IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаБугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 81>
Автор
Порака
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 16:10
Македонскиот преродбеник Григор Прличев во неговата Автобиографиjа-1894:

Толку ние бугарите сме понижувани и презирани од сите народности,бидеjки веке е време да се опомним!

...заради бугарскиот ми говор...
...и си збореа бугарски...

...Од каква народност си?
-Бугарин
-Не е можно бугарин да има црна коса и црни очи...

Изменето од lav4eto - 13.Октомври.2009 во 16:11
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 16:22
Бугарин, ама треба да се разбира Македонец, така е насекаде. Енциклопедијата го прави и Хаџи Христо Б`лгарин на

Македонецот Хаџи Христо.


Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 17:01
Енциклопедијата е Македонска,објаснува моменти кои се случувале на Македонска територија,јас не гледам погоре дека за човекот е пишано дека е бугаринзбунетост
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 17:33
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Македонскиот преродбеник Григор Прличев во неговата Автобиографиjа-1894:

Толку ние бугарите сме понижувани и презирани од сите народности,бидеjки веке е време да се опомним!

...заради бугарскиот ми говор...
...и си збореа бугарски...

...Од каква народност си?
-Бугарин
-Не е можно бугарин да има црна коса и црни очи...


На крајот на животот, Григор Прличев се потпишал убитиј Б'лгарами или нешто слично, па дури и се свртел против Бугарската Егзархија, иако не е јасно дали повторно се вратил на Патријаршијата, бидејќи јасно подоцна кажува дека ахриереите на Патријаршијата биле подобри отколку оние на Егзархијата.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 17:36
Македон, дали зборува против Егзархијата нема врска со народноста. И јас еднаш ти зборував против нашата црква и ти можеби заклучи дека не сум тоа што сум?

Драган Цанков работел за унија и што да заклучиме сега/

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 17:43
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Македон, дали зборува против Егзархијата нема врска со народноста. И јас еднаш ти зборував против нашата црква и ти можеби заклучи дека не сум тоа што сум?

Драган Цанков работел за унија и што да заклучиме сега/



За Црквите не велам дека не си во право ( само се замислив да не можеби на крајот повторно се враќа кон Патријарпијата ), ама тоа убитиј Болгарами е интересно да се анализира.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 17:55
Originally posted by Македон Македон напиша:


ама тоа убитиј Болгарами е интересно да се анализира.


Интересно е, ама да не како некрологот на Сандански.

И на каков јазик е тоа убитиј болгарами? Дај да го видиме.
Од каде го знаеш?

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 18:13
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Енциклопедијата е Македонска,објаснува моменти кои се случувале на Македонска територија,јас не гледам погоре дека за човекот е пишано дека е бугаринзбунетост


Овој човек е познат како Хаџи Христо Бугарин и е херојот од грчката војна за независност. Ако има некој Хаџи Христо Македонец, покажи го да го видиме.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 18:32
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


ама тоа убитиј Болгарами е интересно да се анализира.


Интересно е, ама да не како некрологот на Сандански.

И на каков јазик е тоа убитиј болгарами? Дај да го видиме.
Од каде го знаеш?



Toa e дел од неговиот потпис ( Гр.С. Прличев убитиј Блгарами ) под преводот на Хомер и Калимах во 1889 година, односно четири години пред неговата смрт.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 13:13
Македоне, ако овој капацитет ти е единствениот источник на информација, нема што да се зборува.

СТЕФАН ВЛАХОВ-МИЦОВ ФИЛОЗОФСКИОТ КЛУЧ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ (21)
Превртливоста на авторот на „Сердарот“
Во времето кога во „кујната“ на државните и религиозни институции надвор од Балканскиот Полуостров се коваат „национални“ стратегии, меѓу поробените христијани доминираат стремежите за политичко ослободување. Но, пред да го постигнат тоа, тие треба да им одолеат на поставените стапици, за кои веќе стана збор.
Со идеализам, што реалноста сурово го приземјува, можат да се објаснат главоломните пресврти на Прличев во елинофилство и бугарофилство. Не е толку чудно што во 1850 година, преминувајќи ја првпат османогрчката граница, слегува од коњот за да ја бакне светата за него грчка земја.
Кај Прличев традицијата на родното место се бори со елинистичкиот мит отелотворен во Хомеровата Грција. Од една страна, до средината на 19 век во неговиот роден Охрид дури и во црквите се проповеда на местен дијалект, а Евангелието се чита на охридски во превод од грчкото евангелие. Истовремено, прототип на поемата „О Арматолос“ („Сердарот“), со која Прличев победува на Атинскиот поетски конк*рс, е Македонецот Кузман Капидан – сердар на Џеладин беј, кој во почетокот на 19 век управува со Охрид и неговата околина како владетел независен од султанот. И тука, и во својата следна творба „Скендербег“, поетот ја лансира идејата за возможноста малата територија (родното место или држава) да победи голема империја, да биде еманципирана и независна од неа.
На прв поглед неочекувано, во 1866 година Прличев го заменува својот елинизам со бугарофилство, до степен да каже: „Прво сум се родил Бугарин, а потоа човек“. По што следува нова трансформација на „Арматолос“ – преведена веќе на словенски, наречен од авторот бугарски јазик. Прличев не само што ја возвраќа македонската народна ритмика, но го коригира своето сфаќање дека конфликтот меѓу хероите е на религиозна основа, во корист на алтернативата Албанци-Бугари. Политичкото салтомортале на поетот се заснова на две главни причини. Едната е недоволното оценување од атинската јавност, и покрај пофалбите. При се, како што забележува Рајмон Детрез, во својата „Автобиографија“ подоцна, Прличев малку и ќе шпекулира со тој момент. Факт е дека до неговото враќање во Охрид во 1862 година, Прличев, макар и разочаран, останува гркоман. Или во најдобрата варијанта за бугарската пропаганда, „Бугаринелино-фил“. Меѓутоа, последната за време на неговото враќање доста се актуализира во Охрид. А Прличев, освен честољубива личност е исклучително предан на својот роден град и од таа гледна точка логично се претвора во звучник на грцизмот. Финален рефрен на тоа отуѓување е неговиот потпис под преводот на Калимах и Хомер во 1889 година (четири години пред неговата смрт): „Гр. С. Прличев, убитиј Блгарами“. Зборовите се жестоки, но точни. Тие го илустрираат поведението на бугарската пропаганда, која шпекулира со чувствата на македонските книжевници, ги користи авторитетот и нивните умеења, а при згоден случај се подбива со нив. Доволно е да си спомнеме на заплашувањето на Ботев „со лобут“ (тепање) кон Прличев за неговиот превод на „Илијадата“ и реченото од Каравелов: „Бре, еј, празна лејка, кога не си знаел бугарски јазик, кој ѓавол те натерал да станеш бугарски литаратор, бугарски поет и бугарски просветител?“

Утре: Мисирков го подвлекува македонскиот космополитизам
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 13:21

Ако нешто такво има напишано дали може да е поврзано со Волтер?!?линк (руски)

( ПС навистина има напишано, сега најдов потврдување. Под преводот на "Гимн, Каллимаха и Омира" од 1889г., четири години пред смртта на Прличев, како потпис е оставено следното: "Г.С. Пърличев, убитий Българами" link bugarski)




Изгледа овој Влахов Мицов е голем манипулатор, а да не кажам дека лаже, а кој лаже за едно, може да излаже и за второ.
Доволно е да си спомнеме на заплашувањето на Ботев „со лобут“ (тепање) кон Прличев за неговиот превод на „Илијадата“

Што разбираш од напишаното?
Јас разбирам дека едвај ли не Ботев ќе го тепал Прличев за лошиот превод на Илијадата.
А работата е сосема друга.




Изменето од Македон - 27.Август.2010 во 23:24
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 13:57
Големиот поет и револуционер Христо Ботев е написал стихове относно несполучливиот опит на Прличев да преведе Илиадата на Хомер:

Зошто не сум и Прличев,
да преведе Илијада;
но со таков превод, за кој
и лобуд да ми се паѓа?

Зошто не сум

Изменето од чоли - 14.Октомври.2009 во 13:58
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 14:16
Чоли, корегирај малку. Ботев сака да биде и Прличев и тој (Ботев, бидејки како Прличев) да ја преведе Илијадата, значи треба да биде ДА ЈА ПРЕВЕДАМ ИЛИЈАДА.

Во духот на Мицов ако толкуваме, може да излезе дека Ботев се залјубил со бабата на Кр. Пишурка и имал голем мерак да и` пишува поеми на хурката.

Аман бре, еден од бугарските национални херои бил геронтофил.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 14:19
Што е поентата на муабетовзбунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 81>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.