IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ШТО МУ НЕДОСТАСУВА НА БОГА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ШТО МУ НЕДОСТАСУВА НА БОГА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 12>
Автор
Порака
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 10:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

ne mi odgovori na prasanjetoza razmnozuvanjeto na site zivi sustestva osim adam i eva?????????????


Не знам како му текнало на некој дека сексуалните односи им биле забранети на Адам и Ева и дека започнале да ги практикуваат после падот? Па Бог им заповеда да се размножуваат и да ја населат Земјата уште пред да згрешат. Како би го правеле тоа, освен ако не со секс?

Патем, темава е Што Му недостасува на Бога? Онтолошки, ништо не Му недостасува. Тој е совршен во секој поглед и не Му е потребна трансформација во ниту една сфера, баш затоа што е совршен. Ако Совршенството се трансформира, тоа може да биде само на полошо, не може на подобро зашто вака е најдобро. Е сега, друго е прашањето дали на Бог Му недостасува нешто, во смисла дали Тој посакува нешто? Одговорот е: да! Тој посакува што поголем број од Неговите чеда да Му се вратат назад, во Неговата прегратка!


Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

ne mi odgovori na prasanjetoza razmnozuvanjeto na site zivi sustestva osim adam i eva?????????????


Не знам како му текнало на некој дека сексуалните односи им биле забранети на Адам и Ева и дека започнале да ги практикуваат после падот? Па Бог им заповеда да се размножуваат и да ја населат Земјата уште пред да згрешат. Како би го правеле тоа, освен ако не со секс?

Патем, темава е Што Му недостасува на Бога? Онтолошки, ништо не Му недостасува. Тој е совршен во секој поглед и не Му е потребна трансформација во ниту една сфера, баш затоа што е совршен. Ако Совршенството се трансформира, тоа може да биде само на полошо, не може на подобро зашто вака е најдобро. Е сега, друго е прашањето дали на Бог Му недостасува нешто, во смисла дали Тој посакува нешто? Одговорот е: да! Тој посакува што поголем број од Неговите чеда да Му се вратат назад, во Неговата прегратка!


!. Za seksualnosta megju Adam i Eva vo Rajskata Gradina mislam deka mozhe da se diskutira i toa na nekoja druga tema. Ne se slozhuvam so tvoeto mislenje, no nema da go objavam tuka.

2. Ako na Boga mu nedostasuva bilo sto, togash Toj ne e sovrshen. Sovrshenstvoto podrazbira nemanje na nikakva potreba za potpolnuvanje na nikakvi nedostatoci ili potrebi. Zatoa e sovrsheno. Od druga strana, Negovite cheda ne se otideni nikade nadvor od Negoviot svet za da se vratat kaj Nego. Lugjeto vekje se kaj Boga i ne mozhat da bidat na nikoe drugo mesto bidejki takvo mesto ne postoi. Se e sozdadeno do Boga.


Messenger не мислев на физичко враќање кај Бога, туку на духовно што би значело покајание, обраќање и вера во Него. А за ова дека ако е совршен не Му треба ништо, баш затоа ти нагласив дека зборувам во онтолошка смисла. Тој е совршен и нема никаков недостаток како битие, но сепак има Своја волја, а таа е: да се вратат Неговите чеда кај Него. Мислам дека ме разбра што сакам да ти кажам, ама ајде да поедноставиме: некој човек може да биде сосема здрав, нему не му требаат лекарства но сепак му треба нешто друго, пр. пари, работа и слично. Знали здравјте на овој човек е совршено, но сепак има потреби од друг карактер. Така и Бог- не Му треба Негово подобрување, зашто тоа е невозможно, секоја трансформација на Неговото Битие би била кон полошо, но Тој има желба сите да се вратат кон Него!

Изменето од AlDra - 14.Август.2009 во 10:23
Вера, надеж, љубов
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 10:22
Originally posted by anakin anakin напиша:

leleako nekoj tocno mi odgovori za raznmozuvanje na site osim na adam i eva tocno kje vi kazam sto mu nedostasuva na gospodtolku li e tesko prasanjetoinaku jas znam .. deka se do bozjata kazna Adam i eva ne progledaa ne znaele sto e sex i to


Како тогаш би се размножувале?
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 13:57
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Мислам дека ме разбра што сакам да ти кажам... Така и Бог- не Му треба Негово подобрување, зашто тоа е невозможно, секоја трансформација на Неговото Битие би била кон полошо, но Тој има желба сите да се вратат кон Него!


Te razbrav sto velish.

Izgleda deka ti ne me razbra mene. Vo srcevinata na nerazbiranjeto lezhi potpolnoto razbiranje na SOVRSHENOSTA, a toa e zatoa sto e skoro nevozmozhno da osoznaeme sto znachi sovrshenot. Bidejki nemame lichno iskustvo za sovrshenosta (nikogash nema nitu da go imame), nie se obiduvame da ja determinirame preku filozofija, a vo nashiot sluchaj i so religija. Vo ramkite na religijata toa e obremeneto i so teoloshki dogmi na koi se temeli taa religija. Vo respekt na tie temeli, interpretiranjeto na sovrshenoto, vo ovoj sluchaj Bog, bidnuva definitivno determinirano so dogmite koi go garantiraat opstanokot na religijata i toa nema nishto so objektivnoto definiranje ili poimnje na SOVRSHENOTO. Kako sto znaesh, sovrshenoto ne podrazbira ljubomora, osvetoljubivost, kaznuvanje, zemanje, predomisluvanje, trgovija, nagoduvanje, sporeduvanje, osuduvanje, presuduvanje i t.n., a tokmu toa se srekjava vo religjskiot prikaz za Onoj koj teologijata go proklamirala kako SOVRSHEN.

Da ne se povtoruvam so neshto sto vekje go imam kazhano, bi go posochil barem mojot posleden komentar na vtorata strana od temava vo koj repliciram na maria.

Na krajot bi zavrshil so toa deka kako SOVRSHENSTVO, Bog ljubi i sozdava BEZUSLOVNO bidejki nitu edna od negovite kreacii ne e sozdadena nitu od nekoja potreba, nitu za nekoi potrebi.

Dokolku ne e taka, a zemajki gi vo obzir i site Negovi opisi i tolkuvanja od religijskite pisanija, togash sledi deka Bog ne SOVRSHEN, tuku e idealiziran.



Изменето од Messenger - 14.Август.2009 во 20:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 14:05
На Бога ништо не му недостасува...
На човекто му недостасува Бога , па го бара во се: во знаци, во стихове, во песни , во слики, во секоjа форма на човечката уметност...и не напразно таму..оти Бог е наj виша форма на совршенство, а човекот во креациjата е останал ко незавршена изреко...Па нели Господ му е дал избор??
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 20:39


NA BOG NISTO NE MU NEDOSTASUVA. TOCKA.


BOGOHULNICI NIEDNI . AMA TEMA , BOG DA CUVA.


BRAVO MESSI ZA NASLOVOT NA TEMATA
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 20:43
sovrsenstvo
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 20:53
zamislete eden ostrov

na nego zizeete vie i mravkite

sto vi nedostasuva???????????????????????????????????/

sovrseno bitie koe nema zelbi a ima samo zahtevi, sto da pravat mravkite

a nemoze da se razmnozuva, da ima nekoj ravnopraven, da razgovara, da saka

koja e ljubov vasa kon mravkite na ostrovot

ne veruvam deka postoi nesto koe ne teznee kon razmnozuvanje i mnozenje




Изменето од anakin - 14.Август.2009 во 20:54
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 20:55
Originally posted by anakin anakin напиша:

zamislete eden ostrovna nego zizeete vie i mravkitesto vi dedostasuva???????????????????????????????????/sovrseno bitie koe nema zelbi a ima samo zahtevi, sto da pravat mravkitea nemoze da se rzmnozuva, da ima nekoj ravnopraven, da razgovara, da sakakoja e ljubov vasa kon mravkite na ostrovotne veruvam deka postoi nesto koe ne teznee kon razmnozuvanje i mnozenje



Kaj si ostrovjaninu . Pozdrav od religiozniot KINGDAVID
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 20:56
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



NA BOG NISTO NE MU NEDOSTASUVA. TOCKA.


BOGOHULNICI NIEDNI . AMA TEMA , BOG DA CUVA.


BRAVO MESSI ZA NASLOVOT NA TEMATA


Me falish ili me zhalish ?


P.S. Bilo kako, ne ti se lutam

Изменето од Messenger - 14.Август.2009 во 20:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 20:57
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Битие 1:11

Нека израсте од земјата зеленило трева, што дава семе според својот род и вид, и дрво плодородно на земјата што дава плод и има во себе семе според својотр род и вид. И стана така.

Битие 1:22

И ги благослови Бог (претходно создадените животни, Битие 120) велејќи “Плодете все и множете се, и наполнете ја водата во морињата, и птиците нека се множат по земјата“


Битие 1:28

и го создаде Бог човекот според образот Свој...машко и женско ги создаде, и ги Благослови Бог и им рече “Плодете се и множете се и наполнете ја земјата и господарете над неа и овладајте со...целата земја и со сите животни

Значи се е благословено да се размножува.
Ме разбра...ал па...не?



Не можам да го разберам прашањето, но што е проблем со размножувањето? Сите видови беа благословени да можат да се размножуваат.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 20:58

TE ZBUNIV A? . NE SI TI ZA ZALENJE MESSI, NE SE SEKIRAJ


AMA NASLOVOT TI E BISER...DOBRO, NIKOJ NE E SOVRSEN
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 21:00
Ooooo... znachi sepak me zhalish... na nekoj nachin.



Изменето од Messenger - 14.Август.2009 во 21:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 21:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ooooo... znachi sepak me zhalish... na nekoj nachin.




Ne te zalam, taman rabota...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 21:05
Na strana od toa, namerno go postaviv prashanjeto vaka bidejki na prv pogled izgleda naivno i apsurdno, no vo sushtina dopira vo samiot koren na nekoi religijski ubeduvanja...

Vprochem, dali zabelezhuvash kakva e reakcijata na chlenovite...

Изменето од Messenger - 14.Август.2009 во 21:23
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.