРИНА - ТОЈ КОГА ЖИВЕЕЛ АБЕР СЕ НЕМАЛО ЗА БИБЛИЈА...
ТОЈ НИКАДЕ НЕ РЕКОЛ - СЛУШАЈТЕЈА БИБЛИЈАТА ЗА ДА СЕ СПАСИТЕ!!!
ТОЈ НИКАДЕ НЕ НАПИШАЛ НИТУ ЕДЕН ЗБОР!!!!

ЗАШТО ХРИСТОС НЕ НАПИШАЛ НИТИ ЕДЕН ЗБОР - КОГА БИБЛИЈАТА Е КРАЈНИОТ АВТОРИТЕТ И ПОСЛЕ БИБЛИЈАТА НЕМА НИШТО И БОГ Е ОГРАНИЧЕН ТАМУ???????

Дека е така, уште една потврдува Тој... Зашто Он говори со ПАРАБОЛИ И ЗА ЕДНИ СЕ РАЗБИРЛИВИ А ЗА ДРУГИ НЕ!!! ДАЛИ ЕДНА БОГОВДАХНОВЕНА РАБОТА СЕКОЈ ЧОВЕК ЈА ГЛЕДА ИСТО, И ДАЛИ СЕКОЈ МОЖЕ ДА ЈА ПРЕДАДЕ НА ИСТ НАЧИН???

АКО КАЖИШ ДЕКА Е ТАКА ... ТОГША СЕКОЈ РАЗГОВОР ПОНАТАКА Е БЕСМИСЛЕН!

Абе манссс.... Светите отци ЗА ШТО ЗБОРУВААТ, ПРОПОВЕДААТ, БИВАТ МАЧЕНИ И УМИРААТ!!! - Абе Господ ке те казни за твојот фанатизам и идиотизам - престани веќе еднаш да ги навредуваш светите отци и Црквата и да хулиш... РЕДНО Е ДА ГО УКЛУЧИШ МОЗОКОТ!!! КАЖИ НЕШТО ОД ТЕБЕ!!! СТО ПАТИ ТИ НАПИШАВ - ПРЕСТАНИ СО COPY - PASTE

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Се надевам дека си задоволен од одговорот Тетратка. А сега јас сум на ред да поставам прашање. А тоа е:
 
Зошто делата на православните отци не влегле меѓу кориците на Библијата? Зошто, на пример, според вас боговдахновените апологии на свети Јустин не влегле во канонот на Светото Писмо, а евангелието по Лука влегло? Не знам дали ме разбираш, зошто, ако и двете се боговдахновени, тогаш едното влегло меѓу кориците на Библијата, а другото не влегло?


Знаеш зашто, затоа што СВЕТИТЕ ОТЦИ (КОИ ТИ НЕ ГИ ПРИЗНАВАШ) КОГА ЈА НАПРАВИЛЕ БИБЛИЈАТА - ТИ ДЕНЕС ДА ЈА ЧИТАШ И ДА ЈА ТОЛКУВАШ ЛАЖНИ И ИЗВИТОПЕРУВАШ... БИЛЕ РАЗУМНИ И СВЕСНИ ЛУЃЕ...

Тие решиле тоа што е точно и потврдено од преданието и историјата да го сместат во таа книга!!!

А кога си сезнајко - ајде кажи КОГА Е ОФОРМЕН БИБЛИСКИОТ КАНОН - да се изразам попросто - КОГА И ОД КОЈ Е НАПРАВЕНА БИБЛИЈАТА???

И што за тебе претставуваат ВСЕЛЕНСКИТЕ СОБОРИ??????

Таму сите учесници според тебе БИЛЕ НЕНОРМАЛНИ ИДОЛОПОКЛОНИЦИ???  е ееее.... ЕВ... ќе имаш многу работа “горе, НА НЕБОТО“ ... Тешко тебе ...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 14:15
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ЗОШТО СЛУЧКАТА СО ЖЕНАТА КОЈА БИЛА ФАТЕНА ВО ПРЕЉУБА ЈА НЕМАЛО ВО БИБЛИЈАТА ДУРИ ОКОЛУ ДЕСЕТ ВЕКА???


Од каде го ископа ова? Докази?


Рита Ме чуди како не те информирал евангелос за ова.
Зашто се правеше муабет за ова пред некое време.(знам и изворен беше присутен тогаш)
Но не се плаши и сама да го истражиш ова тврдење.
Гледам сега евангелос имал нешто работа ,но не се плаши ако си сама на форумов(иако те остава без доволно информации па си како топовски месо за "библиско ребрачење")
Ќе си праиме цивилизиран муабет.
поздрав!   

Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 15:21
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Христос потврдува ДЕКА БИБЛИЈАТА НЕ Е ЦЕЛА ДОКТРИНА - ТОЈ КОГА ЖИВЕЕЛ АБЕР СЕ НЕМАЛО ЗА БИБЛИЈА... ТОЈ НИКАДЕ НЕ РЕКОЛ - СЛУШАЈТЕЈА БИБЛИЈАТА ЗА ДА СЕ СПАСИТЕ!!!ТОЈ НИКАДЕ НЕ НАПИШАЛ НИТУ ЕДЕН ЗБОР!!!!ЗАШТО ХРИСТОС НЕ НАПИШАЛ НИТИ ЕДЕН ЗБОР - КОГА БИБЛИЈАТА Е КРАЈНИОТ АВТОРИТЕТ И ПОСЛЕ БИБЛИЈАТА НЕМА НИШТО И БОГ Е ОГРАНИЧЕН ТАМУ???????Дека е така, уште една потврдува Тој... Зашто Он говори со ПАРАБОЛИ И ЗА ЕДНИ СЕ РАЗБИРЛИВИ А ЗА ДРУГИ НЕ!!! ДАЛИ ЕДНА БОГОВДАХНОВЕНА РАБОТА СЕКОЈ ЧОВЕК ЈА ГЛЕДА ИСТО, И ДАЛИ СЕКОЈ МОЖЕ ДА ЈА ПРЕДАДЕ НА ИСТ НАЧИН??? ...


Amin. Porano nekolku pati se obidov da go postavam ova pred ochite, umot i srcata na chlenovite, no nekako toa ne fakjashe mesto...

Ne samo Isus sto ne pishuval, tuku od istorijata znaeme deka site prosvetleni lugje samite ne pishuvale nishto od ednostavna prichina oti prosvetluvanjeto ne mozhe da se zapishe kako nekoja plan za gradenje kukja i da vazhi podednakvo za site lugje vo site situacii. Takvite neshta mozhat da se prenesat samo so direkten kontakt i diskusija koja kje mozhe da dade odgovor na site nejasnotii i prashanja BEZ DA OSTAVI MESTO ZA SLOBODNI INTERPRETACII.

Tie znaele znaele deka pishaniot zbor sekogash bidnuva korumpiran so prepishuvanje, menuvanje, falsificiranje, interpretiranje ili ednostavno slepo drzhenje za nego.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 04:32
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ЗОШТО СЛУЧКАТА СО ЖЕНАТА КОЈА БИЛА ФАТЕНА ВО ПРЕЉУБА ЈА НЕМАЛО ВО БИБЛИЈАТА ДУРИ ОКОЛУ ДЕСЕТ ВЕКА???


Од каде го ископа ова? Докази?


Рита Ме чуди како не те информирал евангелос за ова.
Зашто се правеше муабет за ова пред некое време.(знам и изворен беше присутен тогаш)
Но не се плаши и сама да го истражиш ова тврдење.
Гледам сега евангелос имал нешто работа ,но не се плаши ако си сама на форумов(иако те остава без доволно информации па си како топовски месо за "библиско ребрачење")
Ќе си праиме цивилизиран муабет.
поздрав!   



Чекај бе и ти Ахмаре, па што си таков? Остави ги, може ќе се решат да прочепкаат малку историја и да ни одговорат зошто случката била вметната после 10 века и дали тоа значи дека Библијата е фалсификувана?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 11:59
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ЗОШТО СЛУЧКАТА СО ЖЕНАТА КОЈА БИЛА ФАТЕНА ВО ПРЕЉУБА ЈА НЕМАЛО ВО БИБЛИЈАТА ДУРИ ОКОЛУ ДЕСЕТ ВЕКА???


Од каде го ископа ова? Докази?


Рита Ме чуди како не те информирал евангелос за ова.
Зашто се правеше муабет за ова пред некое време.(знам и изворен беше присутен тогаш)
Но не се плаши и сама да го истражиш ова тврдење.
Гледам сега евангелос имал нешто работа ,но не се плаши ако си сама на форумов(иако те остава без доволно информации па си како топовски месо за "библиско ребрачење")
Ќе си праиме цивилизиран муабет.
поздрав!   



Заборави да ставиш наводници кај зборот цивилизиран. Со циници како тебе нема такво нешто.

Твоево ребрачење го сметаш за библиско, иако се повикуваш на сите други можни извори освен Библијата? Ах деца, деца...
Од кого бе треба да се плашам? Па не сте со Маре-то толку јаки.

Библијата е одамна затворен канон, така што чисто сумњам во вашите искази.

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:03
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:



Библијата е одамна затворен канон, така што чисто сумњам во вашите искази.



Сумњаш значи дека не знаеш за ова? Па како тоа ти се повикуваш на суштината на Библијата и ја толкуваш, а не знаеш како настанала истата? Не знаеш дека таа случка е вметната после 10 века?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:06
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:



Библијата е одамна затворен канон, така што чисто сумњам во вашите искази.



Сумњаш значи дека не знаеш за ова? Па како тоа ти се повикуваш на суштината на Библијата и ја толкуваш, а не знаеш како настанала истата? Не знаеш дека таа случка е вметната после 10 века?


Корпус деликти имаш?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:17
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:



Библијата е одамна затворен канон, така што чисто сумњам во вашите искази.



Сумњаш значи дека не знаеш за ова? Па како тоа ти се повикуваш на суштината на Библијата и ја толкуваш, а не знаеш како настанала истата? Не знаеш дека таа случка е вметната после 10 века?


Корпус деликти имаш?


Ај договори се со брат ти Ев, не те бива вака
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:21
И уште многу чуда направи Исус, кои кога би се запишале не би ги собрало во сите книги на светов.

Бог и денес дејствува-имаме жив Бог.
Следствено, мислам дека не може да се ограничи само на Библијата, но Библијата е Единствениотв патоказ кој ни го покажува вистинскиот пат до Бог.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сепак веќе доцнам на работа така што ќе морам веднаш да излегувам. Но нестрпливо ќе се врата вечер да ја продолжам оваа убава дискусија со вас.


Евангелосе,те немаше вечерта али ај се случува.
него ај те молам информирај ја рита за случката со жената прељубница од 8-та глава од евангелието по Јован и муабетот околу тоа ,зашто очигледно "она није одавде",па да не почне сама да се бламира па послем да плаче дека сум бил груб и саркастичен со нејзе.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:40
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сепак веќе доцнам на работа така што ќе морам веднаш да излегувам. Но нестрпливо ќе се врата вечер да ја продолжам оваа убава дискусија со вас.


Евангелосе,те немаше вечерта али ај се случува.
него ај те молам информирај ја рита за случката со жената прељубница од 8-та глава од евангелието по Јован и муабетот околу тоа ,зашто очигледно "она није одавде",па да не почне сама да се бламира па послем да плаче дека сум бил груб и саркастичен со нејзе.



А зашто мора Ев да ме информира? Ти ако имаш толку убедливи докажи и непобитни информации, бујрум, објасни, чекам.

И секогаш мора да бидеш the devil's advocate нели? Ам'н веќе. И досаден си со ова дека ќе плачам, дека си груб, дрн, дрн јариња... по кој пат го напиша истото? И дај симни се од пиедесталот на кој си се качил, зашто ако паднеш ќе биде плачки твоја, а не од моја страна.

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:



Библијата е одамна затворен канон, така што чисто сумњам во вашите искази.



Сумњаш значи дека не знаеш за ова? Па како тоа ти се повикуваш на суштината на Библијата и ја толкуваш, а не знаеш како настанала истата? Не знаеш дека таа случка е вметната после 10 века?


Сумњам во тоа што доаѓа од твојата тастатура. Некои работи ги вадиш како зајаци од шешир.



Изменето од Rita.MD - 10.Ноември.2009 во 12:44
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 13:06
Сама си го бараш али ајде нека биде по твое..

Познатата сцена од 8-та глава од евангелието по Јован на средбата на блудницата со Христос,која требало да се каменува поради прељуба за прв пат се споменува од Светите Отци дури во 9-от век.
И тоа во 9-от век е споменат само еднаш, а потоа дури во 12ти век, и тоа од многу Свети Отци. Значи, нешто се случило меѓу 9ти и 12ти век.

Настанот далеку од тоа дека не постоел, а башка и за нас православните не е ништо чудно бидејќи тој настан се пренесувал преку усно предание.
Е сега мене не ми е јасно тоа што кога ви одговара, се повикувате на православни светители,како што еднаш твојот соверец ги користеше Светите Оци да им докаже на муслиманите на форумов дека раните христијани верувале во света Троица(Свето тројство ако сакаш) а во останатото време ги плукате и им се потсмевате на истите тие Оци.
Значи се повикувате на православни документи кога ви одговара како за историски документи (но и тогаш не ги гледате јасно работите), а кога не ви одговара, ја користите плук-методологијата по истите тие оци.

Но бидејќи не признаваш докази од светоте оци ќе морам да ти приложам некои други да речам понезависни докази..
Стрпи се само малку..
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 13:22
Охооо, Ахмар, не можам тебе да те чекам тоа да и’ го презентираш, терам...

Што вика брта Ахмар ( ), сама си го бараш ребрачењето.

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:



Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:



Библијата е одамна затворен канон, така што чисто сумњам во вашите искази.



Сумњаш значи дека не знаеш за ова? Па како тоа ти се повикуваш на суштината на Библијата и ја толкуваш, а не знаеш како настанала истата? Не знаеш дека таа случка е вметната после 10 века?


Сумњам во тоа што доаѓа од твојата тастатура. Некои работи ги вадиш како зајаци од шешир.



Оооо ете уште еден доказ дека веза се немало од Светото Писмо, а скокаме како прле пред магаре. Ајде, мило, земи прочитај малку, па после врати се на муабетот за Светото Писмо.

ДОКАЗ 1

ДОКАЗ 2

ДОКАЗ 3

Ама најјако е ова. Од протестантската веб страна „здружението Гидеони“ ваши Сола Скриптура браќа   

ДОКАЗ 4 - ЈУХУХУУУУУ

Ај сега да те видиме што ќе сматиш.

п.с. А да... да не заборавам. За “Гидеони“ твојот собра ЕвАнгелос го има кажано следново (парафразирам): „Гидеоните„ имаат достоен кредибилитет и е светско библиско здружение.

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.